Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε pan82 πιστεύω ότι θα απαντήσει διότι ο μέσος χρήστης καρτοκινητής f2g θα σκεφτεί ότι με 10 ευρώ στην cosmote την βγάζω για 3 μήνες ενώ στην wind μόνο για 1 μήνα και ο μέσος χρήστης f2g έχει σίγουρα 2 σύνδεση και το f2g το έχει για την παρέα.

 

Οι ψαγμένοι έχουν σίγουρα f2g2, αλλά πόσο ποσοστό είναι αυτό. Το 5% στο σύνολο των f2g; Πολλούς είπα.

μακάρι να χεις δίκιο αν και πιστεύω ότι η διαφορά βρίσκεται στο αν κάποιος έχει ένα free2go απλά να βρίσκεται η αν το χρησιμοποιεί σαν βασικό τηλέφωνο, γιατι αντικειμενικά όλοι πιστεύω σκεφτόμαστε (ειδικά από τη στιγμή που έχουν αριθμούς στη wind) ότι η προσφορά με τα 10 ευρώ τα σπάει ενώ της cosmote είναι απλά για γέλια αλλά κάποιος που έχει απλά μια κάρτα να υπάρχει η έχει το free2go2 θα σκεφτεί ας βολευτώ με τα 3 ευρώ τώρα και βλέπουμε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Την μέρα που λήγουν τα 1500 κάνεις αλλαγή πακέτου στο F2G sharing και αμέσως μετά αλλαγή στο νέο καρτοκινητό, και μετά βάζεις το επόμενο δεκάευρο .

 

Καλόοο.

Ελληνάρας.

Πιστεύω όμως τώρα που τελείωσε το μπάχαλο με τα πακέτα της "τιμής" θα εφαρμόσει και η wind την δέσμευση που αναφέρει στην αλλαγή πακέτου ότι δηλαδή αλλαγή πακέτου θα μπορείς να κάνεις μία φορά τον μήνα, μιας και την δίνει δωρεάν. Εκτός και αν την χρεώσει για να την κάνεις όποτε θες. Κάτι που ισχύει στον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

το Sharing δεν ισχύει ούτε για να στείλεις ούτε για να λα΄βεις.

Το PLUS NON STOP ισχύει κανονικά

Πάντως υπάρχει λύση για sharing

Την μέρα που λήγουν τα 1500 κάνεις αλλαγή πακέτου στο F2G sharing και αμέσως μετά αλλαγή στο νέο καρτοκινητό, και μετά βάζεις το επόμενο δεκάευρο .

 

Απλα θεος!

Και μπορω να αλλαζω 2 φορες πακετο το μηνα ε? Δεν εχει καποιο περιορισμο?

Link to comment
Share on other sites

Απλα θεος!

Και μπορω να αλλαζω 2 φορες πακετο το μηνα ε? Δεν εχει καποιο περιορισμο?

Ναι, μπορείς. Δεν υπάρχει προορισμός, προς το παρόν.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς. Δεν υπάρχει προορισμός, προς το παρόν.

 

Η αλλαγή οικονομικού πακέτου μπορεί να πραγματοποιηθεί μία φορά κάθε μήνα.

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=2015

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή οικονομικού πακέτου μπορεί να πραγματοποιηθεί μία φορά κάθε μήνα.

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=2015

 

...αλλά δεν ισχύει, από προσωπική χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Η νέα καρτοκινητή της WIND Είναι πλέον η φτηνώτερη πρόταση της αγοράς

Με θεωρητική τιμή 0,35 και διπλασιασμό στοιχίζει 0,175 το λεπτό ομιλίας

Είναι πιο φτηνή και απότην Q και από το FROG, αλλά έχει ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτα.

 

1. Υπενθμίζω τα σούπερ πακέτα vodafone (χρέωση μέχρι 0,08/λεπτό, ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά).

 

2. Ο διπλασιασμός της wind έχει πολλούς περιορισμούς.

 

Με δεδομένο ότι το μέσο μηνιαίο έσοδο ανά πελάτη καρτοκινητής wind κυμαίνεται, αν δεν απατώμαι, σε ποσό κάπου 4-5 ευρώ, ο διπλασιασμός αυτός με τον τρόπο που γίνεται (απαιτεί τουλάχιστον 10 ευρώ μηνιαίως), μάλλον αφορά ελάχιστους συνδρομητές.

 

Άλλοι περιορισμοί:

 

- ο "διπλασιασμός" αφορά μέχρι δύο ανανεώσεις μηνιαίως. Μετά την τρίτη ανανέωση επανέρχεται η τσουχτερή χρέωση των 0,35/λεπτό

 

- ο "διπλασιασμός" αφορά ποσά μέχρι 50 ευρώ το μήνα. Από το 51ο ευρώ, έχουμε πάλι 0,35/μήνα

 

- το επιπλέον "δώρο" ισχύει μόνο για 15 ημέρες. Από την 16η πάλι έχουμε 0,35.

