Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν φταίει το σήμα (που δεν το νομίζω) πάντως απ'όταν βγήκε η προσφορά για τα 1000 λεπτά ομιλίας και τα 1000 sms λαμβάνω μηνύματα μετά από ώρες.Για παράδειγμα σήμερα ενώ ένας φίλος μου μου έστειλε μήνυμα στις 13:17 το έλαβα στις 19:32.Αυτό θα γίνεται τώρα ή απλώς ήταν μπουκωμένο σήμερα το δίκτυο;:worry:

 

και εγω ελαβα σημερα το πρωι ενα μηνυμα με μεγαλη καθυστερηση.ομως κατα την διαρκεια της υπολοιπης ημερας εστειλα πολλα μηνυματα διχως κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το σήμα (που δεν το νομίζω) πάντως απ'όταν βγήκε η προσφορά για τα 1000 λεπτά ομιλίας και τα 1000 sms λαμβάνω μηνύματα μετά από ώρες.Για παράδειγμα σήμερα ενώ ένας φίλος μου μου έστειλε μήνυμα στις 13:17 το έλαβα στις 19:32.Αυτό θα γίνεται τώρα ή απλώς ήταν μπουκωμένο σήμερα το δίκτυο;:worry:

 

και εγω ελαβα σημερα το πρωι ενα μηνυμα με μεγαλη καθυστερηση.ομως κατα την διαρκεια της υπολοιπης ημερας εστειλα πολλα μηνυματα διχως κανενα προβλημα.

 

Δε νομίζω να δημιουργήθηκε τέτοια συμφόρηση με τα μηνύματα και μόνο... Πρέπει να ήταν και άλλος ο λόγος... Περιμένετε να δείτε μερικές μέρες ακόμα και αν συνεχιστεί το πρόβλημα, θα ξέρετε τι φταίει... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω εχει αρχισει να μπουκωνει το δικτυο γιατι και εμενα μου λεει καποιες φορες στις κλησεις κατειλλημενο δικτυο. μακαρι να μην γινει ενα χαλι οπως της cosmote.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να σας ρωτήσω κάτι.. Σε ένα samsung που χρησιμοποιώ αυτόν τον καιρό, επειδή χάλασε το δικό μου, μου εμφανίζει αρκετά συχνά το σηματάκι ότι πιάνει EDGE.. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει ή "μπερδεύεται" το κινητό; Απ' ό,τι είχα διαβάσει παλαιότερα εδώ στο forum δεν έχουμε στην Ελλάδα αυτή την τεχνολογία..
Link to comment
Share on other sites

Aπό σήμερα τέλος στην εθνική περιαγωγή Vodafone-WIND.

 

Σου είναι μήπως εύκολο να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι μήπως εύκολο να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό;

Όπου δεν είχες σήμα με την wind συνδεόσουν στο δίκτυο της voda και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock: Ίσχυε μέχρι τώρα αυτό;! Σε αυτές τις περιπτώσεις θα έπρεπε να εμφανίζεται το εικονίδιο της περιαγωγής, γιατί δεν το έχω δει ποτέ;
Link to comment
Share on other sites

Ισχυε φίλε μου αλλά οχι πάντού. Σε συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας. Και όταν συναίβεναι το εβλεπες και στην οθόνη του κινητού σου. Έγραφε και το άλλο δίκτυο. Αλλά τώρα τέλος...
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι.. Σε ένα samsung που χρησιμοποιώ αυτόν τον καιρό, επειδή χάλασε το δικό μου, μου εμφανίζει αρκετά συχνά το σηματάκι ότι πιάνει EDGE.. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει ή "μπερδεύεται" το κινητό; Απ' ό,τι είχα διαβάσει παλαιότερα εδώ στο forum δεν έχουμε στην Ελλάδα αυτή την τεχνολογία..

 

μπερδευεται και εμενα αυτα κανει καποιες φορες...:)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ισχυε φίλε μου αλλά οχι πάντού. Σε συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας. Και όταν συναίβεναι το εβλεπες και στην οθόνη του κινητού σου. Έγραφε και το άλλο δίκτυο. Αλλά τώρα τέλος...

 

Wow...Πρώτη φορά το ακούω!Δεν νομίζω να μου έχει τύχει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή?

 

Μενιδι.Εχω και συμβολαιο και μια καρτα free 2 go και δεν μπορω να κανω κληση.

δεν υπαρχει δυκτιο μου βγαζει.

Μου βγαζει ολο η λειτουργεια απετυχε.

 

και δεν εχει να κανει με την συσκευη...εχω βαλει τις καρτες σε 3 συσκευες μια htc diamond, ενα nokia 2600 και ενα qtek 9000...kai τις 3 συσκευες το ιδιο.δεν υπαρχει σημα

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε από σταθερό στο 8001101260 (χωρίς χρέωση) και ρώτησέ τους. Λογικά εαν έχουν πρόβλημα θα έχουν ενημέρωση.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά...

