Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο νόμος για τις φορητότητες δεν λέει τίποτα για τους δύο μήνες.

Άρα κάνεις αίτηση σε όποια εταιρεία θέλεις .

Μόλις την απορίψουν καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.

Αμέσως μετά θα σε αφήσουν να φύγεις .

Ο ένας μήνας για αλλαγή σε καρτοκινητό της ίδιας εταιρείας ισχύει

 

 

Δυστυχώς αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου ! Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο ή όχι αλλά σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου έχεις ή 14 μέρες για να υπαναχωρήσεις από το συμβόλαιο χωρίς κάποιο κόστος αλλιώς υπάρχει μετά ελάχιστη παραμονή 2 μηνών όπου μπορείς να φύγεις μετά αφού επιστρέψεις την όποια επιδότηση ή έκπτωση παγίου έχεις πάρει.

(Έκανα πρόσφατα και εγώ φορητότητα στην WIND και ζήτησα να μου διευκρινίσουν τους παραπάνω όρους)

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτο ακριβως το σκεπτικο ξεκινησα κι εγω απλα με ξενερωνει οτι θα πρεπει να περιμενω οχι μονο για να επιτραπει να το κανω καρτα αλλά και 1 μηνα μεχρι να ολοκληρωσει η wind τη διαδικασια συμβολαιο σε καρτα. Αυτο το 2ο ειναι που μου τη σπαει, γιατι θελουν 1 μηνα να κανουν το συμβολαιο καρτα? Και φανταζομαι θα πρεπει να πληρωσω και γι'αυτον τον εξτρα μηνα. :mad: Τελοσπαντων, νομιζω το αναλυσα αρκετα αυτο το θεμα, θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω :D

 

Ο χρονος που χρειαζεται ειναι κατα καποιον τροπο τυπικος.

Οι χρεωσεις ξεκινανε απο 1η του μηνα. Αν λοιπον ζητησεις πριν μπει ο μηνας τοτε πρεπει να διακοπει το συμβολαιο ως το τελος.

Μην το αμελησεις....να ζητησεις την διακοπη εγκαιρα και εγγραφως.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου ! Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο ή όχι αλλά σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου έχεις ή 14 μέρες για να υπαναχωρήσεις από το συμβόλαιο χωρίς κάποιο κόστος αλλιώς υπάρχει μετά ελάχιστη παραμονή 2 μηνών όπου μπορείς να φύγεις μετά αφού επιστρέψεις την όποια επιδότηση ή έκπτωση παγίου έχεις πάρει.

(Έκανα πρόσφατα και εγώ φορητότητα στην WIND και ζήτησα να μου διευκρινίσουν τους παραπάνω όρους)

Συγνώμη αλλά δεν θέλεις να καταλάβεις τι σου λέω.

Η φορητότητα πρέπει να ολοκληρωθεί σε 3 εργάσιμες ημέρες, εκτός

α) αν έχεις ληξιπρόθεσμο

β) Αν έχεις φραγή.

Το συμβόλαιο μπορεί να λέει ότι θέλει , οι τροποποιήσεις νόμων γίνονται με νόμο και όχι με συμβόλαια

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν θέλεις να καταλάβεις τι σου λέω.

Η φορητότητα πρέπει να ολοκληρωθεί σε 3 εργάσιμες ημέρες, εκτός

α) αν έχεις ληξιπρόθεσμο

β) Αν έχεις φραγή.

Το συμβόλαιο μπορεί να λέει ότι θέλει , οι τροποποιήσεις νόμων γίνονται με νόμο και όχι με συμβόλαια

 

Εγώ ανέφερα τι αναγράφεται στο συμβόλαιο που έχει υπογράψει και το επισυνάπτω.

 

Αν διαφωνείς μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και να τους το επισημάνεις, μιας και πάνω - κάτω πλέον ισχύουν τα ίδια και στις άλλες 2 εταιρίες, προχωρώντας και σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

 

Προσωπικά και εμένα θα με βόλευε να μπορώ να "σπάσω" όποτε θέλω, έτσι το 18μηνο συμβόλαιο που έκανα πρόσφατα χωρίς κάποιο κόστος...

Link to comment
Share on other sites

@Magnum: Οι όροι συμβολαίου (και στις 3 εταιρίες) είναι σε πολλές περιπτώσεις άκυροι, με βάση τους αντίστοιχους νόμους, που υποστηρίζει η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ;)

 

Ενας φίλος μου κατάφερε να γίνει ακύρωση συμβολαίου, χωρίς να επιστρέψει επιδότηση (ακύρωση πρώτου όρου) και ο αριθμός του να μετατραπεί σε καρτοκινητό της ίδιας εταιρίας μέσα σε 1 ημέρα (ακύρωση δεύτερου όρου), μόνο και μόνο λέγοντας στην εταιρία ότι θα τους καταγγείλει στη ΓΓΚ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην κοσμοτε πηγα απο καρτοσυμβολαιο σε κοσμοκαρτα, δεν εδωσα τιποτα πισω, ειχα επιδοτηση και μετεφερα και 120€ με ισχυ 1ετος. Φετος εβαλα αλλα 5€…πηρα παραταση αλλο ενα. Ειμαι στα 30€ και περιμενω να τελειωσουν να το πεταξω.

