Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τηλεφωνία της HOL Πλέον παρέχετε από το καλώδιο. Κάντε Την αλλαγή και θα δείτε βελτίωση

 

Oχι παντού. Είναι κάποιες περιοχές που έχει ακόμα Voip.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η τηλεφωνία της HOL Πλέον παρέχετε από το καλώδιο. Κάντε Την αλλαγή και θα δείτε βελτίωση

 

se poies perioxes?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ πρι να κλείσω 6μηνο στο πρόγραμα που είχα επιλέξει. Υπάρχει "πρόστιμο"; Αν κλείσω 6μηνο αλλάζει κάτι; Βασικά θέλω να κάνω μεταγραφή στη HOL στο double play lite, αν κάποιος έχει άμεση γνώση γι' αυτήν την αλλαγή από τη μια εταιρεία στην άλλη θα με βοηθούσε αν με ενημέρωνε σχετικά.

PIN: 20D9CF1C STORM

 

There are no frontiers

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να φύγω από τον ΟΤΕ πρι να κλείσω 6μηνο στο πρόγραμα που είχα επιλέξει. Υπάρχει "πρόστιμο"; Αν κλείσω 6μηνο αλλάζει κάτι; Βασικά θέλω να κάνω μεταγραφή στη HOL στο double play lite, αν κάποιος έχει άμεση γνώση γι' αυτήν την αλλαγή από τη μια εταιρεία στην άλλη θα με βοηθούσε αν με ενημέρωνε σχετικά.

 

Έχεις βάλει internet (conn-x) στον ΟΤΕ? Εάν ναι, τότε αυτό έχει 6μηνη δέσμευση. Αν έχει περάσει το 6μηνο όλα o.k αν όχι πληρώνεις στο τελευταίο λογαριασμό τα υπόλοιπα πάγια...

Link to comment
Share on other sites

Bored σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, σε conn-x είμαι, οπότε με συμφέρει να περιμένω να κλείσει το 6μηνο. Ένας λογαριαμός έμεινε και μετά πάω για αλλαγή. Άντε, γιατί σαν πολλά μας ζητάει ο ΟΤΕ και δε νομίζω πως τα αξίζει τα λεφτά.

PIN: 20D9CF1C STORM

 

There are no frontiers

Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Από τη στιγμή που κάνεις σύνεδεση στον ΟΤΕ για τηλέφωνο μόνο υπάρχει χρονικός περιορισμός παραμονής στο δίκτυό του. Ή μπορώ να πάω σ' εναλλακτικό την αμέσως επόμενη μέρα μετά την ενεργοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Από τη στιγμή που κάνεις σύνεδεση στον ΟΤΕ για τηλέφωνο μόνο υπάρχει χρονικός περιορισμός παραμονής στο δίκτυό του. Ή μπορώ να πάω σ' εναλλακτικό την αμέσως επόμενη μέρα μετά την ενεργοποίηση;

 

H συμβαση ειναι αοριστου χρονου με ελαχιστη διαρκεια 2 μηνες εκτος κι αν επιλεξεις οταν κανεις την αιτηση σου να ειναι ορισμενου χρονου.

Συμφωνα με τους ορους της συμβασης (παρ. 5.1).

Link to comment
Share on other sites

H συμβαση ειναι αοριστου χρονου με ελαχιστη διαρκεια 2 μηνες εκτος κι αν επιλεξεις οταν κανεις την αιτηση σου να ειναι ορισμενου χρονου.

Συμφωνα με τους ορους της συμβασης (παρ. 5.1).

 

Ο.Κ. Thanks. Είχα σκοπό να κάνω επανασύνδεση από διακοπή και καπάκι να κάνω αίτηση για double play σε εναλλακτικό. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, μάλλον δε γίνεται πριν από το δίμηνο. Εκτός φυσικά κι αν πω στον ΟΤΕ ότι θέλω τη σύνδεση για 1 μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Thanks. Είχα σκοπό να κάνω επανασύνδεση από διακοπή και καπάκι να κάνω αίτηση για double play σε εναλλακτικό. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, μάλλον δε γίνεται πριν από το δίμηνο. Εκτός φυσικά κι αν πω στον ΟΤΕ ότι θέλω τη σύνδεση για 1 μήνα!

