Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις προσφατη sim, καλεσε ατελως 1231 απο κινητο wind να ρωτησεις αν ειναι ενεργο το 4G στη γραμμη σου.

 

Ναι η σιμ ειναι 4g την αγορασα το νοεμβριο του 16 την ειχα δοκιμασει σε 4g συσκευη και επιανε 4g.Η συσκευη που χω τωρα ειναι 3g.

Edited by gogos2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!να σας αναφερω την εμπειρια μου απο το ταξιδι μου Πατρα-Ζακυνθος:στην αναβαθμισμενη δυτικη αχαια 3g αλλα το σημα ασταθες.Στην κυλληνη μεσα στο πλοιο 2 με τρεις γραμμες 3g που περσυ ηταν φουλ.Στη διαδρομη μεσοπελαγα μονο edge 3g ουτε καν την ωρα που η πρασινη του αδερφου μου καμπανα 3g και 4g.Περσυ στο ιδιο μερος(μεσοπελαγα) ειχε 3g για ενα μεγαλο διαστημα και μετα φουλ edge(wind).Απορω φταιει η σιμ η ειναι προβλημα στο δικτυο;περσυ ημουνα με αλλη σιμ τον αυγουστο και το νοεμβριο του 16 αλλαξα για τριτη φορα τη σιμ μηπως οι συνεχεις αλλαγες σιμ με τον ιδιο αριθμο εχουν δημιουργηαει καποιο προβλημα στη δικτυωση;με χαρα θα περιμενα να μου απαντησει καποιος σε ολα αυτα τα ερωτηματα.

 

Μπορεί μετά από κάποιο update του τηλεφώνου σου να επηρρεάστηκε η baseband. Το δίκτυο λίγο δύσκολο να αλλάξει. Δοκίμασε άλλη συσκευή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάθε φορά που κάποιος έχει πρόβλημα με το δίκτυο μπορεί να φταίει

α. το κινητό του

β. η baseband της συσκευής του

γ. η sim του

δ. ο ίδιος

ε. ο καιρός

στ. ο ανάδρομος Ερμής

αλλά ποτέ η wind, είναι το λιγότερο αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μετά από κάποιο update του τηλεφώνου σου να επηρρεάστηκε η baseband. Το δίκτυο λίγο δύσκολο να αλλάξει. Δοκίμασε άλλη συσκευή.

 

Εγινε αναβαθμιση τον περασμενο μαιο στη συσκευη.Ευχαριστω για την απαντηση. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που κάθε φορά που κάποιος έχει πρόβλημα με το δίκτυο μπορεί να φταίει

α. το κινητό του

β. η baseband της συσκευής του

γ. η sim του

δ. ο ίδιος

ε. ο καιρός

στ. ο ανάδρομος Ερμής

αλλά ποτέ η wind, είναι το λιγότερο αστείο.

 

:lol: ::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάθε φορά που κάποιος έχει πρόβλημα με το δίκτυο μπορεί να φταίει

α. το κινητό του

β. η baseband της συσκευής του

γ. η sim του

δ. ο ίδιος

ε. ο καιρός

στ. ο ανάδρομος Ερμής

αλλά ποτέ η wind, είναι το λιγότερο αστείο.

Σε πολλές περιπτώσεις ευθύνονται τα α,β,γ και δ.

Καλό είναι να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη τη γνώμη μελών που κατέχουν καλά το θέμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις ευθύνονται τα α,β,γ και δ.

 

Aπλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ο φιλος αναφερει προβλημα με το 3G σε ιδια περιοχη που περυσι δεν υπηρχε (προβλημα). Και η δικη μου σκεψη (με τη σιμ) ηταν ακυρη τελικα απο τη στιγμη που δεν εμπλεκεται το 4g.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάθε φορά που κάποιος έχει πρόβλημα με το δίκτυο μπορεί να φταίει

α. το κινητό του

β. η baseband της συσκευής του

γ. η sim του

δ. ο ίδιος

ε. ο καιρός

στ. ο ανάδρομος Ερμής

αλλά ποτέ η wind, είναι το λιγότερο αστείο.

 

Θα σου απαντήσω σοβαρά, αν και πιστεύω ότι πάλι θα χαθεί στην πορεία το πακέτο δεδομένων...

δε μιλήσα για το δ και το στ αλλά τα υπόλοιπα είναι καθημερινά TRs που λύνονται ή όχι (ξέρεις πόσες συσκευές κυκλοφορούν με προβλήματα; ) Και πάλι η Wind χρησιμοποιεί πλέον Huawei με ό,τι συνεπάγεται αυτό (χαζό support, χαζά προβλήματα, ανώριμα features). Εγώ θα έλεγα "ας πρόσεχαν". Δεν είναι στον εξοπλισμό το κόστος το χοντρό αλλά το να στήνεις ένα δίκτυο που η απόδοσή του πέφτει κακόρυφα can cost more... Tα υπόλοιπα τα βλέπετε εσείς, τι απόδοση έχει η Cosmote που εμπιστεύτηκε την Ericsson και τι απόδοση έχει Wind/Vodafone που εμπιστεύτηκαν τους Κινέζους. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω σοβαρά, αν και πιστεύω ότι πάλι θα χαθεί στην πορεία το πακέτο δεδομένων...

