Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην μηχανή αναζήτησης του http://www.kapacom.gr βρέθηκαν αυτές οι κάρτες.

 

 

 

 

NEW ZEALAND 4 FOUR 5 180 5€ 0,028

NEW ZEALAND FOREVER GOLD 5 145 5€ 0,034

NEW ZEALAND HOLIDAY 8 (6) 210 8€ 0,038

NEW ZEALAND CINEMA 5 (3) 129 5€ 0,039

NEW ZEALAND HI FORALL 5 125 5€ 0,040

NEW ZEALAND HOLIDAY 3 (5) 74 3€ 0,041

NEW ZEALAND MORE & MORE 5 113 5€ 0,044

NEW ZEALAND LEMONTEL M. EAST 5 (419) 80 5€ 0,063

NEW ZEALAND FACE 5 (203) 60 5€ 0,083

 

Όλες αυτές βρίσκονται εύκολα στην Ομόνοια Αθήνα κάπιες κυκλοφορούν και σε αρκετά περίπτερα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για τις κάρτες που έβαλες στο asterisk?

 

ευχαριστώ

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για τις κάρτες που έβαλες στο asterisk?

 

ευχαριστώ

 

το πήρα έτοιμο. Εδώ είναι το link: http://voipsolutions.gr/shop/index.php?target=products&product_id=29907

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά.

Είμαι απο επαρχία (Γιαννιτσά) και ψάχνω εταιρεία για να κάνω σύνδεση χωρίς να πληρώνω πάγιο στον ΟΤΕ. Αυτή την στιγμή έχω

σύνδεση από την ΑLTEC με ταχύτητα 1024 και πληρώνω γύρω στα 14ευρώ τον μήνα + 19 ευρώ το πάγιο του ΟΤΕ. έχετε να προτείνετε

κάποια πιο οικονομική λύση?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά.

Είμαι απο επαρχία (Γιαννιτσά) και ψάχνω εταιρεία για να κάνω σύνδεση χωρίς να πληρώνω πάγιο στον ΟΤΕ. Αυτή την στιγμή έχω

σύνδεση από την ΑLTEC με ταχύτητα 1024 και πληρώνω γύρω στα 14ευρώ τον μήνα + 19 ευρώ το πάγιο του ΟΤΕ. έχετε να προτείνετε

κάποια πιο οικονομική λύση?

Ευχαριστω!

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να αποφύγεις το πάγιο του ΟΤΕ αφού στη περιοχή σου δεν έχει καμία εταιρεία ιδιόκτητο δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου έρχεται πιο οικονομικά το conn-x αφου στη περιοχή σου δεν υπάρχει ιδιόκτητο και αναγκάζεσαι έτσι κι αλλιώς να πληρώνεις πάγια ADSL πρόσβασης στον ΟΤΕ?
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το high box της hol.γενικα δεν ειχα προβληματα .η εξυπηρετηση πελατων ητανε κακη πριν αλλα τωρα τελευταια βελτιωθηκε .βαλανε μια 24 ωρη γραμμη μονο για τεχνικα εξηπηρετηση αν κα μερικες φορες αργει.οσον αφορα τους χρονους ενεργοποιησης εκει κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει.μενω πετρουπολη που υποτιθεται εχει ερθει το δικτυο της hol απο τον νοεμβριο και ακομα δεν μου εχουν αναβαθμισει την ταχυτητα γιατι υποτιθεται οτι δεν υπαρχουν θυρες ανοικτες στην πειροχη.αυτο μου ειπανε οταν τους τηλεφωνησα να τους ρωτησω,

παντως εγω σκεφτομαι να παω στην forthnet γιατι το double play me 40 ευρω δινει και δωρεαν στο εξωτερικο για χωρες που εμ ενδιαφερουν ενω η hol με 34 δινειμονο ιντερνετ και τηλεφωνο ενω για το εξωτερικο που με ενδιαφερει χρεωνεται αστικο ενω στην φορθνετ με 5 ευρω παραπανω εχεις απεριοριστο

Link to comment
Share on other sites

H HOL πρίν 1 ετος δεν είχε κανένα σοβαρό πρόβλημα εξυπηρέτησης,σε σχέση με την Forthnet που πάντα είχε τους περισσότερους συνδρομητές για εναλλακτικός πάροχος και πάντα γινόταν ψιλομπάχαλο γιατί είχε και σταθερή τηλεφωνία με πρόθεμα.

 

Το πρόβλημα και των δύο σήμερα εκτός από την εξυπηρέτηση (θέλουν πελάτες και μερίδιο αγοράς,χωρίς να μπορούν να τους εξυπηρετούν)είναι ο συνδιασμός τηλεφωνίας και Ιnternet,λόγω υποδομής και κακής συνεργασίας με τον ΟΤΕ.

