Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια

Αποφασισα κ εγω μετα απο πολυ καιρο να κανω το μεγαλο βημα κ να φυγω απο τον ΟΤΕ

Θα κινηθω σε μια double υπηρεσια με επικρατεστερες εταιρειες τη forthnet κ την HOL.

2 ερωτησεις

*Ποιον παροχο προτεινετε εσεις βαση ταχυτητας/αξιοπιστιας αυτην τη στιγμη?? (Αστικό Κέντρο: 573 - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ περιοχη που μενω Α.Ιλισια)

**Η διαδικασια μεταβασης εμπεριεχει τον κινδυνο να μεινω χωρις τηλεφωνο ή internet για καποιο διαστημα?? (Εχω τηλ. Οτε κ Internet Vivodi)

 

Eυχαριστω

 

Εχω στην ιδια πολυκατοικια (περιοχη θησειο), σε διαφορετικα διαμερισματα, HOL και forthnet...Δεν αντιμετωπισα ΣΟΒΑΡΑ προβληματα ΠΟΤΕ με καμια απο τις 2 εταιριες...Η καθε μια βεβαια εχει τα...μικροπροβληματακια της(Δε νομιζω οτι υπαρχει εταιρια ακομα, συμπεριλαμβανομενου και του ΟΤΕ που να μην βγαζει προβληματα,εστω και μικρα)...Στα θετικα λοιπον ειναι η σταθερη ταχυτητα που μου δινουν και οι 2 (γυρω στα 16mb), και η εξυπηρετηση, που τελευταια εχει βελτιωθει παρα πολυ!!!Θυμαμαι πριν 2 χρονια προσπαθουσες να πιασεις γραμμη και τελειωνες μουσακα μεχρι να απαντησουν!:p

Στα αρνητικα τωρα, που μας ενδιαφερουν, με τη HOL εχω ενα θεματακι οταν κατεβαζω κατι με torrent και θελω να μιλησω στο τηλεφωνο.Κανει πολλες παρεμβολες.Με τη fortnet εχω ενα προβλημα περισσοτερων αποσυνδεσεων για 1-2 λεπτα.Βεβαια προσφατα αναβαθμισα το router και το προβλημα εχει ελαχιστοποιηθει(1 αποσυνδεση εδω και 5 μερες)...

Δε θα αλλαζα καμια απο αυτες λοιπον,αλλα επιπλεον θα θελα να δοκιμασω και τη cyta που ακουω πολυ καλα λογια...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω forthnet πολλά χρόνια τώρα και έχω περάσει ακόμη και από μετακομίσεις και όλα κύλησαν ομαλά. H ταχύτητα μου κυμαίνεται γύρω στο 12+ και δεν έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις καθόλου. Έχει βγάλει κατι καλες προσφορές για το μάρτη. τσέκαρε τη.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι ανάλογα την περιοχή...

Μην γενικεύεις τις καταστάσεις εκτός και αν έχεις στατιστικά στοιχεία!

 

Έχω WIND στη Νέα Φιλαδέλφεια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα (2 χρόνια)

Δεν είναι το θέμα μόνο τα προβλήματα. Οταν θα σου παρουσιαστεί βλάβη, πρέπει να λάβεις υπ' όψην σου και την ταχύτητα αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ΟΤΕ βλεποντας να του φευγουν πελατες, επιστρατευσε ταλιμπαν οι οποιοι προφανως δουλευουν με ποσοστα και εχουν ξαμοληθει προς αγραν πελατων.

