Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πράγματι, με απλό update της εφαρμογής συνεχίζει να δείχνει τα παλιά προγράμματα.  Τα μόνα που αλλάζουν είναι το εικονίδιο και η χρωματική παλέτα, τα οποία βρίσκω απαίσια. 😒

Υπάρχει εντός της εφαρμογής σχετικό κουμπί για αλλαγή στο νέο πρόγραμμα, για όποιον ενδιαφέρεται να το κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε την αλλαγή δεν πιστεύω να σας ενεργοποιήσε κανένα πακέτο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vdanasto said:

Πράγματι, με απλό update της εφαρμογής συνεχίζει να δείχνει τα παλιά προγράμματα.  Τα μόνα που αλλάζουν είναι το εικονίδιο και η χρωματική παλέτα, τα οποία βρίσκω απαίσια. 😒

Υπάρχει εντός της εφαρμογής σχετικό κουμπί για αλλαγή στο νέο πρόγραμμα, για όποιον ενδιαφέρεται να το κάνει.

 

Το ίδιο επιχειρηματικό μοντέλο ακολουθούν όλες οι θυγατρικές της United Group. Θα φτιάξει δίκτυο αντίστοιχο της Vivacom σε μια τριετία! Δεν την συμφέρει για κάτι κατώτερο.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Ok, όλοι το θέλουμε αυτό... όμως να επαναφέρει τα απεριόριστα και στο νέο σχήμα.

Φαντάζομαι εμείς που δεν έχουμε αλλάξει στο νέο σχήμα θα τα έχουμε κανονικά, εκτός αν μία μέρα αποφάσισουν να τα κόψουν και να τους βάλουν όλους αυτόματα στο καινούργιο, οπότε ξέρουμε τι θα κάνουμε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το f2g αφού δεν είναι το βασικό νούμερο αν αλλάξουν τα παλιά πακέτα το κάνω whatup ή cu απλά για μη χαθεί το νούμερο και τέλος.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το F2G έγινε Q. Πακέτα μόνο για αυτούς που κάνουν περιορισμένη χρήση δεδομένων. Το κακό είναι ότι σύντομα θα μας αναγκάσει η Nova να μεταφερθούμε στο νέο F2G όπως έχει κάνει και με παλιότερα πακέτα. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή ανακοίνωση για το νέο πακέτο f2g

https://nova.gr/anakoinoseis/genikes-anakoinwseis/anakoinwsh-kartokinhths-14-03-2023

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kmpatra said:

Σημερινή ανακοίνωση για το νέο πακέτο f2g

https://nova.gr/anakoinoseis/genikes-anakoinwseis/anakoinwsh-kartokinhths-14-03-2023

 

4. 4. Τα MBs με ή χωρίς ενεργοποιημένο πακέτο καταναλώνονται ανά 1 Βyte. Σε περίπτωση μη ενεργής προπληρωμένης υπηρεσίας για χρήση mobile Internet και για χρήση άνω των 100kb εφαρμόζεται βήμα χρέωσης 2€ για 1GB ανά ημέρα, ενώ σε περίπτωση διαθέσιμου χρηματικού υπολοίπου κάτω των 2€ εφαρμόζεται χρέωση €0,10 /ΜΒ.

Οι κλασικές παθογένειες του συστήματος wind καλά κρατούν... Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι αυτό το άνω των 100kb θα προστατέψει κάπως απο τις χρεώσεις μετά απο πχ reboot κτλ στο κινητό ή σε δίκαρτο κτλ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη η κατάργηση του ελάχιστου τρίλεπτου ίσως παρασύρει και τους υπόλοιπους. Για τα data βέβαια δεν ξέρω τι θα κάνουν οι άλλοι αν θα αρχίσουν και αυτοί τις μειώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το small πακέτο ( 400' - 40sms - 400+400mb ) με το rollover και τα 8 ευρώ, είναι ότι πρέπει και για τους συνδρομητές της Q, που μέχρι τώρα βολευόντουσαν με τα countdown  ή με το Qstar.

Προσωπικά χαίρομαι που αντιμετώπισα με ψυχραιμία και υπομονή τους αλαλαγμούς των - εν υπηρεσία - trolls " Φύγετε από την Q όσο είναι καιρός, για να σωθείτε.....".

Θα περιμένω λίγες μέρες μήπως υπάρξει απάντηση από την Q και με την ησυχία μου πλέον θα κάνω την φορητότητα.

