Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω στη Ναξο δεν υπαρχει ιχνος καλυψης 3g σε αντιθεση με τις αλλες 2 που εχουν απο ακρη σε ακρη. Στις εποχες μας δεν την βγαζεις μονο με 2g.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Με τι συσκευή το χρησιμοποιείς το Internet; Επειδή μου έχουν τύχει κάτι τραγελαφικά με το Internet,γι'αυτό σε ρωτάω...!

Π.χ. με το E66 δεν έχω πρόβλημα,με το Huawei που έδινε είχα τρελά προβλήματα...Με το blackberry + OS4 είμαι μια χαρά,με OS5 λειτουργεί όποτε γουστάρει :O

 

HTC Dream, Acer Liquid, ένα Sony Ericsson, HTC Dream... όλοι έχουμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η WIND πρέπει να προχωρήσει σε τοποθέτηση σταθμών βάσης στο Βόλο,είτε μέσα στην πόλη είτε εκτός... Πραγματικά,το δίκτυο έχει "γεμίσει" πάλι! Γίναμε πολλοί φαίνεται...

Περιοχές που φαίνονται να προκαλλούν πρόβλημα στη χωρητικότητα είναι κυρίως η Μεταμόρφωση αλλά και η περιοχή Παλαιών Βόλου... Αν αποσυμφορήσουν τις περιφερειακές κεραίες τοποθετώντας κεραίες σε αυτές τις 2 περιοχές (στα Παλαιά μάλιστα δε θα υπάρξει καμία αντίδραση, δεν υπάρχει λόγος) νομίζω ότι θα περάσει πολύς καιρός ώστε να ξανα εμφανιστεί πρόβλημα χωρητικότητας στο Βόλο ;)

 

συμφωνω. ειχα και ''απασχολημενο δικτυο'' στο κεντρο! και ειπα αντε καλη αρχη!:)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο Θεσ/κης, ξαφνικά το δίκτυο της wind εξαφανίστηκε κατά την διάρκεια της νεροποντής. Τώρα μια έρχεται μια φεύγει. Έλεος.
Link to comment
Share on other sites

και εγω που έλαγα μονο τις κεραίες της cosmoPOTE ξηλώνουν!? στον Δημο Αθηναίων ειδικά κοντά σε εμένα (Κυψελη) η wind ὲχει σημα καμπανα και 3G και η cosmote δεν έχει στον ήλιο μοιρα! για να μην λένε μερικοι πως δεν ξηλώνουν κεραίες της cosmoPOTE! 50 κεραίες έχουν ξηλώσει και παραπάνω και η wind δεν έχασε ουτε μια γραμμή! ενώ από την άλλη (cosmoPOTE) σε πολλές περιοχές του δήμου αθηναίων το σήμα είναι απλά ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ!
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις Wind Internet (gint)? Την τελευταία εβδομάδα δεν μπορώ να συνδεθώ καθόλου στο ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Η WIND πρέπει να προχωρήσει σε τοποθέτηση σταθμών βάσης στο Βόλο,είτε μέσα στην πόλη είτε εκτός... Πραγματικά,το δίκτυο έχει "γεμίσει" πάλι! Γίναμε πολλοί φαίνεται...

Περιοχές που φαίνονται να προκαλλούν πρόβλημα στη χωρητικότητα είναι κυρίως η Μεταμόρφωση αλλά και η περιοχή Παλαιών Βόλου... Αν αποσυμφορήσουν τις περιφερειακές κεραίες τοποθετώντας κεραίες σε αυτές τις 2 περιοχές (στα Παλαιά μάλιστα δε θα υπάρξει καμία αντίδραση, δεν υπάρχει λόγος) νομίζω ότι θα περάσει πολύς καιρός ώστε να ξανα εμφανιστεί πρόβλημα χωρητικότητας στο Βόλο ;)

Μη στεναχωριέσαι, ξηλώνονται μερικές σύντομα ΛΩΛ.

 

Στο κέντρο Θεσ/κης, ξαφνικά το δίκτυο της wind εξαφανίστηκε κατά την διάρκεια της νεροποντής. Τώρα μια έρχεται μια φεύγει. Έλεος.

Είναι λόγω των καλών εγκαταστάσεων και μονώσεων/συντήρησης όταν βρέχει και όλα μαζεύουν νερό πρέπει να βγεί ο ήλιος για να στεγνώσουν....

