Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοεις οτι ειναι γρηγορο το 3G της Wind στην Πατρα ?

 

Σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικό.Αλλοτε είναι αρκετά γρήγορο και άλλοτε σε απογοητεύει,εξαρτάται βέβαια το σημείο λήψης,την χωρητικότητα του δικτύου τη συγκεκριμένη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικό.Αλλοτε είναι αρκετά γρήγορο και άλλοτε σε απογοητεύει,εξαρτάται βέβαια το σημείο λήψης,την χωρητικότητα του δικτύου τη συγκεκριμένη στιγμή.

 

Στην Πάτρα έχει και παλιό και καινούργιο 3G δίκτυο και ανάλογα σε ποια κεραία πέφτεις κάθε φορά πάει με 1000 ή τα ζώα μου αργά.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα έχει και παλιό και καινούργιο 3G δίκτυο και ανάλογα σε ποια κεραία πέφτεις κάθε φορά πάει με 1000 ή τα ζώα μου αργά.

 

Μέσα στην πόλη έχει αναβαθμισμένο.Στα περίχωρα δηλαδή Ρίο και Μιντιλόγλι εχει παλιό.Η κεραία που μένω ειναι στην ανθεμίου μ.αγυιά και είναι του 2002 αλλά επικοινωνεί με την κεραία στον αγιο διονύσιο που απο τι εχω δεί είναι καινούργια.

Edited by gogos2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην πόλη έχει αναβαθμισμένο.Στα περίχωρα δηλαδή Ρίο και Μιντιλόγλι εχει παλιό.Η κεραία που μένω ειναι στην ανθεμίου μ.αγυιά και είναι του 2002 αλλά επικοινωνεί με την κεραία στον αγιο διονύσιο που απο τι εχω δεί είναι καινούργια.

Στο Ρίο παραλιακά πιάνεις 3G; Το καλοκαίρι δεν είχε πουθενά, και το 2G ήταν οριακό

Link to comment
Share on other sites

Στο Ρίο παραλιακά πιάνεις 3G; Το καλοκαίρι δεν είχε πουθενά, και το 2G ήταν οριακό

 

Το καλοκαίρι που χα πάει για μπάνιο στον καστελόκαμπο είχε 3g μεν,αλλά ήταν αργό και ασταθές.Είχα τύχει δε σε μια εκδήλωση τον περασμένο μάιο στους προσκόπους στο Ρίο και κει ήταν πιο καλό με άνεση έβλεπες τα νέα στο the best.Eπίσης εχω δεί οτι σε κλειστούς χώρους εχει gprs.Aαα είχα κάνει και μέτρηση στο νοσοκομείο down 1,53 up 0.53.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι που χα πάει για μπάνιο στον καστελόκαμπο είχε 3g μεν,αλλά ήταν αργό και ασταθές.Είχα τύχει δε σε μια εκδήλωση τον περασμένο μάιο στους προσκόπους στο Ρίο και κει ήταν πιο καλό με άνεση έβλεπες τα νέα στο the best.Eπίσης εχω δεί οτι σε κλειστούς χώρους εχει gprs.Aαα είχα κάνει και μέτρηση στο νοσοκομείο down 1,53 up 0.53.

Δε ξέρω για Καστελόκαμπο, αλλά στο Ρίο στην Ποσειδώνος το 3G ήταν σχεδόν ανύπαρκτο (έπιανε αν έβαζες το κινητό μονο 3G αλλά ούτε κλήση δεν έκανε), και σε ανοιχτό χώρο μαγαζιού το 2G ήταν οριακό, σε κλειστό δεν είχες σήμα..μόλις ανέβαινα προς προαστιακό, full 3G

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για Καστελόκαμπο, αλλά στο Ρίο στην Ποσειδώνος το 3G ήταν σχεδόν ανύπαρκτο (έπιανε αν έβαζες το κινητό μονο 3G αλλά ούτε κλήση δεν έκανε), και σε ανοιχτό χώρο μαγαζιού το 2G ήταν οριακό, σε κλειστό δεν είχες σήμα..μόλις ανέβαινα προς προαστιακό, full 3G