Εδώ και περίπου 2 μήνες έχω στη κατοχή μου το sony ericsson k770i και χρησιμοποιώ ένα από τα non stop της παρέας της wind...Μέχρι εχτές σπίτι μου είχα καμπάνα σήμα παντού και πάντα και συνέχεια το εικονίδιο του 3g ήταν αναμένο και πραγματοποιούσα βίντεο κλήσεις...Σήμερα το πρωί καθώς γύριζα από τη σχολή το εικονίδιο δεν άναψε και ακόμα και τώρα παραμένει σβηστό και δεν κάνω βίντεο κλησεις...Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και πως γίνεται να έχω καλύτερο σήμα 3g...?

Ευχαριστώ...

 

Έλεος το άφησα κανά 10λεπτο στο παράθυρο βρήκε 3g και με το που πάω να πάρω τηλέφωνο το ξαναέχασε...

Είρον εστί το ήμισυ των χοίρων

 

Ψυχοτικός είναι αυτός που χτίζει κάστρα στον αέρα.

Τρελός είναι αυτός που ζει μέσα τους.

Ψυχίατρος είναι αυτός που πέρνει το νοίκι.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα κατέβασαν την κεραία που σου έδινε 3G...για περισσότερες πληροφορίες στο δήμαρχο της περιοχής σου!
ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - ΚΟΥΑΞ ΚΟΥΑΞ ΟΥΣΤ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θρεντ, αλλά έχει στην Ελλάδα η WIND δίκτυο EDGE? Εδώ και 1-2 μέρες συχνά γυριζει από GPRS σε EDGE για κανένα μισάωρο και ξανά πίσω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θρεντ, αλλά έχει στην Ελλάδα η WIND δίκτυο EDGE? Εδώ και 1-2 μέρες συχνά γυριζει από GPRS σε EDGE για κανένα μισάωρο και ξανά πίσω..

 

Οριστε :happy:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=237880

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα κατέβασαν την κεραία που σου έδινε 3G...για περισσότερες πληροφορίες στο δήμαρχο της περιοχής σου!

χαχαχαχαχαχαχααααα

να σαι καλά... με έκανες και γέλασα...

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Κιλκις απο τις 6 το απογευμα μεχρι τωρα νεκρο το δικτυο στο κεντρο,πεσμενα ολα τα καναλια,δηλαδη στις καφετεριες που ημουνα για καφε πριν νεκρα τιποτα μιλαμε,ταχατι εχουνε εφεδρικο HRL το οποιο σε περιπτωση δυσλειτουργιας μπαινει σε λειτουργια και δεν πεφτει το δικτυο,επισης εχουνε κεντρο ελεγχου του δικτυου στα κεντρικα και ειδοποιουνται αμεσα σε περιπτωση βλαβης,ενα ματσο χαλια αυτη η εταιρια.
Link to comment
Share on other sites

Κιλκις απο τις 6 το απογευμα μεχρι τωρα νεκρο το δικτυο στο κεντρο,πεσμενα ολα τα καναλια,δηλαδη στις καφετεριες που ημουνα για καφε πριν νεκρα τιποτα μιλαμε,ταχατι εχουνε εφεδρικο HRL το οποιο σε περιπτωση δυσλειτουργιας μπαινει σε λειτουργια και δεν πεφτει το δικτυο,επισης εχουνε κεντρο ελεγχου του δικτυου στα κεντρικα και ειδοποιουνται αμεσα σε περιπτωση βλαβης,ενα ματσο χαλια αυτη η εταιρια.

 

HLR καταρχάς λέγεται ;) (home location register)

Και πάλι δε παίζει να ήταν πρόβλημα HLR,κάποιο link θα έσκασε...συμβαίνουν αυτά;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και Δραμα για 2 λεπτα εφυγε το σήμα. Βεβαια επανηλθε μονο του. Νομιζα οτι χαλασε το κινητο ... :P
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

HLR καταρχάς λέγεται ;) (home location register)

Και πάλι δε παίζει να ήταν πρόβλημα HLR,κάποιο link θα έσκασε...συμβαίνουν αυτά;)

 

Σημερα το φτιαξανε κατα τις 1 το μεσημερι,πηγαμε για καφε σημερα ενας φιλος μου τσατιστηκε δεν ειχε σημα για να επικοινωνησει με την κοπελα του και θα βαλει whats up τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Καλαμάτα εδώ και 20 λεπτά περίπου νεκρό το δίκτυο 2ης γενιάς.. Ούτε ίχνος σηματος! Το 3G όμως λειτουργεί κανονικά.. Γιατί τα κάνουν αυτα; Είναι πραγματικά βλάβες; Παράξενο μου φαίνεται τέτοια σύμπτωση!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...