Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω φίλε προς CYTA είσαι...

Βέβαια δες επιλογή WIND 15,17€ internet έως 24Mbps και έχει επιλογή με +2€ για 2 ώρες σταθερά Ελλάδα.

 

Nαι. Και αλλο ενα παιδι μου προτεινε Cyta. Και της wind το εχω υπ οψην αλλα ειναι κανονικα με Modem κλπ η ειναι mobile internet;

Link to comment
Share on other sites

Nαι. Και αλλο ενα παιδι μου προτεινε Cyta. Και της wind το εχω υπ οψην αλλα ειναι κανονικα με Modem κλπ η ειναι mobile internet;

Με modem φυσικά, είναι η πρώην Tellas (με τη δύναμη της ΔΕΗ...)

Link to comment
Share on other sites

Με modem φυσικά, είναι η πρώην Tellas (με τη δύναμη της ΔΕΗ...)

 

Μαλιστα! Οκ λοιπον! Θα κοιταξω Cyta και Wind προς το παρον! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα!

Για σκέτη σταθερή τηλεφωνία με απεριόριστα σταθερά-υπεραστικά συμφέρει η Cyta ή να κοιτάξω αλλού;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για σκέτη σταθερή τηλεφωνία με απεριόριστα σταθερά-υπεραστικά συμφέρει η Cyta ή να κοιτάξω αλλού;

 

Ευχαριστώ!

 

Kοίταγα για εγώ πριν κάποιες μέρες για Cyta μόνο τηλεφωνία αλλά δεν έχει κανά πακέτο ως VoIP

Τα άλλα πακέτα με απεριόριστα αστικά υπεραστικά είναι 20-24€ στους εναλλακτικούς...

Βέβαια υπάρχουν και πακέτα με λίγες ώρες 15€ 4 ώρες σταθερά κτλ Οπότε ακόμα και αυτά στο 2μηνο βγαίνουν ακόμα πιο φθηνά από το πάγιο ΟΤΕ

Εγώ πάντως μετέφερα άλλη μια γραμμή από ΟΤΕ στο εξοχικό μας στη WIND με 27€ απεριόριστα σταθερά και 1 ώρα κινητά Ελλάδα και εξωτερικό σχεδόν όλη την Ευρώπη και άλλες χώρες. Όταν πηγαίνω και θέλω το internet θα παίρνω ένα adsm μαζί μου ή tethering το iPhone... Σε μια άλλη στο χωριό μου ίσως να βάλω HOL μιας και δεν έχουν άλλοι πάροχοι κάλυψη εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Kοίταγα για εγώ πριν κάποιες μέρες για Cyta μόνο τηλεφωνία αλλά δεν έχει κανά πακέτο ως VoIP

Τα άλλα πακέτα με απεριόριστα αστικά υπεραστικά είναι 20-24€ στους εναλλακτικούς...

Βέβαια υπάρχουν και πακέτα με λίγες ώρες 15€ 4 ώρες σταθερά κτλ Οπότε ακόμα και αυτά στο 2μηνο βγαίνουν ακόμα πιο φθηνά από το πάγιο ΟΤΕ

Εγώ πάντως μετέφερα άλλη μια γραμμή από ΟΤΕ στο εξοχικό μας στη WIND με 27€ απεριόριστα σταθερά και 1 ώρα κινητά Ελλάδα και εξωτερικό σχεδόν όλη την Ευρώπη και άλλες χώρες. Όταν πηγαίνω και θέλω το internet θα παίρνω ένα adsm μαζί μου ή tethering το iPhone... Σε μια άλλη στο χωριό μου ίσως να βάλω HOL μιας και δεν έχουν άλλοι πάροχοι κάλυψη εκεί!

 

 

Καλησπέρα

Συμπτωματικά με πήραν το μεσημέρι από τη Cyta για να μου προτείνουν να αγοράσω ένα πακέτο τους με απεριόριστα σταθερά και internet, χωρίς να καθορίσουν σε ποιά ταχύτητα.

Δε ρώτησα και εγώ επειδή βιαζόμουν γιατί εργαζόμουν εκείνη τη στιγμή. Την διέκοψα και την ρώτησα μόνο αν έχουν σκέτη σταθερή τηλεφωνία και σε τι τιμή.

