Jump to content

HP iPAQ 514 Voice Messenger


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα χρειαστούμε τα εξής 2 αρχεία : 1)http://neoxon.uw.hu/prg/mpx200/app-unlock.zip και 2) το αρχείο 8500_greek.exe (νομίζω το έχει παραθέσει και ο nitrogen στην αρχή του thread. Κάνουμε unzip το αρχείο app-unlock.zip και αντιγράφουμε τον φάκελο De-cert στο κινητό. Από το κινητό μας, πηγαίνουμε στον φάκελο που μόλις αντιγράψαμε και τρέχουμε το CheckLock.exe, το οποίο μας ενημερώνει ότι το κινητό μας είναι κλειδωμένο. Κατόπιν τρέχουμε το ResetSecurity.exe, το οποίο μας ενημερώνει για το επιτυχές ξεκλείδωμα. Κάνουμε ένα soft restart (αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται), και ξανατρέχουμε το CheckLock.exe για να βεβαιωθούμε ότι πλέον ότι το κινητό μας είναι unlocked. Οπότε αυτό που μένει είναι να αντιγράψουμε το 8500_greek.exe στο κινητό μας και να το τρέξουμε. Πατάμε εγκατάσταση, και αμέσως ακούμε να μας έρχεται το γνωστό μήνυμα ότι κάτι δεν μπόρεσε να αλλάξει (δεν θυμάμαι ακριβώς τι λέει). Περιμένουμε λίγο χωρίς να πατήσουμε τίποτα, και η εφαρμογή εγκαθίσταται κανονικά. Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, κάνει το τηλέφωνο μόνο του restart. Πλέον είμαστε κομπλέ. Πάμε στο φάκελο Accessories/Βοηθήματα, τρέχουμε το SMS160, το ενεργοποιούμε, απενεργοποιούμε και από τις επιλογές των μηνυμάτων την χρήση Unicode, και το κινητάκι μας στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες. Η διαδικασία είναι εύκολη και από τα μεγάλα συν είναι ότι το κινητό μας πλέον είναι ξεκλείδωτο.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ, τα εκανα ολα τα παραπανω (εκτος απο firmware update), δειχνει οτι δουλευει σωστα στους 160 χαρακτηρες. Το μόνο προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι το προφιλ στην κεντρικη οθονη το γραφει ??ο?ίλ

 

Ειλικρινα δε με πειραζει καθολου, εφοσον μεσα στα μενου δουλευουν ολα σωστα και τα sms ειναι στους σωστους χαρακτηρες. Α ναι, το κινητο το πηρα σημερα και αρχισα να διαβαζω το thread :cool:

 

thanx στα παιδια που ασχοληθηκανε με το ζητημα και σε οσους βοηθησανε :)

Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Eύγε, όλα άψογα πλέον...πλην όμως, κάποιος τρόπος να μην εμφανίζεται κάτω από την λέξη το πινακάκι με τους συνδυασμούς γραμμάτων, δεν υπάρχει;;
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

@kostasgp οχι, δεν εστειλα φουλ 160, απλα εβλεπα τον μετρητη. Πριν την εγκατασταση ηταν στα 70, αλλα τωρα που το λες, ειναι ενα καλό τεστακη.

 

@ion83 το γυρισα στα αγγλικα το μενου, κανενα κινητο μου δεν το ειχα στα ελληνικα. Οπότε... :cool: παντως ακομα και ετσι, το ελληνικο sms δουλευει οκ (χωρις το τεστ ακομα, αλλα θα το κανω...)

Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

στο λεω γιατι με κατι πειραματα :) που ειχα κανει εγω, εγραφα 160 χαρακτηρες αλλα στον παραλήπτη πηγαιναν ολοι οι χαρακτήρες σαν το αγγλικό ερωτηματικο (?) και οχι κανονικά γράμματα.
Link to comment
Share on other sites

εστειλες sms με 160 ελληνικους χαρακτηρες και πήγε εντάξει στον παραλήπτη ?
Απ' 'οτι κατάλαβες ΝΑΙ...:D
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου απαντησανε... 1 sms πηρανε στα 160/160 χαρακτηρες -όλο ελληνικα- που εστειλα :) αρα δουλευει :)

 

ευγε στα παιδια που το βρηκανε :D

 

ΥΓ: υπόψη οτι δεν εχω αναβαθμίσει ακομα. Ειμαι με

ROM Version 1.10.00_ELL_WWE

OS 5.2

Product Revision Level Rev.A

ROM Date 06/28/07

Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω, απο που να ρυθμισω να μπαινω στο internet χωρις τη χρηση gprs. Το wireless ειναι setup και δουλευει μια χαρα. Αλλα οταν παω να μπω στο msn πχ, ανοιγει αυτοματα το gprs, εμφανιζεται ενα "G" πανω απο τις μπαρες σηματος. Εαν "κλεισω" τη λειτουργια του κινητου και αφησω το w/less on, η συνδεση χανεται. Προφανως ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω βρει ακομα. Απο το pda ειχα τετοια ρυθμιση, εδω δεν τη βρισκω... καμια ιδεα?

