Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω να κοψω το συμβολαιο και να παω στον οτε αλλα 1ον) το πεναλτι είναι 163 ευρω και 2ον ο οτε για να εχω αυτά που θελω θελει να πληρωνω κάθε μηνα 55 ευρω και όπως καταλαβαίνετε με λιγοτερες παροχες και μεγαλυτερη τιμη στον οτε αμφιβαλλω αν θα παω και 3ον εκτος από νοβα και ΠΟΤΕ δεν υπαρχει άλλος παροχος με τηλεοραση

 

κοιτα ενα θα σου πω........ ασπρη μερα δεν θα δεις....... ναι λίγο καλύτερα λίγο χειρότερο από παροχο σε παροχο ναι αλλα μεχρι εκει μεχρι να μπουν vdsl καμπινες κοντα σου η περασουν optical to the home αστο απλα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό αλλά αυτό βρήκα στο Site τηε EETT

 

 

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/VDSLvectoring/assignments/1st/2ndPhase/Wind/Appendix2.xlsx

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum

 

Θέλω τη βοήθειά σας. Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να διαβάσω μέσω λογισμικού τις εισερχόμενες κλήσεις από DSL ή VDSL router της Cosmote ώστε να τις εμφανίζω σε ένα δικό μου πρόγραμμα. Μέχρι στιγμής αυτό μπορούσα να το κάνω μόνο μέσω ISDN modem και το παλιό Netmod με τις ψηφιακές εισόδους BRI. Τώρα όμως με το που έγιναν όλες οι νέες συνδέσεις ευρυζωνικές πρέπει να παρακαλάμε τον Cosmote να αλλάξει τη γραμμή και το router και να το βάλει Oxygen για τηλεφωνικό κέντρο όπως μας λένε, που παρέχει ψηφιακή είσοδο BRI για να συνδέσω το ISDN modem για να έχω αναγνώριση κλήσης και να το εμφανίζω στον υπολογιστή σε μία εφαρμογή.

 

Πώς λοιπόν μπορώ από μία απλή (PSTN) ευρυζωνική σύνδεση να πάρω τις εισερχόμενες κλήσεις και να τις εμφανίζω στον υπολογιστή μου στην εφαρμογή που θέλω; Κάπου άκουσα ότι τα router της Cosmote κρατάνε ένα αρχείο με εισερχόμενες κλήσεις και μπορείς να τις εξάγεις σε κάποια αναγνωρίσιμη μορφή ώστε να τις επεξεργαστείς με ένα Excel π.χ. Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις την συγκεκριμενη εταιρεια ? εχει κανεις προσφατη εμπειρια?

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://winet.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να βάλω αυτόματο τηλεφωνητή στο ιατρείο μου αλλα δε βρισκω αυτό που ψάχνω ,θα ήθελα με το που με καλέσουν και πριν ακούσω το πρώτο κουδούνισμα να λέει' οδοντιατρειο Αλέξανδρος τάδε παρακαλώ περιμένετε ' και μετά να χτυπάει το τηλέφωνο .

πέρασα σήμερα από mediamrkt και δεν ήξεραν τίποτα για τη δυνατότητα χαιρετισμού που ψάχνω .μου συνέστησαν όμως μια συσκευή της panasonic με αυτόματο τηλεφωνητή την tg7861.

κάλεσα και τον πάροχο σταθερής μου την vodafone και με ενημερωσαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα χαιρετισμού η αυτοματου τηλεφωνητή .

υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Υπάρχει δυνατότητα κάποιος να αγοράσει Ίντερνετ για ένα μήνα; Θα έρθει φιλικό ζευγάρι από το εξωτερικό και στο σπίτι που θα μείνει δεν υπάρχει σύνδεση ίντερνετ.Υπάρχει ανάγκη όμως για πρόσβαση σε αυτό λόγω δουλειάς...Καμιά ιδέα;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αγοράζει ένα πακέτο συνδεσης για data που δίνουν σε στασεις μετρο.σιγουρα θα τότε έχεις δει στο κέντρο την Αθήνας.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω ένα εξοχικό στο οποίο χρειάζομαι internet αλλά μόνο κάποιους μήνες τον χρόνο. Αυτή τη στιγμή έχει vodafone σταθερή με adsl, που σημαίνει πως πληρώνουμε κανονικά πάγια χωρίς να κάνουμε καμία χρήση του τηλεφώνου ή του internet.

 

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η χρήση τηλεφώνου, καθώς όλες οι κλήσεις γίνονται από το κινητό μου. Επομένως, δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τον αριθμό του τηλεφώνου. Με ενδιαφέρει όμως τους μήνες που θα είμαι για διακοπές να έχω σύνδεση internet. Η ταχύτητα της σύνδεσης μου είναι αδιάφορη, αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνο στις περιπτώσεις που κάποιος από τους πελάτες μου ζητήσει κάτι στην διάρκεια των διακοπών, και για έλεγχο / αποστολή mail. Ακόμα και τώρα που πληρώνω για vodafone 24mbps έχει ταχύτητα 6mbps λόγο μεγάλης απόστασης από το κέντρο, αλλά και 2mbps να ήταν θα με κάλυπτε. Ούτε torrent θα κατεβάζω ούτε online games θα παίζω.

 

Μία σκέψη ήταν να καταργήσω εντελώς το τηλέφωνο και να κάνω χρήση mobile internet, αλλά οι τιμές τους είναι υψηλές, και σε όλες τις εταιρείες ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια. Θυμάμαι παλαιότερα υπήρχε κάτι σχετικό από τον ΟΤΕ που είχες internet μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες, αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο από ότι βλέπω.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για οικονομική χρήση internet μόνο για 1-2 μήνες τον χρόνο σε εξοχικό;

 

Ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν!

