Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο ηταν στην περιπτωση που διαλεγα αλλο πακετο. Πχ το economy. Τελικα διαλεξα το professional και με χαρα ανακαλυψα οτι εχει αλλο τμημα εξυπηρέτησης απο τους οικιακους χρηστες, με ο,τι συνεπαγεται αυτο:p

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν στην περιπτωση που διαλεγα αλλο πακετο. Πχ το economy. Τελικα διαλεξα το professional και με χαρα ανακαλυψα οτι εχει αλλο τμημα εξυπηρέτησης απο τους οικιακους χρηστες, με ο,τι συνεπαγεται αυτο:p

 

E αυτό εννοείται. Ο επαγγελματίας που στηρίζει τη δουλειά του στην παροχή της υπηρεσίας, εννοείται και θα έχει πιο άμεση αντιμετώπιση.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα το hol double play lite με 24,70 ευρώ το μήνα... για κάτι οικονομικό..

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι από εναλλακτικούς καλύτεροι είναι οι hol και η cyta ... χειρότεροι οι forthnet και wind...

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα το hol double play lite με 24,70 ευρώ το μήνα... για κάτι οικονομικό..
Δεν υπαρχει αλλος παροχος στην περιοχη περα απο ΟΤΕ και Forthnet. Και θα επρεπε να βαλω επαγγελματικο προγραμμα για να μπορω να το δικαιολογήσω στα εξοδα της επιχειρησης.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλά η cyta ακόμα δεν είναι εδώ πολύ καιρό να ξέρουμε με σιγουριά... Άσε να ωριμάσει λίγο ακόμα!:)

Από το 2008 είναι η Cyta στην Ελλάδα, 3 χρόνια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

:worry: Σοβαρααα;;;;;;; Καλά μιλάμε κοιμόμουν βαθειά μπορώ να πω.... Εγώ την έμαθα από τη διαφήμιση, "σας γνωρίζουμε έναν έναν κλπ".....:O Λάθος μου τότε!

Ξεκίνησε στην ελληνική αγορά με ένα επιδοτούμενο πρόγραμμα για την επαρχία, από το Παρατηρητήριο της Κοινωνίας της Πληροφορίας. Οι πελάτες είχαν επιδότηση μέχρι και 75, ανάλογα την περιοχή και ταω δικαιολογητικά που προσκόμιζαν (άνεργος, ΑΜΕΑ, πολύτεκνος, ηλικιωμένος, οικονομικός μετανάστης κλπ).

 

Η Cyta είχε πάρει τους νομούς

 

  • Γρεβενών
  • Πέλλας
  • Καστοριάς
  • Κοζάνης
  • Φλωρίνης
  • Ηρακλείου
  • Λασιθίου

Η ΗOL επιδοτούσε και δορυφορικό Internet με ταχύτητα 2Mbps, μέσω της εταιρείας tooway. Χωρίς την επιδότηση η τιμή ήταν γύρω στα 900€ και ανάλογα αν πληρούσες τις προϋποθέσεις έπαιρνες 50% ή 75% επιδότηση.

 

Στην Αθήνα η Cyta είναι από το Φεβρουάριο του 2011, προφανώς γι' αυτό μπερδεύτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω εταιρία και να μεταβώ σε μία εκ των Cyta,Forthnet και Hol(τι έκπληξη....:lol:).Βρίσκομαι στην περιοχή του Βόλου(κέντρο) και γενικά αυτο που ενδιαφέρομαι είναι να έχω 24αρι internet και το τηλέφωνο απο την ίδια εταιρία,άμα έχει και αστικά/υπεραστικά ομιλίας ακόμα καλύτερα.Το βασικό μου μέλημα είναι να μην έχω disconnects και λοιπά προβλήματα.Έχει κανένας ακούσει για τις "επιδόσεις" των παρόχων στην περιοχή??

 

Επίσης εχω ακούσει για μια προσφορά της Forthnet με 19,90 για 24αρι και απεριόριστα αστικά/υπεραστικά.Ξέρετε αν υπάρχει κάτι ανάλογο στις άλλες εταιρίες?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Τα disconnects οφείλονται, στη γραμμή, το router, την καλωδίωσή σου και στον πάροχο. Οπότε, ρώτα τους γείτονες τι έχουν και πώς παίζει, και ανάλογα κρίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Τα disconnects οφείλονται, στη γραμμή, το router, την καλωδίωσή σου και στον πάροχο. Οπότε, ρώτα τους γείτονες τι έχουν και πώς παίζει, και ανάλογα κρίνεις.

 

To σπίτι είναι καινούριο(3ετίας) και είμαι ο 1ος ένοικος και την τηλεφωνική γραμμή που έκανα,στον ΟΤΕ τότε, ήρθαν και μου την έκαναν τότε.Router έχω ενα Baudtec από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ.Πρόβλημα με dcs δεν είχα ποτέ μου εγώ.

