Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω P1 εδώ και ένα χρόνο και έχω το TOMTOM πρόγραμμα με δύο χάρτες (δεν χρειάζεσαι δύο προγράμματα). Ο ένας χάρτης καλύπτει άψογα την Αθήνα και τα πολύ βασικά της υπόλοιπης χώρας, ενώ ο χάρτης της Ανατολικής Ευρώπης είναι πολύ καλός για την υπόλοιπη Ελλάδα.

Προσωπικά είμαι σουπερ ευχαριστημένος με τον παραπάνω συνδιασμό και δεν μπορώ να πω οτι μου έχει λήψει το destinator.

Πρωτείνω ανεπιφύλακτα το P1 γι'αυτήν την δουλειά. Και η οθόνη είναι άριστη, και το ηχείο πολύ δυνατό και κάνει την πλοήγηση παιχνίδι.

Επίσης θεωρώ καλύτερο ένα κινητό να έχει εξωτερικό GPS γιατί και την μπαταρία της συσκευής δεν αδειάζει, αλλά και δεν χρειάζεται να τοποθετηθεί το κινητό ψηλά στο ταμπλό με συνέπεια να πέφτει το φως πάνω στην οθόνη. Το μόνο μειoνέκτιμα είναι αν είσαι πεζός όπου είναι δύσκολο να έχεις το εξωτερικό GPS.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε ,με κάλυψες απόλυτα..Θα το αποκτήσω τελικά...Ετσι και αλλιώς το GPS ,το χρειάζομαι στο αυτοκίνητο και όχι πεζος ..Και δεν είχα σκεφτεί και το θέμα με την εξωτερική πήγη ενέργειας για το Gps..Thanks

SE P1i RULLS!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βρηκα το μεγαλο εικονικο πληκτρολογιο για το π1 σε ενα ρωσικο φορουμ..δεν το δοκιμασα γιατι δεν εχω τωρα το π1 μου οποτε δεν ξερω αν δουλευει για να το εγκαταστησουμε πρεπει πρωτα να ξκλιδωσουμε το συστημα με το caps switch 1.1.27 ειναι πανευκολο πλεον απλα εγκαθηστουμε το sis και εχουμε προσβαση σε ολουσ τους φακελους xωρις το πσ και μετα αντιγραφουμε με τον x-plore το αρχειο στο c:\Resources οι ρωσοι απο οσο καταλαβα με τα φτωχα ρωσικα που ξερω:lol: λενε οτι δουλευει
Link to comment
Share on other sites

Το caps switch αφου το κανεις εγκ/ση σου λεειcapabilities are switched ON.Μετά όμως δεν σου επιτρέπει την αντιγραφή του φακέλου στο resources.

O φακελος feps έχει όλο κάτι αρχεια σαν συμπιεσμένα που δεν τα αναγνωρίζει το κινητό.Τι κάνουμε με αυτά?Τα εγκαθιστούμε κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Το caps switch αφου το κανεις εγκ/ση σου λεειcapabilities are switched ON.Μετά όμως δεν σου επιτρέπει την αντιγραφή του φακέλου στο resources.

O φακελος feps έχει όλο κάτι αρχεια σαν συμπιεσμένα που δεν τα αναγνωρίζει το κινητό.Τι κάνουμε με αυτά?Τα εγκαθιστούμε κάπως?

 

οταν ειναι στο switch on ειναι κλιδωμενο πατα εκει που λεει switch και θα γραψει of τοτε μπορεις να κανεις οτι θελεις αμα ψαξεις μεσα στο c:/ resource θα δεις οτι εχει ενα φακελο feps μαμισιο παρε ενα κοπυ απο το μαμισιο για πασα ενδεχομενο με τον εχπλορε και μετα κανε κοπυ το αρχειο feps στο resource

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, μία απορία.

Χτες μία φίλη πήρε ένα P1, το βάλαμε κάτω και αρχίσαμε να παίζουμε.

Κατεβάσαμε το fring και δοκιμάσαμε να το εγκαταστήσουμε, αλλά έβγαζε μήνυμα λάθους, ότι δεν περνάει τον έλεγχο ασφαλείας και δεν μπορεί να εγκατασταθεί.

 

Στο δικό μου P1, όλα γίνονται κανονικά.

 

Μήπως έχω ξεχάσει να κάνω κάτι;;;:confused:

 

Α, ναι. Και μιας που άνοιξε πάλι συζήτηση για navigation, μήπως υπάρχει κάτι νεότερο με garmin και χάρτες που να ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ σωστά και στην Κρήτη;;;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι στο switch on ειναι κλιδωμενο πατα εκει που λεει switch και θα γραψει of τοτε μπορεις να κανεις οτι θελεις αμα ψαξεις μεσα στο c:/ resource θα δεις οτι εχει ενα φακελο feps μαμισιο παρε ενα κοπυ απο το μαμισιο για πασα ενδεχομενο με τον εχπλορε και μετα κανε κοπυ το αρχειο feps στο resource

 

Κατ αρχήν ευχαριστώ για το αναλυτικό πόστ σου.Και τα αρχεία ετοιμα και οι οδηγίες.

