Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιο σταθερός πάροχος είναι ξεκάθαρα ο ΟΤΕ

αλλά για γνωστούς λόγους όχι ο φθηνότερος.

Άρα αν δε σε νοιάζουν τα €, βάζεις ΟΤΕ.

Αλλιώς θα σου λεγα Wind ή HOL.

εγώ θα σου έλεγα να βάλεις forthnet γιατί περαν του ότι είναι σταθερότατη (στον ΟΤΕ όλο ακούω για προβλήματα με αποσυνδέσεις και ανεβάσματα snr για σταθεροποίηση με αποτέλεσμα να πεφτει η ταχύτητα και πολύ να το γυρνάνε σε 2άρα για να γλυτώνουν τουλάχιστον κανά φράγκο) έχει αυτό τον καιρό ακι από τις καλύτερες προσφορές. Αυτά τα προπληρωμένα είναι πολύ καλά λεφτά. 30 ευρώ το μήνα για 2play και το start pack της nova δε τα λες και πολλά!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να βάλεις forthnet γιατί περαν του ότι είναι σταθερότατη (στον ΟΤΕ όλο ακούω για προβλήματα με αποσυνδέσεις και ανεβάσματα snr για σταθεροποίηση με αποτέλεσμα να πεφτει η ταχύτητα και πολύ να το γυρνάνε σε 2άρα για να γλυτώνουν τουλάχιστον κανά φράγκο) έχει αυτό τον καιρό ακι από τις καλύτερες προσφορές. Αυτά τα προπληρωμένα είναι πολύ καλά λεφτά. 30 ευρώ το μήνα για 2play και το start pack της nova δε τα λες και πολλά!

Και όταν κάνεις καταγγελία να σε βγάλουν πλαστογράφο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να βάλεις forthnet γιατί περαν του ότι είναι σταθερότατη (στον ΟΤΕ όλο ακούω για προβλήματα με αποσυνδέσεις και ανεβάσματα snr για σταθεροποίηση με αποτέλεσμα να πεφτει η ταχύτητα και πολύ να το γυρνάνε σε 2άρα για να γλυτώνουν τουλάχιστον κανά φράγκο) έχει αυτό τον καιρό ακι από τις καλύτερες προσφορές. Αυτά τα προπληρωμένα είναι πολύ καλά λεφτά. 30 ευρώ το μήνα για 2play και το start pack της nova δε τα λες και πολλά!

 

Αν δεν ενδιαφέρεται κάποιος να συνδυάσει NOVA δεν βρίσκω κανά άλλο λόγο να βάλει FORTHNET.

Υπάρχουν πολύ πιο φθηνά πακέτα και δεν είμαστε στην καλύτερη θέση να προπληρώνουμε για 1 ολόκληρο χρόνο ένα εναλλακτικό πάροχο...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν έχει νόημα ο καθένας να λέει το κοντό και το μακρύ του.

Γιατί στον καθένα μπορεί να τύχει διαφορετική περίπτωση.

Το καλύτερο είναι να τσεκάρει πώς τα πάνε οι γείτονες ή να τσεκάρει από το site μετρήσεων της ΕΕΤΤ τι ταχύτητες έχουν δηλώσει γύρω από το σπίτι του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να τσεκάρει πώς τα πάνε οι γείτονες ή να τσεκάρει από το site μετρήσεων της ΕΕΤΤ τι ταχύτητες έχουν δηλώσει γύρω από το σπίτι του.

Διαφωνώ. Το θέμα είναι να κοιτάζεις τι εξυπηρέτηση έχουν άλλοι χρήστες όταν εμφανιστεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του.

Αλλά πραγματικά προτιμώ προσωπικά να στηρίζομαι σε δεδομένα, όπως τιμή και ταχύτητα στην περιοχή μου, κλπ, παρά σε τελείως υποκειμενικές πληροφορίες από αγνώστους σε ένα φόρουμ.Στην τελική δεν μπορείς να γνωρίζεις ούτε τι γνώσεις έχει ο καθένας, ούτε τι συμφέροντα εξυπηρετεί.

