Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλη μία πρωτοτυπία από τη NOVAαρα! Κόστος αποστολής SIM σε μεταφορά από COSMOTE σε Nova συμβόλαιο, 5€. 

Μετράω αντίστροφα για τη νέα ονομασία η οποία θα είναι ακόμα "μεγαλύτερη" από τη Nova και θα δίνει "πολύ πολύ περισσότερα" απ'ότι μας έδινε η WIND. xD 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ParafronGR said:

Άλλη μία πρωτοτυπία από τη NOVAαρα! Κόστος αποστολής SIM σε μεταφορά από COSMOTE σε Nova συμβόλαιο, 5€. 

Μετράω αντίστροφα για τη νέα ονομασία η οποία θα είναι ακόμα "μεγαλύτερη" από τη Nova και θα δίνει "πολύ πολύ περισσότερα" απ'ότι μας έδινε η WIND. xD 

Που το είδες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, paanos said:

Που το είδες αυτό;

Στην τελευταία σελίδα του συμβολαίου, καρφιτσωμένο μαζί με τον φάκελο που είχε τη SIM, ήταν ένα ωραιότατο χαρτί που έγραφε "κόστος αποστολής κάρτας SIM, 5€". Ρώτησα το γνωστό μου και μου είπε ότι όντως ο κούριερ του ζήτησε υπογραφή και 5€ 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Έχει κάνει κάποιος φορητότητα πρόσφατα;

Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση για να μην χρεωθώ επιπλέον;

Λήγει το συμβόλαιό μου στις 24 και φυσικά ανένδοτοι στην τιμή παρά τις αμέτρητες φορές που με έχουν καλέσει,οπότε λέω να πάω σε VF με 6€ λιγότερα το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Έχει κάνει κάποιος φορητότητα πρόσφατα;
Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση για να μην χρεωθώ επιπλέον;
Λήγει το συμβόλαιό μου στις 24 και φυσικά ανένδοτοι στην τιμή παρά τις αμέτρητες φορές που με έχουν καλέσει,οπότε λέω να πάω σε VF με 6€ λιγότερα το μήνα.
Πριν πας για τα χρήματα κοίτα πώς πιάνει η Voda στην περιοχή σου. Αν δεν έχεις καλό σήμα ή δεδομένα δεν υπάρχει λόγος να πας. Για παράδειγμα στην περιοχή μου είναι απαγορευτική η Voda λόγω σήματος και δεδομένων, τραγικό internet και στα σταθερά, οπότε δες το και πράξε.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ReaperX said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Έχει κάνει κάποιος φορητότητα πρόσφατα;

Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση για να μην χρεωθώ επιπλέον;

Λήγει το συμβόλαιό μου στις 24 και φυσικά ανένδοτοι στην τιμή παρά τις αμέτρητες φορές που με έχουν καλέσει,οπότε λέω να πάω σε VF με 6€ λιγότερα το μήνα.

Αν έχεις γνωστό με vf ρώτα τον πως πάει στην περιοχή αλλιώς πάρε ένα καρτοκινητό βάλε 8 ή 13 ευρώ όσα σου ζητήσουν και κάνε δοκιμές. Για να μην πληρώσεις πέναλτι πάρα μόνο τον λογαριασμό σου θα κάνεις την αίτηση στις 25 Ιανουαρίου

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο για το απεριόριστο πρόγραμμα στα 27€ με 2 μήνες δώρο και το συμβόλαιο που παρέλαβα για να αποδεχτώ είναι το παρακάτω. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο πίνακας με τα ακυρωτικα τέλη σε μορφή ποσών; τι φάση;9ddb0cce4a4d1e7417505ae3a4d1ebef.jpgeadc69e3144ab78f7480446a8684a913.jpg

Βάση ΕΕΤΤ προκύπτει το παρακάτω. (Αν το υπολόγισα σωστά)61f947c27abf625a7c9460bcfc837b2c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους 2 μήνες πληρώνεις 2 πάγια (οπότε ο πίνακας είναι οκ και τους υπόλοιπους πληρώνεις το 1/4 του υπόλοιπου άρα βγαίνει από τον τύπο 0,25(24-μήνας που είσαι)*27. Με έναν γρήγορο έλεγχο είναι οκ ο πίνακας.

