Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπήρχαν τότε κάποιες wap pages από όπου κατέβαζες ένα τυχαίο λογότυπο. Το θέμα είναι πώς θα τη βρεις... Μέχρι πριν κανά χρόνο είχα βρει πάντως με το Χ3-02 μου.

 

και να βρησκα, να μπω σε wap page με το 8210 του 1999 ψιλοχλωμο.. καταρχας δεν εχει πλοηγο, δεν ειναι σαν το μοντελο του avatar σου το 6510.. ουτε φυσικα σαν το Χ3..

Link to comment
Share on other sites

και να βρησκα, να μπω σε wap page με το 8210 του 1999 ψιλοχλωμο.. καταρχας δεν εχει πλοηγο, δεν ειναι σαν το μοντελο του avatar σου το 6510.. ουτε φυσικα σαν το Χ3..

 

Νόμιζα πως το 6510 ήταν ίδια με το 8210.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το 6510 ήταν ίδια με το 8210.

 

δυστυχως.. thnx παντως..

κατι αλλο, τις μπαταριες τις εχω ξεχωριστα αποθηκευμενες, μεσα σε ρυζι για να μαζευει την υγρασια! παιζει τις φουσκομενες να τις δω ξεφουσκωτες καμια μερα? κ να κανει το θαυμα του το ρυζακι? ..6 BLB-2 εχω, ζωη να χουν :p αλλα δυστυχως μια BL-5C και του SX1 ειναι τουμπανες :(

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως.. thnx παντως..

κατι αλλο, τις μπαταριες τις εχω ξεχωριστα αποθηκευμενες, μεσα σε ρυζι για να μαζευει την υγρασια! παιζει τις φουσκομενες να τις δω ξεφουσκωτες καμια μερα? κ να κανει το θαυμα του το ρυζακι? ..6 BLB-2 εχω, ζωη να χουν :p αλλα δυστυχως μια BL-5C και του SX1 ειναι τουμπανες :(

 

Δεν νομιζω δυστυχως να ξεφουσκωσουν.

Αλλωστε δεν νομιζω να φουσκωσαν λογω υγρασιας αλλα λογω παλαιοτητας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το 6510 ήταν ίδια με το 8210.

 

Ιδια με το 8310, εκτος απο την οθονη που στο 6510 ειναι υψηλοτερης αναλυσης.

 

παιζει τις φουσκομενες να τις δω ξεφουσκωτες καμια μερα?

 

Oχι. Το φουσκωμα υποδηλωνει ζημια (διαρροη νομιζω) στα ενδοτερα της μπαταριας. Οι μπαταριες λιθιου μπορουν να γινουν

, δεν ειναι σαν να σκαει κροτιδα. Η ζημια ειναι φυσικα μη αναστρεψιμη. Καλυτερα μην τις χρησιμοποιεις και πετα τες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oχι. Το φουσκωμα υποδηλωνει ζημια (διαρροη νομιζω) στα ενδοτερα της μπαταριας. Οι μπαταριες λιθιου μπορουν να γινουν
, δεν ειναι σαν να σκαει κροτιδα. Η ζημια ειναι φυσικα μη αναστρεψιμη. Καλυτερα μην τις χρησιμοποιεις και πετα τες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

ωχχ δεν το ξερα αυτο..! καλα του SX1 εχει φουσκωσει τοσο που πλεον δεν χωραει στην συσκευη.. αυριο πανε στην ανακυκλωση!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα nokia 7650 και δυστηχος πρεπει να του αλλαξω μητρικη,γιατι δεν ανοιγει ........το ειχα παει σε ενα nokia service αλλα μου ειχανε ζητησει αρκετα για να το φτιαξω........που μπορω να βρω μια μητρικη για το συγκεκριμενο και αν υπαρχει καποιος που εχει αλλαξει ωστε να παρω πληροφοριες .....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα nokia 7650 και δυστηχος πρεπει να του αλλαξω μητρικη,γιατι δεν ανοιγει ........το ειχα παει σε ενα nokia service αλλα μου ειχανε ζητησει αρκετα για να το φτιαξω........που μπορω να βρω μια μητρικη για το συγκεκριμενο και αν υπαρχει καποιος που εχει αλλαξει ωστε να παρω πληροφοριες .....

ευχαριστω

 

Πρέπει ή να βρεις ίδιο με καλή πλακέτα για ανταλλακτικά, ή να ψάξεις στο Ebay. Από κει και πέρα, αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου είναι το καλύτερο.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ή να βρεις ίδιο με καλή πλακέτα για ανταλλακτικά, ή να ψάξεις στο Ebay. Από κει και πέρα, αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου είναι το καλύτερο.

 

εχω ριξει μια ματια στο ebay αλλα πουθενα δεν εχω βρει μητρικη για το συγκεκριμενο τηλεφωνο........

