Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι να αναβαθμιστεί μπορεί να μην έχουμε χάρτη. Λες; :p

 

Δεν ήταν πάντως ότι πιο έγκυρο.

Πιστεύω πάντως ότι πριν το τέλος του '13 θα έχουμε δει πολλά, το '16 που αναφέρθηκε παραπάνω μου φαντάζει λίγο μακρινό. Θα δείξει.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς σήμα/ταχύτητες 3G στην αιγιάλη αμοργού; Θέλω ιντερνετ για 1 μήνα που θα βρίσκομαι εκεί και η wind έχει την καλύτερη προσφορά, αλλά δεν έχει πουθενά κανένα χάρτη κάλυψης 3G! Δε με νοιάζει να έχω καμιά τεράστια ταχύτητα, απλά ένα στοιχειώδες 3g.

 

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχει 3g κάλυψη αλλά υπάρχει ένα κενό σήματος 100 μέτρα από την παραλία! Εγώ θα μένω "μέσα" στο σήμα αλλά αν κάποιος ξέρει από πρώτο χέρι θα ήμουν ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αλλαγή των siemens με Huawei πριν απο χρόνια.

Πως ακριβώς υστερεί, αφού τώρα αλλάζει σε Huawei η wind?

Και η wind είναι απασχόλημενη με το swap αυτή τη στιγμή οπότε δεν δίνει έμφαση στην επέκταση. Κατι το οποίο έχει κάνει η Vodafone χρόνια πριν.

Οκ .. Μπορείς να θες 2 Mbps διάφορα στο Σύνταγμα (τόσο μέτρησα).

Εγω προς το παρόν θέλω 3G στις διακοπές μου. Στο σπίτι έχω dsl.

 

Με τη λογική ότι οι υποδομές που εγκαθιστά σήμερα η Wind είναι πιο σύγχρονες τεχνολογικά - πάνε περίπου δυο χρόνια από τότε που έκανε την αντίστοιχη ανακοίνωση η Vodafone... Όπως επίσης και από το γεγονός ότι η Wind προσφέρει πολύ μεγαλύτερο capacity, κάτι που είναι φυσικά αλληλένδετο και με το φόρτο του δικτύου. Για την επαρχία, προφανώς και εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη το έργο, θα υστερεί σε ορισμένα σημεία. Φέτος πάντως, λέω να δοκιμάσω την τύχη μου στην Κεφαλονιά :)

Link to comment
Share on other sites

Φέτος πάντως, λέω να δοκιμάσω την τύχη μου στην Κεφαλονιά :)

 

Δεν θα στο συνιστούσα αν κρίνω από περσινές και προπέρσινες εμπειρίες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκιμάσω την τύχη μου στην Καλαμάτα... Αν και απ' οτι διάβασα εδώ δεν είναι και τόσο δυνατή, θα χρησιμοποιήσω την μέχρι πρότεινος "backup" σύνδεση της wind για να δω τι παίζει!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Θα απογοητευτεις οικτρα απο Wind στην Καλαμάτα..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Θα απογοητευτεις οικτρα απο Wind στην Καλαμάτα..

 

Δεν έχει καν 3g?

Μήπως μπορείς να μου πεις τι παίζει προς Elite μεριά?

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3G τόσο στο κέντρο όσο και στην παραλία αλλά πολλές φορές σε γυρίζει σε 2G και μένεις παγωτό... Επίσης όταν έχει 3G οι ταχύτητες δεν ξεπερνάνε το 1Mbps στην καλύτερη των περιπτώσεων με μέσο όρο αρκετά πιο κάτω...

Στο Elite έχει 3G από την πρώτη και μοναδική κινεζιά που βάλανε πριν 2-3 μήνες αλλά μην περιμένεις να δεις πάνω από 1Mbps...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3G τόσο στο κέντρο όσο και στην παραλία αλλά πολλές φορές σε γυρίζει σε 2G και μένεις παγωτό... Επίσης όταν έχει 3G οι ταχύτητες δεν ξεπερνάνε το 1Mbps στην καλύτερη των περιπτώσεων με μέσο όρο αρκετά πιο κάτω...

Στο Elite έχει 3G από την πρώτη και μοναδική κινεζιά που βάλανε πριν 2-3 μήνες αλλά μην περιμένεις να δεις πάνω από 1Mbps...

 

Κατάλαβα......

