Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυτικη θεσααλονικη σχεδον ανυπαρκτο το 3g τις τελευταιες μερες.

σε σημεια που επιανα φουλ, τωρα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

δυτικη θεσααλονικη σχεδον ανυπαρκτο το 3g τις τελευταιες μερες.

σε σημεια που επιανα φουλ, τωρα τιποτα.

 

 

 

Που ακριβως; Δικαστηρια,Βαρδαρη εχει κανονικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

δυτικη θεσααλονικη σχεδον ανυπαρκτο το 3g τις τελευταιες μερες.

σε σημεια που επιανα φουλ, τωρα τιποτα.

 

Κάνουν υποβάθμιση δικτύου γιατί γουστάρουν να τους κράζουν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εμένα παίζει τούμπανο 4g πάντως πριν από λίγο που πέρασα μέσα από δυτική Θεσσαλονίκη ... Που ακριβώς είχες θέμα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

ευοσμο/ηλιουπολη και γυρω περιοχες

 

4g είχα όταν πέρασα από τον εύοσμο πάντως. δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην υποστήριξη ; H συσκευή σου υποστηρίζει 4g ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αιγαιου στο φαναρι της ανδριανουπολεως(στο υψος την speedex) το 3g εχει χαμηλο σημα.Στο επομενο φαναρι με Ποντου εχει Edge,πριν περασει κανεις και παει στην πλευρα με τα εργα για να παει απο εκει στον πεζοδρομο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αιγαιου στο φαναρι της ανδριανουπολεως(στο υψος την speedex) το 3g εχει χαμηλο σημα.Στο επομενο φαναρι με Ποντου εχει Edge,πριν περασει κανεις και παει στην πλευρα με τα εργα για να παει απο εκει στον πεζοδρομο.

 

Και δω στην Πάτρα σε κάποια σημεία εκεί που είχε H+ τώρα έχει edge.

Link to comment
Share on other sites

Και δω στην Πάτρα σε κάποια σημεία εκεί που είχε H+ τώρα έχει edge.

 

Στην περιοδεία που βρίσκομαι στη βόρεια Ελλάδα στις περισσότερες πόλεις εκεί που έπιανε παντού H+ τώρα πιάνει edge...

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σήμερα στο Λαγωνήσι(Γαλάζια Ακτή) στη δουλειά μου (100 μέτρα απο τον Πυργο Αθηνών), στο σπίτι μου Π.Φάληρο και στη πλατεία Δαβάκη στην Καλλιθέα οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές για 4G, το σήμα στις περισσότερες φορές των περιπτώσεων πολύ χαμηλό, στο δε Λαγωνήσι ανύπαρκτο!

Αναρωτιέμαι αν η cosmote(με περισσότερους σταθμούς βάσεις είχε εγκαταστήσει το οκτακοσάρι στο 4G τι θά έκανε?

Επίσης η wind που αναβαθμίζει τις κεραίες της σε 4G αναβαθμίζει παράλληλα και το 3G?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοδεία που βρίσκομαι στη βόρεια Ελλάδα στις περισσότερες πόλεις εκεί που έπιανε παντού H+ τώρα πιάνει edge...

 

Μπορεί να ναι και θέμα καιρού.Το χω παρατηρήσει όταν έχει κακοκαιρία χάνεται για λίγο και μετά επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σήμερα στο Λαγωνήσι(Γαλάζια Ακτή) στη δουλειά μου (100 μέτρα απο τον Πυργο Αθηνών), στο σπίτι μου Π.Φάληρο και στη πλατεία Δαβάκη στην Καλλιθέα οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές για 4G, το σήμα στις περισσότερες φορές των περιπτώσεων πολύ χαμηλό, στο δε Λαγωνήσι ανύπαρκτο!

Αναρωτιέμαι αν η cosmote(με περισσότερους σταθμούς βάσεις είχε εγκαταστήσει το οκτακοσάρι στο 4G τι θά έκανε?

Επίσης η wind που αναβαθμίζει τις κεραίες της σε 4G αναβαθμίζει παράλληλα και το 3G?

 

Εγώ πάντως έχω δει πως σε όποια περιοχή η WIND έχει βάλει 4G, έχει παράλληλα φτιάξει και το 3G (H+)... Το Καλοκαίρι στις ίδιες περιοχές, έπαιζε μόνο σε 2G (επαρχία)!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω δει πως σε όποια περιοχή η WIND έχει βάλει 4G, έχει παράλληλα φτιάξει και το 3G (H+)... Το Καλοκαίρι στις ίδιες περιοχές, έπαιζε μόνο σε 2G (επαρχία)!

 

Αυτο το έχω παρατηρήσει και εγώ οι ταχύτητες έχουν γίνει πολύ καλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

Για το αρχείο:

 

Βαρβάκειος Αγορά στην Αθήνα

http://www.speedtest.net/my-result/a/1588523077

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Υπάρχει 1900 συχνότητα στο 3g(hspa+);;;;γιατί είδα ένα κινητό alcatel στο ιντερνετ και είχε 3g(hspa+)1900αρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Υπάρχει 1900 συχνότητα στο 3g(hspa+);;;;γιατί είδα ένα κινητό alcatel στο ιντερνετ και είχε 3g(hspa+)1900αρα.

