Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Cosmote MMS


outcast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κινητό SE Zylo το πήρα από τη Vodafone αλλά έχω sim Cosmote (What's Up)

Στέλνω μύνημα MMS στο 1333 για ενεργοποίηση και μου απαντούν ότι "... η ενεργοποίηση μέσω SMS δεν είναι άμεσα δυνατή..." και με παραπέμπουν στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών κ.λ.π. και δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη.

Αποφάσισα να κάνω τις ρυθμίσεις χειροκίνητα αλλά το site της Cosmote δεν μου εμφανίζει το μοντέλο (πιθανώς γιατί είναι καινούργιο).

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω τις ρυθμίσεις χειροκίνητα;

Παίζει κανένα ρόλο που το τηλέφωνο έχει προεπιλογή για ΜΜS Vodafone; Δεν μπορώ να δημιουργήσω νέο προφίλ για τα mms της Cosmote;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
καλησπερα. μηπως θα μπορουσε κανεις να μου πει πως να μπορω να ενεργοποιησω τα μμς στο κινητο μου; παλευω 3 μερες τωρα και δεν εχω καταφερει τιποτα:wacko:(δοκιμασα ενεργοποιηση μεσω μηνυματος και τιποτα.μοντελο κινητου: TOSHIBA TS605).
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μηπως θα μπορουσε κανεις να μου πει πως να μπορω να ενεργοποιησω τα μμς στο κινητο μου; παλευω 3 μερες τωρα και δεν εχω καταφερει τιποτα:wacko:(δοκιμασα ενεργοποιηση μεσω μηνυματος και τιποτα.μοντελο κινητου: TOSHIBA TS605).

 

καλεσε το 1313 'η το 13838 με την επιλογη και ζητα τους να στις στειλουνε. εαν ομως δεν μπορουνε να στις στειλουνε θα στις στειλουνε με ενα φαξ ή μαιλ να τις περασεις εσυ χειροκινητα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλεσε το 1313 'η το 13838 με την επιλογη και ζητα τους να στις στειλουνε. εαν ομως δεν μπορουνε να στις στειλουνε θα στις στειλουνε με ενα φαξ ή μαιλ να τις περασεις εσυ χειροκινητα.

 

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. θα δοκιμασω και ελπιζω να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω το Nokia X6 με καρτοκινητό whatsup.Έστειλα "MMS" στο 1313 και αποθήκευσα τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι δεν μπορώ να στείλω mms.Μήπως φταίει πως η εικόνα είναι λίγο μεγάλη;

Τι άλλο μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. μολις αλλαξα κινητο. εχω το nokia n8

πως μπορω να παρω τις ρυθμισεις για να εχω mms και να μπορω να μπω στο ιντερνετ μεσω 3g? cosmote απεριοριστα 45 εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο voda 845 δεν μπορω να στειλω-παρω MMS

μου στειλανε τις ρυθμισεις απο cosmote αλλα παλι τιποτα δεν γινεται!

οι ρυθμισεις μου ειναι αυτες

 

APN: mms

MMSC:http://mmsc.cosmote.gr:8002

MMSC Proxy:10.10.10.20

MMS Port:8080

 

εχω καρτοσυμβολαιο cosmote.

οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω προκαταβολικα:)

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Με whats up και zte blade έβαλα τις ρυθμίσεις χειροκίνητα. Μπορώ να λαβω mms αλλά όταν πάω να στείλω ανάβει στιγμιάια το σηματάκι 3g με τα βελάκια αποκάτω (στιγμιάια σημαίνει για ένα δευτερόλεπτο) και μετά προσπαθεί προσπαθεί αν στείλει και τελικά αποτυγχάνει.

