Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικό είναι,αφού περνάει από proxy;)

 

Πάντως αν πράγματι όλη η Ελλάδα πάει έτσι...η Wind πρέπει να ενισχύσει λίγο το δίκτυο κορμού της!

Ας αφήσουμε τα speedtest τα οποία είναι και λίγο αναξιόπιστα για ασύρματες ζεύξεις...από download πως πάτε;:worry: Όχι torrents,για rapidshare,http γενικά...

 

Δηλαδή από Κρήτη τι ping θα έχω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, στο Ρ990 δεν παίζει το wind plus??

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μήπως ξέρει κανεις τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στο κινητό ericsson w800i που έχω κ προσπαθώ να κάνω το bluetooth του iMac να το δεί ως μόντεμ κ να μπώ ίντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παλα Powersim 128K με συμβολαιο και ήθελα να ρωτησω αν παρω μια νεα sim θα έχω πιο γρηγορη πλοηγηση και γενικα αν θα υπαρχει καποια βελτιωση στις 3G υπηρεσιες.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παλα Powersim 128K με συμβολαιο και ήθελα να ρωτησω αν παρω μια νεα sim θα έχω πιο γρηγορη πλοηγηση και γενικα αν θα υπαρχει καποια βελτιωση στις 3G υπηρεσιες.

Δεν θα αλλάξει τίποτα, οπότε δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την αλλαγή.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonK530i/R6BC Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Εχω μια παλα Powersim 128K με συμβολαιο και ήθελα να ρωτησω αν παρω μια νεα sim θα έχω πιο γρηγορη πλοηγηση και γενικα αν θα υπαρχει καποια βελτιωση στις 3G υπηρεσιες.

Δεν θα αλλάξει τίποτα, οπότε δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την αλλαγή.

 

Glitwsa apo ena eksodo :-) .Giati paliotera opote anakoinone i etairia nea sim etrexa kai thn epairna.thanks

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες συγνωμη που γινομαι ισως κουραστικος γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα εχει ερωτηθει στο παρελθον, απλα θελω να ρωτησω εχοντας ενεργοποιησει το νον στοπ ιντερνετ σε f2go καρτοκινητο, υπαρχει δυνατοτητα να δω ιντερνετ και σε laptop μεσω bluetooth συνδεσης? Απλως ας με παραπεμψει καποιος στο λινκ που υπαρχει η απαντηση σε αυτο το ερωτημα. Samsung Z720 forever!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες συγνωμη που γινομαι ισως κουραστικος γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα εχει ερωτηθει στο παρελθον, απλα θελω να ρωτησω εχοντας ενεργοποιησει το νον στοπ ιντερνετ σε f2go καρτοκινητο, υπαρχει δυνατοτητα να δω ιντερνετ και σε laptop μεσω bluetooth συνδεσης? Απλως ας με παραπεμψει καποιος στο λινκ που υπαρχει η απαντηση σε αυτο το ερωτημα. Samsung Z720 forever!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο υπολογιστης σου αναγνωριζει το κινητο σου ως bluetooth modem?ειναι θεμα ρυθμισεων software κινητού-bluetooth συσκευης.Γιατί δεν κανεις την σύνδεση με το καλωδιο?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ναι το αναγνωρισε, εβαλα τη σουιτα λογισμικου της Samsung και εβαλα τις ρυθμισεις απο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=162674 τελικα και δουλεψε απροβληματιστα σε ταχυτητα 160kbps περιπου. Το μονο προβλημα τα ελληνικα δεν εμφανιζονταν σε καποιες σελιδες στο μοζιλλα, αλλα και καποιες σελιδες δεν εμφανιζονταν καθολου. Αυτα μακαρι να μπορουσαμε να το ρυθμισουμε ακομα και για World of Warcraft 24/7 ασταματητα, αλλα μην ειμαστε και αχαριστοι. Δεν ειναι λιγο με 3,5 ευρω ιντερνετ και μειλ παντου.

