Jump to content

Προβλήματα μετά την αλλαγή ΤΙΜ -> Wind


Melita
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα περίεργο πρόβλημα.

Έχω ένα SE Z520i και ένα Nokia 6610i.Όταν έχω την κάρτα Sim στο SE αναγράφει TIM GR ενώ όταν την βάλω στο Νόκια αναγράφει WIND GR.

Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν κάνουμε αναζήτηση δικτύου εμφανίζει TIM GR. Για να αλλάξει αυτό θα πρέπει να κάνουν κάτι άλλο από την εταιρία (να γυρνάνε από κεραία σε κεραία ας πούμε), ή φταίει και πάλι η συσκευή; Το δεύτερο δεν νομίζω να ισχύει γιατί ακόμη και σε συσκευές που άλλαξαν, στην αναζήτηση γράφει TIM GR.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε αναζήτηση δικτύου εμφανίζει TIM GR. Για να αλλάξει αυτό θα πρέπει να κάνουν κάτι άλλο από την εταιρία (να γυρνάνε από κεραία σε κεραία ας πούμε), ή φταίει και πάλι η συσκευή; Το δεύτερο δεν νομίζω να ισχύει γιατί ακόμη και σε συσκευές που άλλαξαν, στην αναζήτηση γράφει TIM GR.

 

Στην αναζήτηση συνήθως βγαίνει το όνομα του δικτύου όπως το έχει η συσκευή... Η αλλαγή γίνεται (πάλι συνήθως, όχι πάντα) στο logo της αναμονής. Όχι βέβαια δεν γυρνάνε από κεραία δε κεραία. Απλώς κάποιες συσκευές δεν είναι συμβατές.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα τι λογική έχει αυτό; Αλλάζει και δεν αλλάζει;

 

Αλλάζει αυτό που φαίνεται, η ένδειξη της αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με μια απλή αλλαγή σε εκτός σύνδεσης και μετά ξανά σε γενικό προφίλ άλλαξε μόνο του και χωρίς κανένα πρόβλημα (Ν70)...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς φίλε μου;

 

Αυτή τη στιγμή η ζώνη ώρας μας είναι EEST DST (Eastern European Standard Time Daylight Saving Time) ήτοι UTC+3 (όπου UTC το πρώην Greenwich Mean Time).

 

Στην ΤΙ.. χμ... WIND όμως έχουν ρυθμίσει το σύστημά του να λέει ότι είμαστε στην ζώνη UTC+2 (χειμερινή ζώνη ώρας στην Ελλάδα), συνεπώς το κινητό που έχει ενεργοποιημένη την αυτόματη ενημέρωση ζώνης ώρας, επειδή εγώ το έχω ρυθμίσει σωστά σε θερινή ώρα Ελλάδας, με ρωτάει συνεχώς αν θέλω να αλλάξω την ζώνη ώρας μου σε χειμερινή ώρα Ελλάδας...

 

Πρέπει να το διορθώσει η WIND γιατί όπως προαναφέρθηκε, όλα τα SE με ενεργοποιημένη την αυτόματη ενημέρωση ζώνης ώρας, έχουν το ίδιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Sony Ericsson K610im, το οποίο αρνείται πεισματικά να αλλάξει σε Wind GR!

Σήμερα λοιπόν εκέι που καθόμουν έβγαλα την sim και την έβαλα σε ένα Νokia 3230, το οποίο είχα σε αχρηστεία. Δεν είχε αυτόματη ενημέρωση ώρας ούτε το ένα ούτε το άλλο...

Και με το που ανήγει το Νokia, βλέπω ένα ωραιότατο Wind GR!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Sony Ericsson K610im, το οποίο αρνείται πεισματικά να αλλάξει σε Wind GR!

Σήμερα λοιπόν εκέι που καθόμουν έβγαλα την sim και την έβαλα σε ένα Νokia 3230, το οποίο είχα σε αχρηστεία. Δεν είχε αυτόματη ενημέρωση ώρας ούτε το ένα ούτε το άλλο...

Και με το που ανήγει το Νokia, βλέπω ένα ωραιότατο Wind GR!

Κι εγώ έτσι έκανα και με το ίδιο Nokia παρακαλώ!!! :p

Έβαλα λοιπόν σήμερα την κάρτα μου σε ένα αρχαίο Nokia που κατά τύχη βρήκα ψάχνοντας τα συρτάρια μου. Με το που το ανοίγω γράφει WIND αλλά από κάτω γράφει EKTOS CITY. What's this?

