Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την παραπάνω φωτογραφία πιστεύω πως όλοι σε μισησ....εεεε ζηλέψαμε :lol:

 

Μόνο την πηγή δε μας ανέφερς που τα προμηθεύεσαι @ Πάτρας.

Βασικά για μεταχειρισμένα ξέρω αυτόν στη Γούναρη που δε θέλω ούτε να τον φτύσω και τον άλλον στη Νικολάου ψηλά που άλλαξε αφεντικά πριν κάτι μήνες και πριν είχα καλές εντυπώσεις αλλά καθόλου από τους νέους.

Υπάρχει και ένας τρισάθλιος λίγο πριν τη Ρ.Φεραίου αλλά αυτός παίζει σε δική του λίγκα.

 

Έχεις βρει άλλη πηγή ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναιαι! ιντερνετ λεγεται :P

απο αυτον στη Ρ.Φεραιου εχω παρει το 8850.. το 8910 απο φιλο που το χε βρει σε μαγαζι της Αθηνας ..ολα τα υπολοιπα απο το ιντερνετ!

απο αυτα που ειπες δεν εχω παει σ αυτον στην Γουναρη.. λεει τιποτα??

αυτος στην Νικολαου δεν εχει τιποτα! εκει ειχα παει να επισκευασω το 9210 και εριξα και μια ματια σ αυτα που εχει, δεν λεει και πολλα..

γιατι λες οτι αυτος στην Φερραιου παιζει σε δικη του λιγκα? απο τις τιμες εννοεις?? (εκει εχω δει το μονο 8910 σε μαγαζι και το χε 200 ευρω :blink:)

 

edit: δεν μας ειπες, τι εγινε τελικα με το SL45i??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για το 1ο:

 

Ηταν λίγο "γύφτος" να το πω ; Χωρίς να θέλω να θίξω βέβαια αλλά δύο φορές πήγα εκεί σαν τελευταία επιλογή στον κόσμο και έφυγα ευχόμενος να μην είχα πάει καν.

Κλασικά κ%$λοπιάσιμο για αγορά και φύκια στην πώληση. Τιμές εκτός πραγματικότητας και συσκευές που τις βλέπω εκεί αιώνες και δε θέλει ο ίδιος να τις δώσει από αυτά που καταλαβαίνω.

 

Ο επί της Νικολάου αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερη γνώμη. Πήγα να πουλήσω κάτι μια φορά και δεν κάθησα παραπάνω. Στο συρτάρι είχε ότι είχε το παλικάρι που το είχε πιο πριν που ήταν και ο μοναδικός αστεράτος που γνώρισα από μαγαζί.

 

Ο τρίτος επί Γούναρη για μένα Μ Α Κ Ρ Υ Α. Τυπικά ευγενικός αλλά εκνευριστικά απότομος χωρίς καμία διάθεση για παζάρι. Ψάχνει στο σκρουτζ να σου πει τη τιμή παίζει το κινητό σε μαγαζιά που φυσικά έχουν αφήσει μια ελάχιστη τιμή στην αναζήτηση και δεν το διαθέτουν πια αλλά πχ όταν το Ν8 το έβρισκες στο σκρουτζ 280 σφραγισμένο αυτός το έδινε 300 αγνοώντας φυσικά την αναζήτηση του skroutz σε αυτό το στάδιο της αγοραπωλησίας. Έχω πάρει μόνο μία φορά από αυτόν αλλά ομολογουμένος πήρα σε καλή τιμή (60ε) καινούργιο SL75 πριν 4 χρόνια νομίζω. Μετά από αυτό πρέπει να έπαθε κανά εγκεφαλικό που έδωσε κάτι σε λογική τιμή :P

 

 

Στα του SL4x πλεόν :P , ο τύπος με πήρε και μου είπε ότι μου στέλνει έταιρο SL αλλά χωρίς μπαταρία γιατί δεν άναβε η δική του και να βάλω αυτή από το 1ο και να του στείλω πίσω το 2ο (ολα τα εξοδα δικά του). Ηρθε το ρημάδι και δεν άναψε. Του έστειλα μεηλ ότι δε λειτουργεί και να με καλέσει για τα περαιτέρω.

