Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προσθέσω πως προ αλλαγής από το υφιστάμενο πρόγραμμα σε wind triple play 1, είχα συμβόλαιο το παλιό W. Είχα βάλει συνδυαστικά το σταθερό του πατέρα μου γιατί έπαιρνε 50% έκπτωση και έτσι εμένα το W ήταν 32 ευρώ και το σταθερό του πατέρα μου (2play με απεριόριστα σταθερά και 24αρα) έβγαινε στα 12 ευρώ. Επειδή όμως τώρα θα έφερνα το δικό σου σταθερό από ΟΤΕ για να κάνω το w1 triple play, έπρεπε να του μεταβιβάσω το σταθερό του στο όνομα του και θα έχανε την συνδυαστική προσφορά και θα έβγαινε στα 22 ευρώ περίπου το δικό του. Όταν πήγα στο κατάστημα να κάνω τις σχετικές ενέργειες, και ενώ το κινητό και το σταθερό που είχα ήδη στο όνομα μου λήγουν τον άλλο μήνα, βλέπω πως το σταθερό το είχαν ανανεώσει μέχρι 3/2019 χωρίς να πάρουν έγκριση μου. Είχαν πάρει τον πατέρα μου, μεγάλος άνθρωπος ούτε θα ήξερε αλλά και ουτε ξέρει τι έκανε, και του το ανανέωσαν με το έτσι θέλω. Με τιμή όμως 11 ευρώ για 2 χρόνια. Και το αστείο, ενώ νευρίασα με την αυθαιρεσία τους, τελικά ηταν για καλό μιας και όταν του μεταβίβασα μετέφερε και την κλειδωμένη έκπτωση λόγω της ευθαίρετης ανανέωσης τους, και έτσι θα το έχει στα 11,08 ευρώ, ενώ αν δεν είχε γινει αυτό θα πλήρωνε 22 κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή τιμή είναι. Με το νέο δίκτυο κιόλας, που θα μπορείς να φας τα ΜΒ, δε χρειάζεται σκέψη... :up:

Ρε μιτσομ γιατί δεν του λες του παιδιού ότι είναι από τις καλύτερες τιμές που εχουμε δει σε αυτό το πρόγραμμα

 

Όσο για τα GB αν μένει σε περιοχή που έχει αναβάθμιστη έχει καλός αλλιώς κλάφτα χαραλαμπε

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Για να δώσω και ένα update της κατάστασης, η αίτηση περάστηκε κανονικά από Δευτέρα πρωί από την ΩΘΗΣΗ. Κατά το μεσημέρι το κινητό από W έγινε W1 PLUS άμεσα. Την Τρίτη ήρθε το courier με τα χαρτιά, υπέγραψα τα συμβόλαια όλα ήταν οκ προβλεπόμενα και σωστά, έδωσα δικαιολογητικά κτλ. Ουσιαστικά ο υπάλληλος της wind από το κατάστημα Βριλησσίων που το δήλωσε σαν πρόβλημα στην υποστήριξη, ξεκόλλησε την διαδικασία, άγνωστο πως και τι είχε συμβεί, πάντως δεν ήταν θέμα διαθεσιμότητας πραγματικής ή έλλειψης πορτών κτλ. Χθες ήρθε και sms στο κινητό για την καταχώρηση της αίτησης φορητότητας από wind και μετά από λίγα λεπτά μαγικό τηλεφωνάκι από ΟΤΕ για πιπίλα. 2play + vdsl 50 + ote tv full sat 59 όλα μαζί και δώρο 1 μήνα ote tv και αν έχω καρτοκινητό cosmote 200 λεπτά κάθε μήνα κτλ. Ευχαρίστησα αλλά αρνήθηκα και τελειώσαμε εκεί και περιμένω την εξέλιξη της φορητότητας και τα σχετικά, ευελπιστώντας να μην υπάρξει δυσάρεστη έκπληξη στην οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας.

 

Μπράβο φίλε φοβερή τιμή και παροχές, καλά οι τιμές του ΟΤΕ είναι απαράδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Σε ένα μήνα λήγει το διετές συμβόλαιο που έχω με τη wind και σκέφτομαι να γυρίσω τα κινητά μου σε καρτοκινητά και το σταθερό μου σε άλλη εταιρεία ή να το κρατήσω στη Wind. Θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω γιατί νομίζω ότι στο κατάστημα που επισκέφθηκα επανειλημμένα ή με κοροϊδεύουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

 

1. Υπάρχει χρέωση ή τέλος αποσύνδεσης από συμβόλαιο για να γίνει καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία; Στο κατάστημα της wind μου είπα ότι θα πρέπει να πληρώσω 30€ κάθε κινητό. Στο Γερμανό μου είπαν ότι αν γυρίσω σε καρτοκινητό Cosmoκάρτα θα πληρώσω 15 € η κάθε γραμμή που στην ουσία είναι 5 € για κάθε κάρτα και 10€ χρόνο ομιλίας. Το ίδιο και στη Vodafone αν και εκεί μου είπαν κάτι παλαβά που δεν συγκράτησα.