Κατα δεύτερον τα εκανα όλα αυτά.Φάκελο feps μεσα στο resource den είχε.Εγω έφτιαξα και μετέφερα τα αρχεία.Εκανα restart αλλά μετά δεν είδα καμια αλλαγή.Το εικονικό πληκτρολόγιο στα μηνύματα είναι το ίδιο.Πώς θα φανεί το νέο πληκτρολόγιο-μήπως πρέπει να γίνει κάπως εγκατάσταση?

Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί να χρησιμοποιήσω το caps switch ,αφού συνδέοντας το κινητό στο pc με το καλώδιο έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία κανονικά χωρίς περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα το μεγαλο εικονικο πληκτρολογιο για το π1 σε ενα ρωσικο φορουμ..δεν το δοκιμασα γιατι δεν εχω τωρα το π1 μου οποτε δεν ξερω αν δουλευει για να το εγκαταστησουμε πρεπει πρωτα να ξκλιδωσουμε το συστημα με το caps switch 1.1.27 ειναι πανευκολο πλεον απλα εγκαθηστουμε το sis και εχουμε προσβαση σε ολουσ τους φακελους xωρις το πσ και μετα αντιγραφουμε με τον x-plore το αρχειο στο c:\Resources οι ρωσοι απο οσο καταλαβα με τα φτωχα ρωσικα που ξερω:lol: λενε οτι δουλευει

ευχαριστω! θα το δοκιμασω και θα σου πω αν μου δουλευει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..έχω ένα πρόβλημα με το κινητό που μου έρχετε να το πετάξω απο τον 5ο όροφο...κάθε φορά που πάω να γράψω μύνημα..η εφαρμογή κλείνει και μου λέει dump filr created σφάλμα 21..ξέρεται τι μπορεί να συμβαίνει??ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το πρόβλημα είναι το Ελληνικό T9,πρέπει να το απενεργοποίησης και θα είσαι ok,δυστυχώς αυτό είναι ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στην προ τελευταία αναβάθμιση ενώ στην αρχή δεν το είχε.Έχω πάρει στην SE και το έχω αναφέρει πάρτε όμως όλοι σας μπας και μας το φτιάξουν με την επομενη.Αν δεν κινητοποιηθούμε και εμείς δεν θα γίνει τίποτα.

 

Γινεται με καποιο τροπο να μεταφερω μηνυματα κ επαφες στον υπολογιστη???

 

Φυσικά, με το SonyEricsson PCsuite!

:)
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ευχαριστώ για το αναλυτικό πόστ σου.Και τα αρχεία ετοιμα και οι οδηγίες.

Κατα δεύτερον τα εκανα όλα αυτά.Φάκελο feps μεσα στο resource den είχε.Εγω έφτιαξα και μετέφερα τα αρχεία.Εκανα restart αλλά μετά δεν είδα καμια αλλαγή.Το εικονικό πληκτρολόγιο στα μηνύματα είναι το ίδιο.Πώς θα φανεί το νέο πληκτρολόγιο-μήπως πρέπει να γίνει κάπως εγκατάσταση?

Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί να χρησιμοποιήσω το caps switch ,αφού συνδέοντας το κινητό στο pc με το καλώδιο έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία κανονικά χωρίς περιορισμούς.

 

δεν ειχε τετοιο φακελο c:/ resource/feps γιατι το εβαλες στο d:=καρτα μνημης ενω πρεπει να το βαλεις στο c:=μνημη τηλεφωνου στο c δεν εχεις προσβαση απο το καλωδιο παρα μονο σε μερικους φακελους φωτο,εγραφα κτλ με το χακ=capswitch εχεις προσβαση σε ολους τους κρυφους φακελους του c kai d... private,sys κτλ και ειναι απαρετιτο για να κανεις οποιοδηποτε mod

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πως μπορω να συγχρωνισω τις επαφες μου απο το P1 στο G900 που αγορασα σημερα? Γινεται αυτο? (επισης το P1 δε λειτουργει απλα εχω τις επαφες απο συγχρονισμο στο pc, γινεται να μπουν στο G900?)
"objects in mirror are losing" gatos-cupra
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε τετοιο φακελο c:/ resource/feps γιατι το εβαλες στο d:=καρτα μνημης ενω πρεπει να το βαλεις στο c:=μνημη τηλεφωνου στο c δεν εχεις προσβαση απο το καλωδιο παρα μονο σε μερικους φακελους φωτο,εγραφα κτλ με το χακ=capswitch εχεις προσβαση σε ολους τους κρυφους φακελους του c kai d... private,sys κτλ και ειναι απαρετιτο για να κανεις οποιοδηποτε mod

 

Δυστυχώς το κάνω εγκατασταση το caps switch ,το τρέχω ,κάνω ''capabilities are switched off'' αλλα κρυφα αρχεία στο c: δεν εμφανίζονται....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κάνω εγκατασταση το caps switch ,το τρέχω ,κάνω ''capabilities are switched off'' αλλα κρυφα αρχεία στο c: δεν εμφανίζονται....