 

Γιατι ομως θες να κανεις επανασυνδεση; :confused:

Ακομη κι αν το σπιτι ηταν νεοκτιστο για να φερει καλωδιο ο ΟΤΕ και να συνδεσει με το τηλ. δικτυο πληρωνεται απο τον κατασκευαστη και μετα οποιος θελει κανει συμβαση για παροχη τηλεφωνιας.

 

Κανε την αιτηση στον εναλλακτικο απευθειας. Εκτος κι αν θες και φορητοτητα αλλα αν εχεις διακοψει τοτε δεν θα σου δωσουν τον ιδιο αριθμο αν κανεις επανασυνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής της Forthnet από τον οκτ. 2008.Λόγω των προβλημάτων που είχα αποφάσισα στις 27/3 να κάνω αίτηση στην hol.H ενεργοποίηση της υπηρεσίας θα γίνει στι 16/5.Εχθές 24/4 και χωρίς καμιά προειδοποίηση η forthnet μου έκοψε τη γραμμή αλλά όχι και το internet.΄Οταν ήμουν στον ΟΤΕ με Conn-x μέχρι και την τελευταία στιγμή ενεργοποίησης από την forthnet, είχα τηλέφωνο,Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό που έκανε η forthnet (διακοπή γραμμής 21 ημέρες πριν την ενεργοποίηση απότην HOL) είναι νόμιμο?
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

τα ιδια κ εγω.τους σιχαθηκα.

οτε κ παλι οτε.

μην το ψαχνεις αν ειναι νομιμο,σε χωρα απλα ζεις που δεν εχει κρατος.

πανε οτε και θα ησυχασεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα ιδια κ εγω.τους σιχαθηκα.

οτε κ παλι οτε.

μην το ψαχνεις αν ειναι νομιμο,σε χωρα απλα ζεις που δεν εχει κρατος.

πανε οτε και θα ησυχασεις.

 

Στον ΟΤΕ ήμουνα και πλήρωνα 120 Ε το δίμηνο για conn-x στα 2mbps και έφυγα για να βρω καλύτερο πάροχο αλλά από που να ξεκινήσεις για να αναφέρεις τα στραβά τους.Και μόνον από την αναμονή στο 13831 και ειδικά όταν έχεις πρόβλημα αυτό τα λέει όλα.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής της Forthnet από τον οκτ. 2008.Λόγω των προβλημάτων που είχα αποφάσισα στις 27/3 να κάνω αίτηση στην hol.H ενεργοποίηση της υπηρεσίας θα γίνει στι 16/5.Εχθές 24/4 και χωρίς καμιά προειδοποίηση η forthnet μου έκοψε τη γραμμή αλλά όχι και το internet.΄Οταν ήμουν στον ΟΤΕ με Conn-x μέχρι και την τελευταία στιγμή ενεργοποίησης από την forthnet, είχα τηλέφωνο,Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό που έκανε η forthnet (διακοπή γραμμής 21 ημέρες πριν την ενεργοποίηση απότην HOL) είναι νόμιμο?

 

Καταρχήν να πάρεις τηλ στη forthnet να ρωτήσεις τι συμβαίνει, επίσης να επικοινωνήσεις και με τη HOL.

Να δείς στους λογαριασμούς της forthnet μέχρι πότε έχεις πληρώσει πάγιο.

Τέλος τηλ στην ΕΕΤΤ για να ρωτήσεις τι προθεσμίες πρέπει να τηρούν οι πάροχοι.

Και έαν σου είναι εύκολο να μας ενημερώσεις εντέλει τι έγινε;

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πάρεις τηλ στη forthnet να ρωτήσεις τι συμβαίνει, επίσης να επικοινωνήσεις και με τη HOL.

Να δείς στους λογαριασμούς της forthnet μέχρι πότε έχεις πληρώσει πάγιο.