 

2. Οσο αφορά το σταθερό στο ίδιο κατάστημα Wind μου είπαν ότι αν κάνω τα δύο κινητά καρτοκινητά ο λογαριασμός μου θα πάει στα 50 ευρώ το μήνα. Αν αλλάξω και πάρω την προσφορά με 18,90 μου είπαν ότι δεν γίνεται και είναι μόνο για νέους συνδρομητές και ότι θα πρέπει να γίνει πρώτα διακοπή της γραμμής και να πάρω καινούργια και μετά να γίνει αίτηση να πάρω πίσω τον αριθμό. Σε άλλο κατάστημα της Wind μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται.

 

3. Όσο αφορά τα Magic numbers, που μπορείς να μιλάς 1500 λεπτά το μήνα με τρεις αριθμούς Wind με ελάχιστη ανανέωση 5€ το μήνα την πρώτη φορά που ρώτησα στο κατάστημα μου είπαν ότι είναι φοιτητικό πακέτο. Τη δεύτερη φορά μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω.

 

4. Στο Γερμανό που ρώτησα για να γίνουν τα κινητά μου καρτοκινητά με φορητότητα αριθμού μου είπαν ότι γίνεται άμεσα. Την επόμενη μέρα παίρνω τις κάρτες. Στη Wind μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον μέχρι να λήξει ο μήνας για να ενεργοποιηθεί τον επόμενο μήνα.

 

Να κάνω μια αίτηση στην Cosmote και να δούμε τι θα γίνει από τη Wind; Γιατί δεν θέλω να συνεχίσω με τη Wind γιατί έχει αποδειχθεί ότι δεν έχει καλό σήμα σε σημεία που η Cosmote έχει. Και φυσικά πολύ πιο γρήγορο Internet και σε πάρα πολλά μέρη 4G.

 

Τέλος, φυσικά και έχω μιλήσει με το εμπορικό τμήμα της Wind για ανανέωση του συμβολαίου και δεν μου έδωσαν καλύτερη προσφορά από την υπάρχουσα και μάλιστα με λιγότερο χρόνο ομιλίας σε όλα τα δίκτυα και λιγότερο Ιντερνετ. Δηλαδή αν μέχρι τώρα πληρώνω 61 ευρώ για δύο κινητά με το ένα 150 λεπτά προς όλα τα δίκτυα και το άλλο 250 προς όλα, με 150 mb το ένα και 300 mb το άλλο και σταθερό 24 mb ιντερνετ με απεριόριστα σταθερά υπεραστικά (σιγά τα αυγά δηλαδή) συν 300 λεπτά προς κινητά (άχρηστο τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το σταθερό για να καλέσω κινητό). Με νεα πρόταση μου το κάναν 57,37 με 150 λεπτά ομιλίας και τα δυο νούμερα και 150 mb και τα δύο νούμερα και το τηλέφωνο το ίδιο. Με δύο χρόνια φυσικά υποχρεωτική παραμονή. Είναι όντως φθηνότερη από τις άλλες δυο αλλά...

 

Δεν θέλω άλλο συμβόλαια με καμία εταιρία. Ας φτιάξουν προγράμματα που να ανταποκρίνονται στις σημερινές απαιτήσεις και τη σημερινή τεχνολογία και όχι να δίνουν 1000 λεπτά ομιλίας και 1000 sms όπως καλή ώρα η Vodafone με τα οικογενειακά της πακέτα ή τα 150 mb το μήνα Internet της Wind σε δίκτυο 4G!. Πακέτα που ανταποκρινοταν στις ανάγκες του 2004 όχι σήμερα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις online messaging όπως Viber, WhatsAP κλπ. Ναι, μίλησα και με τη Vodafone και μου πρότειναν αυτό το πρόγραμμα και όταν τους είπα ότι είναι απαρχαιωμένα για τα σημερινά δεδομένα μου απαντάει η κοπέλα που μίλαγα "επειδή δεν χρησιμοποιείτε εσείς sms δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πολύς κόσμος που τα χρησιμοποιεί". Και η αλήθεια είναι ότι σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα δυστυχώς το 47% των χρηστών smartphones στην Ελλάδα τα χρησιμοποιούν για κλήσεις και sms, που με απλά λόγια σημαίνει ψηφιακός αναλφαβητισμός! Και το υπόλοιπο ρε παιδια γιατί να μην το εξυπηρετήσουν με πιο ευέλικτα και πιο οικονομικά προγράμματα; Δεν το καταλαβαίνω αυτό!

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

έχω το καρτοσύνδεση Plus στα 14.24. μου τηλεφώνησαν σημερα από κατάστημα wind (επειδή το συμβόλαιό μου λήγει το Μάιο) και μου δίνουν το W1 plus(δεν ειμαι σίγουρος για το Plus) στα 16.8 τελική τιμή. το πρόγραμμα μου δίνει 1500 προς όλους, 1500sms και 5giga. τι λέτε;είναι καλή τιμή;τους είπα να μου τηλεφωνήσουν ξανά αύριο

 

Καταπληκτική τιμή. Μου φαίνεται ότι ψάχνουν πελάτες απεγνωσμένα.

