Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ακούγεται, αλλά είναι "φάουλ" που δεν το έχουν αναρτήσει πουθενά ακόμη(στον τιμοκατάλογο). Και η Wind σου παίρνει αντίστοιχα 30€ αν πας σε κατάστημα για φορητότητα, αλλά το γράφει, χώρια που μπορείς να το κάνεις on line και τα 30€ να τα πάρεις σε κάρτα ανανέωσης(μέχρι στιγμής).
Link to comment
Share on other sites

Τραγικοί. Μάλλον βαρέθηκαν να ξοδεύουν εργατοώρες για να εξυπηρετούν τις φορητότητες που κάνουμε για να πετύχουμε καλύτερες προσφορές και είπαν να μας "τιμωρήσουν" Βρε ουστ.
Link to comment
Share on other sites

Τραγικοί. Μάλλον βαρέθηκαν να ξοδεύουν εργατοώρες για να εξυπηρετούν τις φορητότητες που κάνουμε για να πετύχουμε καλύτερες προσφορές και είπαν να μας "τιμωρήσουν" Βρε ουστ.

 

Ρώτα στο Γερμανό πόσο κοστίζει η φορητότητα σε What's Up. Κάτι άκουσα πως δίνεις 10€ για κάρτα που μένει μέσα. Συμφέρει ακόμα και να τα χάσεις, για να πας πίσω στη WIND με νέο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στο Γερμανό πόσο κοστίζει η φορητότητα σε What's Up. Κάτι άκουσα πως δίνεις 10€ για κάρτα που μένει μέσα. Συμφέρει ακόμα και να τα χάσεις, για να πας πίσω στη WIND με νέο συμβόλαιο.

 

Καλή σκέψη, ευχαριστώ πολύ..θα περιμένω λίγες μέρες να ξεκαθαρίσει το θέμα με το συμβόλαιο της wind και μετά θα κάνω αυτό που είπες. Θα επιστρέψω με νέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σκέψη, ευχαριστώ πολύ..θα περιμένω λίγες μέρες να ξεκαθαρίσει το θέμα με το συμβόλαιο της wind και μετά θα κάνω αυτό που είπες. Θα επιστρέψω με νέα.

 

Με "νέο" συμβόλαιο, εννοώ την προσφορά που θα σου κάνει η WIND, για να γυρίσεις. Πιθανόν η φορητότητα προς What's Up να έχει γίνει, πριν να προλάβεις να ακυρώσεις.

 

Απο 'κει και πέρα, υπήρχε μία προσφορά πριν λίγες εβδομάδες, που συνεργάτης της WIND έδινε ό,τι προσφέρει το φοιτητικό συμβόλαιο σε όλους, με 11€ το μήνα και όλοι οι φόροι μέσα στην τιμή!!

 

Ακόμα δεν έχουμε διαβάσει όμως, πόσο ήρθε ο πρώτος λογαριασμός σε αυτούς που έκαναν αυτό το συμβόλαιο... Καλό είναι να περιμένουμε, γιατί οι συνεργάτες καμιά φορά λένε και ψέματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τραγικοί. Μάλλον βαρέθηκαν να ξοδεύουν εργατοώρες για να εξυπηρετούν τις φορητότητες που κάνουμε για να πετύχουμε καλύτερες προσφορές και είπαν να μας "τιμωρήσουν" Βρε ουστ.

Παράλογο δεν είναι. Η διαδικασία της φορητότητας δεν έχει κύριο λόγο ύπαρξης την άσκηση πίεσης για να μας δώσουν καλύτερη τιμή στο συμβόλαιο, απλά καταχρηστικά χρησιμοποιείται έτσι.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Mark_K αυτό είπα κι εγώ. Χάνουν εργατοώρες με τις "μπλόφες" των πελατών για φορητότητα και για να βγάλουν τα σπασμένα δημιούργησαν αυτή τη χρέωση. Σκέψου το όμως και αλλιώς. Κάποιος, όπως εγώ που είμαι αποφασισμένος, δεν έχει πρόβλημα αν τελικά η "μπλόφα" του δεν πιάσει. Γιατί να πληρώσω αυτό το ποσό για τη φορητότητα; Αφού υποτίθεται πως όταν πάω σε κάποιον καινούριο πάροχο έτσι κι αλλιώς θα τον πληρώνω με την αγορά καρτών κλπ. Αυτό που θέλω να πω εν τέλει είναι ότι οι εταιρείες έχουν ως σκοπό το κέρδος, αυτό είναι λογικό. Όμως, το ίδιο λογικό είναι κι εγώ να τις βάλω σε "κόντρα" μεταξύ τους για το ποια θα μου δώσει καλύτερη προσφορά, εξάλλου εγώ πληρώνω. Αυτά περί λογικού και παραλόγου. Επίσης το μακροχρόνιο κέρδος των παρόχων θα έπρεπε να στηρίζεται στους ικανοποιημένους πελάτες, ειδικά στους παλιούς, και όχι στις αρπαχτές και στις δήθεν καινοτομίες (πχ live chat με εκπρόσωπο με προκάτ απαντήσεις).
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ίσως εσύ που δεν έχεις πρόβλημα, ή ο άλλος που θέλει συνειδητά να αλλάξει πάροχο να είναι ελάχιστοι συγκριτικά με όσους πραγματοποιούν αίτημα φορητότητας χωρίς να έχουν σκοπό πραγματικά να μείνουν στο νέο δίκτυο.

