Jump to content

Destinator 7


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bάλε τον καινούριο χάρτη της Gi 2010 για Destinator

και θα δεις ποιά είναι η σωστή διαδρομή Αθήνα - Κοζάνη.;)

 

ΝΑΙ...

 

ANAΣΤΗΘΗΚΕ ΤΟ DESTINATOR!!!

 

Βασικά το βλέπω καιρό τώρα, μιας και ο χάρτης που θα κυκλοφορήσει τώρα το Destinator είναι ίδιος με αυτόν του MIO Spirit που τον έχει απο τον Αύγουστο......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνεις τον φάκελο GreeceU, που βρίσκεται είτε στην κάρτα SD, είτε στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Εκεί που θα τον βρεις, θα αντιγράψεις τον φάκελο με τον νέο χάρτη (GreeceGRE), μαζί με αυτόν, όχι εντός αυτού. Επιλέγεις τον νέο χάρτη μέσα από το πρόγραμμα (Επιλογές>Επιλογή Χάρτη).

Ευχαριστώ Πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το βλέπω καιρό τώρα, μιας και ο χάρτης που θα κυκλοφορήσει τώρα το Destinator είναι ίδιος με αυτόν του MIO Spirit που τον έχει απο τον Αύγουστο......

 

9-2009 έχoυν τα Mio και έχει βγεί το Δεκεμβριο.

Σαφώς το Mio προηγείται σε ενημερώσεις εδω και καιρό, αλλά και η Teleatlas (δες Igo/Amigo ψωνίζει από GI πλέον)

Link to comment
Share on other sites

9-2009 έχoυν τα Mio και έχει βγεί το Δεκεμβριο.

Σαφώς το Mio προηγείται σε ενημερώσεις εδω και καιρό, αλλά και η Teleatlas (δες Igo/Amigo ψωνίζει από GI πλέον)

 

Μην βάζεις όλα τα MIO στο ίδιο τσουβάλι, το MIO Spirit εχει χάρτη 2009.08 και κυκλοφόρησε τέλη Σεπτεμβρίου. Επίσης δεν έχουν καμία σχέση οι χάρτες της TeleAtlas με τους χάρτες της GI παρόλο που η 2η είναι θυγατρική της 1ης . Igo/Amigo-TomTom-NDrive κλπ, έχουν τους χάλια χάρτες της Teleatlas και όχι της GI .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά το βλέπω καιρό τώρα, μιας και ο χάρτης που θα κυκλοφορήσει τώρα το Destinator είναι ίδιος με αυτόν του MIO Spirit που τον έχει απο τον Αύγουστο......

 

Πως είσαι σίγουρος ότι είναι ο ίδιος χάρτης;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι σίγουρος ότι είναι ο ίδιος χάρτης;

 

Το έχει πεί η ίδια η GI. Μπορείς όμως αν έχεις και εσύ το Mio Spirit να το τσεκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδεψει καθώς η GI προωθεί πλέον το Giniouς Driver (και υποστηρίζει και το Miomap)

 

Δεν ξέρω τι έκανε το Spirit αλλά το Miomap έχει το ίδιο τωρινό χάρτη για το Destinator ,τουλάχιστον όσο έχω τσεκάρει στην πράξη σε διαδρομές (αν και το μέγεθος διαφέρει)

 

Επίσης δεν είναι χάλια οι χάρτες αυτοί της Teleatlas 9-2009 του Αmigo,γιατί σε πάνε σίγουρα όπου και όπως θες, και παρεπιπτώντος (έχουν ίδια ημερομηνία κατασκευής με της GI για το Μιοmap,που φαίνεται είναι οι "τωρινοί" ή έστω λίγο βελτιωμένοι για το Destinator.

 

Από την άλλοι υπάρχουν και άλλοι χάρτες όπως της CIT και E που είναι συμβατοί με συσκευές που δέχονται Teleatlas,οπότε το Destinator έχει μεγάλο ανταγωνισμό πλέον καθώς και το Mio spirit.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδεψει καθώς η GI προωθεί πλέον το Giniouς Driver (και υποστηρίζει και το Miomap)

 

Δεν τα έχω μπερδέψει, κυρίως όταν μιλώ μαζί τους, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά.