ευχαριστω.

Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

εστειλες sms με 160 ελληνικους χαρακτηρες και πήγε εντάξει στον παραλήπτη ?

 

Μόλις μου απαντησανε... 1 sms πηρανε στα 160/160 χαρακτηρες -όλο ελληνικα- που εστειλα :) αρα δουλευει :)

 

ευγε στα παιδια που το βρηκανε :D

 

Εννοείται ότι δεν θα πόσταρα κάτι αν δεν είχα δοκιμάσει ότι δούλευε σωστά. Ούτως ή άλλως, από την στιγμή που στα μηνύματα μετατρέπονται αυτόματα οι χαρακτήρες σε κεφαλαία, τότε έχεις 160 χαρακτήρες !!!! Και να φανταστείτε ότι βρήκα το app-unlock ψάχνοντας για κάτι άλλο σε ξένο forum :p

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι απαραίτητο να γίνει εγκατάσταση του app-unlock στο τηλεφωνάκι ή περνάμε μόνο το 8500_greek.exe ? ? ? ? ?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι απαραίτητο να γίνει εγκατάσταση του app-unlock στο τηλεφωνάκι ή περνάμε μόνο το 8500_greek.exe ? ? ? ? ?
Kάνεις ότι ακριβώς αναφέρθηκε...Δεν αντιλαμβάνομαι την απορία....:wacko:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα το έχω από ένα φιλο μου. Φυσικά είχα ενα PPC WM5 όπου έχω ορισμένα προγράμματα, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια συμβατότητα με την έκδοση 6 πα΄ροτι ειναι έξυπνο κινητό. Ενδιαφέρομαι για εφαρμογές όπως το pc. Πάντως είχα βρει τον GS PLayer που μέσα απο ασύρματο δίκτυο ακους ιντερνετικό ραδιόφωνο..
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν θα πόσταρα κάτι αν δεν είχα δοκιμάσει ότι δούλευε σωστά. Ούτως ή άλλως, από την στιγμή που στα μηνύματα μετατρέπονται αυτόματα οι χαρακτήρες σε κεφαλαία, τότε έχεις 160 χαρακτήρες !!!! Και να φανταστείτε ότι βρήκα το app-unlock ψάχνοντας για κάτι άλλο σε ξένο forum :p

 

Επειδή το είχα ψάξει γενικότερα. Μπορεί να πήγε 160/160, έπρεπε όμως να τσεκάρει αν το sms πήγε με τη μία ή το έλαβε σε 2 δόσεις. Πράγμα που είχα παρατηρήσει με το greek apps για μοτορόλα. εκεί έστελνες 160 χαρακτήρες αλλά χρεωνόσουν 2 sms!!! Προτείνω άλλον ένα έλεγχο, με καρτοκινητό που θα τσεκάρεις πόσο χρεώθηκες.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

αν το πάρω με ελληνική ROM θα μπορώ μετά να του περάσω αγγλική ROM? και που τη βρίσκω? γιατί προτιμώ αγγλικά..

 

με την αγγλική ROM δουλεύουν κανονικά ελληνικά γράμματα για επαφές, ονόματα αρχείων, sms κλπ? (όσο καλά δουλεύουν τα sms και στην ελληνική rom δηλαδή) :)

 

επίσης αν μπορεί κάποιος από τους κατόχους να κοιτάξει το φυλλάδιο οδηγιών να μας πει πόσο SAR έχει η συσκευή!! σίγουρα θα το γράφει εκεί γιατί είναι υποχρεωτικό για όλα τα κινητά..

 

έχει χρησιμοποιήσει κανείς service από την HP? όλα ΟΚ? (για Θεσσαλονίκη αν υπάρχει κανένα service center?)

 

η κάμερα έχει flash?? (άσχετο αλλά τώρα μου ήρθε!) :p

 

για όσους γνωρίζουν και το ipaq rw6815 ποιο θα προτιμούσαν από τα δύο?? :)

 

τέλος ξέρει κανείς κάπου να το έχει καμιά προσφορά το κιν?