Εχω συνδεση ISDN εδω και 14χρονια και 4 χρονια συνδαση ADSL sta 2Mbps, ο δε λογαριασμος μου σταθερα γυρω στα 70-73 ευρο διμηνια. Πριν απο κανα ενα μιση χρονο αρχισαν οι ανωτερω να με ενοχλουν ζητοντας μου να αλλαξω το παγιο και να βαλω 200 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας. Την πρωτη φορα εξηγησα στο βουρλο οτι δεν με συμφέρει διοτι χρησιμοποιω VOIP τηλεφωνο, οποτε τα 200 λεπτα μου ειναι αχρηστα, και παρακαλεσα να μη με ξαναενοχλησουν. Επανηλθαν μετα απο καμποσο καιρο, και αντε παλι τα ιδια. Καποια στιγμη έλειπα απο το σπιτι, απαντησε η γυναικα μου, και δια της πλαγιας οδου, "απεσπασαν την συγκαταθεση της". Λεω δια της πλαγιας οδου, διοτι ουδεποτε εδωσε την συγκαταθεση της, με ενημερωσε δε για το τηλεφηνημα απο τον ΟΤΕ, στο οποιο δεν εδωσα και πολη βαση. Ο λογος? Το τηλεφωνο ειναι στο ονομα μου, οποτε δεν φανταζομουν οτι μπορουν να κανουν κατι χωρις την ΕΓΓΡΑΦΗ συγκατάθεση μου. Πριν μερικες μερες μου λει η σύζυγος μου να δω τον λογαριασμο του τηλεφωνου, γιατι της φανηκε αυξημενος ο λογαριασμος. (94 ευρω). Βλεπω λοιπον οτι μου αλλαξαν το παγιο και εβαλαν 200 λεπτα "δωρεαν" χρονο ομιλιας και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι. Αμεσως τους παιρνω τηλεφωνο. Απανταει μια κοπελα, και της λεω: Αυτο που κανατε το θεωρω ΑΠΑΤΗ. θελω αμέσως να επιστρεψω, στο παλιο μου παγιο. Ξερεται.... δεν γινεται....πρεπει να περασετε απο καταστημα μας ή η υπηρεσια (οι ταλιμπαν) να επικοινωνησει μαζι σας. Καλα λεω πατε καλα? αλλαξατε το παγιο με μια απλη κληση, και τωρα δεν μπορειτε να το κανετε ξανα? Λυπαμαι κυριε ηταν η απαντηση της. Χθες λοιπον με παιρνουνε στο κινητο που του ειχα δωσει (βρισκομαι στο εξωτερικο) και αρχιζουν παλι τα ιδια. Αντι να κοιταξουν την καταγγελία μου, αρχισαν να μου λενε οτι το κανανε για το συμφέρον μου. Ποιο συμφερον μου (μωρε βουρλα) που αυξηθηκε ο λογαριασμος κατα 20 ευρω.??? Ειστε απατεωνες, με εξαπατησατε τους ειπα. Δεν υπαρχει απατη μου λενε. Η σύζυγος σας εδωσε την συγκαταθεση, υπαρχει και ηχογραφημενο. Ποια συζυγος μου λεω εγω? Εγω ειμαι ο κυρης του σπιτιου, στο ονομα μου ειναι το τηλεφωνο, εγω υπεγραψα την αρχικη συμβαση, εγω αρνηθηκα 2 φορες να αλλαξω το παγιο, αρα υπαρχει δολος εκ μερου σας. Απαιτω εδω και τωρα να επαναφερετε το παλιο μου παγιο. Οκ μου λεει, αλλα θα επιβαρυνθείτε με 50 ευρο προστιμο.:lol::lol::lol:

Εκει ηταν που αναψα για τα καλα και της λεω. Πες στον αποπανω σου οτι αν τελικα μου χρεωσετε τα 50 ευρο, 1ον θα σας κανω αγωγη για εξαπατηση, 2ον θα φυγω απο τον ΟΤΕ εγω και ολο μου το σοι, και 3ον θα δημοσιευσω επώνυμα σε ολα τα blogs την περιπτωση μου καταγγελοντας σας σαν απατεωνες. Τοτε θα τρεχει ο ΟΤΕ να με κυνηγάει με μυνησεις, και αλίμονο σας αν υπαρξει δεδικασμενο οτι με εξαπατησατε. Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.

Καλα μου λεει, θα μεταφερω το αιτημα σας στου προισταμενους μου και θα σας ενημερωνουμε εντος 24 ωρων.

Οι 24 ωρες περασαν και ουτε φωνη ουτε ακροαση. ΑΡΧΙΖΩ ΠΟΛΕΜΟ λοιπον αφου το θελουν.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε και στο adslgr.com αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Και φυσικά ΕΕΤΤ, συνήγορο του πολίτη, ΙΝΚΑ και λοιπούς αρμόδιους. Κάνε και μια αίτηση φορητότητας και άσε απλήρωτο τον τελευταίο λογαριασμο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τις τηλεφωνικές "συγκαταθέσεις" το φοβάμαι πολύ. Δεν καταλαβαίνω πως απαιτούν υπογραφή για κάτι και όχι για κάτι άλλο. κοινή πολιτική δεν υπάρχει? Όπου τους συμφέρει έτσι κι όπου δε τους συμφέρει γιουβέτσι?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ βλεποντας να του φευγουν πελατες, επιστρατευσε ταλιμπαν οι οποιοι προφανως δουλευουν με ποσοστα και εχουν ξαμοληθει προς αγραν πελατων.

