Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το ότι ο δέκτης μας είναι μπάζο......εντάξει όλοι έχουμε δέκτη μπάζο που σου μεταφέρουμε την εμπειρία μας! Α και που'σαι.....με τον ίδιο δέκτη κινούμαι με Cosmote και ΔΕΝ έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα από αυτά που σου ανέφερα! Εξήγησε μου λοιπόν "επιστημονικά" πώς γίνεται αυτό;;; :blink::X:mad:

 

A2/B2 report ζητάν το RSRQ (ποιότητα σήματος). Δύο.πράγματα συμβαίνουν στην εναλλαγή. Το σήμα δεν έχει καλή ποιότητα ή ο δέκτης σας είναι μπάζο. Πάντως το δίκτυο βάσει του report κάνει την εναλλαγή. Δεν είναι πια και τόσο αυστηρά τα levels.

 

H Cosmote κάνει report RSRP only στα Αx/Bx reports. Οι Vodafone/Wind RSRP/RSRQ.

Για το υπόλοιπο παραλήρημα δεν απαντώ και δε καταλαβαίνω γιατί ενοχλείσαι τόσο πολύ όταν άλλοι έχουν διαφορετική άποψη.

Και δεν είπα ότι απαραίτητα ο δέκτης σου είναι μπάζο. Μπορεί όντως να μην είναι καλό το δίκτυο στην περιοχή σου και για αυτό να κάνει την εναλλαγή. Δε καταλαβαίνω γιατί ΤΟΣΗ μανία με τις εναλλαγές. Αν δεν έχει καλό σήμα θα αλλάξει. Είτε φταίει το τηλέφωνο είτε το δίκτυο θα αλλάξει. Δε κατηγορώ κανέναν, απλά εξηγώ τι γίνεται. :blink:

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ υπεροψία.....! Εγώ σέβομαι ότι είσαι επαγγελματίας τους χώρου ΑΛΛΑ εσύ ΔΕΝ σέβεσαι την εμπειρία χρήσης που έχω σε μέρη που κινούμαι καθημερινά για χρόνια! Έρχεσαι μια φορά στο τόσο για κάνα μήνα, κάνεις κάποιες μετρήσεις επαγγελματικές και μη και μπράβο σου αλλά ΔΕΝ θα μας βγάλεις και τρελούς και για να μας πείσεις μας πετάς ότι ορολογία γουστάρεις για να το παίξεις ειδήμων! ΝΑΙ είναι ο επαγγελματικός σου χώρος ΑΛΛΑ τα γεγονότα είναι τα εξής(συνολικά):

-Ταχύτητες πολύ χαμηλότερες

-Κάλυψη μικρότερη

-Μόνο 800αρα μπάντα

-Τώρα τελευταία πολλά "μπουκώματα" σε περιοχές που ΔΕΝ υπήρχε πρόβλημα πριν τον Αύγουστο

-Εναλλαγές πιο συχνές (λόγω κάλυψης κυρίως και όχι "ανεξήγητες" όπως της Vodafone)

 

Για το ότι ο δέκτης μας είναι μπάζο......εντάξει όλοι έχουμε δέκτη μπάζο που σου μεταφέρουμε την εμπειρία μας! Α και που'σαι.....με τον ίδιο δέκτη κινούμαι με Cosmote και ΔΕΝ έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα από αυτά που σου ανέφερα! Εξήγησε μου λοιπόν "επιστημονικά" πώς γίνεται αυτό;;; :blink::X:mad:

 

Υ.Γ.: Η εμπειρία χρήσης έχει γίνει με δέκτες κινητών Samsung, LG, Xiaomi, Vernee ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ τα ίδια αποτελέσματα-εμπειρία χρήσης! Αλλά όπως μας λες κι εσύ ΜΠΑΖΟΔΕΚΤΕΣ! Αλήθεια....τι φοβερό και φανταστικό κινητό έχεις που τα βλέπει όλα ρόδινα να πάω να το αγοράσω....!

