Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, VIPdriver said:

Αυτο δεν ειναι "αζημιως"... Αζημιως ειναι να φυγεις και να μην επιστρεψεις τιποτα. Ο όρος που εξαιρεί την επιδότηση ειναι καταχρηστικος και δεν ισχυει σε μονομερη αλλαγη ορων συμβολαίου. Καταγγελία σε εεττ και συνηγορο καταναλωτη και φευγεις χωρις να επιστρεψεις επιδοτηση.

Από το να δώσω 250€ δεν εχω θέμα να δώσω τα μισά. Πήρα μεγάλη επιδοτηση εξάλλου. Αν το τρέξω μπορώ αλλά θα μπω σε μεγάλη διαδικασία με τη Nova. 

2 ώρες πριν, paanos said:

Ναι μπορείς. Θα πληρώσεις μόνο τα έξοδα απόσβεσης επιδότησης όπως λέει ο πίνακας του συμβολαίου σου 

Ωραία, από την ημέρα εφαρμογής των αλλαγών γίνεται αυτό; 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Nikolas14 said:

Από το να δώσω 250€ δεν εχω θέμα να δώσω τα μισά. Πήρα μεγάλη επιδοτηση εξάλλου. Αν το τρέξω μπορώ αλλά θα μπω σε μεγάλη διαδικασία με τη Nova. 

Εγώ στην θέση σου αν ήθελα να φύγω από οποιαδήποτε εταιρεία θα εκμεταλλευόμουν πλήρως τέτοια παραθυράκια. Θα πληρώνα μόνο την επιδότηση. Εξάλλου είναι υποχρεωμένοι να σε αφήσουν ελεύθερο να φύγεις με χρήση αυτής της παραγράφου. Κάνε μια κρούση αν θέλεις και πες μας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Ωραία, από την ημέρα εφαρμογής των αλλαγών γίνεται αυτό; 

Ναι και για 2 μήνες.

20 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εγώ στην θέση σου αν ήθελα να φύγω από οποιαδήποτε εταιρεία θα εκμεταλλευόμουν πλήρως τέτοια παραθυράκια. Θα πληρώνα μόνο την επιδότηση. Εξάλλου είναι υποχρεωμένοι να σε αφήσουν ελεύθερο να φύγεις με χρήση αυτής της παραγράφου. Κάνε μια κρούση αν θέλεις και πες μας

Μπορεί να κάνει χρήση και να πληρώσει μόνο την επιδότηση.

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Αυτο δεν ειναι "αζημιως"... Αζημιως ειναι να φυγεις και να μην επιστρεψεις τιποτα. Ο όρος που εξαιρεί την επιδότηση ειναι καταχρηστικος και δεν ισχυει σε μονομερη αλλαγη ορων συμβολαίου. Καταγγελία σε εεττ και συνηγορο καταναλωτη και φευγεις χωρις να επιστρεψεις επιδοτηση.

Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Στις μονομερείς τροποποιήσεις πλέον, το κειμενάκι "ο καταναλωτής έχει δικαίωμα" κλπ κλπ το έχουν πάρει αυτούσιο από την ΕΕΤΤ. Η ίδια δηλαδή η επιτροπή λέει ότι εξαιρείται τυχόν ποσό για επιδοτήσεις ή κατασκευές γραμμής.

Προσοχή: Τα δωρεάν πάγια δεν πρέπει να χρεώνονται σε περίπτωση καταγγελίας. Συχνά το λένε αυτό για να τα τσεπώσουν τα €. Σε μια τέτοια περίπτωση, πρέπει να το κυνηγήσετε.

1 ώρα πριν, georgeavl3 said:

Με πετάει στην εφαρμογή αυτό το λινκ και δε μου δείχνει τίποτα

Μπες στην ιστοσελίδα και πάνω αριστερά Ανακοινώσεις (από κινητό είναι στο μενού πάνω δεξιά πρώτα και μετά τέρμα κάτω)

Τα παραθέτω και εδώ συνοπτικά όσα αφορούν συμβόλαια και σταθερή ιδιωτών

Spoiler

Από 22/01/2024 (...)

