Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω πωωωωω το 8910! Απο τα αγαπημένα μου, το είχα σε αυτο το χρώματα κάποτε! Να το ευχαριστηθεις εύχομαι!

Εγω το μόνο που έχω είναι ένα 6610i που έχει καινούργια καπακια αλλα θέλει μπαταρία μάλλον.

Νομίζω ότι είναι δύσκολο πλέον να βρεις συσκευές όπως το 8910 ή 8910I ή 8850 και ιδίως σε καλη κατάσταση λειτουργικά και εξωτερικά!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω άψογο ρε συ. Έρωτας για μία εποχή η Σελήνη.

Πόσο πήγε αν επιτρέπεις ;

 

63! στην αρχη μου φαινοντουσαν πολλα! αλλα τωρα που το πιασα στα χερια μου νομιζω πως τον εκλεψα τον τυπο :p οι φωτογραφιες το μειωνουν πολυ! απο κοντα ειναι μακραν καλυτερο..

 

@derizio αυτο ειναι το 8600 Luna, το 8910 μου ειναι στην 239 σελιδα ;)

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο στην σελιδα 239 λεω και εγω!

Με βαλατε σε μπριζες τωρα!!! Παραγγειλα μπαταρια για το 6610i και επισης εχω ενα E65 που εχει "υποφερει" λιγο εξωτερικα αλλα δεν το εχω παρει αποφαση ακομα να του αλλαξω καπακια να γινει καινουργιο. Ισως το σκεφτω πιο σοβαρα αν και πρεπει να δω ποσο εχουν τα καπακια και πως ανοιγει κιολας!

Το 8910 το βρηκες εδω ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

α οκ :p ...αξιζει ν ασχολεις με τα παλια.. εχουν αλλη αξια!

και το 8910 σε ευκαιρια το βρηκα! 35 ευρω απο μαγαζι με μεταχειρισμενα.. ευκαιριαρα αν φανταστεις οτι σ ενα αλλο το διναν 200 :wacko: ..επισης και το 8600 ηταν ευκαιρια! και ας λεει ο plankton οτι ειναι πολλα :p

Link to comment
Share on other sites

35 το 8910? απιστευτο! θελω και εγωωωωωωω :(

 

Με ΑΥΤΑ τι παιζει ξερουμε? Ειναι αυθεντικα και απλως εχουν ανακατασκευαστει? Ειναι μουφες?

Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

Με ΑΥΤΑ τι παιζει ξερουμε? Ειναι αυθεντικα και απλως εχουν ανακατασκευαστει? Ειναι μουφες?

 

αφου το γραφει, refubrished.. ειναι και καλα ανακατασκευασμενα, κανεις δεν ξερει απο ποιον ομως και που.. οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι πολυ καλες απομιμησεις και τπτ περισσοτερο... αν ψαξεις περισσοτερο θα βρεις με καμια 30αρια γνησιο μεταχειρισμενο..

Link to comment
Share on other sites

Στις αξιολογησεις ειδα μετα οτι γραφει καποιος οτι ειναι ενα 8310 με κουστουμι του 8850! Να ψαξω ελλαδα εννοεις ή e-bay? Κατι που ειχα βρει εδω Ελλαδα εξωτερικα ηταν πολυ ταλαιπωρημενα και δεν μου αρεσαν. Θα ηθελα να ειναι σε καλη κατασταση. Ευχαριστω για την βοηθεια σου!

 

Υ.Γ. Και εμενα το ονομα μου ειναι Θοδωρης!

Link to comment
Share on other sites

τι προτειμας? σε καλη εμφανισιακη κατασταση ή να ειναι γνησιο? γιατι στα refurb δυσκολα ταυτοποιεις την γνησιοτητα... τωρα αν θες να συνδιασεις και τα 2 περνεις αυτο ;)

http://www.ima-shop.com/product_info.php?cPath=9&products_id=680

αν ψαξεις καλα μπορεις να βρεις 8850 μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση στα μαγαζακια που πουλανε μεταχειρισμενα, στην Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε μη τρώτε χόρτο !

