Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το site σαν να μην λειτουργεί σωστά. 

Προσπαθώ να δω αν η συσκευή μου, Poco x5 pro 5g είναι συμβατή, αλλά δεν το βρίσκω μέσω της σελίδας. 

Το βρήκα από αλλού ότι δεν είναι. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, p_k said:

Το site σαν να μην λειτουργεί σωστά. 

Προσπαθώ να δω αν η συσκευή μου, Poco x5 pro 5g είναι συμβατή, αλλά δεν το βρίσκω μέσω της σελίδας. 

Το βρήκα από αλλού ότι δεν είναι. 

Εγώ ειδα ότι είναι, αλλά δεν θα μπω σε έξοδα αλλαγής πάλι. Δεν έχει πολύ καιρό που έκανα αλλαγή συσκευής. 
Πάντως το δίκτυο στη Θεσσαλονίκη, βλέπω ότι έπεσε λίγο το ping κατα τη διάρκεια των Speedtest αλλα συνεχίζουν οι κοφτές και οι χαμηλές ταχύτητες. Ειδικα στο 5G σαν να έχει μπει κόφτης στα 100Mbps. Πέρασα  από Τουρκικό Προξενείο, Αγίου Δημητρίου στα πανεπιστήμια, κατέβηκα από Καυταντζόγλου και μέσα στην περιοχή Ευζώνων-Αγία Τριάδα έως Σχολη Τυφλών. 

IMG_0718.thumb.jpeg.d4fc8f449ceaabd64ca8038bcf104f00.jpeg

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό ότι κρατάς το qr code για πάντα..
Στην Cosmote μου έχουν βγάλει το λάδι κι έχω τύχει σε υπαλλήλους που δεν γνωρίζουν να ενεργοποιήσουν...
(Στα εταιρικά η Cosmote επίσης την δίνει δωρεάν)
Πάντως αυτοί λένε ότι την δίνουν δωρεάν

Υπάρχει χρέωση για την eSIM;
Η eSIM παρέχεται δωρεάν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστή υλοποίηση, αν και με καθυστέρηση.

Πολύ θετικό το ότι δίνεται δωρεάν.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ευρώ την πλήρωσα εγώ παιδιά. Κι επειδή του είπα του υπάλληλου πως κάνει λάθος, μού το έδειξε στον υπολογιστή. Μόλις τίκαρε το κουτί που έλεγε αντικατάσταση φύζικαλ σιμ σε ισιμ, έβγαλε αυτόματα από μόνο του το ποσό των 9,90 ευρώ.

Edited by costastro
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται πάλι η διαδικασία της ταυτοποίησης κατόπιν τηλεφωνικής κλήσης από πλευράς nova;

Γιατί αυτό είναι πάρα πολύ χρονοβορο.

Με την ευκαιρία της συζήτησης όταν αιτηθεί κάποιος να αλλαχθεί η sim, πχ από σιμ Wind σε σιμ Nova, υφίσταται πάλι η  απηρχαιωμένη αυτή  διαδικασία να περιμένεις να σε καλέσουν;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Χρειάζεται πάλι η διαδικασία της ταυτοποίησης κατόπιν τηλεφωνικής κλήσης από πλευράς nova;

Γιατί αυτό είναι πάρα πολύ χρονοβορο

Ναι. Μου είπαν θα με πάρουν τηλ να τους πω τον σειριακό αριθμό της ισιμ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, costastro said:

Ναι. Μου είπαν θα με πάρουν τηλ να τους πω τον σειριακό αριθμό της ισιμ. 

Πόση ώρα περιμένεις φίλε μου;

Και εδώ τίθεται το ερώτημα... εάν κάποιος δεν έχει εναλλακτικό αριθμό τηλεφώνου για να τον καλέσουν τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Μήπως κάθεται μέσα στο κατάστημα της nova και περιμένει την κλήση;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Πόση ώρα περιμένεις φίλε μου;

Και εδώ τίθεται το ερώτημα... εάν κάποιος δεν έχει εναλλακτικό αριθμό τηλεφώνου για να τον καλέσουν τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Μήπως κάθεται μέσα στο κατάστημα της nova και περιμένει την κλήση;

Αναμονή δεν είχε καθόλου. Ταυτότητα μου ζήτησαν κι έβγαλα την παλιά κάρτα από το κινητό και την σκάναραν (αυτό δεν το είχα ξαναδεί). Μισό λεπτό δουλειά. Αλλα μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ από τη νόβα μέσα σε δύο εργάσιμες!!! Η παλιά κάρτα εξακολουθεί και δουλεύει. Θα σταματήσει όταν με πάρουν τηλ.

Edited by costastro
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, costastro said:

Αναμονή δεν είχε καθόλου. Ταυτότητα μου ζήτησαν κι έβγαλα την παλιά κάρτα από το κινητό και την σκάναραν (αυτό δεν το είχα ξαναδεί). Μισό λεπτό δουλειά. Αλλα μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ από τη νόβα μέσα σε δύο εργάσιμες!!! Η παλιά κάρτα εξακολουθεί και δουλεύει. Θα σταματήσει όταν με πάρουν τηλ.

 

14 minutes ago, costastro said:

Αναμονή δεν είχε καθόλου. Ταυτότητα μου ζήτησαν κι έβγαλα την παλιά κάρτα από το κινητό και την σκάναραν (αυτό δεν το είχα ξαναδεί). Μισό λεπτό δουλειά. Αλλα μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ από τη νόβα μέσα σε δύο εργάσιμες!!! Η παλιά κάρτα εξακολουθεί και δουλεύει. Θα σταματήσει όταν με πάρουν τηλ.