Η απάντηση της ήταν "ΟΧΙ, εμείς για το πακέτο μαζί με το internet σας καλέσαμε. Μπορείτε να το αγοράσετε και να μη χρησιμοποιείτε το internet. Η τιμή του είναι στα 25€ το μήνα και υπάρχει και στον 1ο λογαριασμό το τέλος ενεργοποίησης των 30€".

Να πω την αλήθεια, με ενόχλησε λίγο η απάντηση.Τι θα πεί πάρε το πακέτο εσύ και μη χρησιμοποιείς ένα μέρος του αν δεν το θες.

Λάθος εποχή, για τέτοιου είδους προτροπές!

Οπότε παύω να ασχολούμαι με τη Cyta. Θα ψάξω τους άλλους εναλλακτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορείτε να το αγοράσετε και να μη χρησιμοποιείτε το internet.

 

:lol: μόνο οι γυναίκες χρησιμοποιούν τέτοια επιχειρηματολογία

λογικά, εξωτερική πωλήτρια θα ήταν που κάνει τα πάντα (δυστυχώς πολλές φορές με ανήθικο τρόπο) για να πουλήσει συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζει φτηνή τηλεφωνία και είναι για χρήση από άτομο που τα πάει καλά με την τεχνολογία, θα πρότεινα κάποιο πρόγραμμα voip.

Αρκεί να υπάρχει κινητό και ίντερνετ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζει φτηνή τηλεφωνία και είναι για χρήση από άτομο που τα πάει καλά με την τεχνολογία, θα πρότεινα κάποιο πρόγραμμα voip.

Αρκεί να υπάρχει κινητό και ίντερνετ.

 

Οχι δε νομίζω να με καλύπτει αυτό. Ουσιαστικά αυτή είναι η 2η γραμμή του σπιτιού με double play στη 4νετ και έχουμε καταλήξει να μην χρησιμοποιούμε το ίντερνετ.

Μέσα στα πλαίσια της περικοπής των άχρηστων εξόδων, ψάχνω να βρώ μια φθηνή τηλεφωνική σύνδεση και με ενδιαφέρει να έχει απεριόριστα αστικά-υπεραστικά εντός Ελλάδος.

Δε θέλω να την κάνω isdn ώστε να πάρει και την άλλη γραμμή η οποία παραμένει στον ΟΤΕ, γιατί αυτή χρησιμοποιείται σαν επαγγελματική.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!:)

Link to comment
Share on other sites

μετακομίζω και θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση,24αρα ,το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει για απεριόριστο,ίσως με κάποια λεπτά ομιλίας.δεν υπάρχει γραμμή.τι μου προτείνετε?θα μπεί συναγερμός στο διαμέρισμα,μπορεί να έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

μετακομίζω και θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση,24αρα ,το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει για απεριόριστο,ίσως με κάποια λεπτά ομιλίας.δεν υπάρχει γραμμή.τι μου προτείνετε?θα μπεί συναγερμός στο διαμέρισμα,μπορεί να έχω πρόβλημα?

 

Cyta 18€ ή Wind 15,17€ τουλάχιστον από άποψη τιμής. Οι περισσότεροι που βαζουν συναγερμό και δίνει σήμα μέσω κλήσης, υπάρχει η δυνατότητα για backup και μια gsm αν πέσει η γραμμή του σταθερού. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πως θα δουλεύει για πάντα απροβλημάτιστα η γραμμή. Ίσως με Cyta να πρέπει να βρεις μια ακόμα λύση διότι αν πέσει το ρεύμα χάνεις το modem και τη γραμμή τηλεφώνου.

 

Εγώ πάντως έχω βάλε και ένα καρτοκιντό με 20€ στη gsm αν τύχει τίποτα και δεν λειτουργεί η γραμμή του σταθερού να πάρει σήμα από εκει! Ρώτα την εταιρία που θα βάλει τον εξοπλισμό συναγερμού...

