Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς φίλε το ν82 ανεβαίνει αρκετά ψηλά στην τιμή. Η επιδοτηση μου είναι 85 ευρώ οπότε ψάχνω για αρχική τιμή εκεί γύρω στα 350 και μιας και είδα οτι το π1 έχει εξωτερικό gps είπα να ψάξω την περιπτωση του, αλλιώς είχα αποφασίσει το ν81 μόνο και μόνο για το wifi. Αλλά με 40 ευρώ παραπάνω παίρνω και gps έστω και εξωτερικό.

 

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια τελικα την πηρε κανεις να μας πει αν εφαρμοζει καλα?δεν εχω ξαναπαρει κατι απο ebay και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το εμπιστευομαι αλλα μου αρεσει παρα πολυ αυτη η προσοψη......................το σκεφτομαι σοβαρα να την τσιμπησω!

Link to comment
Share on other sites

@vaso7 το π1 εχει στο πακετο εξωτερικο δεκτη καιρεα gps που συνδεετε με το τηλ με το μπλε δοντι ετσι βρησκει το στηγμα σου μεσο δορυφορου δεν εχει καμια σχεση με wifi,gprs τωρα για κρητη δεν νομιζω να σε καλυψει το τομ-τομ ας μας πουν και οι κρητικοι

απο οσο ξερω το garmin εχει την κρητη καλητερα

 

Το Garmin έχει πολύ καλούς χάρτες για Κρήτη, μόνο που σε βγάζει αλλού για αλλού, το έχουμε πει αυτό ξανά. Εκτός αν εγώ είμαι εντελώς κουλός και δεν κατάφερα να το περάσω σωστά, σε καμμία από τις 3-4 προσπάθειες που έχω κάνει!

 

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας.

 

Το garmin που αναφέρει ο φίλος παραπάνω έχει τους χάρτες κατεβασμένους ή πάλι πρέπει να συνδεθείς?

Επίσης εφαρμογές, παιχνιδάκια βρίσκονται εύκολα για το εν λόγω κινητό? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το ν81 (ναι ξερω να ανοίξω θέμα στους διαξιφισμούς :P )

 

Επίσης θεωρείτε οτι είναι καλή αγορά αυτή την περίοδο καθώς βλέπω μηνύματα του στυλ "to uiq πεθαίνει" και τα σχετικά. Και κάτι ακόμα (σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις) στο g900 υπάρχει στη συσκευασία to gps receiver ή το αγοράζεις?

 

Δυστυχώς φίλε το ν82 ανεβαίνει αρκετά ψηλά στην τιμή. Η επιδοτηση μου είναι 85 ευρώ οπότε ψάχνω για αρχική τιμή εκεί γύρω στα 350 και μιας και είδα οτι το π1 έχει εξωτερικό gps είπα να ψάξω την περιπτωση του, αλλιώς είχα αποφασίσει το ν81 μόνο και μόνο για το wifi. Αλλά με 40 ευρώ παραπάνω παίρνω και gps έστω και εξωτερικό.

 

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί!

 

Βάσω, το P1i είναι ένα καταπληκτικό τηλέφωνο, εάν σε ενδιαφέρουν αυτά που έχει να σου προσφέρει! Εγώ αυτό λέω σε όσους γνωστούς μου ενδιαφέρονται να το πάρουν.

Ενδεικτικά σου αναφέρω, ότι το προτίμησα έναντι ενός Ν95 8Gb, που μου είχαν κάνει δώρο.

 

Το θέμα με τον ενσωματωμένο δέκτη GPS το έχουμε συζητήσει ξανά, κατά τη γνώμη μου δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο πέρα από βάρος και κατανάλωση μπαταρίας. Οι σύγχρονοι δέκτες είναι τόσο μικροί σε όγκο και βάρος που σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι τους έχεις μαζί σου σε μία πεζή μετακίνηση, ενώ στο αμάξι δεν είναι ανάγκη να έχεις το κινητό σε σημείο που να "βλέπει" ουρανό, με όλα τα συνεπακόλουθα.

 

Το θέμα του Garmin τώρα, αναλυτικά έχει συζητηθεί αλλού, αλλά λόγω πολιτικής του myphone δεν μπορώ να σου πω ακριβώς πού.

Στείλε pm να σου δώσω link αν θέλεις.

