Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο Arte μωρε.. σιγα μην εδινα 70 ευρω που ηθελε η Νοκια για ενα τζαμακι.. με 12,50 εκανα αψογα την δουλεια μου!

 

60 για 7650? πολλα δεν ειναι?!? και το δικο μου σε αριστη κατασταση ειναι και το πηρα στα 20..!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ έχεις και το κοκκαλάκι της νυχτερίδας :p

 

Aς μην έβρισκα τότε το 2110.... Eγώ θα το είχα το 7650 που έχει! 'Eτοιμος ήμουν!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

εγω που το πουλαω το 7650 στα 25 ευρω ειναι πολλα??

 

Γνώμη μου; Ο καθένας πουλάει όσο νομίζει. Πχ, το 8850 το βρίσκω από 35 και πάνω, αλλά το πήρα 20. Το 2110 του 1994 το πήρα 10 και είναι υπέρ-σπάνιο!

 

Απλά ο καθένας πάει με το που αντέχει η τσέπη του... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ελα Παυλο που εχεις και παραπονο :p

εε εγω νομιζω πως τα 25 ειναι οκ! αν δεν ειχα θα στο περνα..

Link to comment
Share on other sites

εγω που το πουλαω το 7650 στα 25 ευρω ειναι πολλα??

 

Eξαρταται απο την κατασταση.

 

Αν ειναι χαρχαλο διαλυμενο τοτε ναι.

Αν ειναι σαν να βγηκε απο το κουτι του, τοτε οχι.

 

Νομιζω οτι κακως βαζουμε ταμπελες για καθε κινητο, χωρις να λαμβανουμε υποψην αισθητικους και λειτουργικους παραγοντες.

 

 

@Architekt

Αν δεν σου ειναι κοπος, βγαλε μια φωτογραφια διπλα-διπλα το original και αυτο που πηρες.

Με ενδιαφερει βασικα να δω : χρωματικες διαφορες, διαφορες στην γραμματοσειρα, και διαφορες στην τοποθετηση του logo.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Architekt

Αν δεν σου ειναι κοπος, βγαλε μια φωτογραφια διπλα-διπλα το original και αυτο που πηρες.

Με ενδιαφερει βασικα να δω : χρωματικες διαφορες, διαφορες στην γραμματοσειρα, και διαφορες στην τοποθετηση του logo.

 

οκ! μολις παω σπιτι.. το λογοτυπο μου φαινεται καλυτερα τυπωμενο στο μουφα..! με καλυτερες γωνιες στα γραμματα, με ιδια γραμματοσειρα.. χρωματικη διαφορα υπαρχει, αλλα ειναι ελαχιστη.. διαφορες εντωπιζονται στο υλικο! καθως το γνησιο ειναι απο πλεξιγκλας και δεν ειναι απολυτα φλατ, ενω το μουφα ειναι γυαλινο ειναι τζαστ οπως πρεπει! ..ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

το 7650 ειναι σε σχεδον τελεια καταστση.οποτε πιστεθω μια χαρα ειναι τα 25

 

Τόλη (αν δεν κάνω λάθος), το θέμα με τις τιμές είναι υποκειμενικό. Άλλος θα το βρει ακριβό, άλλος φτηνό, άλλος λογικό.

 

Δύσκολα όμως κάποιος βάζει τιμή σε ότι αγαπάει, μετράνε τα αισθήματα. Χωρίς να παρεξηγηθώ, για μένα το E71 μου δεν αξίζει τα 50 ευρώ που το πήρα. Για τα όσα έχω ζήσει μαζί του, αξίζει χιλιάδες παραπάνω...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

φωτος απο το νεο τζαμακι σε σχεση με το γνησιο..

 

χρωματικη διαφορα

http://img20.imageshack.us/img20/1867/img0637ab.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΟΕΜ<γνησιο

 

αντανακλασεις (αυτο που αντανακλαται ειναι ο γλομπος στο ταβανι)

http://img820.imageshack.us/img820/9225/img0638wn.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img838.imageshack.us/img838/3934/img0639xx.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΟΕΜ>γνησιο

 

γραμματοσειρα (οσο πιο κοντα μπορουσα)

http://img641.imageshack.us/img641/2248/img0640xp.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img705.imageshack.us/img705/1171/img0641fx.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΟΕΜ>=γνησιο

 

το ΟΕΜ ειναι γυαλινο ενω το γνησιο πλεξιγκλας..