 

Οπου υπάρχει καλή τηλεφωνία, το Ιnternet σερνεται,και αντίστροφα.Το που θα πέσεις είναι συνδιασμός της κατάστασης δικτύου,και ΟΤΕ της περιοχής σου.Η τιμή είναι το μόνο δέλεαρ,αλλά πρέπει να συμβιβαστεί κανείς ότι τo ιδανικό που θέλει ,θ'απέχει για αρκετό καιρό ακόμα:X

Link to comment
Share on other sites

γενικα η αγορα των τηλεπικοινωνιων βρισκεται σε νηπιακη φαση οποτε ειναι σαν να εχουμε να κανουμε παιδια .με οτι αυτο συνεπαγεται.ελπιζουμε στην ωριμανση
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 3 μέρες κάλεσα τον ΟΤΕ στο 134 για να αναβαθμίσουν την γραμμή μου σε 24ΜΒ/1ΜΒ. Μετα απο 1 μέρα η σύνδεση αναβαθμίστηκε, και μου έδειχνε ταχύτητα συγχρονισμού περίπου στα 17ΜΒ και upload περίπου στα 800. Σήμερα δείχνει downstream 15892 Kb, upstream 863 Kb.

Τόσο πρέπει να δείχνει? Σε λίγες μέρες θα μου φέρουν κ το καινούργιο router για το ADSL2. Όμως με το παλιό μου αυτό το ασύρματο που έδεινε παλιά, κατεβάζω με ικανοποιητικότατη ταχύτητα. 1.5ΜΒ μαξ.

Οποιος έχει ταχύτητα μέχρι 24ΜΒ, σε τι ταχύτητες συγχρονίζει το ρουτερ του?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κρίμα που στην Ελλάδα αναγκαζόμαστε και περιμένουμε αυτήν την "ωρίμανση" για εγγύηση ποιότητας/ταχύτητας.

 

Σκεφτείτε πως στο εξωτερικό αυτά τα πράγματα είναι δεδομένα εδώ και χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Μη το πεις ούτε του παπά. 16Mbps... απαπαπα

Η ταχύτητα συγχρονισμού εξαρτάται από την ποιότητα του χαλκού σου, θόρυβο γραμμής, εξασθένιση σήματος, απόσταση από το dslam του ΟΤΕ και δεν συμμαζεύεται.

Για να πιάσεις το 24 που είναι το θεωρητικό μέγιστο της τεχνολογίας adsl2 πρέπει πρακτικά να μένεις πάνω από το dslam του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι :!:

 

-Εδώ άλλοι γυρίζουν στα 8Μbit να μην πληρώνουν τζαπα λεφτα αφού η μέση ταχύτητα είναι 4-10Μbps :X -

 

Φαντάζομαι τι θα γίνει όταν θα πλακώσουν και άλλοι στα 24 λόγω της προσφοράς του ΟΤΕ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου έχω ISDN γραμμή του ΟΤΕ. Θέλω να πάρω ADSL και να μην έχω κατ' ανάγκη 2 τηλεφωνικές γραμμές.

 

Παράλληλα θα ήθελα να έχω ένα πακέτο ομιλίας αξιοπρεπές.

 

Από πού να ξεκινήσω για να πληροφορηθώ τι κυκλοφορεί στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θέλεις κάτι αξιοπρεπές και υποθέτω και αξιόπιστο, προτείνω να παραμείνεις στον ΟΤΕ (με μια μετατροπή σε PSTN αφού δεν σε ενδιαφέρει η διπλή γραμμή) και να βάλεις και ένα πακετάκι ADSL Connex (τώρα που έπεσαν και οι τιμές) για να είσαι σίγουρος. Και σε μερικά χρόνια που οι "εναλλακτικοί" θα καταφέρουν να αποκτήσουν μια αξιοπιστία, μπορείς να μεταφερθείς σε κάποιον από αυτούς!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι περισσότεροι αυτό μου προτείνουν τελικά.

 

Τι ταχύτητα προτείνεις?

 

Είναι αλήθεια ότι μπήκα στο http://www.oteshop.gr αλλά έχω απορίες? Να πάρω το 134 ή να πάω σε κάποιο μαγαζί να μιλήσω με υπάλληλο? Σε ποιο μαγαζί μπορώ να μιλήσω για τα πακέτα του ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ψαχνεις ενα αξιοπρεπες πακετο ομιλιας μπορεις να μεταφερεις τη γραμμη σου σε εναν αλλο παροχο σταθερης τηλεφωνιας,οπως π.χ. forthnet 2play,που σου δινει τη δυνατοτητα να μιλας απεριοριστα αστικα και υπεραστικα οπως επισης δωρεαν και σε καποιες χωρες του εξωτερικου.Και με γηγορη συνδεση internet εως και 24mps.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι περισσότεροι αυτό μου προτείνουν τελικά.