Και αν βγάλεις άκρη, μου λες κι εμένα, γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα! :( Δεν μου δίνει σωστό στίγμα, το κέρατό μου!!!

 

(Από πού από Κρήτη είσαι; )

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας.

 

Το garmin που αναφέρει ο φίλος παραπάνω έχει τους χάρτες κατεβασμένους ή πάλι πρέπει να συνδεθείς?

Επίσης εφαρμογές, παιχνιδάκια βρίσκονται εύκολα για το εν λόγω κινητό? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το ν81 (ναι ξερω να ανοίξω θέμα στους διαξιφισμούς :P )

 

Επίσης θεωρείτε οτι είναι καλή αγορά αυτή την περίοδο καθώς βλέπω μηνύματα του στυλ "to uiq πεθαίνει" και τα σχετικά. Και κάτι ακόμα (σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις) στο g900 υπάρχει στη συσκευασία to gps receiver ή το αγοράζεις?

 

Καλησπέρα σε όλους!

 

Παιδιά, εγώ από το GPS έχω απογοητευτεί πάντως. Νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα. Στο μεν wayfinder (δεν το έχω δοκιμάσει άλλα ξέρω πως) χρεώνεσαι για να το λειτουργήσεις, στο δε, tom tom, το οποίο κατέβασα ύστερα από πολλά βάσανα και δυσκολίες, είμαι τελείως απογοητευμένος με τον χάρτη της Αθήνας (της Ανατολικής Ευρώπης για να είμαστε ακριβείς) που έχει. Άλλα ντ'άλλων. Τελικά, παίρνεις ένα καλό GPS (πχ MLS Navigator ή Navigon) από το εμπόριο, και τελείωσε η ιστορία... (Και αλλάζεις και το κινητό σου όποτε θες...).

 

Όσον αφορά το κινητό P1 γενικότερα, ύστερα από 3 μήνες, είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αν και με χαλάει αρκετά το βάρος και το μέγεθός του. Επίσης στο wifi κάποιες φορές με παιδεύει αρκετά (σε σχέση με το iphone φίλων πχ που συνδέεται σε χρόνο dt στο ιντερνετ). Αλλά μπορεί και εγώ να μην ξέρω πώς να κάνω κάτι καλά... Πχ τις προάλλες πήγα στο σπίτι ενός φίλου μου που είχε ασύρματο connex και δεν μπορούσα με τίποτα να συνδεθώ. (Διάβασα πριν λίγο εδώ ότι μπορεί να έφταιγε το router βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Παιδιά, εγώ από το GPS έχω απογοητευτεί πάντως. Νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα. Στο μεν wayfinder (δεν το έχω δοκιμάσει άλλα ξέρω πως) χρεώνεσαι για να το λειτουργήσεις, στο δε, tom tom, το οποίο κατέβασα ύστερα από πολλά βάσανα και δυσκολίες, είμαι τελείως απογοητευμένος με τον χάρτη της Αθήνας (της Ανατολικής Ευρώπης για να είμαστε ακριβείς) που έχει. Άλλα ντ'άλλων. Τελικά, παίρνεις ένα καλό GPS (πχ MLS Navigator ή Navigon) από το εμπόριο, και τελείωσε η ιστορία... (Και αλλάζεις και το κινητό σου όποτε θες...)

 

Για την ιστορία πάντως, το Garmin γενικά έχει αφήσει πολύ κόσμο ευχαριστημένο. Οπότε μην είσαι απόλυτος. Απλά εμείς (εγώ δηλαδή) δεν έχουμε καταφέρει να το κάνουμε να δουλέψει!

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα την πηρε κανεις να μας πει αν εφαρμοζει καλα?δεν εχω ξαναπαρει κατι απο ebay και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το εμπιστευομαι αλλα μου αρεσει παρα πολυ αυτη η προσοψη......................το σκεφτομαι σοβαρα να την τσιμπησω!

 

Ναι την πηρα εγω και ταιριαζει γαντι. Ειναι και πολυ ευκολη η τοποθετηση.:D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ,γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ (gprs-wind plus) μέσω εφαρμογών uiq (handy wether,fring κ.α.) ενώ με java εφαρμογές(opera και αλλα που εχω δοκιμάση) μπαίνω μια χαρά :worry:.Πρεπει να ρυθμίσω κάτι ; Δεν μπορούν να παίξουν όλα με gprs :ninja: ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι άσχημα, έτσι είναι το wind plus και ο proxy server μπλοκάρει τις UIQ εφαρμογές ενώ java no problem. Το google maps δουλευει σε Java αλλά όχι σε UIQ.