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3G τόσο στο κέντρο όσο και στην παραλία αλλά πολλές φορές σε γυρίζει σε 2G και μένεις παγωτό...

 

Αυτό λύνεται εύκολα. Κλειδώνεις σε 3G και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3G τόσο στο κέντρο όσο και στην παραλία αλλά πολλές φορές σε γυρίζει σε 2G και μένεις παγωτό... Επίσης όταν έχει 3G οι ταχύτητες δεν ξεπερνάνε το 1Mbps στην καλύτερη των περιπτώσεων με μέσο όρο αρκετά πιο κάτω...

Στο Elite έχει 3G από την πρώτη και μοναδική κινεζιά που βάλανε πριν 2-3 μήνες αλλά μην περιμένεις να δεις πάνω από 1Mbps...

 

Παναγιώτη τα γυρίσματα σε 2η γενιά στα κάνει μόνο με iPhone ή και με άλλες συσκευές; Η αλήθεια του θεού είναι ανομοιογενές το δίκτυο στη Καλαμάτα και έχει την ελάχιστη δυνατή απόδοση...

Ως 1.8Mbps είναι πολύ χαμηλή ταχύτητα με τα σημερινά δεδομένα. Στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη το δίκτυο έχει αποκτήσει άλλο αέρα ενώ στην επαρχία θέλει πολύ δουλειά ακόμη. Δυστυχώς. Περιμένουμε οι αλλαγές να γίνουν γρήγορα:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σημερα,περαια θεσσαλονικης,χειροτερεψε κ αλλο το σημα

 

η κατασταση ειναι τραγικη...τωρα σε σχεδον ολο το σπιτι βια βια μια γραμμη...

 

πριν λιγους μηνες φουλ 3G παντου

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Σκέτο χάλι το νέο 3G δίκτυο της WIND σε Χαλκίδα και Κέρκυρα.

Στη Χαλκίδα ενώ είχα 4/5 γραμμές σήμα με H, δεν φόρτωνε ούτε το facebook, ούτε το mystudies, ούτε τίποτα.

Στην Κέρκυρα όπου και βρίσκομαι τώρα, πάλι τα ίδια. Με το ίδιο σήμα με το ζόρι ανοίγει το 0.facebook.com.

 

Για την Χαλκίδα αναφέρομαι στην ευρύτερη περιοχή όπου είναι η καφετέρια "Ρέξ", ενώ για την Κέρκυρα αναφέρομαι στην πλατεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα απογοητευτεις οικτρα απο Wind στην Καλαμάτα..

 

Εγώ θα κάνω χρήση κυρίως στην Μικρή Μαντίνεια στο Akti Taygetos...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω χρήση κυρίως στην Μικρή Μαντίνεια στο Akti Taygetos...

Εκεί έχει 3G κανονικά αλλά ταχύτητες θα έχεις γύρω στο 1Mbps. Θα ανεβάσω screenshot από speedmeter με την 1η ευκαιρεία να δεις :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Χανιά τωρα τελευταία εχω παρατηρήσει με viber κλπ poor network performance

με αποτέλεσμα αρκετή καθυστέρηση διακοπές κλπ (πάντα με επιλογή 3g only σε κεντρικά σημεία και wifi απο την άλλη πλευρα)

Ακόμα σελίδες δεν ανοίγουν ούτε με dolphin ούτε με opera mini...

Link to comment
Share on other sites

Χανιά τωρα τελευταία εχω παρατηρήσει με viber κλπ poor network performance

με αποτέλεσμα αρκετή καθυστέρηση διακοπές κλπ (πάντα με επιλογή 3g only σε κεντρικά σημεία και wifi απο την άλλη πλευρα)

Ακόμα σελίδες δεν ανοίγουν ούτε με dolphin ούτε με opera mini...

