Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι λίγες περιπτώσεις στο τομέα κίνητης έχουν τύχει....;;;

Η εταιρία απο μονη της αυξάνει τα τιμολόγια και σου λέει αν θες μπορείς να καταγγειλεις τη σύμβαση μέσα σε 1 μήνα!

Ψαξτο λίγο... Ποιος μου λέει πως δεν μπορει να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρία σταθερής!

Και μετα κανε σχόλια τύπου "μην λέμε ό,τι θελουμε"

 

Μην μπερδεύτε προπληρωμενες υπηρεσίες με προϊόντα (αμάξια,σκυλιά,γατιά)

 

Στο προπληρωμέμνο όμως ή σε δόσεις τα βάλεις ή οχι η τιμή δεν γίνεται να αλλάξει.....άμα μιλούσαμε για 2μηνες χρεώσεις οκ.

Link to comment
Share on other sites

Στο προπληρωμέμνο όμως ή σε δόσεις τα βάλεις ή οχι η τιμή δεν γίνεται να αλλάξει.....άμα μιλούσαμε για 2μηνες χρεώσεις οκ.

 

Ρε παιδιά για να ολοκληρώσω το σκεπτικό μου να μην μπερδεύεστε και εσείς...

Μπορεί η εταιρία να σου πει θα πληρώνεις κάθε μήνα 20€ και θα σου δίνω 100 λεπτά προς όλους. Εγώ σαν εταιρία αλλάζω μονομερώς τους όρους και σου λέω εσένα συνδρομητή πως με 20€ το μήνα θα έχεις 60 λεπτά προς όλους, σου δίνω το δικαιώμα να καταγγείλεις τη σύμβαση αζημίως και να διακόψουμε το συμβόλαιο μας αν θες χωρίς να μου πληρώσεις τέλη απενεργοποίησης/ποσό επιδότησης κτλ Αν συμβεί αυτό πληρώνεις μέχρι το μήνα που είσαι σε αυτή την εταιρία, σου επιστρέφουν μέρος τελών φορητότητας/νέας αριθμοδότησης και σου δίνουν το νούμερο

Σκέψου το αντιστοιχο σε υπηρεσίες σταθερής (internet, λεπτά χρήσης, χρέωση μονάδας, ελαχ. χρέωση κτλ)

Στα συμβόλαια έχει τύχει κάτι τέτοιο σε όλες τις εταιρίες κινητής (COSMOTE-VODAFOE-WIND) σε κάποια προγράμματα! Αν εσύ έχεις προπληρώσει για ένα χρόνο τα πάγια, και στο πει αυτό τον 5ο μήνα θα πρέπει να σου δώσει και τα πάγια πίσω 7 μηνών. Εδώ γίνονται μπερδέματα με Forthnet με εκκαθαριστικούς λογαριασμούς και επιστροφές, αποδείξης 2-3 χρόνων πίσω κτλ Αντε να βγάλεις άκρη μετά...

 

Σίγουρα είναι σπάνια περίπτωση αλλά γιατί να μπω στη διαδικασία να χρεώσω την πιστωτική μου για 12 μήνες (ΠΛΗΡΩΣΩΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ αμφιβόλου ποιότητας υπηρεσίες μιας εταιρίας) για να γλιτώσω 2-3 ευρώ, ουσιαστικά να πάω στην ίδια τιμή με πακέτα WIND ή CYTA ή ακόμα HOL (με συνδυαστικές προσφορές)

 

Πόσο μακριά πιστεύετε είναι η κινητή από την ΣΤΑΘΕΡΗ. Εδώ έχουν αρχίσει και κάνουν αντιπροσφορές μόλις δουν αίτημα φορητότητας και στην σταθερή, με εκπτώσεις στα πάγια και πoιος ξέρει που θα φτάσουν ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να ολοκληρώσω το σκεπτικό μου να μην μπερδεύεστε και εσείς...

Μπορεί η εταιρία να σου πει θα πληρώνεις κάθε μήνα 20€ και θα σου δίνω 100 λεπτά προς όλους. Εγώ σαν εταιρία αλλάζω μονομερώς τους όρους και σου λέω εσένα συνδρομητή πως με 20€ το μήνα θα έχεις 60 λεπτά προς όλους, σου δίνω το δικαιώμα να καταγγείλεις τη σύμβαση αζημίως και να διακόψουμε το συμβόλαιο μας αν θες χωρίς να μου πληρώσεις τέλη απενεργοποίησης/ποσό επιδότησης κτλ Αν συμβεί αυτό πληρώνεις μέχρι το μήνα που είσαι σε αυτή την εταιρία, σου επιστρέφουν μέρος τελών φορητότητας/νέας αριθμοδότησης και σου δίνουν το νούμερο