  • Η τιμή για αποστολή MMS σε εθνικά και μη εθνικά δίκτυα τροποποιείται από 0,53€/ MMS σε 0,98€/ MMS για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης καθώς και για όλα τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Unlimited Ομιλία, SMS+2GB, Unlimited Ομιλία, SMS +6GB, Unlimited Ομιλία, SMS +15GB, Unlimited All, Unlimited All +EU (εφεξής καλούμενα Unlimited Ομιλία, SMS+GB προγράμματα).
  • Η τιμή ανά κλήση της υπηρεσίας τηλεφωνητή τροποποιείται από 0,39€/ κλήση σε 0,76€/ κλήση στα προγράμματα Mobile 3GB, Μοbile 10GB, & Mobile Unlimited
  • από 0,55€/ κλήση σε 0,76€/ κλήση για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Mobile
    Η τιμή ανά λεπτό ομιλίας προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων λεπτών ομιλίας του προγράμματος χρήσης τροποποιείται για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Mobile από 0,43€/ λεπτό σε 0,86€/ λεπτό.
  • Η τιμή ανά λεπτό ομιλίας για όλες τις ζώνες διεθνών κλήσεων εξαιρούμενης της Ε.Ε.
    • Ζώνη 1 από 0,998€/ λεπτό σε 1,198€/ λεπτό
      Ζώνη 2 από 1,220€/ λεπτό σε 1,464€/ λεπτό
      Ζώνη 3 από 1,830€/ λεπτό σε 2,196€/ λεπτό
      Ζώνη 4 από 2,662€/ λεπτό σε 3,194€/ λεπτό
      Ζώνη 5 από 3,660€/ λεπτό σε 4,391€/ λεπτό
  • Η τιμή για την αποστολή SMS προς διεθνείς προορισμούς τροποποιείται από 0,23€/ SMS σε 0,30€/ SMS για όλα
  • Η τιμή για αποστολή SMS προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων SMS του προγράμματος χρήσης τροποποιείται από 0,10€/ SMS σε 0,30€/ SMS σε μη διαθέσιμα

Για πελάτες σταθερής

  • H τιμή ανα δευτερόλεπτο ομιλίας για το δορυφορικό δίκτυο Inmarsat SNAC BGAN τροποποιείται από 0,0651€/δευτερόλεπτο σε 0,1302 € /δευτερόλεπτο. Η χρέωση κλήσεων είναι ανά δευτερόλεπτο µε ελάχιστο χρόνο χρέωσης 1 δευτερόλεπτo.

 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, paanos said:

Ναι και για 2 μήνες.

Μπορεί να κάνει χρήση και να πληρώσει μόνο την επιδότηση.

Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Στις μονομερείς τροποποιήσεις πλέον, το κειμενάκι "ο καταναλωτής έχει δικαίωμα" κλπ κλπ το έχουν πάρει αυτούσιο από την ΕΕΤΤ. Η ίδια δηλαδή η επιτροπή λέει ότι εξαιρείται τυχόν ποσό για επιδοτήσεις ή κατασκευές γραμμής.

Προσοχή: Τα δωρεάν πάγια δεν πρέπει να χρεώνονται σε περίπτωση καταγγελίας. Συχνά το λένε αυτό για να τα τσεπώσουν τα €. Σε μια τέτοια περίπτωση, πρέπει να το κυνηγήσετε.

Μπες στην ιστοσελίδα και πάνω αριστερά Ανακοινώσεις (από κινητό είναι στο μενού πάνω δεξιά πρώτα και μετά τέρμα κάτω)

Τα παραθέτω και εδώ συνοπτικά όσα αφορούν συμβόλαια και σταθερή ιδιωτών

  Hide contents

Από 22/01/2024 (...)

