Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Αυτό το πρόβλημα των τελευταίων ημερών με το 3G υποθέτω πως ήταν λόγω εργασιών στο δίκτυο. & το λέω αυτό διότι σήμερα το νετ πάει σφαίρα! Στο Χαλάνδρι με Κ850 & δίκτυο hsdpa κατέβαζω αρχεία 1000KB σε 6-7". Που μεταφράζεται σε περίπου 150kBps ή 1200kbps. Νομίζω μια χαρά! ( Αν & απέχουμε πολύ απ'τα θεωρητικά 3.6mbps, αλλά μην είμαστε & αγνώμονες)
Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2. Ρυθμιση PPC

 

Start / Settings / Connections (tab) / Connections / Advanced (tab) / Select Networks.

 

Εδώ πατάμε ?New? για δημιουργία νέας σύνδεσης. Βάζουμε ένα όνομα (στο ?general tab) και πάμε δίπλα στο tab ?modem? όπου διαλέγουμε ?New?. Βάζουμε ένα όνομα και διαλέγουμε το ?modem? (Bluetooth?). Επιλέγουμε ?next? και διαλέγουμε το κινητό μας.

 

Για την TIM ο αριθμός κλήσεις για gprs είναι *99#. Επιλέγουμε ?next?.

Για το wap over gprs της TIM βάζουμε:

 

User name: wap

Password: wap

Και επιλέγουμε Advanced.

 

Εδώ στο tab ?general? επιλέγουμε την ταχύτητα (πχ. 115200) ΞΕ – τσεκάρουμε την επιλογή ?wait for dial tone before dialing? και στο πεδίο ?Extra dial-string command βάζουμε την εντολή:

 

+CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr”

 

Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε όπως είναι και πατάμε ?OK? και μετά finish.

 

Τέλος πάμε στο tab Proxy Settings και επιλέγουμε το ?This network connects to the internet και το This network uses a proxy server to connect to the internet. Στο πεδίο ?Proxy Server? βάζουμε 192.168.200.10 και πατάμε ?Advanced?, για να βάλουμε:

 

HTTP: 192.168.200.10:9401

WAP: 192.168.200.10:9401

Secure WAP:

Socks: 192.168.200.10:1080

 

Επιλέγουμε ?OK” 4 φορές και κλείνουμε τις ρυθμίσεις.

 

Λογικά θα πρέπει να δουλεύουν όλα ! Ανοίγουμε τον internet explorer και το pocket pc θα πρέπει να συνδεθεί μόνο του.

 

 

 

 

Εχω ενα μιο 560 με wm6 και θελω να εχω ιντερνετ στο ppc μεσω bluethooth του κινητου στο οποιο εχω ενεργοποιησει και λειτουργει κανονικα το wind plus non stop. Κανω τα βηματα που αναφερονται παραπανω αλλα μολις πατησω username wap kai password wap και στη συνεχεια επιλεξω advanced δεν υπαρχει πουθενα το tap general για να επιλεξω την ταχυτητα ουτε η επιλογη wait for dial tone before dialing καθως και πεδιο Extra dial-string command στο οποιο να βαλω την επιλογη +CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr” . Ξερει κανεις γιατι δεν μου βγαζει τις παραπανω επιλογες και τι πρεπει να κανω ωστε να μπορεσω τελικα να κανω τη συνδεση?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μίλαγα με έναν πωλητή σε ένα κατάστημα και προσπαθούσε να με πείσει οτι χρησιμοποιεί αντιστιχο προγραμμα με το wind plus μέσω vodafone χωρίς καμία παραπάνω χρεώσει και χωρίς τον περιορισμό του 1 μβ με καρτοκινητό
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μίλαγα με έναν πωλητή σε ένα κατάστημα και προσπαθούσε να με πείσει οτι χρησιμοποιεί αντιστιχο προγραμμα με το wind plus μέσω vodafone χωρίς καμία παραπάνω χρεώσει και χωρίς τον περιορισμό του 1 μβ με καρτοκινητό

Μαλλον για κακογουστο αστειο μου ακουγεται

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

μα και εμένα έτσι μου φαίνεται

για να σιγουρευτώ τον ρώτησα όλες της ερωτήσεις που μπορείς να φανταστείς 2 -3 φορές

αυτός με διαβεβαίωνε ότι μένει κάπου προς αναβυσο και σώθηκε χάρη σε αυτό γιατί εκεί που είναι έχει HSDPA κατεβάζει αρχεία στο pc 100- 150 ΜΒ

παίζει παιχνίδια online και τα λένε από το

messenger

επέμενε σαν τρελλος οτι ολα αυτα συμβαινουν με ενα n95 και καρτοκινητο με 5 ευρο το μηνα

Link to comment
Share on other sites

2. Ρυθμιση PPC

 

Start / Settings / Connections (tab) / Connections / Advanced (tab) / Select Networks.