Σκέψου το αντιστοιχο σε υπηρεσίες σταθερής (internet, λεπτά χρήσης, χρέωση μονάδας, ελαχ. χρέωση κτλ)

Στα συμβόλαια έχει τύχει κάτι τέτοιο σε όλες τις εταιρίες κινητής (COSMOTE-VODAFOE-WIND) σε κάποια προγράμματα! Αν εσύ έχεις προπληρώσει για ένα χρόνο τα πάγια, και στο πει αυτό τον 5ο μήνα θα πρέπει να σου δώσει και τα πάγια πίσω 7 μηνών. Εδώ γίνονται μπερδέματα με Forthnet με εκκαθαριστικούς λογαριασμούς και επιστροφές, αποδείξης 2-3 χρόνων πίσω κτλ Αντε να βγάλεις άκρη μετά...

 

Σίγουρα είναι σπάνια περίπτωση αλλά γιατί να μπω στη διαδικασία να χρεώσω την πιστωτική μου για 12 μήνες (ΠΛΗΡΩΣΩΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ αμφιβόλου ποιότητας υπηρεσίες μιας εταιρίας) για να γλιτώσω 2-3 ευρώ, ουσιαστικά να πάω στην ίδια τιμή με πακέτα WIND ή CYTA ή ακόμα HOL (με συνδυαστικές προσφορές)

 

Πόσο μακριά πιστεύετε είναι η κινητή από την ΣΤΑΘΕΡΗ. Εδώ έχουν αρχίσει και κάνουν αντιπροσφορές μόλις δουν αίτημα φορητότητας και στην σταθερή, με εκπτώσεις στα πάγια και πoιος ξέρει που θα φτάσουν ακόμα!

 

Σε αυτό έχεις δίκιο και το έχει κάνει αυτο η forthnet στα προπληρωμένα 2play ενώ ήταν απεριόριστα στο εξωτερικό στις μισές χώρες το έκανε 800 λεπτα και οποιος πήγε να το διακόψει χρεώθηκε και 70€ τελος διακοπής.:wacko:

Πάντως εγώ πάλι θα επέλεγα το πιο φθινό....είναι όπως το βλέπει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λίγες περιπτώσεις στο τομέα κίνητης έχουν τύχει....;;;

Η εταιρία απο μονη της αυξάνει τα τιμολόγια και σου λέει αν θες μπορείς να καταγγειλεις τη σύμβαση μέσα σε 1 μήνα!

Ψαξτο λίγο... Ποιος μου λέει πως δεν μπορει να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρία σταθερής!

Και μετα κανε σχόλια τύπου "μην λέμε ό,τι θελουμε"

 

Μην μπερδεύτε προπληρωμενες υπηρεσίες με προϊόντα (αμάξια,σκυλιά,γατιά)

το μη λέμε ότι θέλουμε συνεχίζω να το λέω απλά γιατί όταν πληρώνεις μήνα μήνα, υπάρχει όρος που λέει ότι η εταιρία δικαιούται να αλλάξει το τιμολόγιο χωρίς προειδοποίηση κτλ κτλ, στο προπληρωμένο υπάρχει συμβόλαιο που σε καλύπτει ότι τόσο πλήρωσες για τόσο καιρό. Ακόμα και στις αλλαγές τιμολογίων οι νέες τιμές ισχύουν από τον επόμενο μήνα. Στο προπληρωμένο θα ισχύουν από την επόμενη περίοδο που μπορούν να αλλάξουν, δηλαδή τον επόμενο χρόνο. Είναι ακριβώς οπως όταν παραγγέλνεις ένα αμάξι και θα έρθει σε 3 μήνες. Αν η τιμή του πέσει ή ανέβει μέσα σε αυτούς τους μήνες για σένα δεν αλλάζει κάτι γιαίτ έχεις υπογράψει τη σύμβαση με συγκεκριμένη τιμή...

για αυτό μη λέμε κι ότι θέλουμε... with all due respect.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
λογο μετακομισης, ψαχνω παροχο για σταθερο τηλ και ιντερνετ. το σπιτι ειναι στην περιοχη της καλλιθεας, συνορα με ανω πετραλωνα-κουκακι (κοντα στο γηπεδο της καλλιθεας). ποια απο τις γνωστες εταιριες, θα μπορεσει να με εξυπηρετησει καλυτερα σε εκεινο το σημειο? hol, forthnet, cyta ή wind? Edited by ilias_7610
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

λογο μετακομισης, ψαχνω παροχο για σταθερο τηλ και ιντερνετ. το σπιτι ειναι στην περιοχη της καλλιθεας, συνορα με ανω πετραλωνα-κουκακι (κοντα στο γηπεδο της καλλιθεας). ποια απο τις γνωστες εταιριες, θα μπορεσει να με εξυπηρετησει καλυτερα σε εκεινο το σημειο? hol, forthnet, cyta ή wind?

