Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλός πάροχος, τουλάχιστον μέχρι στιγμής είναι η netone..

Είμαι εδώ και 2 περίπου χρόνια , τη σύνδεση μου την κάνανε μέσα σε περίπου 3 εβδομάδες,

δεν έχει παρουσιάσει παρά μόνο περιστασιακά πρόβλημα και το κόστος για σταθερή τηλεφωνία και internet περίπου 75€ το δίμηνο.

 

η NetOne είναι πανάκριβη για αυτά που προσφέρει (ειδικά για VoIP :!:)...

αυτό που σε συμφέρει αν έχεις κινητό και σταθερό στο όνομά σου είναι συνδιασμός HOL - Vodafone ή Wind All in One. Στην πρώτη περίπτωση θα γλυτώνεις -15€ το μήνα και στην δεύτερη -20€ το μήνα στα περισσότερα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

η NetOne είναι πανάκριβη για αυτά που προσφέρει (ειδικά για VoIP :!:)...

 

Ολοι VoIP παρέχουν φίλε, εκτός τον ΟΤΕ. Με τη μόνη διαφορά ότι οι άλλοι παρέχουν VoIP over POTS. ;)

Link to comment
Share on other sites

Από οικονομική πλευρά και όσον αφορά πακετοποιημένες υπηρεσίες νομίζω πως πολύ συμφέρουσα είναι η Forthnet που δίνει 2Play μαζί με Nova και εξοπλισμό δώρο. Γενικά φαίνεται ολοκληρωμένο πακέτο και δε βγαίνει και πολύ ψηλά. Αν θυμάμαι καλά, είναι κοντα στα 40€.
Link to comment
Share on other sites

Από οικονομική πλευρά και όσον αφορά πακετοποιημένες υπηρεσίες νομίζω πως πολύ συμφέρουσα είναι η Forthnet που δίνει 2Play μαζί με Nova και εξοπλισμό δώρο. Γενικά φαίνεται ολοκληρωμένο πακέτο και δε βγαίνει και πολύ ψηλά. Αν θυμάμαι καλά, είναι κοντα στα 40€.

Και όταν θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο να τρέχεις...:lol:

Μακρυά από Forthnet και Tellas.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο να τρέχεις...

 

Είδαμε και τον ΟΤΕ με το διπλάσιο κόστος που όταν βρέχει στην Αθήνα μένουμε χωρίς τηλέφωνο. Μια χαρά είναι και οι εναλλακτικοί και σε καλύτερα λεφτά.

 

Μια καλή γραμμή, καλή θα είναι και με Forthnet και με ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο adslgr.com να δεις τι τραβάνε αυτοί που έχουν Forthnet και Tellas. Πάντως με την NetOne 3 χρόνια τώρα δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Δυο φορές χάλασε το router από κακή μεταχείριση, χακάρισμα κλπ, και μου το αλλάξανε σε λίγες ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Στο adslgr γενικά γράφονται πολλά για όλους τους παρόχους και για τον ΟΤΕ ακούγονται παραπονα και για τη HOL και για όλους. Η forthnet πράγματι αντιμετώπισε προβλήματα το καλοκαίρι και κάποια θέματα με οπτικές ίνες που κόπηκαν ανά την Ελλάδα, αλλά τώρα είναι στη φάση που τελειώνει τις αναβαθμίσεις και τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

 

Παρ' όλα αυτά και επειδή έχω Forthnet, ξέρω ότι δεν είναι τόσο χάλια όσο το παρουσιάζουν. Η γραμμή μου μια χαρά είναι, εκτός από περιπτώσεις που υπάρχει γενικό πρόβλημα. Ότι και να λένε στο adslgr, όσο μπορώ και τα διαβάζω (δλδ έχω ίντερνετ), μια χαρά είμαι κι εγώ και η forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα των δικτύων στην περιοχή του Παπάγου. Ιδιαίτερα ενδιαφέρομαι για HOL και OTE.

Ευχαριστώ...

PIN:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ολοι VoIP παρέχουν φίλε, εκτός τον ΟΤΕ. Με τη μόνη διαφορά ότι οι άλλοι παρέχουν VoIP over POTS. ;)

 

έστω και έτσι, άλλο VoIP με το τηλέφωνο πάνω στο router και άλλο POTS μέχρι το κέντρο DSLAM. Το 2ο είναι σαφώς καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

 

1) Δεν χρησιμοποιείται το bandwidth της σύνδεσής σου για την τηλεφωνία

2) Δεν χρειάζεται να κάνεις restart το router όταν θα κολλήσει και θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο επειδή καμία εταιρία δεν έχει τέλειο uptime.

3) Μπορείς να διακόψεις την σύνδεση ADSL μελλοντικά και να συνεχίσεις μόνο με τηλεφωνία χωρίς διαδικασίες

4) Σε διακοπή ρεύματος έχεις τηλέφωνο κανονικά.

 

Θες και άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό το άρθρο και θα αλλάξεις γνώμη. :)

 

το διάβασα, δεν έμαθα κάτι που δεν γνώριζα και δεν άλλαξα καμία γνώμη σε σχέση με αυτά που έγραψα προηγουμένως :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ΗOL και λέω να αλλαξω λόγο οικονομίας (3μηνο δώρο)

Η wind απότι διαβασα πιο πριν, είναι τόσο χάλια ;

Για την ΟΝ κάποιο σχόλιο μήπως;

Στην ουσία χρησιμοποιώ μόνο ιντερνετ, πολύ σπάνια το τηλ !