  • Η τιμή για αποστολή MMS σε εθνικά και μη εθνικά δίκτυα τροποποιείται από 0,53€/ MMS σε 0,98€/ MMS για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης καθώς και για όλα τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Unlimited Ομιλία, SMS+2GB, Unlimited Ομιλία, SMS +6GB, Unlimited Ομιλία, SMS +15GB, Unlimited All, Unlimited All +EU (εφεξής καλούμενα Unlimited Ομιλία, SMS+GB προγράμματα).
  • Η τιμή ανά κλήση της υπηρεσίας τηλεφωνητή τροποποιείται από 0,39€/ κλήση σε 0,76€/ κλήση στα προγράμματα Mobile 3GB, Μοbile 10GB, & Mobile Unlimited
  • από 0,55€/ κλήση σε 0,76€/ κλήση για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Mobile
    Η τιμή ανά λεπτό ομιλίας προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων λεπτών ομιλίας του προγράμματος χρήσης τροποποιείται για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Mobile από 0,43€/ λεπτό σε 0,86€/ λεπτό.
  • Η τιμή ανά λεπτό ομιλίας για όλες τις ζώνες διεθνών κλήσεων εξαιρούμενης της Ε.Ε.
    • Ζώνη 1 από 0,998€/ λεπτό σε 1,198€/ λεπτό
      Ζώνη 2 από 1,220€/ λεπτό σε 1,464€/ λεπτό
      Ζώνη 3 από 1,830€/ λεπτό σε 2,196€/ λεπτό
      Ζώνη 4 από 2,662€/ λεπτό σε 3,194€/ λεπτό
      Ζώνη 5 από 3,660€/ λεπτό σε 4,391€/ λεπτό
  • Η τιμή για την αποστολή SMS προς διεθνείς προορισμούς τροποποιείται από 0,23€/ SMS σε 0,30€/ SMS για όλα
  • Η τιμή για αποστολή SMS προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων SMS του προγράμματος χρήσης τροποποιείται από 0,10€/ SMS σε 0,30€/ SMS σε μη διαθέσιμα

Για πελάτες σταθερής

  • H τιμή ανα δευτερόλεπτο ομιλίας για το δορυφορικό δίκτυο Inmarsat SNAC BGAN τροποποιείται από 0,0651€/δευτερόλεπτο σε 0,1302 € /δευτερόλεπτο. Η χρέωση κλήσεων είναι ανά δευτερόλεπτο µε ελάχιστο χρόνο χρέωσης 1 δευτερόλεπτo.

 

Εμένα έτσι και αλλιώς τι σταθερό λήγει σε ένα μήνα,αλλιώς θα το έκανα 

Link to comment
Share on other sites

Χτες έληξε (24 μήνες) το σταθερό Νοva (& ιντερνετ) και μέσα στην ανωμαλία έκανα μια ανανέωση πριν λίγο για FiberTo The Home.

Ελα όμως που μετά αποφάσισα να φυγω στη Cosmote μαζί με τα δυο κινητα.

Μίλησα με Cosmote να κανονίσω και εκανα άιτημα.

Το δικό μου κινητό είναι F2G

Το κινητό (της γυναικας) ξεκίνησε συμβόλαιο αρχες Νοεμβρίου. Στη σύμβαση γράφει για αποχωρηση αζημίως τους δύο πρώτους μήνες.

Kαι στις δύο περιπτωσεις, έχω προλάβει, ή θα έχω καπου ζήτημα?

Επίσης, μπορώ να έχω το ένα κινητό της γυναίκας σε ξεχωριστό λογαριασμό (PDF?), ακόμα κι αν είναι στο ίδιο ΑΦΜ?

Το δίνει στην εταιρεία της να της το πληρώνουν, γι'αυτό το μπέρδεμα.

Edited by okourkoulos
make love not work
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, okourkoulos said:

Το κινητό (της γυναικας) ξεκίνησε συμβόλαιο αρχες Νοεμβρίου. Στη σύμβαση γράφει για αποχωρηση αζημίως τους δύο πρώτους μήνες.

Απλά κανεις φορητότητα. 

44 minutes ago, okourkoulos said:

Επίσης, μπορώ να έχω το ένα κινητό της γυναίκας σε ξεχωριστό λογαριασμό (PDF?), ακόμα κι αν είναι στο ίδιο ΑΦΜ?

Στη Nova ναι, σε ένα κατάστημα πας και βγάζετε ξεχωριστό κωδικό πελάτη για το ίδιο ΑΦΜ, μόνο με το νούμερο της. 
 

Για το σταθερό θα έχεις θέμα, πρέπει πρώτα να ζητήσεις ακύρωση της ανανέωσης. Αν έκανες τηλεφωνικά την ανανέωση έχεις περιθώριο 14 ημέρες για υπαναχώρηση. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, okourkoulos said:

Χτες έληξε (24 μήνες) το σταθερό Νοva (& ιντερνετ) και μέσα στην ανωμαλία έκανα μια ανανέωση πριν λίγο για FiberTo The Home.

Ελα όμως που μετά αποφάσισα να φυγω στη Cosmote μαζί με τα δυο κινητα.

