Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας και παλι εννοουσα αν μπορω να ξεκλειδωσω με προγραμμα (αν υπαρχει) το ρουτερακι του γειτονα.

 

Σου κλείδωσαν το άλλο θέμα που άνοιξες.Αυτό που ζητάς και είναι παράνομο και εδώ δεν αφήνουμε τέτοιες συζητήσεις.Φιλικά πάντα..:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ena tis hol to netfaster wlan 3

 

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο ρούτερ?? Από κάποιον φίλο ίσως?

Με άλλον υπολογιστή μπορείς να δεις αν κάνει τα ίδια??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

PSTN απλή γραμμή τηλεφώνου.

Εχουμε συνδεδεμένη συσκευή τηλεφώνου/φαξ και λειτουργεί άψογα.

 

Χρειαστήκαμε και δεύτερη συσκευή. Ε λοιπόν, όποια απλή συσκευή και να δοκιμάσαμε δεν δίνει καθόλου σήμα! Φυσικά δοκιμάσαμε και κάθε συνδυασμό με καλώδια (πχ να χρησιμοποιήσουμε το ίδιο του φαξ κλπ) χωρίς τύχη.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Μπορεί το σήμα να είναι πολύ χαμηλό, να το ενισχύει η συσκευή φαξ ενώ η απλή συσκευή να μην μπορεί να ανταπεξέλθει;

 

Από τον πίνακα που φτάνει στο κτίριο (κουτί ΟΤΕ) μέχρι το χώρο μας, το καλώδιο "περπατάει" καμιά 30ριά μέτρα εξωτερικά του κτιρίου προστατευμένο μέσα σε μια πλαστική σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνετε τη σύνδεση της δεύτερης συσκευής; Αν βγάλετε το φαξ και στη θέση του συνδέσετε τη νέα συσκευή, δουλεύει;
Link to comment
Share on other sites

Το ποιό πιθανό είναι το FAX που χρησιμοποιείτε να χρησιμοποιεί τα δύο ακρειανά ΡΙΝ στον Κοννέκτορα , και να σας έχουν συνδέσει ανάλογα την μπρίζα.

Τα τηλέφωνα χρησιμοποιούν όλα τα δύο μεσαία ΡΙΝ . Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνετε τη σύνδεση της δεύτερης συσκευής; Αν βγάλετε το φαξ και στη θέση του συνδέσετε τη νέα συσκευή, δουλεύει;

οχι, το δοκιμάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιό πιθανό είναι το FAX που χρησιμοποιείτε να χρησιμοποιεί τα δύο ακρειανά ΡΙΝ στον Κοννέκτορα , και να σας έχουν συνδέσει ανάλογα την μπρίζα.

Τα τηλέφωνα χρησιμοποιούν όλα τα δύο μεσαία ΡΙΝ . Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τι μπορώ να κάνω για να μην "λύσω" την μπρίζα που έχουν βάλει; Υπάρχει κάποιος αντάπτορας;

(Ετσι κι αλλιώς θα πρέπει να συνδέσω κάποιο Τ ώστε να πάρω και δεύτερη γραμμή από τη μπρίζα.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ρουτερ pirelli από τη cyta. Θέλω να αλλάξω και να βάλω ένα Thomson. Μου λένε ότι δεν θα έχω τηλ. αν το συνδέσω. Όντως δεν έχω τηλ αλλά ούτε ιντερνετ. Έχω 2play από cyta. Με ποιόν τρόπο μπορώ να συνδέσω το Thomson χωρίς να χάσω κάτι. Το Pirelli είναι καλό σαν ρουτερ; Ευχαριστώ πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ρουτερ pirelli από τη cyta. Θέλω να αλλάξω και να βάλω ένα Thomson. Μου λένε ότι δεν θα έχω τηλ. αν το συνδέσω. Όντως δεν έχω τηλ αλλά ούτε ιντερνετ. Έχω 2play από cyta. Με ποιόν τρόπο μπορώ να συνδέσω το Thomson χωρίς να χάσω κάτι. Το Pirelli είναι καλό σαν ρουτερ; Ευχαριστώ πολύ...