Η φτήνια τρώει τον παρά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Σε ένα μήνα λήγει το διετές συμβόλαιο που έχω με τη wind και σκέφτομαι να γυρίσω τα κινητά μου σε καρτοκινητά και το σταθερό μου σε άλλη εταιρεία ή να το κρατήσω στη Wind. Θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω γιατί νομίζω ότι στο κατάστημα που επισκέφθηκα επανειλημμένα ή με κοροϊδεύουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

 

1. Υπάρχει χρέωση ή τέλος αποσύνδεσης από συμβόλαιο για να γίνει καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία; Στο κατάστημα της wind μου είπα ότι θα πρέπει να πληρώσω 30€ κάθε κινητό. Στο Γερμανό μου είπαν ότι αν γυρίσω σε καρτοκινητό Cosmoκάρτα θα πληρώσω 15 € η κάθε γραμμή που στην ουσία είναι 5 € για κάθε κάρτα και 10€ χρόνο ομιλίας. Το ίδιο και στη Vodafone αν και εκεί μου είπαν κάτι παλαβά που δεν συγκράτησα.

 

2. Οσο αφορά το σταθερό στο ίδιο κατάστημα Wind μου είπαν ότι αν κάνω τα δύο κινητά καρτοκινητά ο λογαριασμός μου θα πάει στα 50 ευρώ το μήνα. Αν αλλάξω και πάρω την προσφορά με 18,90 μου είπαν ότι δεν γίνεται και είναι μόνο για νέους συνδρομητές και ότι θα πρέπει να γίνει πρώτα διακοπή της γραμμής και να πάρω καινούργια και μετά να γίνει αίτηση να πάρω πίσω τον αριθμό. Σε άλλο κατάστημα της Wind μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται.

 

3. Όσο αφορά τα Magic numbers, που μπορείς να μιλάς 1500 λεπτά το μήνα με τρεις αριθμούς Wind με ελάχιστη ανανέωση 5€ το μήνα την πρώτη φορά που ρώτησα στο κατάστημα μου είπαν ότι είναι φοιτητικό πακέτο. Τη δεύτερη φορά μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω.

 

4. Στο Γερμανό που ρώτησα για να γίνουν τα κινητά μου καρτοκινητά με φορητότητα αριθμού μου είπαν ότι γίνεται άμεσα. Την επόμενη μέρα παίρνω τις κάρτες. Στη Wind μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον μέχρι να λήξει ο μήνας για να ενεργοποιηθεί τον επόμενο μήνα.

 

Να κάνω μια αίτηση στην Cosmote και να δούμε τι θα γίνει από τη Wind; Γιατί δεν θέλω να συνεχίσω με τη Wind γιατί έχει αποδειχθεί ότι δεν έχει καλό σήμα σε σημεία που η Cosmote έχει. Και φυσικά πολύ πιο γρήγορο Internet και σε πάρα πολλά μέρη 4G.

 

Τέλος, φυσικά και έχω μιλήσει με το εμπορικό τμήμα της Wind για ανανέωση του συμβολαίου και δεν μου έδωσαν καλύτερη προσφορά από την υπάρχουσα και μάλιστα με λιγότερο χρόνο ομιλίας σε όλα τα δίκτυα και λιγότερο Ιντερνετ. Δηλαδή αν μέχρι τώρα πληρώνω 61 ευρώ για δύο κινητά με το ένα 150 λεπτά προς όλα τα δίκτυα και το άλλο 250 προς όλα, με 150 mb το ένα και 300 mb το άλλο και σταθερό 24 mb ιντερνετ με απεριόριστα σταθερά υπεραστικά (σιγά τα αυγά δηλαδή) συν 300 λεπτά προς κινητά (άχρηστο τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το σταθερό για να καλέσω κινητό). Με νεα πρόταση μου το κάναν 57,37 με 150 λεπτά ομιλίας και τα δυο νούμερα και 150 mb και τα δύο νούμερα και το τηλέφωνο το ίδιο. Με δύο χρόνια φυσικά υποχρεωτική παραμονή. Είναι όντως φθηνότερη από τις άλλες δυο αλλά...