 

Εδώ πατάμε ?New? για δημιουργία νέας σύνδεσης. Βάζουμε ένα όνομα (στο ?general tab) και πάμε δίπλα στο tab ?modem? όπου διαλέγουμε ?New?. Βάζουμε ένα όνομα και διαλέγουμε το ?modem? (Bluetooth?). Επιλέγουμε ?next? και διαλέγουμε το κινητό μας.

 

Για την TIM ο αριθμός κλήσεις για gprs είναι *99#. Επιλέγουμε ?next?.

Για το wap over gprs της TIM βάζουμε:

 

User name: wap

Password: wap

Και επιλέγουμε Advanced.

 

Εδώ στο tab ?general? επιλέγουμε την ταχύτητα (πχ. 115200) ΞΕ – τσεκάρουμε την επιλογή ?wait for dial tone before dialing? και στο πεδίο ?Extra dial-string command βάζουμε την εντολή:

 

+CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr”

 

Τα υπόλοιπα τα αφήνουμε όπως είναι και πατάμε ?OK? και μετά finish.

 

Τέλος πάμε στο tab Proxy Settings και επιλέγουμε το ?This network connects to the internet και το This network uses a proxy server to connect to the internet. Στο πεδίο ?Proxy Server? βάζουμε 192.168.200.10 και πατάμε ?Advanced?, για να βάλουμε:

 

HTTP: 192.168.200.10:9401

WAP: 192.168.200.10:9401

Secure WAP:

Socks: 192.168.200.10:1080

 

Επιλέγουμε ?OK” 4 φορές και κλείνουμε τις ρυθμίσεις.

 

Λογικά θα πρέπει να δουλεύουν όλα ! Ανοίγουμε τον internet explorer και το pocket pc θα πρέπει να συνδεθεί μόνο του.

 

 

 

 

Εχω ενα μιο 560 με wm6 και θελω να εχω ιντερνετ στο ppc μεσω bluethooth του κινητου στο οποιο εχω ενεργοποιησει και λειτουργει κανονικα το wind plus non stop. Κανω τα βηματα που αναφερονται παραπανω αλλα μολις πατησω username wap kai password wap και στη συνεχεια επιλεξω advanced δεν υπαρχει πουθενα το tap general για να επιλεξω την ταχυτητα ουτε η επιλογη wait for dial tone before dialing καθως και πεδιο Extra dial-string command στο οποιο να βαλω την επιλογη +CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr” . Ξερει κανεις γιατι δεν μου βγαζει τις παραπανω επιλογες και τι πρεπει να κανω ωστε να μπορεσω τελικα να κανω τη συνδεση?

 

Ρε παιδια δεν υπαρχει κανεις με wm6 που να εχει κανει το παραπανω για να βοηθησει και εμας?

Link to comment
Share on other sites

Select Settings

Select Connections tab

Select Connections

Select Advanced tab

Press Select Networks

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Select Modem tab

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Modem: Cellural Line (GPRS)

Press Next

Access Point Name: gwap.b-online.gr

Press Next

User name: wap

Password: wap

Domain:

Press Finish

Select Proxy Settings tab

Set the following

This network connects to the Internet: tick

This network uses a proxy server to connect to the Internet: tick

Proxy server: 192.168.200.10

Press Advanced

HTTP: 192.168.200.10 port 9401

WAP: 192.168.200.10 port 9401

Secure WAP: 192.168.200.10 port 9401

Socks: 192.168.200.10 port 1080

Press Ok

Press Ok again

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

eho to wind data alla edo pou eimai den ehi 3g diktuo k me sundeei sta 53.6 kbs..k auta eikonika mallon...kamia idea na boostaro tin tahitita?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχω να κανω μια ερωτηση.Ενας φιλος εχει το F2G NON STOP 500 με την κοπελα του και μου ειπε οτι μπορει να κανει free βιντεο-κλησεις προς την κοπελα του χωρις να χρεωνεται εξτρα.Απλα αφαιρουνται τα λεπτα απο το NON STOP 500. Ισχυει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

eho to wind data alla edo pou eimai den ehi 3g diktuo k me sundeei sta 53.6 kbs..k auta eikonika mallon...kamia idea na boostaro tin tahitita?