δε μιλήσα για το δ και το στ αλλά τα υπόλοιπα είναι καθημερινά TRs που λύνονται ή όχι (ξέρεις πόσες συσκευές κυκλοφορούν με προβλήματα; ) Και πάλι η Wind χρησιμοποιεί πλέον Huawei με ό,τι συνεπάγεται αυτό (χαζό support, χαζά προβλήματα, ανώριμα features). Εγώ θα έλεγα "ας πρόσεχαν". Δεν είναι στον εξοπλισμό το κόστος το χοντρό αλλά το να στήνεις ένα δίκτυο που η απόδοσή του πέφτει κακόρυφα can cost more... Tα υπόλοιπα τα βλέπετε εσείς, τι απόδοση έχει η Cosmote που εμπιστεύτηκε την Ericsson και τι απόδοση έχει Wind/Vodafone που εμπιστεύτηκαν τους Κινέζους. ;)

 

Φαίνεται πολύ μεγάλη διαφορά στην Πάτρα, στα eNodeB που έχουν γίνει Ericsson με τα πρώτα που ήταν πιστεύω NSN.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το κεραιοσύστημα πάνω στον ΟΤΕ του Αγ Γεωργίου στο Ρίο. Από τα πρώτα σημεία 4G στην Πάτρα, παλιός εξοπλισμός.

Φοβερή θέση, τεράστιος ιστός και άπειρα πανελάκια.

Band 7 και band 3 από 20MHz έκαστο και έχω την εντύπωση Β20 10MHz.

Δεν δίνει πάνω από 70mbps ούτε με οπτική επαφή στα 50 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ μεγάλη διαφορά στην Πάτρα, στα eNodeB που έχουν γίνει Ericsson με τα πρώτα που ήταν πιστεύω NSN.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το κεραιοσύστημα πάνω στον ΟΤΕ του Αγ Γεωργίου στο Ρίο. Από τα πρώτα σημεία 4G στην Πάτρα, παλιός εξοπλισμός.

Φοβερή θέση, τεράστιος ιστός και άπειρα πανελάκια.

Band 7 και band 3 από 20MHz έκαστο και έχω την εντύπωση Β20 10MHz.

Δεν δίνει πάνω από 70mbps ούτε με οπτική επαφή στα 50 μέτρα.

 

Πόσο δηλαδή έπεσε η απόδοση σε throughput; Αυτό δε μπορούμε να το δούμε αν δε ξέρουμε ακριβώς και πόση κίνηση "σηκώνει" ο σταθμός. Πρέπει να μπούμε σε λεπτομέρειες για configuration.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δηλαδή έπεσε η απόδοση σε throughput; Αυτό δε μπορούμε να το δούμε αν δε ξέρουμε ακριβώς και πόση κίνηση "σηκώνει" ο σταθμός. Πρέπει να μπούμε σε λεπτομέρειες για configuration.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι θέμα εξοπλισμού, όχι κίνησης. Έχει ταβάνι 70mbps ανεξαρτήτου ώρας και κόσμου. Backhaul έχει άπειρο, εκεί τερματίζουν οι οπτικές του OTE και του GRNET από Αθήνα και Θεσσαλονίκη (ο ΟΤΕ λογικά παίζει σε 2x100gbps πλέον).

Αρνείται να κάνει CA και ακόμα και το σκέτο band7 φαίνεται κουτσουρεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι θέμα εξοπλισμού, όχι κίνησης. Έχει ταβάνι 70mbps ανεξαρτήτου ώρας και κόσμου. Backhaul έχει άπειρο, εκεί τερματίζουν οι οπτικές του OTE και του GRNET από Αθήνα και Θεσσαλονίκη (ο ΟΤΕ λογικά παίζει σε 2x100gbps πλέον).

Αρνείται να κάνει CA και ακόμα και το σκέτο band7 φαίνεται κουτσουρεμένο.

 

Αν έχει ρυθμιστεί έτσι για QoS, έτσι θα λειτουργεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aπλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ο φιλος αναφερει προβλημα με το 3G σε ιδια περιοχη που περυσι δεν υπηρχε (προβλημα). Και η δικη μου σκεψη (με τη σιμ) ηταν ακυρη τελικα απο τη στιγμη που δεν εμπλεκεται το 4g.

 

Αρα δεν φταιει η καρτα σιμ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα σου απαντήσω σοβαρά, αν και πιστεύω ότι πάλι θα χαθεί στην πορεία το πακέτο δεδομένων...

