Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έρευνα του Νέου ΙΝΚΑ για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες καταναλωτές από τους παρόχους σταθερής τηλεφωνίας και internet στην χώρα μας

 

Η έρευνα διενεργήθηκε την χρονική περίοδο από 1.6.2007 μέχρι 31.12.2007. Το σύνολο των αθροιζόμενων καταγγελιών που δέχθηκαν οι συνεργάτες μας στα γραφεία του Νέου ΙΝΚΑ, εγγράφως και επωνύμως, με fax, e-mail ή ταχυδρομική επιστολή, με πρωτοβουλία πάντα των καταναλωτών (220 στον αριθμό για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα), έφτασαν τις 309 σε συνολικό αριθμό (όλα τα στοιχεία είναι στην διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου). Η κάθε μία καταγγελία αφορούσε συγκεκριμένο πάροχο και ο σκοπός της ήταν η συνδρομή και συμβουλή του Νέου ΙΝΚΑ προς επίλυση των προβλημάτων που ανέκυπταν.

 

Διευκρινίζουμε, ότι στο δείγμα της παρούσας έρευνας δεν περιλαμβάνονται οι τηλεφωνικές καταγγελίες καθώς και οι ανώνυμες.

 

Στην έρευνα μας θεωρήσαμε σκόπιμο να προχωρήσουμε σε κατηγοριοποίηση των καταγγελιών που δεχθήκαμε, προκειμένου να έχουμε ακριβή και πλήρη εικόνα όχι μόνο για το πόσα προβλήματα παρουσιάζει η κάθε εταιρεία αλλά και για το ποια είναι η φύση των προβλημάτων αυτών.

 

Οι εταιρίες οι οποίες συμπεριελήφθησαν στην έρευνα είναι αυτές για τις οποίες δεχθήκαμε καταγγελίες και είναι, με αλφαβητική σειρά, οι ακόλουθες :

 

Forthnet, Hellas on Line, Netone, On Telecoms, Otenet (για τις υπηρεσίες internet), Teledome, Tellas, Vivodi και Vodafone.

 

Αναφορικά με την εταιρία Vodafone, διευκρινίζουμε ότι οι καταγγελίες που ελήφθησαν υπ’ όψη δεν αφορούν στις υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας, αλλά μόνο στις υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας και υπηρεσιών internet.

 

Σύμφωνα με την ανάλυση και επεξεργασία των αποτελεσμάτων, προκύπτει ότι τις περισσότερες καταγγελίες, από όλες τις εταιρίες που συμπεριελήφθησαν στην έρευνα τις δεχθήκαμε για την εταιρία Οn Telecoms, οι οποίες έφτασαν το ποσοστό του 29%. Ακολουθεί η Forthnet με 21%, η Τellas με 13%, η HellasonLine με 12%, η Vivodi με 10%, η Teledome με 6%, Otenet και Vodafone με 4%, και η Νetone με 1%. (Βλ. πίνακα 1.)

 

 

 

Όσον αφορά στις επιμέρους κατηγορίες στις οποίες διαχωρίσαμε τις καταγγελίες,

 

0. στην κατηγορία που αφορά στην «καθυστέρηση για νέα σύνδεση» δεχθήκαμε τις περισσότερες καταγγελίες για την Οn Telecoms και την Forthnet,

0. στην κατηγορία για τα «τεχνικά προβλήματα», πρώτη αναδείχθηκε η OnTelecoms με 40 καταγγελίες και ακολουθεί η Forthnet με 23.

0. στην κατηγορία «προβληματικής επικοινωνίας» με την εταιρία προκειμένου να επιλυθεί το εκάστοτε πρόβλημα, χειρότερες αναδεικνύονται ισοψηφώντας η On Telecoms και η Forthnet.

0. στην κατηγορία «επιθυμώ την διακοπή της σύνδεσης μου» λόγω προβλημάτων με την εταιρία, πρώτη εταιρία στην παρουσίαση δυσχερειών στην εξυπηρέτηση των καταναλωτών, αναδεικνύεται η On Telecoms, με δεύτερη την Tellas. Ακολουθεί αναλυτικός πίνακας με όλες τις κατηγοριοποιήσεις για τις εταιρίες.