 

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, η νέα καρτοκινητή wind κερδίζει τον τίτλο της φθηνότερης καρτοκινητής... α) για κλήσεις άνω των 30 δευτερολέπτων, β) για 15 μέρες από την ανανέωση κάρτας 10 ευρώ και πάνω, γ) για ποσά μέχρι 50 ευρώ δ) για ανανέωση με μέχρι δύο κάρτες μηνιαίως.

 

Άρα το ποια καρτοκινητή είναι η φθηνότερη εξαρτάται από τις ανάγκες, τις συνήθειες και τις δυνατότητες του καθενος. Συνολίκά όμως, και βάσει τιμοκαταλόγου μάλλον πρέπει να ομολογήσουμε ότι φθηνότερες σήμερα είναι οι frog, q-card και οι υπόλοιπες, που χρεώνουν μόλις 0,21/λεπτό ομιλίας και 0,04/μήνυμα χωρίς ελάχιστη χρέωση και χωρίς άλλες προϋποθέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σου υπενθυμίσω ότι και τα super πακέτα θέλουν να βάζεις 15 ευρώ το μήνα για να έχεις 13,40 καθαρό και να τα αγοράσεις .

Δεύτερον η χρέωση των 3 λεπτών είναι ότι το χειρότερο .

Παρόλα αυτά ίσως να υπάρχει ένα ποσοσό χρηστών που να τους βολεύει .

υπενθυμίζω ότι αν μιλήσεις 30 ή λιγώτερα δευτερόλεπτα στην wind νέο θα χρεωθείς 0,085 ενώ με τα super Πακέτα 0,24

Μόνο αν μιλήσεις πάνω από 1 λεπτό και 22 δευτερόλεπτα συμφέρουν τα super Πακέτα

Όμως αν βάλεις Super πακέτο χάνεις αμέσως τα 1500 λεπτά και 1500 SMS

Μάλλον λοιπόν βλέπεις τους περιορισμούς της WIND αλλά δεν βλέπεις καθόλου τους περιορισμους της Vodafone.

Όσο για τον περιορισμό των δύο καρτών των μήνα , ναι υπάρχει αλλά είναι στο χέρι σου να βάλεις δύο κάρτες των 10 ευρώ ή δύο των 20 ευρώ ή μια των 30 και μία των 20 ευρώ ανάλογα τι σε βολεύει καλύτερα

όσο για το το επιπλέον "δώρο" ισχύει μόνο για 15 ημέρες. Από την 16η πάλι έχουμε 0,35.

Κάνεις λάθος Η χρέωση είναι 0.35 ονομαστική , αφού μίλησες δωρεάν 15 ημέρες τώρα πληρώνεις ονομαστικά 0,35 στην πραγματικότητα ο μέσος όρος του 0 και του 0,35 είναι 0,175 Απλά μαθηματικά

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την δωρεάν πρόσβαση στο facebook ισχύει

μόνο μέσω wap ή και μέσω GPRS?

 

:confused::wacko: :blink: Το wap μέσω GPRS παιζει......

Link to comment
Share on other sites

Να σου υπενθυμίσω ότι και τα super πακέτα θέλουν να βάζεις 15 ευρώ το μήνα για να έχεις 13,40 καθαρό και να τα αγοράσεις .

Δεύτερον η χρέωση των 3 λεπτών είναι ότι το χειρότερο .

Παρόλα αυτά ίσως να υπάρχει ένα ποσοσό χρηστών που να τους βολεύει .

υπενθυμίζω ότι αν μιλήσεις 30 ή λιγώτερα δευτερόλεπτα στην wind νέο θα χρεωθείς 0,085 ενώ με τα super Πακέτα 0,24

Μόνο αν μιλήσεις πάνω από 1 λεπτό και 22 δευτερόλεπτα συμφέρουν τα super Πακέτα

Όμως αν βάλεις Super πακέτο χάνεις αμέσως τα 1500 λεπτά και 1500 SMS

Μάλλον λοιπόν βλέπεις τους περιορισμούς της WIND αλλά δεν βλέπεις καθόλου τους περιορισμους της Vodafone.

Όσο για τον περιορισμό των δύο καρτών των μήνα , ναι υπάρχει αλλά είναι στο χέρι σου να βάλεις δύο κάρτες των 10 ευρώ ή δύο των 20 ευρώ ή μια των 30 και μία των 20 ευρώ ανάλογα τι σε βολεύει καλύτερα

όσο για το το επιπλέον "δώρο" ισχύει μόνο για 15 ημέρες. Από την 16η πάλι έχουμε 0,35.

