Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ti epathe to 3G sima tis Wind stin poli tis Kozanis? Apo proxthes pou gyrisa apo diakopes 3G pouthena...

 

αυτή η Ελλάδα το 15 Αύγουστο...διαλύεται :( Αν δεν είναι βλάβη στο σταθμό βάσης θα διορθωθεί εξ'αποστάσεως. Στο 1231 πήρες τηλέφωνο; Θα έχουν ενημερωθεί τι συμβαίνει σίγουρα:!:

 

bored01,στη Μύκονο Vodafone&WIND έχουν κάνει φοβερή δουλειά! μόνο το backbone αν δεις που "σκάει" καταλαβαίνεις χωρίς να δεις κεραίες :p

 

Εγώ πάντως περιμένω 3g στο Πήλιο όπως και GSM 1800 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΕΡΑΙΕΣ. Στο Λαύκο& Μηλιές-Καλά Νερά είναι must οι κεραίες,ούτε καν το συζητώ! Αλλά και GSM 1800/3g στην Αργαλαστή(!) :p Το τελευταίο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας το επιβεβαιώσει ο getolika που είδε ΠΟΣΟ traffic υπάρχει στην Αργαλαστή! Στην Αργαλαστή όμως θα χρειαστεί γερή αναβάθμιση το backbone...και δεν είναι τόσο δύσκολη!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ton Aygoysto toy 2002 poy phga sthn lefkada kai sygegrimena sthn paralia porto katsiki h monh poy eixe shma htan h cosmote.Malista exw videoskopisi thn keraia poy vriskete akrivws dipla apo ta magazia .Aporw ti egine me thn kalipsi poy les.O mixtri malista to exei dei to video.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ton Aygoysto toy 2002 poy phga sthn lefkada kai sygegrimena sthn paralia porto katsiki h monh poy eixe shma htan h cosmote.Malista exw videoskopisi thn keraia poy vriskete akrivws dipla apo ta magazia .Aporw ti egine me thn kalipsi poy les.O mixtri malista to exei dei to video.

 

ναι,για αυτό μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση του elias_ps! Δεν είναι περίεργο πάντως,αν δούλευε μόνο με ρεύμα η κεραία,να έκανε καμία κουτσουκέλα(=χαζομάρα) η ΔΕΗ και να "έπεσε" η κεραία. Και άντε τώρα, το 15-Αύγουστο, πάει κάποιος να το διορθώσει :p όχι πως δεν είναι φυσιολογικό απλά από 16 Αυγούστου η Ελλάδα ξαναμπαίνει στην πρίζα.Τότε τα προβλήματα θα αρχίσουν να λύνονται(να βλέπουμε και καμία κεραία να στήνεται...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως η Cosmote καλύπτει την παραλία Πόρτο Κατσίκι με 2G. Εκεί που το πρωί όπως και ολόκληρη τη εβδομάδα που πέρασε ήταν απούσα από κάλυψη στην παραλία, πριν 5 λεπτά το σήμα εμφανίστηκε. Και πλέον η Cosmote καλύπτει τη παραλία με full 2G. (Απούσα σε 3G).
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως η Cosmote καλύπτει την παραλία Πόρτο Κατσίκι με 2G. Εκεί που το πρωί όπως και ολόκληρη τη εβδομάδα που πέρασε ήταν απούσα από κάλυψη στην παραλία, πριν 5 λεπτά το σήμα εμφανίστηκε. Και πλέον η Cosmote καλύπτει τη παραλία με full 2G. (Απούσα σε 3G).

 

Συμπέρασμα : οι τεχνικοί της Cosmote ή διαβάζουν myphone ή έλαβαν πολλά παράπονα ή κάποιος από τη Cosmote πήγε στην παραλία και συνειδητοποίησε ότι η κεραία δε λειτουργεί :p

 

Και σήμερα το δίκτυο της WIND στο Πήλιο είναι ΥΠΕΡ-Φορτωμένο. Το ίδιο και η vodafone,το κινητό ενός γνωστού μου σήμερα μάλιστα με vf έχασε το σήμα για κάμποση ώρα!!!:worry: Η WIND βγάζει συχνά - πυκνά "δίκτυο κατηλλειμένο".Είδα και ειδοποίηση κλήσεων με -53dBm :cry: η περιοχή που μέχρι τώρα λειτουργεί απροβλημάτιστα είναι αυτή της Ξυνόβρυσης μιας και ο σταθμός βάσης εξυπηρετεί σχετικά μικρή περιοχή ΑΛΛΑ με μεγάλο traffic(π.χ. ΠΟΤΙΣΤΙΚΑ)