Τέλος τηλ στην ΕΕΤΤ για να ρωτήσεις τι προθεσμίες πρέπει να τηρούν οι πάροχοι.

Και έαν σου είναι εύκολο να μας ενημερώσεις εντέλει τι έγινε;

 

Πήρα τηλ. στη forthnet και μου ειπαν ότι ετσι προβλέπεται από τις διαδικασίες.Η hol δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί η γραμμή δεν είναι ακόμη στη δικαιοδοσία της.΄Εκανα καταγγελία και στην ΕΕΤΤ αλλά λόγω Σαββατοκύριακου περιμένω.Μπήκα στο site της ΕΕΤΤ και βρήκα ένα κείμενο για την <<Αδεσμοποίητη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο>>η παράγραφος 5.4 λέει <<Όλες τις πιο πάνω μεταβάσεις καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια από τον ΟΤΕ και τον ΤΠ ώστε η μετάβαση αυτή από την μία υπηρεσία στην άλλη να γίνεται με τον ταχύτερο και ασφαλέστερο τρόπο, μεριμνώντας για την ελαχιστοποίηση της διακοπής υπηρεσιών τηλεφωνίας ή/και ευρυζωνικών υπηρεσιών στον τελικό χρήστη>>.

 

Περιμένω αύριο που εργάζονται οι υπηρεσίες τους να μου πουν.Το εξωφρενικό είναι ότι το ιντερνετ μεχρι στιγμής δεν μου το έχουν κόψει.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας κύριοι!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κ αν μπορείτε ή μάλλον καλύτερα αν θυμάστε να μου λύσετε την απορία...

Λοιπον είχα κάνει αίτηση για να μπώ στην ΗΟL..Ξεκίνησα από τέλη ιανουαρίου και συννενοηθήκαμε τελικά να βάλω το πρόγραμμα λάιτ.Το ιστορικό έχει ως εξής:

Ρωτούσα συνέχεια αν θα έχω δωρεάν τους τρείς μήνες και πάντα επέμεναν πως ναι.Μου στέλνουν τελικά μέσω φάξ την αίτηση(κατα λάθος αντί για λάιτ έβαλαν το κανονικό των 40 ευρώ...!).Τέλωσπάντων μου έστειλαν το φάξ διορθωμένο με το λάιτ προσημειωμένο και τελικά επειδή καθυστερούσα να στείλω το φάξ με έπαιρναν τηλ τελικά συνέχεια λέγοντας μου πως θα χάσω την προσφορά των 3 μηνών δωρέαν!

Εσπευσμένα κ εγώ έστειλα το φάξ τελευταία μέρα του φεβρουαρίου κ όλα καλα!Περιέργως σε 15 μέρες είχα τηλέφωνο κανονικα!Ω ναι!

Και ξαφνικά την προηγούμενη εβδομάδα μου έρχεται ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος γράφει ότι πρέπει να πληρώσω το διάστημα μάρτιο απρίλιο!

Ευτυχώς είχα κρατήσει το τηλέφωνο(κινητό) της υπεύθυνης που μου λεκανε την σύνδεση και της τηλεφώνησα για να ζητήσω εξηγήσεις!Μου απάντησε ότι η προσφορά ίσχυε μονάχα για το κανονικό πρόγραμμα των 40 ευρώ!της ζήτησα να ψάξει τις ηχογραφημένες συνομιλίες μου(μιας και καταγράφονται τα πάντα!) για να της αποδείξω ότι όντως μου είχαν πεί έτσι αλλά τζίφος..Η απάντησή της ήταν ότι τις συνομιλίες τις κρατούν μόνο στα κεντρικά κτλ!

Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω καταγγελία απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω πως όντως ίσχυε η προσφορά 3 μήνες δωρεάν και στο λαιτ πρόγραμμα!Θυμάται κάποιος από σας?

Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας καθώς ο λογαριασμός είναι να πληρωθεί στις 15..Οχι πως θα γίνει κάτι απλά θέλω να είμαι υποδειγματικός σε περίπτωση που αποφασίσω να στείλω εξώδικο ή καταγγελία στο ΕΕΤΤ.

Αναμένω τις απαντήσεις σας.

Φιλικά

Χρήστος

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω στα ακόλουθα μηνύματα από όπου φένεται σαφώς ότι η προσφορά 3 μηνών στο Lite ισχύει ΜΟΝΟ για αίτηση στο Internet

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2691147#post2691147

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651120#post2651120

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!το θυμάμαι αυτό, λόγω του ότι εκείνο τον καιρό διάβαζα πολύ τακτικά το φόρουμ.

Τηλεφωνικά όμως μου είχαν πεί ότι και μέσω φαξ ισχύει η προσφορά!

Πως μπορς να το διευκρινίσω τώρα...?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!το θυμάμαι αυτό, λόγω του ότι εκείνο τον καιρό διάβαζα πολύ τακτικά το φόρουμ.

Τηλεφωνικά όμως μου είχαν πεί ότι και μέσω φαξ ισχύει η προσφορά!

Πως μπορς να το διευκρινίσω τώρα...?

 

Εφοσον η συμβαση εγινε εξ' αποστασεως (τηλεφωνικα) οφειλουν να εχουν κρατησει την τηλεφωνικη συνομιλια οπου σου διαβαζουν ακριβως τους ορους της συμβασης και το τι θα πληρωνεις και να σε ρωτουν αν συναινεις.

 

Αυτο που σου ειπαν περι «κεντρικων» απλα δεν στεκει. Δηλαδη η συνομιλια ηχογραφηθηκε απο τη συγκεκριμενη κυρια και μετα πατησε ενα μαγικο κουμπι και πηγε στα «κεντρικα»;

 

Οπως και να εχει, αυτο που επρεπε να κανουν αμεσως απο τη στιγμη που αμφισβητησες τα λεγομενα τους ειναι να ανατρεξουν στη μεταξυ σας συνομιλια.

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις τη διαδικασια που αναφερεται εδω.

 

Ζητα εγγραφως απο τη HOL αντιγραφο της συνομιλιας (ειτε με αιτιολογηση ειτε χωρις). Αν δε σου δωθει, τοτε προχωρησε σε καταγγελια. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!το θυμάμαι αυτό, λόγω του ότι εκείνο τον καιρό διάβαζα πολύ τακτικά το φόρουμ.

Τηλεφωνικά όμως μου είχαν πεί ότι και μέσω φαξ ισχύει η προσφορά!

Πως μπορς να το διευκρινίσω τώρα...?

 

 

Μόνον σε online αιτήσεις ισχύει η προσφορά και παραθέτω παρακάτω αυτό που συνέβη σε μένα:

 

΄Ημουν συνδρομητής στη forthnet 2play με πολλά προβλήματα.Κάποια μέρα με πήρε κάποιος κύριος από Θεσσαλονίκη για να γίνω συνδρομητής στην Hol. Μου έλεγε ότι τον πρώτο μήνα δεν θα πληρώσω και ότι τον επόμενο θα έχω κάποια έκπτωση.Μέ έπεισε και έκανα σε αυτόν τηλεφωνικά την αίτηση (ήταν Πέμπτη απόγευμα) και μου είπε ότι τη Δευτέρα θα έρθει courier στο σπίτι για να υπογράψω την αίτηση.Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με πήρε κάποια κυρία για να επιβεβαιώσει την τηλεφωνική αίτηση.Μετά την επιβεβαίωση μπήκα στο site της Hol και βλέπω ότι σε online αιτήσεις υπήρχε η προσφορά των 3 μηνών δωρεάν.Την Παρασκευή το πρωί παίρνω τηλέφωνο τον κύριο που με πήρε από την Θεσσαλονίκη και τον ρώτησα αν με την αίτηση που έκανα σε αυτούς ισχύει και για μένα η προσφορά των 3 μηνών και μου απήντησε αρνητικά.Τότε του είπα να ακυρώσει την αίτηση γιατί θα την υποβάλλω online μόνος μου.Παρεξηγήθηκε λιγάκι αλλά δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά.΄Εκανα την αίτηση online και μετά έστειλα με fax όλα τα δικαιολογητικά.΄Υστερα από κάποιο διάστημα βλέπω στο site της Hol ότι η προσφορά μειώθηκε στον 1 μήνα.Είμαι όμως σίγουρος ότι η προσφορά είναι μόνον για αιτήσεις μέσω internet.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