 

Σε μερικά στενά υπάρχει πρόβλημα με τη wind.Προαστιακό εννοείς προς τα πάνω απο την ποσειδώνος ή στο σταθμό;

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά στενά υπάρχει πρόβλημα με τη wind.Προαστιακό εννοείς προς τα πάνω απο την ποσειδώνος ή στο σταθμό;

Στη ποδειδώνος εννοώ στα μαγαζιά. Φεύγοντας από παραλία κ περπατώντας προς τον σταθμό, έπιασα πλήρες 3G πριν φτασω σταθμό

Link to comment
Share on other sites

Στη ποδειδώνος εννοώ στα μαγαζιά. Φεύγοντας από παραλία κ περπατώντας προς τον σταθμό, έπιασα πλήρες 3G πριν φτασω σταθμό

 

Το χει αυτό η wind με την τοπικότητα στο σημα οχι πως δεν συμβαίνει σε άλλες εταιρείες σε μικρότερο βαθμο βεβαια.Παντως για την περιοχή υπάρχει κεραία στο Ακταίο στην παλαιά εθνική πατρών-Αθηνών

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Ρίο παραλιακά πιάνεις 3G; Το καλοκαίρι δεν είχε πουθενά, και το 2G ήταν οριακό

 

Συμβαίνει κ τώρα αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανεις ιδέα αν Χαλκίδα εχει καλο σήμα η wind?? γιατι βρήκα μια καλη προσφορά και λέω να την παρω. Αλλά απο 3g 4g λέει τίποτα;;
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κ τώρα αυτό;;;
δε ξέρω, το καλοκαίρι μονο ήμουν κει για λιγες μερες

 

Εχεις κανεις ιδέα αν Χαλκίδα εχει καλο σήμα η wind?? γιατι βρήκα μια καλη προσφορά και λέω να την παρω. Αλλά απο 3g 4g λέει τίποτα;;

3G μια χαρά, μέτριο στην περιοχή ανάμεσα Νέα Αρτάκη-Χαλκίδα. 4G δε ξέρω

Link to comment
Share on other sites

A detailed image for this result can be found here:

 

http://www.speedtest.net/wp/0.png

 

 

 

Test Date: 20/2/2016 2:15:24 μμ

 

Connection Type: Cellular

 

Server: Veria

 

Download: 0,19 Mbps

 

Upload: 0,91 Mbps

 

Ping: 252 ms

 

3G στη Χαλαστρα Θεσσαλονικης.Πολυ χαλια,με αρκετο ping.

 

Σε καποια σημεια χανεται και γυρναει σε Gprs.Κυμινα και Μαλγαρα εχει Gprs.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις κανεις ιδέα αν Χαλκίδα εχει καλο σήμα η wind?? γιατι βρήκα μια καλη προσφορά και λέω να την παρω. Αλλά απο 3g 4g λέει τίποτα;;

 

 

 

Δες χαρτες καλυψης στο site της Wind για 3G/4G.Επισης παρε μια καρτα για δοκιμη και αμα μεινεις ικανοποιημενη κανε φορητοτητα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δες χαρτες καλυψης στο site της Wind για 3G/4G.Επισης παρε μια καρτα για δοκιμη και αμα μεινεις ικανοποιημενη κανε φορητοτητα.

 

Οι χάρτες της Wind είναι "για κλάματα":

 

Πχ για Κρήτη 3G το μόνο που ισχύει είναι ότι:

ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ:

http://i64.tinypic.com/15ry04y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανεις ιδέα αν Χαλκίδα εχει καλο σήμα η wind?? γιατι βρήκα μια καλη προσφορά και λέω να την παρω. Αλλά απο 3g 4g λέει τίποτα;;

 

Για 4g δεν ξέρω αλλά το 3G της σε χαλκίδα και γύρω περιοχές είναι αρκετά καλό. Δεν χάνεις τίποτα να την δοκιμάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για 4g δεν ξέρω αλλά το 3G της σε χαλκίδα και γύρω περιοχές είναι αρκετά καλό. Δεν χάνεις τίποτα να την δοκιμάσεις!