Έχω μιλήσει με φίλους στα Χανιά (που μένουν μόνιμα σε αντίθεση με μένα) και μου λένε ότι ενώ είχαν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν Wind (λόγω εταιρικών κινητών, διαφημιστικών sim κλπ) δεν το κάνουν γιατί δεν έχει σήμα και αντιθέτως χρησιμοποιούν αποκλειστικά Cosmote. Δυστυχώς :(

 

Μάλιστα είναι αστείο ότι πέρυσι το καλοκαίρι είχαν δώσει λεφτά για promoting σε παραλίες των Χανίων (f2g, wind to all, q card κάρτες sim) ενώ θα μπορούσαν να διαθέσουν λεφτά για να φτιάξουν το δίκτυο :O

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με φίλους στα Χανιά (που μένουν μόνιμα σε αντίθεση με μένα) και μου λένε ότι ενώ είχαν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν Wind (λόγω εταιρικών κινητών, διαφημιστικών sim κλπ) δεν το κάνουν γιατί δεν έχει σήμα και αντιθέτως χρησιμοποιούν αποκλειστικά Cosmote. Δυστυχώς :(

 

Μάλιστα είναι αστείο ότι πέρυσι το καλοκαίρι είχαν δώσει λεφτά για promoting σε παραλίες των Χανίων (f2g, wind to all, q card κάρτες sim) ενώ θα μπορούσαν να διαθέσουν λεφτά για να φτιάξουν το δίκτυο :O

 

Μια χαρά είναι το δίκτυο στο νομό Χανίων και στην πόλη των Χανίων από εποχής 2005 που είχα πάει. Μου είχε κάνει εξαιρετική εντύπωση η ποιότητα του δικτύου... Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Σε κάποια χωριά στο εσωτερικό της Κρήτης ήταν η μόνη που είχε δίκτυο ενώ ιδιαίτερα στη δυτική Κρήτη είχε καταπληκτικό σήμα. Δε ξέρω αν έχασε κεραίες λόγω ξηλωμάτων αλλά αν εξαιρέσει κανείς το σημείο προς Χώρα Σφακίων όπου είχαν χάσει όλες το σήμα...δεν είχα βρει σημεία που δεν έπιανε το κινητό μου.

 

Στο 3G η κάλυψη αναπτύσσεται ΤΩΡΑ και μάλιστα με μεγάλους ρυθμούς άρα σύντομα θα έχετε και τα πρώτα χειροπιαστά αποτελέσματα. Στο Ηράκλειο ήδη κάποιος εδώ μέσα είπε ότι άλλαξε η κεραία στην περιοχή του.

 

Αλλά στο GSM μη λέμε ό,τι θέλουμε...στην Κρήτη είναι πολύ καλή η WIND.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το δίκτυο στο νομό Χανίων και στην πόλη των Χανίων από εποχής 2005 που είχα πάει. Μου είχε κάνει εξαιρετική εντύπωση η ποιότητα του δικτύου... Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Σε κάποια χωριά στο εσωτερικό της Κρήτης ήταν η μόνη που είχε δίκτυο ενώ ιδιαίτερα στη δυτική Κρήτη είχε καταπληκτικό σήμα. Δε ξέρω αν έχασε κεραίες λόγω ξηλωμάτων αλλά αν εξαιρέσει κανείς το σημείο προς Χώρα Σφακίων όπου είχαν χάσει όλες το σήμα...δεν είχα βρει σημεία που δεν έπιανε το κινητό μου.

 

Στο 3G η κάλυψη αναπτύσσεται ΤΩΡΑ και μάλιστα με μεγάλους ρυθμούς άρα σύντομα θα έχετε και τα πρώτα χειροπιαστά αποτελέσματα. Στο Ηράκλειο ήδη κάποιος εδώ μέσα είπε ότι άλλαξε η κεραία στην περιοχή του.

 

Αλλά στο GSM μη λέμε ό,τι θέλουμε...στην Κρήτη είναι πολύ καλή η WIND.

Χωριό Μόδι (δίπλα στον Πλατανιά) σε εξωτερικό χώρο σήμα μιας γραμμής στις 5 του κινητού (άλλη φορά θα σου γράφω και dbm αφού τα δείχνει το κινητό :P ) φαντάζομαι μηνύματα και κλήσεις θα γίνονται (χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά), αλλά μόλις άνοιγα facebook (ναι με gprs δεν έχω πρόβλημα να φορτώσει σε 1 λεπτό) είτε η σύνδεση χάνονταν είτε ενώ ήταν συνδεδεμένο, δεν άνοιγε ποτέ και τίποτα. Εδώ να σημειώσουμε ότι με 1 γραμμή σήμα vodafone έχω κάνει την ίδια δουλειά κανονικά.