 

Δεν θέλω άλλο συμβόλαια με καμία εταιρία. Ας φτιάξουν προγράμματα που να ανταποκρίνονται στις σημερινές απαιτήσεις και τη σημερινή τεχνολογία και όχι να δίνουν 1000 λεπτά ομιλίας και 1000 sms όπως καλή ώρα η Vodafone με τα οικογενειακά της πακέτα ή τα 150 mb το μήνα Internet της Wind σε δίκτυο 4G!. Πακέτα που ανταποκρινοταν στις ανάγκες του 2004 όχι σήμερα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις online messaging όπως Viber, WhatsAP κλπ. Ναι, μίλησα και με τη Vodafone και μου πρότειναν αυτό το πρόγραμμα και όταν τους είπα ότι είναι απαρχαιωμένα για τα σημερινά δεδομένα μου απαντάει η κοπέλα που μίλαγα "επειδή δεν χρησιμοποιείτε εσείς sms δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πολύς κόσμος που τα χρησιμοποιεί". Και η αλήθεια είναι ότι σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα δυστυχώς το 47% των χρηστών smartphones στην Ελλάδα τα χρησιμοποιούν για κλήσεις και sms, που με απλά λόγια σημαίνει ψηφιακός αναλφαβητισμός! Και το υπόλοιπο ρε παιδια γιατί να μην το εξυπηρετήσουν με πιο ευέλικτα και πιο οικονομικά προγράμματα; Δεν το καταλαβαίνω αυτό!

1)Ναι αν το κόψεις έχει 10 ευρώ τέλος αποδέσμευσης....

2)Δεν γίνονται αυτα.....

3)Αυτό ισχύει για όλους.Το φοιτητικό δίνει 1500 λεπτά προς όλους με 8,5 ευρω για 25 ημέρες.

4)Ψέματα λέει η wind.Εντίς 24 ωρών πρέπει να γίνει αλλιώς η ΕΕΤΤ τους τραβάει το αυτί.

Κάνε φορητότητα και μετά θα σε πάρουν να σου δώσουν πακέτα πολύ φτηνότητερα!Έχουν δώσει πακέτο 1500 λεπτά και μυνήματα προς όλους και 5000ΜΒ με 20 ευρώ...Δες πιο πάνω το έδωσαν σε κάποιον με 17 ευρω......αλλά να τους πιέσεις όταν θα σε καλέσουν να ρωτήσουν , γιατί φεύγεις....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4. Αλήθεια λέει η WIND . H διακοπή συμβολαίου ολοκληρώνεται σε 30 ημέρες .Ενώ η φορητότητα αριθμού σε 1 ημέρα .
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ψάχνω να δω αν συμφέρει να γυρίσω σε καρτοκινητό τις δύο συνδέσεις. Δεν θα έπρεπε οι εταιρείες κινητής να σου δίνουν τη δυνατότητα να προσαρμόζεις το πρόγραμμα στα μέτρα σου; Τα περισσότερα προγράμματα από όλες τις εταιρείες έχουν παροχές που δεν τις χρειαζόμαστε οι περισσότεροι θέλω να πιστεύω. Απλά σε βάζουν στο τρυπάκι να πιστεύεις ότι ίσως κάποτε χρειαστείς 1500 sms, 1500 λεπτά ομιλίας προς όλους, 5 gb κλπ κάθε μήνα. Δηλαδή να πληρώνεις περισσότερα από αυτά που καταναλώνεις.

 

Και τα sms έλεος! Δεν είμαστε στο 2004 πια:( Προωθούν τον ψηφιακό αναλφαβητισμό οι ίδιες εταιρείες αντί να αντικαταστήσουν τα χιλιάδες άχρηστα sms με απεριόριστη χρήση whatsapp, viber κλπ μέσα σε κάποιο πακέτο συμβολαίου χωρίς να επιβαρύνουν και τα mb του προγράμματος. Αλλά πού μυαλό; Βολεύονται με την υπάρχουσα κατάσταση χάνοντας έτσι τους πιο "έξυπνους" χρήστες για να εξυπηρετήσουν σα να λέμε τους συνταξιούχους.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι τόσο πρόβλημα πάντως το τελευταίο για έναν χρήστη εξοικειωμένο με τα smartphone, που έτσι κι αλλιώς έχει και κάποιο πακέτο δεδομένων. Ακόμα και με 1ΜΒ, μπορείς να στείλεις άπειρα σχεδόν μηνύματα με τέτοιες εφαρμογές. Ειδικά αν κάνουμε σύγκριση με τα SMS, ελάχιστοι χρήστες αυτής της κατηγορίας θα στέλνουν ακόμα τέτοια. Οπότε για την κατηγορία συνδρομητών που τα χρησιμοποιούν, καλό είναι να υπάρχουν και αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι τόσο πρόβλημα πάντως το τελευταίο για έναν χρήστη εξοικειωμένο με τα smartphone, που έτσι κι αλλιώς έχει και κάποιο πακέτο δεδομένων. Ακόμα και με 1ΜΒ, μπορείς να στείλεις άπειρα σχεδόν μηνύματα με τέτοιες εφαρμογές. Ειδικά αν κάνουμε σύγκριση με τα SMS, ελάχιστοι χρήστες αυτής της κατηγορίας θα στέλνουν ακόμα τέτοια. Οπότε για την κατηγορία συνδρομητών που τα χρησιμοποιούν, καλό είναι να υπάρχουν και αυτά.

