Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δω τι θα γίνει... Ο,τι βγει κι όταν...

 

Θοδωρή μπορεί και κάτω από 50...!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βρει ποιο κινητό της Nokia κάνει αυτό,

 

:ninja:

 

βρήκε τι ήρθε σήμερα στα χέρια μου !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βρει ποιο κινητό της Nokia κάνει αυτό,

 

:ninja:

 

βρήκε τι ήρθε σήμερα στα χέρια μου !

 

6110 μήπως ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λόγω "χαμελεων" χρώματος λες το 6110?

Ε, ναι...:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωω

Τώρα πρέπει βέβαια να μπει σε αποκατάσταση μακράς διαρκείας ! Και θα χρειαστώ ανταλλακτικά και ένα καλό μάστορα αφού τα μαζέψω όλα

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωω

Τώρα πρέπει βέβαια να μπει σε αποκατάσταση μακράς διαρκείας ! Και θα χρειαστώ ανταλλακτικά και ένα καλό μάστορα αφού τα μαζέψω όλα

 

αστο οπως ειναι ρε, μια χαρα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

θα παιξει και αυτο αν βρω ν9 να παρω σε κανα διβδομαδο και πανε ολα τα κονδύλια εκει !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο κινητό πραγματικά,το χα πληρώσει 729 ευρώ το 2007.ήταν φοβερό πάντως,καλύτερό από το arte κατά την γνώμη μου και πιο μουρη

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με γειες! Πολυ ωραιο το κινητακι!!!

 

Ερωτηση: Η μπαταρια του απλου Ν95 κανει στο ν95 8Giga?

Η διαφορα ειναι μονο στα mAh ή και σε μεγεθος? Βρισκω οτι του απλου ειναι 950mAh ενω του 8giga 1200mAh.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Η μπαταρια του απλου Ν95 κανει στο ν95 8Giga?

 

Λογικά ναι... Δες εδώ...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία μέρα συμβίωσης με τη Σελήνη έχω να πω τα εξής :

 

Πρώτον μου φαίνεται ελαφρία σε σχέση με το EVO που της ρίχνει 30 γραμμάρια. Χαχαχαχαα, μείον ένας πόντος για το λούξουρι της υπόθεσης :p

Δεύτερον, μου φαίνεται απίστευτη σχεδιαστικά και πολύ μαζεμένη διαστασιολογικά.

Τρίτον, μου φαίνεται ότι θα μου στοιχήσει ο κούκος αηδόνι αν την επαναφέρω σε κατάσταση καινούργιου.

 

Σύμφωνα με γερμανικό μαγαζί ανταλλακτικών έχουμε και λέμε : 30 ευρώ το αφαιρούμενο καπάκι, 30 ευρώ το φιμέ τζαμάκι πλήκτρων, 30 ευρώ το πάνω πίσω μεταλλικό μέρος.

90 με δική μου τοποθέτηση.

 

Το πιο κουλό είναι ότι το δοντάκι που έχει για να σπρώχνεις στο κέντρο, κάτω από την οθόνη είναι μέρος του κεντρικού κελύφους ! Αλλα 30 ευρώ αυτό. 120 και συνεχίζουμε !

Πληκτρολόγιο 18 ευρώ. 138 ε

 

Τζαμάκι για την οθόνη δεν έχω βρει πουθενά !

 

Ο φόβος μου είναι μήπως αποφασίζοντας να το φτιάξω σε μακρά δίαρκεια, εξαφανιστούν τα ανταλλακτικά !

Πρέπει να ρωτήσω και μία στη Νόκια πόσο θέλουν αυτοί.

 

Αυτό όμως με φέρνει στο αποκορύφωμα του προβληματισμού μου. Σε διάφορα βίντεα (σικ) στο ιντερνετ η διαδικασία της αποσυναρμολόγης/συναρμολόγησης φαίνεται να έχει αρκετά μέρη με κόλλα που δεν είναι επαναχρησιμοποιούμενα, ακόμα και βίδες που λένε να μην επαναχρησιμοποιηθούν.

Πώς θα ξέρω ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί ;

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μάστορα. Εν τέλει να το αφήσω όπως είναι ; Να το φτιάξω εξολοκλήρου ή να το δώσω για κάτι σε καλυτερη κατάσταση ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει να το αφήσω όπως είναι ;

 

Ας το όπως είναι ρε συ Παύλο... Κρίμα είναι, να πάθει τίποτα στην επισκευή και να το κλαις; Ρώτα τι έπαθε ο derizio και θα καταλάβεις... Ακόμα παίζει να βρίζει... :lol::lol::lol:

 

***BTW το 8850 πολύ συρτάρι έφαγε... Πρέπει να βγει για άτα μου φαίνεται! :lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα σε καμιά νόκια. Μπορεί να σου κάνουν καλή τιμή, αν θέλεις να το φτιάξεις όλο.

Επίσης σκέψου ότι μόνος σου μπορεί να κάνεις τα πράγματα....χειρότερα.:cry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα το πιο σπαστικο του κινητου: ΔΑΧΤΥΛΙΕΣ !

 

Ουτε ενα δευτερολεπτο δε μενει καθαρο. Λέτε να το αφήσω έτσι ; :S. Θα ρωτήσω και σε αυτούς και βλέπουμε.