Link to comment
Share on other sites

μετακομίζω και θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση,24αρα ,το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει για απεριόριστο,ίσως με κάποια λεπτά ομιλίας.δεν υπάρχει γραμμή.τι μου προτείνετε?θα μπεί συναγερμός στο διαμέρισμα,μπορεί να έχω πρόβλημα?

 

δες και τα προπληρωμένα πακέτα της forthnet μήπως σε συμφέρει όσον αφορά τη τιμή.

καινούρια μόδα η προπληρωμή αλλα γλιτώνεις κάτι ευρώ

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχω μπερδευτεί γιατί η forthnet είναι η οικονομικότερη ( το προπληρωμένο,χωρίς χρόνο σταθερού) ,wind έχει καλή προσφορά και hol επειδή έχω vodafone κινητό...cyta δεν ξέρω καθόλου,είναι αξιόπιστη?βασικά το ίντερνετ με ενδιαφέρει να μην πέφτει η γραμμή κτλ.χολαργό μένω
Link to comment
Share on other sites

εγω στο σπίτι είχα hol οτε και 4νετ. τωρα έχω cyta. Μακράν η καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

την προπληρωμή μπορεί ςνα τη βάλεις και σε δόσεις σε κάρτα όποτε τελικά είναι σαν να πληρώνεις το λογαριασμό μηνιαία και επωφελήσε και της έκπτωσης.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

την προπληρωμή μπορεί ςνα τη βάλεις και σε δόσεις σε κάρτα όποτε τελικά είναι σαν να πληρώνεις το λογαριασμό μηνιαία και επωφελήσε και της έκπτωσης.

 

Ρε παιδιά με αυτήν την έκπτωση που λέτε έρχεται στα ίδια επίπεδα με WIND, CYTA ίσως να είναι και ακόμα πιο ακριβή... Αν τύχει κάτι με τους λογαριασμούς, η FORTHNET θα έχει πάρει από την πιστωτική σου τα προπληρωμένα χρήματα για ένα χρόνο και μετά θα στα ζητά η τράπεζά σου...

Απλά απαράδεκτο για μένα!!! Πριν κάποιες μέρες κάποιος εδώ μέσα είχε γράψει πως για να πάρει πιστωτικό του είπαν από FORTHNET πως πρέπει να κάνει πάλι αίτηση για γραμμή σε αυτούς! Δεν θέλω να σκέφτομαι καν τι θα γινόταν αν είχε αυτό το προπληρωμένο που λέτε... Πιστεύω πως η FORTHNET σώζεται μόνο επειδή έχει τη NOVA

Link to comment
Share on other sites

τι μπορεί να τύχει με τους λογαριασμούς?

η forthnet στη περίπτωση της προπληρωμής με πιστωτική, παίρνει τα λεφτά από τη τράπεζα και εσύ έχεις να κάνεις μόνο με την τράπεζα (το οποίο γίνεται με όλες τις αγορές με δόσεις) το οποίο το θεωρώ πολύ fair για internet

Link to comment
Share on other sites

τι μπορεί να τύχει με τους λογαριασμούς?

η forthnet στη περίπτωση της προπληρωμής με πιστωτική, παίρνει τα λεφτά από τη τράπεζα και εσύ έχεις να κάνεις μόνο με την τράπεζα (το οποίο γίνεται με όλες τις αγορές με δόσεις) το οποίο το θεωρώ πολύ fair για internet

 

Mπορεί να έχει πρόβλημα η γραμμή σου από υπαιτιότητα της FORTHNET, μπορεί να αυξήσει μονομερώς τις τιμές, μπορεί να δηλώσει πτώχευση, μπορεί μπορεί μπορεί πολλά πράματα... Εσύ θα έχεις πληρώσει και θα στα ζητά μετά πίσω η τράπεζα....

Αυτό το "κόλπο" με τον προπληρωμένο για ενα χρόνο εξασφαλίζει πως θα είσαι σίγουρα σε αυτούς συνδρομητής και θα τσεπώσουν την επόμενη μέρα την ενεργοποίησης όλα τα λεφτά τους....