Δε λέω να μην υπάρχουν καθόλου sms. Χρειάζονται κι αυτά γιατί δεν έχουν όλοι smartphones και υπάρχει και άγνοια. Αλλά όχι χιλιάδες. Μέχρι 100 sms το μήνα για ένα χρήστη smartphone είναι υπεραρκετά νομίζω. Αλλά πού να το καταλάβουν αυτό οι εταιρείες!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όλα καλό είναι να υπάρχουν. Το νούμερο που αναφέρεις(100) μια χαρά μου φαίνεται. Τώρα αν υπάρχουν παραπάνω, αν είναι χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση, κακό δεν μπορώ να το πω.

 

Φυσικά πρέπει να σκεφτόμαστε πως κανείς δεν κάνει την ίδια χρήση με εμάς αν θέλουμε να είμαστε λιγάκι αντικειμενικοί. Προσωπικά δεν τα χρσημοποιώ πουθενά, εκτός από όταν με παίρνουν τηλέφωνο την ώρα που μιλάω με άλλη γραμμή, και δεν θέλω να τερματίσω την τρέχουσα κλήση, και επιλέγω να στείλει απάντηση με sms του τύπου "θα σε καλέσω αμέσως".

Από την άλλη, μια φίλη μου χρησιμοποιεί αρκετά τα sms και στη δουλειά της, από το προσωπικό της κινητό, και θέλει πολλά για να επικοινωνεί με πελάτες. Δεν μπορώ να της πω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όλα καλό είναι να υπάρχουν. Το νούμερο που αναφέρεις(100) μια χαρά μου φαίνεται. Τώρα αν υπάρχουν παραπάνω, αν είναι χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση, κακό δεν μπορώ να το πω.

 

Φυσικά πρέπει να σκεφτόμαστε πως κανείς δεν κάνει την ίδια χρήση με εμάς αν θέλουμε να είμαστε λιγάκι αντικειμενικοί. Προσωπικά δεν τα χρσημοποιώ πουθενά, εκτός από όταν με παίρνουν τηλέφωνο την ώρα που μιλάω με άλλη γραμμή, και δεν θέλω να τερματίσω την τρέχουσα κλήση, και επιλέγω να στείλει απάντηση με sms του τύπου "θα σε καλέσω αμέσως".

Από την άλλη, μια φίλη μου χρησιμοποιεί αρκετά τα sms και στη δουλειά της, από το προσωπικό της κινητό, και θέλει πολλά για να επικοινωνεί με πελάτες. Δεν μπορώ να της πω κάτι.

 

Δεν αντιλέγω. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Αλλά γιατί να πρέπει ντε και καλά να μας κατατάσσουν ΟΛΟΥΣ στην ίδια κατηγορία με αυτούς που στέλνουν πάρα πολλά sms και κάνουν χρήση του κινητού μόνο για ομιλία; Κι εμείς δεν είμαστε πελατές; Δεν εξυπηρετούμαστε όμως.

Edited by leas
Off topic
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ψάχνω να δω αν συμφέρει να γυρίσω σε καρτοκινητό τις δύο συνδέσεις. Δεν θα έπρεπε οι εταιρείες κινητής να σου δίνουν τη δυνατότητα να προσαρμόζεις το πρόγραμμα στα μέτρα σου; Τα περισσότερα προγράμματα από όλες τις εταιρείες έχουν παροχές που δεν τις χρειαζόμαστε οι περισσότεροι θέλω να πιστεύω. Απλά σε βάζουν στο τρυπάκι να πιστεύεις ότι ίσως κάποτε χρειαστείς 1500 sms, 1500 λεπτά ομιλίας προς όλους, 5 gb κλπ κάθε μήνα. Δηλαδή να πληρώνεις περισσότερα από αυτά που καταναλώνεις.

 

Και τα sms έλεος! Δεν είμαστε στο 2004 πια:( Προωθούν τον ψηφιακό αναλφαβητισμό οι ίδιες εταιρείες αντί να αντικαταστήσουν τα χιλιάδες άχρηστα sms με απεριόριστη χρήση whatsapp, viber κλπ μέσα σε κάποιο πακέτο συμβολαίου χωρίς να επιβαρύνουν και τα mb του προγράμματος. Αλλά πού μυαλό; Βολεύονται με την υπάρχουσα κατάσταση χάνοντας έτσι τους πιο "έξυπνους" χρήστες για να εξυπηρετήσουν σα να λέμε τους συνταξιούχους.:cry:

 

Για μενα κανε μια φορητοτητα στην κοσμοτε και παρε ενα whats up ή κανεις φρογκ για τα 4GB.Και μια 2η καρτα Wind για κλησεις.