0. τέλος, στην κατηγορία «οικονομικών διαφορών», πρώτη σε καταγγελίες εταιρεία αναδείχθηκε η Forthnet με δεύτερη την On Telecoms.(βλ. πίνακα 2)

 

http://www.newinka.gr/research.php?version=gr&view=detail&id=188

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Το πρωταθλημα χαλαρα το παιρνει η ON Telecoms lol.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

εχω ιντερνετ στο μαγαζι μου ενσυρματο PSDN, σε αποσταση 2 τετραγωνα περιπου 200 μετρα ειναι το σπιτι,πως μπορω να εχω και στο σπιτι ιντερνετ εφοσον ειναι τοσο κοντα τι εξοπλησμο πρεπει να αγορασω για να εχω αποτελεσμα. θα ημουν υποχρεος για καθε βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το η ενσύρματη δικτύωση αποκλείεται εξαρχής.

 

Οπότε πάμε για ασύρματη ζεύξη.Οπτική επαφή υπάρχει μεταξύ σπιτιού μαγαζιού?

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το η ενσύρματη δικτύωση αποκλείεται εξαρχής.

 

Οπότε πάμε για ασύρματη ζεύξη.Οπτική επαφή υπάρχει μεταξύ σπιτιού μαγαζιού?]oxi

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε φίλε μου ένα λεπτό...Όταν λες pstn ενοείς adsl over pstn?Η μια απλή dialup???Γιατί φαντάστηκα εννοείς adsl.Χωρίς οπτική επαφή θα σου κοστίσει πολύ ακριβά και δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο πάντως.
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το η ενσύρματη δικτύωση αποκλείεται εξαρχής.

 

Οπότε πάμε για ασύρματη ζεύξη.Οπτική επαφή υπάρχει μεταξύ σπιτιού μαγαζιού?[οχι παρεμβαλονται κτηρια]

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΟΤΕ http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=1&id=802 η οποία παρουσιάστηκε από το MYPHONE στις 15/01/2008 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195689

η χρέωση με ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ ΟΤΕ πρός αστικούς γεωγραφικούς αριθμούς άλλων παρόχων είναι 0,04 λεπτά .

Πολύ σύντομα παρατήρησα ότι καλώντας γεωγραφικούς αριθμούς 213 (που είναι γεωγραφικοί αριθμοί HOL Αθήνας) από την Αθήνα που διαμένω η χρέωση ήταν 0.06 αντί για 0.04 ( μίλησα 9 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα και χρεώθηκα 0,60)

Απευθύνθηκα στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΤΕ 8001197007 όπου ο Κύριος Σκο.........ς μου δήλωσε τα εξής.

-Για λόγους που γνωρίζω εγώ και ο ΟΤΕ η χρέωση είναι σωστή και είναι 0.06 -

Προσπάθησα να του ζητήσω να μου εξηγήσει τους λόγους αλλά αυτός ήταν ανένδοτος .

Φένετε ξεκάθαρα ότι αρκεί που τους λόγους τους γνωρίζει ο ΟΤΕ και ό ίδιος .

Εγώ ο δυστυχής καταναλωτής δεν έχω κανένα δικαίωμα ενημέρωσης .

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑΣ ΟΤΑΝ ΚΑΛΕΙΤΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 213

Link to comment
Share on other sites

Αν μια επιχείρηση θέλει να έχει 5ψήφιο τηλέφωνο για το κοινό, τύπου 11880 κλπ. τι πρέπει να κάνει; 'Εψαξα στο site της ΕΕΤΤ αλλά δεν βλέπω φως. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει...
:blink:
Link to comment
Share on other sites

δες εδω στην σελιδα 5

 

για 118χχ δες εδω σε ποιες εταιριες ανηκουν(οτε η ιδιωτικη) για να ρωτησεις (καποια τα εχουν αγορασει για πρωσοπικη τους εκμεταλευση και καποιους για μισθωση

 

π.χ. αν το παρεις απο οτε το 118χχ νομιζω θελει να εχει μια isdn με 30 καναλια φωνης τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Είχα δει και την αίτηση και τη λίστα με τους αριθμούς, αλλά και δεν κατέληξα σε συμπεράσματα. π.χ. στη λίστα με τους αριθμούς δεν είναι όλοι οι πενταψήφιοι φυσικά. Έχουν κενά μεταξύ τους. Αν θέλω έναν αριθμό που δεν υπάρχει στη λίστα, τι πρέπει να κάνω;; Επίσης, δεν βρήκα κάτι για το κόστος της μίσθωσης. Και θα είναι μίσθωση ή εφάπαξ εκχώρηση;; Μάλλον πρέπει να πάρουμε τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ (βγάλε άκρη)....
:blink:
Link to comment
Share on other sites