γιατί διάβασα παραπάνω για τιμές από 150 ευρώ (ή 200 με δώρο εκτυπωτη!) κι εγώ το βρίσκω 200 ευρώ σκέτο..

μη με πιάσουν και κώτσο! :p:p

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ψάξει γενικότερα. Μπορεί να πήγε 160/160, έπρεπε όμως να τσεκάρει αν το sms πήγε με τη μία ή το έλαβε σε 2 δόσεις. Πράγμα που είχα παρατηρήσει με το greek apps για μοτορόλα. εκεί έστελνες 160 χαρακτήρες αλλά χρεωνόσουν 2 sms!!! Προτείνω άλλον ένα έλεγχο, με καρτοκινητό που θα τσεκάρεις πόσο χρεώθηκες.

 

Το ξαναλέω. Έγιναν ενδελεχείς έλεγχοι πριν ποστάρω. Για τον φόβο των Ιουδαίων, το ξαναδοκίμασα, έστειλα ένα μήνυμα full 160 χαρακτήρων, και το 1313 του WU μου επιβεβαίωσε ότι στάλθηκε μόνο ένα μήνυμα αφού από τα 13 υπολειπόμενα έπεσε στα 12. Αν συνέβαινε κάτι άλλο, ούτως ή άλλως, όλο και κάποιος συνφορουμίτης θα πόσταρε για του λόγου το αναληθές

 

αν το πάρω με ελληνική ROM θα μπορώ μετά να του περάσω αγγλική ROM? και που τη βρίσκω? γιατί προτιμώ αγγλικά..

 

με την αγγλική ROM δουλεύουν κανονικά ελληνικά γράμματα για επαφές, ονόματα αρχείων, sms κλπ? (όσο καλά δουλεύουν τα sms και στην ελληνική rom δηλαδή) :)

 

επίσης αν μπορεί κάποιος από τους κατόχους να κοιτάξει το φυλλάδιο οδηγιών να μας πει πόσο SAR έχει η συσκευή!! σίγουρα θα το γράφει εκεί γιατί είναι υποχρεωτικό για όλα τα κινητά..

 

έχει χρησιμοποιήσει κανείς service από την HP? όλα ΟΚ? (για Θεσσαλονίκη αν υπάρχει κανένα service center?)

 

η κάμερα έχει flash?? (άσχετο αλλά τώρα μου ήρθε!) :p

 

για όσους γνωρίζουν και το ipaq rw6815 ποιο θα προτιμούσαν από τα δύο?? :)

 

τέλος ξέρει κανείς κάπου να το έχει καμιά προσφορά το κιν?

γιατί διάβασα παραπάνω για τιμές από 150 ευρώ (ή 200 με δώρο εκτυπωτη!) κι εγώ το βρίσκω 200 ευρώ σκέτο..

μη με πιάσουν και κώτσο! :p:p

 

Δεν χρειάζεται να βάλεις άλλη ROM αφού αυτή που έχει υποστηρίζει απλά αγγλική γλώσσα. Οπότε είσαι κομπλέ.

Άρα δεν θα έχεις και prob με αυτά που ρωτάς

Για το SAR κατέβασε το manual και δες. Το κουτί το καταχώνιασα :p

Για service φτου φτου μακριά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει (και εύχομαι να μην χρειαστεί)

Η κάμερα ΔΕΝ εχει flash. Έχει αναφερθεί ότι το κινητό δεν είναι και πολύ αξιοπρεπές στον τομέα αυτό.

Το κινητό το είχε η Microland 150€, αλλά τώρα βλέπω δεν το έχει. Εγώ προσωπικά το πήρα 199€ από γερμανό (που ούτε αυτός το έχει πλέον) χωρίς όμως τον εκτυπωτή λόγω επιδότησης.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοήθησα.

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

τι εννοείς όταν λες ότι η ROM που έχει υποστηρίζει αγγλικά??