 

Δεν ξέρω τι κανει το Spirit αλλά το Miomap έχει το ίδιο τωρινό χάρτη για το Destinator ,τουλάχιστον όσο έχω τσεκάρει στην πράξη σε διαδρομές (αν και το μέγεθος διαφέρει)

 

Αφού δεν ξέρεις τι κάνει το Spirit που ειναι και αυτο Mio, δεν πρέπει να αναφέρεσαι γενικά για όλα τα Mio.

 

Δεν ξέρω αν είναι χάλια οι χάρτες αλλά αυτοί της Teleatlas 9-2009 του Αmigo σε πάνε σίγουρα όπου και όπως θες, και παρεπιπτώντος (έχουν ίδια ημερομηνία κατασκευής με της GI για το Μιοmap,που είναι οι "τωρινοί" για το Destinator)

 

 

Δεν έχουν καμία σχέση. Και όπως λένε και οι γιαγιάδες στην διαφήμιση: " Ακου εκεί..... είναι ίδιες επειδή κανουν και οι 2 μπεεεεεε....!!!!! "

 

Από την άλλοι υπάρχουν και άλλοι χάρτες όπως της CIT και E που είναι συμβατοί με συσκευές που δέχονται Teleatlas,οπότε το Destinator έχει μεγάλο ανταγωνισμό πλέον.

 

Η CIT κάνει αξιόλογη προσπάθεια, η Epsilon .... κλαύτα.

Edited by platijet
Link to comment
Share on other sites

Στο navimania ξέρουν την προέλευση του χάρτη αλλά την αποκρύπτουν σκοπίμως

αφού ο χάρτης είναι αρκετά υποδεέστερος του χάρτη της Gi.

 

Είναι πραγματικά γελοίο αυτό το "Ανεξάρτητη ενημέρωση και υποστήριξη" οταν το forum της Navimania ειναι καθαρά φιλικά προσκείμενο και αβανταδόρικο προς την MLS. Δεν ειναι εχθρικό ως προς τα άλλα προγράμματα πλοήγησης , αλλα προσπαθούν να κατευθύνουν τον μη έμπειρο αναγνώστη προς την MLS. Λυπάμαι που δεν θα μπορώ να επικοινωνώ με τα αξιόλογα μέλη της GI. Με την σειρα μου και εγώ λοιπόν είμαι banned επειδή δεν τους έκανα τη χάρη να είμαι πρόβατο.

Ζητώ συγνώμη για το λιγο offtopic αλλά ειναι πράγματα που πρέπει να γράφονται σε ανεξάρτητα forums όπως το myPhone.

Link to comment
Share on other sites

Για την Navimania, όταν αυτή δεν είναι εχθρική προς τα άλλα προγράμματα πλοήγησης είναι στο θέμα της κρίσης του καθενός να τσεκάρει τι γράφεται

 

 

Δεν τα έχω μπερδέψει, κυρίως όταν μιλώ μαζί τους, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά.

 

Η πράξη μετρά,όχι τι λέει καποιος που έχει κάποιους (εμπορικούς) λόγους και δεν μπορείς να το ελέγξεις άμεσα .

 

Αφού δεν ξέρεις τι κάνει το Spirit που ειναι και αυτο Mio, δεν πρέπει να αναφέρεσαι γενικά για όλα τα Mio.

 

Αναφερόμαστε για χάρτη.Του Μιοmap είναι της GI και είναι νεώτερος του Spirit.Το γιατί αφορά την συμφωνία που έχουν για υποστήριξη ενός προιόντος.

 

Δεν έχουν καμία σχέση. Και όπως λένε και οι γιαγιάδες στην διαφήμιση: " Ακου εκεί..... είναι ίδιες επειδή κανουν και οι 2 μπεεεεεε....!!!!! "

 

Ασε την γνωμη μου.... και κάνε μια αναζήτιση να δείς προσφατες γνώμες για Teleatlas και GI και αποτελεσματικότητα ....

 

Η CIT κάνει αξιόλογη προσπάθεια, η Epsilon .... κλαύτα.