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι, ξηλώνονται μερικές σύντομα ΛΩΛ.

 

Το ήξερες,ε; Ξηλώθηκε η κεραία της WIND στη Ν.Δημητριάδα Βόλου που λέτε... Ήταν η μόνη που κάλυπτε την περιοχή καλά,πάει και η WIND...

Τι ηλιθιότητες είναι αυτές,δε μπορώ να καταλάβω...

Γι'αυτό και η τόση υπερφόρτωση δικτύου τις τελευταίες μέρες!

Δε ξέρει κατά που να κάνει κ αυτή η WIND στο Βόλο!

Σε λίγο δε θα ξέρουμε κι εμείς προς τα που να κάνουμε...

Η Vodafone δε πιάνει,η Cosmote είναι φορτωμένη, η WIND η μέση τιμή των 2... Τι να κάνουμε! Θα μείνουμε στη Wind ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες :O

(προβλέπω να φυτεύονται τη νύκτα πολλές κεραίες στην περιοχή :p)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

E η ιστορία είναι η ίδια, ξήλωμα, εγκατάσταση. Δουλειά να υπάρχει που λένε. Αυτό ισχύει για όλους σχεδόν. Η voda έχει μερικούς καινούριους και αναβαθμισμένους. Είναι κρίμα να ταλαιπωρούν όλους τους operator εκεί στο Βόλο.

Το κακό με τη νύχτα είναι οτι πάνε μέσα απλό κόσμο και όχι τους μανατζεράδες.

Link to comment
Share on other sites

E η ιστορία είναι η ίδια, ξήλωμα, εγκατάσταση. Δουλειά να υπάρχει που λένε. Αυτό ισχύει για όλους σχεδόν. Η voda έχει μερικούς καινούριους και αναβαθμισμένους. Είναι κρίμα να ταλαιπωρούν όλους τους operator εκεί στο Βόλο.

Το κακό με τη νύχτα είναι οτι πάνε μέσα απλό κόσμο και όχι τους μανατζεράδες.

 

Ναι,τις έχω ανακαλύψει τις αναβαθμισμένες της Vodafone αλλά και πάλι...θέλει πολύ για να πεις ότι είμαστε στο 2010 και όχι στο 2000... Τι να πω,πραγματικά έπεσες μέσα στο ξήλωμα τις κεραίας... Το πες κι έγινε! Έκλεισε ένα χρόνο ζωής η κεραία!

Και εξυπηρετούσε τόσο καλά ένα μεγάλο μέρος της πόλης :cry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Ο κύκλος συνεχίζεται και πάλι όλα καλά θα είναι. Μέχρι την επόμενη επίθεση των Τζεντάι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Ο κύκλος συνεχίζεται και πάλι όλα καλά θα είναι. Μέχρι την επόμενη επίθεση των Τζεντάι.

 

Προς το παρόν δες κατάσταση να γελάσεις...

 

 

http://img683.imageshack.us/img683/9823/scr000003l.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρέθηκα προς τα κεί αλλα δυστηχώς δεν είχα χρόνο να μετρήσω με tems αν και ήθελα να δοκιμάσω ενα καινούριο σύστημα μέτρησης (genex probe).

Πάει και άλλος σταθμός. Ερχεται και συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρέθηκα προς τα κεί αλλα δυστηχώς δεν είχα χρόνο να μετρήσω με tems αν και ήθελα να δοκιμάσω ενα καινούριο σύστημα μέτρησης (genex probe).

Πάει και άλλος σταθμός. Ερχεται και συνέχεια.

 

Κι αλλος της Wind; Ωχ...πω πω ρε συ! Ελπίζω να μην είναι αυτός που φαντάζομαι γιατί πλέον θα έχουμε μόνο περιφερειακούς!

Περιττό να πω ότι το HSDPA σέρνεται...:cry:

WIND,κάνε κάτι γρήγορα γιατί βλέπω μαζικές αποσυνδέσεις από το Βόλο:O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Προς το παρόν δες κατάσταση να γελάσεις...