Δε διαφωνούμε σε κάτι. Αφού αποδεδειγμένα κάνουν καλύτερες τιμές, θα μπορούσαν από την αρχή να στη δώσουν χωρίς την "απειλή".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα έληξε 2ετές μου συμβόλαιο με ΟΤΕ. Πήγα απο κατάστημα WIND Βριλησσίων να συνδυάσω το κινητό που ήδη έχω μαζί τους στο W, και να φέρω και το σταθερό ώστε να κάνω το wind triple play 1 με κύριο μέλημα το vdsl. Στην περιοχή υπάρχει, έχει και γείτονας με wind, είχα και εγώ με ΟΤΕ, απο καμπίνα πάντα μιλάμε, τσεκαρισμένο και τηλεφωνικά μαζί τους 10 φορές, και με την διεύθυνση κατοικίας και το σταθερό του πατέρα μου στον επάνω όροφο που είναι ήδη wind, και από τους wizards και παντού. Κάνουμε την αίτηση και τρώμε πόρτα, δεν πέρναγε δεν έχει διαθεσιμότητα λέει. Τρελάθηκα κοινώς!! Μου λέει ο υπάλληλος εκεί επειδή είμασταν στο κλείσιμο, να την περάσει ξανά Δευτέρα μήπως ήταν συστημικό θέμα, και αν βγάλει τα ίδια, θα τους κάνει mail στην τεχνική υποστήριξη. Μετά απο το σπίτι κάλεσα το 1212 της wind μίλησα με τεχνικούς, τσέκαραν και αυτοί διαθεσιμότητα με δικά του εργαλεία, διαφορετικά απο αυτά που βλέπουμε εμείς στον wizard, υποτίθεται ακριβείας που δείχνουν πόρτες κτλ, και μου είπαν υπάρχει κανονικά, και με αριθμό και με διεύθυνση. Δοκιμάστε ξανά Δευτέρα. Έχεις κανείς παρόμοια εμπειρία και πως να το χειριστώ να φάμε ξανά πόρτα Δευτέρα;
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι γνωστό, οι διαθέσιμες πόρτες στο minidslam της καμπίνας είναι πολύ λιγότερες από αυτές που υπάρχουν στα dslam του ΑΚ.

Έτσι, είναι επόμενο είτε να μην υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην καμπίνα από το 2013 που ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο του ΟΤΕ στη συγκεκριμένη περιοχή είτε ο ΟΤΕ να φέρνει δυσκολίες στο να διαθέσει τις ελάχιστες, αν εξακολουθούν να υπάρχουν.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι συνεχείς προσπάθειες μήπως βρεθεί λύση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα κανουμε ξανα προσπαθειες Δευτερα και βλεπουμε. Η τιμη ειναι πολυ καλη δεν θελω να το χασω. Αν ομως φαω πορτες θα κανω φορητοτητα σικε να με παρει ο ΟΤΕ να δωσουν αλλη τιμη κλασσικα και αναγκαστικα θα μεινω ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Το αρνητικό με σικέ φορητότητα στον ΟΤΕ είναι, όμως, ότι αυτός σε παίρνει αμέσως χωρίς αφήνει περιθώρια.

Είναι προτιμότερο να την κάνεις με τη Nova παρά με τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβα. Ειμαι ηδη ΟΤΕ και θελω να παω πραγματικα wind εκτος αν δεν μπορω να βαλω vdsl. Αν δεν εχει vdsl θα μεινω ΟΤΕ και θα βαλω εκει vdsl. Αν κανω αιτηση φορητοτητας να παω wind εννοεις θα με παραδοσει αμαχητι ο ΟΤΕ και η wind θα με παρει με το ετσι θελω στο μπαμ και προτεινεις να την κανω προς forthnet; Σε παρακαλω διευκρινησε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβα. Ειμαι ηδη ΟΤΕ και θελω να παω πραγματικα wind εκτος αν δεν μπορω να βαλω vdsl. Αν δεν εχει vdsl θα μεινω ΟΤΕ και θα βαλω εκει vdsl. Αν κανω αιτηση φορητοτητας να παω wind εννοεις θα με παραδοσει αμαχητι ο ΟΤΕ και η wind θα με παρει με το ετσι θελω στο μπαμ και προτεινεις να την κανω προς forthnet; Σε παρακαλω διευκρινησε.