 

Oι τελευταίοι χαρτες της Epsilon είναι πολύ καλοί για επαρχία .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Του spirit o χάρτης είναι νεότερος του miomap 2008 μιλώντας πάντα για νόμιμα προϊόντα που βρίσκεις στις βιτρίνες των καταστημάτων.Αν πάμε στα ανεπίσημα ο χάρτης 2009.09 του miomap2008/ginius/spirit by mireo(υπάρχει και άλλο spirit που πωλείται στα μαγαζιά της Ελλάδας και είναι της navman) είναι άπο άποψη κάλυψης αυτός ο χάρτης που "κυκλοφόρησε" πριν λίγες μέρες για το destinator και κυκλοφορεί επίσημα(δηλαδή μπορεί να τον αγοράσει κάποιος) εδώ και 4-5 μήνες για το spirit s505.

Για την epsilon συμφωνώ.Αργά αλλά σταθερά βελτιώνεται

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε όλα αυτά που γράφεις, δεν είναι σωστή η πληροφορησή σου.

 

Η πράξη μετρά,όχι τι λέει καποιος που έχει κάποιους (εμπορικούς) λόγους και δεν μπορείς να το ελέγξεις άμεσα

.

 

Εδώ δεν κατάλαβα που διαφωνείς , ο χάρτης είναι της GI το γράφει κιόλας.

 

Αναφερόμαστε για χάρτη.Του Μιοmap είναι της GI και είναι νεώτερος του Spirit.Το γιατί αφορά την συμφωνία που έχουν για υποστήριξη ενός προιόντος

.

 

Κάνεις λάθος. Μάλιστα εχει διαρεύσει ( όχι επίσημα στην Ελλάδα ) ο 2009.09 για Ginius και Miomap2008 που είναι ίδιος ( εκτός τα POI ) με το Spirit, όχι νεότερος.

 

 

Ασε την γνωμη μου.... και κάνε μια αναζήτιση να δείς προσφατες γνώμες για Teleatlas και GI και αποτελεσματικότητα ....

Σε καμία περίπτωση ο χάρτης της TeleAtlas δεν είναι καλύτερος απο αυτόν της GI. Ειδικά ο 2009.12 της TA για ΤοmTom έχει τραγικά λάθη. Μπορείς να μου υποδείξεις μερικά σημεία που ο ΤΑ είναι καλύτερος απο αυτόν της GI ???

 

 

Oι τελευταίοι χαρτες της Epsilon είναι πολύ καλοί για επαρχία .

 

Είναι ο χειρότερος απο όλους, και πάλι μπορείς να μου υποδείξεις μερικά σημεία οπου είναι καλύτερος??

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν κατάλαβα που διαφωνείς , ο χάρτης είναι της GI το γράφει κιόλας.

 

Ναι, αλλά εγώ δεν είπα ότι μου είπαν κάτι σχετικά μέσα από την εταιρία κλπ. για να πείσω ότι έτσι είναι.Αλλά και να μου έλεγαν δεν θα πίστευα αν δεν δώ,γιατί υπάρχουν εμπορικά συμφέροντα να υπάρχει και παραπληροφόριση καθώς γίνονται τεράστιες πωλήσεις τα τελευταία έτη στον κλάδο.

 

Κάνεις λάθος. Μάλιστα εχει διαρεύσει ( όχι επίσημα στην Ελλάδα ) ο 2009.09 για Ginius και Miomap2008 που είναι ίδιος ( εκτός τα POI ) με το Spirit, όχι νεότερος.

 

Τι γράφει βλέπουμε όταν αφορά την ίδια εταιρία...

 

Σε καμία περίπτωση ο χάρτης της TeleAtlas δεν είναι καλύτερος απο αυτόν της GI. Ειδικά ο 2009.12 της TA για ΤοmTom έχει τραγικά λάθη. Μπορείς να μου υποδείξεις μερικά σημεία που ο ΤΑ είναι καλύτερος απο αυτόν της GI ???

 

Aνάλογα πιο χάρτη έχεις για Τom Tom γιατί βγάζει σχεδόν συνέχεια νέους και η Tom Τom κάνει φασόν παραγγελία και με δικά της στοιχεία,δεν έχει απλά αγορασμένους από την ΤΑ ή αλλες εταιρίες.Οπότε ότι πληρώσει παίρνει ή θελει να προωθήσει.