 

 

http://img683.imageshack.us/img683/9823/scr000003l.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ποια εφαρμογη ειναι αυτη κανει για s60 v5 να μετρησω και εδω τι στο καλο γινεται εχω φρηκαρει μετα τις 01:00 αρχιζει και στρονει

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ποια εφαρμογη ειναι αυτη κανει για s60 v5 να μετρησω και εδω τι στο καλο γινεται εχω φρηκαρει μετα τις 01:00 αρχιζει και στρονει

 

Η εφαρμογή είναι το "Field Test" και μπορείς να το βρεις στο imart-forum :) Χρειάζεται sign μόνο,κατά τα γνωστά ;)

Στο Ε66 την έχω μέσα (καλά,το κινητό αυτό έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΗΜΑ,ακόμα και σε σχέση με το Bold που χρησιμοποιώ,που θεωρείται ότι έχει φοβερό δέκτη) αλλά στο 5800 δε δοκίμασα να το περάσω! Πες μου αν γίνεται σε παρακαλώ,αν καταφέρεις και βρεις κάποια έκδοση για s60 v5 :happy:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οι μετρήσεις είναι περισσότερο ενδεικτικές καθώς επηρεάζονται απο το κάθε calibration μέσα στο τηλέφωνο και άν έχει και πρόβλημα ο πομποδέκτης τότε σίγουρα δεν έχουμε και την απόλυτη ακρίβεια. Ενδεικτικά όμως δείχνει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά οι μετρήσεις είναι περισσότερο ενδεικτικές καθώς επηρεάζονται απο το κάθε calibration μέσα στο τηλέφωνο και άν έχει και πρόβλημα ο πομποδέκτης τότε σίγουρα δεν έχουμε και την απόλυτη ακρίβεια. Ενδεικτικά όμως δείχνει καλά.

 

Εννοείται πως το netmonitor δε συγκρίνεται με τις απίστευτες συσκευές που χρησιμοποιείτε (tems κτλ :) ) Είναι πάντως όπως είπες,μία ένδειξη για το τι συμβαίνει.

Έχει μέσα και bts test,δηλαδή να "κλειδώσεις" σε ένα κανάλι για να το τεστάρεις. Πολύ χρήσιμο για πορωμένους όπως εγώ :p :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω και μια συσκευή TEMS pocket. Είναι μια συσκευή της Ericsson η οποία έχει καλιμπραριστεί για τέτοιου είδους λήψη. Το λογισμικό ειδικό με license και συνδέεται με GPS. Κάνεις βόλτα όπου θές και αυτό κρατάει logs. Μπορείς να δείς αργότερα φορτώνωντας το σε pc πάνω σε χάρτη τα στίγματα με τα σήματα και άλλα στοιχεία του δικτύου η να το ρυθμίσεις ωστε να κάνει upload απ' ευθείας σε FTP που θα το πάρει το radio planning για ανάλυση.

Το χρησιμοποιώ και σαν καθημερινό μου τηλέφωνο απλά έχω το logging off οταν δεν χρειάζεται. Τώρα για το κόστος της.... είναι μια πονεμένη ιστορία. Μιλάει και συνέχεια αναφέροντας αλλαγές στο δίκτυο η προβλήματα.

Edited by leosedf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έπαθα ένα μικρό shock στο Βόλο :

http://img51.imageshack.us/img51/9438/scr000031l.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

:blink::lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: τι εποχές μου θύμισες τώρα Μιχάλη με αυτό το netmonitorειδές... Α ρε τα καναλάκια τα διψήφια και τα τριψήφια.. :-):-)

Στο θέμα μας: μπήκαν νέα όργανα εντός πόλης;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπαθα ένα μικρό shock στο Βόλο :

http://img51.imageshack.us/img51/9438/scr000031l.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

:blink::lol:

 

Εχεις ΟS Symbian 9.1 ή 9.2 ? Μάλλον για κόλλημα του FTD μου φαίνεται...εκτός αν έχεις βιδώσει τον κυματοδηγό στο κινητό σου :p

Στο HTC και το μούρο ότι και να κάνω και αγκαλιά να πάρω την κεραία πάνω απο -57dbm δεν έχω δεί :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ΟS Symbian 9.1 ή 9.2 ? Μάλλον για κόλλημα του FTD μου φαίνεται...εκτός αν έχεις βιδώσει τον κυματοδηγό στο κινητό σου :p

Στο HTC και το μούρο ότι και να κάνω και αγκαλιά να πάρω την κεραία πάνω απο -57dbm δεν έχω δεί :wacko:

Συγγνώμη για το μερικώς offtopic, σε ποιό htc έχεις εφαρμογή netmonitor και ποιά είναι αυτή; :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...