Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν χρειάζεσαι το ΑPN της WIND είναι gint.b-online.gr και της Q myq Στην Q πρέπειτο Data roaming να είναι ανοικτό.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Στις ρυθμίσεις APN έχει φέρει τις πληροφορίες όπως αναφέρεις για τη Wind. Παρόλα αυτά δεν "φέρνει" carriers.

Link to comment
Share on other sites

Αντε,σχεδον φτιαχτηκε το σημα στο σπιτι σου...Περιμενω να δω αλλαγες στη Β.Ελλαδα.

 

Θα περιμένεις πολύ ακόμα.

Εγώ περιμένω καμια 11-12 χρόνια που είμαι συνδρομητής της wind.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις πολύ ακόμα.

 

 

Εγώ περιμένω καμια 11-12 χρόνια που είμαι συνδρομητής της wind.:lol:

 

 

 

Μεγαλε εκει στο χωριο που παω βλεπω Gprs και μονο που δεν το πεταω στον τοιχο στο κινητο και να χαλασει...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Speedtest απο την καινούργια κεραία 3G της Wind στις Καλύβες Αποκόρωνα Χανίων, στην έξοδο της εθνικής οδού προς Αρμένους (που σημειωτέον πριν έπιανε 1/4 μπάρες Gprs με το ζόρι). Η μέτρηση έγινε με το αυτοκίνητο εν κινήσει. Αρκετά καλό μπορώ να πω και κάνα δυο σελίδες που άνοιξα στο ίντερνετ φορτώναν γρήγορα. Άμα είσαι σε σταθερό σημείο πρέπει να πιάνει άνετα 10-12 Mbps. Να τονίσω ότι το μόντεμ του κινητού μου υποστηρίζει ταχύτητες μέχρι 21Mbps download οπότε με 42 ίσως να μπορεί να δώσει και καλύτερες μετρήσεις. Επίσης δεν είναι 4G η συσκευή μου οπότε δεν ξέρω αν έβαλαν και 4G στην περιοχή ή μόνο 3G. Όποιος συντοπίτης μπορεί ας το επιβεβαιώσει... Κάτι έχει πάθει ο Chrome εν τω μεταξύ και δε μου ανεβάζει συνημμένο.

 

Speedtest by RadioOPT

Network : HSPA+ Wind GR

Download speed: 7.43 Mbps

Upload speed : 3.41 Mbps

Ping: 50 ms

 

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/IMG_20160259_092750_zpsohetnuev.jpg

 

Κατάφερα και το ανέβασα τελικά!

Edited by Dimos_Vav
Φωτογραφία

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Στις ρυθμίσεις APN έχει φέρει τις πληροφορίες όπως αναφέρεις για τη Wind. Παρόλα αυτά δεν "φέρνει" carriers.

 

Επανέρχομαι γιατί δεν το έχω λύσει ακόμα το πρόβλημα.

Έχω παραλάβει το Meizu MX4 pro από κινεζομάγαζο και έχω πρόβλημα μη σύνδεσης στο δίκτυο του παρόχου μου (wind), ουτε καν για τηλέφωνα.

Το κινητό μου είναι το μοντέλο M462 και το αναφέρω γιατί σε κάποια sites (willmyphonework,frequencycheck) γράφει ότι το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει UMTS συχνότητες αντίθετα από το M462U.

Γνωρίζει κάποιος αν ένα κινητό αναφέρει ότι υποστηρίζει WCDMA 2100 σημαίνει και UMTS 2100 που είναι το ζητούμενο? νομίζω.

Διότι UMTS δεν αναφέρει κανένα Site και κανένα κινητό στη συσκευασία του!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οταν ερθει σπιτι σου κεραια να το κανεις now loading :lol: θα εχει και μια δοσει αληθειας

 

Όταν μπει μπροστά η κεραία στο σπίτι μου κοντά που είναι έτοιμη αλλά δεν ξέρω τι περιμένουν να την βάλουν μπροστά, θα το λιώσω στο Loading... :lol::lol::lol::lol::lol:

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση ταχυτητας speedtest OOKLA , 100 περιπου μετρα απο το Εθνικο Σταδιο του Βολου . (ΕΑΚ) .

 

Με H "απλο" , οχι με Η+ , να τονισω , λογω συγκεκριμενου 3G wifi modem , το οποιο υποστηριζει ταχυτητες (θεωρητικες) μεχρι 21 mbps download , με "απλο" Η :

 

Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1771681939

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί δεν το έχω λύσει ακόμα το πρόβλημα.

Έχω παραλάβει το Meizu MX4 pro από κινεζομάγαζο και έχω πρόβλημα μη σύνδεσης στο δίκτυο του παρόχου μου (wind), ουτε καν για τηλέφωνα.

Το κινητό μου είναι το μοντέλο M462 και το αναφέρω γιατί σε κάποια sites (willmyphonework,frequencycheck) γράφει ότι το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει UMTS συχνότητες αντίθετα από το M462U.