 

Είχε Η+ το καλοκαίρι στη Χαλκίδα. Γύρω στα 20mbps έπιανα σε γενικές γραμμές. Αλλά ήμουν περαστικός. Πολύ καλή καλυψη μου φάνηκε να έχει όπως και χωρητικότητα.

 

Στην Κρήτη έχει πέσει όλο το βάρος τώρα. Απορώ πως δε βλέπετε διαφορά. Η victus αναβαθμίζει όλες τις κεραίες εκτός από αυτή που σας ενδιαφέρει φαινεται! :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μετακομίζω πολύ σύντομα, σε διαμέρισμα κοντά στην Πανόρμου και σκέφτομαι να βάλω το double play (σταθερή + internet) της wind. Έχει κανείς εμπειρία από την περιοχή, αν η σύνδεση στο internet είναι αξιόπιστη, το σήμα είναι καλό κτλ;; Θα με βοηθούσε πολύ κάποια συμβουλή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μετακομίζω πολύ σύντομα, σε διαμέρισμα κοντά στην Πανόρμου και σκέφτομαι να βάλω το double play (σταθερή + internet) της wind. Έχει κανείς εμπειρία από την περιοχή, αν η σύνδεση στο internet είναι αξιόπιστη, το σήμα είναι καλό κτλ;; Θα με βοηθούσε πολύ κάποια συμβουλή

 

Στην περιοχή μένω, κοντά στο Μετρό Πανόρμου. Η WIND κινητή "φυσάει" εδώ πέρα, πραγματικά! Σε 2G, 3G, 4G, τα πάντα. Ακόμα και σε εσωτερικούς χώρους βαθιά, έχει τουλάχιστον 1 σκάλα σήμα, εκεί που η Vodafone (2η κάρτα) δεν πιάνει τίποτα!

 

Για Double Play δε γνωρίζω, έχω HOL (Vodafone) στο σπίτι, αλλά το Αστικό Κέντρο είναι κοντά στην περιοχή (Πανόρμου- Νέα Φιλοθέη - Γηροκομείο κλπ), φαντάζομαι οι ταχύτητες θα είναι καλές, αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες... Τεσπα, αυτό είναι και λίγο άσχετο με το θέμα, καθώς μιλάμε για κινητή. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Στην Κρήτη έχει πέσει όλο το βάρος τώρα. Απορώ πως δε βλέπετε διαφορά. Η victus αναβαθμίζει όλες τις κεραίες εκτός από αυτή που σας ενδιαφέρει φαινεται! :lol:

Χανιά και νοτια Καμία μα καμιά βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Είχε Η+ το καλοκαίρι στη Χαλκίδα. Γύρω στα 20mbps έπιανα σε γενικές γραμμές. Αλλά ήμουν περαστικός. Πολύ καλή καλυψη μου φάνηκε να έχει όπως και χωρητικότητα.

 

Στην Κρήτη έχει πέσει όλο το βάρος τώρα. Απορώ πως δε βλέπετε διαφορά. Η victus αναβαθμίζει όλες τις κεραίες εκτός από αυτή που σας ενδιαφέρει φαινεται! :lol:

 

Στα Χανιά δεν υπάρχει καμία βελτίωση ,παλεύουμε με GPRS !

