Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις κάρτες αξίας από 15 ευρώ η wind χαρίζει το τέλος καρτοκινητής. Απαιτείται ενεργοποίηση με κλήση στο 1242

 

ξερουμε αν εχει τιποτα "ψηλα γραμματα" ή το ενεργοποιουμε ετσι αβιαστα;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση!

 

Έχω με την κοπέλα μου το 1000+1000.... Εγώ έβαλα χθες 3 Ευρώ (παλιά κάρτα) και αυτή των 5 Ευρώ (καινούρια κάρτα)... Σε κανέναν από τους 2 όμως δεν ήρθε μήνυμα για την προσφορά... Ούτε πριν τις βάλουμε, ούτε αφού τις βάλαμε... Μέχρι και τον προηγούμενο μήνα έρχονταν συνέχεια τέτοια μηνύματα...

 

Η ανανέωση που κάναμε θα ισχύσει? Και στους 2?

 

Στη 5αρα καρτα αφαιρεθηκε το 12% του φορου ή οχι; Για τη προσφορα δε σου ερχεται μηνυμα, το ακους στο 1209 οπως λεει και ο minovg.

Link to comment
Share on other sites

minovg Σε ευχαριστώ πολύ! Άπαικτος!

 

Nrg Την ρώτησα αλλά δεν θυμάται το αρχικό υπόλοιπο για να ξέρει... Οπότε δεν μπορώ να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

...σημερα εβαλα 4 €....

 

...και στον λογαριασμο μου πιστωθηκαν 3,57 €....

 

...οποτε ο φορος αφαιρειται....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...σημερα εβαλα 4 €....

 

...και στον λογαριασμο μου πιστωθηκαν 3,57 €....

 

...οποτε ο φορος αφαιρειται....

Αυτό είναι 10,75% όμως όχι 12.... :wacko:

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι 10,75% όμως όχι 12.... :wacko:

 

για να βρεις ποσα λεπτα του ευρω ειναι ο φορος, διαιρεις το ποσο της ανανεωσης με το 1,12. Δηλαδη 4/1,12=3,57. Ετσι γινεται ο υπολογισμος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μήνυμα στο κινητό μου

 

εχεις δικιο. πηρα τηλεφωνο και γραφτηκα στην προσφορα. μου κανει τρομερη εντυπωση αυτη η κινηση της wind. χιλια μπραβο της. ακυρωνει ολες τις συζητησεις που καναμε για τον νεο φορο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. πηρα τηλεφωνο και γραφτηκα στην προσφορα. μου κανει τρομερη εντυπωση αυτη η κινηση της wind. χιλια μπραβο της. ακυρωνει ολες τις συζητησεις που καναμε για τον νεο φορο

 

Για μια ακόμη φορά η Wind φέρθηκε έξυπνα...με αυτόν τον τρόπο οι χρήστες καρτοκινητής δεν εχουν πλέον λόγο να μειώσουν την χρήση του κινητού τους ούτε να "τσιγκουνεύονται" στις ανανεώσεις!

 

Πάω στόιχημα ότι η Wind δεν θα επηρεαστεί από το νέο αυτό φόρο! ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά η Wind φέρθηκε έξυπνα...με αυτόν τον τρόπο οι χρήστες καρτοκινητής δεν εχουν πλέον λόγο να μειώσουν την χρήση του κινητού τους ούτε να "τσιγκουνεύονται" στις ανανεώσεις!

 

Πάω στόιχημα ότι η Wind δεν θα επηρεαστεί από το νέο αυτό φόρο! ;)

 

οχι μονο δεν θα επηρεαστει αλλα θα βγει και κερδισμενη. γιατι ο καθενας θα ανανεωνει με 15αρες καρτες για να μην πληρωσει καθολου φορο, με αποτελεσμα να αυξηθει και η καταναλωση, καθως περισσοτερες μοναδες=περισσοτερη καταναλωση. πανεξυπνη κινηση marketing απο την wind.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για να βρεις ποσα λεπτα του ευρω ειναι ο φορος, διαιρεις το ποσο της ανανεωσης με το 1,12. Δηλαδη 4/1,12=3,57. Ετσι γινεται ο υπολογισμος.

 

Αυτό πως προκύπτει?

 

Το 12% στα 4 ευρώ είναι 0,48 ευρώ.

 

4-0,48=3,52 ευρώ

 

Τόσα δεν πρέπει κανονικά να μπούνε? Το 1,12 από που προκύπτει και γιατί διαίρεση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ημερομηνία λήξης η προσφορά; Πολύ καλό πάντως! Συμφέρει πολύ!

 

το ενεργοποιεις μια φορα και ξεμπερδευεις. δεν εχει ημερομηνια ληξης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η ενεργοποίηση είναι δωρεάν?

που στέλνω για να το ενεργοποιήσω?

 

δωρεαν. με τηλεφωνο στο 1242

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως προκύπτει?

 

Το 12% στα 4 ευρώ είναι 0,48 ευρώ.