 

Υ.Γ. 2: Sorry παιδιά για το ύφος στο τέλος αλλά...δεν μου αρέσουν οι ειρωνίες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Α σε παρακαλώ Nikolas14...δεν ξέρεις εσύ! :p Άλλα λέει το κινητό σου! Ο mixtri επειδή δεν είμαστε επαγγελματίες στον τομέα αυτό δεν δέχεται όχι την γνώμη μας αλλά ούτε τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ! :mad::blink::ninja:

 

Εχεις ενα δικαιο,και πραγματικα δεν ξερω αν παιζει ρολο ο δεκτης αλλα παραθετω την εμπειρια μου.Και επειδη Wind εχει ο πατερας μου κυριο αριθμο και ειναι απο το 2012 στο F2G με ταυτοχρονη χρηση εδω και ενα χρονο vodafone cu.Εχω εικονα για το δικτυο,και πραγματικα τα 15Gb του GigaFull+2GB απο τις 2 ανανεωσεις των 10€ τα ξοδεψαμε.Αλλα 4G δεν ειδε γιατι δεν εχει την 800αρα το xiaomi που εχει.

Η Vodafone στα ιδια σημεια ειχε 1800 και πιο πυκνο δικτυο.

Στα δυσκολα σημεια με χαλαει,αλλα εχω την πρασινη ως back up.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όυτως ή άλλως αυτό που τελικά μετράει είναι η τελική εμπειρία του χρήστη με τις συσκευές που αυτός μπορεί να διαθέτει. Όλα τα υπόλοιπα (τεχνικά, ορολογίες, μετρήσεις κ.τ.λ) ωραία είναι για να περνάει την ώρα του κάποιος που τον ενδιαφέρει, στην πράξη είναι παντελώς αδιάφορα.

Η πραγματικότητα είναι καλώς ή κακώς ότι συνολικά (κάλυψη 2G/3G/4G, ταχυτήτες κλπ) η Wind είναι η χειρότερη από τις τρεις. Το να προσπαθεί κάποιος να πείσει για το αντίθετο είναι εντελώς αστείο.

Γι' αυτό τον λόγο και παραμένει μακράν τελευταία σε συνδρομητές και παραμένει η νο1 σε αποσυνδέσεις λόγω παραπόνων κάλυψης και δικτύου, παρά την αύξηση σε νέες συνδέσεις που έχει τον τελευταίο χρόνο (γιατί τα παραπάνω δεν αναιρούν ότι όντως έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, εννοείται αυτό).

Και εννοείται επίσης ότι υπάρχουν και πολύ ευχαριστημένοι πελάτες (και εγώ σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι, δεν έχω κανένα παράπονο).

Ναι, μόνο που εδώ δεν είναι το Customer Service της Wind. Αν έχουν παράπονο ας το κάνουν report εκεί. Εγώ προσωπικά ότι έχω κάνει report έχει διορθωθεί. Είχα πρόβλημα με εικονικό σήμα σε μια παραλία του Πηλίου. Report->Fix μέσα σε μια εβδομάδα. Δε καταλαβαίνω που πηγάζει η ελπίδα ότι κάποιος από τη Victus/Wind διαβάζει myphone.gr. Εδώ γράφουμε τεχνικούς όρους και κάποιοι βγάζουν αφρούς.:drool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote κάνει report RSRP only στα Αx/Bx reports. Οι Vodafone/Wind RSRP/RSRQ.

Για το υπόλοιπο παραλήρημα δεν απαντώ και δε καταλαβαίνω γιατί ενοχλείσαι τόσο πολύ όταν άλλοι έχουν διαφορετική άποψη.

Και δεν είπα ότι απαραίτητα ο δέκτης σου είναι μπάζο. Μπορεί όντως να μην είναι καλό το δίκτυο στην περιοχή σου και για αυτό να κάνει την εναλλαγή. Δε καταλαβαίνω γιατί ΤΟΣΗ μανία με τις εναλλαγές. Αν δεν έχει καλό σήμα θα αλλάξει. Είτε φταίει το τηλέφωνο είτε το δίκτυο θα αλλάξει. Δε κατηγορώ κανέναν, απλά εξηγώ τι γίνεται. :blink:

 

Παραλήρημα; Μάλλον τα διαβάζεις "αλλιώς"! Ένας τεχνικός όπως εσύ θα έπρεπε να εξηγεί το γιατί και όχι να μου λέει διάφορα με την έννοια ότι είμαι υπερβολικός ή δεν ξέρω κι εγώ τι!

 

Δεν έχω θέμα με διαφορετική άποψη (δες τι απάντησα στον p_k) αλλά εσύ μας ειρωνεύεσαι επειδή δεν κάναμε π.χ. τους 7 μήνες τις....."επιστημονικές μετρήσεις" που έκανες εσύ τον ένα μήνα που ήρθες Ελλάδα και είσαι ευχαριστημένος! Αν δεν το κατάλαβες ξαναδιάβασε τα posts σου!