Γνωρίζει κάποιος αν ένα κινητό αναφέρει ότι υποστηρίζει WCDMA 2100 σημαίνει και UMTS 2100 που είναι το ζητούμενο? νομίζω.

Διότι UMTS δεν αναφέρει κανένα Site και κανένα κινητό στη συσκευασία του!!!

WCDMA UMTS είναι το ίδιο πράγμα. UMTS είναι τύπος του WCDMA που είναι μέχρι 7.2Mbps, στην ουσία όλες οι συσκευές WCDMA πλέον υποστήρίζουν HSPA+ που είναι 42Mbps. Η συσκευή σου ποιο firmware έχει;

Link to comment
Share on other sites

WCDMA UMTS είναι το ίδιο πράγμα. UMTS είναι τύπος του WCDMA που είναι μέχρι 7.2Mbps, στην ουσία όλες οι συσκευές WCDMA πλέον υποστήρίζουν HSPA+ που είναι 42Mbps. Η συσκευή σου ποιο firmware έχει;

 

Flyme 4.5.7A

Λογικά με το Α θα έπρεπε να συνδεθεί αμέσως. Έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Flyme 4.5.7A

Λογικά με το Α θα έπρεπε να συνδεθεί αμέσως. Έτσι?

Ναι. μυρίζει πρόβλημα hardware, πιθανόν το καλώδιο της κεραίας να μην είναι συνδεδεμένο

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί έχω επιτέλους σήμα 3G φουλ στο σπίτι μου και μάλιστα με πολύ καλές ταχύτητες της τάξης των 14-15Mbps! Ελπίζω μόνο να μην είναι δοκιμή πάλι και αύριο δεν πιάνει τίποτα... :p

 

Τα στοιχεία της νέας κεραίας:

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-03-02-11-32-58_zpseiwmskei.png

 

Και το speed test:

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-03-02-14-21-44_zpskbdl9kkk.png

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια έψαξα να βρω πόσες κεραίες έχει η κάθε εταιρία στην περιοχή μου και γιατί δεν έχει καλό σήμα η Wind...μεσα στην πόλη των Τρικάλων και στα χωριά συνολικά η COSMOTE-ΟΤΕ έχουν 37,η Vodafone 19 και η Wind 6....στην περιοχή που μένω έχει κοντά η Vodafone.Πως να έχω σήμα από την Wind?Ειδικά στο χωριό η πιο κοντινή της Wind είναι στα 8 χιλιόμετρα.Δεν ξέρω πόση εμβέλεια έχουν αλλά σήμα στο χωριό δεν έχω καθόλου καλό ειδικά μέσα στο σπίτι,ενώ στην περιοχή των Τρικάλων έχουμε σκέτο Η
Link to comment
Share on other sites

Με γεια σας στην Κρήτη :) Σύντομα σε άλλες περιοχές...

Από περιέργεια έψαξα να βρω πόσες κεραίες έχει η κάθε εταιρία στην περιοχή μου και γιατί δεν έχει καλό σήμα η Wind...μεσα στην πόλη των Τρικάλων και στα χωριά συνολικά η COSMOTE-ΟΤΕ έχουν 37,η Vodafone 19 και η Wind 6....στην περιοχή που μένω έχει κοντά η Vodafone.Πως να έχω σήμα από την Wind?Ειδικά στο χωριό η πιο κοντινή της Wind είναι στα 8 χιλιόμετρα.Δεν ξέρω πόση εμβέλεια έχουν αλλά σήμα στο χωριό δεν έχω καθόλου καλό ειδικά μέσα στο σπίτι,ενώ στην περιοχή των Τρικάλων έχουμε σκέτο Η

 

Τα Τρίκαλα ποτέ δεν ήταν το φορτε μου. Δεν έχω γυρισει την περιοχή ούτε τα ορεινά. Καρδίτσα δεν είναι έτσι. Πολύ πυκνό δίκτυο αλλά παλιό...

Επειδή το κατάστημα Wind στην πόλη από την οποία κατάγομαι είναι γνωστός μου, μου είπε μέχρι Μάιο όλη η Θεσσαλία θα έχει νέο δίκτυο. Μου είπε ότι ήδη έχουν αρχίσει :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με γεια σας στην Κρήτη :) Σύντομα σε άλλες περιοχές...

 

 

Τα Τρίκαλα ποτέ δεν ήταν το φορτε μου. Δεν έχω γυρισει την περιοχή ούτε τα ορεινά. Καρδίτσα δεν είναι έτσι. Πολύ πυκνό δίκτυο αλλά παλιό...