Δεν είναι καιροί για βερεσέ!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά αυτό ισχύει για ότι πληρώνεις μέσω πιστωτικής με δόσεις. Τι φταίει η forthnet? και να αυξήσει τις τιμές εσύ δεν επηρεάζεσαι μέχρι να λήξει ο χρόνος. Μην λέμε κι ότι θέλουμε.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να έχει πρόβλημα η γραμμή σου από υπαιτιότητα της FORTHNET, μπορεί να αυξήσει μονομερώς τις τιμές, μπορεί να δηλώσει πτώχευση, μπορεί μπορεί μπορεί πολλά πράματα... Εσύ θα έχεις πληρώσει και θα στα ζητά μετά πίσω η τράπεζα....

 

καλά αν το πάμε έτσι, τότε κανένας δεν αγοράζει αυτοκίνητο με δόσεις γιατί η εταιρία μπορεί να αλλάξει πολιτική εγγύησης, μπορεί να πτωχεύσει κ.α. εγώ πιστεύω πως οι δόσεις υπάρχουν για να διευκολύνουν τον καταναλωτή για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες τους.

 

Υ.Γ. μπορείς να το δεις με πιο θετική οπτική γωνία: αν πτωχεύσει η τράπεζα τότε θα έχεις internet ένα χρόνο χωρίς να έχεις να πληρώνεις δόσεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. μπορείς να το δεις με πιο θετική οπτική γωνία: αν πτωχεύσει η τράπεζα τότε θα έχεις internet ένα χρόνο χωρίς να έχεις να πληρώνεις δόσεις. :P

:lol::lol::lol:

σε κάθε περίπτωση η σύμβαση είναι διμερής και προβλέπει καμιά αλλαγή των όρων από τις 2 πλευρές, ειδαλώς υπάρχουν κυρώσεις. Αν πχ αποχωρήσεις νωρίτερα του 12μήνου πρέπει να πληρώσεις τέλος απενεργοποίησης. Έτσι κι η εταιρία δεσμεύεται ότι δε θα σου αυξήσει την τιμή μέσα στο 12μηνο.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά αυτό ισχύει για ότι πληρώνεις μέσω πιστωτικής με δόσεις. Τι φταίει η forthnet? και να αυξήσει τις τιμές εσύ δεν επηρεάζεσαι μέχρι να λήξει ο χρόνος. Μην λέμε κι ότι θέλουμε.

 

Γιατι λίγες περιπτώσεις στο τομέα κίνητης έχουν τύχει....;;;

Η εταιρία απο μονη της αυξάνει τα τιμολόγια και σου λέει αν θες μπορείς να καταγγειλεις τη σύμβαση μέσα σε 1 μήνα!

Ψαξτο λίγο... Ποιος μου λέει πως δεν μπορει να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρία σταθερής!

Και μετα κανε σχόλια τύπου "μην λέμε ό,τι θελουμε"

 

Μην μπερδεύτε προπληρωμενες υπηρεσίες με προϊόντα (αμάξια,σκυλιά,γατιά)

Link to comment
Share on other sites

είμαι μεταξύ cyta ,8mbs kai 3,5 ώρες και hol 6mbs +200 σταθερά+20 κινητά +20 εξωτερικό.

η γραμμή πιάνει γύρω στα 8mbs.για πείτε γνώμες.ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

είμαι μεταξύ cyta ,8mbs kai 3,5 ώρες και hol 6mbs +200 σταθερά+20 κινητά +20 εξωτερικό.

η γραμμή πιάνει γύρω στα 8mbs.για πείτε γνώμες.ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια

 

Για μένα προχώρα HOL αν πάρεις έκπτωση και στο κινητό σου... Διαφορετικά αν βγαίνει πιο οικονομικά προχώρα CYTA

Κοίτα το πορτοφόλι σου και τις ανάγκες σου... Μικρές διαφορές ποιότητας για τη χρήση που θες!

 

edit: Ανέφερε περιοχή μήπως έχει κάποιος κοντά σου...

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

απο hol έχω την χειρότερη εμπειρία.

χάλια εξυπηρέτηση, αποσυνδέσεις καθημερινές και η ταχύτητα να σέεεεερνεται στα πατώματα. μπορεί να έχει στρώσει βέβαια τώρα.

απο cyta έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...