Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Cosmote MMS


outcast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα σώθηκες..

 

 

Εγώ σώθηκα πάντως, καθώς δεν πήγα σε κατάστημα για να μου το ρυθμίσουν ( Touch HD ) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλουσ.Μια βοήθεια παρακαλώ.Έχω συσκευή samsung sgh f480 με menu vodafone αλλά κάρτα whats up τησ Cosmote.Προσπαθώ να ενεργοποιήσω τα mms στέλνωντασ μήνυμα MMS στο 1651 αλλά δεν γίνεται τίποτα.Μπορεί κάποιοσ να μου πει τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

στειλε ΜΜS στο 1333

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

θα τις περασουν; η επειδη ειναι vodafone live συσκευη........

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

θα τις περασουν; η επειδη ειναι vodafone live συσκευη........

Πιστεύω ότι θα τις περάσουν γιατί και στο δικό Sony Ericsson T250 Vodafone Live όταν τους ζήτησα τις ρυθμίσεις για Wap και MMS τις πέρασαν χωρίς να πουν τίποτα.:)

Link to comment
Share on other sites

και μπορουσες να μπεις στο internet?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

είναι απίστευτα βλάκες στην Cosmote...

 

παίρνω στο 1313 και υπάρχει ακόμα το ηχογραφημένο μήνυμα "στείλε mms στο 1333" το οποίο φυσικά δε δουλεύει...

 

απαράδεκτοι...

 

δεν έχουμε όλοι τον χρόνο να τρέχουμε στα καταστήματα σας και να περιμένουμε σε ουρές για να μας εξυπηρετίσουν άσχετοι...

 

τα έχω πάρει...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη συσκευή HTC που αναφέρεται στο tag σου, δεν χρειάζεται να καταχωρήσεις κάποια ρύθμιση. Τις παίρνει αυτόματα το κινητό σου ( σαν windows mobile based συσκευή που είναι ). Θα πρέπει να πας ρυθμίσεις->συνδέσεις και να επιλέξεις "εγκατάσταση σύνδεσης". Θα ορίσεις τη χώρα και τον παροχέα, θα ανακτήσει τις ρυθμίσεις και μετά θα πρέπει να κάνεις soft reset στο κινητό. Που το πρόβλημα; ( Προφανώς δεν είναι διαθέσιμες οι ρυθμίσεις στη database της cosmote για να αποσταλούν στο κινητό σου και αν δεν τα καταφέρεις με τον τρόπο που σου είπα, θα πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών για να σου τις στείλουν ).
Link to comment
Share on other sites

είναι απίστευτα βλάκες στην Cosmote...

 

παίρνω στο 1313 και υπάρχει ακόμα το ηχογραφημένο μήνυμα "στείλε mms στο 1333" το οποίο φυσικά δε δουλεύει...

 

απαράδεκτοι...

 

δεν έχουμε όλοι τον χρόνο να τρέχουμε στα καταστήματα σας και να περιμένουμε σε ουρές για να μας εξυπηρετίσουν άσχετοι...

 

τα έχω πάρει...

Μπορείς να πατήσεις το "9" και να συνδεθείς με το τεχνικό τμήμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πατήσεις το "9" και να συνδεθείς με το τεχνικό τμήμα.:)

 

Με την εξυπηρέτηση πελατών μπορεί να συνδεθεί μόνο, που αντιστοιχεί στο πλήκτρο "9" :p

 

edit: Και απο εκεί αν κριθεί σκόπιμο ( που θα κριθεί ), θα περάσουν ενημέρωση στο τεχνικό τμήμα για να τον καλέσουν και να τον καθοδηγήσουν στη ρύθμιση του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Με την εξυπηρέτηση πελατών μπορεί να συνδεθεί μόνο, που αντιστοιχεί στο πλήκτρο "9" :p

 

edit: Και απο εκεί αν κριθεί σκόπιμο ( που θα κριθεί ), θα περάσουν ενημέρωση στο τεχνικό τμήμα για να τον καλέσουν και να τον καθοδηγήσουν στη ρύθμιση του κινητού.

 

αν πατήσεις το 9 μιλάς με "εκπρόσωπο της εταιρίας"

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη συσκευή HTC που αναφέρεται στο tag σου, δεν χρειάζεται να καταχωρήσεις κάποια ρύθμιση. Τις παίρνει αυτόματα το κινητό σου ( σαν windows mobile based συσκευή που είναι ). Θα πρέπει να πας ρυθμίσεις->συνδέσεις και να επιλέξεις "εγκατάσταση σύνδεσης". Θα ορίσεις τη χώρα και τον παροχέα, θα ανακτήσει τις ρυθμίσεις και μετά θα πρέπει να κάνεις soft reset στο κινητό. Που το πρόβλημα; ( Προφανώς δεν είναι διαθέσιμες οι ρυθμίσεις στη database της cosmote για να αποσταλούν στο κινητό σου και αν δεν τα καταφέρεις με τον τρόπο που σου είπα, θα πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών για να σου τις στείλουν ).

 

αυτή έχω (Qtek 8310) και τα settings που αναφέρονται στην προηγούμενη σελίδα για τα mms είναι όλα περασμένα οκ...

