Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, συμπληρώθηκαν 2 μήνες ακριβώς από τη στιγμή της αίτησής μου για μετάβαση από ΟΤΕ σε Tellas Double Play Best Price. Η Tellas ισχυρίζεται ότι δεν της δίνει θύρες ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι δεν έχει λάβει την αίτησή μου από την Tellas. Κι εγώ έχω γίνει "μπαλάκι" από τη μια εξυπηρέτηση πελατών στην άλλη... Νομίζω πως θέλω να διακόψω την αίτηση. Για πολλούς λόγους δε μπορώ να περιμένω άλλο.

 

Από το 13800 της Tellas μου είπαν να τους ενημερώσω με fax ότι θέλω να ακυρωθεί η αίτησή μου και να τους τηλεφωνήσω 2-3 μέρες μετά για να μου επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι OK. Ξέρει κανείς αν θα πρέπει να πληρώσω κάποια αποζημίωση για αίτηση που δεν έχει καν ενεργοποιηθεί; Καμιά συμβουλή; Μήπως να τους ζητήσω να μου απαντήσουν με fax ότι όντως έχει διακοπεί η αίτησή μου;

 

Ευχαριστώ!

 

δεν πληρωνεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

re paidia voithiste me osoi gwrizete giati kontevw na trelathw.ekana syndesi connex,kai mou dwsane ki ena modem mazi bautec.exw ena macbook vriskei to asyrmato diktyo ola kala.exw ena palio toshiba laptop syndeete me ethernet ola kala.

kai pame twra sto sony vaio.to opoio vriskei to diktyo vazeis kwdiko,perimeneis perimeneis,kai meta sou leei kati perorismeni syndesimotita.kai oti den pernei ip.oute me kalwdio ethernet syndeete.kai to pio koufo ap ola.otan prospathei na syndethei to sony,kollaei to modem!!kai thelei restart!

voithiste please!

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

ekana oti kai sto mac,vrika to asyrmato diktyo evala ton kwdiko.den exw peiraksei kamia alli rythmisi.alla mono to sony mou to parousiazei ayto
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα στο επίσημο θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=3354

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδέα από conn-x και από baudtec. Υποθέτω ότι και στους 3 υπολογιστές έχεις βάλει αυτόματες ρυθμίσεις για IP κτλ.

Αν θες προσωρινά να κάνεις το Vaio να δουλέψει, βάλτου χειροκίνητα τις ρυθμίσεις που παίρνουν οι άλλο αυτόματα.

Αν δε βρεις άλλη λύση πάρε στο helpdesk και πες τους το πρόβλημα χωρίς να πεις ότι δουλεύει στα άλλα 2 μήπως και φταίει το ρουτερ και στο αλλάξουν εύκολα.

 

Συνέχεια στο θέμα του ΟΤΕ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80550

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και χαρά σας.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε στα παρακάτω.

Στο σπίτι που χτίζουμε έχουμε βάλει αντί για τηλεφωνικές μπρίζες, παντού καλώδια δικτύου, τα οποία καταλήγουν σε ένα κουτί στο υπόγειο.

 

1. Εγώ τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για να έχω ιντερνετ και τηλέφωνο σε αυτές;

2. Γίνεται να κάνω κάποια μορφή εσωτερικής κλήσης, δηλαδή να επικοινωνούν τα τηλέφωνα μεταξύ τους?

 

Σας ευχαριστώ πολύ, είμαι άσχετος δώστ μου τα φώτα σας...

www.icycling.gr

Cycling like never before...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλες καλώδια δικτύου, αλλά εγώ θα έβαζα διπλά καλώδια δικτύου για να έχω και για ethernet. (καλό το ασύρματο, αλλά σαν το ενσύρατο τίποτε)

Όσο για το τηλέφωνο τώρα που ρωτάς:

 

Απλοική λύση 1: Από τα 4 ζεύγη που έχει το καλώδιο δικτύου χρησιμοποιείς το 1 και συνδέεις εκεί το τηλέφωνο. Έτσι μπορείς να φέρεις μέχρι και 4 γραμμές τηλεφώνου (4 ζεύγη) σε κάθε σημείο του σπιτιού.

 

Μέση λύση 2: Αν το σπίτι έχει κάποιο αξιόλογο μέγεθος για να δικαιολογεί τηλεφωνικό κέντρο (που λογικά έχει αφού λες για υπόγειο) βάζεις και τηλεφωνικό κέντρο απλό για να έχεις ενδοεπικοινωνία κάνοντας πάλι χρήση μέρος από τα ζεύγη που έχεις περάσει.