 

Είναι ο χειρότερος απο όλους, και πάλι μπορείς να μου υποδείξεις μερικά σημεία οπου είναι καλύτερος??

 

Πήγαινε με το τελευταίο χάρτη της Ε σε μικρή πόλη επαρχία πx Θηβα,Αταλάντη,Νεμέα να δείς ότι έχει κάτι απιθανα στενά .Υστερεί γενικά σε τοπικές σημάνσεις και αρκετές λωρίδες ταχείας κυκλοφορίας τις δείχνει σαν κανονικό δρόμο στις μεγάλες πόλεις και μπερδευεσαι στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρόλο που η συζήτηση αυτή έχει αρκετό ενδιαφέρον έχει βγει εντελώς οff topic σε σχέση με το θέμα. Θα παρακαλέσω να επανέλθουμε ειδάλλως θα αναγκαστώ να αφαιρέσω τα off topic κάτι που ειλικρινά δεν επιθυμώ. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η συζήτηση αυτή έχει αρκετό ενδιαφέρον έχει βγει εντελώς οff topic σε σχέση με το θέμα. Θα παρακαλέσω να επανέλθουμε ειδάλλως θα αναγκαστώ να αφαιρέσω τα off topic κάτι που ειλικρινά δεν επιθυμώ. Ευχαριστώ.

 

Τo σέβoμαι και δεν τo συνεχίζω.

 

@starenios:

Δεν υπάρχει λόγoς να διαφωνείς μαζι μoυ μoνo και μoνo για να ισχυρoπoιήσεις τα πιστεύω σoυ. Αυτά πoυ πρoανέφερα δεν είιναι απλά η πρoσωπική μoυ γνώμη αλλά δηλώσεις των δημιoυργών και συμπεράσματα πoλλών και έμπειρων χρηστών χρηστών. Αν θες μέσω ΡΜ μπoρώ να σoυ λύσω όλες τις απoρίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απορίες γιατί ήδη προέτρεψα παραπάνω για αναζήτιση στο Ιντερνετ για άλλες γνώμες επί του θέματος για να μη συζητάμε offtopic.:)
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά γελοίο αυτό το "Ανεξάρτητη ενημέρωση και υποστήριξη" οταν το forum της Navimania ειναι καθαρά φιλικά προσκείμενο και αβανταδόρικο προς την MLS. Δεν ειναι εχθρικό ως προς τα άλλα προγράμματα πλοήγησης , αλλα προσπαθούν να κατευθύνουν τον μη έμπειρο αναγνώστη προς την MLS. Λυπάμαι που δεν θα μπορώ να επικοινωνώ με τα αξιόλογα μέλη της GI. Με την σειρα μου και εγώ λοιπόν είμαι banned επειδή δεν τους έκανα τη χάρη να είμαι πρόβατο.

Ζητώ συγνώμη για το λιγο offtopic αλλά ειναι πράγματα που πρέπει να γράφονται σε ανεξάρτητα forums όπως το myPhone.

 

Mερικά πράγματα είναι ηλίου φαεινότερα.

 

Κλασικό παράδειγμα η Ace-Hellas.

Μπες στο site της, δες το banner πάνω-πάνω για το iphone

(στα HTC έχει πλέον μόνο το service, άρα και ελάχιστα έσοδα)

και θα καταλάβεις γιατί ο banman που μέχρι πρότινος θεοποιούσε τα HTC, αβαντάρει φανερά τα iphone.

 

Θα μπορούσα να πω πάρα πολλά (είχαμε μέχρι και κωλοτούμπες)

και να τους ξεβρακώσω όλους εκεί μέσα

αλλά σέβομαι ότι κάνουν τη δουλειά τους και βγάζουν τα προς το ζειν τους από αυτό.

 

Κι εμείς στη θέση τους το ίδιο θα κάναμε γιατί το χρήμα είναι Θεός.

 

Αγοράζει από σπίτια και αυτοκίνητα μέχρι συνειδήσεις και κυβερνήσεις.

Και προπάντων σώζει το τομαράκι μας, το γυναικάκι μας, το γκομενάκι μας και και και...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Mερικά πράγματα είναι ηλίου φαεινότερα.