 

Τελικα το σεταρισα παιζει, τζαμι κατεβαζει με ταχυτητες 40κ/δευτ. το μονο μειονεκτημα ειναι οτι καποιες σελιδες στα ελληνικα εμφανιζει καραγκιοζακια η απλα καποιες αλλες δεν τις φορτωνει καθολου αλλα και μονο η ιδεα οτι εχεις παντου προσβαση ειναι ουαου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω wind f2g με plus non-stop ενεργοποιημένο. Μπορώ να χρησιμοποιήσω imap ή χρειάζομαι internet?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει ή θυμάται κανείς τον αριθμό κλήσης που πρέπει να ορίσουμε για να συνδεθούμε από το κινητό στο wap(χωρίς gprs, όπως γινόταν χρόοοοονια πριν):worry::worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει ή θυμάται κανείς τον αριθμό κλήσης που πρέπει να ορίσουμε για να συνδεθούμε από το κινητό στο wap(χωρίς gprs, όπως γινόταν χρόοοοονια πριν):worry::worry:

Αν θυμάμαι καλά (έχω και μια ηλικία, το αλτσχάιμερ είναι προ των πυλών) ο αριθμός είναι +306935601271

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά (έχω και μια ηλικία, το αλτσχάιμερ είναι προ των πυλών) ο αριθμός είναι +306935601271

 

:pΝαι, και εγώ έτσι θυμάμαι, αλλά δεν με βοηθάει

 

Προσπαθώ να συνδέσω(πρόσεξε εξοπλισμό!:p) το ipaq 1710 στο ιντερνετ χρησιμοποιώντας σαν μόντεμ ένα siemens s55(μόνο και μόνο επειδή έχει υπέρυθρες) μέσω irda.

 

Στο κινητό οι ρυθμίσεις μου είναι σωστές(το κινητό μπαίνει στο ιντερνετ μέσω wind plus non stop).

Το ipaq βλέπει μέσω irda το κινητό και στις ρυθμίσεις του 1710 έχω βάλει τον παραπάνω αριθμό κλήσης και έχω ρυθμίσει να σύνδέεται μέσω generic IRDA.

Το κινητό κάνει κλήση data αλλά τελικά, αν και προσπαθεί, στο τέλος ο ΙΕ του ipaq μου βγάζει μήνυμα ότι "η σελίδα δεν μπορεί να βρεθεί"

:help::help::help:

(Σόρρυ που είμαι λίγο oφτόπικ:O)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:pΝαι, και εγώ έτσι θυμάμαι, αλλά δεν με βοηθάει

 

Προσπαθώ να συνδέσω(πρόσεξε εξοπλισμό!:p) το ipaq 1710 στο ιντερνετ χρησιμοποιώντας σαν μόντεμ ένα siemens s55(μόνο και μόνο επειδή έχει υπέρυθρες) μέσω irda.

 

Στο κινητό οι ρυθμίσεις μου είναι σωστές(το κινητό μπαίνει στο ιντερνετ μέσω wind plus non stop).

Το ipaq βλέπει μέσω irda το κινητό και στις ρυθμίσεις του 1710 έχω βάλει τον παραπάνω αριθμό κλήσης και έχω ρυθμίσει να σύνδέεται μέσω generic IRDA.

Το κινητό κάνει κλήση data αλλά τελικά, αν και προσπαθεί, στο τέλος ο ΙΕ του ipaq μου βγάζει μήνυμα ότι "η σελίδα δεν μπορεί να βρεθεί"

:help::help::help:

(Σόρρυ που είμαι λίγο oφτόπικ:O)

Δεν είσαι off-topic, για υπηρεσίες δεδομένων συζητάς. Μόλις κάλεσα από το κινητό αυτόν τον αριθμό και απαντάει μόντεμ, άρα λειτουργεί ακόμη. Τι να το κάνεις όμως. Με 9600 θα συνδέεσαι... Δεν θα είναι τραγικά αργό;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι off-topic, για υπηρεσίες δεδομένων συζητάς. Μόλις κάλεσα από το κινητό αυτόν τον αριθμό και απαντάει μόντεμ, άρα λειτουργεί ακόμη. Τι να το κάνεις όμως. Με 9600 θα συνδέεσαι... Δεν θα είναι τραγικά αργό;

 

Κάτσε πρώτα να συνδεθώ:lol:

 

Ναι, αργό θα είναι, αλλά γιατί δεν δουλεύει?

Το έχω πάρει εγωιστικά!

Και γιατί δεν θα μπορώ να συνδεθώ με gprs?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:pΝαι, και εγώ έτσι θυμάμαι, αλλά δεν με βοηθάει

 

Προσπαθώ να συνδέσω(πρόσεξε εξοπλισμό!:p) το ipaq 1710 στο ιντερνετ χρησιμοποιώντας σαν μόντεμ ένα siemens s55(μόνο και μόνο επειδή έχει υπέρυθρες) μέσω irda.

 

Στο κινητό οι ρυθμίσεις μου είναι σωστές(το κινητό μπαίνει στο ιντερνετ μέσω wind plus non stop).

Το ipaq βλέπει μέσω irda το κινητό και στις ρυθμίσεις του 1710 έχω βάλει τον παραπάνω αριθμό κλήσης και έχω ρυθμίσει να σύνδέεται μέσω generic IRDA.