 

high end λύση 3: Βάζεις VOIP τηλεφωνικό κέντρο που χρησιμοποιεί ethernet καλώδια για κάθε συσκευή.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!εχω συνδεση conn-x στα 4mbps (μετα απο προσφατη αναβαθμιση της) αλλα απ οτι βλεπω σε διαφορες σελιδες που τεσταρεις την ταχυτητα πιανει με το ζορι τα 2mbps! φταιει μηπως το μοντεμ σ αυτο? εχω το thomson speedtouch 585! ξερετε τι μπορω να κανω? και κατι ακομα! πως μπορω να κλειδωσω το ασυρματο δικτυο μου? γιατι δεν εχει ενεργοποιημενη ασφαλεια και αναγκαζομαι να το εχω κλειστο για να μη το μοιραζομαι και με τη γειτονια ολη! καθε βοηθεια ευπροσδεκτη:O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αναβάθμιση. Μήπως είχες 2 Mbps και δεν σου έχουν αλλάξει προφίλ ακόμα από τον ΟΤΕ (άσχετο το ότι συγχρονίζεις στα 4). Το speedtouch τι να φταίει. Σκυλί είναι το καημένο. Το πιο αξιόπιστο router για homeusers.

Για το δεύτερο πας εδώ http://192.168.1.254/cgi/b/_wli_/cfg/?be=0&l0=3&l1=1 και κάτω κάτω επιλέγεις ασφάλεια wpa2 - psk και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου! με βοηθησε πολυ αυτο! να σαι καλα! ολα τζετ τωρα!:D

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να υπάρχει κάποιος εναλλακτικός που να καλύπτει το ξυλόκαστρο για τηλεφωνία-ιντερνετ(χωρίς οτε).Απο ότι είδα στα sites τους,forthnet-tellas-hol-vivodi-ontelecoms δεν καλύπτουν.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον οδηγό,πολυ κατατοπιστικός!

Έχω όμως μερικές απορίες!

Κάνω όλα αυτάπου λές,όπως τα λες αλλα:

Δέν δέχομαι και δέν μπορώ να βγάλω κλείσεις απο την pstn(unavailable μου λεει)

Δέν μπορω να συνδεθώ απο ιντερνετ,παρόλο ποθ έχω κάνει το forward και όλα τα σχετικά.

 

Λές εδω:

2. Remote Extensions (ASTERISK)

Τωρα εαν θελησουμε να εχουμε extensions εκτος τοπικου δικτυου (remote ext)

θα πρεπει να κανουμε τροποποιησεις σε 2 αρχεια του asterisk Το sip.conf και το sip_nat.conf

και να κανουμε port-forward στο router μας.

 

(Trixbox:Asterisk-> config edit, Elastix: Tools->File editor)

στο sip_nat.conf

 

nat=yes

externip=xx.xx.xx.xx (η static ip που εχετε στο Internet)

localnet=192.168.1.0/255.255.255.0

externrefresh=10

qualify=yes

 

rtp.conf

rtpstart=16384 (or 16384)

rtpend=16482 (or 16482)

 

Για το sip_nat.conf δέν λές τι να κάνω,όπως επίσης και το rtp.conf δέν το αναφέρεις πουθενά σαν "τρίτο αρχειο"

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε το με τον ΟΤΕ αυτό με την ταχύτητα μήπως δεν έχουν ενημερώσει το προφίλ σου και αν δε βγάζεις άκρη, χρησιμοποίησε το επίσημο θέμα το conn-x.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80550

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λες ότι έχεις κατεβάσει από ΑΤΙ με 1.9, που είναι το πρόβλημα σου; Για τα υπόλοιπα φταίει η forthnet δε μπορείς να κάνεις τίποτε εσύ...

 

Άλλοι όπως εγώ το περισσότερο που έχω δει μια φορά ήταν 0,6 με 24άρα forthnet...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου αρέσει όταν βλέπω διαφημίσεις και λένε όλο χαρά οτι έχουν πανελλαδική κάλυψη.Οπότε καταλήγουμε για σταθερό μέσω vodafone ή cosmote και για ιντερνέτ ασύρματο μέσω κάποιας εταιρίας.Δηλαδή με απλά λόγια πάλι στον ΟΤΕ γυρνάμε:lol::p:p:p:lol:
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

 

έχω τον wag160N (adsl wifi router) και θέλω (για να έχω gigabite + wifi N2.0) να βάλω ως router τον wrt610N (δεν είναι modem).

 

τι πρέπει να κάνω?

 

απλά συνδέω μια θύρα ethernet του adsl router με την θύρα "internet" του wrt610N?

 

ευχαριστώ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως.