 

Υποτίθεται πως θα με καλέσουν απο το τεχνικό τμήμα. Να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω στειλει mms στο 1333 και μου λεει να αποθηκευσω καποιες ρυθμισεις που θα μου στειλει στο επομενο μου τα στελνει αλλα μου ζηταει ενα PIN το οποιο πρεπει να μου το εχει στειλει η Cosmote αλλα δεν το εχω τι πρεπει να κανω:dizzy:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
έχω το galaxy s με 2.3.3, για να στείλω η να πάρω mms πρέπει να χρεώνομαι 1 ευρώ στο whats up?? χωρίς 3g ενεργοποιημένο δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με whats up και zte blade έβαλα τις ρυθμίσεις χειροκίνητα. Μπορώ να λαβω mms αλλά όταν πάω να στείλω ανάβει στιγμιάια το σηματάκι 3g με τα βελάκια αποκάτω (στιγμιάια σημαίνει για ένα δευτερόλεπτο) και μετά προσπαθεί προσπαθεί αν στείλει και τελικά αποτυγχάνει.

 

και στο δικό μου Ideos X5 κάνει ακριβώς τα ίδια! Δεν έχω λάβει mms ακόμη - θα το δοκιμάσω αυτό..

Για ενεργοποίηση των MMS:

 

αποστολή μηνύματος στο 1333 με την λέξη MMS

 

αυτή η παλιουπηρεσία δεν δουλεύει σχεδόν για κανένα νέο τηλέφωνο :mad:

 

EDIT:

Τελικά το έστειλα το mms! Πας ρυθμίσεις "Ασύρματο & δικτύα", μετά "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας", μετά "Ονόματα σημείου πρόσβασης". Τέλος, επιλέγω τις ρυθμίσεις (δεύτερο κάτω κουμπί) και Επαναφορά στις προεπιλογές. Αυτό ήταν και έφτιαξε μόνο του!!

Edited by xeirwn

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημέρα

Και στο δικο μου γαλαξια αλλα και στου αδερφου μου( εχει τον πρωτο)τα mms έρχονται με την μορφη link για να τα διαβάσουμε απο το ιντερνετ.δοκιμασαμε τα παντα μας στειλανε τις ρυθμισεις απο cosmote κτλ και το αποτέλεσμα ειναι το ιδιο. Παίζει κατι με τις συγκεκριμένες συσκευές η ειναι γενικο το πρόβλημα?

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια καλημέρα

Και στο δικο μου γαλαξια αλλα και στου αδερφου μου( εχει τον πρωτο)τα mms έρχονται με την μορφη link για να τα διαβάσουμε απο το ιντερνετ.δοκιμασαμε τα παντα μας στειλανε τις ρυθμισεις απο cosmote κτλ και το αποτέλεσμα ειναι το ιδιο. Παίζει κατι με τις συγκεκριμένες συσκευές η ειναι γενικο το πρόβλημα?

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

το ιδιο και σε μενα motorola defy με cyanogenMod7 android 2.3.7

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και σε μενα motorola defy με cyanogenMod7 android 2.3.7

 

τελικα δουλεψε φιλε μου μονο με τον εξης τροπο!

πηραμε τηλ την cosmote μας εστειλαν ξανα τις ρυθμισεις απο την αρχη εκλεισα μια φορα το κινητο το ξανανοιξα και απο τοτε(φτου φτου)ολα δουλευουν ρολοι..

τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια ξερει κανεις τια ρυθμισεις για vodafone 845? στελνω στο 1333 mms αλλα μου λεει πως δεν υπαρχει αυτη η υπηρεσια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδια ξερει κανεις τι παιζει και δεν μπορω να στειλω mms απο Iphone 4s? Οι ρυθμισεις που κοιταξα ειναι σωστες αλλα παταω αποστολη και βγαζει το θαυμαστικο με το σφαλμα... Και ουτε να δεχτω μπορω:(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Να σας πω την εμπειρια μου και εγω.Εχω galaxy s2,εστειλα μυνημα στο 1333 με κειμενο MMS,μου ηρθαν οδηγιες,εκανα εγκατασταση τις ρυθμισεις,και δεν εστελνε ουτε επαιρνε mms,και μετα δοκιμασα με ανοιχτο το 3g,και ετσι εστειλε και πηρε.Επισης,ειχα ενεργοποιημενη την αυτοματη ανακτηση των mms,αλλα δεν επαιρνε ενα που μου ειχαν στειλει οταν ειχα κλειστο το 3g.Γυρισα σε μη αυτοματη ανακτηση,πατησα να λαβει το mms,και το πηρε τελικως.Με λιγα λογια,θελει ενεργοποιημενο 3g.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...