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

 

.....Θυμάμαι παλαιότερα υπήρχε κάτι σχετικό από τον ΟΤΕ που είχες internet μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες, αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο από ότι βλέπω.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για οικονομική χρήση internet μόνο για 1-2 μήνες τον χρόνο σε εξοχικό;

 

 

αυτό εννοείς; : https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Services-Double-Play-Home-Double-Play-for-Holiday-House/_/N-81a

 

έχω διαβάσει όμως ότι η τιμή είναι ανά μηνα, άσχετα αν θα το χρησιμοποιήσεις μόνο καλοκάιρι ή και Σαββατοκύριακο (αν πάρεις το πακέτο με τα ΣΚ).

Από την άλλη αφού έχεις vodafone μήπως μπορείς να βάλεις Internet προπληρωμένο με 15 ευρώ το μήνα από forthnet; βέβαια όλα είναι 12μηνο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας εχω το εξης θεμα:2 χρονια πριν(Σεπτεμβριο συγκεκριμενα) εκανα συνδεση cosmote tv με σταθερο και internet σε ενα νησι που έμενα.τον Ιουνιο λογω του οτι θα εφευγα ρωτησα για να το διακοψω.ο υπαλληλος μου ειπε οτι θα πρεπει να πληρωσω προστιμο και οτι καλυτερα θα ηταν να περιμενω να τελειωσει το συμβολαιο και να πληρωσω μονο το παγιο του τελευταιου διμηνου.το διμηνο περασε ηρθε λογαριασμος ο οποιος χρεωνει και μερες μετα την ημερομηνια ληξης του συμβολαιου.μιλησα με υπαλληλο σε καταστημα της εταιριας και μου ειπε οτι θα επρεπε να ενημερωσω και να κανω αιτηση διακοπης και οτι αυτην την στιγμη ο λογαριασμος τρεχει κανονικα.Εχω κανει φραγη στο σταθερο απο μεσα Ιουλιου και απο τοτε εχω αποσυνδεσει το ote tv.Τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

α) Πας και κάνεις διακοπή

β) Πληρώνεις τον λογαριασμό.

 

Τα τηλέφωνα δεν διακόπτονται όταν τελειώσει το συμβόλαιο , απλά μετατρέπονται σε αορίστου χρόνου .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλημέρα

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ασύρματα τηλέφωνα κοντα στα 80 ευρώ πάνω κάτω.

Δεν το θέλω για να έχω παροχές internet,wi.fi κλπ. παρά μόνο σαν τηλεφωνο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ασύρματα τηλέφωνα κοντα στα 80 ευρώ πάνω κάτω.

Δεν το θέλω για να έχω παροχές internet,wi.fi κλπ. παρά μόνο σαν τηλεφωνο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Προσωπικά αγοράζω κάτι Panasonic με 20€ που έχουν τον ατελείωτο σε μπαταρία και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μια φορά πλήρωσα για ασύρματο σχεδόν 80€ και το μετάνιωσα.

Link to comment
Share on other sites

χάλασε η προηγούμενη πρίζα και θέλω να την αλλάξω αλλά δεν ξέρω ποιο καλώδιο μπαίνει που. κάτι πράσινα και άσπρα χρώματα διαβάζω αλλά δεν βλέπω να έχω τέτοια καλώδια στον τοίχο. καμιά βοήθεια? d3d7a95936e86da99e17a40d83d8b17c.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψαχνω για ασυρματο ή σταθερό τηλ. με τα παρακατω χαρακτηριστικα

1) Να πέρνει την καρτα SIM του κινητου για την μεταφορα των επαφων στο τηλεφωνο (και μετα φυσικά να βγει)

2) Φραγή εισερχόμενων κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Ας μηνεχει SIM υποδοχή, αρκει να μπορει με καποιον τροπο να συνχρονιστει με το κινητο

 

http://www.panasonic.com/middleeast/en/consumer/telephones-home-security/telephone/cordless/kx-prw110.html

 

 

Κοίτα κι άλλα: https://www.skroutz.gr/s/4316577/Panasonic-KX-PRX150.html

Link to comment
Share on other sites

εκανα προχθες αναβάθμιση πακέτου στην νοβα, μου ειπε η πωλήτρια για 24 μηνες συμβόλαιο και ρητρα 220 ευρώ.

 

Απάντησα θετικά.

 

κατόπιν, με παρέπεμψε στο τηλεφωνικό κέντρο.

 

μία υπάλληλος με ενημέρωσε για τιμές πιάτου κλπ.

 

Καλώ σημερα διότι κάπως ειχε αργήσει ο τεχνικός. Μου τονίζουν καταρχάς οτι ναι μεν ειχαν ενεργοποιησει την αναβάθμιση αλλά οχι και να στείλουν τεχνικο για εγκατάσταση.

 

κουβέντα στην κουβέντα, φθάνουμε στό ότι δεν ειναι σωστο το ποσό που είχα κατά νού. Οχι 70 ευρώ αλλά 100. Προφανως η υπαλληλος με την οποίαν μίλησα, τα ειχε τσούξει. Και εχω σπαστεί πολύ τώρα σε βαθμο να το διακόψω. Τό ζήτησα καί ήσαν τζιριτζάτζουλες. Μπορω να το διακόψω χωρις να πληρώσω ρήτρα; να στείλω μήνυμα για διακοπή κλπ κλπ; Θέλει εξώδικη διαδικασια;

 

Μερσί πολλά.

Edited by vangelakas
vangelakas.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...