Τοπος : Θεσσαλονίκη ποσειδωνιο

 

ευχαριστω

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται..

Θεσσαλονίκη είμαι και έχω δει γραμμές χολ που απλώς είναι χάλια την ίδια στιγμή που η wind πετάει στο ίδιο σημείο. 'Ολα παίζουν από περιοχή σε περιοχή. Χολ έχει ο διπλανός μου και έβαλε cyta και χαίρεται κι εγώ έχω wind ενώ παλιότερα φόρθνετ και επίσης χαίρομαι με τη μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα . Ψάξτε μεσω των γειτόνων σου. Αυτοί ξέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά για HOL δεν ακούω και πολύ καλά λόγια, ειδικά τώρα τελευταία ακούω/διαβάζω πολλά παράπονα. Σε κάθε περίπτωση η πιο ασφαλής λύση είναι οι γείτονες :)

Για τη forthnet μπορείς να πας σε καμία καφετέρια με hotspot και να δεις τι ψάρια πιάνει αν συνδεθείς εκεί. Αν σέρνονται κι εκεί, τότε μην πας, αλλά είναι ένας τρόπος να το ελέγξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
H forthnet που έβγαλε την προσφορά 24.90/μήνα για απεριόριστες κλήσεις αστικά,υπεραστικά + έως 24 internet, δεν έχει βγάλει καμία άλλη εταιρεία ανάλογη προσφορά ή και με επιπλέον παροχές; Μέχρι στιγμής πιο οικονομικές ειναι cyta και forthnet;
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω forthnet δεν θα διαλεγα δεν ξερω γιατι δεν μου αρεσει καθολου αυτη η εταιρια!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

H forthnet που έβγαλε την προσφορά 24.90/μήνα για απεριόριστες κλήσεις αστικά,υπεραστικά + έως 24 internet, δεν έχει βγάλει καμία άλλη εταιρεία ανάλογη προσφορά ή και με επιπλέον παροχές; Μέχρι στιγμής πιο οικονομικές ειναι cyta και forthnet;

 

Η προσφορά είναι για 12μηνο;;;

Ή παλι καμιά "προσφορά" για 6 μήνες και μετά έρχεται καμπάνα;;;

Link to comment
Share on other sites

H forthnet που έβγαλε την προσφορά 24.90/μήνα για απεριόριστες κλήσεις αστικά,υπεραστικά + έως 24 internet, δεν έχει βγάλει καμία άλλη εταιρεία ανάλογη προσφορά ή και με επιπλέον παροχές; Μέχρι στιγμής πιο οικονομικές ειναι cyta και forthnet;

 

Η προσφορά είναι για 12μηνο;;;

Ή παλι καμιά "προσφορά" για 6 μήνες και μετά έρχεται καμπάνα;;;

 

Εχει προσφορα το 2play Economy μεχρι 31/3 στα 24.90€. Απο κει και περα θα αλλαξει η χρεωση. Το συμβολαιο παντως ειναι 12μηνο.

 

Η προσφορά ισχύει για 12 μήνες και αποκλειστικά μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet. Μετά το πέρας του 12μήνου η τιμή διαμορφώνεται στα 34,90€/μήνα. Για νέες αιτήσεις έως 31/03/2011

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ επέτρεψε μου λίγο να διαφωνήσω. Η μεν forthnet τελευταία έχει κάνει πολλές κινήσεις για να βελτιώσει το δίκτυο της, ενώ η HOL έχει πρόβλημα στο δίκτυο της εδώ και πάρα πολύ καιρό και αυτό που κάνει για να το βελτιώσει είναι να βάζει περιορισμούς στο download των torrents για να εξοικονομεί bandwidth. Εγώ πιστεύω πως οι μόνοι αξιόλογοι πάροχοι στην Ελλάδα είναι Forthnet και ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Αποφασισα κ εγω μετα απο πολυ καιρο να κανω το μεγαλο βημα κ να φυγω απο τον ΟΤΕ

Θα κινηθω σε μια double υπηρεσια με επικρατεστερες εταιρειες τη forthnet κ την HOL.

2 ερωτησεις

*Ποιον παροχο προτεινετε εσεις βαση ταχυτητας/αξιοπιστιας αυτην τη στιγμη?? (Αστικό Κέντρο: 573 - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ περιοχη που μενω Α.Ιλισια)

**Η διαδικασια μεταβασης εμπεριεχει τον κινδυνο να μεινω χωρις τηλεφωνο ή internet για καποιο διαστημα?? (Εχω τηλ. Οτε κ Internet Vivodi)

 

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μην πέφτετε στο τυράκι των φθηνών χρεώσεων. Η Forthnet μαζί με την Wind Tellas είναι μακράν οι χειρότεροι ISP στην Ελλάδα.

 

Φίλε είναι ανάλογα την περιοχή...

Μην γενικεύεις τις καταστάσεις εκτός και αν έχεις στατιστικά στοιχεία!

 

Έχω WIND στη Νέα Φιλαδέλφεια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα (2 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...