ΥΓ. Ειχα επιδοτηση παγιου.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα τι αναγράφεται στο συμβόλαιο που έχει υπογράψει και το επισυνάπτω.

 

Αν διαφωνείς μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και να τους το επισημάνεις, μιας και πάνω - κάτω πλέον ισχύουν τα ίδια και στις άλλες 2 εταιρίες, προχωρώντας και σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

 

Προσωπικά και εμένα θα με βόλευε να μπορώ να "σπάσω" όποτε θέλω, έτσι το 18μηνο συμβόλαιο που έκανα πρόσφατα χωρίς κάποιο κόστος...

Δεν Κατάλαβα , ακριβώς. Μου ζητάς να πάρω εγώ στην Εξυπηρέτηση να επισημάνω το δικό σου πρόβλημα και να κάνω εγώ καταγγελία; Εσύ πρέπει να τα κάνεις αυτά, εγώ απλά δεν έχω έννομο δικαίωμα. Όσο για το θέμα του κόστους δεν αναφέρθηκα σε αυτό . Αν έχει κόστος το πληρώνεις , αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα σου να μεταφερθείς σε 3 ημέρες σε όποια εταιρεία επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Κατάλαβα , ακριβώς. Μου ζητάς να πάρω εγώ στην Εξυπηρέτηση να επισημάνω το δικό σου πρόβλημα και να κάνω εγώ καταγγελία; Εσύ πρέπει να τα κάνεις αυτά, εγώ απλά δεν έχω έννομο δικαίωμα. Όσο για το θέμα του κόστους δεν αναφέρθηκα σε αυτό . Αν έχει κόστος το πληρώνεις , αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα σου να μεταφερθείς σε 3 ημέρες σε όποια εταιρεία επιθυμείς.

 

Για να καταλάβω και εγώ που διαφωνούμε...

Εγώ απάντησα στον φίλο που ρώτησε αν μπορεί μπορεί να αλλάξει σε καρτοκινητό ή με φορητότητα χωρίς κάποιο κόστος ενώ πρόσφατα έκανε ανανέωση του συμβολαίου του.

Δεν διαφώνησα ότι άμα πληρώσει το κόστος μπορεί να φύγει σε 3 μέρες !

 

1. Χωρίς κόστος μπορεί να φύγει σύμφωνα με τον νόμο και με τους όρους του συμβολαίου μέσα στις 14 μέρες που υπόγραψε, μετά έχει κόστος.

2. Σύμφωνα με το συμβόλαιο έχει ελάχιστη διάρκεια 2 μήνες (αυτό δεν γνωρίζω αν είναι νόμιμο όπως ανέφερα) που σημαίνει ότι μπορεί να φύγει από την 15 μέρα πληρώνοντας το πάγιο για τους 2 μήνες.

3. Πλέον η έκπτωση παγίου θεωρείται επιδότηση ανά μήνα η οποία σύμφωνα με το συμβόλαιο πρέπει να επιστραφεί αντίστοιχα όπως περίπου συμβαίνει με την επιδότηση συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θρεντ κάπου αλλού, αλλά το θεωρώ ΤΕΡΜΑ ΛΗΣΤΡΙΚΟ... Να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πόσα MB σου έχουν μείνει διαθέσιμα στο πάγιο και να σου λένε "αυτό δε μπορώ να το δω"... Εντάξει... Χωρίς πλάκα.. Φυλακή πρέπει να πάνε!!!

 

(για να προλάβω κάποιους, έχω wp8 Nokia Lumia 920 και δεν υπάρχει data counter..)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θρεντ κάπου αλλού, αλλά το θεωρώ ΤΕΡΜΑ ΛΗΣΤΡΙΚΟ... Να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πόσα MB σου έχουν μείνει διαθέσιμα στο πάγιο και να σου λένε "αυτό δε μπορώ να το δω"... Εντάξει... Χωρίς πλάκα.. Φυλακή πρέπει να πάνε!!!

 

(για να προλάβω κάποιους, έχω wp8 Nokia Lumia 920 και δεν υπάρχει data counter..)

