Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρωτον αν σε πειραξε ,η φραση πηγαινε μονο σε εναν που μιλησε ειρωνικα,οποτε ελαβε αναλογης απαντησης.πριν απο αυτο ομως πρεπει να δεις η' αν ειδες να επαναλαβεις τι ειπα πολυ πολιτισμενα.μπορεις να ξαναδεις τι ειπα και στην προηγουμενη απαντηση που παρεθεσες:wacko:

 

δευτερον ρε φιλε πηγες σχολειο,εμαθες γραμματα,ξερεις να διαβαζεις,να καταλαβαινεις?γιατι δεν μπορω πλεον να ασχολουμαι με ατομα που δεν καταλαβαινουν.το επιχειρημα μου ειναι ενα και μονο και το ξανατονιζω σε καθε απαντηση(ειναι αυτο στα εντονα που υπογραμισα στην απαντηση σου).το τι χαρακτηριζει καλυτερο καποιον ειναι με τι κριτηρια τον κρινεις.αυτο που εσυ λες σαν συν για τους εναλακτικους μετραει και για μενα οπως και για σενα η εξυπηρετηση,απλα για μενα μετραει περισοτερο η εξυπηρετηση και για σενα λιγοτερο γιατι για σενα το επιχειρημα σου οτι ειναι καλυτεροι οι εναλακτικοι ειναι η ταχυτητα.

 

τριτον,μα το γεγονος οτι ειναι πιο γρηγορος στην εξυπηρετηση μετραει, το γιατι δεν μπορω να το αλλαξω.αν αλλαζε θα ημουν και εγω στους εναλλακτικους!

λεξεις "ας μην ειχε" κ.λπ. δεν ειναι κουβεντες ενηλικα.

 

τελος δεν ειπα ποτε οτι ειναι καλυτερος.ειπα οτι εχει κατι καλυτερο απο τους αλλους που για μενα ειναι βασικο,ενω για αλλους ειναι η ταχυτητα.

αν συνεχισεις να απαντας χωρις να εχεις καταλαβει,λυπαμαι.

 

Μην αλλάζεις τα λεγόμενά μου ή μην τα παρουσιάζεις όπως θες!

 

1.Γιατί μου τονίζεις συνεχώς το "πολιτισμένα";Σου είπε κανείς τίποτα;Σε έβρισε;Σου απαντάμε με επιχειρήματα!Τουλάχιστον να μιλήσω για τον εαυτό μου!Που είδες το "μη πολιτισμένο"; :wacko:

 

2.Ξέρω να διαβάζω!Και σχολείο πήγα, και πανεπιστήμιο (και δούλεψα σε ένα!!!) και και και...!Αυτό που λες ότι εγώ δεν το κάνω, το κάνεις εσύ!Είπα ότι σε ενδιαφέρει η εξυπηρέτηση ΑΛΛΑ είσαι τρελά υπερβολικός με το να λες ότι αυτό είναι το νούμερο 1 για να επιλέξω μια εταιρεία επειδή έχω ακούσει ότι στους εναλλακτικούς γίνονται αυτά και αυτά και αυτά....!Μιλάμε για χιλιάδες συνδρομητές και αν πραγματικά παρατηρούσες στα forum θα έβλεπες ότι οι περισσότεροι με προβλήματα ή έχουν κάποιο θέμα στο ίδιο τους το σπίτι (εγκατάσταση) ή υπάρχει ΓΕΝΙΚΑ πρόβλημα στην περιοχή!Έγραψες σε κάποιον να παραμείνει 8 χρόνια σε μια εταιρεία χωρίς προβλήματα και βλέπουμε!Ε εγώ σου έγραψα ότι είμαι 10 σε μια και ΔΕΝ είχα προβλήματα εκτός από μία που φτιάχτηκε τσακ μπαμ!Ούτε σε αυτό βέβαια απάντησες γιατί αναιρεί αυτά που λες κατά κάποιο τρόπο!Το επιχείρημά μου ΔΕΝ είναι μόνο η ταχύτητα αλλά να στο επαναλάβω: α)ταχύτητα-απόδοση (υπερευχαριστημένος), β)υπηρεσίες(πολύ περισσότερες σε διάφορους εναλλακτικούς), γ)τιμές (πάρα πολύ χαμηλότερες και όπως έγραψα μέσα σε 10 χρόνια έχω γλυτώσει έναν σχεδόν ετήσιο μισθό!!!)!

 

3.Είναι πιο γρήγορος είπα σε συγκεκριμένα πράγματα (τεχνικής φύσεως εκτός σπιτιού) γιατί (αν καταλάβαινες) έχει μάθει να "σαμποτάρει" με κάθε τρόπο τους εναλλακτικούς, γι'αυτό και έχει φάει τόσα πρόστιμα!Αυτό που λες επίσης ότι "εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα".......εμείς οι καταναλωτές κάνουμε την διαφορά.....!Το "ας μην είχε" κ.α......αυτή είναι η πραγματικότητα!Με το να προσπαθείς να τα υποβαθμίζεις (δεν ξέρω για ποιον λόγο) δεν κερδίζεις κάτι!Η αλήθεια είναι αυτή!Ο ΟΤΕ ήταν μεγάλος "τηλεπικοινωνιακός νταβατζής" και ακόμα και τώρα κατέχει αυτόν τον ρόλο αλλά σε μικρότερο βαθμό γιατί έχουν μπει και άλλοι μεγάλοι παίχτες στο παιχνίδι!Έτσι λοιπόν εσύ κάτσε και πλήρωνε τον "νταβατζή" επειδή μπορεί να χρειαστείς μια φορά στα 10 χρόνια "γρήγορη" εξυπηρέτηση (έτσι όπως το γράφεις μου θυμίζεις κάτι γιαγιάδες που δεν φεύγουν από τον ΟΤΕ γιατί.....έτσι ξέρουν) αλλά ταυτόχρονα ακύρωνε τα δικά μας επιχειρήματα γιατί δεν σου κάνουν!

 

Υ.Γ.:Αν με όλα αυτά που έγραψα δεν κατάλαβες να στο κάνω και πιο λιανά:

Εξυπηρέτηση = ΟΤΕ > Εναλλακτικούς (όχι όμως όπως το παρουσιάζεις γιατί παίζει ρόλο ο εναλλακτικός αλλά και η περίπτωση)

Τιμές = ΟΤΕ < Εναλλακτικοί (με μεγάλη διαφορά)

Υπηρεσίες = ΟΤΕ < Εναλλακτικοί

Απόδοση = ΟΤΕ - Εναλλακτικοί (εξαρτάται από τον πάροχο!!!!)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