(στεναχώρια, κλαψ, λιγμ)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τρίτον, μου φαίνεται ότι θα μου στοιχήσει ο κούκος αηδόνι αν την επαναφέρω σε κατάσταση καινούργιου.

 

Δυστηχως ετσι ειναι.

Ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για κινητα τα οποια οταν βγηκαν κοστιζαν εξωφρενικα χρηματα. Eιδικα η λουνα αν θυμαμαι καλα ειχε 700φευγα ευρω, ενω επισης αν δεν με απατα η μνημη μου, τα πρωτα κομματια στο expansys ειχαν 4ψηφια τιμη.

 

Το οτι τα αγοραζουμε πλεον κοψοχρονια δεν σημαινει οτι και τα ανταλλακτικα τους θα ειναι εξισου φθηνα. Οταν αγοραζεις το χ κινητο (με launch price 500 ευρω πχ) 40 γιουρια, και μετα η (γνησια παντα) προσοψη εχει 20 ευρω, θα σου πουνε οτι δεν αξιζει, και οτι το να το κανεις παλι καινουριο θα ξεπερασει την τιμη αγορας. Αληθεια ειναι, αλλα αυτο ειναι το τιμημα του premium γνησιου αψεγαδιαστου. Τα μεταξωτα εσωρουχα θελουν και επιδεξιους πισινους που λεει και ο σοφος λαος μας.

 

Τζαμάκι για την οθόνη δεν έχω βρει πουθενά !

Ο φόβος μου είναι μήπως αποφασίζοντας να το φτιάξω σε μακρά δίαρκεια, εξαφανιστούν τα ανταλλακτικά !

 

Χα. :( Καλωσηρθες στον μαγικο κοσμο της μη-διαθεσιμοτητας ανταλλακτικων :( (κατοχος n-gage/6260/6510 speaking).

Η μονη λυση ειναι ψαξιμο, ψαξιμο, ψαξιμο, και στον ελευθερο σου χρονο ψαξιμο. Ebay, μαγαζια, παζαρια, nokia shops.

 

Σε διάφορα βίντεα (σικ) στο ιντερνετ η διαδικασία της αποσυναρμολόγης/συναρμολόγησης φαίνεται να έχει αρκετά μέρη με κόλλα που δεν είναι επαναχρησιμοποιούμενα, ακόμα και βίδες που λένε να μην επαναχρησιμοποιηθούν.

Πώς θα ξέρω ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί ;

 

Φιφες λενε. Οι βιδες επαναχρησιμοποιουνται ανετα, εκτος και αν οταν τις εβγαλες τις 'κουρεψες' με αποτελεσμα να μην πιανει το κατσαβιδι. Φανταζομαι οτι στην νοκια θα ερχουν αρκετες βιδες και δεν προκειται να το ρισκαρουν για λιγα cent, οποτε γι'αυτο το λενε.

Οσο για την κολλα, υπαρχουν καλες πιθανοτητες το ανταλλακτικο σου να εχει ετοιμο adhesive επανω, αν δεν εχει... ας ειναι καλα το βιβλιοπωλειο :lol:

 

Εν τέλει να το αφήσω όπως είναι ; Να το φτιάξω εξολοκλήρου ή να το δώσω για κάτι σε καλυτερη κατάσταση ;

 

Συ ξερεις. Αν σε παιρνει οικονομικα να το φτιαξεις και σου αρεσει το κινητο, καντο. Αν παλι δεν εχεις εμπιστοσυνη στους μαστορους και στον εαυτο σου, τοτε δωστο για κατι σε καλυτερη κατασταση. Καλα, ξερω οτι σου λεω τα προφανη,

αλλα!

Μεταχειρισμενο = γρατζουνιες. Κανεις δεν σου λεει οτι αυτο που θα παρεις θα ειναι οσο καλο θες. Οποτε ειτε θα μαθεις να ζεις μαζι τους, ειτε θα τα σκασεις για προσοψη και θα μαθεις να το φτιαχνεις και μονος σου μαλιστα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν το χα πρωτοπαρει καπου στο φορουμ νομιζω πως ειδα τυπα να να αλλαζει προσοψεις με 80 ευρω απο Νοκια! πηγαινε ρωτα!!

 

αλλα αν σου πουνε αλλο ποσο δεν αξιζει ρε Παυλο.. εξαλλου το χα το κινητο και ξερω την κατασταση του! δεν εχει τιποτα το τραγικο...

 

καλα αυτες οι δακτυλιες.. αυτες οι δακτυλιες!

 

αυριο-μεθαυριο μου ρχετε το 8800 special edition :D :D και απο τις φωτο του ιδιοκτητη νομιζω πως και αυτο εχει θεμα με τις δακτυλιες!

Link to comment
Share on other sites

8800 διαβαζω? πολυ ωραια! για πες τιμη που το βρηκες.

Δεν μπορω να καταλαβω ολους αυτους τους τυπους που ειχαν τετοια ακριβα τηλεφωνα και τους εκαναν καφριλικια και τα εφταναν σε κατασταση να μην βλεπονται ή εστω σε κακη εξωτερικη κατασταση! Εγω αρρωσταινω αν δω σημαδι στα τηλεφωνα μου!

Link to comment
Share on other sites

Χθες που έψαχνα φορτιστή για το Ericsson, btw, είδα ένα 8800 (ασημί ήταν, δεν ρώτησα ποιο) στα 250 ευρώ! :X

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...