 

Ναι, για Αμερική όμως :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα!στο 2g το gprs ειναι καλύτερο στην ομιλία απο το edge.Το gprs είναι σταθερό και δεν κάνει διακοπές,ενώ το edge μπορεί να ακούγεται δυνατότερα αλλά για να μιλήσεις πρέπει να έχεις σήμα 3/4 ή φουλ.Στο 3g μιλάς και με μια γραμμή σήμα και σερφάρεις μπορώ να πω με άνεση πάλι με μια γραμμή.Αυτά ισχύουν για την Πάτρα και την περιοχή της Αχαίας.Στις δικές σας περιοχές πως έχουν τα πράγματα;;;;περιμενω να ακούσω γνώμες!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν με την έννοια οτι δεν συμβαίνει στις πιο πολλές περιοχές.Αυτά που ανέφερα τα χω παρατηρήσει και μπορει να ισχύουν και για αλλες εταιρείες οχι μόνο για τη wind.Για τη wind μιλούσα. Edited by gogos2
Link to comment
Share on other sites

τελικα δυτικη θεσσαλονικη(ευοσμος κυριως) εχει προβλημα το 3g. μετα βιας το παλευει να βρει σημα.

θα επικοινωνησω μ την εταιρια στο fb

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν με την έννοια οτι δεν συμβαίνει στις πιο πολλές περιοχές.Αυτά που ανέφερα τα χω παρατηρήσει και μπορει να ισχύουν και για αλλες εταιρείες οχι μόνο για τη wind.Για τη wind μιλούσα.

Δεν έχει καμία σχέση πόσο δυνατά ακούγεται το edge. Δεν ισχύουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα!στο 2g το gprs ειναι καλύτερο στην ομιλία απο το edge.Το gprs είναι σταθερό και δεν κάνει διακοπές,ενώ το edge μπορεί να ακούγεται δυνατότερα αλλά για να μιλήσεις πρέπει να έχεις σήμα 3/4 ή φουλ.Στο 3g μιλάς και με μια γραμμή σήμα και σερφάρεις μπορώ να πω με άνεση πάλι με μια γραμμή.Αυτά ισχύουν για την Πάτρα και την περιοχή της Αχαίας.Στις δικές σας περιοχές πως έχουν τα πράγματα;;;;περιμενω να ακούσω γνώμες!

Δηλαδή όταν το δίκτυο έχει διαφορετική διαμόρφωση στο packet domain εσύ έχεις καλύτερο ήχο στο circuit domain?

Επιπλέον όταν είσαι σε κλήση, γίνεσαι detached από το gprs/edge όποτε δεν είσαι καν συνδεδεμένος στο internet.

 

Μόνη λογική εξηγήση να έχει παλιότερο εξοπλισμό στο μη edge.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα!στο 2g το gprs ειναι καλύτερο στην ομιλία απο το edge.Το gprs είναι σταθερό και δεν κάνει διακοπές,ενώ το edge μπορεί να ακούγεται δυνατότερα αλλά για να μιλήσεις πρέπει να έχεις σήμα 3/4 ή φουλ.Στο 3g μιλάς και με μια γραμμή σήμα και σερφάρεις μπορώ να πω με άνεση πάλι με μια γραμμή.Αυτά ισχύουν για την Πάτρα και την περιοχή της Αχαίας.Στις δικές σας περιοχές πως έχουν τα πράγματα;;;;περιμενω να ακούσω γνώμες!

 

Όπου βλέπεις GPRS είναι συνήθως σταθμοί βάσης της ERICSSON - και όλο το πακέτο - ενώ όπου βλέπεις EDGE είναι συνήθως, το τονίζω, HUAWEI. Η διαφορά στην ποιότητα επικοινωνίας είναι λόγω διαφορετικού εξοπλισμού, όχι λόγω διαμόρφωσης όταν κάνεις κίνησης πακέτων δεδομένων. Η ποιότητα επικοινωνίας εξαρτάται πολύ από τη συσκευή σου και όχι τόσο πολύ από το αν είναι σε Huawei or Ericsson. Πάνω κάτω τα ίδια είναι. Όσους απόλυσε η Ericsson τους προσέλαβε η Huawei. Οι ίδιοι άνθρωποι τα φτιάξανε. :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 χιλιόμετρα έξω από την πόλη των Τρικάλων πιάνω 1-2 γραμμές G.Φυσικά για ίντερνετ ούτε λόγος...Επίσης μέσα στην πόλη εχει θέμα σε κάποιους εσωτερικούς χώρους που με Κοσμοτε δεν εχω πρόβλημα.Ελπιζω να διορθωθούν κάποια στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...