 

Κλασικό παράδειγμα η Ace-Hellas.

Μπες στο site της, δες το banner πάνω-πάνω για το iphone

(στα HTC έχει πλέον μόνο το service, άρα και ελάχιστα έσοδα)

και θα καταλάβεις γιατί ο banman που μέχρι πρότινος θεοποιούσε τα HTC, αβαντάρει φανερά τα iphone.

 

Θα μπορούσα να πω πάρα πολλά (είχαμε μέχρι και κωλοτούμπες)

και να τους ξεβρακώσω όλους εκεί μέσα

αλλά σέβομαι ότι κάνουν τη δουλειά τους και βγάζουν τα προς το ζειν τους από αυτό.

 

Κι εμείς στη θέση τους το ίδιο θα κάναμε γιατί το χρήμα είναι Θεός.

 

Αγοράζει από σπίτια και αυτοκίνητα μέχρι συνειδήσεις και κυβερνήσεις.

Και προπάντων σώζει το τομαράκι μας, το γυναικάκι μας, το γκομενάκι μας και και και...

 

H αλήθεια ειναι οτι κάπου σας εχω χάσει τεσπα.

 

Ας επανέλθουμε λιγο, άκουσα οτι οτι θα κυκλοφορήσει νεος χάρτης για το Dest απο την MLS, ξέρει κάποιος κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανέβει νέος χάρτης στο http://www.mlsdestinator.gr προς το παρόν λέει για 3850/4800

 

Λοιπόν τον κατέβασα και ειναι ο Geaintelligence 2010 MLS Destinator V.3542

 

Κάνω λάθος ή ειναι πράγματι καινούργιος??

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να είμαι σίγουρος αφού δεν δουλεύω καθόλου το Destinator

αλλά υπάρχουν αναφορές από χρήστες ότι ο χάρτης σε πολλά σημεία είναι κατώτερος του 2008.Q4

π.χ. σε κάποια σημεία λείπει η αρίθμιση των οδών ενώ υπήρχε στον προηγούμενο χάρτη.

 

Επίσης θα χρειαστεί αναβάθμιση στον αναβαθμισμένο χάρτη αφού στην Εδεσσα δεν βρίσκει τα ονόματα των οδών

παρά μόνο αν δώσεις ταχυδρομικό κώδικα αντί για πόλη.

Edited by odytsak
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να είμαι σίγουρος αφού δεν δουλεύω καθόλου το Destinator

αλλά υπάρχουν αναφορές από χρήστες ότι ο χάρτης σε πολλά σημεία είναι κατώτερος του 2008.Q4

π.χ. σε κάποια σημεία λείπει η αρίθμιση των οδών ενώ υπήρχε στον προηγούμενο χάρτη.

 

Επίσης θα χρειαστεί αναβάθμιση στον αναβαθμισμένο χάρτη αφού στην Εδεσσα δεν βρίσκει τα ονόματα των οδών

παρά μόνο αν δώσεις ταχυδρομικό κώδικα αντί για πόλη.

 

Η αλήθεια ειναι οτι δεν τον εχω δοκιμάσει τωρα τον κατέβασα. Αρα δεν μπορεί να υπάρχει εμπειρία.

 

 

Πότε εκδόθηκε ξερει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα είναι τουλάχιστον από το καλοκαίρι του 2009.Ο χάρτης αυτός υπάρχει καιρό τώρα στο mio spirit s505.Από άποψης κάλυψης μεγάλων έργων λείπουν 2 κόμβοι στην εγνατία οδό προς ιωάννινα(κόμβος παναγιάς και μετσόβου),ενώ δεν υπάρχει και ο δρόμος σχηματάρι-χαλκίδα
Link to comment
Share on other sites

Geointelligence 2010 MLS Destinator V.3542.... ενώ ο καθαρά Geointelligence είναι ο 2010 V.3642

Προφανώς κάποιες βελτιώσεις θα υπάρχουν ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει 3542 μόνο 3642.Προφανώς ο φίλος έκανε τυπογραφικό λάθος.Και παρόλα τα προβλήματα που εμφανίστηκαν στην εύρεση οδών υπάρχουν βελτιώσεις σε σχέση με τον 2008.q4.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...