να παραθέσω και εγώ λοιπόν τα πεπραγμένα του οτε σε εμένα τουλάχιστον....όταν αποφάσισα να βάλω ίντερνετ στο σπίτι μου πριν 4 περίπου χρόνια ενώ είχα τηλέφωνο οτε,πήγα σε άλλη εταιρεία και έκανα αίτημα.όλα καλά....στέλνουν ρουτερ και τα σχετικά και περίμενα να γίνει αλλαγή μετά από μερικές μέρες....με παίρνουν τηλέφωνο μετά από μερικές μέρες και μου αναφέρουν από την cyta πως δεν μπορεί να γίνει η μεταφορά μου σε αυτούς λόγω της άρνησης του οτε.....αρχίζω και εκνευρίζομαι εκεί....παίρνω στον οτε και μου έλεγαν εν μέσω να βάλω ίντερνετ σε αυτούς και τους αναφέρω ότι δεν θέλω διότι είναι ακριβοί(τότε 70 ευρώ για 2mbps μαζί με τηλεφωνικό πάγιο).πάω στην forthnet κάνω αίτηση μου στέλνουν και αυτοί ρουτερ και μετά από 10 μέρες περίπου με καλούν να μου πουν ότι τους καθυστερεί ο οτε και δεν γίνεται να με συνδέσουν....ρωτάω γιατί γίνεται όλο αυτό και μου ανέφεραν επί λέξη πως το κάνουν επίτηδες για να φανεί πως οι άλλες εταιρείες καθυστερούν στην εξυπηρέτηση και να καταλήξεις στον οτε.μετά λοιπόν από τα πολλά μου είπαν στον οτε ορθά κοφτά έλα σε εμάς για ένα χρόνο και μετά μπορείς να πας σε άλλον παροχο.κάνω λοιπόν για ένα χρόνο στον οτε με ενσύρματο ρουτερ.........70 ευρώ το δίμηνο και 2mbps γραμμή.όταν πέρασε ο χρόνος έβγαλα hol με 15 ευρώ τον μήνα και 6mbps γραμμή.ήρθαμε λοιπόν στο σήμερα(βασικά πριν 3 μήνες)που άλλαξα σπίτι και ήθελα να κάνω μεταφορά της γραμμής μου....κάνω αίτημα στην hol και όλα καλά μέχρι εκεί.....περάσαν 15 μέρες και με παίρνουν τηλέφωνο από τον οτε να δώσουμε ραντεβού για να δουν την γραμμή ούτως ώστε να μου βάλουν την αναμονή για να με συνδέσει η hol.έρχεται ο τεχνικός του δείχνω το σπίτι και με μέτρημα οφθαλμών μου λέει δεν γίνεται να σε συνδέσω γιατί το σπίτι σου είναι 202 μέτρα από το κεντρικό και δεν γίνεται για άλλο παροχο να κάνει σύνδεση??????τι λες του λέω?δηλαδή τι θα γίνει?και μου απαντάει πως αν δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ να πάω να κάνω αίτημα στον οτε να συνδεθώ μαζί τους....πήρα στα κεντρικά έγινε χαμός και κάνεις μα κάνεις δεν μου απαντούσε τίποτα.μετά από 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο και ταλαιπωρία από τον .....οτε.....ήρθαν και μου έβαλαν την αναμονή για να συνδεθώ ξανά με την hol.....συγνώμη αν κούρασα αλλά ήταν μεγάλη η ταλαιπωρία από τον οργανισμό τηλεπικοινωνιών Ελλάδος.......!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν είσαι ο μοναδικός που είχες ταλαιπωρία με τον οτε . Αρκετοί έχουν ταλαιπωρηθεί και για αυτό συνεχώς χάνει πελάτες ο οτε
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι όταν μια εταιρία πάψει να μου προσφέρει τις καλύτερες χρεώσεις της αγοράς όπως αναφέρεσαι πιο πάνω στην WIND θα πάω αλλού. Επίσης όταν προτείνω κάποια εταιρία αναφέρω και συγκεκριμένα πλεονεκτήματα και όχι του τύπου οτι ''ο αέρας στον ΟΤΕ είναι καθαρός χωρίς αστραπές''. Με τέτοια επιχειρήματα δεν πήθεις κανέναν. :lol: Δεν είμαι ούτε πρόβατο ούτε οπαδός κανενός και πάω εκεί που με συμφέρει. Εσύ κάτσε και πλήρωνε τον αίθριο ουρανό σου...

 

H WIND δεν προσφέρει τις καλύτερες τιμές της αγοράς . έχει κράχτη την on-line προσφορά για να πάει ο κόσμος σε wind και όταν πάει σε ένα κατάστημα wind σου πετάνε 40 ευρώ το μήνα που είναι από τις πιο ακριβές τιμές παρόχων . για μένα wind και οτε είναι οι πιο ακριβοί σε ιντερνετ και σταθερό

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλάζεις τα λεγόμενά μου ή μην τα παρουσιάζεις όπως θες!

 

1.Γιατί μου τονίζεις συνεχώς το "πολιτισμένα";Σου είπε κανείς τίποτα;Σε έβρισε;Σου απαντάμε με επιχειρήματα!Τουλάχιστον να μιλήσω για τον εαυτό μου!Που είδες το "μη πολιτισμένο"; :wacko:

 

2.Ξέρω να διαβάζω!Και σχολείο πήγα, και πανεπιστήμιο (και δούλεψα σε ένα!!!) και και και...!Αυτό που λες ότι εγώ δεν το κάνω, το κάνεις εσύ!Είπα ότι σε ενδιαφέρει η εξυπηρέτηση ΑΛΛΑ είσαι τρελά υπερβολικός με το να λες ότι αυτό είναι το νούμερο 1 για να επιλέξω μια εταιρεία επειδή έχω ακούσει ότι στους εναλλακτικούς γίνονται αυτά και αυτά και αυτά....!Μιλάμε για χιλιάδες συνδρομητές και αν πραγματικά παρατηρούσες στα forum θα έβλεπες ότι οι περισσότεροι με προβλήματα ή έχουν κάποιο θέμα στο ίδιο τους το σπίτι (εγκατάσταση) ή υπάρχει ΓΕΝΙΚΑ πρόβλημα στην περιοχή!Έγραψες σε κάποιον να παραμείνει 8 χρόνια σε μια εταιρεία χωρίς προβλήματα και βλέπουμε!Ε εγώ σου έγραψα ότι είμαι 10 σε μια και ΔΕΝ είχα προβλήματα εκτός από μία που φτιάχτηκε τσακ μπαμ!Ούτε σε αυτό βέβαια απάντησες γιατί αναιρεί αυτά που λες κατά κάποιο τρόπο!Το επιχείρημά μου ΔΕΝ είναι μόνο η ταχύτητα αλλά να στο επαναλάβω: α)ταχύτητα-απόδοση (υπερευχαριστημένος), β)υπηρεσίες(πολύ περισσότερες σε διάφορους εναλλακτικούς), γ)τιμές (πάρα πολύ χαμηλότερες και όπως έγραψα μέσα σε 10 χρόνια έχω γλυτώσει έναν σχεδόν ετήσιο μισθό!!!)!

 

3.Είναι πιο γρήγορος είπα σε συγκεκριμένα πράγματα (τεχνικής φύσεως εκτός σπιτιού) γιατί (αν καταλάβαινες) έχει μάθει να "σαμποτάρει" με κάθε τρόπο τους εναλλακτικούς, γι'αυτό και έχει φάει τόσα πρόστιμα!Αυτό που λες επίσης ότι "εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα".......εμείς οι καταναλωτές κάνουμε την διαφορά.....!Το "ας μην είχε" κ.α......αυτή είναι η πραγματικότητα!Με το να προσπαθείς να τα υποβαθμίζεις (δεν ξέρω για ποιον λόγο) δεν κερδίζεις κάτι!Η αλήθεια είναι αυτή!Ο ΟΤΕ ήταν μεγάλος "τηλεπικοινωνιακός νταβατζής" και ακόμα και τώρα κατέχει αυτόν τον ρόλο αλλά σε μικρότερο βαθμό γιατί έχουν μπει και άλλοι μεγάλοι παίχτες στο παιχνίδι!Έτσι λοιπόν εσύ κάτσε και πλήρωνε τον "νταβατζή" επειδή μπορεί να χρειαστείς μια φορά στα 10 χρόνια "γρήγορη" εξυπηρέτηση (έτσι όπως το γράφεις μου θυμίζεις κάτι γιαγιάδες που δεν φεύγουν από τον ΟΤΕ γιατί.....έτσι ξέρουν) αλλά ταυτόχρονα ακύρωνε τα δικά μας επιχειρήματα γιατί δεν σου κάνουν!

 

Υ.Γ.:Αν με όλα αυτά που έγραψα δεν κατάλαβες να στο κάνω και πιο λιανά:

Εξυπηρέτηση = ΟΤΕ > Εναλλακτικούς (όχι όμως όπως το παρουσιάζεις γιατί παίζει ρόλο ο εναλλακτικός αλλά και η περίπτωση)

Τιμές = ΟΤΕ < Εναλλακτικοί (με μεγάλη διαφορά)

Υπηρεσίες = ΟΤΕ < Εναλλακτικοί

Απόδοση = ΟΤΕ - Εναλλακτικοί (εξαρτάται από τον πάροχο!!!!)