παιδεια βοηθεια...εκανα αναβαθμιση σε 4mbs στον ΟΤΕ.μου φερανε ενα sagem 1540 και οποτε κανω download στο azureus μετα απο λιγο κανει disconnect το router και ουτε σε ιστοσελιδα δε μπαινει.μετα πρεπει να κανω επανεκκινηση στον υπολογιστη για να ξαναδουλεψει.τι γινεται;εχω δοκιμασει και ενα speedtouch 536 αλλα παλι τα ιδια...
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά είναι η Οn στον πάτο. Ετοιμάζω και εγώ καταγγελία, είναι μακράν η ποιο απαράδεχτη εταιρεία. Περιμένω πως και πως την στιγμή που θα κλείσει.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

παιδεια βοηθεια...εκανα αναβαθμιση σε 4mbs στον ΟΤΕ.μου φερανε ενα sagem 1540 και οποτε κανω download στο azureus μετα απο λιγο κανει disconnect το router και ουτε σε ιστοσελιδα δε μπαινει.μετα πρεπει να κανω επανεκκινηση στον υπολογιστη για να ξαναδουλεψει.τι γινεται;εχω δοκιμασει και ενα speedtouch 536 αλλα παλι τα ιδια...

Μηπως μπουκωνει το ρουτερ απο πολλες συνδεσεις που του εχεις βαλει στον "αρουραιο";

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και αυτο και του εβαλα μεγιστες συνδεσεις 20 στο download.και ολα τα upload σταματημενα.δοκιμασα το μtorrent και δεν υπαρχει προβλημα...τι γινεται ομως με το "αρουραιο";(βατραχο τον ξερω εγω...")
Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και αυτο και του εβαλα μεγιστες συνδεσεις 20 στο download.και ολα τα upload σταματημενα.δοκιμασα το μtorrent και δεν υπαρχει προβλημα...τι γινεται ομως με το "αρουραιο";(βατραχο τον ξερω εγω...")

Εχω εχω προβλημα με το utorrent και χρησιμοποιω azureus.Tι να σου πω αγνωσται αι βουλαι των προγραμματων.

ΥΓ Δικιο εχεις βατραχος ειναι

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

για να κλεισει δεν νομιζω...απλα αυτο που πιστευω ειναι οτι θα μεινουν 2,3 ισχυροι και οι υπολοιποι θα συγχωνευθουν:happy:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά αξιόπιστη φαίνεται η Vodafone. Δεν το περίμενα!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω έναν ανεξήγητο πρόβλημα με την σύνδεσή μου... CONNX , ενώ έχω κανονικά δίκτυο και ή γραμμή δουλεύει, ήρθε και ο ΟΤΕ αλλά μέχρι το κουτί και είπε πως είναι οκ, παρόλα αυτά δεν δουλεύει το τηλέφωνο !!! δεν καλεί αλλά ούτε δέχεται κλήσεις !! είναι τελείως νεκρό άμα δεν το φτιάξω σύντομα θα μου ξηλώσουν την ADSL και με DIALUP δεν λέει PLEASE HELP :blink::blink::blink::blink:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις dsl δεν ερχεται σπιτι ο ΟΤΕ.

Αφου σου λενε οτι ειναι οκ η γραμμη σου, προφανως ειναι οκ.

Κοιτα μηπως φταιει η συσκευη σου.

Επισης βαλε σωστα τα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα έχω δοκιμάσει όλα με 3 καλώδια με 2 φίλτρα 2 συσκευές και τίποτα ..... έχω χαζέψει με την όλη υπόθεση ο θείος μου είναι ηλεκτρολόγος και λέει δεν είναι δυνατόν αυτό που συμβαίνει!!!:blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

χαλασμενο μοντεμ?

 

και εμενα το στειλανε δε λειτουργει.

Με αλλο μοντεμ συνδεεται κανονικα. Ακομα περιμενω εδω και μια βδομαδα τεχνικους να φερουν αλλο φαντασου

:X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...