 

Το σύνηθες είναι πως θα σε πάρει ο ΟΤΕ τηλέφωνο να μείνεις σε αυτούς, αλλά ενδέχεται και να μην σε καλέσει καθόλου και να πας Wind, οπότε βρεις τι σου ταιριάζει στην Wind ή σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία και κάνε την φορητότητα για εκεί στο πρόγραμμα που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβα. Ειμαι ηδη ΟΤΕ και θελω να παω πραγματικα wind εκτος αν δεν μπορω να βαλω vdsl. Αν δεν εχει vdsl θα μεινω ΟΤΕ και θα βαλω εκει vdsl. Αν κανω αιτηση φορητοτητας να παω wind εννοεις θα με παραδοσει αμαχητι ο ΟΤΕ και η wind θα με παρει με το ετσι θελω στο μπαμ και προτεινεις να την κανω προς forthnet; Σε παρακαλω διευκρινησε.

 

Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα από τη δική μου περίπτωση.

Η μόνη λύση, εάν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες, είναι να επιμένεις όσες αρνήσεις φέρνει ο ΟΤΕ, με ταυτόχρονη αναφορά στην ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα θα κανω που λετε. Στην χειροτερη θα κανω την αιτηση στο wind triple play 1 χωρις vdsl, θα βαλουμε ελλειπη στοιχεια ωστε να κοπει η αιτηση απλα για να παρουν για φορητοτητα (ειναι δικο μου το παιδι στο καταστημα) αλλα και να στραβωσει η φαση και να γινε ατυχημα η παραπλευρη ζημια θα ειναι ελαχιστοποιημενη, καποια στιγμη θα βρουμε θυρα.
Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκιο, δημιουργούν τεχνητές ανάγκες. έχω το καρτοσύνδεση plus στα 14.24 μετά απο αυξησεις της wind (αρχική τιμή 12). τη τιμή αυτη τη πέτυχα κάνοντας απλά αίτηση για καρτοκινητό f2g. επομενως, γνώμη μου, μη μπαίνεις σε διαδικασίες φορητότητας. απλώς κάνε αίτηση για καρτοκινητό 1.5 μηνα περίπου πριν λήξει το συμβόλαιο σου.θα σε πάρουν αμέσς τηλ για καλύτερη προσφορά και αν δεν σε ικανοποιεί η προσφορά τους θα επανέλθουν δριμύτεροι (έτσι έγινε και σε μένα). ακομα και κάτι να στραβώσει είπες ότι σε ικανοποιεί 10 ευρώ το μηνα σε κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επανέρχομαι με νέα δεδομένα. Και σήμερα πήρα το κατάστημα Βριλησσίων. Ο υπάλληλος εκεί δεν μπόρεσε να περάσει την αίτηση, του την έκοψε. Ακόμη και σε απλό adsl του έβγαζε θέμα. Το δήλωσε στην τεχνική υποστήριξη της WIND. Είχα στείλει και εγώ request στο facebook τους. Έκανα μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια με άλλον. Πριν από αυτό, είχα μιλήσει με ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ μου δίνει αλλά μου είπε πως έχει 9 μόλις θέσεις στην περιοχή για τον ίδιο. Μίλησα με την εταιρεία ΩΘΗΣΗ. Και αυτοί έβλεπαν στους πρωτογενείς ελέγχους πως υπάρχει διαθεσιμότητα. Περνάμε την αίτηση τηλεφωνικά με ηχογράφηση κτλ και ρητή αποσαφήνιση πως δεν θα υπογράψω συμβόλαιο και δεν θα δεχτώ ADSL αν δεν υπάρχει, και να σταματήσει η αίτηση αν δεν προχωρήσει το VDSL κτλ. Μου είπαν αύριο θα έρθει courier με συμβόλαια κτλ αν όλα πάνε καλά και πως η αίτηση συστημικά θα περαστεί σε 1-2 ώρες και θα με καλέσουν αν υπάρξει πρόβλημα. Δεν με κάλεσε κανείς, ξαφνικά στις 3 το μεσημέρι σκάει sms από Wind πως το W το παλιό που είχα στο κινητό ήδη μαζί τους, έχει αναβαθμιστεί σε W1. Μπαίνω και στην εφαρμογή που βλέπω τα υπόλοιπα και είχε πλέον 5 GB το πακέτο.