Νόμιζα ότι με την έκδοση της νέας απενεργοποιείται η παλιά.

Πάντως είναι σημαντική εξέλιξη αυτή, δεν το ήξερα.

Νόμιζα ότι όταν αλλάζεις κάρτα, απενεργοποιείται άμεσα η παλιά και πρέπει να έχεις διαθέσιμο έναν διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου για να σε καλέσουν.

 Επικοινώνησα με ένα κατάστημα nova και μου είπαν ότι δεν μένεις χωρίς τηλέφωνο, διότι δεν απενεργοποιείται αυτόματα η παλιά sim.

Περιμένεις να δεχθείς κλήση σε αυτήν από το αρμόδιο τμήμα της εταιρείας και όταν δεχθείς και γίνει η ταυτοποίηση, τότε απενεργοποιείται και βάζεις την άλλη.

Έτσι μάλιστα.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γίνεται αυτό με την ταυτοποίηση, σε εμένα που άλλαξα την κάρτα λόγω βλάβης και τους παρέδωσα την παλιά ενεργοποιήθηκε άμεσα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, paanos said:

Συνήθως γίνεται αυτό με την ταυτοποίηση, σε εμένα που άλλαξα την κάρτα λόγω βλάβης και τους παρέδωσα την παλιά ενεργοποιήθηκε άμεσα

Δεν περίμενες δηλαδή να σε καλέσουν;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

Δεν περίμενες δηλαδή να σε καλέσουν;

Όχι, αφού τους παρέδωσα και την παλιά. Δεν είχα να με καλέσουν κάπου, άλλαξε σε μερικά λεπτά… Υπολογιζω γύρω στο μισάωρο να ήταν ο χρόνος 

Link to comment
Share on other sites

Άρα, σε κάποιες περιπτώσεις δεν απαιτείται να σε καλέσουν από την εταιρεία για ταυτοποίηση

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, p_k said:

Άρα, σε κάποιες περιπτώσεις δεν απαιτείται να σε καλέσουν από την εταιρεία για ταυτοποίηση

Εφόσον πήγε αυτοπροσώπως, η ταυτοποίηση έγινε δια ζώσης.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, minast said:

Εφόσον πήγε αυτοπροσώπως, η ταυτοποίηση έγινε δια ζώσης.

Και όμως,πριν λίγο καιρό δεν γινόταν αυτό.

Και αυτοπροσώπως να πήγαινες έπρεπε να περιμένεις να σε καλέσουν.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, p_k said:

Και όμως,πριν λίγο καιρό δεν γινόταν αυτό.

Και αυτοπροσώπως να πήγαινες έπρεπε να περιμένεις να σε καλέσουν.

 

Κι εγώ αυτοπροσώπως πήγα και περιμένω… κάλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εφόσον δεν έχει απενεργοποιηθεί η κάρτα η προηγούμενη, μια χαρά είσαι.

Παλιά, με το που πήγαινες για αλλαγή sim, απενεργοποιούνταν αυτόματα η κάρτα, έμενες χωρίς τηλέφωνο και έπρεπε να σε καλέσουν σε άλλο τηλέφωνο.

Είχε γράψει σχετικά και συμφορουμίτης, δεν θυμάμαι ποιος, την ταλαιπωρία ημερών για να γίνει αυτή η διαδικασία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Και όμως,πριν λίγο καιρό δεν γινόταν αυτό.

Και αυτοπροσώπως να πήγαινες έπρεπε να περιμένεις να σε καλέσουν.

 

Σε μενα ηρθε (σχεδον αμεσος) SMS με κωδικο που επρεπε να πω στον υπαλλυλο

(Τελος Ιαν. - Αρχαια 3G Wind f2go --> 4G Nova)

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα αζημιας καταγγελίας από 22/1. Οι αλλαγές σε χρεώσεις εκτός παγίου εδώ.

Αφορα και πελάτες σταθερής  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Δικαίωμα αζημιας καταγγελίας από 22/1. Οι αλλαγές σε χρεώσεις εκτός παγίου εδώ.

Αφορα και πελάτες σταθερής  

Ειδα αφορα και συμβόλαια κινητής, εγώ που εχω απεριοριστο με επιδότηση συσκευής μπορώ να διακόψω αν πληρώσω την επιδότηση μόνο;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Θα πληρώσεις μόνο τα έξοδα απόσβεσης επιδότησης όπως λέει ο πίνακας του συμβολαίου σου 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Ναι μπορείς. Θα πληρώσεις μόνο τα έξοδα απόσβεσης επιδότησης όπως λέει ο πίνακας του συμβολαίου σου 

Αυτο δεν ειναι "αζημιως"... Αζημιως ειναι να φυγεις και να μην επιστρεψεις τιποτα. Ο όρος που εξαιρεί την επιδότηση ειναι καταχρηστικος και δεν ισχυει σε μονομερη αλλαγη ορων συμβολαίου. Καταγγελία σε εεττ και συνηγορο καταναλωτη και φευγεις χωρις να επιστρεψεις επιδοτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα αζημιας καταγγελίας από 22/1. Οι αλλαγές σε χρεώσεις εκτός παγίου εδώ.
Αφορα και πελάτες σταθερής  
Με πετάει στην εφαρμογή αυτό το λινκ και δε μου δείχνει τίποτα
Μου το έστειλαν και με SMS, αλλά στο F2G νούμερο, όχι σε αυτό που έχω δηλώσει στη σταθερή ως τρόπο επικοινωνίας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...