 

Σου λέω γιατί είναι λογικό να έχω χειρότερη κατανάλωση με Wind/Vodafone σε σχέση με Cosmote (κάτι που από πολύ παλιά ξέρουμε ότι σε ιδανικές συνθήκες ισχύει ότι η Cosmote έχει μεγαλύτερη!) και δεν το δέχεσαι! Μου λες για τον δέκτη μου......σου απαντάω αναλυτικά για συσκευές και δίκτυα και φυσικά δεν μου δικαιολογείς γιατί γίνεται αυτό!!!! Μου λες για τον Άλιμο....μια περιοχή ή ένα σημείο που απλά ήσουν μια φορά και εκτός από μένα βγήκε και άλλος που φυσικά δεν συμφωνεί με το ΑΨΟΓΟ σήμα που μας λες! Όσο κι να μην σου αρέσουν οι απαντήσεις κάποιου δυστυχώς πρέπει να τις δεχτείς γιατί μιαλάμε για μια περιοχή που εμείς κινούμαστε κάθε μέρα κι εσύ απλά επισκέφτηκες μία φορά! Κι εδώ παραλήρημα δηλαδή; Ταυτόχρονα απαντάς επιλεκτικά! Ε από'κει και πέρα τι να πω;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παραλήρημα; Μάλλον τα διαβάζεις "αλλιώς"! Ένας τεχνικός όπως εσύ θα έπρεπε να εξηγεί το γιατί και όχι να μου λέει διάφορα με την έννοια ότι είμαι υπερβολικός ή δεν ξέρω κι εγώ τι!

 

Δεν έχω θέμα με διαφορετική άποψη (δες τι απάντησα στον p_k) αλλά εσύ μας ειρωνεύεσαι επειδή δεν κάναμε π.χ. τους 7 μήνες τις....."επιστημονικές μετρήσεις" που έκανες εσύ τον ένα μήνα που ήρθες Ελλάδα και είσαι ευχαριστημένος! Αν δεν το κατάλαβες ξαναδιάβασε τα posts σου!

 

Σου λέω γιατί είναι λογικό να έχω χειρότερη κατανάλωση με Wind/Vodafone σε σχέση με Cosmote (κάτι που από πολύ παλιά ξέρουμε ότι σε ιδανικές συνθήκες ισχύει ότι η Cosmote έχει μεγαλύτερη!) και δεν το δέχεσαι! Μου λες για τον δέκτη μου......σου απαντάω αναλυτικά για συσκευές και δίκτυα και φυσικά δεν μου δικαιολογείς γιατί γίνεται αυτό!!!! Μου λες για τον Άλιμο....μια περιοχή ή ένα σημείο που απλά ήσουν μια φορά και εκτός από μένα βγήκε και άλλος που φυσικά δεν συμφωνεί με το ΑΨΟΓΟ σήμα που μας λες! Όσο κι να μην σου αρέσουν οι απαντήσεις κάποιου δυστυχώς πρέπει να τις δεχτείς γιατί μιαλάμε για μια περιοχή που εμείς κινούμαστε κάθε μέρα κι εσύ απλά επισκέφτηκες μία φορά! Κι εδώ παραλήρημα δηλαδή; Ταυτόχρονα απαντάς επιλεκτικά! Ε από'κει και πέρα τι να πω;

 

1) Προσπαθώ ο άνθρωπος να εξηγήσω αλλά "δεν". Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να καταλάβει κανείς όσα γράφω. Απλά τι να κάνουμε; Όταν θες να έχεις μια εξηγήση όχι του τύπου το δίκτυο είναι μούφα, το κινητό είναι για τα μπάζα, φταίει ο καιρός... πρέπει να γράψουμε και τεχνικούς όρους. Τη συζήτηση σε επίπεδο καφενείου που πετάνε 2 εικόνες και πράγματα που διάβασαν από εδώ και από εκεί την αφήνω για άλλους.

 

2) Δεν ειρωνευτηκα κανένα. Αλλά όταν μπαίνεις στα χωράφια της κατανάλωσης και εγώ σου λέω ότι κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη ένα δίκτυο έχει ρυθμίσει την παράμερο του PC στα ύψη (pZeroNominalPusch) και εσύ δε το δέχεσαι και μου λες πάλι για τις εναλλαγές. Άλλο λέω εγώ άλλο λες εσύ. Σου απάντησα παραπάνω αλλά μάλλον διαβάζεις επιλεκτικά.