 

θα μπορώ δηλαδή με την ίδια ROM να επιλέξω αν τα menu του κινητού θα είναι στα αγγλικά ή στα Ελληνικά?? δε θέλει διαφορετική ROM (δηλαδή GR ή EN windows mobile?)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου οδηγίες για το πως να του κάνουμε αναβάθμιση;

Βλέπω ότι έχω κατεβάσει ένα αρχείο (sp38065) αλλά δε θυμάμαι που το βρήκα και τι να το κάνω!:p

 

Μηπως μπορείτε να μου δώσετε κάποιο link ή κάποια οδηγία;

 

Sorry... Βρήκα τα πάντα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω. Έγιναν ενδελεχείς έλεγχοι πριν ποστάρω. Για τον φόβο των Ιουδαίων, το ξαναδοκίμασα, έστειλα ένα μήνυμα full 160 χαρακτήρων, και το 1313 του WU μου επιβεβαίωσε ότι στάλθηκε μόνο ένα μήνυμα αφού από τα 13 υπολειπόμενα έπεσε στα 12. Αν συνέβαινε κάτι άλλο, ούτως ή άλλως, όλο και κάποιος συνφορουμίτης θα πόσταρε για του λόγου το αναληθές

 

OK man. Μη βαράς... Είπα να ρωτήσω γιατί το συγκεκριμένο θέμα το είχα ψάξει πολύ (όχι αρκετά από ότι φάνηκε) χωρίς αποτέλεσμα. Είχα πέσει πάνω σε πολλές "λύσεις" και γι αυτό είμαι λίγο επιφυλακτικός! Θα το περάσω και στο δικό μου λοιπόν!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

OK man. Μη βαράς... Είπα να ρωτήσω γιατί το συγκεκριμένο θέμα το είχα ψάξει πολύ (όχι αρκετά από ότι φάνηκε) χωρίς αποτέλεσμα. Είχα πέσει πάνω σε πολλές "λύσεις" και γι αυτό είμαι λίγο επιφυλακτικός! Θα το περάσω και στο δικό μου λοιπόν!

 

:lol: Περιμένουμε να το περάσεις και να μας πεις τις εντυπώσεις σου !!!

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή.. το σμσ πήγε ατόφιο, μόνο που παρατήρησα κάτι. Μερικούς χαρακτήρες δεν τους έκανε κεφαλαία με αποτέλεσμα ο παραλήπτης να τους πάρει με ερωτηματικά! Ξαναδοκιμάζω να δω γιατί δεν έγιναν αυτόματα όλα κεφαλαία, και μόλις το βρήκα. Γράφω πολύ γρήγορα σμσ και δεν μπορεί να τα μετατρέψει τόσο γρήγορα σε κεφαλαία(Χι χι χι χι χι χι χι)... Κατα τα άλλα καλά... Thxz Bro!!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στην έκδοση 2.05 που έχω στα χερια μου εγκατεστημένη για το κινητό οι 160 χαρακτήρες ειναι κανονικά χωρίς άλλη ενέργεια..Τωρα σχετικά με την ασύρματη σύνδεση, υπάρχει πρόγραμμα που να βλέπουμε την ισχύ του Access point?
Link to comment
Share on other sites

pou mporw na vrw to kinito...?:happy:

 

Νομίζω πως πρέπει ακόμη να παίζει στα e-shop. Ο Γερμανός το έκοψε πια ενώ τα Public που το είχαν μέχρι και τώρα τελευταία το είχαν με την τιμή που πρωτοκυκλοφόρησε, και φυσικά χωρίς εκτυπωτή που δίνουν δώρο στα e-shop.

 

Λοιπον στην έκδοση 2.05 που έχω στα χερια μου εγκατεστημένη για το κινητό οι 160 χαρακτήρες ειναι κανονικά χωρίς άλλη ενέργεια..Τωρα σχετικά με την ασύρματη σύνδεση, υπάρχει πρόγραμμα που να βλέπουμε την ισχύ του Access point?

 

Περίεργο, εγώ είχα και την πρώτη έκδοση αλλά και την αναβάθμισή της χωρίς να δουλεύει στους 160 χαρακτήρες.... Για την ισχύ δοκίμασε το airscan sniffer... Είναι για άλλη δουλειά αλλά έδειχνε με μεγάλη ακρίβεια την ισχύ στο MIO μου.

 

Μηπως αυτο το κινητο μπορει να δουλεψει και σαν ασυρματη καρτα δικτυου για τον υπολογιστη ??

 

Δεν μπορεί να δουλέψει σαν ασύρματη κάρτα γιατί θα πρέπει να δει το κινητό σαν καρτα ασύρματης δικτύωσης πράγμα που δεν είναι εφικτό. Το μόνο που παίζει είναι αν υπάρχει κάτι σαν το πρόγραμμα που είχαμε για το MIO και μοιράζαμε το GPS του μέσω Bluetooth... Δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο για ασύρματο δίκτυο πάντως...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...