δε μιλήσα για το δ και το στ αλλά τα υπόλοιπα είναι καθημερινά TRs που λύνονται ή όχι (ξέρεις πόσες συσκευές κυκλοφορούν με προβλήματα; ) Και πάλι η Wind χρησιμοποιεί πλέον Huawei με ό,τι συνεπάγεται αυτό (χαζό support, χαζά προβλήματα, ανώριμα features). Εγώ θα έλεγα "ας πρόσεχαν". Δεν είναι στον εξοπλισμό το κόστος το χοντρό αλλά το να στήνεις ένα δίκτυο που η απόδοσή του πέφτει κακόρυφα can cost more... Tα υπόλοιπα τα βλέπετε εσείς, τι απόδοση έχει η Cosmote που εμπιστεύτηκε την Ericsson και τι απόδοση έχει Wind/Vodafone που εμπιστεύτηκαν τους Κινέζους. ;)

 

Αρα φετος που ειδα λιγοτερο σημα εχει να κανει με την αποδοση του δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννιτσά πριν λίγη ώρα μου εμφάνισε αυτό σε lte only. cc56b59df188eda376cad84d261ace28.jpg

 

Αλλά ήταν εικονικο. Μάλλον κάνουν δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

@scream λάθος κεραία είδες της Cosmote Είναι!!!
Και πως την είδα; Γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Κακό 2g δίκτυο κατά μήκος της επαρχιακής οδού Ναυπάκτου - Παλιοπύργου σε σχέση με προ διετίας επίσκεψής μου. Καλό δίκτυο 2/3g κατά μήκος της επαρχιακής οδού Ναυπάκτου - Ιτέας. Το 4g ήταν λίγο αναιμικό, ιδίως δε σε παραλίες κοντά στην πόλη της Ναυπάκτου που διοικητικά υπάγονται στη Φωκίδα και πλημμυρίζουν με κόσμο.

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wind στον Άγιο Αρτέμιο στο Παγκράτι και προς πλατεία Υμηττού, απαράδεκτη εδω και πολύ πολύ καιρό. Σε εσωτερικό χώρο προβληματική ακόμα και η συνομιλία με 2g, για ίντερνετ ούτε λόγος φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Απαίσιο σήμα, ούτε να μιλήσεις δεν γίνεται, Μαρούσι, στην περιοχή του ΚΑΤ, αλλά και πιο κάτω στην Πεύκη, Οδός Πίνδου.

Αυλίδα, επίσης το ίδιο.

Νομίζω το έχουν αφήσει στο έλεος το δίκτυο κινητής... οριακά είμαι να αλλάξω...

 

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαίσιο σήμα, ούτε να μιλήσεις δεν γίνεται, Μαρούσι, στην περιοχή του ΚΑΤ, αλλά και πιο κάτω στην Πεύκη, Οδός Πίνδου.

Αυλίδα, επίσης το ίδιο.

Νομίζω το έχουν αφήσει στο έλεος το δίκτυο κινητής... οριακά είμαι να αλλάξω...

 

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην αθηνα ισως ναι,τρεχουν πολυ την επαρχια που ειναι χειροτερα.Υπομονη μεχρι τις αρχες του 18 που λογικα τοτε θα γινει η φαση 2 του 4G προσθετοντας χωρητικοτητα στος σταθμους με 4G B7,refarm της B3 με 10mhz στο 4G απο τα συνολικα 15mhz που εχει τα οποια ειναι και για το 2G.Και επισης ισως να δουμε 3G στα 900mhz οπως κανουν οι αλλες ισως και volte/wifi calling οταν αναβαθμιστουν ολοι οι σταθμοι πανελλαδικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στην αθηνα ισως ναι,τρεχουν πολυ την επαρχια που ειναι χειροτερα.Υπομονη μεχρι τις αρχες του 18 που λογικα τοτε θα γινει η φαση 2 του 4G προσθετοντας χωρητικοτητα στος σταθμους με 4G B7,refarm της B3 με 10mhz στο 4G απο τα συνολικα 15mhz που εχει τα οποια ειναι και για το 2G.Και επισης ισως να δουμε 3G στα 900mhz οπως κανουν οι αλλες ισως και volte/wifi calling οταν αναβαθμιστουν ολοι οι σταθμοι πανελλαδικα.

 

Όταν λες θα γινει η φαση 2 πως ακριβώς το εχεις καταλάβει; έρχεται το 18 και ξαφνικά στέλνει την ίδια μερα τεχνικούς παντού να βάλλουν carriers?

 

Γιατι φαση 2 σημαίνει στελνει τεχνικούς όποτε 1-2 χρόνια θα έχουν δουλειά. Και θα ξαναέχουμε (για Τρίτη φορά) το "υπομονή δεν εχει αναβαθμίσει στην περιοχή σου".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...