ΘΕΛΩ GSM 1800 & 3G,ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ CELL :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ :

2G

Η WIND εξακολουθει να ειναι Η ΜΟΝΗ που ΠΙΑΝΕΙ στα υπογεια του κεντρου της πολης του Ηρακλειο ( πεζοδρομος Χανδακως κοντα στα λιονταρια) Γενικοτερα εχει ΑΡΙΣΤΗ καλυψη παντου στο νομο Ηρακλειου

Η VODAfone δεν μου τα λεει καλα στα υπογεια, απουσα δυστιχως.

Η COSMOTE εδω και μερικους μηνες πιανει στα υπογεια του κεντρου.

 

3G

1η H COSMOTE κλασικα...πιανει παντου το 3G της.

2η Η WIND πιανει ικανοποιητικα

3η H VODA δεν πιανει σε πολλα σημεια στο κεντρο ΚΑΘΟΛΟΥ 3G.

 

3G ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ :

1) Η WIND πιανει μερα μεσημερι 90 με 110 ΚΒ/sec δηλαδη κοντα στο 1 ΜΒit και σταθεροτατα!!

2) Η VODA κλασικα...OYTE KAN 40 KB/sec . και αν τα πιασει τα πιανει για λιγα δευτερολεπτα μονο.. απογοητευση. κριμα τα παγια που δινω

3 H COSMOTE τωρα τελευταια πιανει 240 με 260 KB/sec και πανω σταθερα!

 

Συμπερασμα.....μπερδεμα..

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Ton Aygoysto toy 2002 poy phga sthn lefkada kai sygegrimena sthn paralia porto katsiki h monh poy eixe shma htan h cosmote.Malista exw videoskopisi thn keraia poy vriskete akrivws dipla apo ta magazia .Aporw ti egine me thn kalipsi poy les.O mixtri malista to exei dei to video.

 

Συμπτωματικά έτυχε να το δω και εγώ...:respect:

 

 

Και σήμερα το δίκτυο της WIND στο Πήλιο είναι ΥΠΕΡ-Φορτωμένο. Το ίδιο και η vodafone,το κινητό ενός γνωστού μου σήμερα μάλιστα με vf έχασε το σήμα για κάμποση ώρα!!!:worry: Η WIND βγάζει συχνά - πυκνά "δίκτυο κατηλλειμένο".Είδα και ειδοποίηση κλήσεων με -53dBm :cry: η περιοχή που μέχρι τώρα λειτουργεί απροβλημάτιστα είναι αυτή της Ξυνόβρυσης μιας και ο σταθμός βάσης εξυπηρετεί σχετικά μικρή περιοχή ΑΛΛΑ με μεγάλο traffic(π.χ. ΠΟΤΙΣΤΙΚΑ)

ΘΕΛΩ GSM 1800 & 3G,ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ CELL :lol:

 

Εγώ πάλι με Wind ήμουν κυριλέ!Όλοι με Κοσμο είναι εδώ πάνω που είμαι και έτσι εμείς οι συνδρομητ'ές της Wind μιλάμε(αν βρούμε σήμα) εκεί που οι άλλοι σταματούν...:p

Μόνο μια ειδοποίηση είχα(εσύ ήσουν) στις 14 Αυγ. ενώ είχα σήμα.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με το αν προχωράει η διαδικασία για την κεραία στα Πορόια(λογικά θα έχει) αλλά "βγήκε βρώμα" ότι θα βάλει στον Άη Γιώργη!!!

Είναι νούμερο 2 στη λίστα των κουτσομπολιών(μετά από ένα διαζύγιο:lol:).

Εγώ φυσικά κάνω ότι"δεν ξέρω τπτ:whistle:"...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα χωρητικότητας και στις Μηλιές Πηλίου;

Σε εξερχόμενη μου έγραψε σφαλμα σύνδεσης!:((ch. 20 Aργαλαστής).

Μάλλον είναι απαραίτητη η ιεραρχική δόμηση των κυψελών στην περιοχή με προσθήκη gsm 1800...