Ο πατερας μου παιζει με CU και F2G.Τα δεδομενα στη CU και επειδη εχει φοιτητικο,βαζει και λεπτα.Την Wind μονο για κλησεις.Οσο για την απεριοριστη χρηση viber/whatsapp,

συμφωνω μαζι σου και δινει η Q χωρις χρεωση δεδομενων το whatsapp.Αλλα στην Ελλαδα εχει περισσοτερη διαδοση το Viber(το οποιο με το παλιο 3G στη Φλωρινα,δεν συνδεοταν καθολου).Ενω το Messenger του facebook,δουλευε με Edge και Gprs στη Wind.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

όπως σας είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου έκαναν προσφορά το W1plus στα 16.8. δλδ έτσι μου είπαν. ήρθε ο πρώτος λογαριασμός στα 17.09 αλλα νομίζω ότι πρέπει να είναι παραπάνω. σας παραθέτω τις χρεώσεις και πείτε μου αν έχω δίκιο:

Μηνιαίο πάγιο W1 plus από 24/02 έως 23/03 62.10

Αναλογία WIND καρτοσύνδεση Plus από 24/01 έως 23/02 -0.65

Αναλογία W1 plus από 22/02 έως 23/02 4.01

Ειδική έκπτωση παγίου -47.06

Έκπτωση παγίου αντί επιδότησης - 6.10

Τέλος κινητής 1.48

Σύνολο 13.78

βαλτε το ΦΠΑ βγαίνει στα 17.09

επομένως το τελικό πάγιο θα είναι στα 17.74 αν προσθέσουμε το -0.65;;

Link to comment
Share on other sites

όπως σας είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου έκαναν προσφορά το W1plus στα 16.8. δλδ έτσι μου είπαν. ήρθε ο πρώτος λογαριασμός στα 17.09 αλλα νομίζω ότι πρέπει να είναι παραπάνω. σας παραθέτω τις χρεώσεις και πείτε μου αν έχω δίκιο:

Μηνιαίο πάγιο W1 plus από 24/02 έως 23/03 62.10

Αναλογία WIND καρτοσύνδεση Plus από 24/01 έως 23/02 -0.65

Αναλογία W1 plus από 22/02 έως 23/02 4.01

Ειδική έκπτωση παγίου -47.06

Έκπτωση παγίου αντί επιδότησης - 6.10

Τέλος κινητής 1.48

Σύνολο 13.78

βαλτε το ΦΠΑ βγαίνει στα 17.09

επομένως το τελικό πάγιο θα είναι στα 17.74 αν προσθέσουμε το -0.65;;

Σοβαρή διαφορά δεν είναι περίπου 1 ευρώ

Από την άλλη όμως ότι λένε (το ποσο) αυτό πρέπει και να είναι...

 

Για αυτες της παροχές και πάλι είναι καλά!!!

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρή διαφορά δεν είναι περίπου 1 ευρώ

Από την άλλη όμως ότι λένε (το ποσο) αυτό πρέπει και να είναι...

 

Για αυτες της παροχές και πάλι είναι καλά!!!

όντως δεν ειναι μεγάλη η διαφορά αλλά μου τη δίνει διοτι δεν λενε την αλήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με βάση αυτά που έγραψες συμπεραίνω πως ο λογαριασμός εκδόθηκε σε μεταβατική περίοδο από το προηγούμενο πρόγραμμα σε αυτό. Περίμενε να δεις τον επόμενο μήνα πόσο θα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με βάση αυτά που έγραψες συμπεραίνω πως ο λογαριασμός εκδόθηκε σε μεταβατική περίοδο από το προηγούμενο πρόγραμμα σε αυτό. Περίμενε να δεις τον επόμενο μήνα πόσο θα είναι.

 

Ετσί μου ΄φαίνεται κ μένα

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε προσφορά για τη Φοιτητική Καρτοσυνδεση με 11€, σας ήρθε ο πρώτος λογαριασμός; Είναι σωστός ή έχει παραπάνω χρεώσεις;

 

Γιατί αν δίνουν οι συνεργάτες την προσφορά σε όλους και όχι μόνο για αναβάθμιση από φοιτητικό F2G, τότε ίσως ενδιαφέρει μερικούς γνωστούς μου, αν τους την προτείνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Η WIND Ελλάς Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε. ανακοινώνει τις παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές σε εμπορικά και μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα συμβολαίου.

 

Από 24/4/2017:

 

Προστίθενται στο πρόγραμμα XS Business 50 MB Mobile Internet.Αυξάνεται στο πρόγραμμα Business to ALL Unlimited η δωρεάν χρήση στο Mobile Internet από 4GB στα 5GB. Αυξάνονται στα προγράμματα W Business & Business to ALL Unlimited τα λεπτά για κλήσεις σε Σταθερά & Κινητά (Διεθνή Ζώνη 1) από 100 σε 150 λεπτά και από 200 σε 250 λεπτά αντίστοιχα.

