Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η καλυτερη τακτικη! ;)

 

ποιο ελληνικο μαγαζι προτεινετε για μπαταριες? γιατι θελω να παρω μια BLB-2, μια για το 9210 και μια για το SX1.. αν και εχω 5 BLB-2, καμια δεν βγαζει ολοκληρη μερα :(

edit: κινεζικες απομημησεις φυσικα..

 

μιας που ειναι κυριακη ειπα να βγαλω να κυκλοφορισω καμια αντικα σημερα.. ο κληρος επεσε στο 8850 :D ...και ηδη βρισκομαι στην πρωτη αλλαγη μπαταριας :O

 

edit: ακυρο, εψαξα και βρηκα απο skroutz!

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λετε για τα communicators αλλα ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει ποτε η nokia για εμενα..ολα ηταν απιστευτα..και προσωπικα τα βρισκω πολυ βολικα και ομορφα! ακομα εχω το 9500 θελω να του αλλαξω τα καπακια καποια στιγμη..και ενα e90 σε μωβ θα το τσιμπαγα πολυ ανετα η αληθεια ειναι :p εχω ενα μικρο κολλημα με αυτα! εχω και το e7 αλλα τα παλια μου αρεσαν περισσοτερο για τον τροπο κατασκευης τους οχι slide δηλαδη

παντως μια χαρα βολευουν και για δευτερη και για πρωτη συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε δωράκι ένα κινητό που σίγουρα δεν είναι Nokia και δεν ξέρω κατά πόσο είναι νοσταλγικό.

 

S/E K800 λοιπόν σε κατάσταση 9/10. Πόσο μακρινή μου φαίνεται η χρήση τέτοιων κινητών και ας βγήκε μόλις το 2006. Νιώθω σαν να είναι αιώνες πίσω.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Well, τεχνικα ειναι 6 χρονια, που δεν θα μπορουσες να τα πεις και λιγα :p Edited by Enema
το debugging μου εκαψε τον εγκεφαλο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω δει παρα πολλους να κυκλοφορουν με Κ800.. δεν ειναι και τοοσο παλιο :p αλλα ειχε κανει θραυση τοτε...

οσον αφορα τα communicators, δεν εχω δει ποτε κανενα απο κοντα και δεν ξερω την εμπειρια χρησης.. αν ψηθω μπορει να παρω το Ε90 για καθημερινη χρηση :p

 

οπως σας ειπα το 9210 εχει προβλημα κατα πασα πιθανοτητα στην μπαταρια.. ανοιγει και μετα απο 20 δευτερα σβηνει.. μπορει ομως να ναι και η πλακετα :worry: ...ποια η γνωμη σας??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε δωράκι ένα κινητό που σίγουρα δεν είναι Nokia και δεν ξέρω κατά πόσο είναι νοσταλγικό.

 

S/E K800 λοιπόν σε κατάσταση 9/10. Πόσο μακρινή μου φαίνεται η χρήση τέτοιων κινητών και ας βγήκε μόλις το 2006. Νιώθω σαν να είναι αιώνες πίσω.

 

Αχχχχ αυτός ο έρωτας! Με γειά! :)

 

εχω δει παρα πολλους να κυκλοφορουν με Κ800.. δεν ειναι και τοοσο παλιο :p αλλα ειχε κανει θραυση τοτε...

 

Όντως... Το πήρα 2 φορές, πραγματικά το λάτρεψα! Το έπαιρνα άνετα και 3η!

 

(Λίγο off, αλλά ok!)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα communicators, δεν εχω δει ποτε κανενα απο κοντα και δεν ξερω την εμπειρια χρησης.. αν ψηθω μπορει να παρω το Ε90 για καθημερινη χρηση :p

 

Δεν εχω εμπειρια απο το 9210, αλλα το 9300 ηταν αρκετα τιμια συσκευη. Βεβαια, ηταν απο τις συσκευες που ηταν εντονα business oriented και αυτο φαινοταν στο λειτουργικο, το οποιο μπορει να ηταν λουκουμι για καποιον executive :p αλλα για τον απλο χρηστη ηταν πρακτικα αχρηστο.

 

Φταιει και το γεγονος οτι εφαρμογες πρακτικα γιοκ για commies, αλλα και η υπαρξη του S60 που καλυπτε (σε επιπεδο software δηλαδη) τον απλο χρηστη και με το παραπανω.

 

Φυσικα κακο mp3 + MMC + pop port + no wifi (ενας θεος ξερει και πως ηταν ο browser) ηταν τα killers για μενα.

 

Θεωρω οτι 9300/9500 δεν εχουν απολυτως καμια πρακτικη αξια για τον απλο χρηστη, οχι μονο σημερα, αλλα ακομα και για τοτε. Ποσο μαλλον τα 92xx/91xx. Αυτα μονο για συλλογη.