Εχω συνδεση ISDN εδω και 14χρονια και 4 χρονια συνδαση ADSL sta 2Mbps, ο δε λογαριασμος μου σταθερα γυρω στα 70-73 ευρο διμηνια. Πριν απο κανα ενα μιση χρονο αρχισαν οι ανωτερω να με ενοχλουν ζητοντας μου να αλλαξω το παγιο και να βαλω 200 λεπτα δωρεαν χρονου ομιλιας. Την πρωτη φορα εξηγησα στο βουρλο οτι δεν με συμφέρει διοτι χρησιμοποιω VOIP τηλεφωνο, οποτε τα 200 λεπτα μου ειναι αχρηστα, και παρακαλεσα να μη με ξαναενοχλησουν. Επανηλθαν μετα απο καμποσο καιρο, και αντε παλι τα ιδια. Καποια στιγμη έλειπα απο το σπιτι, απαντησε η γυναικα μου, και δια της πλαγιας οδου, "απεσπασαν την συγκαταθεση της". Λεω δια της πλαγιας οδου, διοτι ουδεποτε εδωσε την συγκαταθεση της, με ενημερωσε δε για το τηλεφηνημα απο τον ΟΤΕ, στο οποιο δεν εδωσα και πολη βαση. Ο λογος? Το τηλεφωνο ειναι στο ονομα μου, οποτε δεν φανταζομουν οτι μπορουν να κανουν κατι χωρις την ΕΓΓΡΑΦΗ συγκατάθεση μου. Πριν μερικες μερες μου λει η σύζυγος μου να δω τον λογαριασμο του τηλεφωνου, γιατι της φανηκε αυξημενος ο λογαριασμος. (94 ευρω). Βλεπω λοιπον οτι μου αλλαξαν το παγιο και εβαλαν 200 λεπτα "δωρεαν" χρονο ομιλιας και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι. Αμεσως τους παιρνω τηλεφωνο. Απανταει μια κοπελα, και της λεω: Αυτο που κανατε το θεωρω ΑΠΑΤΗ. θελω αμέσως να επιστρεψω, στο παλιο μου παγιο. Ξερεται.... δεν γινεται....πρεπει να περασετε απο καταστημα μας ή η υπηρεσια (οι ταλιμπαν) να επικοινωνησει μαζι σας. Καλα λεω πατε καλα? αλλαξατε το παγιο με μια απλη κληση, και τωρα δεν μπορειτε να το κανετε ξανα? Λυπαμαι κυριε ηταν η απαντηση της. Χθες λοιπον με παιρνουνε στο κινητο που του ειχα δωσει (βρισκομαι στο εξωτερικο) και αρχιζουν παλι τα ιδια. Αντι να κοιταξουν την καταγγελία μου, αρχισαν να μου λενε οτι το κανανε για το συμφέρον μου. Ποιο συμφερον μου (μωρε βουρλα) που αυξηθηκε ο λογαριασμος κατα 20 ευρω.??? Ειστε απατεωνες, με εξαπατησατε τους ειπα. Δεν υπαρχει απατη μου λενε. Η σύζυγος σας εδωσε την συγκαταθεση, υπαρχει και ηχογραφημενο. Ποια συζυγος μου λεω εγω? Εγω ειμαι ο κυρης του σπιτιου, στο ονομα μου ειναι το τηλεφωνο, εγω υπεγραψα την αρχικη συμβαση, εγω αρνηθηκα 2 φορες να αλλαξω το παγιο, αρα υπαρχει δολος εκ μερου σας. Απαιτω εδω και τωρα να επαναφερετε το παλιο μου παγιο. Οκ μου λεει, αλλα θα επιβαρυνθείτε με 50 ευρο προστιμο.:lol::lol::lol:

Εκει ηταν που αναψα για τα καλα και της λεω. Πες στον αποπανω σου οτι αν τελικα μου χρεωσετε τα 50 ευρο, 1ον θα σας κανω αγωγη για εξαπατηση, 2ον θα φυγω απο τον ΟΤΕ εγω και ολο μου το σοι, και 3ον θα δημοσιευσω επώνυμα σε ολα τα blogs την περιπτωση μου καταγγελοντας σας σαν απατεωνες. Τοτε θα τρεχει ο ΟΤΕ να με κυνηγάει με μυνησεις, και αλίμονο σας αν υπαρξει δεδικασμενο οτι με εξαπατησατε. Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.