Link to comment
Share on other sites

Με το που το ανοίγω γράφει WIND αλλά από κάτω γράφει EKTOS CITY. What's this?

 

Έχεις εμεργοποιημένη την εκπομπή κυψέλης... Στις πόλεις (όχι σε όλες, στις περισσότερες) η Wind σου βγάζει με ένδειξη στην οθόνη το όνομα τις πόλης και το τηλεφωνικό πρόθεμα των σταθερών της περιοχής. Όταν είσαι εκτός σου βγάζει EKTOS CITY.

Link to comment
Share on other sites

Θυμόσαστε που σας είπα παραπάνω ότι στο 3230 που άλλαξε σε WIND, στην αναζήτηση γράφει TIM GR; Ε, στο ακόμη παλιότερο NOKIA που δοκίμασα σήμερα, στην αναζήτηση δικτύου γράφει TELESTET :lol: :lol: :lol: :lol:

Άρα όντως είναι θέμα κινητού. Όμως αυτό πως διαμορφώνεται; Μπαίνει από την κατασκευάστρια εταιρία με βάση τα δεδομένα της εποχής; Ή ανάλογα με την πρώτη φορά που θα πιάσει δίκτυο, θα κρατήσει και την ονομασία που θα "διαβάσει" εκείνη τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Θυμόσαστε που σας είπα παραπάνω ότι στο 3230 που άλλαξε σε WIND, στην αναζήτηση γράφει TIM GR; Ε, στο ακόμη παλιότερο NOKIA που δοκίμασα σήμερα, στην αναζήτηση δικτύου γράφει TELESTET :lol: :lol: :lol: :lol:

Άρα όντως είναι θέμα κινητού. Όμως αυτό πως διαμορφώνεται; Μπαίνει από την κατασκευάστρια εταιρία με βάση τα δεδομένα της εποχής; Ή ανάλογα με την πρώτη φορά που θα πιάσει δίκτυο, θα κρατήσει και την ονομασία που θα "διαβάσει" εκείνη τη στιγμή;

 

H κάθε συσκευή για κάθε κωδικό δικτύου έχει αποθηκευμένο στη συσκευή το όνομα με τα τότε δεδομένα... Π.χ τόσο παλιές συσκευές το 20205 το έχουν ως Panafon και το 20210 ως Telestet (ενώ το 20209 δεν το έχουν καθόλου...). Σιγά σιγά οι νέες συσκευές δεν θα έχουν πάλι το 20209 και το 20210 θα το έχουν ως WIND GR. Τώρα ανάλογα με τη συσκευή βγαίνει και το logo στην οθόνη. Αλλες επιμένουν να βγάζουν αυτό που είχαν πάντα αποθηκευμένο και δεν δέχονται το OTA update, άλλες εμφανίζουν αυτό της sim κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ΤΙΜ GR...

 

Η λύση είναι απλή:

αλλαγή κάρτας sim μόλις έρθουν οι καινούργιες και τελειώσαμε...

 

Αξίζει όμως να πληρώσεις αντικατάσταση sim μόνο για να βλέπεις στην οθόνη WIND GR?:O

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αλλαξε απο την πρωτη μερα κ στο nokia 6230i k στο Sony Ericsson k750i σε wind gr.

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα τη καρτα απο το Ν73 και την εβαλα στο παλιοτης μανα μου.Οταν το ανοιξα ειδα.Wind Gr.Μετα την εβαλα στο Ν73 και παλι,περιμενα ενα λεπτο περιπου,με ανοικτο το κινητο και καθολου σημα,.Αποτελεσμα μετα απο λιγο.: ΤΙΜ GR.Kαι ερωτω,τα παλαια τηλεφωνα γιατι??Και οχι τα καινουρια και σαφως πιο εξοπλισμενα.Εγω θα τα αφησω ως εχει,απλα απο περιεργεια το εκανα..Και ιδου το αποτελεσμα...:rolleyes: :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα τη καρτα απο το Ν73 και την εβαλα στο παλιοτης μανα μου.Οταν το ανοιξα ειδα.Wind Gr.Μετα την εβαλα στο Ν73 και παλι,περιμενα ενα λεπτο περιπου,με ανοικτο το κινητο και καθολου σημα,.Αποτελεσμα μετα απο λιγο.: ΤΙΜ GR.Kαι ερωτω,τα παλαια τηλεφωνα γιατι??Και οχι τα καινουρια και σαφως πιο εξοπλισμενα.Εγω θα τα αφησω ως εχει,απλα απο περιεργεια το εκανα..Και ιδου το αποτελεσμα...:rolleyes: :rolleyes:

Και γω όταν έβαλα την κάρτα σε 6680 και 7610 μου έβγαλε wind αλλά στο Ν73 συνεχίζει το TIM...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Και γω όταν έβαλα την κάρτα σε 6680 και 7610 μου έβγαλε wind αλλά στο Ν73 συνεχίζει το TIM...