 

4-0,48=3,52 ευρώ

 

Τόσα δεν πρέπει κανονικά να μπούνε? Το 1,12 από που προκύπτει και γιατί διαίρεση?

 

Στην ουσία, σκέψου το από την πλευρά της εταιρείας, πώς πρέπει να δώσει το 12% φόρο στο κράτος. Λέει η εταιρεία: Εγώ όταν έκανα μια ανανέωση πριν από τον φόρο των 3,57€, έβαζα στις μονάδες του πελάτη μου 3,57€. Τώρα που πρέπει να σου δώσω τον φόρο 12%, θα στο δώσω στα 3,57€ αυτά τα λεφτά και δε θα μειώνω το κέρδος μου στα 3,57€. Άρα 3,57 * 1,12= 3,9984€ (σχεδόν 4€).

Το σκεπτικό δηλαδή λειτουργεί περίπου όπως στα συμβόλαια. Βγάζει η εταιρεία τον λογαριασμό ανάλογα με την κίνηση και μετά πολλαπλασιάζει επί 1,12 για να ζητήσει το ποσό που πρέπει από τον πελάτη της. Κάνει λοιπόν την αντίστροφη διαδικασία για τα καρτοκινητά, αφού στην ουσία προπληρώνουμε τις ανανεώσεις-λογαριασμούς που κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία, σκέψου το από την πλευρά της εταιρείας, πώς πρέπει να δώσει το 12% φόρο στο κράτος. Λέει η εταιρεία: Εγώ όταν έκανα μια ανανέωση πριν από τον φόρο των 3,57€, έβαζα στις μονάδες του πελάτη μου 3,57€. Τώρα που πρέπει να σου δώσω τον φόρο 12%, θα στο δώσω στα 3,57€ αυτά τα λεφτά και δε θα μειώνω το κέρδος μου στα 3,57€. Άρα 3,57 * 1,12= 3,9984€ (σχεδόν 4€).

Το σκεπτικό δηλαδή λειτουργεί περίπου όπως στα συμβόλαια. Βγάζει η εταιρεία τον λογαριασμό ανάλογα με την κίνηση και μετά πολλαπλασιάζει επί 1,12 για να ζητήσει το ποσό που πρέπει από τον πελάτη της. Κάνει λοιπόν την αντίστροφη διαδικασία για τα καρτοκινητά, αφού στην ουσία προπληρώνουμε τις ανανεώσεις-λογαριασμούς που κάνουμε...

 

ωραια η εξηγηση σου αλλα δεν νομιζω οτι θα το καταλαβουνε πολλοι. η το καταλαβαινεις με την πρωτη η βασανιζεις το μυαλο σου με υπολογισμους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το 0.10 το εχει ακομα....χαριζει τελη καρτοκινητης....:ninja:

 

αρχιζω και φοβαμαι....ωρες-ωρες μου θυμιζει την skyeurope....λιγο πριν κλεισει χαριζε εισητηρια :cry::cry:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

το 0.10 το εχει ακομα....χαριζει τελη καρτοκινητης....:ninja:

 

αρχιζω και φοβαμαι....ωρες-ωρες μου θυμιζει την skyeurope....λιγο πριν κλεισει χαριζε εισητηρια :cry::cry:

 

καλο χιουμορ:lol::lol::lol:

ισως εχει αποφασισισει να περασει στην αντεπιθεση και να διεκδικησει μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα. δεν νομιζει οτι βαδιζει τυχαια παντως

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά αυτή με τα 15 και πάνω ευρώ επαναλαμβάνει συνεχώς τη λέξη "κάρτα των 15€".

Δηλαδή για ανανέωση από κατάστημα δεν ισχύει η απαλλαγή από το φόρο;

 

ωραια η εξηγηση σου αλλα δεν νομιζω οτι θα το καταλαβουνε πολλοι. η το καταλαβαινεις με την πρωτη η βασανιζεις το μυαλο σου με υπολογισμους

 

Όντως, ωραία το εξήγησες, αν και κάπου στη διατύπωση σε έχασα.:)

 

Εγώ, με δικά μου λόγια, λέω:

Ο φόρος είναι 12% επί του αντιτίμου του χρόνου ανανέωσης.

Προσθέτουμε 12% σε ένα ποσό, δεν αφαιρούμε 12% από ενά ποσό.

Αν θέλουμε σώνει και καλά να αφαιρέσουμε τον φόρο, αφαιρούμε το 10,714% από το τελικό ποσό που πληρώσαμε για την κάρτα.

Δηλαδή, παράδειγμα με άλλο ποσό, για μια ανανανέωση κατά την οποία θα έμπαιναν στο υπόλοιπο μας 5 ευρώ, θα μπορούσαμε να αγοράζαμε μια νέα κάρτα που (υποθετικά) θα έβγαζε η εταιρία και θα κόστιζε 5 +12% = 5,60€ που τα 60 σεντς η εταιρεία θα πρέπει να τα δώσει στο κράτος για τον νέο φόρο.