 

edit: μην συγκρινετε την χρωματικη διαφορα μεταξυ τους απο διαφορετικες φωτο.. η καμερα βαζει διαφορετικο exposure! και αυτο φαινεται απο το χρωμα του τραπεζιου που αλλαζει :P

 

γενικα πολυ ικανοποιημενος απο το οεμ τζαμακι.. το περιμενα να ειναι χαλια...

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Στο φως του ηλιου πως συμπεριφέρετια το OEM ; Mήπως κάνει τίποτα σα πολύχρωμα νερά και τα λοιπά που έχω δει σε χαμηλής ποιότητα τζαμάκια πολλών κατασκευαστών ή παλεύεται ; Μονος το πέρασες ;

 

Για κοίτα και εδώ μήπως βρεις τίποτα που να χρειάζεσαι

 

http://www.gerry-mobilfunk.de/cgi-bin/shop.pl?seite=2&status=00029&bestellung=&hersteller=Nokia&hersteller1=8800-Arte-Sapphire&suchstring=&ru=Handy&sk=GM&sa=

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα συμπεριφερεται! οπως και με τον γλομπο.. παρομοιο αποτελεσμα! αλλα και κακα να συμπεριφεροταν δεν θα υπηρχε προβλημα γιατι υπαρχει ηδη με την OLED..! στο φως του ηλιου η οθονη γινεται ενας μπλε κρυσταλλινος καθρεπτης!! δεν βλεπεις τιποτα απο οποιαδοιποτε γωνια!! τιποτα ομως! λες και σβηνει...

 

ναι μονος το περασα.. πολυ ευκολο ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον ηλιο το φοβομουν. Συμπεριφέρεται ως απλό τζάμι ενώ το πλέξιγκλας της Νοκια πρέπει να χει κάποια επίστρωση για τον ήλιο. Βλακεία !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον ηλιο το φοβομουν. Συμπεριφέρεται ως απλό τζάμι ενώ το πλέξιγκλας της Νοκια πρέπει να χει κάποια επίστρωση για τον ήλιο. Βλακεία !

 

οχι δεν καταλαβες.... και με τα 2 ειναι ετσι! δεν φταιει σε κατι το τζαμι... οταν το χα πρωτοπαρει και το χα βγαλει εξω, προς στιγμης νομιζα πως ειχε χαλασει!! γιατι ακουγα ηχους και δεν εβλεπα κατι :p

 

thnx για το λινκ! πλακετα θα χρειαζομουν.. μικροφωνο ψιλοφοβαμαι ν αλλαξω με συγκολληση...

Link to comment
Share on other sites

Aαα, ρε μήπως δεν είχε οριτζιναλ τζαμακι απο πριν ; Περιεργο μου ακουγεται η Νοκια να το ειχε αφησει ετσι το κινητο, τυφλο στον ηλιο !

 

Αυτη τη στιγμη έχω κωλοχαρεί.

Βρηκα ΑΥΤΟ

 

http://www.gerry-mobilfunk.de/cgi-bin/shop.pl?seite=1&do=artikel&artikel=00272043&status=00029&suchstring=&bestellung=&hersteller=Nokia&hersteller1=7900-Prism&ru=Handy&sk=GM&sa=

 

Το οποίο είναι το μεγαλύτερο μέρος :p από την παραλλαγή του 7900 Prism, το Crystal Prism

http://www.phonesreview.co.uk/2008/04/25/nokia-7900-crystal-prism-frederique-daubal-hands-on-video-review-photos/

 

Εντάξει θα μου λείπουν το κεντρικο κουμπί ροζ και η αντιστοιχη ροζ λεπτομέρεια στο μικρόφωνο, αλλά θα αγγίζει το βαθμο σπανιοτητας 18/20 μετά :D

 

Πως το βλέπετε εσείς ;

 

Το οποίο 7900 πρέπει να είναι το ιδιο κινητό με τα 8800 arte από μέσα καθώς είχε την ίδια amoled, ήταν και αυτό made in korea κια είχε ίδια χαρακτηριστικά πλην του Carbon arte που είχε 2 γιγα ενσωματωμένης μνήμης.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γνησιο πιστευω πως ηταν το προηγουμενο γιατι εχει κατι λεπτομεριες και ανοιγματα απο το πισω μερος που δεν εχει το οεμ και δεν νομιζω να τα βαζαν γενικα στα οεμ.. επισης το προηγουμε ταιριαζει μπαμ το χρωμα του με αυτο του πολυπληκτρου! ενω το οεμ οχι..