Κάνεις λάθος Η χρέωση είναι 0.35 ονομαστική , αφού μίλησες δωρεάν 15 ημέρες τώρα πληρώνεις ονομαστικά 0,35 στην πραγματικότητα ο μέσος όρος του 0 και του 0,35 είναι 0,175 Απλά μαθηματικά

 

Αν ήταν έτσι γιατί η wind δεν έβγαλε ένα πακέτο με χρέωση 17,5/λεπτό και μας βάζει στο λούκι να κρατάμε τεφτέρι και να είμαστε υποχρεωμένοι να τσεκάρουμε ανά πάσα στιγμή μην έχουμε εξαντλήσει το δώρο ή μην έχουν περάσει οι 15 μέρες καθιστώντας μας κινητά κομπιουτεράκια. Θα χτύπαγε και τον ανταγωνισμό έτσι και θα είχε μια ικανοποιητική χρέωση, πάλι πολύ πιο πάνω από το τέλος τερματισμού που συνεχώς μειώνεται.

 

Δεν είπα ότι η vodafone είναι αγία ούτε ότι έχει τα πιο οικονομικά πακέτα, μιλώντας με τους δικούς σου όρους σύγκρισης σου θυμισα απλά ότι υπάρχει και πακέτο με 0,08/λεπτό (0,0875 ισχύει για τα 7 ευρώ ανά μήνα με vodafone).

 

Στην ουσία δεν διαφωνώ μαζί σου, αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο κόσμος θέλει ένα πακέτο με απλές ενιαίες χρεώσεις και όχι μέσα σε όλες τις σκοτούρες του να σκοτίζεται και με τα τερτίπια των εταιρειών ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι γιατί η wind δεν έβγαλε ένα πακέτο με χρέωση 17,5/λεπτό και μας βάζει στο λούκι να κρατάμε τεφτέρι και να είμαστε υποχρεωμένοι να τσεκάρουμε ανά πάσα στιγμή μην έχουμε εξαντλήσει το δώρο ή μην έχουν περάσει οι 15 μέρες καθιστώντας μας κινητά κομπιουτεράκια. Θα χτύπαγε και τον ανταγωνισμό έτσι και θα είχε μια ικανοποιητική χρέωση, πάλι πολύ πιο πάνω από το τέλος τερματισμού που συνεχώς μειώνεται.Στην ουσία δεν διαφωνώ μαζί σου, αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο κόσμος θέλει ένα πακέτο με απλές ενιαίες χρεώσεις και όχι μέσα σε όλες τις σκοτούρες του να σκοτίζεται και με τα τερτίπια των εταιρειών ;)

 

Γιατί είναι εταιρεία και την ενδιαφέρει να τα παίρνει και μόνο δεν είναι ίδρυμα, όπως και η cosmote έδινε πχ προνομιακές χρεώσεις αν εβαζες κάρτα 20 ευρώ και πάνω ή η η voda δε σ΄αφήνει να συνδιασεις τα unlimited με τα super πακέτα, η η frog που σου έλεγε στείλε κενό sms για να χεις μισή τιμή γιατί να μη τα δίνουν εξ΄αρχής; Όποιος ψάχνεται και να χει το τεφτέρι του ακολουθεί τη πιο οικονομική επιλογή οι εταιρείες δεν ενδιαφέρονται γι΄αυτούς τους πελάτες αλλά γι΄αυτούς που δε ξέρουν και ξοδεύουν αβέρτα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την δωρεάν πρόσβαση στο facebook ισχύει

μόνο μέσω wap ή και μέσω GPRS?

Μου ήρθε μόλις τώρα μήνυμα από την wind και με ενημερώνει για την προσφορά με το facebook και μου λεει να μπω στην διεύθυνση m.facebook.com

Αν θυμάμει καλά κάποια παιδιά από εδώ είχαν πει ότι μόνο αν μπαίνουμε στο http://www.facebook.com δεν χρεώνει.Τι ισχύει ακριβώς ;

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω μπει με το προφίλ wind GPRS

και με χρέωσε. Μερικοί από εδώ είπαν

ότι μόνο με το προφίλ wind plus δηλαδή

μέσω wap δεν χρεώνει( δυστυχώς δεν

έχω wap)

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω μπει με το προφίλ wind GPRS

και με χρέωσε. Μερικοί από εδώ είπαν

ότι μόνο με το προφίλ wind plus δηλαδή

μέσω wap δεν χρεώνει( δυστυχώς δεν

έχω wap)

Παράξενο, διότι αναφέρει ξεκάθαρα και για WIND GPRS.:worry:

Οι συνδρομητές WIND F2G συνδέονται απλά και άμεσα από το browser του κινητού τους κατευθείαν στο http://www.facebook.com εντελώς δωρεάν, χωρίς καμία χρέωση, αρκεί να έχουν εγκατεστημένες τις ρυθμίσεις WIND GPRS, ή WIND Plus για πρόσβαση μέσω WAP.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!