 

Τι ταχύτητα προτείνεις?

 

Είναι αλήθεια ότι μπήκα στο http://www.oteshop.gr αλλά έχω απορίες? Να πάρω το 134 ή να πάω σε κάποιο μαγαζί να μιλήσω με υπάλληλο? Σε ποιο μαγαζί μπορώ να μιλήσω για τα πακέτα του ΟΤΕ?

 

Την ταχύτητα που θα πάρεις την ξέρεις εσύ μόνο και εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Θα πρότεινα να περάσεις από κατάστημα και να μην το κάνεις τηλεφωνικά αφού δεν γνωρίζεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις.

 

εφοσον ψαχνεις ενα αξιοπρεπες πακετο ομιλιας μπορεις να μεταφερεις τη γραμμη σου σε εναν αλλο παροχο σταθερης τηλεφωνιας,οπως π.χ. forthnet 2play,που σου δινει τη δυνατοτητα να μιλας απεριοριστα αστικα και υπεραστικα οπως επισης δωρεαν και σε καποιες χωρες του εξωτερικου.Και με γηγορη συνδεση internet εως και 24mps.

 

Και είναι πιθανό τις μισές μέρες να μένει χωρίς τηλέφωνο με αποτέλεσμα να ξοδέψει πολλά χρήματα στους ψυχιάτρους...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

εγο παλι με την forthnet ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ουτε προβλημα με το τηλεφωνο αλλα ουτε και με το internet.
Link to comment
Share on other sites

Mε μια αναζήτιση εδώ μέσα,βλέπεις πόσοι είναι ευχαριστήμενοι και πόσοι όχι.Οι εξαιρέσεις στον κανόνα απλά χρυσώνουν το χάπι όπως το δέλεαρ της χαμηλότερης τιμής.:cry:
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι :!:

 

-Εδώ άλλοι γυρίζουν στα 8Μbit να μην πληρώνουν τζαπα λεφτα αφού η μέση ταχύτητα είναι 4-10Μbps :X -

 

Φαντάζομαι τι θα γίνει όταν θα πλακώσουν και άλλοι στα 24 λόγω της προσφοράς του ΟΤΕ:cry:

 

Καλά δεν μπορούν να βάλουν όλοι 24ΜΒ... Αλλα και πάλι, για να πιττάρει το DSLAm μ τέτοιες ταχύτητες, θα πρεπει να κατεβάζεις όλο το rapidshare. Μιας ο,τι θες κατεβαίνει σε λεπτά. Μέτρησα 1.7GB σε 11 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να περάσεις από κατάστημα και να μην το κάνεις τηλεφωνικά αφού δεν γνωρίζεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις.

 

Ορθότατο!!!

 

Σε τι κατάστημα? Πλαίσιο, Γερμανό?

Link to comment
Share on other sites

Ορθότατο!!!

 

Σε τι κατάστημα? Πλαίσιο, Γερμανό?

Εγώ γενικά προτιμώ το Πλαίσιο. Με το Γερμανό δεν έχω και τόσο καλές σχέσεις... :p

Επίσης μπορείς να διαβάσεις εδώ μέσα, το αντίστοιχο υποφόρουμ σχετικά με τον κάθε ISP, ώστε να πάρεις γενικές απόψεις από χρήστες.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά προτιμώ το Πλαίσιο. Με το Γερμανό δεν έχω και τόσο καλές σχέσεις... :p

Επίσης μπορείς να διαβάσεις εδώ μέσα, το αντίστοιχο υποφόρουμ σχετικά με τον κάθε ISP, ώστε να πάρεις γενικές απόψεις από χρήστες.

 

Ναι, και εγώ προτιμώ πλαίσιο.

 

Έχω προσπαθήσει κατά καιρούς να πάρω απόψεις από χρήστες σχετικά με τους ISP και τελικά μπερδεύομαι :O

 

Θα ξαναδοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός λόγος που γυρίζουν στα 8mbit,είναι ότι υπάρχει μεγάλη ασταθεια μετά τα 12Μbit,υπάρχουν πολλές αποσυνδέσεις.Oπότε καλύτερα λιγότερα Mbit και σταθερότερα,παρά να μένεις χωρίς Internet κάθε τόσο.:X

 

Από εκει και πέρα το κατέβασμα είναι σχετικό τι θέλει κανείς-Στους P2P clients που εξαρτάσαι και από τους άλλους,η όποια ταχύτητα μπορεί να είναι άχρηστη στη πράξη,χώρια ότι ο ΟΤΕ βάζει κόφτες όποτε θέλει για να μην μπουκώσουν τα δίκτυα του σε υψηλή ζήτηση κάποιων δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...