τπ ψαξα παντως και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189408 το ιδιο διαμαρτυρονται πολλοι!

 

εσυ εχεις 7900 ε? καλη φαση! με OLED οθονη ειναι ε? και πως βλεπεις στο φως του ηλιου??

 

σπανια η προσοψη, αλλα πολυ γυναικια μου κανει ρε φιλε :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω για τις φωτογραφιες, κατα δευτερον, με ενα απλο πειραγμα στο φωτοτσοπ

 

http://i.imgur.com/Abe49.jpg

 

Αυτο που βλεπουμε ειναι η γνησια με opacity 40% πανω στην ΟΕΜ.... εχει 100% match:X

Ή εισαι πολυ τυχερος ή οποιος το εφτιαξε ξερει πολυ καλα τι κανει :p :lol:

 

ρεεεε, πανε παιξε κανα τζοκερ λεμεεεε :lol:

 

εδιτ

1. Βασικα ΟΕΜ = Original Equipment Manufacturer, οποτε ΟΕΜ = γνησιο.

2. Πως εβγαλες το τζαμακι και πως εβαλες το αλλο, γιατι τα περισσοτερα που εχω δει ειναι κολλημενα στην προσοψη :p

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λίγο αλλά κάτι βλέπω. Δηλαδή δεν έχω πρόβλημα.

 

Ναι το ξέρω ότι βγαίνει λίγο γυναικείο, να φανταστείς κυκλοφόρησε μόνο σε επιδείξεις μόδας αλλά από την άλλη το μωβ το λατρεύω ως χρώμα.

Λες να βγαίνει η "γλυκειά" πλευρά του εαυτού μου μετά :p

 

Μετά θα χρειάζομαι ένα 8800 αρτε μαύρο ( βρες μου ένα βρε γκαστόνε )και ένα 6700 chrome classic και θα κλείσω ως Νοκιάνθρωπος :D

 

Θοδωρή σε πήραν όλοι χαμπάρι ρεεεε !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O Θοδωρής τελευταία όντως έχει τρελάνει κόσμο με τις αγορές του... 'Eχε χάρη ρε που έχω στόχο, αλλιώς...!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε, δεν ειναι κατασκευης Νοκια.. αν ηταν θα ταν 100% ιδιο χρωμα και υλικο! που δεν ειναι..

αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι αψογο το τζαμακι!.. και φτηνο! 12,50 ευρω...

 

ευκολο ηταν να το βγαλω το παλιο.. το μεσαιο υλικο βγηκε ευκολα! μ ενα κοπιδι ξεκολησε αψογα.. το καθαρισα και με οινοπνευμα και το νεο τζαμακι εκατσε μια χαρα...

 

φτου φτου μην με γρουσουζεψετε και ερχετε το 8800 sp...

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

φτου φτου μην με γρουσουζεψετε και ερχετε το 8800 sp...

 

Βάλθηκες να τελειώσεις τη σειρά εσύ!!! Στο έχω ξαναπεί... :lol:

 

Ρε παιδιά, να το πάρω το άτιμο το N95 αν το βρω ή όχι; Δεν με νοιάζει αν είναι απλό ή 8αρι, N95 να είναι. Τι λέτε;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Βάλθηκες να τελειώσεις τη σειρά εσύ!!! Στο έχω ξαναπεί... :lol:

 

Ρε παιδιά, να το πάρω το άτιμο το N95 αν το βρω ή όχι; Δεν με νοιάζει αν είναι απλό ή 8αρι, N95 να είναι. Τι λέτε;

Γιατί να μην το πάρεις Χρήστο? πλέον είναι από τα πιο κλασικά νόκια.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ναι. Ειναι το τελευταίο peak της Νοκια. Απο κει και πέρα πήγε μόνο προς τα κάτω. Οπότε αξίζει σημειολογικά !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βάλθηκες να τελειώσεις τη σειρά εσύ!!! Στο έχω ξαναπεί... :lol:

 

Ρε παιδιά, να το πάρω το άτιμο το N95 αν το βρω ή όχι; Δεν με νοιάζει αν είναι απλό ή 8αρι, N95 να είναι. Τι λέτε;

 

το ρωτας?? αφου το θες!! αν το βρεις κανενα 50αρικο κτυπα το...

 

Παυλο, εχω βρει ενα Αρτε στα 300 δυστυχως.. αν πετυχω τιποτα θα σου πω ;)

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτή γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...