Το κινητό κάνει κλήση data αλλά τελικά, αν και προσπαθεί, στο τέλος ο ΙΕ του ipaq μου βγάζει μήνυμα ότι "η σελίδα δεν μπορεί να βρεθεί"

:help::help::help:

(Σόρρυ που είμαι λίγο oφτόπικ:O)

Το νουμερο που εβαλε ο πετρος, ειναι για αλλη χρηση. Εαν καταλαβα σωστα, αυτο που κανεις ειναι οτι το siemens συνδεεται στο wind plus μεσω GPRS, και το ipaq στο siemens με Irda. Το ipaq μπορει να ζητα να κανει κληση ωστε να συνδεθει με το siemens, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ θα βαλεις το +306935601271, γιατι αυτο ειναι νουμερο της Wind για απευθειας συνδεση wap μεσω CSD και οχι GPRS. Το ipaq ομως καλει το siemens, οχι την Wind. Αυτο που μαλον θα πρεπει να κανεις, ειναι να αναγνωρισει το ipaq το Siemens σαν IrDa GPRS modem, και να φτιαξεις απευθειας συνδεση απο εκει!

:)

Link to comment
Share on other sites

Το νουμερο που εβαλε ο πετρος, ειναι για αλλη χρηση. Εαν καταλαβα σωστα, αυτο που κανεις ειναι οτι το siemens συνδεεται στο wind plus μεσω GPRS, και το ipaq στο siemens με Irda. Το ipaq μπορει να ζητα να κανει κληση ωστε να συνδεθει με το siemens, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ θα βαλεις το +306935601271, γιατι αυτο ειναι νουμερο της Wind για απευθειας συνδεση wap μεσω CSD και οχι GPRS. Το ipaq ομως καλει το siemens, οχι την Wind. Αυτο που μαλον θα πρεπει να κανεις, ειναι να αναγνωρισει το ipaq το Siemens σαν IrDa GPRS modem, και να φτιαξεις απευθειας συνδεση απο εκει!

:)

 

Έχω δημιουργήσει στο Ipaq μια σύνδεση μόντεμ μέσω irda.

Για να τη δημιουργήσω είναι απαραίτητο να καταχωρήσω τον ακριβή αριθμό κλήσης.Άρα, πρέπει να βάλω τον αριθμό του Πέτρου(τι άλλο?).

Μετά μου ζητάει username και password.

Εκεί βάζω wap και wap.

 

 

Ανοίγω τις υπέρυθρες στο siemens.

Ανοίγω τον IE του ipaq και βάζω μια τυχαία διεύθυνση.

Το siemens κάνει κλήση data προς τον αριθμό του Πέτρου.

Μετά από αρκετά δευτερόλεπτα στην οθόνη του Ipaq εμφανίζεται μήνυμα ότι η σελίδα δεν μπορεί να βρεθεί.

Αυτά.

Τι κάνω λάθος?

Αν κάποιος έχει κάποιο pda και μπορεί, ας δώσει ένα χεράκι:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αφου το siemens μια χαρα μπορει GPRS, τι το θες το CSD με την ακριβη χρονοχρεωση του?

Αν θες να δοκιμασεις GPRS συνδεση, δοκιμασε κληση στον αριθμο *99# , θα πρεπει επισης να περασεις και το APN στις ρυθμισεις του modem, αλλιως απλα θα εχεις ανοιξει συνδεση στο δικτυο του GPRS της Wind , χωρις να εχεις ορισει ποια πυλη (APN) .

Για παραδειγμα, εαν φτιαξεις σε υπολογιστη χειροκινητα συνδεση με καποιο συνδεμενο modem (κινητο η datacard) και στις ιδιοτητες του modem αντι για το gint περασεις το windgr.tv , ανοιγοντας μετα εναν explorer , δεν θα ανοιγει καμια σελιδα, γιατι το windgr.tv δεν δινει προσβαση σε ιντερνετ για σελιδες, εαν ομως ανοιξεις τον realplayer του υπολογιστη, και βαλεις την διευθυνση καναλιου της wind, θα δεις μια χαρα mobiletv στον υπολογιστη.

 

Ετσι, κι εσυ πρεπει να κανεις το αναλογο για την πυλη του gwap στο modem του siemens, και να κανεις συνδεση στο GPRS.

 

Σου ξαναλεω, το CSD, απλα Ξεχασε το!!!!!!!!!!!

 

Φιλικα,

Link to comment
Share on other sites

Αφου το siemens μια χαρα μπορει GPRS, τι το θες το CSD με την ακριβη χρονοχρεωση του?