Δεν έλαβες κανονικό συμβόλαιο αλλά μια σύνοψη προσφοράς όπως βγαίνει από το Oscar. Με την τελική σας συμφωνία (μόλις λάβουν τα χαρτιά πιθανότατα) θα καταχωρηθεί και η προσφορά, εκδίδοντας το τελικό συμβόλαιο. Αν προσέξεις, στο συμβόλαιο λείπουν όλες οι πρόσθετες υπηρεσίες, η δήλωση τηλεφώνου στον κατάλογο κλπ. Αυτά είναι πεδία που συμπληρώνονται κατά την αίτηση. 

Καθε call center ακολουθεί διαφορετική διαδικασία. Άλλοι το περνάνε κατευθείαν στο oscar, άλλοι περιμένουν την επιστροφή των δικαιολογητικών. 
 

Προσοχη γιατί είναι εταιρικό. Θα πάρεις την έκπτωση λόγω σταθερού αλλά δεν θα αποδοθεί η έκπτωση αν έχεις μόνο άλλο κινητό σε πρόγραμμα ιδιώτη. 
 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους 2 μήνες πληρώνεις 2 πάγια (οπότε ο πίνακας είναι οκ και τους υπόλοιπους πληρώνεις το 1/4 του υπόλοιπου άρα βγαίνει από τον τύπο 0,25(24-μήνας που είσαι)*27. Με έναν γρήγορο έλεγχο είναι οκ ο πίνακας.
Δεν έλαβες κανονικό συμβόλαιο αλλά μια σύνοψη προσφοράς όπως βγαίνει από το Oscar. Με την τελική σας συμφωνία (μόλις λάβουν τα χαρτιά πιθανότατα) θα καταχωρηθεί και η προσφορά, εκδίδοντας το τελικό συμβόλαιο. Αν προσέξεις, στο συμβόλαιο λείπουν όλες οι πρόσθετες υπηρεσίες, η δήλωση τηλεφώνου στον κατάλογο κλπ. Αυτά είναι πεδία που συμπληρώνονται κατά την αίτηση. 

Καθε call center ακολουθεί διαφορετική διαδικασία. Άλλοι το περνάνε κατευθείαν στο oscar, άλλοι περιμένουν την επιστροφή των δικαιολογητικών. 
 
Προσοχη γιατί είναι εταιρικό. Θα πάρεις την έκπτωση λόγω σταθερού αλλά δεν θα αποδοθεί η έκπτωση αν έχεις μόνο άλλο κινητό σε πρόγραμμα ιδιώτη. 
 
Δεν έχω άλλο κινητό ή σταθερό νόβα. Μου το κάνανε έτσι επειδή δεν είχα κάτι άλλο στην νόβα σαν εξυπηρέτηση στο κομμάτι της τιμής. Δηλαδή δεν θα είναι 27€?
Link to comment
Share on other sites

@paanosμπορεις να μου λύσεις μια απορία; Θέλω λίγο τα φώτα σου για βοήθεια σε φίλο. 

Φιλος που έκοψε το συμβόλαιο του από τη Nova αρχές Δεκέμβρη, δεν είχε πληρώσει το πέναλτι με τον λογαριασμό του Δεκεμβρίου. 
 

Σημερα του ήρθε γραπτά (ενώ έχει ενεργοποιημένο ebill) ένας λογαριασμός μονο για κινητη ο οποίος λέει στην περιγραφή «ΜΗ ΑΠΟΣΒΕΣΘΕΙΣΑ ΕΠΟΔΟΤΗΣΗ» και από κατω «ΦΠΑ 24%» αλλά δεν εμφανίζεται πουθενα στην εφαρμογή ή στο σάιτ
 

Αυτό ειναι το πέναλτι αποχώρησης; Θα μπορέσει να το πληρώσει μέσω της εφαρμογής ή πρέπει να κάνει κάτι άλλο; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Cris4524 said:

εν έχω άλλο κινητό ή σταθερό νόβα. Μου το κάνανε έτσι επειδή δεν είχα κάτι άλλο στην νόβα σαν εξυπηρέτηση στο κομμάτι της τιμής. Δηλαδή δεν θα είναι 27€?