 

για το πολιτισμενα το διευκρυνισα στην προηγουμενη απαντηση και ειπα μερικοι...δεν ειναι προσωπικα για σενα,εκτος αν συμπεριλαμβανεις τον ευατο σου εσυ εκει και γιαυτο παρεξηγηθηκες.

 

ξερεις μολις τωρα καταλαβα οτι δεν εισαι κουτος αλλα εχεις προβλημα εγωισμου.δεν εξηγειται αλλιως οτι σου εχω αναλυσει τα παντα,εχω παραθεσει την πρωτη μου τοποθετηση που ειναι τα επιχειρηματα μου, ξανα, ειδικα για σενα που βαριεσαι να πας να δεις τι ειπα και εσυ συνεχιζεις.και η πλακα ειναι οτι συμφωνουμε σε ολα οσα λεμε εκτος απο ενα που ειναι η διαφορα μας και ειναι το πιο σημαντικο.οτι το τι κανει καλυτερο καποιον ειναι υποκειμενικο.γιατι καθενας μας το εξεταζει με τα δικα του κριτηρια ποιο ειναι πιο σημαντικο για να αναγαγει τον φορεα του σαν καλυτερο και επισης σαυτο μετρανε και οι προσωπικες μας εμπειριες..το οτι εσυ και καποιο αλλοι ησασταν τυχεροι οπως λες και δεν ειχατε κανενα προβλημα δεν σημαινει οτι δεν υπηρχαν αλλοι με προβληματα.το ιδιο ειπα και εγω και λεω συνεχεια στην απαντηση μου.επισης μπορει σε καποιους να ελυσαν τα προβληματα αμεσω αλλα σε προσωπα που αναφερω παρακατω δεν το εκαναν.δεν τον παω τον οτε γιατι ειναι μονοπωλιο αλλα αυτη την στιμγμη εμενα για αυτα που ζηταω μου τα προσφερε σωστα και με εξυπηρετησε καποιους αλλους οχι.

αυτα ομως ειναι υποκειμενικα γιατι...

θα τα ξαναπω γιατι εχεις καταντησει βαρετος.

εμενα δεν μου αρεσει να περιμενω να μην εχω ιντερνετ για να μου το φτιαξουν.συμβαινει σε ολους που εχουν οτε? οχι καποιοι και εδω εχουν τραυματικες εμπειριες.συμβαινει σε ολους τους εναλλακτικους? οχι και εκει καποιοι εχουν καλες και αλλοι κακες εμπειριες.αναλογα λοιπον τις εμπειριες καθενας μας κρινει.

αναφερθηκα σε προσωπικη εμπειρια απο την αδερφη μου και δεν το εθιξες γιατι δεν σε συμφερει.απο γουιντ.καποιος αλλος δεν ειχε τεοια θεματα με γουιντ.εγω ποιον πρεπει να πιστεψω και να κρινω? την αδερφη μου που ειναι και στην ιδια οικοδομη η' τους αλλους?και ποσοι σαν την αδερφη μου και ποσοι σαν εσενα κ.λπ.... δεν βγαζουμε ακρη ετσι.οπως ο οτε ετσι και ολοι εχουν θεματα .το τι αποφασιζει καθενας ειναι υποκειμενικο.θες και αλλο παραδειγμα?

φιλος μου εβαλε σιτα τηλεφωνο,ιντερνετ και ακουγοταν απο σιβηρια.και πολλες αποσυνδεσεις.πηρε τηλεφωνο ,του απαντουσαν αμεσως αλλα δεν ηξεραν την τυφλα τους.και τεχνικος δεν ερχοταν.αυτο να μην το παρω υποψη και να λαβω μονο το δικο σου?διπλα μου φορθνετ και δεν ειχαν την ταχυτητα που τους υποσχεθηκαν και ποιοτητα γραμμης σταθερου ενα κλικ πιο πανω απο σιτα και ενα κλικ πιο κατω απο οτε.τι να λεμε τωρα? δεν μου ηρθε ουρανοκεταβτη η αποφαση να μην φυγω.ουτε γουσταρω να πειραματιζομαι σαν καποιους με την ψυχικη μου υγεια εις το ονομα της αναζητησης πιο υψηλης ταχυτητας.

λοιπον παραθετω την αρχικη μου τοποθετηση ξανα μηπως καταλαβεις επιτελους τα επιχειρηματα μου.αν οχι,ελεος,πραγματικα:wacko:

 

"τοσα χρονια στον οτε γιαυτο εμεινα.σταθερη ταχυτητα,κανενα προβλημα σε λογαριασμο,εξυπηρετηση απο τηλεφωνο για μικροπροβληματα για μεγαλυτερα την αλλη μερα ο τεχνικος σπιτι μου,εψαξε τα παντα απο μπριζες μεχρι καφαο,μου αφησε καινουριο ρουτερ για δοκιμη οταν χαλασε,γενικα το σερβις και η εξυπηρετηση του ειναι τελεια για μενα.και αυτο σε εμενα μετραει πολυ γιαυτο εμεινα ,ενω ακουγα διαφορα για εναλλακτικους.αλλα για τον καθενα ειναι τι μετραει.θα ηθελα μεγαλυτερες ταχυτητες και εξοικονομηση χρηματων αλλα αν ειχα την ιδια εξυπηρετηση.ισως να ειμαι τυχερος η' να ειναι οι αλλοι των εναλλακτικων που ειχαν προβληματα ατυχοι(καποιοι απο αυτους).ομως αν ειμαι καλα καπου εστω και μειονεκτικα σε ταχυτητα τοτε εκει θα μεινω.χαιρομαι ομως που δοκιμαζετε εσεις σε αλλους και ετσι και ανταγωνισμος υπαρχει και κανετε τον οτε καλυτερο και τους υπολοιπους παροχους που τον ανταγωνιζονται."

αν ειχες διαβασει την αρχικη μου τοποθετηση θα σε γλιτωνε απο ολη αυτη την εγωιστικη προσωπικη αντιπαραθεση γιατι δηλωνω οτι ειμαι υπερ να φυγει καποιος σε αλλο παροχο αν εχει αλλα κριτηρια οπως θα εκανα και εγω.και θα εβλεπες οτι συμφωνουσαμε.

τα επιχειρηματα γιαυτους που εχουν δυσκολια να τα διακρινουν...δεν λεω ποιοι:p

σταθερη ταχυτητα

],κανενα προβλημα σε λογαριασμο,

εξυπηρετηση απο τηλεφωνο για μικροπροβληματα

την αλλη μερα ο τεχνικος σπιτι μου,

 

αν αποφασισω οτι θελω να πληρωνω τα ιδια χρηματα για μεγαλυτερη ταχυτητα και χρονο ομιλιας και να ρισκαρω -συμφωνα με τις προσωπικες μου εμπειριες και εντυπωσεις απο το οικειο περιβαλλον μου ,οπως προαναεφερα σε παραδειγματα- για καλη εξυπηρετηση τοτε θα παω και εγω σε ενναλακτικο.

Edited by mixalis1202
Link to comment
Share on other sites

για το πολιτισμενα το διευκρυνισα στην προηγουμενη απαντηση και ειπα μερικοι...δεν ειναι προσωπικα για σενα,εκτος αν συμπεριλαμβανεις τον ευατο σου εσυ εκει και γιαυτο παρεξηγηθηκες.