Για να είναι όμως όλα "στρογγυλά" κι ωραία, η κάρτα τώρα κοστίζει 5€ και εσένα μπαίνουν στο λογαριασμό σου 5 μείον 10,714% ίσον 4,4643€.

Ή αλλιώς, 4,4643 επί 12% ίσον 5€!!! Και η εταιρεία δίνει στο κράτος 0,5357€!

Ταράμ!

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία, σκέψου το από την πλευρά της εταιρείας, πώς πρέπει να δώσει το 12% φόρο στο κράτος. Λέει η εταιρεία: Εγώ όταν έκανα μια ανανέωση πριν από τον φόρο των 3,57€, έβαζα στις μονάδες του πελάτη μου 3,57€. Τώρα που πρέπει να σου δώσω τον φόρο 12%, θα στο δώσω στα 3,57€ αυτά τα λεφτά και δε θα μειώνω το κέρδος μου στα 3,57€. Άρα 3,57 * 1,12= 3,9984€ (σχεδόν 4€).

Το σκεπτικό δηλαδή λειτουργεί περίπου όπως στα συμβόλαια. Βγάζει η εταιρεία τον λογαριασμό ανάλογα με την κίνηση και μετά πολλαπλασιάζει επί 1,12 για να ζητήσει το ποσό που πρέπει από τον πελάτη της. Κάνει λοιπόν την αντίστροφη διαδικασία για τα καρτοκινητά, αφού στην ουσία προπληρώνουμε τις ανανεώσεις-λογαριασμούς που κάνουμε...

 

Εγώ, με δικά μου λόγια, λέω:

Ο φόρος είναι 12% επί του αντιτίμου του χρόνου ανανέωσης.

Προσθέτουμε 12% σε ένα ποσό, δεν αφαιρούμε 12% από ενά ποσό.

Αν θέλουμε σώνει και καλά να αφαιρέσουμε τον φόρο, αφαιρούμε το 10,714% από το τελικό ποσό που πληρώσαμε για την κάρτα.

Δηλαδή, παράδειγμα με άλλο ποσό, για μια ανανανέωση κατά την οποία θα έμπαιναν στο υπόλοιπο μας 5 ευρώ, θα μπορούσαμε να αγοράζαμε μια νέα κάρτα που (υποθετικά) θα έβγαζε η εταιρία και θα κόστιζε 5 +12% = 5,60€ που τα 60 σεντς η εταιρεία θα πρέπει να τα δώσει στο κράτος για τον νέο φόρο.

Για να είναι όμως όλα "στρογγυλά" κι ωραία, η κάρτα τώρα κοστίζει 5€ και εσένα μπαίνουν στο λογαριασμό σου 5 μείον 10,714% ίσον 4,4643€.

Ή αλλιώς, 4,4643 επί 12% ίσον 5€!!! Και η εταιρεία δίνει στο κράτος 0,5357€!

Ταράμ!

Αυτά...

 

Ευχαριστώ ρε μάγκες. Ήσασταν κατατοπιστικοί.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά αυτή με τα 15 και πάνω ευρώ επαναλαμβάνει συνεχώς τη λέξη "κάρτα των 15€".

Δηλαδή για ανανέωση από κατάστημα δεν ισχύει η απαλλαγή από το φόρο;

 

 

 

Όντως, ωραία το εξήγησες, αν και κάπου στη διατύπωση σε έχασα.:)

 

Εγώ, με δικά μου λόγια, λέω:

Ο φόρος είναι 12% επί του αντιτίμου του χρόνου ανανέωσης.

Προσθέτουμε 12% σε ένα ποσό, δεν αφαιρούμε 12% από ενά ποσό.

Αν θέλουμε σώνει και καλά να αφαιρέσουμε τον φόρο, αφαιρούμε το 10,714% από το τελικό ποσό που πληρώσαμε για την κάρτα.

Δηλαδή, παράδειγμα με άλλο ποσό, για μια ανανανέωση κατά την οποία θα έμπαιναν στο υπόλοιπο μας 5 ευρώ, θα μπορούσαμε να αγοράζαμε μια νέα κάρτα που (υποθετικά) θα έβγαζε η εταιρία και θα κόστιζε 5 +12% = 5,60€ που τα 60 σεντς η εταιρεία θα πρέπει να τα δώσει στο κράτος για τον νέο φόρο.

Για να είναι όμως όλα "στρογγυλά" κι ωραία, η κάρτα τώρα κοστίζει 5€ και εσένα μπαίνουν στο λογαριασμό σου 5 μείον 10,714% ίσον 4,4643€.

Ή αλλιώς, 4,4643 επί 12% ίσον 5€!!! Και η εταιρεία δίνει στο κράτος 0,5357€!

Ταράμ!

Αυτά...

 

οπως το λες ειναι. μετα και την δικια σου εξηγηση δεν πρεπει να υπαρχει ανθρωπος που να μην το καταλαβε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...