Αν θες να δοκιμασεις GPRS συνδεση, δοκιμασε κληση στον αριθμο *99# , θα πρεπει επισης να περασεις και το APN στις ρυθμισεις του modem, αλλιως απλα θα εχεις ανοιξει συνδεση στο δικτυο του GPRS της Wind , χωρις να εχεις ορισει ποια πυλη (APN) .

Για παραδειγμα, εαν φτιαξεις σε υπολογιστη χειροκινητα συνδεση με καποιο συνδεμενο modem (κινητο η datacard) και στις ιδιοτητες του modem αντι για το gint περασεις το windgr.tv , ανοιγοντας μετα εναν explorer , δεν θα ανοιγει καμια σελιδα, γιατι το windgr.tv δεν δινει προσβαση σε ιντερνετ για σελιδες, εαν ομως ανοιξεις τον realplayer του υπολογιστη, και βαλεις την διευθυνση καναλιου της wind, θα δεις μια χαρα mobiletv στον υπολογιστη.

 

Ετσι, κι εσυ πρεπει να κανεις το αναλογο για την πυλη του gwap στο modem του siemens, και να κανεις συνδεση στο GPRS.

 

Σου ξαναλεω, το CSD, απλα Ξεχασε το!!!!!!!!!!!

 

Φιλικα,

 

Ναι βρε, με gprs είναι ο στόχος μου να συνδεθώ, αλλά δοκιμάζω στην αρχή με csd να δώ αν συνδέεται και για ποιόν λόγο δεν τα καταφέρνω.

Το siemens από μόνο του έχει τις σωστές ρυθμίσεις και μπαίνει με gprs μέσω non stop.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, δεν παιζουν κανεναν ρολο τι ρυθμισεις εχει το Siemens, απλα λειτουργει σαν modem. Οτι ρυθμιση κανεις, θα την κανεις απο το ipaq. Εαν πχ, εκανες την συνδεση του Siemens σε υπολογιστη, τις ρυθμισεις θα τις περναγες στον Υπολογιστη, και οχι στο Siemens, δεν εχει σημασια.

Και απολυτως κενο ρυθμισεων να ειναι το Siemens, θα εκανες την δουλεια σου μια χαρα, αρκει να ρυθμιζες σωστα τον υπολογιστη.

Ομοιως και για το ipaq.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, δεν παιζουν κανεναν ρολο τι ρυθμισεις εχει το Siemens, απλα λειτουργει σαν modem. Οτι ρυθμιση κανεις, θα την κανεις απο το ipaq. Εαν πχ, εκανες την συνδεση του Siemens σε υπολογιστη, τις ρυθμισεις θα τις περναγες στον Υπολογιστη, και οχι στο Siemens, δεν εχει σημασια.

Και απολυτως κενο ρυθμισεων να ειναι το Siemens, θα εκανες την δουλεια σου μια χαρα, αρκει να ρυθμιζες σωστα τον υπολογιστη.

Ομοιως και για το ipaq.

 

Σωστός.

Αλλά στο ipaq (win 2003)δεν μου ζητάει πουθενά να βάλω APN.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μήπως ξέρει κανεις τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στο κινητό ericsson w800i που έχω κ προσπαθώ να κάνω το bluetooth του iMac να το δεί ως μόντεμ κ να μπώ ίντερνετ?

 

Φρυγανιά,

το δικό μου mac με σύστημα 10.5 (leopard) είδε αμέσως το κινητό SE K530 ως modem τόσο με σύνδεση bluetooth όσο και με usb.

 

Για τις ρυθμίσεις στο κινητό δες το manual ή οδηγίες online. Συνοπτικά, πρέπει στις ρυθμίσεις/συνδεσιμότητα/επικοιν.δεδ/νων να ορίσεις λογαριασμούς (μπορείς να τους λάβεις με sms μέσω internet από τη wind αλλά και από την SE) και στις "ρυθμίσεις internet/προφιλ internet" να επιλέξεις έναν από τους παραπάνω λογαριασμούς. Σε άλλα θέματα εδώ μέσα περιγράφεται πως να ρυθμίσεις το κινητό σου για να έχεις σχεδόν απεριόριστο internet μέσω της υπηερεσίας WIND Plus Non-Stop με 3,50 ευρώ το μήνα.

 

Μπορείς να κατεβάσεις και την εφαρμογή για mac που προτείνει η wind η οποία δουλεύει και με οποιοδήποτε κινητό ως modem:

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1446

 

Για τις ρυθμίσεις του mac τόσο για σύνδεση bluetooth όσο και για usb έχει πολύ καλό site η nokia http://europe.nokia.com/mac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...