 

ξερεις μολις τωρα καταλαβα οτι δεν εισαι κουτος αλλα εχεις προβλημα εγωισμου.δεν εξηγειται αλλιως οτι σου εχω αναλυσει τα παντα,εχω παραθεσει την πρωτη μου τοποθετηση που ειναι τα επιχειρηματα μου, ξανα, ειδικα για σενα που βαριεσαι να πας να δεις τι ειπα και εσυ συνεχιζεις.και η πλακα ειναι οτι συμφωνουμε σε ολα οσα λεμε εκτος απο ενα που ειναι η διαφορα μας και ειναι το πιο σημαντικο.οτι το τι κανει καλυτερο καποιον ειναι υποκειμενικο.γιατι καθενας μας το εξεταζει με τα δικα του κριτηρια ποιο ειναι πιο σημαντικο για να αναγαγει τον φορεα του σαν καλυτερο και επισης σαυτο μετρανε και οι προσωπικες μας εμπειριες..το οτι εσυ και καποιο αλλοι ησασταν τυχεροι οπως λες και δεν ειχατε κανενα προβλημα δεν σημαινει οτι δεν υπηρχαν αλλοι με προβληματα.το ιδιο ειπα και εγω και λεω συνεχεια στην απαντηση μου.επισης μπορει σε καποιους να ελυσαν τα προβληματα αμεσω αλλα σε προσωπα που αναφερω παρακατω δεν το εκαναν.δεν τον παω τον οτε γιατι ειναι μονοπωλιο αλλα αυτη την στιμγμη εμενα για αυτα που ζηταω μου τα προσφερε σωστα και με εξυπηρετησε καποιους αλλους οχι.

αυτα ομως ειναι υποκειμενικα γιατι...

θα τα ξαναπω γιατι εχεις καταντησει βαρετος.

εμενα δεν μου αρεσει να περιμενω να μην εχω ιντερνετ για να μου το φτιαξουν.συμβαινει σε ολους που εχουν οτε? οχι καποιοι και εδω εχουν τραυματικες εμπειριες.συμβαινει σε ολους τους εναλλακτικους? οχι και εκει καποιοι εχουν καλες και αλλοι κακες εμπειριες.αναλογα λοιπον τις εμπειριες καθενας μας κρινει.

αναφερθηκα σε προσωπικη εμπειρια απο την αδερφη μου και δεν το εθιξες γιατι δεν σε συμφερει.απο γουιντ.καποιος αλλος δεν ειχε τεοια θεματα με γουιντ.εγω ποιον πρεπει να πιστεψω και να κρινω? την αδερφη μου που ειναι και στην ιδια οικοδομη η' τους αλλους?και ποσοι σαν την αδερφη μου και ποσοι σαν εσενα κ.λπ.... δεν βγαζουμε ακρη ετσι.οπως ο οτε ετσι και ολοι εχουν θεματα .το τι αποφασιζει καθενας ειναι υποκειμενικο.θες και αλλο παραδειγμα?

φιλος μου εβαλε σιτα τηλεφωνο,ιντερνετ και ακουγοταν απο σιβηρια.και πολλες αποσυνδεσεις.πηρε τηλεφωνο ,του απαντουσαν αμεσως αλλα δεν ηξεραν την τυφλα τους.και τεχνικος δεν ερχοταν.αυτο να μην το παρω υποψη και να λαβω μονο το δικο σου?διπλα μου φορθνετ και δεν ειχαν την ταχυτητα που τους υποσχεθηκαν και ποιοτητα γραμμης σταθερου ενα κλικ πιο πανω απο σιτα και ενα κλικ πιο κατω απο οτε.τι να λεμε τωρα? δεν μου ηρθε ουρανοκεταβτη η αποφαση να μην φυγω.ουτε γουσταρω να πειραματιζομαι σαν καποιους με την ψυχικη μου υγεια εις το ονομα της αναζητησης πιο υψηλης ταχυτητας.

λοιπον παραθετω την αρχικη μου τοποθετηση ξανα μηπως καταλαβεις επιτελους τα επιχειρηματα μου.αν οχι,ελεος,πραγματικα:wacko:

 

"τοσα χρονια στον οτε γιαυτο εμεινα.σταθερη ταχυτητα,κανενα προβλημα σε λογαριασμο,εξυπηρετηση απο τηλεφωνο για μικροπροβληματα για μεγαλυτερα την αλλη μερα ο τεχνικος σπιτι μου,εψαξε τα παντα απο μπριζες μεχρι καφαο,μου αφησε καινουριο ρουτερ για δοκιμη οταν χαλασε,γενικα το σερβις και η εξυπηρετηση του ειναι τελεια για μενα.και αυτο σε εμενα μετραει πολυ γιαυτο εμεινα ,ενω ακουγα διαφορα για εναλλακτικους.αλλα για τον καθενα ειναι τι μετραει.θα ηθελα μεγαλυτερες ταχυτητες και εξοικονομηση χρηματων αλλα αν ειχα την ιδια εξυπηρετηση.ισως να ειμαι τυχερος η' να ειναι οι αλλοι των εναλλακτικων που ειχαν προβληματα ατυχοι(καποιοι απο αυτους).ομως αν ειμαι καλα καπου εστω και μειονεκτικα σε ταχυτητα τοτε εκει θα μεινω.χαιρομαι ομως που δοκιμαζετε εσεις σε αλλους και ετσι και ανταγωνισμος υπαρχει και κανετε τον οτε καλυτερο και τους υπολοιπους παροχους που τον ανταγωνιζονται."

αν ειχες διαβασει την αρχικη μου τοποθετηση θα σε γλιτωνε απο ολη αυτη την εγωιστικη προσωπικη αντιπαραθεση γιατι δηλωνω οτι ειμαι υπερ να φυγει καποιος σε αλλο παροχο αν εχει αλλα κριτηρια οπως θα εκανα και εγω.και θα εβλεπες οτι συμφωνουσαμε.

τα επιχειρηματα γιαυτους που εχουν δυσκολια να τα διακρινουν...δεν λεω ποιοι:p

σταθερη ταχυτητα

],κανενα προβλημα σε λογαριασμο,

εξυπηρετηση απο τηλεφωνο για μικροπροβληματα

την αλλη μερα ο τεχνικος σπιτι μου,

 

αν αποφασισω οτι θελω να πληρωνω τα ιδια χρηματα για μεγαλυτερη ταχυτητα και χρονο ομιλιας και να ρισκαρω -συμφωνα με τις προσωπικες μου εμπειριες και εντυπωσεις απο το οικειο περιβαλλον μου ,οπως προαναεφερα σε παραδειγματα- για καλη εξυπηρετηση τοτε θα παω και εγω σε ενναλακτικο.

 

Αυτά για τον οτε που λες παίζει να είσαι και ο μοναδικός .

-οι τεχνικοί αργούν να έρθουν ή δεν έρχονται καθόλου

-στην κρήτη πριν κανά εξάμηνο έμεινε όλο το νησί χωρίς ίντερνετ για αρκετές μέρες

-εξυπηρέτηση μέτριά προς κακή

όλοι ξέρουμε τι είναι ο οτε που τόσα χρόνια μας έγδερνε με το μονοπώλειο του

Link to comment
Share on other sites

 

αν αποφασισω οτι θελω να πληρωνω τα ιδια χρηματα για μεγαλυτερη ταχυτητα και χρονο ομιλιας και να ρισκαρω -συμφωνα με τις προσωπικες μου εμπειριες και εντυπωσεις απο το οικειο περιβαλλον μου ,οπως προαναεφερα σε παραδειγματα- για καλη εξυπηρετηση τοτε θα παω και εγω σε ενναλακτικο.

λιγότερα χρήματα για μεγαλύτερη ταχύτητα.

χωρίς έξτρα χρέωση για αναγνώριση.

Να τα λες σωστά,μην μας γράφεις μόνο κατεβατά για την εξυπηρέτηση.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

λιγότερα χρήματα για μεγαλύτερη ταχύτητα.

χωρίς έξτρα χρέωση για αναγνώριση.

Να τα λες σωστά,μην μας γράφεις μόνο κατεβατά για την εξυπηρέτηση.