 

Στο Ν73 μου εγινε με επιτυχια η αλλαγη σε WIND παντως. Το κλεινω το βραδυ της 5/6 και το ανοιγω το πρωι. Εβγαλε κανονικα WIND GR. Ηρθε και το σχετικο μηνυμα και ολα καλα. Ουτε με την ωρα υπηρξε προβλημα αν και εχω απενεργοποιησει την αυτοματη ενημερωση. Αλλα πως γινεται στο ιδιο μοντελο κινητου σε μερικους να αλλαζει και σε αλλους να παραμενει το ΤΙΜ GR δε το καταλαβαινω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο Ν73 μου εγινε με επιτυχια η αλλαγη σε WIND παντως. Το κλεινω το βραδυ της 5/6 και το ανοιγω το πρωι. Εβγαλε κανονικα WIND GR. Ηρθε και το σχετικο μηνυμα και ολα καλα. Ουτε με την ωρα υπηρξε προβλημα αν και εχω απενεργοποιησει την αυτοματη ενημερωση. Αλλα πως γινεται στο ιδιο μοντελο κινητου σε μερικους να αλλαζει και σε αλλους να παραμενει το ΤΙΜ GR δε το καταλαβαινω.

 

Ακριβως!!!Την ιδια απορια.Παντως και εγω το κινητο μου το κλεινο καθα βραδυ,αρα και εκεινο το βραδυ,δεν ειδα καμια αλλαγη.Μονο το απογευμα της Τριτης μου εστειλε μηνυμα,ανακοινωνοντας την αλλαγη του ονοματος κατι που σιγουρα εχει στειλει και στους περισσοτερους,αλλα μεχρις εκει.Σκεφτηκα να επικοινωνησω στο τημα εξυπηρετησης αλλα το σκεφτομαι.Ικανους τους εχω να μην ξερουν ουτε οι ιδιοι.!!:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

emena pantws se K750i allaxe kanonikotata to logo kai apo 6/6 grafei WIND GR :p xwris na kanw oute kan restart
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο Ν73 μου εγινε με επιτυχια η αλλαγη σε WIND παντως. Το κλεινω το βραδυ της 5/6 και το ανοιγω το πρωι. Εβγαλε κανονικα WIND GR. Ηρθε και το σχετικο μηνυμα και ολα καλα. Ουτε με την ωρα υπηρξε προβλημα αν και εχω απενεργοποιησει την αυτοματη ενημερωση. Αλλα πως γινεται στο ιδιο μοντελο κινητου σε μερικους να αλλαζει και σε αλλους να παραμενει το ΤΙΜ GR δε το καταλαβαινω.

 

Λόγω παλαιότητας SIM.

Link to comment
Share on other sites

emena pantws se K750i allaxe kanonikotata to logo kai apo 6/6 grafei WIND GR :p xwris na kanw oute kan restart

Φίλε, έχεις ενεργοποιημένη την αυτόματη ζώνη ώρας ή όχι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω παλαιότητας SIM.

 

Εγώ πάλι έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι μήπως ισχύει το αντίστροφο... Δηλαδή μήπως οι κάρτες sim της ΤΙΜ (επειδή η εταιρεία είχε αποθηκεύσει σε αυτές το TIM GR ώστε κατα την αλλαγή από Telestet σε ΤΙΜ αν είχες νέα κάρτα, να έβγαζε και η παλιά συσκευή ΤΙΜ GR) εμποδίζουν την αναβάθμιση ΟΤΑ και "επιβάλλουν" στε κάποιες συσκευές να δείχνουν TIM GR, ενώ οι παλιές sim της Telestet δεν είχαν κάποια τέτοια ρύθμιση αποθηκευμένη και η συακευή έβγαζε ότι είχε αποθηκευμένο από το κατασκευαστή, μήπως με τις πιο παλιές sim δεν υπάρχει πρόβλημα? Φυσικά παίζει ρόλο και η συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά παίζει ρόλο και η συσκευή...

Τι ρόλο να παίζει η συσκευή;

Φίλος με Κ750 έχει λογότυπο WIND, εγώ με την ίδια συσκευή έχω ΤΙΜ...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...