 

το θεμα ειναι μην σου κατσει καμμια στραβη. εγω ειμαι νεα σμυρνη. ξεκινησα με τελλας η πρωτη που τα ειχε ολα.

στα 5 χρονια 2 φορες ειχα προβλημα. μια με το ιντερνετ οταν αναβαθμισαν το δικτυο τους για καμμια 20 μερες μεχρι που τους τα εχωσα πολυ ασχημα και το φτιαξανε σε dt.

μια φορα με το τηλεφωνο που ειχαν γενικο προβλημα και για μια μερα δεν ειχα τηλεφωνο, αλλα αφαιρεσανε 10Ε απο το λογαριασμο διοτι εφταιγαν αυτοι.

αλλαξα σε φορθνετ λογω συνδιαστικης προσφορασ με την νοβα. 1 χρονο ειμαι σε αυτους και κανενα προβλημα.

παντως με την φορθνετ εχω μεγαλυτερη ταχυτητα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

λογο μετακομισης, ψαχνω παροχο για σταθερο τηλ και ιντερνετ. το σπιτι ειναι στην περιοχη της καλλιθεας, συνορα με ανω πετραλωνα-κουκακι (κοντα στο γηπεδο της καλλιθεας). ποια απο τις γνωστες εταιριες, θα μπορεσει να με εξυπηρετησει καλυτερα σε εκεινο το σημειο? hol, forthnet, cyta ή wind?

 

Λαχείο είναι.

Διάλεξε αυτή που σου κάνει καλύτερη προσφορά.

Πχ. Αν θες Nova ή τα κανάλια του ΟΤΕ ή αν έχεις vodafone ή wind κινητό κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και καλο μηνα,γνωριζει καποιος να μου πει αν η τηλεφωνια της HOL ειναι VOIP ή λειτουργει και με κλειστο μοντεμ περιοχη Βύρωνας-Καρέας γιατι σκεφτομαι να βαλω απο την αρχη καινουργιο τηλεφωνο που δεν εχω μαζι με ιντερνετ,επισης την ταχυτητα 6 Mbps την πιάνει(ειναι το φθηνότερο προγραμμα της); ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

λογο μετακομισης, ψαχνω παροχο για σταθερο τηλ και ιντερνετ. το σπιτι ειναι στην περιοχη της καλλιθεας, συνορα με ανω πετραλωνα-κουκακι (κοντα στο γηπεδο της καλλιθεας). ποια απο τις γνωστες εταιριες, θα μπορεσει να με εξυπηρετησει καλυτερα σε εκεινο το σημειο? hol, forthnet, cyta ή wind?

 

ότι κάτσει είναι οπότε δες προσφορές. αυτό που συμφέρει είναι forthnet+nova αν γουστάρεις και ταινιούλες αλλιώς κοιτάς εταιρία να συνδυάσεις το κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

στην καλλιθέα η forthnet είναι πολύ καλή τουλάχιστον από ιδία εμπειρία και εμπειρία γνωστών.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και καλο μηνα,γνωριζει καποιος να μου πει αν η τηλεφωνια της HOL ειναι VOIP ή λειτουργει και με κλειστο μοντεμ περιοχη Βύρωνας-Καρέας γιατι σκεφτομαι να βαλω απο την αρχη καινουργιο τηλεφωνο που δεν εχω μαζι με ιντερνετ,επισης την ταχυτητα 6 Mbps την πιάνει(ειναι το φθηνότερο προγραμμα της); ευχαριστω εκ των προτερων

κανεις δεν εχει HOL να μου απαντησει παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν εχει HOL να μου απαντησει παιδιά;

 

Εγώ δεν έχω hol αλλά απ το λίγο που έψαξα στο internet κατάλαβα οτι δεν είναι voip!Κανονικη pstn είναι:P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και καλο μηνα,γνωριζει καποιος να μου πει αν η τηλεφωνια της HOL ειναι VOIP ή λειτουργει και με κλειστο μοντεμ περιοχη Βύρωνας-Καρέας γιατι σκεφτομαι να βαλω απο την αρχη καινουργιο τηλεφωνο που δεν εχω μαζι με ιντερνετ,επισης την ταχυτητα 6 Mbps την πιάνει(ειναι το φθηνότερο προγραμμα της); ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλημέρα,

Εγώ είμαι Βύρωνα χαμηλά στην Μεταμόρφωση

Η τηλεφωνία είναι κανονική.

Έχω τα 6Mbps και τα πιάνει κανονικά .