Οπότε αν πάμε σε τελείως ουδέτερους παράγοντες, επανερχόμαστε στην 2η φράση μου αυτού του post.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δεις με άλλο ρούτερ +-2mbps.

Καλά είσαι για την απόστασή σου από το κέντρο. ;)

Και τώρα τα δύσκολα...:p

Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο, αν επιλέξω κάποια σύνδεση στα 8Mbps, θα πιάνω ακριβώς 8 (έστω και 7,5...). Τώρα, με 24άρα σύνδεση, συγχρονίζω στα 11-12Mbps. Λίγο παραπάνω έχω ποστάρει και τις τιμές που μου δείχνει το μόντεμ...

Link to comment
Share on other sites

να τσεκάρει από το site μετρήσεων της ΕΕΤΤ τι ταχύτητες έχουν δηλώσει γύρω από το σπίτι του.

Αυτο πως γινετε να το μαθουμε απο γειτονες δεν ξερουμε κανενα ειμαστε καινουργοι.......

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη η κατασταση με την φορθνετ δεν παει αλλο θελω να αλλαξω παροχο....

Ενδιαφερομαι και για ιντερνετ και τηλεφωνο και θελω να μου προτεινετε καποια εταιρια με τα λιγοτερα προβληματα για θεσσαλονικη και πιο συγκεκριμενα στη τουμπα....

Ειμαι στα 800-1000 μετρα αποσταση απο το dslam οποτε θελω και 24αρα γραμμη γιατι λογικα θα πιανω πανω απο 18-19mbits....

 

Ο οτε αποριπτεται απο τωρα :)

 

Ps:αν το ποσταρα σε λαθος μερος παρακαλω ας γινει μεταφορα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα γνώμες για το ποιος πάροχος είναι καλύτερος για internet.

Εξαρτάται τι ζητάς, την περιοχή που μένεις κλπ.

Αν ήθελες πχ άριστη τεχνική υποστήριξη θα πήγαινες NetOne (θα πήγαινες όμως γιατί τώρα μας τελείωσε).

Ετσι όπως είναι τα πράγματα στους παρόχους, δηλαδή όλοι είναι στα ίδια χάλια, θα σου πρότεινα να δεις τι σε συμφέρει στο οικονομικό, αν πχ έχεις κινητό Wind να πας στην Wind, αν έχεις Vodafone να πας στη HOL, αν έχεις Nova να πας στη Forthnet (την οποία για 1002 λόγους τη σιχαίνομαι).

Η Cyta πάντως είναι η πιο οικονομική (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι ζητάς, την περιοχή που μένεις κλπ.

Αν ήθελες πχ άριστη τεχνική υποστήριξη θα πήγαινες NetOne (θα πήγαινες όμως γιατί τώρα μας τελείωσε).

Ετσι όπως είναι τα πράγματα στους παρόχους, δηλαδή όλοι είναι στα ίδια χάλια, θα σου πρότεινα να δεις τι σε συμφέρει στο οικονομικό, αν πχ έχεις κινητό Wind να πας στην Wind, αν έχεις Vodafone να πας στη HOL, αν έχεις Nova να πας στη Forthnet (την οποία για 1002 λόγους τη σιχαίνομαι).

Η Cyta πάντως είναι η πιο οικονομική (νομίζω).

 

To conn-x απο οτι βλεπω δεν το ανεφερες καθολου:lol:

Εγω αυτο χρησιμοποιω εδω και καιρο και επισης ειμαι συνδρομητης Nova.

Τελος το συμπερασμα απο ολα αυτα που μου ειπες, ειναι να διαλεξω αναμεσα σε Forthnet(λογω Nova) και Cyta?

Link to comment
Share on other sites

να τσεκάρει από το site μετρήσεων της ΕΕΤΤ τι ταχύτητες έχουν δηλώσει γύρω από το σπίτι του.