 

Το μονο commie που αξιζει για μενα ειναι το E90 γιατι παταει ολα τα σωστα 'κουμπια' σαν συσκευη (+s60 μην ξεχνιομαστε). Εχει και δυνατο hardware.

Παντως αμφιβαλλω αν η εμπειρια του Ε90 ειναι σαν αυτη των S80 comm. Το Ε90 ειναι qwerty S60, οχι τοσο 'καθαροαιμο' S80 communicator.

 

οπως σας ειπα το 9210 εχει προβλημα κατα πασα πιθανοτητα στην μπαταρια.. ανοιγει και μετα απο 20 δευτερα σβηνει.. μπορει ομως να ναι και η πλακετα :worry: ...ποια η γνωμη σας??

 

Συσκευη, αρα μπαταρια ΠΟΛΛΩΝ ετων. Κατα 99% αυτη ειναι το προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οτι το S80 ειναι αχρηστο για τις μερες δυστυχως εννοειται! ειναι ενα λειτουργικο 10ετιας που απο τοτε εχει δεχθει απειροελαχιστες αναβαθμισεις..

αλλα νομιζω πως ο συνδιασμος clamshell qwerty + S80 ειναι αλλη εμπειρια..!!

συσκευες απο 9500 και προηγουμενες μονο σας feature phone μπορουν να χρησιμοποιηθουν, ααν χρησιμοποιηθουν! αλλα για νοσταλγια και συλλογη ειναι οτι πρεπει! ειναι οτι πιο καινοτομο εχει παρουσιασει η Νοκια..

ειδικα το 9000 το 1997 φαινοταν απο αλλον πλανητη...

 

τωρα στο δικο μου 9210, ελπιζω να ναι η μπαταρια! θα το παω για σερβις, και αν ειναι η μπαταρια την κτυπαω!! εξωτερικα η συσκευη ειναι αψογη! θα χετε συντομα φωτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε (οι Θεσσαλονικείς-Σερραίος του φόρουμ) ένα παλιότερο post μου, που έλεγα πως έχουμε και εμείς πάνω εδώ παζάρι που έχει και κινητά; Έχοντας κάτι δουλίτσες στο κέντρο σήμερα, πέρασα από κει και έφυγα με «γεμάτα» χέρια!

 

Καινούρια προσθήκη στη συλλογή μου λοιπόν, το Nokia 5210!

 

http://img833.imageshack.us/img833/4857/30042012125.jpg

 

Λειτουργεί κανονικά (ανάβει τουλάχιστον), πέρασε την απαραίτητη απολύμανση (οινόπνευμα-2 χέρια ZIF, έπεται και συνέχεια...) και πάμε για φουλ δοκιμή. Θέλει προσόψεις σίγουρα, πιο μέσα άγνωστο ακόμα...

 

Τιμή; Κρατηθείτε...

 

Από 5, 3 μόνο ευρώ!

 

Είχε και ένα ερείπειο 6510 σαμπανί, ένα 3330 και μερικά ακόμα... Θα ξαναπάω στο μέλλον, είναι σίγουρο. Απλά πρέπει να πάτε πρωί για να πετύχετε πλανόδιους... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

!

Και που γινονται ολα αυτα ναουμ?

Ποσο πρωι? Ποσοι ηταν? Τι αλλο ειχε? Τιμες?

 

Το 5210 λογω shell προσοψης, γινεται καινουριο πανευκολα παντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

!

Και που γινονται ολα αυτα ναουμ?

Ποσο πρωι? Ποσοι ηταν? Τι αλλο ειχε? Τιμες?

 

Το 5210 λογω shell προσοψης, γινεται καινουριο πανευκολα παντως.

 

Mπιτ παζάρ, στην Oλύμπου, κάτω από το Yπουργείο. Eγώ πήγα 12 και τους πρόλαβα, τώρα για πιο μετά δεν εγγυόμαι τίποτα! Πέρασα βιαστικά, οπότε είδα μόνο 2. Tιμές δεν ρώτησα, αλλά είχε Siemens, Motorola... Mέχρι μοντέλα 2006-2007 πρόσεξα...

 

Γι'αυτό το τσίμπησα... Δοκιμαστική αγορά για ελάχιστες απώλειες σε περίπτωση μη λειτουργικού (δεν έχει μεσαίο σασί, άρα... )

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ωω καλοριζικο!! σιγουρα θελει προσοψεις.. οτι πιο ευκολο ομως για 5210..!

ξερεις κανενας για τετοια παζαρια στην πατρα??

Link to comment
Share on other sites

ωω καλοριζικο!! σιγουρα θελει προσοψεις.. οτι πιο ευκολο ομως για 5210..!

ξερεις κανενας για τετοια παζαρια στην πατρα??