Με πήρε και μου είπε ότι θα μου στείλει και 3ο ( ! ) πάλι χωρίς επιβάρυνση, να δω ποιο θέλω και να του στείλω τα αλλα 2 πίσω.

 

Του πρότεινα αν ήθελε να το αφήναμε έτσι γιατι ( έχοντας βρεθεί και εγώ ως πωλητής) καταλάβαινα ότι όχι απλά δεν έχει κέρδος από τη συναλλαγή αλλά παίζει να μπει χοντρά μέσα με 3 αποστολές και 1 επιστροφή ! Επέμεινε να μου το στείλει οπότε μεθαύριο θα έχω νέα. :D

 

(μεγάλο βγήκε το κείμενο! )

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο που λες για τον πρωτο ισχυει! σαν να μην θελει να τα δωσει.. εχει μια προσψη 8850 και την εδινε 80 ευρω, του προτεινα να μου την αφησει 30 συν 5 τα εργατικα 35.. στην αρχη το σκεφτοταν αλλα μετα λεει αστο καλυτερα! οτι να ναι.. 5 χρονια την εχει εκει μ πε και δεν μου την εδινε..

 

αυτος στην Νικολαου εχει ενα 6310! αποτι θυμαμαι.. θα παω να δω τι παιζει..

 

σε καλο πωλητη επεσες για το SIEMENS.. εφοσον σου στειλε και 3ο, δεν εχεις παραπονο.. μα καλα, που τα βρησκει τοσα 45αρια?!?!? :wacko:

 

για αγορες μεταχειρισμενων βρησκεις απιστευτες προσφορες στο ιντερνετ! ειτε απο aggeliopolis, ειτε απο ricardo, ειτε απο αγγελιες σε φορουμ! πχ το 8600 που το πηρα στα 60... το 7650 στα 20.. εχω βρει και ενα 9110i στα 30..! αλλα αυτο δεν το χω παρει :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε σάιτ δημοπρασιών έχω ένα φόβο σε σχέση με φόρουμ που μπορείς να δεις και πώς συμπεριφέρεται ένας χρήστης αλλά έχεις κέρδος στην τιμή.

Θα αρχίσω να τα κοιτάω λίγο πιο πολύ από το καλοκαίρι ( μη φάμε όλα τα λεφτά τώρα ).

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εληξε και η καρτα μου, οποτε αγορες τελος για τωρα :p

 

Αν και ενα 8800 θα το ηθελα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Εργο τεχνης.

Τολμω να πω οτι το θελω ισως πιο πολυ, ακομα και απο ενα 8910(i).

Για μενα το 8800 ειναι το 8910 της μετεπειτα εποχης. Αξιος διαδοχος.

 

Που θα παει, θα παρω καποια στιγμη ενα.

(βεβαια προεχουν αλλα -πολλα- πραγματα, but oh, well)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχε κανενα κινητο ιδια μπαταρια με το Ν73me ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εληξε και η καρτα μου, οποτε αγορες τελος για τωρα :p

 

Αν και ενα 8800 θα το ηθελα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Εργο τεχνης.

Τολμω να πω οτι το θελω ισως πιο πολυ, ακομα και απο ενα 8910(i).

Για μενα το 8800 ειναι το 8910 της μετεπειτα εποχης. Αξιος διαδοχος.

 

Που θα παει, θα παρω καποια στιγμη ενα.

(βεβαια προεχουν αλλα -πολλα- πραγματα, but oh, well)

 

εγω να δεις!!!

ηδη ζαχαρωνω ενα sirocco black που εχω βρει, αλλα το δινει στα 180... οταν πεσει στο 100αρικο το συζηταμε.. θα συμφωνησω σ αυτο που λες για το 8910.. το 8910 μπορει να χει καλυτερα υλικα, αλλα η ποιοτητα συναρμογης του 8600 ειναι ανωτερη!..