 

Μα σωστά τα γράφει απλά ξέχασε τις κρυφές χρεώσεις οτε όπως αναγνώριση κλήσης που μόνο οτε το χρεώνει , ότι πληρώνεις σχεδόν τα διπλάσια στον οτε από τους λοιπούς πάροχους κ.τ.λ. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

H WIND δεν προσφέρει τις καλύτερες τιμές της αγοράς . έχει κράχτη την on-line προσφορά για να πάει ο κόσμος σε wind και όταν πάει σε ένα κατάστημα wind σου πετάνε 40 ευρώ το μήνα που είναι από τις πιο ακριβές τιμές παρόχων . για μένα wind και οτε είναι οι πιο ακριβοί σε ιντερνετ και σταθερό

 

και 'ετσι να ναι σε εμποδίζει τίποτα να το κάνεισ online (που στάνταρντ είναι πολύ καλή η προσφορα)? ;)

Link to comment
Share on other sites

@mixalis1202

 

Εγώ σου απάντησα σε όλα!Αν αυτό είναι θέμα εγωϊσμού τότε το δικό σου τι είναι;Ακόμα και στον ΟΤΕ ακούγονται προβλήματα εξυπηρέτησης (κυρίως όσον αφορά τους τεχνικούς) ΑΛΛΑ εγώ σου λέω (άντε να το ξαναγράψω ΜΗΠΩΣ και το καταλάβεις!!!!) ότι στους εναλλακτικούς ΑΝ υπάρξει κάποια καθυστέρηση είναι καθαρά λόγω ΟΤΕ και ΑΝ η βλάβη αφορά βλάβη στο δίκτυο χαλκού!Πολλά ΑΝ μπαίνουν και ΑΝ πραγματικά ήξερες από στατιστική θα ήξερες ότι πολλές μεταβλητές μπορούν να αλλάξουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε μια κατάσταση!

 

Πέρα από την εξυπηρέτηση που μας λες οι ανακρίβειές σου δεν έχουν τελειωμό!

1.Ποιότητα στην συνομιλία......εκτός από κάποιες εταιρείες που έχουν voip όλες οι άλλες δεν έχουν κανένα θέμα!Αφού δεν ξέρεις καλύτερα να μην είσαι τόσο απόλυτος!

2.Ο συγχρονισμός λόγω snr είναι π.χ. πάντοτε ψηλότερος στην Forthnet σε σχέση με τον ΟΤΕ!Επίσης και οι ταχύτητες είναι μια χαρά άψογες!Εκτός αν σε χαλάει με συγχρονισμό 14mbps το 1.5mb/sec (Αλήθεια....εσύ δεν μας έλεγες ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα 24mbps που δίνουν οι άλλοι....? )

3.Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε λογαριασμό!

4.Αν έχεις τόσα μικροπροβλήματα που λες και παίρνεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ με το παραμικρό τότε αυτόματα αναιρείς τα προηγούμενα περί αξιοπιστίας,απόδοσης κ.α.!Αποφάσισε!Εγώ ούτε μικροπροβλήματα είχα ούτε χοντροπροβλήματα....!!!!

5.Για τον τεχνικό......τρελή ανακρίβεια γιατί (και εδώ είσαι άτυχος!!!) έχω φίλους/γνωστούς τεχνικούς σε τρεις εταιρείες και αν θες να ξέρεις ποιες είναι αυτές να σου πω....ΟΤΕ,Forthnet,Cyta!Του ΟΤΕ κάνουν μέσο όρο κάνα διήμερο εκτός αν είναι άμεση ανάγκη λόγω επαγγελματικού τηλεφώνου αλλά αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους σοβαρούς παρόχους!

6.Όσον αφορά το "ρίσκο".......το υποτιθέμενο σε όποιον και να πας θα υπάρχει είτε λέγεται ΟΤΕ είτε Forthnet!!!

 

Υ.Γ.:Ευτυχώς που στην άλλη μου γραμμή δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με τον ΟΤΕ λόγω FTTH!!!Τέλεια ποιότητα συνομιλίας, ταχύτητες 150/100,σταθερότατες, απεριόριστα τα πάντα,δωρεάν ψηφιακές υπηρεσίες και όλα με 29.90€ για πάντα!!!Βέβαια ούτε αυτό το σχολίασες.............!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

1.Ποιότητα στην συνομιλία......εκτός από κάποιες εταιρείες που έχουν voip όλες οι άλλες δεν έχουν κανένα θέμα!Αφού δεν ξέρεις καλύτερα να μην είσαι τόσο απόλυτος!

 

Έχω CYTA από τις πρώτες μέρες που ήρθε Αθήνα και η τηλεφωνία της είναι πεντακάθαρη και χωρίς παράσιτα(Το ίδιο και στην ΝΕΤΟΝΕ παλιότερα).Δεν ισχύει αυτό που λες για την VOIP τεχνολογία. Το ίδιο ισχύει σε όλους τους γνωστούς μου που έχουν CYTA. Δεν υπάρχει καμία υποβάθμιση στην τηλεφωνία λόγω VOIP ακόμα και όταν κατεβάζω ταινίες και λειτουργεί και η CYTAVISION ταυτόχρονα.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω CYTA από τις πρώτες μέρες που ήρθε Αθήνα και η τηλεφωνία της είναι πεντακάθαρη και χωρίς παράσιτα.Δεν ισχύει αυτό που λες για την VOIP τεχνολογία. Το ίδιο ισχύει σε όλους τους γνωστούς μου που έχουν CYTA. Δεν υπάρχει καμία υποβάθμιση στην τηλεφωνία λόγω VOIP.

 

Δεν μίλησα για την CYTA!Είπα για κάποιες!Ίσα ίσα για την CYTA ακούω κι εγώ πολύ καλά λόγια από άτομα που έχουν βάλει!Επίσης δεν λέω ότι επειδή χρησιμοποιείται VOIP τότε η ποιότητα είναι χάλια!Απλά αν έχει ακουστεί κάποιο θέμα στην ποιότητα (τον πρώτο καιρό υπήρχαν θέματα γενικά στην ποιότητα αλλά με τα χρόνια αυτό έχει σχεδόν εξαφανιστεί!!!) ήταν από κάποιες εταιρείες που χρησιμοποιούσαν αυτή την τεχνολογία!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες το ότι ο ΟΤΕ ήταν μονοπώλιο, μας έγδαρε (που ισχύει), κλπ , δεν λέει τίποτα στην ουσία μιας τέτοιας κουβέντας. Είδα και τις άλλες εταιρείες τι υπέρτατα καφενεία γίνανε στην πορεία (εξαιρώ ίσως ΟΝ και CYTA). Η ουσία είναι μία : Από την στιγμή που σου αρκεί μια υπηρεσία σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο , τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκας παραπάνω φράγκα για τα ίδια πράγματα στον ΟΤΕ.

Υπάρχει όμως και μια άλλη πλευρά.... Εγώ φέτος μετά απο 2 χρόνια σε άλλους , την έκανα πειραματικά για ΟΤΕ , σκάω την 37αρα μου κάθε μήνα, και γουστάρω . Γουστάρω μάλλον πολύ περισσότερο από το 25αρι που έσκαγα τόσο καιρό σε forthnet ή wind (παλαιότερα). Ειδικά τον τελευταίο χρόνο η forthnet στον Περισσό με είχε κουράσει απίστευτα τις ώρες αιχμής , ένιωθα το πόσο έχει πιταρει το dslam της....Μην μιλήσω για το τόσο ξακουσμένο 6αρι margin , που έπεφτε στα 4db το βράδυ , μάζευε hec errors η γραμμή και μπούκωνε το σύμπαν....Το πρωί πήγαινε καλά αλλά τι να το κάνεις....

Στον οτε με 9db κλειδώνω στα ίδια και περισσότερο , αλλά δεν καίγομαι τόσο για την ταχύτητα... Στις ώρες αιχμής είναι άλλος πλανήτης , αυτό είναι που μετράει.

Αναγνωρίζω πως αποτελώ μια μεμονωμένη περίπτωση απο άποψη περιοχής/χρήσης internet κλπ , αλλά για μένα η ουσία είναι πως τα +12€ το μήνα παραπάνω φέτος δεν με πειράζουν προς το παρόν. Και δεν έχει να κάνει με τον Οτε αυτό , τα ίδια θα έγραφα και για οποιονδήποτε άλλο έμενα ευχαριστημένος.