Τότε οκ θα είσαι κατά πάσα πιθανότητα. 
 

 

22 minutes ago, panos.k2 said:

@paanosμπορεις να μου λύσεις μια απορία; Θέλω λίγο τα φώτα σου για βοήθεια σε φίλο. 

Φιλος που έκοψε το συμβόλαιο του από τη Nova αρχές Δεκέμβρη, δεν είχε πληρώσει το πέναλτι με τον λογαριασμό του Δεκεμβρίου. 
 

Σημερα του ήρθε γραπτά (ενώ έχει ενεργοποιημένο ebill) ένας λογαριασμός μονο για κινητη ο οποίος λέει στην περιγραφή «ΜΗ ΑΠΟΣΒΕΣΘΕΙΣΑ ΕΠΟΔΟΤΗΣΗ» και από κατω «ΦΠΑ 24%» αλλά δεν εμφανίζεται πουθενα στην εφαρμογή ή στο σάιτ
 

Αυτό ειναι το πέναλτι αποχώρησης; Θα μπορέσει να το πληρώσει μέσω της εφαρμογής ή πρέπει να κάνει κάτι άλλο; 

Είναι το πέναλτι. Βγαίνει από άλλο σύστημα οπότε πρέπει να το πληρώσει ξεχωριστά, μέσω του site (http://ecare.nova.gr/gr/ebill) ή σε κατάστημα Nova. Πάνω αριστερά θα βρει τον RF και τον κωδικό πελάτη. 
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Είναι το πέναλτι. Βγαίνει από άλλο σύστημα οπότε πρέπει να το πληρώσει ξεχωριστά, μέσω του site (http://ecare.nova.gr/gr/ebill) ή σε κατάστημα Nova. Πάνω αριστερά θα βρει τον RF και τον κωδικό πελάτη. 
 

Είσαι θεος! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:


 

Προσοχη γιατί είναι εταιρικό. 
 

Αυτό φαίνεται από το Business που γράφει πάνω αριστερά δίπλα στους 24 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, hercoulis said:

Αυτό φαίνεται από το Business που γράφει πάνω αριστερά δίπλα στους 24 μήνες?

Ναι. Βέβαια ξαναλέω ότι είναι πολύ προσωρινό το χαρτί αυτό, βγαίνει ως πρόταση προσφοράς και δεν είναι το τελικό συμβόλαιο. Δεν έχει καν σωστό όνομα πλάνου 

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να κρατάει κάποιος τυπωμένο το τελικό συμβόλαιο για το αρχείο του ή τζάμπα χαρτούρα;

Εγώ, όταν ανανέωσα πρόσφατα, μου έδωσαν ένα εκτυπωμένο σύνολο 6 σελίδων, που γράφει

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΙΝΗΤΗΣ - ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ

με πολύ περισσότερες λεπτομέρειες.

Παλιότερα βέβαια έδιναν ένα σωρό σελίδες με πολύ πολύ ψιλά γράμματα.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΙΝΗΤΗΣ - ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ

Αυτό είναι το τελικό συμβόλαιο. Όταν υπογράφεις, σε αυτό υπογράφεις. 
Μπορεις να το ζητήσεις και ηλεκτρονικά αντί σε χαρτί. Γενικά όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, αν το χρειαστείς το ζητάς μέσω της φόρμας 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paanos said:

Αυτό είναι το τελικό συμβόλαιο. Όταν υπογράφεις, σε αυτό υπογράφεις. 
Μπορεις να το ζητήσεις και ηλεκτρονικά αντί σε χαρτί. Γενικά όχι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, αν το χρειαστείς το ζητάς μέσω της φόρμας 

Μια ακόμη απορία φίλε…

Για το μήνα που ο φιλος μου έκοψε το συμβόλαιο δεν πλήρωσε καθόλου πάγιο για το κινητό, παρά μόνο για το σταθερο το οποίο είχε και έκπτωση -2€ λόγω του κινητου(έτσι λέγε η ανάλυση του λογαριασμού)