Ο καρέας είναι μακριά από το κέντρο Βύρωνα ,και από όσο ξέρω δεν υπάρχει κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή, άρα υπάρχει πιθανότητα να μην πιάνει αυτήν την ταχύτητα .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες

 

Μια ερωτησούλα, όταν στο τιμολόγιο του ΟΤΕ αναφέρεται η τιμή για το doubleplay ας πούμε, υπάρχουν και άλλες χρεώσεις πέραν αυτής, όπως πχ κάποιο πάγιο για την ISDN/PSTN σύνδεση ή όχι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μήπως κάποιος έχει εμπειρία προσφοράς από τον ΟΤΕ σε 2play (αναβάθμιση ήδη υπάρχουσας σύνδεσης) ώστε να μην φύγει ο συνδρομητής με φορητότητα για άλλη εταιρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες

 

Μια ερωτησούλα, όταν στο τιμολόγιο του ΟΤΕ αναφέρεται η τιμή για το doubleplay ας πούμε, υπάρχουν και άλλες χρεώσεις πέραν αυτής, όπως πχ κάποιο πάγιο για την ISDN/PSTN σύνδεση ή όχι;

 

Ευχαριστώ

πάντα υπάρχουν και εξτρά χρεώσεις!

;)

Καλημέρα!

Μήπως κάποιος έχει εμπειρία προσφοράς από τον ΟΤΕ σε 2play (αναβάθμιση ήδη υπάρχουσας σύνδεσης) ώστε να μην φύγει ο συνδρομητής με φορητότητα για άλλη εταιρία?

γιατί δε κοιτάς για το 2play κάποιου εναλλακτικού που εχει πολύ καλές προσφορές. Και τι πειράζει να κάνει φορητότητα?

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

γιατί δε κοιτάς για το 2play κάποιου εναλλακτικού που εχει πολύ καλές προσφορές.

 

η forthnet άρχισε σιγά σιγά τις χριστουγεννιάτικες προσφορές με 2play και nova σε καλή τιμή

http://www.adslgr.com/forum/threads/677467-2play-economy-start-pack-novasports1-29-90

 

τα χριστούγεννα πάντα όλες οι εταιρίες δίνουν ωραία δωράκια :)

Link to comment
Share on other sites

η forthnet άρχισε σιγά σιγά τις χριστουγεννιάτικες προσφορές με 2play και nova σε καλή τιμή

http://www.adslgr.com/forum/threads/677467-2play-economy-start-pack-novasports1-29-90

 

τα χριστούγεννα πάντα όλες οι εταιρίες δίνουν ωραία δωράκια :)

και πολύ και ωραία! 5+ ευρώ και έχω Nova start pack και ns1?

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλημέρα παιδιά θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση και είμαι ανάμεσα σε wind και hol, ποια πιστεύετε είναι καλύτερη; επίσης απ'ότι είδα στο site της wind το τέλος ενεργοποίησης για καινούρια σύνδεση είναι γύρω στα 75 ευρώ. Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση και είμαι ανάμεσα σε wind και hol, ποια πιστεύετε είναι καλύτερη; επίσης απ'ότι είδα στο site της wind το τέλος ενεργοποίησης για καινούρια σύνδεση είναι γύρω στα 75 ευρώ. Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες;

 

Στην CYTA είναι μόνο 20ευρώ.Για ρίξε και εκεί καμιά ματιά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Η Forthnet εδώ και λίγο καιρό χρεώνει τις κλήσεις προς κινητά με αστική χρέωση.

Είμαι στη Wind και δεν έχω δει ακόμα κάποια απάντηση για αυτό το θέμα.

Ξέρει κανείς αν οι άλλοι πάροχοι (Wind, HOL, OTE, CYTA, ON) έχουν σκοπό να ακολουθήσουν σε αυτές τις μείωσεις;

Το σκέφτομαι να φύγω με φορητότητα μόνο και μόνο για αυτό, γιατί κάνω πολλές κλήσεις προς κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Η Forthnet εδώ και λίγο καιρό χρεώνει τις κλήσεις προς κινητά με αστική χρέωση.

Είμαι στη Wind και δεν έχω δει ακόμα κάποια απάντηση για αυτό το θέμα.

Ξέρει κανείς αν οι άλλοι πάροχοι (Wind, HOL, OTE, CYTA, ON) έχουν σκοπό να ακολουθήσουν σε αυτές τις μείωσεις;

Το σκέφτομαι να φύγω με φορητότητα μόνο και μόνο για αυτό, γιατί κάνω πολλές κλήσεις προς κινητά.

 

Κανείς δεν γνωρίζει εφόσον δεν έγινε κάποια αντίστοιχη κίνηση/ανακοίνωση...:X

Κατά την γνώμη μου δεν θα δούμε σύντομα κάποια άλλη εταιρία να ακολουθεί εκτός κι αν γίνουν πολλές φορητότητες προς την Forthnet (λίγο δύσκολο λόγω κόστους)...:blink:

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα ακολουθήσουν και άλλες. Στην Αμερική έχω ακούσει για απεριόριστα προγράμματα προς σταθερά και κινητά άρα είναι εφικτό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...