 

τί πρόγραμμα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

WIND MEDIUM Νομιζω..κάτι τέτοιο.. Ή LARGE... 250 mb τέλος πάντων...1500'+sms προς wind και κάτι ψιλά προς λοιπά δίκτυα (ομιλιας και σμσ)
Link to comment
Share on other sites

WIND MEDIUM Νομιζω..κάτι τέτοιο.. Ή LARGE... 250 mb τέλος πάντων...1500'+sms προς wind και κάτι ψιλά προς λοιπά δίκτυα (ομιλιας και σμσ)

 

Δεν υπάρχει τρόπος στο πρόγραμμα που είσαι. Μόνο σε αυτα και στο One δεν γίνεται. Έχουν φάει κράξιμο πάντως για αυτο!

 

edit:

Στη θέση σου θα ζήταγα να πάω στο Wind to All 40 (με +5€ μπορείς να έχεις και 300' προς WIND/Q)

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/price-plans/wind-to-all-plus-/

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

έχεις μείνει στα παλία προγράμματα-δες τα καινούργια είναι μακράν καλύτερα, καμμία σχέση, έχεις απίστευτες παροχές με τα ίδια που πλήρωνες παλιά ;)

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/price-plans/wind-to-all-plus-/

Link to comment
Share on other sites

Άρα: Το Wind W αντικατέστησε το Wind to All 60. Απο εκεί που έδινε 150 σμς τωρα δίνει 1500.

Είναι το αντίστοιχο του RED 1 της Vodafone μονο που η Wind δίνει παραπάνω ΜΒ ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή απάντηση της Wind στα RED Vodafone! Εαν το διαφημίσουν και σωστά στα Media, θα πουλήσει πολύ!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω, πριν 2 μήνες περίπου έκανα ανανέωση στο Wind to all 50, αν πάω στο W τώρα θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Εννοώ θα ισχύουν κανονικά η επιδότηση και η μείωση/έκπτωση στο πάγιο που έχω; θα έχω κάποια άλλη χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή απάντηση της Wind στα RED Vodafone! Εαν το διαφημίσουν και σωστά στα Media, θα πουλήσει πολύ!

 

Αυτή είναι η πλάκα. Η Wind έχει σαφώς καλύτερα προγράμματα και αυτό όχι λόγω markering αλλά με απτά παραδείγματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή απάντηση της Wind στα RED Vodafone! Εαν το διαφημίσουν και σωστά στα Media, θα πουλήσει πολύ!

 

Όσο δεν δίνουν τις προνομιακές αυτές τιμές και στους ΠΑΛΙΟΎΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ θα αλλάζω εταιρεία κάθε χρόνο!ήδη μετά από 20 χρόνια έφυγα από wind για βοντα γιατί μου έδωσε το red 35 ευρώ σε οικογενειακό πακέτο.

 

 

 

 

 

Αυτή είναι η πλάκα. Η Wind έχει σαφώς καλύτερα προγράμματα και αυτό όχι λόγω markering αλλά με απτά παραδείγματα ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θρεντ κάπου αλλού, αλλά το θεωρώ ΤΕΡΜΑ ΛΗΣΤΡΙΚΟ... Να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πόσα MB σου έχουν μείνει διαθέσιμα στο πάγιο και να σου λένε "αυτό δε μπορώ να το δω"... Εντάξει... Χωρίς πλάκα.. Φυλακή πρέπει να πάνε!!!

 

(για να προλάβω κάποιους, έχω wp8 Nokia Lumia 920 και δεν υπάρχει data counter..)

 

Μια χαρά υπάρχει

 

sorry για το off

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/counters/dd91f5d5-9cf8-4d1d-8fba-beaa01fafa47

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω, πριν 2 μήνες περίπου έκανα ανανέωση στο Wind to all 50, αν πάω στο W τώρα θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Εννοώ θα ισχύουν κανονικά η επιδότηση και η μείωση/έκπτωση στο πάγιο που έχω; θα έχω κάποια άλλη χρέωση;

 

Λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα αλλά οι επιδοτήσεις και οι εκπτώσεις θα είναι ανάλογες του νέου προγράμματος. Αλλά η εξυπηρέτηση πελατών ξέρει πάντα καλύτερα από εμάς ;-)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα αλλά οι επιδοτήσεις και οι εκπτώσεις θα είναι ανάλογες του νέου προγράμματος. Αλλά η εξυπηρέτηση πελατών ξέρει πάντα καλύτερα από εμάς ;-)

 

Παιδιά το W είναι πραγματικά εξαιρετικό πρόγραμμα! Δεν έχει ανταγωνιστή

ck
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το W είναι πραγματικά εξαιρετικό πρόγραμμα! Δεν έχει ανταγωνιστή

 

Είναι με χρέωση ανά λεπτό προς όλους;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...