αν έχεις δοκιμάσει η αν μπορείς να δοκιμάσεις πως συμπεριφέρεται η wind data σε θέματα voip (καθυστέρησή κλπ) σε pc η ακόμα καλύτερα σε ppc smartphone κινητό .

(είχα διαβάσει κάπου αλλού με n95 και cosmote σε 3g πήγαινε πολύ καλα)

αλλά το πείραμα είναι πως πάει με tim με το voip με η χωρίς 3G

 

για το πως θα μπουσταρεις δεν ξερω ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα συγουρα εχει γραφτει καπου εδω στο φορουμ αλλα επειδη παω σημερα αθηνα θελω να συνδεσω το κινητο μου (cruise 3650) με τον φορητο μου και να εχω ιντερνετ μεσω wind plus. Εχω κανει ολες τισ ρυθμισεις στο ppc και ψαχνω τις ρυθμισεις για το pc

ευχαριστω και σορρυ που γραφω κατι που εχει ξαναγραφτει αλλα δεν το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω το touch cruise και έχω κάνει τις ρυθμίσεις για Wind plus (έβαλα gwap,proxy κλπ) και παίζει κανονικά.

Ωστόσο το κινητό μου υποστηρίζει και HSDPA. Το wap over HSDPA με proxy είδα ότι παίζει και πάει σφαίρα.. Είναι όντως δωρεάν; Ξέρετε; :happy:

Συγγνώμη αν έχει ααναφερθεί το θέμα..:confused: (είδα ότι κάποιοι κάνατε speedtest του HSDPA αλλά δεν είδα μέχρι στιγμής τι παίζει με χρέωση)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω το touch cruise και έχω κάνει τις ρυθμίσεις για Wind plus (έβαλα gwap,proxy κλπ) και παίζει κανονικά.

Ωστόσο το κινητό μου υποστηρίζει και HSDPA. Το wap over HSDPA με proxy είδα ότι παίζει και πάει σφαίρα.. Είναι όντως δωρεάν; Ξέρετε; :happy:

Συγγνώμη αν έχει ααναφερθεί το θέμα..:confused: (είδα ότι κάποιοι κάνατε speedtest του HSDPA αλλά δεν είδα μέχρι στιγμής τι παίζει με χρέωση)

 

εφοσον εχεις ενεργοποιησει την υπηρεσια WinPlus NonStop περα απο το μηνιαιο παγιο των 3,5 ευρω δεν εχεις άλλη χρεωση.αλλιως για καθε εισοδο σου θα χρεωνεσαι σαραντα κατι λεπτα για όση ωρα εισαι μεσα ανεξαρτητα των δεδομενων διακινησης

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις ενεργοποιησει την υπηρεσια WinPlus NonStop περα απο το μηνιαιο παγιο των 3,5 ευρω δεν εχεις άλλη χρεωση.αλλιως για καθε εισοδο σου θα χρεωνεσαι σαραντα κατι λεπτα για όση ωρα εισαι μεσα ανεξαρτητα των δεδομενων διακινησης

 

thanx! Δηλαδή αυτό που έχει σημασία είναι αν μπαίνεις απο gwap ή gint και όχι από τον τρόπο σύνδεσης: gprs,3G,HSDPA ε;

Link to comment
Share on other sites

Τι έβαλα τις ρυθμίσεις wind plus απο τον οδηγό ρυθμίσεων. Τι εστειλα μυνημα στο 234 ,Τι πηρα τηλεφωνο... ΤΙΠΟΤΑ:confused: Μολις ανοιγει ο browser μου βγαζει σφαλμα (Πακετ. δεδομενων - Μη επιτρεπτη συνδεση)Πάντως απο οτι μου ειπαν δεν υπαρχει πρόβλημα στην συνδεση μου. Help me....:cry:
Link to comment
Share on other sites

