Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε για τι λαπτοπ μιλάω και μετά πες μου...

http://www.hothardware.com/Articles/Hands_on_with_the_ASUS_Eee/

λίγο ποιό μεγάλο απο ένα βιβλίο.

 

Και γιατί δεν περιμένεις το HTC Shift που θα φορτώνει 2 λειτουργικά (και WM6 και Vista); Χώρια που θα έχεις το πληρέστερο για την Ελλάδα λογισμικό Destinator 6 ή 7...

Αν πάλι θέλεις ντε και καλά ξεχωριστό λάπτοπ και Ν95, τότε δες αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985643

Εγώ έχω το αντίστοιχο Αμερικάνικο (UX280P) από πέρυσι (μέγεθος παλάμης με sliding πληκτρολόγιο)!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά πήρα και γω το Ν95 και τώρα ψάχνομαι γενικά με εφαρμογές,χάρτες κτλ.

 

Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται γιατί δεν το χω βρει όπως όταν έχω κλήση και ανοίγω το τηλ να απαντάει την κλήση, όταν το κλείνω να τερματίζει την κλήση.

 

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος κατά την εγγραφή βίντεο να μην ανάβει το κόκκινο λαμπάκι;

 

Έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού αν παίζει ρόλο.

εμενα λειτουργουσε χωρις να κανω καποια ρυθμιση.

δεν υπαρχει καποιος τροπος να μην φαινεται το led.

μπορει στο μελλον να γινει το πολυ να φαινεται λευκο οπως

στο ν93.

αναφερμαι κυριως στους κατοχους του Ν95,

είστε ευχαριστημενοι απο αυτη την συσκευη

μου προτείνεται να την αγορασω ή να περιμένω για κάποια καινουργια

 

το μονο μειον οπως σου ειπε και ο φιλος @Itchrist86

ειναι η μπαταρια του και o τζογος που υπαρχει.

κατ'αλλα η συσκευη σε καλυπτει πληρως.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να και το Shift:

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=154230

Και μάλιστα σε καλή τιμή, αφού το περιμέναμε κοντά στα €2.000!

Εδώ έχει σχεδόν όσο το Χ7500!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

αναφερμαι κυριως στους κατοχους του Ν95,

είστε ευχαριστημενοι απο αυτη την συσκευη

μου προτείνεται να την αγορασω ή να περιμένω για κάποια καινουργια

 

Το N95 είναι το κορυφαίο κινητό τηλέφωνο που κυκλοφορεί αυτήν τη στιγμή. Στην ουσία, είναι ένας μικρός υπολογιστής. Έχει τα πάντα και είναι ταχύτατο (σε σχέση με όλα τα προηγούμενα Symbian).

 

Αυτά, τη στιγμή που μιλάμε. Στο μέλλον σίγουρα θα βγει κάτι ακόμη καλύτερο (ήδη ετοιμάζεται το N95 8GB). Με αυτήν όμως τη λογική, αν περιμένεις, πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο για να βγει, οπότε δε θα πάρεις ποτέ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σύρω το πορτάκι για να ανοίξει απαντάει στην κλήση. Όταν το κλείνω όμως δεν την τερματίζει, αυτό είναι το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως αυτό αποτελεί πρόβλημα.

Πολλές φορές μου έχει συμβεί να κυλήσω το κάτω μέρος της συσκευής κατά τη διάρκεια μιας κλήσης. Ευτυχώς που η συγκεκριμένη ενέργειά μου δεν τερμάτισε την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N95 with Windows Live

 

Nokia Windows Live demo

 

Nokia and Microsoft to deliver Windows Live services to millions of mobile customers

 

Windows live for Nokia

 

http://nds3.nokia.com/pressphotos/public/global/experiences/n95_windowslive/07_n95_windowslive_low.jpg

 

 

 

Pragamti file einai poli kalo programma to ehw katevash sto N95 kai doulevi apsoga san na eimai sto PC. episeis kai to Google Talk for Mobile inai poli kalo!!

Satnews

Admin Team :http://www.satplanet.gr

http://rapidshare.com/users/R73U5V

Link to comment
Share on other sites

Κυριότερα μειονεκτήματα αποτελούν η μικρή μπαταρία μόλις 950mAh η οποία σε βγάζει μόλις μιάμιση μέρα και η ram ~18mb θα έλεγα.

Επίσης έχει αναφερθεί και από άλλους κατόχους ότι υπάρχει ένας σχετικός τζόγος στο μηχανισμό slide.

 

 

Για τη μνήμη δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Τι είναι το 18mb??160 δεν είναι η κυριώς μνήμη?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοει την ραμ του συστηματος,τη μνημη δηλαδη που χρησιμοποιει ο επεξεργαστης της συσκευης για να τρεξει εφαρμογες,η οποια ομως μεχρι στιγμης ειναι υπεραρκετη και απο οτι εχω δει απο προσωπικη χρηση δεν μου εχει πεσει ποτε κατω απο10-12 ακομα και με εντατικη χρηση με αρκετες εφαρμογες ανοιχτες
Link to comment
Share on other sites

Για τη μνήμη δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Τι είναι το 18mb??160 δεν είναι η κυριώς μνήμη?