 

Τώρα γείτονες που είναι σε άλλο πάροχο είναι ένας μόνο που είναι σε Ηοl και εξακριβωμένα δεν είχε κανένα πρόβλημα.Λέτε να ισχύει και με forthnet,cyta το ίδιο???

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φιλαράκι...Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα...Οι πιο πολύ που πήγαν από NetOne σε Cyta (σ.σ. κρατήσαμε τον παλιό εξοπλισμό και η αλληγή ρυθμίσεων έγινε απομακρισμένα) είχαν προβλήματα. Εγώ δεν είχα το παραμικρό. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι η εξυπηρέτηση πετάει αετό...
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα καταλάβει καλά, είχανε κάνει βλακεία με την αλλαγή από NetOne σε CYTA και ο εξοπλισμός της NetOne δεν ήταν απόλυτα συμβατός με τα DSLAM της CYTA, οπότε και έγινε χαμός. Αυτό ΟΚ, πάει στο καλό. Το χειρότερο είναι το πρόβλημα με την εξυπηρέτηση πελατών. Γενικά ακούω και διαβάζω πολύ γκρίνια και δεδομένου ότι ο router είναι κλειδωμένος, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τους χρειαστείς. Εγώ σε αυτή τη φάση τουλάχιστον δε θα πήγαινα CYTA.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι από εναλλακτικούς καλύτεροι είναι οι hol και η cyta ... χειρότεροι οι forthnet και wind...

 

συνδρομητης tellas εδω και 4-5 χρονια νομιζω, ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα μετα τους πρωτους 6 μηνες...

 

ανησυχω τωρα με την εξαγορα της wind ομως, τι θα γινει :ninja:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι από εναλλακτικούς καλύτεροι είναι οι hol και η cyta

εγώ θα έλεγα το αντίθετο σύμφωνα με λίγη εμπειρία κυρίως hol. πολλές αποσυνδέσεις και ποτε δεν κατάλαβα γιατί να έχει traffic shaping στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

το "καλυτεροι" έχει πολλές παραμέτρους. αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω για τη Hol είναι μια πολύ αρνητική καθώς και για τη cyta η εξυπηρέτηση είναι αρκετά κακή από οσο διαβάζω.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά...

Ανέκαθεν, εδώ στην Ελλάδα (όταν ζούσα εδώ), ήμουν πελάτης ΟΤΕ/ConneX. Ήμουν σχετικά πολύ ευχαριστημένος, αν και τελευταία μου παρουσιάζεται πρόβλημα συγχρονισμού του Bandwidth - και έχω δοκιμάσει τα πάντα, οπότε... μάλλον... ίσως είναι θέμα καλωδίου, τελικά.

 

Το θέμα μου όμως είναι το εξής: ο ΟΤΕ/ConneX έχει γίνει δισβάσταχτος, οικονομικά. Δηλαδή, έχω το πακέτο με τις απεριόριστες κλήσεις αστικές (και σε Cosmote) και 24άρα ταχύτητα ίντερνετ... και μου 'ρχεται πια λογαριασμός το δίμηνο, κοντά στα 120 ευρώ!!!

Για την εποχή που ζούμε, με έλλειψη ρευστού, δουλειών κτλ., να "χώνεις" 120ριές κάθε δίμηνο για να 'χεις (και καλά!) 24άρα ταχύτητα (γύρω στα 11-12 έχω, το πολύ) και σταθερή τηλεφωνία, είναι νομίζω λίγο κοροϊδία.

 

Διαμένω στα σύνορα Χολαργού/Αγ.Παρασκευής, κοντά στο σταθμό Νομισματοκοπείου...

Υπάρχει κάποιος φίλος εδώ, που να ζει κάπου κοντά όπου μένω κι εγώ, που να μου προτείνει μια ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΗ (οικονομικά) λύση σταθερής τηλεφωνίας+ίντερνετ;... Εγώ κάνω λίγες κλήσεις (αστικές) την ημέρα, αλλά θέλω γρήγορο (και σταθερό) ίντερνετ, γιατί εκεί είμαι συνδεδεμένος 6-8 ώρες ημερησίως.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση, βρε παιδιά;

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα κανε την κινηση σου και αλλαξε παροχο.

Τωρα που θα πας ειναι και λιγο θεμα τυχης, μπορει στην ιδια πολυκατοικια ο απο πανω σου με Forthnet να μην εχει καθολου προβληματα και εσυ να εισαι συνεχεια με προβλημα.

Διαλεξε μια σχετικα μεγαλη εταιρια οπως πχ HOL ή Forthnet και βαλε πακετο με 6Mbps εκτος και αν κατεβαζεις συνεχεια αρχεια.