3) Το τι σε εξυπηρετεί το ξέρεις εσύ καλύτερα. Ωστόσο, εγώ στον Άλιμο (Γ.Παπανδρέου) είχα άψογο σήμα και εσωτερικούς χώρους. η πράσινη είχε πρόβλημα, η κόκκινη πολύ καλή.

 

4) Δεν απαντώ επιλεκτικά αλλά σε όσα έχουν νόημα. Δε θα καθίσω να ξεκατινιαστώ στο μαηφόν.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1) Προσπαθώ ο άνθρωπος να εξηγήσω αλλά "δεν". Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να καταλάβει κανείς όσα γράφω. Απλά τι να κάνουμε; Όταν θες να έχεις μια εξηγήση όχι του τύπου το δίκτυο είναι μούφα, το κινητό είναι για τα μπάζα, φταίει ο καιρός... πρέπει να γράψουμε και τεχνικούς όρους. Τη συζήτηση σε επίπεδο καφενείου που πετάνε 2 εικόνες και πράγματα που διάβασαν από εδώ και από εκεί την αφήνω για άλλους.

 

2) Δεν ειρωνευτηκα κανένα. Αλλά όταν μπαίνεις στα χωράφια της κατανάλωσης και εγώ σου λέω ότι κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη ένα δίκτυο έχει ρυθμίσει την παράμερο του PC στα ύψη (pZeroNominalPusch) και εσύ δε το δέχεσαι και μου λες πάλι για τις εναλλαγές. Άλλο λέω εγώ άλλο λες εσύ. Σου απάντησα παραπάνω αλλά μάλλον διαβάζεις επιλεκτικά.

3) Το τι σε εξυπηρετεί το ξέρεις εσύ καλύτερα. Ωστόσο, εγώ στον Άλιμο (Γ.Παπανδρέου) είχα άψογο σήμα και εσωτερικούς χώρους. η πράσινη είχε πρόβλημα, η κόκκινη πολύ καλή.

 

4) Δεν απαντώ επιλεκτικά αλλά σε όσα έχουν νόημα. Δε θα καθίσω να ξεκατινιαστώ στο μαηφόν.

 

1)Το πώς το εξηγεί ο καθένας.......δεν είμαστε όλοι τεχνικοί.....εμείς οι "κοινοί θνητοί" μιλάμε μέσω εμπειρίας χρήσης και απλά πράγματα. Με το να μας αναλύεις με τεχνολογικούς όρους απλά για να μας το πεις και να μας την πεις......δεν λέει απολύτως τίποτα!

 

2)Εντάξει (ας πούμε ότι δεν ειρωνέυεσαι...το αφήνω αυτό).....κι εγώ σε ρωτάω....πώς γίνεται όταν ενεργοποιώ το ίντερνετ της Wind ή της Vodafone η κατανάλωση να είναι πολύ χειρότερη (όχι πάντα αλλά ανάλογα που κινούμαι!)!!!! Εσύ μου λες σε οποιεσδήποτε συνθήκες δεν ισχύει αυτό που λέω! Ε να όμως που ισχύει....!

 

3)Είδες που επιμένεις σε πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να τα συγκρίνεις; Είναι σαν να έρθω εγώ στην Σουηδία διακοπές για έναν μήνα, να περάσω από 2-3 περιοχές/σημεία και να δω καλή απόδοση και να σου πω......όχι εσύ είσαι λάθος που ΖΕΙΣ ΣΟΥΗΔΙΑ ΜΟΝΙΜΑ!!!!!!!Εγώ ξέρω καλύτερα!