Το εχω κανει εχω ενα μη-ασυρματο μοντεμ-ρουτερ και ενα ασυρματο ρουτερ τα συνδεσα και εχω και 8 θυρες ethernet και wifi.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις καμία ματιά στα πέριξ του φόρουμ θα διαπιστώσεις ότι δεν είσαι ο μόνος που δεν έχεις μεγάλες και σταθερές ταχύτητες. Πολλοί πάροχοι φορτώθηκαν περισσότερο φορτίο από αυτό που μπορούσαν να σηκώσουν και γονάτισαν…

Και εγώ έψαχνα να δώ τι φταίει στον υπολογιστή μου αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι η τελλάς είχε όλο το φταίξιμο. Από τον Αύγουστο μέχρι και σήμερα οι ταχύτητες κατεβάσματος είναι απελπιστικά χαμηλές…

Συγχρονίζω στα 16500 και κατεβάζω με 70 ΚΒ/ς

Τη νύχτα (πρωϊνές ώρες π.χ. 5:00) κατεβάζει με 1250 ΚΒ/ς

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, εχω συνδεση connx η οποία είναι isdn και αγόρασα το linksys WAG54G2-E1 αλλα το προβλημα μου είναι οτι δεν μου ανάβει καθόλου το λαμπάκι του adsl και του internet, τα έχω συνδέσει ώς εξής: απο τον τοίχο φευγει ένα καλωδιο και πηγαίνει στο spliter στην υποδοχή LINE μετα απο την υποδοχή PHONE φευγει ένα καλώδιο και πηγαίνει στην υποδοχή U του siemens santis και απο την υποδοχή MODEM φευγει ένα καλώδιο και πηγαίνει στην υποδοχή DSL του router, ενα πράγμα που με προβληματίζει ειναι οτι στο router η υποδοχη DSL ειναι για καλώδιο RJ45 ενω εγω βάζω καλώδιο RJ11 με αυτή την συνδεσμολογία δεν ανάβει κανενα απο τα δυο λαμπάκια, το έκανα εγκατάσταση στο PC και πάλι τιποτα εχει κανένας να προτείνει τιποτα? Α! και κάτι αλλο με το δικό του router "BAUTEC" δουλεύει, δοκιμασα και ένα αλλο router της DLink αλλα και σε αυτο δεν ανάβει τιποτα. παιδια SOS
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το linksys WAG54G2-E1 απευθειας στη γραμμη,δλδ ενα καλωδιο απο τον τοιχο στο modem τι κανει???
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα κ διάβασα στη σελίδα τους ότι μπορώ να κάνω εντελώς τζάμπα κλήσεις προς σταθερά ελλάδας κ κύπρου (αυτά με ενδιαφέρουν προσωπικά).

 

δοκίμασα κ αλλες κλησεις για να δω κ μου ζητούσε να βάλω λεφτά για να καλέσω, ενώ για τις εν λόγω κλήσεις ήταν τζάμπα κ μίλησα μια χαρά.

 

Το χρησιμοποιεί κάποιος από σας να μου πει τη γνώμη του??

κινδυνεύω από τπτ κρυφές χρεώσεις???

 

εμένα μου αρκει να καλώ τζάμπα σταθερά ελλάδασ κ κύπρου κ απ όσα διαβασα γίνεται απλά έχω περιορισμό 300λεπτά τη βδομάδα.

 

αν κάνω λάθος σε κάτι απ τα παραπάνω παρακαλώ πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συστήσω το lowratevoip http://www.lowratevoip.com/en/index.html .

Είναι ο μόνος κλώνος της Betamx που τηλεφωνάει δωρεάν σε Σταθερά Ελλάδος και Κύπρου

και Επιπλέον ΔΩΡΕΑΝ σε ΚΙΝΗΤΑ Κύπρου .

Δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις απλά όταν γραφτείς με πιστωτική κάρτα θα πληρώσεις 15 % Φ.Π.Α.

και 0.50 Επιπλέον

Δηλαδή για 10 Ευρώ θα πληρώσεις 12.

Επιπλέον να γνωρίζεις ότι τα 300 λεπτά είναι ανα εβδομάδα και ανα IP

πολλοί έχουν χρεωθεί διότι και κάπιος άλλος που τυχαία είχε την ίδια IP χρησιμοποιούσε πρόγραμμα της Betamax.

Επίσης αν χρησιμοποιείς 2 διαφορετικούς κλώνους πάλι θα έχεις 300 λεπτά και όχι 600 μια και θα βλέπουν την Ip

Εκτός αν την αλλάζεις τακτικά .

προσοχή το lowrate έχει 200 λεπτά για τις 7 τελευταίες μέρες και όχι 300

Registered users get max 200 minutes per week of free calls, measured over the last 7 days and per unique IP address

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...