Θα πρέπει να συνδεθείς με το ιντερνετ προφίλ της Wind και όχι το wap που είναι το wind plus για να μπορείς να τρέξεις τις UIQ εφαρμογές, αλλά να ξέρεις οτι θα χρεώνεσαι μισό λεπτό το KB.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ναι την πηρα εγω και ταιριαζει γαντι. Ειναι και πολυ ευκολη η τοποθετηση.:D:D

 

Φιλε μου πως γινεται η τοποθετηση?Σπαει κανενα κλιπακι?

:)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πως γινεται η τοποθετηση?Σπαει κανενα κλιπακι?

 

Οχι, εχει μεσα το πακετο και τα εργαλεια για να βγαλεις την παλια θηκη και να βαλεις την καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ :) 30κατι ευρω βγαινει ετσι?Δεν πιστευω να περναει τελωνειο με τοσο χαμηλη αξια...
:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι άσχημα, έτσι είναι το wind plus και ο proxy server μπλοκάρει τις UIQ εφαρμογές ενώ java no problem. Το google maps δουλευει σε Java αλλά όχι σε UIQ.

Θα πρέπει να συνδεθείς με το ιντερνετ προφίλ της Wind και όχι το wap που είναι το wind plus για να μπορείς να τρέξεις τις UIQ εφαρμογές, αλλά να ξέρεις οτι θα χρεώνεσαι μισό λεπτό το KB.

 

το google maps σε java σου λειτουργει κανονικα σε μενα μετα απο απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση αντι να ζηταει προσβαση στο νετ ζηταει προσβαση στην καρτα μνημης για αναγνωση δεδωμενων και δεν κανει τιποτα ..ποια εκδοση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω σχεδόν ψηθεί για το κινητάκι. Ελπίζω να μην αλλάξω γνώμη πάλι :grin:

Φίλε μου μην απογοητεύεσαι,το κινητό είναι πάρα πολύ καλό.Οσον αφορά την πλοήγηση καλό θα ήταν να διαβάσεις τις αντίστοιχες ενότητες. Το garmin xt είναι αρκετά καλο πρόγραμμα με τελευταία ενημέρωση του χάρτη (autodrive 1.40 )τον Ιούλιο 2008. Για να σταματήσουμε και λίγο την "καραμέλλα" ότι για την Ελλάδα υπάρχει μόνο μία εταιρεία που σχεδιάζει αξιόπιστους χάρτες πλοήγησης,σε ενημερώνω οτι έχω εγκαταστήσει το garmin σε 2 P990i και 3 P1i και συν εργάζεται άψογα με τα btooth gps.Οτι παρατηρήσεις έκανα στην ιστοσελίδα της geodata (σοβαρές εννοείται), και μάλιστα η μία αφορά την Κρήτη όπου περιστασιακά βρέθηκα το Πάσχα,όλες ενσωματώθηκαν στις εκδόσεις 1,30-1.40.ΕΠΟΜΕΝΩΣ συνεχίζω να στηρίζω τις προσπάθειες της εταιρείας ΄κανοντας συνεχώς επισημάνσεις.

Για το tomtom ότι και άν ακούσεις θα πρέπει να σε αφήνει αδιάφορο.Για την Ελλάδα ο eastern Europe ,αν και αξιόλογη προσπάθεια είναι τόσο παλιός που άν και θα βρείς σ'αυτόν περίεργους μικρούς δρόμους οι πληροφορίες του για τις πόλεις είναι σε νηπιακό επίπεδο,και φυσικά ούτε λόγος για εμπιστοσύνη πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

To jad ή το jar file βάζουμε στο κινητό για το opera mini...;;; -> http://www.operamini.com/download/pc/sonyericsson/sonyericsson_p1/
Link to comment
Share on other sites

ναι κατεβασε για το π990 και για οποια συσκευη να κατεβασεις θα παιζει κανονικα

κανενας που να εχει το google maps σε jar ??και να λειτουργει?(μετα απο εγκατασταση του sis gmaps )

 

τωρα το αλαξες το jar βαλε

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία πάντως, το Garmin γενικά έχει αφήσει πολύ κόσμο ευχαριστημένο. Οπότε μην είσαι απόλυτος. Απλά εμείς (εγώ δηλαδή) δεν έχουμε καταφέρει να το κάνουμε να δουλέψει!