 

εσυ για πιο ψηνεσαι?? να υποθεσω το classic? το βρησκεις κ με 70... αυτο με τι UI κυκλοφορει? το sirocco εχει S40 FP1 αποσο εψαξα..

 

 

οσον αφορα την μπαταρια του Ν73ΜΕ, φοραει την BP-6M και ειναι συμβατη με τα 3250 XpressMusic, 6151, 6233, 6280, 6288, 9300, 9300i, N73, N73 Music Edition, N93

Link to comment
Share on other sites

Μετανιωνω που έδωσα το 8800 που είχα πριν κάτι χρόνια :( Αλλα τότε είχε μοσχοπουληθει και χρειαζομουν τα λεφτα! Πολυ ωραίο τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Μετανιωνω που έδωσα το 8800 που είχα πριν κάτι χρόνια :( Αλλα τότε είχε μοσχοπουληθει και χρειαζομουν τα λεφτα! Πολυ ωραίο τηλέφωνο!

 

βασικα το χες μοσχοαγορασεις σιγουρα, και το μοσχοπουλημα που λες σιγουρα ηταν -50% της αρχικης αξιας του.. τα 8800 ειχαν αρχικη τιμη γυρο στα 1100 ευρω τα 'απλα' μοντελα και εφταναν και τα 2700 οπως το sirocco gold..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα αγορασει. Το ειχα ανταλλαξει με κινητο απο επιδοτηση (δεν θυμαμαι με πιο ομως) γιαυτο και ειχε πεσει στα χερια μου. Δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω τοσα λεφτα για να αγορασω ενα 8800 καινουργιο.
Link to comment
Share on other sites

εγω να δεις!!!

ηδη ζαχαρωνω ενα sirocco black που εχω βρει, αλλα το δινει στα 180... οταν πεσει στο 100αρικο το συζηταμε.. θα συμφωνησω σ αυτο που λες για το 8910.. το 8910 μπορει να χει καλυτερα υλικα, αλλα η ποιοτητα συναρμογης του 8600 ειναι ανωτερη!..

 

εσυ για πιο ψηνεσαι?? να υποθεσω το classic? το βρησκεις κ με 70... αυτο με τι UI κυκλοφορει? το sirocco εχει S40 FP1 αποσο εψαξα..

 

Ναι το απλο 8800.

Στο κλασσικο χρωμα του ατσαλιου. Εκτος και αν το μαυρο εχει matching βαση φορτισης :p

Ειναι το μονο που συμπαθω. Ολα τα υπολοιπα (σιροκο-αρτε- καρμπον αρτε- sapphire arte- λατερνα αρτε και καγκορομπλινγκ αρτε) τα σιχαινομαι.

 

Παντως και το 8800 ηταν σε φαση no expenses spared. Με premium bearings (σαν ενα μοτορολα γυριστο με στρογγυλη οθονη) κτλ. Θα μου εκανε μεγαλη εντυπωση αν το 8910 κατασκευαστικα ηταν καλυτερο (περα απο τα υλικα). Μεχρι και το τζαμακι της οθονης ηταν απλο πλαστικο στα 8910, και ενα μεταχειρισμενο που ειχα πιασει μια φορα γρατζουνουσε κατα το ανοιγμα. Εχω την εντυπωση οτι ο μηχανισμος του 8910 βασιζεται απλα σε μπαρες που σερνονται η μια πανω στην αλλη (σαν το 7650). Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνησω οσον αγορα τα 8800.. ενταξει τα gold, saphire, carbon ηταν @#$%, αλλα το απλο sirocco ειναι πανεμορφο!! δεν εχει καποιο εξτρα μπιλπιλοτο μπιχλιμπηδι.. ενα 8800 classic ειναι αλλα με γυαλισμενο και οχι ματ μεταλλο...