Link to comment
Share on other sites

Kala den paizontai! Ekanan tosous mines na dwsoun 3G sta kartokinita, kai twra pou edwsan, exei diakopei stin Kozani i 3G kalipsi edw kai toulaxiston mia evdomada...kai i apantisi einai oti to kseroun kai tha diorthwthei alla den kseroun pote(?) Poios kserei pote? egw?
Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση βρίσκεται η κάλυψη της Wind στην Κατερίνη σε 2G/2,5G? Ρωτάω διότι σκέφτομαι να πάω το "βασικό" μου νούμερο με φορητότητα από COSMOKAPTA σε Wind F2G, αλλά δεν ξέρω τι παίζεται από κάλυψη. :respect:

 

ΥΓ: Καμιά πληροφορία σχετικά με το εάν και πότε παίζει να δώσει και 3G στην Κατερίνη? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση βρίσκεται η κάλυψη της Wind στην Κατερίνη σε 2G/2,5G? Ρωτάω διότι σκέφτομαι να πάω το "βασικό" μου νούμερο με φορητότητα από COSMOKAPTA σε Wind F2G, αλλά δεν ξέρω τι παίζεται από κάλυψη. :respect:

 

ΥΓ: Καμιά πληροφορία σχετικά με το εάν και πότε παίζει να δώσει και 3G στην Κατερίνη? :oops:

 

Μην το κανεις, θα το μετανιωσεις. Πανω απο 1 χρονο το σημα της wind στη Κατερινη ειναι α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο. Ειδικα προς το Νοσοκομειο μεσα στο σπιτι θυμιζει εποχες που βγαιναμε στις ταρατσες για να μιλησουμε. Τους εχω ενοχλησει αρκετες φορες γι'αυτο το θεμα, και το "κοιτανε" εδω και 1 χρονο. Περιμενω επικοινωνια εδω και μια βδομαδα, να δουμε αν θα με καλεσουν...

 

3G φυσικα δεν εχει :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ! Έχει τόσες βδομάδες χωρίς 3G σήμα η πρωτεύουσα της Δυτικής Μακεδονίας και το μόνο που λένε απο την Wind είναι, ότι είναι κάτι προσωρινό, αλλά δεν ξέρουν πότε θα διορθωθεί! Μας έχουν εντελώς γραμμένους - Ντροπή τους!
Link to comment
Share on other sites

Μην το κανεις, θα το μετανιωσεις. Πανω απο 1 χρονο το σημα της wind στη Κατερινη ειναι α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο. Ειδικα προς το Νοσοκομειο μεσα στο σπιτι θυμιζει εποχες που βγαιναμε στις ταρατσες για να μιλησουμε. Τους εχω ενοχλησει αρκετες φορες γι'αυτο το θεμα, και το "κοιτανε" εδω και 1 χρονο. Περιμενω επικοινωνια εδω και μια βδομαδα, να δουμε αν θα με καλεσουν...

 

3G φυσικα δεν εχει :mad:

 

κατάλαβα... :mad:

 

δηλαδή θα εξακολουθώ να κυκλοφορώ με 2 κινητά: Ένα για το βασικό μου νούμερο (COSMOKAPTA) κι ένα για πλοήγηση στο διαδίκτυο (WIND - WIND PLUS NON STOP) :shoot::chair::hunter::kill::rocket::whip::protest:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ λάρισα, απο χθες το πρωί δεν έχω καθόλου GPRS!!!!! To σήμα φαίνεται κανονικά στο κινητό, αλλά ούτε mms φεύγουν/έρχονται, ούτε wind plus μπαίνει και έχω τις ρυθμίσεις κανονικότατα (μου τις ξαναστείλαν και απο cc).... Τις πταίει? Αν δεν απατόμαι, παρόμοιο πρόβλημα παρατήρησε και κάποιος άλλος και το είχε αναφέρει και κάτι λέγατε για τις κεραίες αν θυμάμαι καλά. Άντε να δούμε πότε θα φτιάξει...και έχω ενεργοποιημένο το non-stop και ΠΛΗΡΩΝΩ! ΑΚΟΥΤΕ ΣΤΗ WIND? Θέλω gprs ΤΩΡΑ! :ninja:
:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ λάρισα, απο χθες το πρωί δεν έχω καθόλου GPRS!!!!! To σήμα φαίνεται κανονικά στο κινητό, αλλά ούτε mms φεύγουν/έρχονται, ούτε wind plus μπαίνει και έχω τις ρυθμίσεις κανονικότατα (μου τις ξαναστείλαν και απο cc).... Τις πταίει? Αν δεν απατόμαι, παρόμοιο πρόβλημα παρατήρησε και κάποιος άλλος και το είχε αναφέρει και κάτι λέγατε για τις κεραίες αν θυμάμαι καλά. Άντε να δούμε πότε θα φτιάξει...και έχω ενεργοποιημένο το non-stop και ΠΛΗΡΩΝΩ! ΑΚΟΥΤΕ ΣΤΗ WIND? Θέλω gprs ΤΩΡΑ! :ninja:

 

Και εγώ Θεσνίκη από χθες το πρωί. Μπαίνω μόνο σε ορισμένες σελίδες, μόνο οταν έχω κάλυψη 3G. Σε καμία άλλη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ λάρισα, απο χθες το πρωί δεν έχω καθόλου GPRS!!!!! To σήμα φαίνεται κανονικά στο κινητό, αλλά ούτε mms φεύγουν/έρχονται, ούτε wind plus μπαίνει και έχω τις ρυθμίσεις κανονικότατα (μου τις ξαναστείλαν και απο cc).... Τις πταίει? Αν δεν απατόμαι, παρόμοιο πρόβλημα παρατήρησε και κάποιος άλλος και το είχε αναφέρει και κάτι λέγατε για τις κεραίες αν θυμάμαι καλά. Άντε να δούμε πότε θα φτιάξει...και έχω ενεργοποιημένο το non-stop και ΠΛΗΡΩΝΩ! ΑΚΟΥΤΕ ΣΤΗ WIND? Θέλω gprs ΤΩΡΑ! :ninja:
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και γω απο εχθες στη Β.Ευβοια.οι ρυθμισεις ειναι σωστες και πηρα τηλεφωνο και στο 1260.Χθες μου ειπαν οτι οντως υπαρχει ενα προβλημα.Σημερα ξαναπηρα και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μαλλον ειναι λαθος οι ρυθμισεις(οι γνωστες βλακειες).Λετε να περιμενω ή να παω σε καποιο καταστημα.Σε σας το προβλξμα λυθηκε?

Υ.Γ.Στο 1260 ειπα οτι εστειλα κενο μηνυμα στο 234 και ηρθαν αυτοματα οι ρυθμισεις.και επεμεναν να τους παρω απο καποιο αλλο κινητο για να τις επιβεβαιωσω!!!!:wacko::wacko::wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως η wind είναι απαράδεκτη με την κάλυψη!Εδώ και 3 μήνες στο κέντρο της Αθήνας δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε και δεν κάνουν τίποτα!:(:mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Όντως η wind είναι απαράδεκτη με την κάλυψη!Εδώ και 3 μήνες στο κέντρο της Αθήνας δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε και δεν κάνουν τίποτα!:(:mad::mad::mad::mad:

 

Συγκεκριμένα σε ποιά περιοχή/σημείο έχεις πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω 100% ότι ακόμα και αυτή τη στιγμή το GPRS είναι κυριολεκτικά νεκρό! :cold: Άλλαξα συσκευή, πέρασα κι εκεί τις ρυθμίσεις αλλά πάλι το ίδιο... Δεν ανοίγει τίποτα, δεν δουλεύουν τα mms ... Αν συνεχιστεί το κακό, απ'όλους εμάς θα πάρετε το...:X Άντε γιατί τα πήρα άγρια τώρα. Νόμιζα οτι είναι τοπικό το φαινόμενο αλλά βλέπω οτι στην άλλη άκρη της ελλάδος το ίδιο πρόβλημα. Το 3G και να λειτουργεί ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ. Αν δεν μπορούν να δώσουν GPRS σωστά, να το ξέρουμε. Στο κάτω-κάτω ή WIND ένα 30% των συνδρομητών το έχει αποκλειστικά απο το non-stop plus.......;) Μήπως να φεύγουμε? :cool:
:)
Link to comment
Share on other sites

Βόλο λειτουργεί κανονικά το gprs,και είμαι στο ίδιο κέντρο με Λάρισα.Τι φταίει; Δε μπορώ να καταλάβω...Σε άλλη συσκευή δοκίμασες Datum Processor;:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη κανένα απολύτως πρόβλημα με το gprs.

Mάλλον η συσκευή του φίλου θα φταίει...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...