Ο ίδιος κινέζος που πουλάει το ριφέρμπ, δίνει και αυτό. Δύσκολο είναι να φτιάξει ένα κουτί ίδιο ; Να δώσει λίγο καλύτερη συναρμογή ;

 

Τα ρωτώ γιατί κάθε φορά που ψάχνω σπάνια κινητά, όλως τυχαίως το Χονγκ Κονγκ τα έχει όλα στα κουτιά τους. Όλως τυχαίως οι ίδιοι. Τι να πω, οι παγκόσμιες αποθήκες ξεχασμένου και αδιάθετου υλικού εκεί εδράζουν ;

 

Για μένα είναι απλό: Άψογη εμφάνιση = ριφέρμπ κινέζου. Νοσταλγία= Μαγαζάκια-συλλέκτες

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...και ας λεει ο plankton οτι ειναι πολλα :p

 

Για να είναι μόνιμα σε ένα κουτί δεν ξέρω αν θα τα έδινα εύκολα... Αν είχα μια βιτρίνα να τα βλέπω τότε θα τα έδινα πιο εύκολα...

 

*Πρέπει να πάρουν πόδι κάποια βιβλία από τη βιβλιοθήκη τώρα που το σκέφτομαι...! :lol:

 

Για μένα είναι απλό: Άψογη εμφάνιση = ριφέρμπ κινέζου. Νοσταλγία= Μαγαζάκια-συλλέκτες

 

Πόσο δίκιο έχεις...

 

Ποτέ κάτι παλιό δεν είναι απόλυτα άριστο... Όλο κι από κάτι θα έχει... Εκτός αν δεν βγήκε ποτέ από το κουτί του!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου πε οτι μπαινουν σε κουτι? εξαλλου τις Κυριακες με τι θα κυκλοφορουμε..? :p

ειναι πολλα για ενα κινητο που θα το χρησιμοποιησεις ελαχιστα, αλλα τ αξιζει..

 

οσον αφορα τα παλια, οι φθορες τους ειναι αυτες που τα χαρακτηριζουν! ετσι αποκτουν την αξια και την προσωπικοτητα τους.. τι να κανεις το τελειο? και αυτο ισχυει για τα παντα.. απο αυτοκινητα μεχρι κτιρια..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμουσα να ειναι αψογο, ετσι κι αλλιως οτι τηλεφωνο εχει περασει απο τα δικα μου χερια οταν ερχοταν η ωρα να πουληθει ηταν τουλαχιστον στο 98% αψογα εξωτερικα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 63 για το λούνα είναι αστεία λεφτά και όχι πολλά ! Εγώ θα έδινα και 100 αν το έβρισκα τόσο άψογο.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου πε οτι μπαινουν σε κουτι? εξαλλου τις Κυριακες με τι θα κυκλοφορουμε..? :p

ειναι πολλα για ενα κινητο που θα το χρησιμοποιησεις ελαχιστα, αλλα τ αξιζει..

 

Τα δικά μου όλο σε κουτί είναι... Δεν μπορώ να τα κυκλοφορώ όλα μαζί, αλλά και δεν έχω χώρο διαθέσιμο ακόμα για βιτρίνα...

 

*Το κόσμημα (8850) όμως είναι μόνιμα έξω... All and all! :lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειδα να εβαλες την αρνητικη αξιολογηση... σε κατι τετοια αξιζει να τους βαρας! μην λυπασαι.. εκτος αν βρηκατε συμβιβασμο :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα το κάνω γιατί δεν προλάβαινα χτες και χρειαζόμουν τα στοιχεία του τα οποία έχει ο αδερφός μου γιατί αυτος εκτέλεσε τη συναλλαγή.

 

Νεότερα: Του έστειλα mail που του έγραφα ότι και δω, μαζί και με φώτο και μου είπε πως έκανε λάθος επειδή το 42 είναι όμοιο με το 45 και πως θα μου το στείλει τη δευτέρα το κανονικό. Ήταν υπερευγενικός δε μπορώ να πω. Τεσπά, τζάμπα το de-bixling :(

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

στο ειπα.. αυτοι αποφευγουν την αρνητικη αξιολογηση οσο ο διαβολος το λιβανι.. ειμαι βεβαιος πως δεν το χει το γνησιο 45αρι.. θα ψαξει να παρει και να σου στειλει! για να μην του βαλεις αρνητικη αξιολογηση.. και τωρα που ειδε οτι εισαι κ ψαγμενος θα σου βρει και καλο 45αρι ;)

 

ωραια η συλλογη σου παντως.. εγω απο siemens εγω το πρωτο εγχρωμο και εφηβικο μου ερωτα, S55, και τον θρυλο το SX1... θελω να προσθεσω και ενα ST60! αν βρω καμια ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Συλλογή δε τη λες νομίζω με 6 τεμάχια αλλα οκ ! :D

Ας δούμε με τον άλλον. Ουτε γω έχω καμιά καλή προαίσθηση αλλά δε βαριέσαι.