 

Παραλία Σταυρού Ακρωτήρι: 1/5 γραμμές το ίδιο σενάριο. Βέβαια σήμερα μετά από τιτάνιες προσπάθειες να στείλω μια φωτογραφία resized 157 KB και αποτυχίες αποφάσισα μόνιμα να βάλω την κάρτα f2g στο samsung galaxy pocket που πήρα από την προσφορά, με μόνιμη εκτροπή στο Cosmote, και το cosmote στο καλό smartphone για να μην χάνω χρόνο προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω internet (έστω και gprs) στο κινητό.

 

Τώρα η δική σου άποψη mixtri περί δικτύου το 2005 είναι σεβαστή μεν, αλλά δεν μου λέει εμένα προσωπικά τίποτα. Έφυγα πάω για καφεδάκι στην πόλη των Χανίων (περιοχή κουμ-καπί έχει σήμα 3G κιόλας για να μη λες ότι λέω τα στραβά μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Χωριό Μόδι (δίπλα στον Πλατανιά) σε εξωτερικό χώρο σήμα μιας γραμμής στις 5 του κινητού (άλλη φορά θα σου γράφω και dbm αφού τα δείχνει το κινητό :P ) φαντάζομαι μηνύματα και κλήσεις θα γίνονται (χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά), αλλά μόλις άνοιγα facebook (ναι με gprs δεν έχω πρόβλημα να φορτώσει σε 1 λεπτό) είτε η σύνδεση χάνονταν είτε ενώ ήταν συνδεδεμένο, δεν άνοιγε ποτέ και τίποτα. Εδώ να σημειώσουμε ότι με 1 γραμμή σήμα vodafone έχω κάνει την ίδια δουλειά κανονικά.

 

Παραλία Σταυρού Ακρωτήρι: 1/5 γραμμές το ίδιο σενάριο. Βέβαια σήμερα μετά από τιτάνιες προσπάθειες να στείλω μια φωτογραφία resized 157 KB και αποτυχίες αποφάσισα μόνιμα να βάλω την κάρτα f2g στο samsung galaxy pocket που πήρα από την προσφορά, με μόνιμη εκτροπή στο Cosmote, και το cosmote στο καλό smartphone για να μην χάνω χρόνο προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω internet (έστω και gprs) στο κινητό.

 

Τώρα η δική σου άποψη mixtri περί δικτύου το 2005 είναι σεβαστή μεν, αλλά δεν μου λέει εμένα προσωπικά τίποτα. Έφυγα πάω για καφεδάκι στην πόλη των Χανίων (περιοχή κουμ-καπί έχει σήμα 3G κιόλας για να μη λες ότι λέω τα στραβά μόνο)

 

Στο Μόδι το 2005 είχα τέρμα σήμα. Δε το λέω για δημιουργία εντυπώσεων αλλά δε ξέρω για ποιο λόγο έχεις τόσο χαμηλό σήμα σήμερα.

Στο Ακρωτήρι δεν πήγα να πω την αλήθεια αλλά προς Φαλάσαρνα έσκιζε η TIM το 2005, το ίδιο και στο εσωτερικό της Κρήτης σε κάτι χωριουδάκια όπου η Vodafone ήταν παντελώς απούσα.

Για Νότια Κρήτη επίσης ήταν φοβερή... Δε ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει στο δίκτυό τους αλλά σίγουρα δε μιλάμε για φοβερές αλλαγές.

Εκείνη την περίοδο χρησιμοποιούσα και τις 3 εταιρείες και μπορούσα να συγκρίνω. Η Vodafone μου είχε φανεί χάλια - κάτι που σήμερα μπορεί να μην ισχύει γιατί έχουν περάσει 7 ολόκληρα χρόνια - και η Cosmote φοβερό πρόβλημα στη Νότια Κρήτη, και στο Ν.Χανίων και Ρεθύμνου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και η Vodafone και η Cosmote έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ στα Χανιά. Με Vodafone έμεινα πολύ ικανοποιημένος και με πολύ καλή κάλυψη 3G (2 εβδομάδες πριν). Για Wind δεν έχω ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το site το εχετε επισκευτει??? http://www.aktinovolies.gr/index_files/Page689.htm σιγουρα μετα την αναγνωση πετας το κινητο σου επι τοπου αλλα το πιο κουφο απ'ολα ειναι οτι το ατομο που το χει εβαλε το κινητο του στην "επικοινωνια".........:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στο Αγκίστρι, 1,5 ώρα από Αθήνα δεν έπιανε πουθενά 3G.

Να χαίρονται το δίκτυο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...