Link to comment
Share on other sites

Στο νομό Χανίων γίνεται κάποια αναβάθμιση και έχω δει σήμα 3G σε περιοχές που παλιά δεν έπιανε καθόλου αλλά μόνο για 1-2 μέρες. Προφανώς στήνουν τον εξοπλισμό, κάνουν και μία δοκιμή και μετά τις σβηνουν και μάλλον μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κεραιών και συνδεθούν με το backbone δίκτυο θα μπουν σε λειτουργία όλες μαζι; Κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε και στην Πελοπόννησο που ξαφνικά είχε καλυφθεί σχεδόν όλη σε σύντομο χρονικό διάστημα. Εγω προσωπικά αναμένω και όταν με το καλό πάρει μπροστά το νέο δίκτυο θα το τσεκάρω και αν πιάνει το ίδιο καλά με της Vodafone που δουλεύω εως τώρα θα γίνει το νούμερο της Wind ο κύριος αριθμός που θα δουλεύω. Αλλιώς μένω με την κόκκινη και το καταργω και ησυχαζω...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν η Victus αναβαθμίζει το δίκτυο κορμού. Αυτό κάνει, οκ.

Το θέμα είναι αν η Wind βάζει και τον εξοπλισμό.

Το ότι η Victus κινείται εδώ και λίγο καιρό στην περιοχή δεν σημαίνει ότι η Wind θα αλλάξει και όλο τον εξοπλισμό ή ότι θα πυκνώσει το δίκτυο.

Αυτό θα γίνει όταν υπάρχουν φράγκα για αγορά εξοπλισμού.

Τότε, δεδομένης και της αναβάθμισης του δικτύου κορμού, ναι, το δίκτυο θα παίξει σε μικρό χρονικό διάστημα.

Εύχομαι να έχει ήδη στήσει τον νέο εξοπλισμό και να παίξει όπως λέτε απευθείας το νέο δίκτυο και στους 4 νομούς της Κρήτης.

Αυτό είναι θετικό για όλους, για να υπάρχουν 3 δυνατοί παίκτες στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν η Victus αναβαθμίζει το δίκτυο κορμού. Αυτό κάνει, οκ.

Το θέμα είναι αν η Wind βάζει και τον εξοπλισμό.

Το ότι η Victus κινείται εδώ και λίγο καιρό στην περιοχή δεν σημαίνει ότι η Wind θα αλλάξει και όλο τον εξοπλισμό ή ότι θα πυκνώσει το δίκτυο.

Αυτό θα γίνει όταν υπάρχουν φράγκα για αγορά εξοπλισμού.

Τότε, δεδομένης και της αναβάθμισης του δικτύου κορμού, ναι, το δίκτυο θα παίξει σε μικρό χρονικό διάστημα.

Εύχομαι να έχει ήδη στήσει τον νέο εξοπλισμό και να παίξει όπως λέτε απευθείας το νέο δίκτυο και στους 4 νομούς της Κρήτης.

Αυτό είναι θετικό για όλους, για να υπάρχουν 3 δυνατοί παίκτες στην αγορά.

 

Όπου αναβαθμίζει η Victus αναβαθμίζουν ταυτόχρονα. Ρε παιδιά εδώ έβαλε 4η γενιά στην Ανάφη, λέτε να κολλήσει για την Κρήτη :p Λίγη λογική. Δε ξέρω που έχει κολλήσει η διαδικασία ενεργοποίησης. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπου αναβαθμίζει η Victus αναβαθμίζουν ταυτόχρονα. Ρε παιδιά εδώ έβαλε 4η γενιά στην Ανάφη, λέτε να κολλήσει για την Κρήτη :p Λίγη λογική. Δε ξέρω που έχει κολλήσει η διαδικασία ενεργοποίησης. ;)

 

4G Wind στην Ανάφη;

Πότε έγινε αυτό;

Τέλη Αυγούστου είχαν όλες οι εταιρείες πρόβλημα. Μόνο στη Χώρα η Voda και η C-Ote.

 

Για να δούμε τι θα "πιάσουν" και στη Κρήτη... Αν κρίνω από 4G Wind Αθήνα 8-10Mbps download, δεν περιμένω πολλά από Wind.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...