 

4)Αυτό άσε να το διαβάσουν οι υπόλοιποι.....!Το τι έχει νόημα και τι όχι.....πολλά έχουν νόημα αλλά αντί να επιλέγουμε να τα προσπερνάμε καλό είναι να λέμε και καμιά φορά ένα ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να εξηγήσει τι εννοούμε με τον όρο Single RAN;

 

Single Radio Access Network. Ένας vendor χτίζει το ραδιοδίκτυο. Στην περίπτωση της Wind Huawei. Στο core παίζει αρκετά με Ericsson (e.g. MME)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σήμερα από ταξίδι στη Β. Ελλάδα. Εγώ είχα cote φίλος είχε wind, οπότε μπορούσα να ρίξω μια ματιά. Θεσσαλονίκη μέσα η wind δεν είχε μεγάλο πρόβλημα, υπήρχαν σημεία με 2G ωστόσο. Έδεσσα, Νάουσα, Βεργίνα πολύ μέτρια πράαγματα, πολύ χαμηλές ταχύτητες. Καβάλα εάν θυμάμαι καλά υπήρχε UMTS ενώ στη Δράμα η κατάσταση ήταν δράμα. Εάν εξαιρέσεις τη Νάουσα που εγώ είχα H+ με πάνω από 30mbps, σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή υπήρχε 4G+.
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σήμερα από ταξίδι στη Β. Ελλάδα. Εγώ είχα cote φίλος είχε wind, οπότε μπορούσα να ρίξω μια ματιά. Θεσσαλονίκη μέσα η wind δεν είχε μεγάλο πρόβλημα, υπήρχαν σημεία με 2G ωστόσο. Έδεσσα, Νάουσα, Βεργίνα πολύ μέτρια πράαγματα, πολύ χαμηλές ταχύτητες. Καβάλα εάν θυμάμαι καλά υπήρχε UMTS ενώ στη Δράμα η κατάσταση ήταν δράμα. Εάν εξαιρέσεις τη Νάουσα που εγώ είχα H+ με πάνω από 30mbps, σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή υπήρχε 4G+.

 

Θεσσαλονίκη σε ποια σημεία είδες 2η γενιά; Ήταν περιοχές ή απλά εσωτερικοί χώροι;

Καβάλα έχει και 3η γενιά. Δράμα - δράμα. Οι υπόλοιπες περιοχές που είπες σε λίγο καιρό θα έχουν 4η γενιά. Beginning with Bayern's city. Veroia.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη σε ποια σημεία είδες 2η γενιά; Ήταν περιοχές ή απλά εσωτερικοί χώροι;

Καβάλα έχει και 3η γενιά. Δράμα - δράμα. Οι υπόλοιπες περιοχές που είπες σε λίγο καιρό θα έχουν 4η γενιά. Beginning with Bayern's city. Veroia.

 

Σε εσωτερικό χώρο στο πανόραμα. Σε γενικές γραμμές όμως και όσο μπορούσα να το παρακολουθήσω στη Θεσσ/νίκη δεν υπήρχαν σοβαρά προβλήματα κάλυψης, ανεξαρτήτως ταχυτήτων -που δεν είναι υψηλές για τους λόγους που έχουμε αναφέρει- έκανες μια χαρά χρήση στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Σε εσωτερικό χώρο στο πανόραμα. Σε γενικές γραμμές όμως και όσο μπορούσα να το παρακολουθήσω στη Θεσσ/νίκη δεν υπήρχαν σοβαρά προβλήματα κάλυψης, ανεξαρτήτως ταχυτήτων -που δεν είναι υψηλές για τους λόγους που έχουμε αναφέρει- έκανες μια χαρά χρήση στο κινητό.

 

Πανοραμα εχει θεματακια,λογω μορφολογιας της περιοχης.Χαριλαου-Πυλαια παντως σφεντονα παιζει.Στο ισογειο εχω 2G μονο και ελαχιστο 4G.Καλυτερες κλησεις απ ολους βγαζει.Οι αλλες εχουν θεματα ειτε με τον ηχο,ειτε πεφτει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πανοραμα εχει θεματακια,λογω μορφολογιας της περιοχης.Χαριλαου-Πυλαια παντως σφεντονα παιζει.Στο ισογειο εχω 2G μονο και ελαχιστο 4G.Καλυτερες κλησεις απ ολους βγαζει.Οι αλλες εχουν θεματα ειτε με τον ηχο,ειτε πεφτει.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι οι ταχύτητες, δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτές. Ωστόσο σε πάρα πολλά σημεία η εμπειρία χρήσης είναι πενιχρή. Και ως εμπειρία χρήσης αναφέρομαι στα data, το εάν θα βγάλεις κλήση ή όχι δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης το 2017, με όλες λίγο πολύ θα μιλήσεις και το SMS θα πάει, δεν μου λέει κάτι αυτό.