Αυτο πως γινετε να το μαθουμε απο γειτονες δεν ξερουμε κανενα ειμαστε καινουργοι.......

Δες εδώ τι εννοώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To conn-x απο οτι βλεπω δεν το ανεφερες καθολου:lol:

Εγω αυτο χρησιμοποιω εδω και καιρο και επισης ειμαι συνδρομητης Nova.

Τελος το συμπερασμα απο ολα αυτα που μου ειπες, ειναι να διαλεξω αναμεσα σε Forthnet(λογω Nova) και Cyta?

Το Conn-X δεν το ανέφερα λόγω μεγάλης απόκλισης τιμής. Βλέπεις, χωρίς προσφορά η Cyta είναι η πιο οικονομική, με συνδυασμό πακέτων είναι όλες στα ίδια επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Το Conn-X δεν το ανέφερα λόγω μεγάλης απόκλισης τιμής. Βλέπεις, χωρίς προσφορά η Cyta είναι η πιο οικονομική, με συνδυασμό πακέτων είναι όλες στα ίδια επίπεδα.

 

Και από ταχύτητα πως είναι η Cyta σε σχέση με Conn-x και Forthnet?

Link to comment
Share on other sites

Και από ταχύτητα πως είναι η Cyta σε σχέση με Conn-x και Forthnet?

Αυτό είναι σχετικό πάντα. Είναι καθαρά θέμα τύχης.

Προσωπικά είναι το τελευταίο που με απασχολεί, αυτό που με απασχολεί είναι να μην έχω αποσυνδέσεις και όταν έχω κάποιο πρόβλημα να μπορεί να λυθεί ΑΜΕΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό πάντα. Είναι καθαρά θέμα τύχης.

Προσωπικά είναι το τελευταίο που με απασχολεί, αυτό που με απασχολεί είναι να μην έχω αποσυνδέσεις και όταν έχω κάποιο πρόβλημα να μπορεί να λυθεί ΑΜΕΣΑ.

 

Δε νομίζω να οφείλεται αυτό στην τύχη...

Εμένα εκτός από τις αποσυνδέσεις και το service που λες, ψάχνω για έναν πάροχο που να προσφέρει και υψηλές ταχύτητες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η cyta και σε τηλεφωνια και ιντερνετ ,ειναι αρκετα καλη...απ οτι διαβαζω ισως πρεπει να ναι κ θεμα τυχης,αλλα κ αλλοι φιλοι μου που εχουν δεν ειχαν προβλημα ποτε,εκτος απο τις αναφερομενες ημερομηνιες που ειναι να γινουν τεχνικες εργασιες,κατα τα αλλα ολα καλα..

πληρως παραμετροποίησιμο προγραμμα (τηλεφωνια+ιντερνετ) για τα μετρα του καθενως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Kαλησπερα παιδια. Θελω, αν ξερετε, να μου απαντησετε σε δυο πραγματακια! Πρωτον να μου πειτε ποια εταιρεια διαθετει τη χαμηλοτερη τιμη σε 8αρα συνδεση και δευτερον ποια διαθετει τη χαμηλοτερη τιμη σε 8αρα συνδεση μαζι με αστικα/υπεραστικα!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια. Θελω, αν ξερετε, να μου απαντησετε σε δυο πραγματακια! Πρωτον να μου πειτε ποια εταιρεια διαθετει τη χαμηλοτερη τιμη σε 8αρα συνδεση και δευτερον ποια διαθετει τη χαμηλοτερη τιμη σε 8αρα συνδεση μαζι με αστικα/υπεραστικα!

Ευχαριστω πολυ!

 

Νομίζω φίλε προς CYTA είσαι...

Βέβαια δες επιλογή WIND 15,17€ internet έως 24Mbps και έχει επιλογή με +2€ για 2 ώρες σταθερά Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...