Μίλησα με Cosmote να κανονίσω και εκανα άιτημα.

Το δικό μου κινητό είναι F2G

Το κινητό (της γυναικας) ξεκίνησε συμβόλαιο αρχες Νοεμβρίου. Στη σύμβαση γράφει για αποχωρηση αζημίως τους δύο πρώτους μήνες.

Kαι στις δύο περιπτωσεις, έχω προλάβει, ή θα έχω καπου ζήτημα?

Επίσης, μπορώ να έχω το ένα κινητό της γυναίκας σε ξεχωριστό λογαριασμό (PDF?), ακόμα κι αν είναι στο ίδιο ΑΦΜ?

Το δίνει στην εταιρεία της να της το πληρώνουν, γι'αυτό το μπέρδεμα.

Στη Cosmote μπορείς να τα πας κανονικά και να πάρεις πολύ καλές τιμές. Ειδικα το δικό σου μπορείς να το κρατήσεις What’s Up. Δίνουν πολύ καλά δώρα σε καρτοκινητά. Για το άλλο νούμερο αν το πληρώνει η εταιρεία θα πρότεινα να μπει σε εταιρικό πρόγραμμα αν υπάρχει και να το κρατήσει καρτοκινητο. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

...αλλά θα μπω σε μεγάλη διαδικασία με τη Nova...

Πολύ μεγάλη... Με wind, μήνες (κάπου 8-9 από την στιγμή που δήλωσα πρόβλημα) 

Εκτός κι αν άλλαξε ως nova, (μακάρι αλλά...) 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, andreasomageiras said:

Πολύ μεγάλη... Με wind, μήνες (κάπου 8-9 από την στιγμή που δήλωσα πρόβλημα) 

Εκτός κι αν άλλαξε ως nova, (μακάρι αλλά...) 

Εγώ το ειχα λήξει στο τρίμηνο την τελευταία φορά 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ το ειχα λήξει στο τρίμηνο την τελευταία φορά 

Νομίζω ότι αυτή η ανακοίνωση της Nova ήταν φωτιά. Πολύ μεγάλες αυξήσεις και όχι μόνο στην καρτοκινητή

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, aektzhs 1 said:

Νομίζω ότι αυτή η ανακοίνωση της Nova ήταν φωτιά. Πολύ μεγάλες αυξήσεις και όχι μόνο στην καρτοκινητή

Έριξε τα πρώτα 600μύρια και ξεκινάει απόσβεση, κέρδος. Το 2024 θα είναι χρονιά ορόσημο για το 5G με έναρξη SA, πύκνωση N78 και τις οπτικές ίνες της United Fiber που θα αγγίζουν το μισό εκατομμύριο γραμμές πανελλαδικά! 

https://www.insider.gr/tehnologia/302873/hronia-stathmos-2024-gia-ti-syndesimotita-stin-ellada-5g-sa-ta-data-centers-kai

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πραγματικότητα και αλλάζει το τηλεπικοινωνιακό τοπίο. 

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απόσβεση πάντως δε θα καταφερει με τις αυξήσεις. 
Μόνο και μόνο το ότι μία εταιρία αποφασίζει να αλλάξει κάποιες χρεώσεις εκτός παγίου, κάνει όλους τους πελάτες οι οποίοι είναι εγκλωβισμένοι με δεσμεύσεις και θέλουν να φύγουν, ελεύθερους να το πράξουν. 
Δεν τους φαίνεται σωστό να αλλάξουν τις τιμές για νέους (αν και στη σταθερή το κάνανε), οπότε πάνε πλαγίως…

Στα θετικά μέχρι στιγμής ότι είναι η μόνη που διατηρεί το πακέτο των 8€ για καρτοκινητά. Οι άλλες 2 εταιρίες ναι μεν κράτησαν την ανανέωση αλλά το πακέτο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην τα έχουν υπολογίσει. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην ιστοσελίδα και πάνω αριστερά Ανακοινώσεις (από κινητό είναι στο μενού πάνω δεξιά πρώτα και μετά τέρμα κάτω)
Τα παραθέτω και εδώ συνοπτικά όσα αφορούν συμβόλαια και σταθερή ιδιωτών
Spoiler

Από 22/01/2024 (...)