Τι έβαλα τις ρυθμίσεις wind plus απο τον οδηγό ρυθμίσεων. Τι εστειλα μυνημα στο 234 ,Τι πηρα τηλεφωνο... ΤΙΠΟΤΑ:confused: Μολις ανοιγει ο browser μου βγαζει σφαλμα (Πακετ. δεδομενων - Μη επιτρεπτη συνδεση)Πάντως απο οτι μου ειπαν δεν υπαρχει πρόβλημα στην συνδεση μου. Help me....:cry:

Θα πας από το μένου στις ρυθμίσεις -> σύνδεση -> έλεγχος ΑΡΝ και θα βάλεις "μη ενεργοί περιορισμοί". Θα χρειαστείς το ΡΙΝ2 της sim σου. Μετά λογικά θα είσαι ΟΚ ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Θα πας από το μένου στις ρυθμίσεις -> σύνδεση -> έλεγχος ΑΡΝ και θα βάλεις "μη ενεργοί περιορισμοί". Θα χρειαστείς το ΡΙΝ2 της sim σου. Μετά λογικά θα είσαι ΟΚ ;)

 

Ξέχασα να αναφέρω πως έχω το nokia 6110 navigator.. δέν βλέπω κατι σχετικό με ΑΡΝ.. Μήπως θέλει αναβάθμιση firmware?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πως έχω το nokia 6110 navigator.. δέν βλέπω κατι σχετικό με ΑΡΝ.. Μήπως θέλει αναβάθμιση firmware?:blink:

ψαξτο λιγο παραπανω...αυτο ειναι που ειπε ο Πετρος.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας από το μένου στις ρυθμίσεις -> σύνδεση -> έλεγχος ΑΡΝ και θα βάλεις "μη ενεργοί περιορισμοί". Θα χρειαστείς το ΡΙΝ2 της sim σου. Μετά λογικά θα είσαι ΟΚ ;)

 

 

Ευχαριστώωωωωωω!!!!!!!! δουλεψε τελικά!!!!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Select Settings

Select Connections tab

Select Connections

Select Advanced tab

Press Select Networks

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Select Modem tab

Press New

Set the following

Name: TIM WAP GPRS

Modem: Cellural Line (GPRS)

Press Next

.

.

.

Press Ok again

 

Τελικά όλο το μυστικό ήταν εδώ φίλε konandrio. Πρέπει να πας στο advanced tab και να κάνεις νέο προφιλ σύνδεσης που θα επιλέγει αυτόματα για το internet.

Μπράβο ευχαριστώ πολύ, γιατί σκίστηκα να παιδεύομαι τόσες μέρες με τις ρυθμίσεις, όλα τα υπόλοιπα ήταν σωστά, proxy, πόρτες.....αλλά τίποτε δεν δούλευε.

TNKS!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορω να πληρωνω καθε μηνα με τον ιδιο τροπο που πληρωνω το wind plus? η απλα παω απο τα μαγαζια και πληρωνω εκει? πως γινεται η πληρωμη με λιγα λογια οταν εχεις καρτοκινητο?
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι δεν καταλαβα τι ακριβως θέλεις, τι θες να πεις πληρωνεις καθε μηνα? εαν λες για το wind plus non stop, με sms το βαζεις καθε μηνα και σου κραταει 3,49 απο το υπολοιπο της καρτας σου. Για την δυνατοτητα προσβασης στο 3G/HSDPA δικτυο δεν υπαρχει καμια χρεωση, μονο για την χρηση υπαρχει χρεωση.Οτι ισχυει δηλαδη και στα συμβολαια.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με wind και ρώτησα αν γίνεται να ενσοματώσω κάποια MB στο ήδη υπάρχον flexy που χρησιμοποιω!

Ο τύπος που μίλησα μου ειπε οτι γίνεται!

Η επόμενη μου ερώτηση ήταν η εξής:

Μπορώ να χρησιμοποιήσω VPN(Virtual Privet Network)?

Και μου απάντησε οχι διότι η μόνη πόρτα που αφήνουμε είναι η 80 για σερφάρισμα!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο?Ισχύει?

Αν είναι έτσι δέν θα μπορείς να έχεις ούτε mail ουτε msn ούτε τιποτα!

Με κούφανε ο τύπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...