 

Edit: Δεν υπάρχει πρόβλημα μορφολογίας ούτε προβληματικές περιοχές, το να έχει σωστή κάλυψη μια εταιρία και να μην έχει κάποια άλλη έχει να κάνει αποκλειστικά με τη μελέτη σχεδιασμού που συνδέεται με το κατά πόσο πυκνό ή όχι είναι το δίκτυο όπως και τις τοποθεσίες τοποθέτησης των cell.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Παρατήρησα ότι εδώ και 15 ημέρες περίπου, το δίκτυο μας (Wind) έχει χειροτερεύσει αρκετά. Όχι ότι ποτέ είχαμε το καλύτερο, αλλά τωρά η κατάσταση είναι αρκετά δύσκολή.

 

Παρακολουθώντας το τις τελευταίες 15 ημέρες, είχα

 

=Μέσο όρο ανα ημέρα 7-8 αποτυχίες κλήσεων.

=Αποτυχίες επανάκλησης.

= Δεδομένα με 2g

 

Περιοχές της Θεσσαλονίκης που έγιναν τα παραπάνω είναι :

-Τσιμισκή με Χρυσοστόμου Σμύρνης.!

-Μητροπόλεως με Λασσάνη.!

-Παύλου Μελά!

-Ερμού με Κομνηνών!

-Πανόραμα Θεσσαλονικης

-Κάτω Τούμπα (Βοσπόρου με Απόλλωνος)

 

Σε επικοινωνια με την Wind, απλά αποδέχτηκαν τα παραπάνω, έδειξαν ενήμεροι και επικαλέστηκαν ότι γίνεται αναβάθμιση δικτύου.

Δεν γνωρίζουν πόσο θα διαρκέσει.

 

Πάντως η κατάσταση είναι πραγματικά κακή αυτές τις ημέρες.

 

Γνωρίζεις κάποιος φίλος κάτι παραπάνω για το πρόβλημα;;

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο της Δράμας εχθές μέτρησα 3 φορές..3g στις καφετέριες,πλατεία κτλ με τέρμα σημα 0.30, και up 0.39 και πλέον και 4g με ταχύτητες 10/12 mobs Επίσης με τέρμα σημα ,απλά μέσα σε εσωτερικούς χώρους τουλάχιστον άμα ρίχνει απαραίτητη σε Η με τ παραπάνω αποτελέσματα παρότι η ταχύτητες είναι καλές με 4g το είδα λιγο αργο το δίκτυο..800αρα only

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Παρατήρησα ότι εδώ και 15 ημέρες περίπου, το δίκτυο μας (Wind) έχει χειροτερεύσει αρκετά. Όχι ότι ποτέ είχαμε το καλύτερο, αλλά τωρά η κατάσταση είναι αρκετά δύσκολή.

 

Παρακολουθώντας το τις τελευταίες 15 ημέρες, είχα

 

=Μέσο όρο ανα ημέρα 7-8 αποτυχίες κλήσεων.

=Αποτυχίες επανάκλησης.

= Δεδομένα με 2g

 

Περιοχές της Θεσσαλονίκης που έγιναν τα παραπάνω είναι :

-Τσιμισκή με Χρυσοστόμου Σμύρνης.!

-Μητροπόλεως με Λασσάνη.!

-Παύλου Μελά!

-Ερμού με Κομνηνών!

-Πανόραμα Θεσσαλονικης

-Κάτω Τούμπα (Βοσπόρου με Απόλλωνος)

 

Σε επικοινωνια με την Wind, απλά αποδέχτηκαν τα παραπάνω, έδειξαν ενήμεροι και επικαλέστηκαν ότι γίνεται αναβάθμιση δικτύου.

Δεν γνωρίζουν πόσο θα διαρκέσει.

 

Πάντως η κατάσταση είναι πραγματικά κακή αυτές τις ημέρες.

 

Γνωρίζεις κάποιος φίλος κάτι παραπάνω για το πρόβλημα;;

 

Κανενα θεμα δεν ειχα σε αυτα.Πανοραμα στην ανηφορα πανω απο το Περιφεριακο εχει θεματακια.Στο ξενοδοχειο νεφελη,μεσα εκανε εναλλαγες σε Edge.Κατω Τουμπα δεν ξερω αλλα προς τον αγιο χριστοφορο και Περραιβου στα στενα εχει θεμα με 3G.2G μεσα σε κτηρια,εξω 3G αλλα το σημα αρκετα μετριο προς χαλια.