  • Η τιμή για αποστολή MMS σε εθνικά και μη εθνικά δίκτυα τροποποιείται από 0,53€/ MMS σε 0,98€/ MMS για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης καθώς και για όλα τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Unlimited Ομιλία, SMS+2GB, Unlimited Ομιλία, SMS +6GB, Unlimited Ομιλία, SMS +15GB, Unlimited All, Unlimited All +EU (εφεξής καλούμενα Unlimited Ομιλία, SMS+GB προγράμματα).
  • Η τιμή ανά κλήση της υπηρεσίας τηλεφωνητή τροποποιείται από 0,39€/ κλήση σε 0,76€/ κλήση στα προγράμματα Mobile 3GB, Μοbile 10GB, & Mobile Unlimited
  • από 0,55€/ κλήση σε 0,76€/ κλήση για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Mobile
    Η τιμή ανά λεπτό ομιλίας προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων λεπτών ομιλίας του προγράμματος χρήσης τροποποιείται για όλα τα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης Mobile από 0,43€/ λεπτό σε 0,86€/ λεπτό.
  • Η τιμή ανά λεπτό ομιλίας για όλες τις ζώνες διεθνών κλήσεων εξαιρούμενης της Ε.Ε.
    • Ζώνη 1 από 0,998€/ λεπτό σε 1,198€/ λεπτό
      Ζώνη 2 από 1,220€/ λεπτό σε 1,464€/ λεπτό
      Ζώνη 3 από 1,830€/ λεπτό σε 2,196€/ λεπτό
      Ζώνη 4 από 2,662€/ λεπτό σε 3,194€/ λεπτό
      Ζώνη 5 από 3,660€/ λεπτό σε 4,391€/ λεπτό
  • Η τιμή για την αποστολή SMS προς διεθνείς προορισμούς τροποποιείται από 0,23€/ SMS σε 0,30€/ SMS για όλα
  • Η τιμή για αποστολή SMS προς εθνικά δίκτυα μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων SMS του προγράμματος χρήσης τροποποιείται από 0,10€/ SMS σε 0,30€/ SMS σε μη διαθέσιμα
Για πελάτες σταθερής
  • H τιμή ανα δευτερόλεπτο ομιλίας για το δορυφορικό δίκτυο Inmarsat SNAC BGAN τροποποιείται από 0,0651€/δευτερόλεπτο σε 0,1302 € /δευτερόλεπτο. Η χρέωση κλήσεων είναι ανά δευτερόλεπτο µε ελάχιστο χρόνο χρέωσης 1 δευτερόλεπτo.

 

Thanks. Αυτό που συμβαίνει με το F2G αναμενόμενο μεν, αλλά κακό για την τσέπη μας. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να κρατήσουν την 8ευρη ανανέωση online.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Δεν μπορεί να μην τα έχουν υπολογίσει. 

Σίγουρα υπολογίζουν ότι υπάρχει ένας κίνδυνος… Το μέγεθος αυτού είναι δύσκολο να υπολογιστεί όμως, εξαρτάται κυρίως από τις κινήσεις των ανταγωνιστών. 
Οταν εχεις πολύ όμοιο δίκτυο με ένα εκ των αντιπάλων και ο αντίπαλος δίνει στην μισή τιμή τα συμβόλαια, ξέρεις ότι θα φροντίσει να στους τραβήξει όσους μπορεί εφόσον παίζει η δωρεάν καταγγελία σύμβασης..

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, paanos said:

Απόσβεση πάντως δε θα καταφερει με τις αυξήσεις. 
Μόνο και μόνο το ότι μία εταιρία αποφασίζει να αλλάξει κάποιες χρεώσεις εκτός παγίου, κάνει όλους τους πελάτες οι οποίοι είναι εγκλωβισμένοι με δεσμεύσεις και θέλουν να φύγουν, ελεύθερους να το πράξουν. 
Δεν τους φαίνεται σωστό να αλλάξουν τις τιμές για νέους (αν και στη σταθερή το κάνανε), οπότε πάνε πλαγίως…

Στα θετικά μέχρι στιγμής ότι είναι η μόνη που διατηρεί το πακέτο των 8€ για καρτοκινητά. Οι άλλες 2 εταιρίες ναι μεν κράτησαν την ανανέωση αλλά το πακέτο όχι.

Δίνει όμως πολύ λίγα GB

Link to comment
Share on other sites

Για το πολύ όμοιο δίκτυο, έχω πολλές αμφιβολίες. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Για το πολύ όμοιο δίκτυο, έχω πολλές αμφιβολίες. 