 

Δεν χρειάζεται ενεργοποίηση όμως; Όταν πάω να στείλω πάντως μου γράφει unable...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε Γερμανό και Cosmote και άκουσα ακριβώς τα ίδια πράγματα.

 

Καταρχήν να σας πω ότι το κινητό μου είναι το V1240 δηλαδή ένα Qtek 8310 με menu και logo εξωτικά της Vodafone. Απο την πρώτη μέρα που το αγόρασα το έχω flash-άρει και χρησιμοποιώ την ελληνική ROM WM5 της Qtek από την ACE.

 

Σε αμφότερα τα καταστήματα Cosmote και Γερμανού μου είπαν ότι οι ρυθμίσεις για MMS της Cosmote δεν μπορούν να περαστούν γιατί η συσκευή είναι Vodafone Live (πράγμα το οποίο δεν ισχύει, αλλά δεν το καταλάβαιναν με τίποτα).

 

Μου είπαν να στείλω sms στο 1333 (μπορεί να μου πει κάποιος αν όντως δουλεύει ακόμα και έχω μόνο εγώ πρόβλημα) και όταν τους έδειξα το απαντητικό μήνυμα που μου έχει έρθει μου είπαν να καλέσω το 1313...

 

Όταν τους είπα ότι στο 1313 έχει ηχογραφημένο μήνυμα μου είπαν να πατήσω το 9 όπως μου είπατε και εδώ...

 

Έχασα το χρόνο μου περιμένοντας στην ουρά να με εξυπηρετήσουν, για να ακούσω τα ίδια πράγματα και να μην γίνει τελικά η δουλειά μου...

 

Έχει νόημα να πάρω στο 1313 και να περιμένω σα μαμάκας να χρεωθώ; Θα ξέρουν κάτι παραπάνω;

 

Τα mms δεν χρειάζονται κάποια ενεργοποίηση από την Cosmote; Μόνο να γίνει σωστή ρύθμιση χρειάζεται;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να πάρω στο 1313 και να περιμένω σα μαμάκας να χρεωθώ; Θα ξέρουν κάτι παραπάνω;

Εγώ τις προάλλες πήγα να περάσω ρυθμίσεις σε ένα Nokia Vodafone Live και μου ήρθε απαντητικό να καλέσω το 1313 ή να περάσω από κάποιο κατάστημα Cosmote.Πήρα στο 1313,πάτησα το 9,μίλησα με ένα εκπρόσωπο,με ρώτησε τη μάρκα κινητό έχω και μέσα σε 10' μου είχαν έρθει η ρυθμίσεις Wap και Mms.:)

Link to comment
Share on other sites

Innersense, αρχικά σιγουρέψου ότι στέλνεις το μήνυμα με αγγλικούς χαρακτήρες. Κανονικά θα πρέπει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία ακόμα και αν δεν μπορούν να σου αποσταλούν οι ρυθμίσεις και σε συνδυασμό με αυτές που πήρε αυτόματα το κινητό σου, θα πρέπει να λειτουργεί. Αν όχι, τότε θα πρέπει να καλέσεις στο 1313 και να μιλήσεις με εκπρόσωπο του τμήματος και σταμάτα να τους βλέπεις επιφυλακτικά, ξέρουν τη δουλειά τους και σίγουρα ξέρουν κάτι παραπάνω και αν κριθεί απαραίτητο να κινήσουν διαδικασίες σε συνεργασία με το τεχνικό τμήμα.
Link to comment
Share on other sites

δεν δεχόταν με τίποτα το μήνυμα

 

προφανός δεν υποστηρίζεται η συσκευή γιατί απ ότι μου είπε η κοπέλα μου που έχει νόκια της δούλεψε κανονηκά το μήνυμα στο 1333

 

μετά απο χιλιάδες ρυθμίσεις και επαναρυθμίσεις, επανελημένα soft reset κλπ... όλα οκ!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει όριο στο μέγεθος των MMS και πόσο είναι αυτό;

Γιατί κάποια MMS δεν μπορώ να τα λάβω και μου βγάζει ότι το μέγεθος ξεπερνάει το όριο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα του κινητού ή της Cosmote.

π.χ. στα MMS που στέλνω άλλαξα την επιλογή που είχε και έβαλα τα 300k ως μέγιστο, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο γι' αυτά που λαμβάνω.

 

Έχω ένα HTC s740

Link to comment
Share on other sites

Ο αποστολέας πρέπει να χαμηλώσει το όριο, στα 300k για τη περίπτωσή σου.

 

 

Τα 300K είναι σε αυτά που στέλνω εγώ. Δεν γνωρίζω αν έχω κάποιο όριο στην λήψη. Η Cosmote έχει κάποιο όριο στο μέγεθος του αρχείου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο. Αν όμως ο αποστολέας το έχει αφήσει ελεύθερο και ξεπερνά τα όρια που μπορεί να δεχτεί το δικό σου, δεν θα πάρεις το μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι μου είπε επειδή ακριβώς ήταν μεγάλο έβγαλε επιλογή για compression και το έκανε.

Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση, μου φαίνεται ότι είναι πολύ χαμηλό το όριο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...