Edited by green dragon
Link to comment
Share on other sites

https://www.f2g.gr/gr/f2g/prosfores/flash-offers/#/

Στο κάτω μέρος έχουν ξεχάσει τη φράση limited time offer. Μπορεί απλά να αλλάξαν όνομα στην εν λόγω υπηρεσία αλλά υποψιάζομαι ότι θα είναι το ίδιο. Ένα υπάρχον πακέτο δηλαδή με παραπάνω παροχές για λίγο ή με χαμηλότερη τιμή. Θα το δούμε αύριο καθότι την κάθε Τετάρτη θα ενεργοποιείται αυτό.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://myphone.gr/forum/topic/192747/?do=getNewComment

Εδώ είναι

Και υπάρχει και το πιο γενικό με περισσότερη κίνηση

https://myphone.gr/forum/topic/194236/?do=getNewComment

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, snapp said:

Το F2G έγινε Q. Πακέτα μόνο για αυτούς που κάνουν περιορισμένη χρήση δεδομένων. Το κακό είναι ότι σύντομα θα μας αναγκάσει η Nova να μεταφερθούμε στο νέο F2G όπως έχει κάνει και με παλιότερα πακέτα. 

Ελάχιστα δεδομένα για τα σημερινά δεδομένα. 

Πολύ σωστή η παρομοίωση F2G με Q.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα γίνει εξαναγκαστική μεταφορά στο νέο F2G.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, p_k said:

Ελάχιστα δεδομένα για τα σημερινά δεδομένα. 

Πολύ σωστή η παρομοίωση F2G με Q.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα γίνει εξαναγκαστική μεταφορά στο νέο F2G.

Ισως κάποια στιγμή να γίνει. Θυμίζω το παλιό σχήμα f2talk ή f2surf που κάποια στιγμή μετά χρέωνε,στο τέλος καταργήθηκε. Προσωπικά βλέπω ότι η ανακοινωση στο site τους ειναι σαφης. Παλιό και νέο f2g. Το παλιό τέλος..

Οι νέοι συνδρομητές απο σήμερα στο νέο f2g υποχρεωτικά. Εγινε ένα μεγάλο βήμα σήμερα με την ανανέωση απο 1€ και την χρέωση ανά 1" στα πακέτα των μη απεριόριστων λεπτών. Προσωπικά περίμενα κάτι πιο ανταγωνιστικό απέναντι στο liquid αλλά οκ.. Η wind/nova δεν ειναι vodafone ή cosmote και προφανώς δεν έχει τις συνεργασίες με τις εταιρείες για cashback,around κωδικούς κτλ.

Στο μέλλον πάντως κανεις δεν τους εμποδίζει να προσθέσουν και άλλα πακέτα και να διατηρήσουν και τα καλά της σημερινής νέας τους καρτοκινητής

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, ελπίζω να αυξηθούν τα δεδομένα. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι εάν κάποιος έχει μεταφερθεί στο νέο σχήμα, για να έχει απεριόριστα δεδομένα θα πρέπει να ενεργοποιεί κάθε μέρα το ημερήσιο πακέτο με τα 90 λεπτά και θα του βγαίνει 27 ευρώ ο μήνας.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και μαζι να του βγαινει και η ψυχή, κάθε 24 ωρες για να το ενεργοποιεί, με κινδυνο να χρεωθει επιπλέον αν αργησει ή αν κανει κινηση δεδομενων χωρις το πακετο. Αλλα ας υποθεσουμε οτι απο καποιο log n win ή tap & get it ελαχιστοποιειται ο κινδυνος (όσο υπάρχουν κι αυτά γιατί βλέπω ισχύ ως 30/4 στην ανακοίνωση και μετά ή παράταση ή αλλαγές ή κατάργηση???)

αλήθεια τα magic numbers τι γινονται? δεν πρεπει να υπάρχουν προφανώς στο νέο πακέτο

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, looneygirl said:

Και να ρωτήσω μιας και δεν έχω αλλάξει ακόμα που ούτε ξέρω πως. Το πακέτο με τα απεριόριστα λεπτά στα 13,30 υπάρχει ακόμα; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτό τα καινούργια πακέτα πριν κάνω αλλαγή και αν κάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτό που λεει ότι μπορείς να ανανεώσεις το υπόλοιπο με 1 ευρώ είναι μέσα από την εφαρμογή όπως κάναμε ως τώρα; Και από το 1 ευρώ ποσά μένουν καθαρά μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

0,91€ απο την 1€ ανανέωση. Επίσης απο την ανακοίνωση στη σελίδα τους

Από 14/04/2023 τροποποιείται το πακέτο Unlimited Talk Plus και πλέον θα προσφέρει Απεριόριστα λεπτά ομιλίας προς όλα τα δίκτυα κινητής και σταθερής στην Ελλάδα, 500 sms προς όλα τα δίκτυα και 2GB mobile internet αντί για 3GB με το ίδιο κόστος ενεργοποίησης αξίας 13,3€ και διάρκεια 30 ημέρες.

Οπότε όσοι μείνουν στο παλιό f2g με το πακέτο των 13,30€ χάνουν 1gb απο 14/4..