 

Ευχαριστώ! Όντως ο,τι πιο εύκολο... Και μάλλον θα πάω για (σχετικά) καλές κινέζικες, για να πέσει το κόστος! ( Για να τσιμπήσω ακόμα 2-3! :lol: )

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Όντως ο,τι πιο εύκολο... Και μάλλον θα πάω για (σχετικά) καλές κινέζικες, για να πέσει το κόστος! ( Για να τσιμπήσω ακόμα 2-3! :lol: )

 

εγω ειμαι της αποψης μια και καλη (γνησια φυσικα), αλλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Siemens, ... Mέχρι μοντέλα 2006-2007 πρόσεξα...

 

 

:O:O Θα ξαναπάαας ; Θυμάσαι τι κομμάτια είχε ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της αποψης μια και καλη (γνησια φυσικα), αλλα οκ...

 

Δεν διαφωνώ... Κοίτα, ανάλογα το τι θα βρω... Προέχει να δω γιατί δεν ανοίγει τη SIM (ναι, το ανακάλυψα στον 2ο γύρο ψαχουλέματος!)

 

:O:O Θα ξαναπάαας ; Θυμάσαι τι κομμάτια είχε ;

 

Το MC60 πρόσεξα, αλλά δεν το πήρα... Από Siemens θέλω μόνο το SL55, οπότε... (πανέμορφο μικρούλι slide το άτιμο!)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

λυσε το και παιξε με τις επαφες.. και το 8850 μου ειχε αυτο το προβλημα κ το λυσα ετσι..

 

λατρεια τα SIEMENS!! εγω μ αυτα μπηκα στην εγχρωμη εποχη.. αρχικα μ ενα S55 (ο μεγαλος μου εφηβικος ερωτας) και στην συνεχεια το SX1 και το CX60.. μετα απο αυτο ξαναμπηκα στον ισο δρομο της Νοκια με το 6300 :p

τωρα εχω μονο το S55 και το SX1 αλλα και τα 2 με χαλασμενες μπαταριες :cry:

Link to comment
Share on other sites

λυσε το και παιξε με τις επαφες.. και το 8850 μου ειχε αυτο το προβλημα κ το λυσα ετσι..

 

Έπεσε 2ος γύρος ξηλώματος... Έβαλα την υποδοχή από το 2100 (ολόιδιες) και παίζει κανονικά. Το μικρόφωνο δεν δουλεύει, θα μπει του 2100 πάλι λογικά... Καλό είναι τελικά, ευτυχώς «παίζουν» ανταλλακτικά και όρεξη για πατέντες... Αλλά από αύριο, αν έχω χρόνο...

 

Για 3 ευρώ πολύ καλά τελικά!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το 5210.. Είχα κολλήσει με τον πορτοκαλί φωτισμό του.. :O Είχε φάει άπειρες τούμπες, αλλά σκυλί... Το πληκτρολόγιό του, όμως, παίζει να ήταν το χειρότερο που έχω χρησιμοποιήσει... Κι αν θυμάμαι καλά, είχε πρόβλημα στις επαφές..
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ω-ΡΕ-ΦΟΥΣΤΗ

 

ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ, ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ

http://imgs.inkfrog.com/pix/ima/Nokia_7700_C_01_w.jpg

 

PRODIGY ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ

 

3 κομματια, samples B,C,D λεει, το Α μαλλον θα εφυγε

http://www.ima-shop.com/product_info.php?cPath=51&products_id=798

http://www.ima-shop.com/product_info.php?cPath=51&products_id=797

http://www.ima-shop.com/product_info.php?cPath=51&products_id=799

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τζαμπα πράμα το 5210 Χρήστο! έχω 2 στη συλλογή μου, το 1 είναι λειτουργικο, το άλλο θέλει power on κουμπι

 

τελειο το 7700 αλλά πολλά φράγκα ρε παιδάκι μου

 

Ζησήηηηηηηηηηηηη!!!!!!!! από χθες κυκλοφορώ ξανά με το 6260 :D σαν 2ο όμως :p

Edited by impreza_sti
Chatting
Link to comment
Share on other sites

:yahoo::yahoo::yahoo:: ΘΕΛΩ ΤΟ 7700 ΤΩΡΑ!!! :yahoo::yahoo::yahoo:

 

Τέρμα συλλεκτικό, αλλά πως το παίρνεις σε τέτοιες εποχές... :(:(

 

Δημήτρη όντως τσάμπα πράγμα... Να σκάνε κι άλλα τέτοια να τα τσιμπάω! Μπαμ-μπαμ θα τελειώσει η συλλογή (και θα είναι και υπερπλήρης για μένα!)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα φραγκα το 7700? Εννοεις ΤΖΑΜΠΑ μαλλον.

 

Ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μια συσκευη που ως prototype only, πριν λιγο καιρο επαιζε σε 4ψηφιες τιμες.

 

Σκαρτα 500 ευρω. Οσο ενα καινουριο high end της σειρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...