Edited by mellodos
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες το ότι ο ΟΤΕ ήταν μονοπώλιο, μας έγδαρε (που ισχύει), κλπ , δεν λέει τίποτα στην ουσία μιας τέτοιας κουβέντας. Είδα και τις άλλες εταιρείες τι υπέρτατα καφενεία γίνανε στην πορεία (εξαιρώ ίσως ΟΝ και CYTA). Η ουσία είναι μία : Από την στιγμή που σου αρκεί μια υπηρεσία σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο , τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκας παραπάνω φράγκα για τα ίδια πράγματα στον ΟΤΕ.

Υπάρχει όμως και μια άλλη πλευρά.... Εγώ φέτος μετά απο 2 χρόνια σε άλλους , την έκανα πειραματικά για ΟΤΕ , σκάω την 37αρα μου κάθε μήνα, και γουστάρω . Γουστάρω μάλλον πολύ περισσότερο από το 25αρι που έσκαγα τόσο καιρό σε forthnet ή wind (παλαιότερα). Ειδικά τον τελευταίο χρόνο η forthnet στον Περισσό με είχε κουράσει απίστευτα τις ώρες αιχμής , ένιωθα το πόσο έχει πιταρει το dslam της....Μην μιλήσω για το τόσο ξακουσμένο 6αρι margin , που έπεφτε στα 4db το βράδυ , μάζευε hec errors η γραμμή και μπούκωνε το σύμπαν....Το πρωί πήγαινε καλά αλλά τι να το κάνεις....

Στον οτε με 9db κλειδώνω στα ίδια και περισσότερο , αλλά δεν καίγομαι τόσο για την ταχύτητα... Στις ώρες αιχμής είναι άλλος πλανήτης , αυτό είναι που μετράει.

Αναγνωρίζω πως αποτελώ μια μεμονωμένη περίπτωση απο άποψη περιοχής/χρήσης internet κλπ , αλλά για μένα η ουσία είναι πως τα +12€ το μήνα παραπάνω φέτος δεν με πειράζουν προς το παρόν. Και δεν έχει να κάνει με τον Οτε αυτό , τα ίδια θα έγραφα και για οποιονδήποτε άλλο έμενα ευχαριστημένος.

 

ο οτε ήταν μονοπώλειο και μας έγδερνε και τώρα που δεν είναι όποιος επιλέξει οτε πάλι σε γδέρνει αφού οι τιμές του είναι πολύ υψηλές χωρίς να προσφέρει ανάλογες υπηρεσίες .

Link to comment
Share on other sites

ο οτε ήταν μονοπώλειο και μας έγδερνε και τώρα που δεν είναι όποιος επιλέξει οτε πάλι σε γδέρνει αφού οι τιμές του είναι πολύ υψηλές χωρίς να προσφέρει ανάλογες υπηρεσίες .

Δεν έχεις και άδικο όταν για τη forthnet για να έχεις τηλέφωνο και ιντερνετ δίνεις 15 ευρώ το μήνα και στον οτε θες τα διπλά λεφτά . Αναγκαστικά και ο κόσμος δεν θα πάει οτε .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο όταν για τη forthnet για να έχεις τηλέφωνο και ιντερνετ δίνεις 15 ευρώ το μήνα και στον οτε θες τα διπλά λεφτά . Αναγκαστικά και ο κόσμος δεν θα πάει οτε .

 

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάει και Forthnet :p Wind και πάλι Wind. Χαμηλότερες χρεώσεις, πιο αξιόπιστο δίκτυο και σε συνδυασμό με πακέτο κινητής δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάει και Forthnet :p Wind και πάλι Wind. Χαμηλότερες χρεώσεις, πιο αξιόπιστο δίκτυο και σε συνδυασμό με πακέτο κινητής δεν υπάρχει.

 

Ρώτα και εμάς που ήμασταν wind .έβρεχε και είχα αποσυνδέσεις συνέχεια . Μην πω για τις χρεώσεις της wind που ήταν και ο βασικός λόγος που αποχώρησα γτ πλήρωνα πάρα πολλά . Το πακέτο κινητής που αναφέρεις είναι άσχετο σε αυτό thread(ο τίτλος μιλάει για τηλεφωνία internet ) .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάει και Forthnet :p Wind και πάλι Wind. Χαμηλότερες χρεώσεις, πιο αξιόπιστο δίκτυο και σε συνδυασμό με πακέτο κινητής δεν υπάρχει.

 

Ρε φίλε μας δουλεύεις ? έχει η wind φθηνότερο πρόγραμμα από 15 ευρώ για σταθερά και ιντερνετ ?

Link to comment
Share on other sites

@humanoid

 

Αμάν με την διαφήμιση σε κάθε topic!Υπάρχουν σίγουρα φθηνότερες εταιρείες από την Wind αλλά παίζει ρόλο και τι θέλει ο καθένας!Αν έχεις τα πάντα στην Wind μπορεί να σε συμφέρει!Αν θες και άλλες υπηρεσίες (τηλεόραση κ.α.) κοιτάς αλλού!Επίσης δεν μας έχεις σχολιάσει ποτέ ότι η Wind κάνει τις χειρότερες προσφορές σε παλιούς πελάτες!!!

 

Και για να μην λες ότι είμαι προκατειλημένος.........η κοπέλα μου και δυο φίλοι μου είχαν βάλει παλιότερα Wind μετά από δική μου προτροπή γιατί είχε βγάλει κάτι καλές online προσφορές!Από τα 3 αυτά άτομα μόνο ο ένας έμεινε αφού ξεκίνησε άλλες διαδικασίες για να πάρει καλή επιδότηση στο κινητό του Wind!!!Και δεν είμαι ο μόνος που λέει γι'αυτή την αντιμετώπιση προς τους παλιούς....!Ψάξε και σε άλλα forum!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο όταν για τη forthnet για να έχεις τηλέφωνο και ιντερνετ δίνεις 15 ευρώ το μήνα και στον οτε θες τα διπλά λεφτά . Αναγκαστικά και ο κόσμος δεν θα πάει οτε .

Τα 15 ευρώ το μήνα που δίνεις στη forthnet για τηλέφωνο και ιντερνετ είναι πολύ φθηνά και δυστυχώς με τις τιμές που έχει ο οτε δεν είναι ανταγωνιστικός

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για ταχύτητα;

για λεφτά μίλησα και από ότι βλέπω δεν έχεις κάτι να μου αντιπαραθέσεις.

Επίσης για τον μήνα μάλλον εσύ μίλησες μιας και εγώ δεν ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο.

Μείνε να πληρώνεις μέχρι και την αναγνώριση κι άσε μας εμάς να κοιτάμε την τσέπη μας,προφανώς σου περισσεύουν για να τα πετάς άσκοπα και καλά κάνεις.

 

μα δεν εχω αναγνωριση,δεν μου χρειαζεται:lol: ειπα εγω οτι δεν ειναι πιο ακριβος? πολυ κολλημα με το χρημα εχεις! να σου δωσω μια συμβουλη.το κερδος δεν ειναι παντα ποσα βαζεις στην ακρη αλλα αν τα χρηματα σου πιανουν τοπο.εσενα αν πιανουν τοπο τα χρηματα σου εκει που θελεις και εχεις αυτα που αναζητουσες εισαι ευτυχισμενος.το ιδιο και εγω.καποιοι αλλοι εκει που εισαι εσυ -αποτι φαινεται απο αλλους χρηστες- δεν σταθηκαν τυχεροι και δεν ειναι ευχαριστημενοι.το ιδιο και στον οτε.εγω σταθηκα και βρηκα αυτο που ηθελα.μπορει να ειμαι τυχερος και αλλου,αλλα δεν εχω την διαθεση να δοκιμασω γιατι αν δεν ειμαι βαριεμαι ολα αυτην ταλαιπωρια.

 

Αυτά για τον οτε που λες παίζει να είσαι και ο μοναδικός .