5 minutes ago, kmpatra said:

και μαζι να του βγαινει και η ψυχή, κάθε 24 ωρες για να το ενεργοποιεί, με κινδυνο να χρεωθει επιπλέον αν αργησει ή αν κανει κινηση δεδομενων χωρις το πακετο. Αλλα ας υποθεσουμε οτι απο καποιο log n win ή tap & get it ελαχιστοποιειται ο κινδυνος (όσο υπάρχουν κι αυτά γιατί βλέπω ισχύ ως 30/4 στην ανακοίνωση και μετά ή παράταση ή αλλαγές ή κατάργηση???)

αλήθεια τα magic numbers τι γινονται? δεν πρεπει να υπάρχουν προφανώς στο νέο πακέτο

 

Ε ναι.. Αγωνία κάθε μέρα μη ξεφύγεις.. Μια σίγουρη λύση πάντως είναι να κάνεις κάθε 1€ ανανέωση καθημερινά ώστε να μην βρίσκει υπόλοιπο να σου φάει. 00.01 της επόμενης ημέρας-->σύνδεση σε wifi ή άλλο δίκτυο ή μέσω pc.. Ανανέωση 1€-->άμεσα ενεργοποίηση του απεριόριστου.. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω 2 ερωτήσεις από πολλούς φίλους που έχουν καρτοκινητά των παιδιών τους στη nova. 

Πρώτον, Οσοι κάνουν μετατροπή στο νέο F2G, χάνουν τα GB που είχαν μαζέψει από τους προηγούμενους μήνες από το rollover?

Δεύτερον, Ισχύει ότι πια, κάνουν rollover και τα MB από το tap and get it?

προσωπικά να πω πως είναι απογοήτευση τα νέα πακέτα. Ελπίζω να τα αλλάξουν γιατί δεν ειναι καθόλου καλά πακέτα. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ εύστοχο αυτό που σημείωσε ο παραπάνω συμφορουμίτης, ότι το free to go έγινε Q.

Δυστυχώς καταστρέφεται η καλύτερη και ιστορικότερη καρτοκινητή στην ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

Εγώ δεν βλέπω να μακροημερεύει η Q,  εφόσον θα έχουμε δύο πανομοιότυπες καρτοκινητες.

Θα μείνει μόνο το free to go και δυστυχώς είμαι πάρα πολύ απογοητευμένος με τη σημερινή εξέλιξη.

Εύχομαι ειλικρινά κάτι να γίνει και να έχουμε αλλαγές και διορθώσεις προς το καλύτερο.

Είναι προφανές ότι αυτοί που εμπνεύστηκαν τα προγράμματα που ανακοινώθηκαν σήμερα, δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα και την καταναλωτική συμπεριφορά του Έλληνα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, panos.kar said:

Καλησπέρα. Εχω 2 ερωτήσεις από πολλούς φίλους που έχουν καρτοκινητά των παιδιών τους στη nova. 

Πρώτον, Οσοι κάνουν μετατροπή στο νέο F2G, χάνουν τα GB που είχαν μαζέψει από τους προηγούμενους μήνες από το rollover?

Δεύτερον, Ισχύει ότι πια, κάνουν rollover και τα MB από το tap and get it?

προσωπικά να πω πως είναι απογοήτευση τα νέα πακέτα. Ελπίζω να τα αλλάξουν γιατί δεν ειναι καθόλου καλά πακέτα. 

Η ανακοίνωση γράφει ότι οι παροχές απο το παλιό f2g μετά την μετάβαση στο νέο,ισχύουν μέχρι την λήξη τους άρα ναι τα χάνεις όταν λήξουν...

Οχι δεν ισχύει ότι κάνουν rollover και τα bonus διότι λέει η ανακοίνωση

"7. Με την υπηρεσία Rollover, για τα MB, λεπτά ομιλίας και sms από τα πακέτα που δεν καταναλώθηκαν κατά τη διάρκεια ισχύος τους όπως αυτή αναφέρεται στον οικείο τιμοκατάλογο, παρέχεται η δυνατότητα  να ανανεωθεί η διάρκειά τους για το ίδιο χρονικό διάστημα εφόσον ενεργοποιηθεί ξανά το ίδιο πακέτο, πριν τη λήξη του πρώτου. Εξαίρεση αποτελούν οι παροχές bonus με μηδενική χρέωση.

Οπότε όχι μιας και το tap n get ειναι bonus..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετα την σημερινή αλλαγή , είμαι πλέον σιγουρος ότι θα φυγω από το F2G και ας είμαι συνδρομητής μόλις 2 μηνες καθώς το παλιό ηταν το καλυτερο καρτοκινητό και το «νέο» είναι το χειρότερο. Κατά τη γνωμη μου φυσικα και για τις χρήσεις που το θελω εγω (unlt ομιλία και 10-15 GB) . Για κυρίως ηλικιωμένους το νέο F2G είναι μαλλον το καλυτερο με τα 8€ μόνο ανανεωση, ομως η πλειοψηφία συνδρομητών του είναι νέοι… κριμα λοιπον . Μαλλον θα μεταφερθώ σε vf CU και έπειτα αν δεν μεινω ικανοποιημένος σε συμβόλαιο NOVA 15GB.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...