 

τον x-plore τον εχεις βαλει?πανε και επελεξε απο το μενου του να φαινονται τα τα κρυφα αρχεια και οι φακελοι το resource δεν ειναι κρυφο πρεπει να το βλεπεις κανονικα..γενικα πρωτα θα βαλεις το caps of και μετα θα τρεξεις τον x-plore

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει τίποτα παιδιά;

 

Κύριοι, μία απορία.

Χτες μία φίλη πήρε ένα P1, το βάλαμε κάτω και αρχίσαμε να παίζουμε.

Κατεβάσαμε το fring και δοκιμάσαμε να το εγκαταστήσουμε, αλλά έβγαζε μήνυμα λάθους, ότι δεν περνάει τον έλεγχο ασφαλείας και δεν μπορεί να εγκατασταθεί.

 

Στο δικό μου P1, όλα γίνονται κανονικά.

 

Μήπως έχω ξεχάσει να κάνω κάτι;;;:confused:

 

Α, ναι. Και μιας που άνοιξε πάλι συζήτηση για navigation, μήπως υπάρχει κάτι νεότερο με garmin και χάρτες που να ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ σωστά και στην Κρήτη;;;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, μία απορία.

Χτες μία φίλη πήρε ένα P1, το βάλαμε κάτω και αρχίσαμε να παίζουμε.

Κατεβάσαμε το fring και δοκιμάσαμε να το εγκαταστήσουμε, αλλά έβγαζε μήνυμα λάθους, ότι δεν περνάει τον έλεγχο ασφαλείας και δεν μπορεί να εγκατασταθεί.

 

Στο δικό μου P1, όλα γίνονται κανονικά.

 

Μήπως έχω ξεχάσει να κάνω κάτι;;;:confused:

 

Α, ναι. Και μιας που άνοιξε πάλι συζήτηση για navigation, μήπως υπάρχει κάτι νεότερο με garmin και χάρτες που να ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ σωστά και στην Κρήτη;;;

 

για δες μήπως έχει λήξη το πιστοποιητικό, αν ναι άλλαξε την ημερομηνία προς

τα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

για δες μήπως έχει λήξη το πιστοποιητικό, αν ναι άλλαξε την ημερομηνία προς

τα πίσω.

 

Ποιο πιστοποιητικό;

Τώρα που είπες για ημερομηνία, δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά νομίζω δεν είχαμε ρυθμίσει την ημερομηνία σωστά όταν παίζαμε. Μπορεί π.χ. να έδειχνε Ιανουάριος 2008 ή κάτι τέτοιο. Έχει σημασία;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πιστοποιητικό;

Τώρα που είπες για ημερομηνία, δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά νομίζω δεν είχαμε ρυθμίσει την ημερομηνία σωστά όταν παίζαμε. Μπορεί π.χ. να έδειχνε Ιανουάριος 2008 ή κάτι τέτοιο. Έχει σημασία;

 

Πριν κάνεις εγκατάσταση πήγαινε την ημερομηνία 1 χρόνο πίσω περίπου και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις εγκατάσταση πήγαινε την ημερομηνία 1 χρόνο πίσω περίπου και δοκίμασε.

 

δε χρειαζετε να πειραματιζεσε με την ημερομηνια στα τυφλα πατα κατα την εγκατασταση εκει που λεει λεπτομεριες και θα δεις τι φταιει

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το κινητό, το gps του παίζει μόνο όταν υπάρχει δίκτυο wifi ή συνδέεται μέσω 3g και χρεώνεσαι?

 

Eπίσης το symbian που έχει ως λειτουργικό είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί η νόκια στο ν81 για παράδειγμα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το κινητό, το gps του παίζει μόνο όταν υπάρχει δίκτυο wifi ή συνδέεται μέσω 3g και χρεώνεσαι?

 

Eπίσης το symbian που έχει ως λειτουργικό είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί η νόκια στο ν81 για παράδειγμα?

 

Ευχαριστώ

 

Ανάλογα το πρόγραμμα. Αν βάλεις Tomtom ο χάρτης είναι στην κάρτα μνήμης και δεν χρειάζεται να συνδεθείς ούτε με wifi ούτε με 3G οπότε δεν υπάρχει χρέωση. Αν βάλεις το wayfinder και Googlemaps τότε χρεώνεσαι. Οπότε έχεις επιλογή. Προσωπικά έχω το Tomtom.