Καλα μου λεει, θα μεταφερω το αιτημα σας στου προισταμενους μου και θα σας ενημερωνουμε εντος 24 ωρων.

Οι 24 ωρες περασαν και ουτε φωνη ουτε ακροαση. ΑΡΧΙΖΩ ΠΟΛΕΜΟ λοιπον αφου το θελουν.:cry:

 

Τραγικοί οι τύποι του ΟΤΕ. Τουλάχιστον αφού έκαναν που έκαναν την μ@...κια ζήταγαν και 50 ευρώ???? Α καλο ε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ποιον εναλλακτικο παροχο προτεινετε για βριλησσια και συγκεκριμενα κατω βριλησσια ενα οικοδομικο τετραγωνο πανω απο την αττικη οδο? σημειωνω οτι ανηκω στο τηλ.κεντρο χαλανδριου. αυτη τη στιγμη εχω isdn οτε και σκεφτομαι αλλαγη παροχου λογω κοστους. υπαρχει καποιος που να μενει κοντα σ'εμενα και να χρησιμοποιει καποιον εναλλακτικο παροχο? ποιες οι εντυπωσεις?
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι να ρωτήσεις κάποιον γείτονα εκεί γύρω σου ώστε να έχεις καλύτερη εικόνα...γενικά για εναλλακτικό, εγώ που έχω forthnet τελευταία έχει ανεβεί πολύ στην σταθερότηα και στην ταχύτητα του internet.
Link to comment
Share on other sites

Η πιο αξιόπιστη πηγή πληροφορίας είναι οι γείτονες. Τώρα από ταχύτητα πως είσαι στον ΟΤΕ;

 

Με την προυποθεση να ξερει τι ειναι SNR, το attenuation, PCM διαμορφωση κλπ. :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα. Ανοιγω μουσικη σχολη και θελω να επιλεξω ενα πακετο τηλεφωνιας. Στην περιοχη μου υπαρχει μονο OTE και forthnet. Ως ατομικη επιχειρηση γνωριζει καποιος αν μπορω να μπω και σε οικιακο προγραμμα ή το επαγγελματικο ειναι μονοδρομος; Η forthnet εχει ενα πολυ δελεαστικο πακετο, το professional που δινει Δωρεάν κατοχύρωση domain name [.gr] ή [.eu] και 1GB χώρος φιλοξενίας website και απεριόριστων εταιρικών e-mail λογαριασμών.

Αλλα για οικιακους εχει το unlimited που εχει τα 240΄ σε κινητα.

Πανω κατω κοστιζουν το ιδιο απλα το ενα δινει το web ενω το αλλο 240 αντι για 60 λεπτα σε κινητα. Πιστευω οτι μπορω να εχω fax και τηλεφωνο στην ιδια γραμμη ετσι δεν ειναι; Γιατι για δευτερη γραμμη μου ζητανε αλλα 11€ το μηνα σε ολα τα προγραμματα. Στο ecomony professional και οι δυο γραμμες ειναι Ip οποτε αν πεσει το ρευμα δεν εχω τηλεφωνο. Στο professional η πρωτη ειναι κανονικη. Επισης θα μπορουσα να εχω τις web υπηρεσιες της forthnet (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012252) και να ειμαι σε αλλο παροχο;

 

Λιγο που εψαξα στο Connex ειδα μονο το πακετο Conn-x@Work Start Up 24 Mbps , αλλα δεν ξερω αν σαν πακετο συγκριτικά με το professional της Forthnet ειναι καλυτερο. Δινει μικροτερο χωρο γαι φιλοξενια σελιδας και δεv ξερω αν μου δινει και για κατοχύρωση ονοματος .gr.

Ειμαι συνδρομητής Forthnet τρια χρονια στο σπιτι, ποτε δεν ειχα προβλημα ταχυτητας και Ping ετσι το θεμα "γρηγορου και σταθερου" internet περι οτε δεν ειναι κριτιριο επιλογης για εμενα και φυσικα για ενα ωδειο...