Το πάγιο του μηνός Νοεμβρίου για το κινητό θα το πληρώσει ποτέ ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panos.k2 said:

Μια ακόμη απορία φίλε…

Για το μήνα που ο φιλος μου έκοψε το συμβόλαιο δεν πλήρωσε καθόλου πάγιο για το κινητό, παρά μόνο για το σταθερο το οποίο είχε και έκπτωση -2€ λόγω του κινητου(έτσι λέγε η ανάλυση του λογαριασμού)


Το πάγιο του μηνός Νοεμβρίου για το κινητό θα το πληρώσει ποτέ ή όχι; 

Στην αρχή είχε πληρώσει μια προκαταβολή γιατί το πάγιο πάει για ένα μήνα μετά. Τον πρώτο μήνα πληρώνεις τις μέρες που κατανάλωσες και το πάγιο του επόμενου μήνα και τους επόμενους μήνες πληρώνεις για ένα μήνα μετά (εκ των προτέρων τιμολόγηση). Στον τελευταίο λογαριασμό σου επιστρέφουν την προκαταβολή οπότε ο τελευταίος λογαριασμός δεν έχει πάγιο. Είναι πληρωμένος ο Νοέμβρης όμως 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, paanos said:
Τους πρώτους 2 μήνες πληρώνεις 2 πάγια (οπότε ο πίνακας είναι οκ και τους υπόλοιπους πληρώνεις το 1/4 του υπόλοιπου άρα βγαίνει από τον τύπο 0,25(24-μήνας που είσαι)*27. Με έναν γρήγορο έλεγχο είναι οκ ο πίνακας.
Δεν έλαβες κανονικό συμβόλαιο αλλά μια σύνοψη προσφοράς όπως βγαίνει από το Oscar. Με την τελική σας συμφωνία (μόλις λάβουν τα χαρτιά πιθανότατα) θα καταχωρηθεί και η προσφορά, εκδίδοντας το τελικό συμβόλαιο. Αν προσέξεις, στο συμβόλαιο λείπουν όλες οι πρόσθετες υπηρεσίες, η δήλωση τηλεφώνου στον κατάλογο κλπ. Αυτά είναι πεδία που συμπληρώνονται κατά την αίτηση. 

Καθε call center ακολουθεί διαφορετική διαδικασία. Άλλοι το περνάνε κατευθείαν στο oscar, άλλοι περιμένουν την επιστροφή των δικαιολογητικών. 
 
Προσοχη γιατί είναι εταιρικό. Θα πάρεις την έκπτωση λόγω σταθερού αλλά δεν θα αποδοθεί η έκπτωση αν έχεις μόνο άλλο κινητό σε πρόγραμμα ιδιώτη. 
 

Όταν λες στο σημείο πώλησης να σου στείλει το κανονικό συμβόλαιο που να φαίνεται το πινακακι και σου στέλνει ένα κενό πινακακι...

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

@Cris4524αφαιρεσα τη φωτογραφία γιατί φαίνεται το νούμερο σου.

Ναι κάποιο σκάλωμα έφαγε. Αυτό είναι το τελικό συμβόλαιο πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

@Cris4524αφαιρεσα τη φωτογραφία γιατί φαίνεται το νούμερο σου.
Ναι κάποιο σκάλωμα έφαγε. Αυτό είναι το τελικό συμβόλαιο πάντως. 
Πώς μπορώ τώρα να μάθω για τον πίνακα απόσβεσης; μου λέει η πωλήτρια ότι δεν το βγάζει αυτή. Και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Cris4524 said:
1 hour ago, paanos said:
@Cris4524αφαιρεσα τη φωτογραφία γιατί φαίνεται το νούμερο σου.
Ναι κάποιο σκάλωμα έφαγε. Αυτό είναι το τελικό συμβόλαιο πάντως. 

Πώς μπορώ τώρα να μάθω για τον πίνακα απόσβεσης; μου λέει η πωλήτρια ότι δεν το βγάζει αυτή. Και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

Ο αλγόριθμος είναι υποχρεωτικά αυτός που είπαν παραπάνω. Έτσι μπορείς να υπολογίσεις κάθε μήνα.
Στο τελικό συμβόλαιο λογικά θα εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...