 

To λειτουργικό του είναι το Symbian UIQ και όχι το S60 που χρησιμοποιεί η Νοκια στο Ν81 και γενικότερα στα Symbian κινητάς της. Οι εφαρμογές δεν είναι συμβατές αλλά δεν θα δυσκολευτείς καθόλου να βρεις τις ποιο γνωστές και χρήσιμες.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση αλλα επειδή τώρα πρόσφατα άρχισα να ψάχνω για το θέμα gps έχω κάποιες απορίες.

Οταν λες οτι με το τομτομ οι χάρτες είναι στην κάρτα μνήμης και δεν χρειάζεται σύνδεση, τότε πως βρίσκει το στίγμα σου?

Επίσης γνωρίζεις αν το τομτομ έχει καλούς χάρτες για Κρήτη?

Link to comment
Share on other sites

@vaso7 το π1 εχει στο πακετο εξωτερικο δεκτη καιρεα gps που συνδεετε με το τηλ με το μπλε δοντι ετσι βρησκει το στηγμα σου μεσο δορυφορου δεν εχει καμια σχεση με wifi,gprs τωρα για κρητη δεν νομιζω να σε καλυψει το τομ-τομ ας μας πουν και οι κρητικοι

απο οσο ξερω το garmin εχει την κρητη καλητερα

Link to comment
Share on other sites

Vaso το GPS είναι αυτό που εντοπίζει την ακριβή θέση (γεωγραφικό μήκος/πλάτος) του κινητού στον πλανήτη. Αυτό δεν χρεώνεται και η συσκευή ανάλογα με το πόσους δορυφόρους βλέπει, βρίσκει το στίγμα σου. Συνήθως πρέπει να έχεις οπτική επαφή με τον ουρανό (κάποιες φορές τσιμπάει και μερικές αντανακλάσεις) που σημαίνει οτι δεν πιάνει μέσα σε κτίρια, κάτω από γέφυρες κτλ.

Τώρα την όλη πλοήγηση το κάνει το εκάστοτε πρόγραμμα όπου χρησιμοποιεί την θέση του κινητού και το πως κινείται αυτό στον χώρο. Το Tomtom όπως σου είπα έχει τον χάρτη κατεβασμένο οπότε δεν χρειάζεσαι να συνδεθείς σε κάποια wifi/3G. To googlemaps δεν έχει κατεβασμένους τους χάρτες και τους κατεβάζει επιτόπου ανάλογα το που βρίσκεσαι και άρα απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο για να του κατεβάσει οπότε και χρεώνεσαι.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας.

 

Το garmin που αναφέρει ο φίλος παραπάνω έχει τους χάρτες κατεβασμένους ή πάλι πρέπει να συνδεθείς?

Επίσης εφαρμογές, παιχνιδάκια βρίσκονται εύκολα για το εν λόγω κινητό? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το ν81 (ναι ξερω να ανοίξω θέμα στους διαξιφισμούς :P )

 

Επίσης θεωρείτε οτι είναι καλή αγορά αυτή την περίοδο καθώς βλέπω μηνύματα του στυλ "to uiq πεθαίνει" και τα σχετικά. Και κάτι ακόμα (σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις) στο g900 υπάρχει στη συσκευασία to gps receiver ή το αγοράζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας.

 

Το garmin που αναφέρει ο φίλος παραπάνω έχει τους χάρτες κατεβασμένους ή πάλι πρέπει να συνδεθείς?

Επίσης εφαρμογές, παιχνιδάκια βρίσκονται εύκολα για το εν λόγω κινητό? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το ν81 (ναι ξερω να ανοίξω θέμα στους διαξιφισμούς :P )

 

Επίσης θεωρείτε οτι είναι καλή αγορά αυτή την περίοδο καθώς βλέπω μηνύματα του στυλ "to uiq πεθαίνει" και τα σχετικά. Και κάτι ακόμα (σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις) στο g900 υπάρχει στη συσκευασία to gps receiver ή το αγοράζεις?

 

στο garmin βαζεις τους χαρτες στην καρτα μνημης και με το gps πλοηγησε κανονικα σαν το τομ τομ ειδικα για επαρχια εχει πολυ ποιο λεπτομερεις χαρτες απο το τομ τομ που ειναι μονο για αθηνα.. εφαρμογες υπαρχουν πολλες αναλογος τι ψαχνεις στα νοκια ομως συγουρα ειναι περισσοτερες

εγω θα σου προτηνα να δεις και το ν82 που εχει ενσωματομενο δεκτη gps το ν81 για μενα δεν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...