Αν πάρω τηλέφωνο θα λυθεί

το πρόβλημα ή άδικα θα χάσω

το χρόνο μου;

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αλλά αμφιβάλλω κατά πόσο θα είναι ενήμεροι οι εξυπηρετητές της WIND. :-/

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω μπει με το προφίλ wind GPRS

και με χρέωσε. Μερικοί από εδώ είπαν

ότι μόνο με το προφίλ wind plus δηλαδή

μέσω wap δεν χρεώνει( δυστυχώς δεν

έχω wap)

 

Το gprs με το wap ειναι το ιδιο προφιλ.

Εμενα με ειχε χρεωσει πριν 2 μερες που δοκιμασα, σημερα που θα βαλω χρονο θα ξαναδοκιμασω μιας και μου ηρθε μηνυμα για το facebook, το οποιο λεει δωρεαν προσβαση μεσω m.facebook.com.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχουν 2 ρυθμίσεις

για wap είναι gwap.b-online.gr

και για GPRS είναι gint.b-online.gr

Edited by PARASwrite
Link to comment
Share on other sites

Δώστε σημασία και σε αυτό που λέει κατευθείαν από τον browser του κινητού σας.

Όχι με opera mini διότι κατεβάζετε μέσω του proxy του Opera και όχι κατευθείαν από Facebook .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχουν 2 ρυθμίσεις

για wap είναι gwap.b-online.gr

και για GPRS είναι gint.b-online.gr

Τις 2 αυτές ρυθμίσεις που τις βρήκες; Στο μύνημα που σου στέλνουν για τις ρυθμίσεις wap από τη WIND;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχουν 2 ρυθμίσεις

για wap είναι gwap.b-online.gr

και για GPRS είναι gint.b-online.gr

 

Οχι, το προφιλ GPRS ειναι το gwap.b-online.gr. Το gint ανηκει στο προφιλ Wind Internet.

Link to comment
Share on other sites

gint.b-online.gr είναι για GPRS

και στο λέω γιατί αυτό χρησιμοποιώ

μιας και το κινητό μου δεν έχει

υποστήριξη wap. Δεν ξέρω ποιο

προφίλ είναι πάντος δουλεύει

μέσω GPRS.

 

Όταν πήρα τηλ. στην wind

είπαν ότι τα πακέτα f2g12345678

δεν έχουν πρόσβαση στο facebook.

Άλλοι από εδώ είπαν ότι μπήκαν

δωρεάν.τι να πω, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

gint.b-online.gr είναι για GPRS

και στο λέω γιατί αυτό χρησιμοποιώ

μιας και το κινητό μου δεν έχει

υποστήριξη wap. Δεν ξέρω ποιο

προφίλ είναι πάντος δουλεύει

μέσω GPRS.

 

Όταν πήρα τηλ. στην wind

είπαν ότι τα πακέτα f2g12345678

δεν έχουν πρόσβαση στο facebook.

Άλλοι από εδώ είπαν ότι μπήκαν

δωρεάν.τι να πω, δεν ξέρω.

 

 

Και εγω ετσι νομιζα οτι δεν ισχυει για F2G2 αλλα σημερα μου στειλαν το μηνυμα για το facebook, κλασικα οτι να 'ναι η wind οσον αφορα την πληροφορηση.

 

Κοιτα γενικα για τα καρτοκινητα (WIND PLUS NON-STOP) ειναι το προφιλ με το gwap. Αν μπεις με το gint χρεωνεσαι. Γενικα οτι προσφορα δινει η wind για ιντερνετ σε καρτοκινητα ειναι με το gwap προφιλ. Την εχουμε πατησει αρκετοι στο παρελθον λογω κακης πληροφορησης της WIND.

Και στο μηνυμα που μου στειλαν σημερα, λεει με ρυθμισεις gwap μονο.

Link to comment
Share on other sites

Το gprs με το wap ειναι το ιδιο προφιλ.

Εμενα με ειχε χρεωσει πριν 2 μερες που δοκιμασα, σημερα που θα βαλω χρονο θα ξαναδοκιμασω μιας και μου ηρθε μηνυμα για το facebook, το οποιο λεει δωρεαν προσβαση μεσω m.facebook.com.

 

Το χρεώνει και με gwap στο δικό μου f2g2 (τσεκαρισμένο).

Μάλλον δεν πρέπει να δίνουμε βάση στα μηνύματα

Εδώ μου ήρθε σε κινητό momad (Ό,τι νά ναι :cool: )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...