 

Η εσωτερική μνήμη για αποθήκευση αρχείων, μηνυμάτων κλπ, είναι 160mb αλλά η μνήμη που χρησιμοποιεί για την εκτέλεση των εφαρμογών (RAM) είναι 64mb από τα οποία ελέυθερα είναι περίπου τα 18mb με αποτέλεσμα καμιά φορά να βγάζει μήνυμα "μνήμη πλήρης κλείστε κάποιες εφαρμογές".

 

Από το site Nokia forum:

Max User Storage: 160 MB

NAND Memory: 256 MB

SDRAM Memory: 64 MB

~18 MB Free Executable RAM

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

18 ειναι η ελευθερη ραμ (εγω ποτε δεν εχω δει 18...)

160 ειναι ο αποθηκευτικος χωρος = φλας μνημη.

 

Εχω την 12 εδω και μερικες μερες. Αν και εχει καποιες βελτιωσεις, εχει και καποια προβληματα που δεν υπαρχαν στην 11. Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι οταν παταω και κραταω το multimedia key δεν μπαινει στο music player. Θελει να το πατησω 2η φορα. Επισης οταν το βαζω να φορτισει ενω ειναι κλειστο, το μπιπ που κανει ειναι παραμορφωμενο.

Και το gps δεν το βρηκα πιο γρηγορο (δεν χρησιμοποιω ομως δικτυο οποτε δεν χρησιμοποιειται το agps)

 

@chocbhed_6630: Οχι και υπεραρκετη. Καποιες σελιδες στο ιντερνετ δεν τις φορτονει πληρως αν εχουν πολλες εικονες και γραφικα. Καταφευγω στον οπερα μινι για κατι τετοιες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σύρω το πορτάκι για να ανοίξει απαντάει στην κλήση. Όταν το κλείνω όμως δεν την τερματίζει, αυτό είναι το πρόβλημα...

 

Δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα θα ήταν να συνέβαινε το αντίθετο, να σου τερμάτιζε δηλαδή την κλήση όταν θα έκλεινες το πορτάκι.

 

Σκέψου ένα παράδειγμα. Χτυπάει το τηλέφωνο και απαντάς ανοίγοντας το πορτάκι. Κατά τη διάρκεια της κλήσης ανοίγεις το bluetooth handsfree και μεταφέρεις την κλήση εκεί. Κατόπιν κλείνεις το πορτάκι και βάζεις το κινητό στην τσέπη σου. Αν λειτουργούσε όπως λες, θα σου τερμάτιζε την κλήση και θα έμενες με το... handsfree στο χέρι.

 

Για να τερματίσεις την κλήση, υπάρχει ένα κόκκινο κουμπάκι, αυτήν ακριβώς τη δουλειά κάνει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Paidakia simera opos sas eixa pei tha paw na dw an mou antikatastisane to N95,an OXI den prokeite na fygw apo ekei....

A!Proxtes piga kai pira mia mnimi(2GB) sta 36 eyrw kai mia thiki i opoia einai apo APAISIA eos APAISIA(12 eyrw)....lol.

Kati allo sxetika me to Internet...egw exw dsl alla to lap mou den exei oute yperithres oute tpt.Pos mporw na sindeomai apo to N95 meso tou lap mou?

Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

Kati allo sxetika me to Internet...egw exw dsl alla to lap mou den exei oute yperithres oute tpt.Pos mporw na sindeomai apo to N95 meso tou lap mou?

 

Καταρχην γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες για να καταλαβαινουμε

τι γραφεις ~! :rolleyes:

 

Wifi εχει το laptop ? Αν οχι μπορεις να βαλεις..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

18 ειναι η ελευθερη ραμ (εγω ποτε δεν εχω δει 18...)

160 ειναι ο αποθηκευτικος χωρος = φλας μνημη.

 

Εχω την 12 εδω και μερικες μερες. Αν και εχει καποιες βελτιωσεις, εχει και καποια προβληματα που δεν υπαρχαν στην 11. Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι οταν παταω και κραταω το multimedia key δεν μπαινει στο music player. Θελει να το πατησω 2η φορα. Επισης οταν το βαζω να φορτισει ενω ειναι κλειστο, το μπιπ που κανει ειναι παραμορφωμενο.

Και το gps δεν το βρηκα πιο γρηγορο (δεν χρησιμοποιω ομως δικτυο οποτε δεν χρησιμοποιειται το agps)

 

@chocbhed_6630: Οχι και υπεραρκετη. Καποιες σελιδες στο ιντερνετ δεν τις φορτονει πληρως αν εχουν πολλες εικονες και γραφικα. Καταφευγω στον οπερα μινι για κατι τετοιες.