Εγω που ειμαι προς χαριλαου αναμεσα σε Βουλγαρη και Υψηλαντου το 3G εχει θεματα και γυρναει η κληση σε 2G.Ειδικα με το iPhone 5s μου,με τα xiaomi που εχουμε στην οικογενεια και με ενα samsung δεν ειναι τοσο εντονο.Και επειδη λες σε στενα του κεντρου οτι εχεις θεμα σε πληροφορω οτι και η Καρολου Ντηλ με Μητροπολεως ειχε θεμα.Τωρα εχει φτιαξει λιγο το 3G/4G.Και εχω δει 4G b7 παρακαλω.

Γενικα μια χαρα ειναι και τα dropped calls δεν υπαρχουν.Εξαιρειται η περιοχη της αναληψης,οπου ειναι προβληματικη η Wind.Μποτσαρη με Σολωνος στο Shell ειχε 4G και σημα 1/5 και 3Mbps down ταχυτητα.Το 3G ειναι σχεδον ανυπαρκτο και απειρες φορες θα δεις Edge στα δεδομενα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Διορθώθηκαν και αντιγράφτηκαν posts που ήταν εκτός θέματος.

Τα σχετικά με την ποιότητα φωνής σε cosmote πήγαν εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=611&page=229

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και εγώ χαμένες κλήσεις στη Θεσσαλονίκη το τελευταίο 15ήμερο όπως αναφέρει ο φίλος ,παρότι στο σημείο έχω φουλ σήμα. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει προβλήματα στην αποστολή SMS. Συγκεκριμένα αρκετές φορές όταν προσπαθώ να στείλω μήνυμα δεν φεύγει, μου βγάζει σφάλμα και πρέπει να το ξαναστείλω. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του δικτύου της Wind ή αν είναι θέμα συσκευής (Galaxy S8). To έχει παρατηρήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει προβλήματα στην αποστολή SMS. Συγκεκριμένα αρκετές φορές όταν προσπαθώ να στείλω μήνυμα δεν φεύγει, μου βγάζει σφάλμα και πρέπει να το ξαναστείλω. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του δικτύου της Wind ή αν είναι θέμα συσκευής (Galaxy S8). To έχει παρατηρήσει κανείς;

 

Αν εχεις 4G ανοιχτο ισως να σου κανει τη ζημια.Εγω εχανα εισερχομενα sms με 4G ανοιχτο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα, ούτε με SMS ούτε με κλήσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει προβλήματα στην αποστολή SMS. Συγκεκριμένα αρκετές φορές όταν προσπαθώ να στείλω μήνυμα δεν φεύγει, μου βγάζει σφάλμα και πρέπει να το ξαναστείλω. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του δικτύου της Wind ή αν είναι θέμα συσκευής (Galaxy S8). To έχει παρατηρήσει κανείς;

 

Φαίνεται να είναι σφάλμα της Wind. Δοκίμασε βέβαια και άλλο sms messenger, e.g. Textra αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω παρατηρήσει και εγώ χαμένες κλήσεις στη Θεσσαλονίκη το τελευταίο 15ήμερο όπως αναφέρει ο φίλος ,παρότι στο σημείο έχω φουλ σήμα. :worry:

 

Στο κάνει σε ένα σημείο ή σε πολλά; Εν κινήσει ή όχι; Όλες τις ώρες ή συγκεκριμένες;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κρήτη ημουνα περσυ το καλοκαιρι, ειχα παντου 4G με πολυ καλες ταχύτητες ... Edited by athens_fans
GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει προβλήματα στην αποστολή SMS. Συγκεκριμένα αρκετές φορές όταν προσπαθώ να στείλω μήνυμα δεν φεύγει, μου βγάζει σφάλμα και πρέπει να το ξαναστείλω. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του δικτύου της Wind ή αν είναι θέμα συσκευής (Galaxy S8). To έχει παρατηρήσει κανείς;

Nαι το έχω παρατηρήσει προσωπικά να συμβαίνει κάποιες φορές το τελευταίο 4μηνο.Δεν έδωσα παραπάνω σημασία μιας και με την 2η φορά φεύγει κανονικά

Αν εχεις 4G ανοιχτο ισως να σου κανει τη ζημια.Εγω εχανα εισερχομενα sms με 4G ανοιχτο.

χμ.. έχει λογική αυτό που λες Νικόλα γιατί πιο συχνά μου έχει συμβεί όταν βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη όπου η wind πιάνει 4g

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...