 

Από 24/4/2017 θα εφαρμοστούν οι ακόλουθες αυξήσεις στα ονομαστικά μηνιαία πάγια των ακολούθων προγραμμάτων: XS Business από 13,11 € σε 15,00 €, Business to All 150 από 26,72 € σε 30,00 €, Business to All 300 από 31,76 € σε 35,00 €, Business to All 500 από 41,84 € σε 45,00 €, Business to All 1.000 από 52,43 € σε 55,00 €, Business to All 1.500 από 75,62 € σε 79,62 €, W Business από 78,64 € σε 81,00 €, Business to All Unlimited από 105,86 € σε 110,00 €, Business Control 150 από 15,13 € σε 17,00 €, Business Control 300 από 27,22 € σε 30,00 €, Business Control XS από 12,09 € σε 14,00 €, Benefit 60 από 19,55 € σε 21,55 €, Benefit 100 από 21,58 € σε 23,58 €, Benefit 200 από 32,66 € σε 34,66 €, Benefit 300 από 44,26 € σε 46,76 €, Benefit 400 από 57,37 € σε 59,87 €, Benefit 600 από 80,56 € σε 84,06 €, Benefit 1000 από 125,41 € σε 128,91 €, B Best Benefit-60 από 17,53 € σε 19,53 €, B Best Benefit 70 από 18,55 € σε 20,55 €, B Best Benefit-90 από 20,56 € σε 22,56 €, B Best Benefit 150 από 26,61 € σε 28,61 €, B Best Benefit-180 από 28,63 € σε 30,63 €, B Best Benefit 250 από 37,20 € σε 39,70 €, B Best Benefit-280 από 41,23 € σε 43,73 €, B Best Benefit 550 από 81,79 € σε 84,29 €, B Best Benefit-550 από 73,51 € σε 77,31 €, S Business από 35,18 € σε 37,68 €, M Business από 45,26 € σε 47,76 €, L Business από 56,36 € σε 58,86 €, XL Business από 69,46 € σε 72,46 €, XXL Business από 89,63 € σε 92,63 €, 3XL Business από 132,47 € σε 135,47 €, 3XXL Business από 156,66 € σε 159,66 €, BBest Flexy 60 από 20,66 € σε 22,66 €, BBest Flexy 100 από 22,58 € σε 24,58 €, BBest Flexy 200 από 34,17 € σε 36,17 €, BBest Flexy 300 από 45,26 € σε 47,76 €, BBest Flexy 400 από 58,38 € σε 61,58 €, BBest Flexy 600 από 81,57 € σε 84,57 €, BBest Flexy 1000 από 124,40 € σε 127,40 €, B Best Benefit Plus από 27,22 € σε 28,72 €, Benefit Plus από 27,22 € σε 28,72 €, Benefit από 13,11 € σε 14,61 €, Benefit Basic από 13,11 € σε 14,61 €, B Best Benefit από 13,11 € σε 14,61 €, Business MBB Control 500MB από 9,90 € σε 10,90 €, Business MBB Control 1GB από 9,90 € σε 11,50 €, Business MBB Control 2GB από 19,90 € σε 20,90 €, Business MBB Control 5GB από 29,90 € σε 31,90 €, Business MBB Control 10GB από 39,90 € σε 42,90 €, Business MBB Control 30GB από 49,90 € σε 53,90 €

 

Από 24/4/2017, σε όλα τα εμπορικά διαθέσιμα και μη προγράμματα, η χρέωση για γραπτά μηνύματα αυξάνεται από €0,014322/μην. σε €0,015€/μην.

 

Από 1/5/2017:

 

Αυξάνεται η χρέωση εθνικής κίνησης μετά την κατανάλωση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας από 0,00634€/δευτ. σε 0,0068€/δευτ. για τα προγράμματα Business To all, W Business & XS Business, καθώς και για τα προγράμματα S,M,L,XL,XXL,3XL,3XXL Business, B Best Benefit-60,70,-90,150,-180,250,-280,550,-550, B Best Flexy 60,100,200,300,400,600,1000, Benefit 60,100,200,300,400,600,1000, από 0,0067€/δευτ. σε 0,0075€/δευτ για τα προγράμματα Business Control 150, Business Control 300 & Business Control XS και από 0,00634€/δευτ. σε 0,007€/δευτ για τα προγράμματα Benefit Basic,Benefit,B Best Benefit,B Best Benefit Plus,Benefit Plus

 

Aπό τις 3/5/2017 θα ισχύουν οι παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές-αυξήσεις σε εμπορικά και μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα συμβολαίου και καρτοσύνδεσης ιδιωτών.

 

Η χρέωση για κλήσεις ομιλίας προς όλα τα εθνικά δίκτυα αυξάνεται από 0,009241€/δευτ. σε 0,009833€/δευτ. για τους συνδρομητές των μη εμπορικά διαθέσιμων προγραμμάτων Q Συμβόλαιο, WIND Flexy Zero, WIND 1.

 

Για τους συνδρομητές συμβολαίου στα προγράμματα WIND One, WIND One S, WIND One M, WIND L, WIND One XL η χρέωση για κλήσεις ομιλίας προς όλα τα εθνικά δίκτυα (μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης) αυξάνεται από 0,4939€/λεπτό σε 0,5899€/λεπτό.

 

Για όλους τους υπόλοιπους συνδρομητές συμβολαίου και καρτοσύνδεσης ιδιωτών, η χρέωση για κλήσεις ομιλίας προς όλα τα εθνικά δίκτυα (μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης) αυξάνεται από 0,008232€/δευτερόλεπτο σε 0,009833€/δευτερόλεπτο.