Στο τέλος των «πλάνων», θα φανει ότι ουσιαστικά τρέχανε να αναβαθμίσουν τους ίδιους ιστούς. Οι περισσότερες κεραίες είναι συνεγκαταστασεις και από εκεί και πέρα παίζεται η απόδοση σε θέματα ρυθμίσεων. 
Αυτα όμως off topic.

Ένα σχόλιο θα μου επιτρέψετε μόνο να κάνω: Τα δίκτυα σταθερής και κινητής έχουν κανει τη ζημιά. Στην σταθερή ιδίως, η μη ύπαρξη ενός δικτύου κρατικού (όπως στην περίπτωση της ηλεκτροδότησης) ή μοιρασμενου εξίσου έχει στοιχίσει στις εταιρίες και χρηματικά, και πελατειακά. Το ίδιο και στην κινητή, αν είναι να πας να κανεις μια συνέργεια καν την στα πρότυπα εταιριών του εξωτερικού (mocn). 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Για το πολύ όμοιο δίκτυο, έχω πολλές αμφιβολίες. 

Θα μου επιτρέψεις να απαντήσω ότι στα νησιά τουλάχιστον σε κάποια έχει το πάνω χέρι η Nova,παράδειγμα Τηνος και Καλυμνος ενώ Κεφαλονιά και Λέρος παράδειγμα κερδίζει η Vodafone. Εγώ πάντως επειδή ήμουν σε νησί χρόνια και όχι σαν τουρίστας η Vodafone και η Nova έχουν τόσους πολλούς κοινούς ιστούς με στόχο να ανταγωνιστούν την πράσινη σε κάλυψη. Ταχύτητες ανάλογα ποια έχει τον ιστό κερδίζει.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, paanos said:

Απλά κανεις φορητότητα. 

Στη Nova ναι, σε ένα κατάστημα πας και βγάζετε ξεχωριστό κωδικό πελάτη για το ίδιο ΑΦΜ, μόνο με το νούμερο της. 
 

Για το σταθερό θα έχεις θέμα, πρέπει πρώτα να ζητήσεις ακύρωση της ανανέωσης. Αν έκανες τηλεφωνικά την ανανέωση έχεις περιθώριο 14 ημέρες για υπαναχώρηση. 

Να βγάλω ξεχωριστό κωδικό, ναι. Θα μείνει, όμως η ίδια τιμή στο κινητό? τώρα είναι 27Ευρώ όλα Unlimited, λόγω σταθερού στο ίδιο ονομα (ΑΦΜ?).

Η ανανέωση έγινε από την εφαρμογή και περιμένω εκπρόσωπο να βοηθήσει στο chat της εφαρμογής.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, okourkoulos said:

Να βγάλω ξεχωριστό κωδικό, ναι. Θα μείνει, όμως η ίδια τιμή στο κινητό? τώρα είναι 27Ευρώ όλα Unlimited, λόγω σταθερού στο ίδιο ονομα (ΑΦΜ?).

Παραμένει ναι. Πάει με το ΑΦΜ και όχι με τον κωδικό πελάτη γιατί σταθερά πρώην forthnet πχ έχουν άλλο κωδικό πελάτη και δεν θα ήταν εφικτή η απόδοση της προσφοράς 

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αλλαγές σε nova, free to go και Q.
https://nova.gr/anakoinoseis/genikes-anakoinwseis/anakoinwsh-nova-19-12-2023


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Όλα προς τα πάνω, κάτι σμς, μμς, περιαγωγή, κλήσεις εσωτερικές κ εξωτερικού ειδικά στα συμβόλαια. Όλα εκτός πραγματικότητας. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, hercoulis said:

Όλα προς τα πάνω, κάτι σμς, μμς, περιαγωγή, κλήσεις εσωτερικές κ εξωτερικού ειδικά στα συμβόλαια. Όλα εκτός πραγματικότητας. 

Τωρα θα αποδειχθει η νοοτροπια του μεσου καταναλωτη. Εαν δεις στο facebook, ακομη υπάρχουν συνδρομητές Q που (εδω και 12 μηνες) βρίζουν νομιζοντας οτι η Νοβα θα αλλαξει κατι...

Θα δανειστώ την ατάκα του φιλοσόφου του φορουμ "και καλά σας κάνουν"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...