Θα κρατήσω το 42άρι μέχρι να ερθει το αλλο μου φαίνεται να δω πιο είναι καλύτερο :P.

 

Aυτά που ψάχνεις είναι πάντως εύκολα.Γερμανικό ebay και αγιος ο θεός. Σημερα το μάτι μου έπεσε σε πρωτότυπο SL 91 αλλά η περιγραφή έλεγε πως είχε λάθος λογισμικό περασμένο οπότε κρίμα :(

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κρατα και τα 2 :p

 

ναι το γνωριζω.. και στο ρικαρντο το βρηκα με 20 ευρω αλλα μολις πηρα το Luna, ας το χαρω λιγο (μολις εσκασα και 60 ευρω) :p

 

το SL91 δεν ειναι γνησιο siemens, αλλα benq-siemens..

νομιζω πως πρεπει να δημιουργηθει θεμα "Νοσταλγια για τα παλια Siemens" :p

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως πρεπει να δημιουργηθει θεμα "Νοσταλγια για τα παλια Siemens" :p

 

Η ενότητα αυτών είναι στο αρχείο... Οπότε... :(

 

Λέω σήμερα να βγάλω το 8850 ( και το μυαλό μου! :p ) να πάρει λίγο αέρα... Οπότε, θα έχετε φώτο!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

 

το SL91 δεν ειναι γνησιο siemens, αλλα benq-siemens..

 

Μωρέ μια χαρά αυθεντικό είναι και μάλιστα το τελευταίο πριν διαλύσουν στην κυριολεξία το εργοστάσιο ( όταν εκλεισε και η benq ) έγινε ρευστοποίηση των πάντων και κινητα, μηχανές, οτιδήποτε άνηκε σε αυτούς πωλήθηκε σε πληστηριασμούς.

 

Τη βοηθειά σας τώρα: Ποιο μονόχρωμο (έαν υπάρχει) έχει παίξει σε σημερινά χιλιοστά πάχους (έστω έως 13). Θα ήθελα κάτι νοσταλγικό που να μη φαίνεται όμως τόσο παλιό.

Καμιά ιδέα ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/ericsson_t28_world-118.php

αυτο στα 15mm.. δεν μου ρχεται λεπτοτερο ασπρομαυρο..

 

@ plankton βγαλε καμια καλη αυτη την φορα :P

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 5 μερες χρησης του 8600 Luna (ναι το iPhone παροπληστικε) εχω πολλα να μοιραστω...

 

-καταρχας το S40 ειναι απιστευτο! εχει ακριβως οτι χρειαζεσαι απο ενα τηλεφωνο! ειναι ταχυτατο χωρις λαγκαρισματα ή κρασαρισματα! λειτουργικότατο και σε πολλα θέματα αρκετα εξυπνοτερο απο το iOS..

 

-τελικα τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει το φυσικο πληκτρολογιο! ειδικα αν ειναι αψογης κατασκευης οπως της σειρας 8.. (νταξ και το καλημμα, που βρησκουν τα δακτυλα, να μην ειχαμε θα ταν ακομα καλυτερα :p)

 

-ποτε δεν πιστευα οτι σχεδον ολοι θα ταν ενημεροι τι εστι Νοκια 8 series..! ουτε απο τους κολλητους μου να γνωριζουν καθε λεπτομερια του Luna :blink: μεχρι και την αρχικη τιμη ηξεραν.. ηταν καποτε αντικειμενο ποθου για πολλους τελικα :happy:

 

-Νοκια 8 series.. μακαρι να μπορουσα να τα αποκτεισω ολα!! ειδικα τα 8800.. απαραμιλη ποιοτητα, απιστευτος σχεδιασμος, αξια αντικειμενα ονειρων.. ο επομενος στοχος ειναι ειτε 8800 Sirocco ειτε 8800 Arte.. γενικα απο την συλλογη λειπουν τα 8110, 8810, 8800 και μετα ολοκληρωθηκαν τα "favorite devices" :D

 

http://img88.imageshack.us/img88/4824/nokia8600luna8800sirocc.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ποσο θα θελα η Νοκια να χε παρουσιασει ενα smartphone στην 8series.. :(

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...