Οποιος σου πει βαλε αυτην και σιγουρα θα εισαι οκ, θα σου λεει ψεματα,δυστυχως παιζουν πολλα ρολο οχι μονο ο παροχος.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα κανε την κινηση σου και αλλαξε παροχο.

Τωρα που θα πας ειναι και λιγο θεμα τυχης, μπορει στην ιδια πολυκατοικια ο απο πανω σου με Forthnet να μην εχει καθολου προβληματα και εσυ να εισαι συνεχεια με προβλημα.

Διαλεξε μια σχετικα μεγαλη εταιρια οπως πχ HOL ή Forthnet και βαλε πακετο με 6Mbps εκτος και αν κατεβαζεις συνεχεια αρχεια.

Οποιος σου πει βαλε αυτην και σιγουρα θα εισαι οκ, θα σου λεει ψεματα,δυστυχως παιζουν πολλα ρολο οχι μονο ο παροχος.

 

Εμ, αυτό είναι το θέμα - ότι είναι "τζόγος", "ζαριά", ν' αλλάξεις πάροχο. Από πάνω έχω 2 Forthnet χρήστες... Κι όμως, ο ένας έχει πρόβλημα γιατί είναι ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΒΡΟΓΧΟ (hub) και μετά από κάνα 6μηνο τελικά του άλλαξαν και ΝΑΙ ΜΕΝ δεν έχει πρόβλημα... αλλά του "έπεσε" η ταχύτητα κάμποσο.

 

Τι να κάνω, ρε γ***το; Από θέμα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ποιά είναι οικονομική (και προφανώς, αξιόπιστη);

Link to comment
Share on other sites

Οποιον και να επιλέξεις, αν δεν μείνεις ευχαριστημένος σε 7-15 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, μπορείς να φύγεις πληρώνοντας μόνο τις υπηρεσίες σου και όχι penalty υπαναχώρισης.
Link to comment
Share on other sites

Οποιον και να επιλέξεις, αν δεν μείνεις ευχαριστημένος σε 7-15 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, μπορείς να φύγεις πληρώνοντας μόνο τις υπηρεσίες σου και όχι penalty υπαναχώρισης.

 

Στην CYTA αν φύγεις στις πρώτες 14μέρες δεν χρεώνεσαι ούτε τελη ενεργοποίησης ούτε τέλη απενεργοποίησης!Μόνο την αναλογία παγίου!Δοκίμασε την 8άρα ταχύτητα και βάλε και 360' προς σταθερά αν δεν μιλάς πολύ και με 24ευρώ είσαι άρχοντας!Έχεις δικαίωμα κάθε 3 μήνες να αλλάζεις χρόνους ομιλίας σύμφωνα με τις ανάγκες σου, κάτι που δεν κάνει άλλος πάροχος.Εγώ είμαι από τον Μάρτιο στην CYTA και δεν είχα ΌΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ στην κυριολεξία.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Στην CYTA αν φύγεις στις πρώτες 14μέρες δεν χρεώνεσαι ούτε τελη ενεργοποίησης ούτε τέλη απενεργοποίησης!Μόνο την αναλογία παγίου!Δοκίμασε την 8άρα ταχύτητα και βάλε και 360' προς σταθερά αν δεν μιλάς πολύ και με 24ευρώ είσαι άρχοντας!Έχεις δικαίωμα κάθε 3 μήνες να αλλάζεις χρόνους ομιλίας σύμφωνα με τις ανάγκες σου, κάτι που δεν κάνει άλλος πάροχος.Εγώ είμαι από τον Μάρτιο στην CYTA και δεν είχα ΌΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ στην κυριολεξία.

 

Ναι, ρε παδί... Αλλά αυτή η CYTA, απ' ό,τι έμαθα, έχει τηλέφωνο ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (σαν το Skype), όχι τηλεφωνικού καλωδίου.

Δεν ξέρω... Δεν είμαι σίγουρος να 'χω το σταθερό σε απόλυτη ανάγκη της σύνδεσης ίντερνετ. Άμα "κρεμάσει" το ένα, δεν θα χάσω και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

μέσω τηλεφωνικού καλωδίου είναι μεν αλλα όχι από την πρίζα αλλά από το ρουτερ. Όπερ σημαίνει ότι αν πέσει το νετ (λόγω βλάβης ή διακοπής ρεύματος κτλ) δεν θα έχεις όυτε τηλ.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

μέσω τηλεφωνικού καλωδίου είναι μεν αλλα όχι από την πρίζα αλλά από το ρουτερ. Όπερ σημαίνει ότι αν πέσει το νετ (λόγω βλάβης ή διακοπής ρεύματος κτλ) δεν θα έχεις όυτε τηλ.

 

Κατάλαβα... Είναι ένα ΣΟΒΑΡΟ μειονέκτημα, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρησιμοποιεις το σταθερο δεν ειναι ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Αν ναι, τοτε ειναι

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...