 

Όντως αν αλλάξεις modem δεν θα έχεις τηλεφωνία. Το pirelli έχει καλύτερη φήμη σε σχέση με το thomson.Για ποιον λόγο θέλεις να το αλλάξεις; Έχω σχεδόν 3 χρόνια το pirelli και δουλεύει μια χαρά και με δυνατό WIFI.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ρουτερ pirelli από τη cyta. Θέλω να αλλάξω και να βάλω ένα Thomson. Μου λένε ότι δεν θα έχω τηλ. αν το συνδέσω. Όντως δεν έχω τηλ αλλά ούτε ιντερνετ. Έχω 2play από cyta. Με ποιόν τρόπο μπορώ να συνδέσω το Thomson χωρίς να χάσω κάτι. Το Pirelli είναι καλό σαν ρουτερ; Ευχαριστώ πολύ...

 

Από που το έχεις αυτό το modem; Αν το Thomson που θες να βάλεις είναι το μοντέλο που δίνει η cyta, για ποιο λόγο να χάσεις τηλεφωνία; Απλά θα σου περάσουν τα στοιχεία στο νέο και θα δουλεύει κανονικά. Internet γιατί δεν έχεις;

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα εταιρίες στην αγορά που σε δεσμεύουν για απλά χρήση ίντερνετ να χρησιμοποιείς μόνο το δικό τους ρούτερ; :X

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα εταιρίες στην αγορά που σε δεσμεύουν για απλά χρήση ίντερνετ να χρησιμοποιείς μόνο το δικό τους ρούτερ; :X

 

Είναι VOIP τηλεφωνία και αν βάλεις άλλο ROUTER δεν θα έχεις τηλεφωνία αλλά μόνο internet.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το επαγγελματικό τηλέφωνο Gigaset DX800 και δυσκολεύομαι να το ρυθμίσω...

Η γραμμη μου ειναι PSTN.

Συνδεω το καλώδιο utp με το router, το καλώδιο RJ11 τηλεφωνίας και το τροφοδοτικό του τηλεφώνου.

Η οθόνη του ανάβει αλλα σήμα στο ακουστικό ΔΕΝ παίρνω...

Μου ζητάει να κάνω καποιες ρυθμίσεις Voip αλλα δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να βάλω.

Δε θα έπρεπε να δουλεύει έστω για τις βασικές του λειτουργίες δίνοντας μου έστω σήμα?

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός how to γιατί απ' το εγχειρίδιο άκρη δε βγάζω?

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι περιοχή και πάροχο λες;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να παρω τηλεφωνο αμερικη και να μου βγει οικονομικα???

 

Χρονοκάρτα ΟΤΕ, skype ,

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να παρω τηλεφωνο αμερικη και να μου βγει οικονομικα???

 

Με voip είναι δωρεάν.

https://www.freevoipdeal.com/en/rates/#letter-U

Αν έχεις αντροιντ βάλε το Csipsimple η το Mobilevoip η τον client για PC.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Με VOIP είναι δωρεάν αφού πρώτα πληρώσεις 10 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Με VOIP είναι δωρεάν αφού πρώτα πληρώσεις 10 ευρώ.

 

Ναι... Πληρώνεις 12,5€ αλλά παίρνεις απεριόριστα δωρεάν σε σταθερά και κινητά στις ΗΠΑ και απεριόριστα σε σταθερά Ελλάδας (300'/7ημ) και τα € μένουν στην κάρτα για να τα χαλάσεις όπου αλλού θέλεις, για 4 μήνες.

Δωρεάν λέγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλευω στη wind αλλα απ οσο ξερω απο φιλους που δουλευουν σε γερμανο κ vf δν γινεται ουτε εκει.δεν ξερω μονο ισως ο οτε σε εταιρικο πακετο αν το κανει γιατι ο εταιρικος πελατης ειναι ειδικη κατηγορια.
Link to comment
Share on other sites

Χρονοκάρτα ΟΤΕ, skype ,

Από τα λίγα που διάβασα και είδα, έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Μπορεί να πάρει κάποιος χρονοκάρτα οτε και να μιλάει από σταθερό Forthnet?

2. Ποιά είναι η διάρκεια ισχύος της Χρονοκάρτας ΟΤΕ?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που διάβασα και είδα, έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Μπορεί να πάρει κάποιος χρονοκάρτα οτε και να μιλάει από σταθερό Forthnet?

2. Ποιά είναι η διάρκεια ισχύος της Χρονοκάρτας ΟΤΕ?

 

Μπορεις , απλά καλεσε 8071122000 γιατί αν δεν βάλεις 10 ψηφία δεν σε συνδέει

Η διάρκεια ισχύος είναι 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις forthnet έχεις απεριόριστα διεθνή και ΗΠΑ εννοείται με 7 ευρώ το μήνα . .είναι πολύ οικονομικό http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=5329
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...