 

οσον αφορα το 8910, ναι κινειται σε 2 μπαρες, οπου απο κατω εχει ενα ελασμα σαν ελατηριο και το κρατα σηκωμενο.. τα δυο κουμπακια δεξια και αριστερα δεν ειναι τπτ αλλο παρα ασφαλειες που το κουμπωνουν κατω.. απο θεμα κατασκευης δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο..

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

To 8910 ξερουμε πολυ καλα τι ειναι, τι σημαινει και ποσο αξιζει μην ανυσηχεις :p Θα παραμεινει απο τα ultimate της σειρας 8 για παντα :D

 

Απλα και τα υπολοιπα δεν πανω πισω ;)

 

Mεταφορα απο αλλου

δεν εισαι δικαιος! :p δε ξερω για qwerty αλλα παιζει :p

 

το Ν91 ποσο παει τωρα σε μτχ?

 

Κανεις δεν ειπε οτι η ζωη ειναι δικαιη :p

 

Το Ν91 εγω το ειχα παρει 150 νομιζω πριν 2 χρονια.

Στο ebay δεν βρισκω, αλλα σιγουρα κατω απο 100.

Παιζει και η περιπτωση κινεζικου και η αλλαγη των καπακιων με γνησια (για οσο υπαρχουν φυσικα :p)

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι να το κανω το κινεζικο? :p Ν91 θελω, οχι Μ91 :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Refurb ρε:p

Εφοσον το προβλημα των refurb ειναι οι προσοψεις τους... προσοψεις (μεχρι σημερα) βρισκεις γνησιες στο ebay πολυ φτηνα (οπως εκανα και γω αλλωστε ετσι καινουριο το δικο μου Ν91).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α, γιατι εψαχνα και βρηκα ενα Μ91 :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια πραγματα δηλαδη :p

http://www.ebay.co.uk/itm/NOKIA-N91-4GB-3G-GSM-WIFI-MP3-Camera-Mobile-Cell-Phone-/400272635183?pt=Cell_Phones&hash=item5d321bb52f

 

Aυτος ο τυπος εχει ωραια πραγματα, αλλα δεν στελνει Ελλαδα.

Δεν ξερω αν το κινητο της φωτογραφιας ειναι ενα απο αυτα που θα εστελνε (της σειρας δηλαδη), αλλα ειναι αψεγαδιαστο.

Προσωπικα πιστευω οτι εχει καποια original κομματια για τις φωτογραφιες και λογικα θα στελνει κατωτερης ποιοτητας στους αγοραστες... αλλα αυτο ειναι απλα μια εικασια μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιες αξιολογήσεις θετικές τότε το "δε στέλνω ελλάδα" μπορεί να αρθεί ;)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eχω 100% 'καρμα' στο ebay (24ς αξιολογησεις μεχρι στιγμης):p

 

Βεβαια δεν ψηνομαι για τιποτα αυτη την εποχη, προτιμω να τελειωνω με τα δικα μου απο το να μαζευω κι'αλλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oπότε μην το φοβάσαι αυτό, απλά κάνε μια ερώτηση. Αρκετοί θα παραβλέψουν τον περιορισμό. Εντάξει μερικοί δε θα δεχθούν αλλά δε χάνεις τίποτα !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα την ερωτηση στον τυπο, για ενα Nokia 8850. Να δουμε τι θα μου πει! :)
Link to comment
Share on other sites

Να αφησω απλα αυτο το link εδω:

http://www.gerry-mobilfunk.de/cgi-bin/shop.pl?status=00039&bestellung=&hersteller=Nokia&ru=Handy&sk=GM&sa=

 

Θεωρω αυτο το site, το ultimate resource για προσοψεις. Απο γερμανια, και φυσικα, πανακριβα. Εχω αγορασει απο το ebay μαγαζι αυτουνου.

 

edit

Εφτιαξα (παλι) το ακουστικο του Ν91. Επιτελους :p

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου χάρισε ένας φίλος ένα 8800 (απλό - ασημί) το οποίο όμως θέλει καλωδιοταινία/οθόνη. Η Νόκια ζητάει τρελά λεφτά. Έχετε κάτι υπόψη σας?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...