μαι ερωτηση. με adsl στα 1mbps παει καλα η φωνη η με διακοπες?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφού με σκότισαν πολλές φορές διάφοροι πωλητές αποφάσισα να βάλω στο μαγαζί hol-telephony.

Ο πωλητής που ήρθε να με ενημερώσει με διαβεβαίωσε οτι η hol στις κλήσεις προς κινητά (αφού περάσει η 1 ώρα δωρεάν) είναι 20% φθηνότερη απο τον ΟΤΕ.

 

Τού είπα στην ψύχρα οτι δεν τον πιστεύω :p επειδή στο site της hol η χρέωση αναφέρεται ως περίπου 0,150 ενώ στον ΟΤΕ 0,130 (και μάλιστα χωρίς ελάχιστη). Αυτός επέμενε και μου είπε οτι είναι σίγουρος και οτι δεν μπορεί να μου το γράψει γιατί θα θεωρηθεί αθέμιτος ανταγωνισμός κλπ κλπ και οτι θα το δω στον λογαριασμό.

Γενικά δεν τον πίστεψα αλλά το έβαλα για δοκιμή και κυρίως για τα απεριόριστα σταθερά. Τώρα περιμένω να συνδεθώ.

Υπάρχει περίπτωση να λέει αλήθεια για τις κλήσεις προς κινητά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση

 

Βασικά το περίμενα απλα επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτά είπα μην τυχόν έχει αλλάξει κάτι.

Πουλάνε πολύ ψέμα ρε παιδί μου και δεν μπορεί να τους ελέγξει κανένας.

 

Τέλος πάντων. Ελπίζω τουλάχιστον να μην έχω προβλήματα με την τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στον ΟΤΕ ήμουνα και πλήρωνα 120 Ε το δίμηνο για conn-x στα 2mbps και έφυγα για να βρω καλύτερο πάροχο αλλά από που να ξεκινήσεις για να αναφέρεις τα στραβά τους.Και μόνον από την αναμονή στο 13831 και ειδικά όταν έχεις πρόβλημα αυτό τα λέει όλα.

 

Πραγματι!!!

Αν και εχει αναφερθεί αρκετες φορες

Παρθετω τον λογαριασμο μου στο ΟΤΕ που μου ηρθε σημερα.

 

1.1 τηλεφ.κινηση..........................................................................7.40€

1.2 Εφαπαξ και περιοδικα τέλη

1.2.1. Αναδρομικα OnDSL HOME (2Μbs) Conn-x -παγια τελη.........0,195€

1.2.2. OnDSL HOME (2Μbs) Conn-x παγια τελη..............................4,032€

1.2.3. ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ........................................................................ 24,800€

1.2.4. Τελη Conn-x talk....................................................................25,042€

1.2.5. Αναδρομικα ADSL OTE (2Μbs) Conn-x -παγια τελη.................1,147€

1.2.6. ADSL OTE (2Μbs) Conn-x -παγια τελη.....................................23,700€

1.2.7. ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΛΗΣΗΣ...............................................................2,000€

 

ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ: 7,40 + 80,916 + ΛΟΙΠΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΣΑ = ......103,5€ !!!!!!!

 

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ... 100€ ΤΟ 2μηνο (50€ το μηνα) για το τηλεφωνο!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί γκρινιάζεις; Τις χρεώσεις τις ήξερες εξαρχής, δε σου ήρθαν ουρανοκατέβατες! Άσε που από το λογαριασμό που μας δείχνεις και μετά έχεις και μείωση στην τιμή του aDSL.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...