 

Η ελάχιστη διάρκεια κλήσης και το βήμα χρέωσης παραμένουν ως έχουν για τους συνδρομητές των παραπάνω προγραμμάτων.

 

Επίσης, από 10/3/2017 το πακέτο GIGA Surf για ιδιώτες συνδρομητές προγραμμάτων WIND Καρτοσύνδεση που προσφέρει 1 GB με κόστος 5.03€ και διάρκεια 30 ημέρες με χρέωση από το ενσωματωμένο ποσό χρήσης σε € γίνεται μη εμπορικά διαθέσιμo για νέους και υφιστάμενους συνδρομητές. Tο πακέτο GIGA Surf για ιδιώτες συνδρομητές προγραμμάτων WIND Καρτοσύνδεση που προσφέρει 1 GB με κόστος 5.03€ και διάρκεια 30 ημέρες με χρέωση στον επόμενο λογαριασμό παραμένει εμπορικά διαθέσιμο.

 

Οι συνδρομητές οι οποίοι έχουν ήδη ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη επιλογή, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την προπληρωμένη χρήση τους μέχρι την εξάντληση του ή μέχρι την ημερομηνία λήξης του πακέτου που έχουν ενεργοποιήσει.

 

Aπό 3/5/2017 θα ισχύουν οι παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές-αυξήσεις σε εμπορικά και μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα συμβολαίου Mobile Broadband ιδιωτών.

 

Στο πρόγραμμα Broadband Everywhere το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 7,28€ σε 9,78€, στο πρόγραμμα Data Link το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 7,28€ σε 9,78€, στο πρόγραμμα Mobile Broadband το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 7,28€ σε 9,78€, στο πρόγραμμα Mobile Broadband Control 10GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 40,2€ σε 42,7€,στο πρόγραμμα Mobile Broadband Control 1GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 9,98€ σε 12,48€, στο πρόγραμμα Mobile Broadband Control 2GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 10,08€ σε 12,58€, στο πρόγραμμα Mobile Broadband Control 30GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 50,3€ σε 52,8€, στο πρόγραμμα Mobile Broadband Control 5GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 30,1€ σε 32,6€, στο πρόγραμμα Mobile Broadband Control 20GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 50,3€ σε 52,8€, στο πρόγραμμα MBB Control Student το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 6,05€ σε 8,55€, στο πρόγραμμα MLS Tablet - MBB Control 5GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 12,1€ σε 14,6€, στο πρόγραμμα Ψηφιακή Αλληλεγγύη MBB 5GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 12,1€ σε 14,6€, στο πρόγραμμα Ψηφιακή Αλληλεγγύη MBB 20GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 20,06€ σε 22,56€, στο πρόγραμμα MLS Tablet_MBB Control 5GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 15,02€ σε 17,52€, στο πρόγραμμα Ψηφιακή Αλληλεγγύη MBB_5GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 6,04€ σε 8,54€, στο πρόγραμμα Ψηφιακή Αλληλεγγύη MBB_20GB το μηνιαίο πάγιο αυξάνεται από 10,08€ σε 12,58€.

 

Λόγω όλων των ανωτέρω αλλαγών, οι συνδρομητές έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής) εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της σχετικής ανακοίνωσης και τη λήψη του παρόντος.

 

Σε όλες τις τιμές περιλαμβάνεται ΦΠΑ 24%. Αναλυτικός τιμοκατάλογος προγραμμάτων και υπηρεσιών στο*http://www.wind.gr

 

Πηγή :*Wind

 

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=456

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για αυξησεις στα προγραμματα τις wind και στην ανακοινωση της γραφει την αληθεια οτι οποιος πηρε επιδοτηση συσκευης πληρωνει κανονικα χωρις να ζηταει αναποσβεστα ποσα για επιδοτησεις παγιου.

Λόγω όλων των ανωτέρω αλλαγών, οι συνδρομητές έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής) εντός ενός μηνός από τη δημοσίευση της σχετικής ανακοίνωσης και τη λήψη του παρόντος.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα με πήραν και 50 φορές από τη wind επειδή λήγει το συμβόλαιο μου. Μιλάμε για παράνοια. Και να θελω να ανανεώσω μου σπάσανε τόσο πολύ τα νεύρα που μάλλον θα πάω σε κάρτα, όπως είχα αρχικά σκοπό. Εννοείται ότι τους την είπα χοντρά αλλά δεν νιώθουν. Τα έχουν ακούσει πολλές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, έτυχε συμβαίνει σε πολλές εταιρίες.. από τον ΟΤΕ εμένα για να βάλω vdsl με έπερναν καθημερινά 3 φορές την ημέρα επί 2 εβδομάδες :)
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα στην παρεα.μηπως ξερει καποιος να μου πει πως απενεργοποιω τον προσωπικο τηλεφωνητη.??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...