 

Στην συνέχεια τους καλώ στην ΩΘΗΣΗ, δεν βρίσκω την κυρία που μου έκανε την αίτηση, μίλησα με άλλον για την αίτηση, είδε πως καταχωρήθηκε κανονικά με VDSL κτλ και όλα οκ μου είπαν. Φοβούμενος μήπως κάνουν καμιά λαμογιά και το περάσουν σαν ADSL μίλησα ξανά μαζί τους και μου είπαν αυτό που μου είπαν και στο κατάστημα. Το σύστημα τους όταν πας να περάσεις την αίτηση, αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL, σε κόβει δεν σε αφήνει και έλαβα 100 διαβεβαιώσεις. Αύριο περιμένω το courier να δω συμβόλαιο και να δώσω δικαιολογητικά, και να διαπιστώσω και με τα μάτια μου πως το συμβόλαιο γράφει VDSL ενεργοποίηση. Ελπίζω να μην υπάρχει κάποια κρυφή παγίδα ή να μην έχουμε κρυφές και δυσάρεστες εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω το καρτοσύνδεση Plus στα 14.24. μου τηλεφώνησαν σημερα από κατάστημα wind (επειδή το συμβόλαιό μου λήγει το Μάιο) και μου δίνουν το W1 plus(δεν ειμαι σίγουρος για το Plus) στα 16.8 τελική τιμή. το πρόγραμμα μου δίνει 1500 προς όλους, 1500sms και 5giga. τι λέτε;είναι καλή τιμή;τους είπα να μου τηλεφωνήσουν ξανά αύριο Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!

 

Κεφαλαία

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Mark_K

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το w plus και η τιμή αν ειναι αυτή που λες απλά δεν υπάρχει, με κλειστά μάτια το κάνεις οι παροχές ειναι τρελές!! Edited by oekab1992
Link to comment
Share on other sites

της τονισα για τη τιμη χιλιες φορες,φοβαμαι μη βγει η τελικη κοντα στα 19-20 ευρω.μου απαντησε οτι δεν τηλ απο εταιρεια προωθηση προιοντων wind αλλα απο καταστημα,οτι το βλεπει στο συστημα τωρα.και το ονομα της μου ειπε.το κουφο ειναι οτι τηλ απο το καταστημα του Ιλιον και εγω μενω Χολαργο.....δλδ δεν εχω παει ποτε εκει.μου απαντησε οτι του χολαργου και του Ιλιον συνεργαζονται και αν θελω να παω στου χολαργου να το κανω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Για να δώσω και ένα update της κατάστασης, η αίτηση περάστηκε κανονικά από Δευτέρα πρωί από την ΩΘΗΣΗ. Κατά το μεσημέρι το κινητό από W έγινε W1 PLUS άμεσα. Την Τρίτη ήρθε το courier με τα χαρτιά, υπέγραψα τα συμβόλαια όλα ήταν οκ προβλεπόμενα και σωστά, έδωσα δικαιολογητικά κτλ. Ουσιαστικά ο υπάλληλος της wind από το κατάστημα Βριλησσίων που το δήλωσε σαν πρόβλημα στην υποστήριξη, ξεκόλλησε την διαδικασία, άγνωστο πως και τι είχε συμβεί, πάντως δεν ήταν θέμα διαθεσιμότητας πραγματικής ή έλλειψης πορτών κτλ. Χθες ήρθε και sms στο κινητό για την καταχώρηση της αίτησης φορητότητας από wind και μετά από λίγα λεπτά μαγικό τηλεφωνάκι από ΟΤΕ για πιπίλα. 2play + vdsl 50 + ote tv full sat 59 όλα μαζί και δώρο 1 μήνα ote tv και αν έχω καρτοκινητό cosmote 200 λεπτά κάθε μήνα κτλ. Ευχαρίστησα αλλά αρνήθηκα και τελειώσαμε εκεί και περιμένω την εξέλιξη της φορητότητας και τα σχετικά, ευελπιστώντας να μην υπάρξει δυσάρεστη έκπληξη στην οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας.
Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω update.τηλεφωνησα στο 1260 οπου και μου επιβεβαιωσαν την προσφορα και επιτοπου ανανεωσα για 18 μηνες.θα πληρωσω ενα τελος 5 ευρω για την αναβαθμιση.τυπικα παραμενω στο καρτοσυνδεση plus με παροχες w1plus.
Link to comment
Share on other sites

έχω το καρτοσύνδεση Plus στα 14.24. μου τηλεφώνησαν σημερα από κατάστημα wind (επειδή το συμβόλαιό μου λήγει το Μάιο) και μου δίνουν το W1 plus(δεν ειμαι σίγουρος για το Plus) στα 16.8 τελική τιμή. το πρόγραμμα μου δίνει 1500 προς όλους, 1500sms και 5giga. τι λέτε;είναι καλή τιμή;τους είπα να μου τηλεφωνήσουν ξανά αύριο

 

Φοβερή τιμή είναι. Με το νέο δίκτυο κιόλας, που θα μπορείς να φας τα ΜΒ, δε χρειάζεται σκέψη... :up:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...