-οι τεχνικοί αργούν να έρθουν ή δεν έρχονται καθόλου

-στην κρήτη πριν κανά εξάμηνο έμεινε όλο το νησί χωρίς ίντερνετ για αρκετές μέρες

-εξυπηρέτηση μέτριά προς κακή

όλοι ξέρουμε τι είναι ο οτε που τόσα χρόνια μας έγδερνε με το μονοπώλειο του

 

μοναδικος δεν ειμαι .δεν μπορεις να γενικευσεις κατι συμφωνα με τις δικες σου εμπειριες.καποιοι οπως εγω εχουμε καλη εμπειρια και εσυ κακη.οπως εγω που ειχα με την αδελφη μου και τον φιλο μου διπλα που ηταν σε γουιντ και σιτα.εγω ομως δεν το γενικευω,καποιοι που ειναι σε αυτους δεν ειχαν προβληματα.

 

H WIND δεν προσφέρει τις καλύτερες τιμές της αγοράς . έχει κράχτη την on-line προσφορά για να πάει ο κόσμος σε wind και όταν πάει σε ένα κατάστημα wind σου πετάνε 40 ευρώ το μήνα που είναι από τις πιο ακριβές τιμές παρόχων . για μένα wind και οτε είναι οι πιο ακριβοί σε ιντερνετ και σταθερό

 

λιγότερα χρήματα για μεγαλύτερη ταχύτητα.

χωρίς έξτρα χρέωση για αναγνώριση.

Να τα λες σωστά,μην μας γράφεις μόνο κατεβατά για την εξυπηρέτηση.

 

εχεις δικιο λιγοτερα να το δεχθω.βρε μανια με την αναγνωριση,τοσο σπουδαιο σπορ ειναι?

κατεβατα γραφω για την εξυπηρετηση γιατι αυτο θελω.γιαυτο ειναι εκει.

 

Μα σωστά τα γράφει απλά ξέχασε τις κρυφές χρεώσεις οτε όπως αναγνώριση κλήσης που μόνο οτε το χρεώνει , ότι πληρώνεις σχεδόν τα διπλάσια στον οτε από τους λοιπούς πάροχους κ.τ.λ. :lol::lol:

 

αναγνωριση κλησης ...3 μεχρι τωρα απο εσας επιλεγουν εναλακτικους γιατι δεν πληρωνουν αναγνωριση κλησης

ελπιζω τα υπολοιπα κριτηρια να ειναι πιο ωριμα;)

 

@mixalis1202

 

Εγώ σου απάντησα σε όλα!Αν αυτό είναι θέμα εγωϊσμού τότε το δικό σου τι είναι;Ακόμα και στον ΟΤΕ ακούγονται προβλήματα εξυπηρέτησης (κυρίως όσον αφορά τους τεχνικούς) ΑΛΛΑ εγώ σου λέω (άντε να το ξαναγράψω ΜΗΠΩΣ και το καταλάβεις!!!!) ότι στους εναλλακτικούς ΑΝ υπάρξει κάποια καθυστέρηση είναι καθαρά λόγω ΟΤΕ και ΑΝ η βλάβη αφορά βλάβη στο δίκτυο χαλκού!Πολλά ΑΝ μπαίνουν και ΑΝ πραγματικά ήξερες από στατιστική θα ήξερες ότι πολλές μεταβλητές μπορούν να αλλάξουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε μια κατάσταση!

 

Πέρα από την εξυπηρέτηση που μας λες οι ανακρίβειές σου δεν έχουν τελειωμό!

1.Ποιότητα στην συνομιλία......εκτός από κάποιες εταιρείες που έχουν voip όλες οι άλλες δεν έχουν κανένα θέμα!Αφού δεν ξέρεις καλύτερα να μην είσαι τόσο απόλυτος!

2.Ο συγχρονισμός λόγω snr είναι π.χ. πάντοτε ψηλότερος στην Forthnet σε σχέση με τον ΟΤΕ!Επίσης και οι ταχύτητες είναι μια χαρά άψογες!Εκτός αν σε χαλάει με συγχρονισμό 14mbps το 1.5mb/sec (Αλήθεια....εσύ δεν μας έλεγες ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα 24mbps που δίνουν οι άλλοι....? )

3.Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε λογαριασμό!

4.Αν έχεις τόσα μικροπροβλήματα που λες και παίρνεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ με το παραμικρό τότε αυτόματα αναιρείς τα προηγούμενα περί αξιοπιστίας,απόδοσης κ.α.!Αποφάσισε!Εγώ ούτε μικροπροβλήματα είχα ούτε χοντροπροβλήματα....!!!!

5.Για τον τεχνικό......τρελή ανακρίβεια γιατί (και εδώ είσαι άτυχος!!!) έχω φίλους/γνωστούς τεχνικούς σε τρεις εταιρείες και αν θες να ξέρεις ποιες είναι αυτές να σου πω....ΟΤΕ,Forthnet,Cyta!Του ΟΤΕ κάνουν μέσο όρο κάνα διήμερο εκτός αν είναι άμεση ανάγκη λόγω επαγγελματικού τηλεφώνου αλλά αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους σοβαρούς παρόχους!

6.Όσον αφορά το "ρίσκο".......το υποτιθέμενο σε όποιον και να πας θα υπάρχει είτε λέγεται ΟΤΕ είτε Forthnet!!!

 

Υ.Γ.:Ευτυχώς που στην άλλη μου γραμμή δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με τον ΟΤΕ λόγω FTTH!!!Τέλεια ποιότητα συνομιλίας, ταχύτητες 150/100,σταθερότατες, απεριόριστα τα πάντα,δωρεάν ψηφιακές υπηρεσίες και όλα με 29.90€ για πάντα!!!Βέβαια ούτε αυτό το σχολίασες.............!

 

μικροπροβληματα ηταν τα 2 απο τα 3 που ανεφερα.μην ψαχνεις να βρεις και να φορτωσεις κιαλλα ,ουτε να διαστρεβλωνεις οτι λεω για να βγεις σωστος το 3 προβλημα ηταν το μεγαλο(αν μπορεις να το πεις) αλλα ηρθαν αμεσως αυτο μετραει για μενα.και μαλιστα κυριακη.το αν το κανουν οι αλλοι σε 1 η΄2 μερες ο καθενας το κρινει συμφωνα με τις εμπειριες του.εσυ μπορει να εχει καλη εμπειρια εγω απο τους φιλους μου και την αδερφη μου οχι.ΕΠΑΝΑΛΜΑΒΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ,ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΠΙΡΙΕΣ.ΕΓΩ ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ ,ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ,ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΣΙΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΜΟΥ ΟΧΙ.ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΧΩ ΘΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΕ ΕΝΩ ΕΣΥ ΟΧΙ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ.α,οσο για γνωστους τεχνικους εχω και εγω σε σιτα και οτε ,δεν εισαι ο μονος,οποτε αυτο δεν ειναι επιχειρημα !

για τα υπολοιπα που εγραψα σε εντονα σου απαντανε και αλλοι μαρτυρες των εναλακτικων ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΟΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ!!!! ΝΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΟΤΕ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΝΕ,ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΥΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΖΗΤΑΣ!

 

Ρε μάγκες το ότι ο ΟΤΕ ήταν μονοπώλιο, μας έγδαρε (που ισχύει), κλπ , δεν λέει τίποτα στην ουσία μιας τέτοιας κουβέντας. Είδα και τις άλλες εταιρείες τι υπέρτατα καφενεία γίνανε στην πορεία (εξαιρώ ίσως ΟΝ και CYTA). Η ουσία είναι μία : Από την στιγμή που σου αρκεί μια υπηρεσία σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο , τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκας παραπάνω φράγκα για τα ίδια πράγματα στον ΟΤΕ.

Υπάρχει όμως και μια άλλη πλευρά.... Εγώ φέτος μετά απο 2 χρόνια σε άλλους , την έκανα πειραματικά για ΟΤΕ , σκάω την 37αρα μου κάθε μήνα, και γουστάρω . Γουστάρω μάλλον πολύ περισσότερο από το 25αρι που έσκαγα τόσο καιρό σε forthnet ή wind (παλαιότερα). Ειδικά τον τελευταίο χρόνο η forthnet στον Περισσό με είχε κουράσει απίστευτα τις ώρες αιχμής , ένιωθα το πόσο έχει πιταρει το dslam της....Μην μιλήσω για το τόσο ξακουσμένο 6αρι margin , που έπεφτε στα 4db το βράδυ , μάζευε hec errors η γραμμή και μπούκωνε το σύμπαν....Το πρωί πήγαινε καλά αλλά τι να το κάνεις....