Επειδή το κατάστημα Wind στην πόλη από την οποία κατάγομαι είναι γνωστός μου, μου είπε μέχρι Μάιο όλη η Θεσσαλία θα έχει νέο δίκτυο. Μου είπε ότι ήδη έχουν αρχίσει :)

 

Μακάρι φίλε μου!!Να σαι καλά για την πληροφορία και εύχομαι να γίνει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί έχω επιτέλους σήμα 3G φουλ στο σπίτι μου και μάλιστα με πολύ καλές ταχύτητες της τάξης των 14-15Mbps! Ελπίζω μόνο να μην είναι δοκιμή πάλι και αύριο δεν πιάνει τίποτα... :p

 

Τα στοιχεία της νέας κεραίας:

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-03-02-11-32-58_zpseiwmskei.png

 

Και το speed test:

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-03-02-14-21-44_zpskbdl9kkk.png

 

Επιτέλους,πολύ καλά νεα.Μαλλον σε βλέπω να κρατήσεις το F2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί έχω επιτέλους σήμα 3G φουλ στο σπίτι μου και μάλιστα με πολύ καλές ταχύτητες της τάξης των 14-15Mbps! Ελπίζω μόνο να μην είναι δοκιμή πάλι και αύριο δεν πιάνει τίποτα... :p

 

Ωραίος! Από τη 1/4 σκάλες GPRS πήγες στις 4/4 με 3G! Αν έχεις αρκετά ΜΒ, δοκίμασε αργά το βράδυ και με το OOKLA Speedtest και επίλεξε το σέρβερ του HyperHosting (που παίζει και το MyPhone). Πιστεύω ότι θα δεις ακόμα παραπάνω! :happy:

 

Μέσα στο δικό μου σπίτι Αθήνα, έχω δει με φουλ Η+ από WIND ακόμα και 29 Mbps (στις 6 πμ)!! :rolleyes: Το μεσημέρι που το δίκτυο έχει πολλή κίνηση, πέφτει κάτω από 15.

 

Άντε, να δούμε και ο Jimmiss τι θα πιάνει στα Χανιά, που κάθε μέρα έκανε speedtest με το Edge... :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Από τη 1/4 σκάλες GPRS πήγες στις 4/4 με 3G! Αν έχεις αρκετά ΜΒ, δοκίμασε αργά το βράδυ και με το OOKLA Speedtest και επίλεξε το σέρβερ του HyperHosting (που παίζει και το MyPhone). Πιστεύω ότι θα δεις ακόμα παραπάνω! :happy:

 

Μέσα στο δικό μου σπίτι Αθήνα, έχω δει με φουλ Η+ από WIND ακόμα και 29 Mbps (στις 6 πμ)!! :rolleyes: Το μεσημέρι που το δίκτυο έχει πολλή κίνηση, πέφτει κάτω από 15.

 

Άντε, να δούμε και ο Jimmiss τι θα πιάνει στα Χανιά, που κάθε μέρα έκανε speedtest με το Edge... :p

 

Εμένα το μόντεμ του κινητού είναι έως 21Mbps οπότε πάνω από 17-18 δεν νομίζω να δω με αυτή την συσκευή. Άμα έρθει κάνεις γνωστός με 42άρι θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω. Ο Jimmiss θα πρέπει να δει αν έχει πάρει μπρος η κεραία στην Γεωργιουπολη γιατί δεν πιάνουμε από την ίδια κεραία, παρόλο που είμαστε κοντοχωριανοί.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόντεμ του κινητού είναι έως 21Mbps οπότε πάνω από 17-18 δεν νομίζω να δω με αυτή την συσκευή. Άμα έρθει κάνεις γνωστός με 42άρι θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω. Ο Jimmiss θα πρέπει να δει αν έχει πάρει μπρος η κεραία στην Γεωργιουπολη γιατί δεν πιάνουμε από την ίδια κεραία, παρόλο που είμαστε κοντοχωριανοί.

 

Όχι 17 με 18 αλλά 10 με 11

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/wp/47880697.png

 

Θεσσαλονικη στη Χαριλαου,32ο ΓΕΛ Θεσσαλονικης

 

Η ταχυτητα ειναι οσο το Adsl μου στην Forthnet και λιγο παραπανω(9mbps σταθερα εχω).Αρκετα ικανοποιημενος με H+

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Νικο , απο την αγαπημενη Συμπρωτευουσα ;)

 

Χαιρομαι πραγματικα που εισαι ικανοποιημενος , εστω και με τα 11 mbps και ΔΕΝ γκρινιαζεις .

 

ΜΗΝ ειμαστε αχαριστοι συνεχεια . Χαμογελο και αισιοδοξια .

 

Καλημερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Νικο , απο την αγαπημενη Συμπρωτευουσα ;)

 

 

 

 

 

Χαιρομαι πραγματικα που εισαι ικανοποιημενος , εστω και με τα 11 mbps και ΔΕΝ γκρινιαζεις .

 

 

 

 

 

ΜΗΝ ειμαστε αχαριστοι συνεχεια . Χαμογελο και αισιοδοξια .

 

 

 

 

 

Καλημερα ;)

 

 

 

Δεν ζηταω και 100 αλλα εστω και 4 να εχω για να μπορω να κανω δουλεια.Να μη σερνεται το 3G θελω και καλη καλυψη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...