αυτο ομως που λες ειναι προβλημα του browser και οχι της συσκευης.αφου και ο οπερα μινι για να 'τρεξει' την ιδια μνημη θα χρησημοποιησει(ραμ)

 

 

 

Η εσωτερική μνήμη για αποθήκευση αρχείων, μηνυμάτων κλπ, είναι 160mb αλλά η μνήμη που χρησιμοποιεί για την εκτέλεση των εφαρμογών (RAM) είναι 64mb από τα οποία ελέυθερα είναι περίπου τα 18mb ε

 

Από το site Nokia forum:

Max User Storage: 160 MB

NAND Memory: 256 MB

SDRAM Memory: 64 MB

~18 MB Free Executable RAM

--------------------

 

SDRAM Memory: 64 MB

~18 MB Free Executable RAM

--------------------

 

 

για το gps εαν δεν το εχεις κανει ακομα,εγκατεστησε την αναβαθμιση maps(smart2go 1,1)βελτιωνει αρκετα την κατασταση

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοει την ραμ του συστηματος,τη μνημη δηλαδη που χρησιμοποιει ο επεξεργαστης της συσκευης για να τρεξει εφαρμογες,η οποια ομως μεχρι στιγμης ειναι υπεραρκετη και απο οτι εχω δει απο προσωπικη χρηση δεν μου εχει πεσει ποτε κατω απο10-12 ακομα και με εντατικη χρηση με αρκετες εφαρμογες ανοιχτες

 

Προσπαθησε να ακουσεις μουσικη και ταυτοχρονα να ανοιξεις

τον internet browser και να σερφαρεις λιγο .(αν καταφερεις να μεινει ανοικτος για πολυ...) :(

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

φιλε νερβους μαλλον θα ειμαι απο τους τυχερους τι να πω,σημερα συγκεκριμενα ημουν στο λεωφορειο,ακουγα μουσικη και περιφερομουν μεσα στο γουιντ πλας και δεν μου κολλησε καθολου.:wacko::confused::O:blink:
Link to comment
Share on other sites

Paidakia simera opos sas eixa pei tha paw na dw an mou antikatastisane to N95,an OXI den prokeite na fygw apo ekei....

A!Proxtes piga kai pira mia mnimi(2GB) sta 36 eyrw kai mia thiki i opoia einai apo APAISIA eos APAISIA(12 eyrw)....lol.

Kati allo sxetika me to Internet...egw exw dsl alla to lap mou den exei oute yperithres oute tpt.Pos mporw na sindeomai apo to N95 meso tou lap mou?

 

Κορόιδο σε έπιασαν.

36€ για τη 2g???

20-25 παίζει.

Και τη θήκη γιατί την πήρες αν ήταν χάλια?Και έδωσες και 12€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

φιλε νερβους μαλλον θα ειμαι απο τους τυχερους τι να πω,σημερα συγκεκριμενα ημουν στο λεωφορειο,ακουγα μουσικη και περιφερομουν μεσα στο γουιντ πλας και δεν μου κολλησε καθολου.:wacko::confused::O:blink:

 

Καταρχην δεν ειναι θεμα κοληματος . Απο την στιγμη που η συσκευη μενει με λιγη μνημη, κλεινουν οι εφαρμογες απο μονες τους :wink:

Μιλαω για σερφαρισμα σε html σελιδες και οχι στα απλα portal

φυσικα οχι μετα απο restart της συσκευης :rolleyes:

χρησιμοποιησε καποιον task manager για να δεις ποση ελευθερη μνημη εχει μεινει ..

 

Υποτιθεται πως η συσκευη απευθυνεται σε power users..:nuke:

Η νοκια εχει καταλαβει τι βλακεια εχει κανει,γι αυτο και στο

αμερικανικο ν95 αλλα και στο ν95 8gb ,εχει προσθεσει παραπανω μνημη.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν ειναι θεμα κοληματος . Απο την στιγμη που η συσκευη μενει με λιγη μνημη, κλεινουν οι εφαρμογες απο μονες τους :wink:

Μιλαω για σερφαρισμα σε html σελιδες και οχι στα απλα portal

φυσικα οχι απο restart της συσκευης :rolleyes:

χρησιμοποιησε καποιον task manager για να δεις ποση ελευθερη μνημη εχει μεινει ..

 

Η νοκια εχει καταλαβει τι βλακεια εχει κανει,γι αυτο και στο

αμερικανικο ν95 αλλα και στο ν95 8gb ,εχει προσθεσει παραπανω μνημη.

εχεις απολυτο δικιο,δεν το ειχα τσεκαρει ετσι.εφτασε η μνημη στα 2 και γενικα ψιλοσερνοτανε:(:confused::O

Link to comment
Share on other sites

περιπου πότε θα βγει το n95 8gb??????????????

Ίσως παρουσιαστει στις 29 Αυγουστου, λόγω Nokia Music Store!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...