Στον οτε με 9db κλειδώνω στα ίδια και περισσότερο , αλλά δεν καίγομαι τόσο για την ταχύτητα... Στις ώρες αιχμής είναι άλλος πλανήτης , αυτό είναι που μετράει.

Αναγνωρίζω πως αποτελώ μια μεμονωμένη περίπτωση απο άποψη περιοχής/χρήσης internet κλπ , αλλά για μένα η ουσία είναι πως τα +12€ το μήνα παραπάνω φέτος δεν με πειράζουν προς το παρόν. Και δεν έχει να κάνει με τον Οτε αυτό , τα ίδια θα έγραφα και για οποιονδήποτε άλλο έμενα ευχαριστημένος.

 

ευτυχως γιατι νομιζα οτι ειμαι ο μοναδικος στο φορουμ:) συμφωνω σε ολα μαζι σου.αν και δεν εφυγα για να δοκιμασω οπως εσυ καταλαβαινω τον συλλογισμο σου και ελπιζω να καταλαβουν και οι επικριτες μου πως σκεφτομαστε καποιοι ανθρωποι και αξιολογουμε διαφορετικα τις επιλογες μας.

 

Ρώτα και εμάς που ήμασταν wind .έβρεχε και είχα αποσυνδέσεις συνέχεια . Μην πω για τις χρεώσεις της wind που ήταν και ο βασικός λόγος που αποχώρησα γτ πλήρωνα πάρα πολλά . Το πακέτο κινητής που αναφέρεις είναι άσχετο σε αυτό thread(ο τίτλος μιλάει για τηλεφωνία internet ) .

 

;)

 

@humanoid

 

Αμάν με την διαφήμιση σε κάθε topic!Υπάρχουν σίγουρα φθηνότερες εταιρείες από την Wind αλλά παίζει ρόλο και τι θέλει ο καθένας!Αν έχεις τα πάντα στην Wind μπορεί να σε συμφέρει!Αν θες και άλλες υπηρεσίες (τηλεόραση κ.α.) κοιτάς αλλού!Επίσης δεν μας έχεις σχολιάσει ποτέ ότι η Wind κάνει τις χειρότερες προσφορές σε παλιούς πελάτες!!!

 

Και για να μην λες ότι είμαι προκατειλημένος.........η κοπέλα μου και δυο φίλοι μου είχαν βάλει παλιότερα Wind μετά από δική μου προτροπή γιατί είχε βγάλει κάτι καλές online προσφορές!Από τα 3 αυτά άτομα μόνο ο ένας έμεινε αφού ξεκίνησε άλλες διαδικασίες για να πάρει καλή επιδότηση στο κινητό του Wind!!!Και δεν είμαι ο μόνος που λέει γι'αυτή την αντιμετώπιση προς τους παλιούς....!Ψάξε και σε άλλα forum!

 

εσυ το λες αυτο??????? ελα τωρα καταλαβα οτι τοση ωρα μας δουλευεις:wacko:...τοσα ποστ στο λεω αυτο....

@ mixalis1202 τοσα χρονια στον οτε γιαυτο εμεινα.σταθερη ταχυτητα,..............αλλα για τον καθενα ειναι τι μετραει.θα ηθελα μεγαλυτερες ταχυτητες και εξοικονομηση χρηματων αλλα αν ειχα την ιδια εξυπηρετηση.ισως να ειμαι τυχερος η' να ειναι οι αλλοι των εναλλακτικων που ειχαν προβληματα ατυχοι(καποιοι απο αυτους).ομως αν ειμαι καλα καπου εστω και μειονεκτικα σε ταχυτητα τοτε εκει θα μεινω.......
και εσυ το αρνεισαι και δεν εισαι εγωιστης μετα:lol: τζαμπα τοσα επιχειρηματα,στον πατο πηγαν γιατι ερχεσαι και επιβεβαιωνεις τα δικα μου! στο ελεγα εγω αλλα δεν ακουγες και τωρα εκτεθηκες με τα ιδια σου τα λογια!!!! Edited by mixalis1202
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για τηλεφωνία εναλλακτικών ; ή για τα πλεονεκτήματα του ΟΤΕ ;
Link to comment
Share on other sites

@mixalis1202

 

Ποιος μιλάει για διαστρέβλωση.....!ΤΟ ΜΟΝΟ πλεονέκτημα που μου προβάλλεις είναι η προσωπική σου εμπειρία σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα!Εγώ σου μίλησα για προσωπική, για εμπειρίες μέσω forum και ότι όλα εξαρτώνται από ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ!Αν διάβαζες καλύτερα σου λέω ότι για το θέμα της τεχνικής εξυπηρέτησης παίζουν πολλά "ΑΝ" ρόλο αλλά εσύ μας λες τα δικά σου!

 

Επίσης........δεν μου απαντάς σε κανένα θέμα όσον αφορά τα "επιχειρήματα" σου που από την μια λένε ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι ταχύτητες και από την άλλη μέσα στο κείμενο μας μιλάς για απόδοση κ.α.!Εκτός αν εννοείς ότι είναι κάτι φοβερό μια εταιρεία να υπόσχεται π.χ. 4 mbps σταθερά.......!!!!Γιατί αντίστοιχα εγώ σου μιλάω για αντίστοιχα καλύτερες επιδόσεις σε υπάρχουσες τεχνολογίες και μεγαλύτερες ταχύτητες και για άλλες πολύ ανώτερες τεχνολογίες (FTTH) χωρίς βέβαια να τις βάζω στην ουσία καθαρά στην συζήτηση, αλλά εσύ μας λες τα ίδια!

 

Για τα άλλα....για το αν στροφάρω ή όχι δεν θα το κρίνεις εσύ!Επίσης από την στιγμή που δεν απαντάς με επιχειρήματα ή απαντάς σε επιλεγμένα πράγματα για μένα δεν υπάρχει συνέχεια στην συζήτηση!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

@humanoid

 

Αμάν με την διαφήμιση σε κάθε topic!Υπάρχουν σίγουρα φθηνότερες εταιρείες από την Wind αλλά παίζει ρόλο και τι θέλει ο καθένας!Αν έχεις τα πάντα στην Wind μπορεί να σε συμφέρει!Αν θες και άλλες υπηρεσίες (τηλεόραση κ.α.) κοιτάς αλλού!Επίσης δεν μας έχεις σχολιάσει ποτέ ότι η Wind κάνει τις χειρότερες προσφορές σε παλιούς πελάτες!!!

 

Και για να μην λες ότι είμαι προκατειλημένος.........η κοπέλα μου και δυο φίλοι μου είχαν βάλει παλιότερα Wind μετά από δική μου προτροπή γιατί είχε βγάλει κάτι καλές online προσφορές!Από τα 3 αυτά άτομα μόνο ο ένας έμεινε αφού ξεκίνησε άλλες διαδικασίες για να πάρει καλή επιδότηση στο κινητό του Wind!!!Και δεν είμαι ο μόνος που λέει γι'αυτή την αντιμετώπιση προς τους παλιούς....!Ψάξε και σε άλλα forum!

 

εγώ πάντως ως παλιός, έχω δεχθεί καλές follow up προσφορές για να με κρατήσουν...Δεν φαντάζομαι να είμαι η μόνη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ως παλιός, έχω δεχθεί καλές follow up προσφορές για να με κρατήσουν...Δεν φαντάζομαι να είμαι η μόνη περίπτωση...

 

ΟΚ.....ότι πεις! :wacko:

 

Εγώ ανέλυσα τι και πώς ή πότε δίνουν κάποια καλή προσφορά!Και μάλιστα δεν είμαι ο μόνος και μάλιστα αυτή η άποψη/εμπειρία/γνώμη είναι κοινή σε όσα τεχνολογικά forum είμαι γραμμένος....!!!Μπορώ να στα πω ένα ένα!:p

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...