 

 

:worry:

 

Καταρχάς, εγώ δεν έγραψα για το Garmin. Έγραψα για το TomTom. Και είπα (και λέω και τώρα) ότι είναι ΧΑΛΙΑ! (Και σε αυτό και μόνο, είμαι απόλυτος). Υποτίθεται ότι ο TomTom είναι καλύτερος στην Αθήνα και ο Garmin στην Επαρχεία, γι'αυτό και εγώ κατέβασα τον TomTom. Και απογοητεύτηκα! Ακόμα και πάνω στην Κηφισίας να είσαι, δεν σε καθοδηγεί σωστά! Τώρα, για τον Garmin, δεν ξέρω, δεν εκφράζω άποψη, μπορεί όντως με την καινούργια έκδοση να είναι καλύτερος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην απογοητεύεσαι,το κινητό είναι πάρα πολύ καλό.Οσον αφορά την πλοήγηση καλό θα ήταν να διαβάσεις τις αντίστοιχες ενότητες. Το garmin xt είναι αρκετά καλο πρόγραμμα με τελευταία ενημέρωση του χάρτη (autodrive 1.40 )τον Ιούλιο 2008. Για να σταματήσουμε και λίγο την "καραμέλλα" ότι για την Ελλάδα υπάρχει μόνο μία εταιρεία που σχεδιάζει αξιόπιστους χάρτες πλοήγησης,σε ενημερώνω οτι έχω εγκαταστήσει το garmin σε 2 P990i και 3 P1i και συν εργάζεται άψογα με τα btooth gps.Οτι παρατηρήσεις έκανα στην ιστοσελίδα της geodata (σοβαρές εννοείται), και μάλιστα η μία αφορά την Κρήτη όπου περιστασιακά βρέθηκα το Πάσχα,όλες ενσωματώθηκαν στις εκδόσεις 1,30-1.40.ΕΠΟΜΕΝΩΣ συνεχίζω να στηρίζω τις προσπάθειες της εταιρείας ΄κανοντας συνεχώς επισημάνσεις.

Για το tomtom ότι και άν ακούσεις θα πρέπει να σε αφήνει αδιάφορο.Για την Ελλάδα ο eastern Europe ,αν και αξιόλογη προσπάθεια είναι τόσο παλιός που άν και θα βρείς σ'αυτόν περίεργους μικρούς δρόμους οι πληροφορίες του για τις πόλεις είναι σε νηπιακό επίπεδο,και φυσικά ούτε λόγος για εμπιστοσύνη πλοήγησης.

 

 

Ορίστε, συμφωνεί και ο ανωτέρω φίλος σχετικά με τις παρατηρήσεις μου για τα χάλια του TomTom. Να σε ρωτήσω, γιατί προφανώς ξέρεις, στην Αθήνα είναι ικανοποιητικός ο Garmin στην νέα έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει άλλη αναβάθμιση λογισμικού εκτός από την R9K009 που έχω;

νομίζω όχι

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Από Cosmote έχει εξαφανιστεί το κινητό. Ούτε στο κατάστημα εδώ στο Ηράκλειο δεν το έχουν, ούτε στα κεντρικά της Αθήνας που πήρα τηλέφωνο. Ελπίζω να μην περιμένω πολύ.

Λέτε να υπάρχει κάποια περίπτωση να μην βγάζουν άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Βάσω, νομίζω ότι το τηλέφωνο έχει πάψει να παράγεται απ' την εταιρία ενώ η διάθεσή του στην Ελλάδα πλέον είναι πολύ περιορισμένη, θα είναι σχεδόν θαύμα αν το βρεις.

 

Πρόσφατα μία φίλη μου πήρε 2, απ' την cosmote, ένα για εκείνη κ ένα για τον πατέρα της.

 

btw, εκείνα που κουβεντιάζαμε για το Garmin, όλα οκ.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε γμτ. Λες να μην το βρω και να πρέπει να καταλήξω σε κάποιο νόκια? Δεν θέλω!!!

 

Αν πάρω g900 και πάρω και εξωτερικό gps λέτε να κάνω δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...