Ακουω προτασεις.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει θέλεις domain name και το professional της forthnet μου φαίνεται ότι προσφέρει τα περισσότερα ότι αφορά τις απαιτήσεις της δουλειάς σου. να πάρεις οικιακό δεν νομίζω να σε βόλευε (δεν έχω ανοίξει ποτέ μου επιχείρηση οπότε δεν γνωρίζω τι είναι το ιδανικο:p). καλυτερα να έχεις μία κανονική γραμμή γιατί θα είσαι επιχείρηση όπως και να το κάνεις οπότε αποκλείεις το economy.

fax και τηλέφωνο μπορείς πιστεύω να έχεις στην ίδια γραμμή (ρώτα τους καλύτερα γιιτί δεν είμαι σίγουρος).δες πρώτα τις ανάγκες σου, σύγκρινε τα πακέτα και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να παρω καποιο πακετο conn-x και να κανω το web hosting στην forthnet; Το θεμα με το connex ειναι οτι λιγο με μπερδευει. Εχει τρια πακετα σε δυο διαφορετικες ταχυτητες; (2Mbs 24mbs). Εχει και αλλα που τα ονομαζει "αοριστου".

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

100% σε συμφέρει το επαγγελματικό.

Να σου δώσω ένα πρόχειρο παράδειγμα.

Εστω ότι κάνεις επαγγελματικό forthnet που κοστίζει 50 ευρω.

Επείδή ειναι επαγγελματικό εκπίπτει το ΦΠΑ επομένως αντί για 50 σου στοιχίζει (50/1.23)= 40,60 ευρώ

Επειδή όμως πάλι είναι επαγγελματικό θα το δηλώσεις ως έξοδα επομένως θα γλυτώσεις από τι φορολόγιση άλλο ένα 20%

Επομένως πρακτικά θα σου στοιχείζει (40,60/1,20)= 33,8 ευρώ /μήνα

Σε συμφέρει πάρα πολύ.

Επίσης το προφεσιοναλ της φορθνετ έχει και άλλα καλά εκτός από το δωρεάν hosting.

Είναι λίγο πιο εξειδικευμένες υπηρεσίες αλλά π.χ. μπορείς να έχεις στατική IP και δωρεάν διπλάσιο upload (annex-M)

Εγώ στο προφέσιοναλ θα πήγαινα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ουτε καν ειχα σκεφτει την φορολογιση. Ευχαριστω πολυ για τη διευκρίνιση!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο ξέρω το Hosting και ο πάροχος που έχεις είναι δύο διαφορετικά πράγματα, αλλά είναι πιο βολικό να μιλάς μόνο με έναν και να τα έχεις όλα μαζεμένα παρά να ψάχνεσαι δεξιά κι αριστερά για hosting κλπ. Το τι πακέτο hosting θα διαλέξεις εξαρτάται και από το τι θες να κάνεις με το site και τι απαιτήσεις έχει αυτό που θες να κάνεις. Πάντως η προσφορά που λέει παραπάνω, αν σου έρχεται και εν τέλει με 30κάτι ευρώ μια χαρά είναι.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Το Hosting και το domain απο τη Forthnet βγαινει κατω απο 10€/το μηνα για συμβολαιο 2 ετων. Ελεγα μηπως με συμφερε αλλο πακετο τηλεφωνιας απο αλλο παροχο ή ακομη και απο τη Forthnet και ξεχωριστα το web. Δεν ξερω για το web τι αλλες ανταγωνιστικες προτασεις υπαρχουν, αλλα της Forthnet ειναι καλυτερο σαν προσφορα απο του ote.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό -> http://secure.hellasnet.gr/eshop/listing.asp?root_id=2&dept_id=16&section=hosting&subd=1401&mscssid=GB67DP9B6KJ38KENWEGX1DUGDA9V2NN5 έχει λιγότερο από 10 ευρω το μήνα και νομίζω για ένα χρόνο κι αν βγάλεις πάλι τα ΦΠΑ τοτε πεφτει αρκετά.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μεσα και για το domain στο κοστος. Εχει στο site συνδιαστικη προσφορα http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012252. Για δυο χρονια βγαινει 115€ το χρονο και αν βγαλεις το φπα ακομη λιγοτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πιο καλό μου φαίνεται να τα μαζέψεις όλα τα τηλεπικοινωνιακά σου σε ένα πάροχο και να έχεις να κάνεις με μία εξυπηρέτηση πελατών, σε περίπτωση που σκάσει κάτι. Αυτή η συνδυαστική προσφορά που δώσανε παραπάνω δε ξέρω αν έχει νόημα, αφού hosting δίνει και στο professional πακέτο που ανέφερες στην αρχή ότι κοιτάς (βασικά είναι όλο μέσα στο πακέτο απ' ότι είδα στο site).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...