μονο αν βρω κανενα χαλασμενο αλλα και παλι δεν παιζει τιποτα........

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

εχω ριξει μια ματια στο ebay αλλα πουθενα δεν εχω βρει μητρικη για το συγκεκριμενο τηλ........

μονο αν βρω κανενα χαλασμενο αλλα και παλι δεν παιζει τπτ........

 

Αν είσαι από Αθήνα ψάξε στα παζάρια...Όλο και κανένα για ανταλλακτικά θα «κάτσει»...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι από Αθήνα ψάξε στα παζάρια...Όλο και κανένα για ανταλλακτικά θα «κάτσει»...

 

απο Αθηνα ειμαι.......θα εχω το νου μου.....

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

αυτο το 7650.. το πρωτο smartphone για τον λαο! η απαρχη του symbian.. παλυ κυριλλατο ακομα και για σημερα αν και ειναι λιγο κουμουτσα..
Link to comment
Share on other sites

αυτο το 7650.. το πρωτο smartphone για τον λαο! η απαρχη του symbian.. παλυ κυριλλατο ακομα και για σημερα αν και ειναι λιγο κουμουτσα..

 

Αν έπαιρνε και κάρτα μνήμης θα ήταν το ιδανικό....παντός μετά απο αυτο είχα και το 6600 και έχω να πω,ότι το 7650 ήταν η αρχη.....δεν το πουλαγες εύκολα...και μετα απο τόσα χρόνια δουλεύει μεν,αλλά δεν φορτιζει με τίποτα....όλο μηδενικό στάδιο δείχνει η μπαταρία ,το φορτιζω όλο το βράδυ,αλλά με το που θα βγάλω τον φορτιστη σε 5 λεπτά σβήνει......και ζεσταινετε αρκετά ....αυτο το πρόβλημα μου βγάζει ....

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνε και κάρτα μνήμης θα ήταν το ιδανικό....παντός μετά απο αυτο είχα και το 6600 και έχω να πω,ότι το 7650 ήταν η αρχη.....δεν το πουλαγες εύκολα...και μετα απο τόσα χρόνια δουλεύει μεν,αλλά δεν φορτιζει με Τπτ....όλο μηδενικό στάδιο δείχνει η μπαταρία ,το φορτιζω όλο το βράδυ,αλλά με το που θα βγάλω τον φορτιστη σε 5 λεπτά σβήνει......και ζεσταινετε αρκετά ....αυτο το πρόβλημα μου βγάζει ....

 

Μάλλον μπαταρία θέλεις... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και δεύτερη μπαταρία,φυσικά είναι και αυτή απο το 2003 ,και ούτε αυτή φορτιζει σε αυτή την συσκευή ,αλλα σε δεύτερο 7650 μια ΧΑΡΑ δουλεύουν και οι δυο μπαταρίες...γιαυτο δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...
Link to comment
Share on other sites

Έχω και δεύτερη μπαταρία,φυσικά είναι και αυτή απο το 2003 ,και ούτε αυτή φορτιζει σε αυτή την συσκευή ,αλλα σε δεύτερο 7650 μια ΧΑΡΑ δουλεύουν και οι δυο μπαταρίες...γιαυτο δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...

 

τα βυσματα πανω στη συσκευη (εκει που κουμπωνει η μπαταρια) πως ειναι? σε τι κατασταση εννοω ;p

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά καλή κατάσταση.....δεν έχουν σκουριά η οτιδήποτε που να παραπέμπει σε υγρασία ....και αυτο με προβληματίζει ....θα το πάω σε ένα service να δώσω τι θα μου πούνε και εκεί...
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά καλή κατάσταση.....δεν έχουν σκουριά η οτιδήποτε που να παραπέμπει σε υγρασία ....και αυτο με προβληματίζει ....θα το πάω σε ένα service να δώσω τι θα μου πούνε και εκεί...

 

που σε service? nokia care?!? και θα το δεχτουν? που ειναι 10 χρονων..? :confused:

παντως εγω υποψιαζομαι τους ακροδεχτες.. ειτε της μπαταριας, ειτε της του κινητου, ειτε της φορτισης.. ακομα μπορει να φταιει καποιος φουσκομενος πυκνωτης (εχει πυκνωτες η λαλακια ειπα?)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά του πρέπει να είναι εδώ...

 

http://www.festtele.com/images/P/Charger-connector-nokia-8210-8850-8290-300.jpg

 

Είτε στο καρφάκι μέσα στην υποδοχή (και γενικότερα εκεί μέσα), είτε στα σιδεράκια που κάνουν επαφή με την πλακέτα, ή ακόμα και στον φορτιστή... Πλακέτα δύσκολα, θα χαλούσε όλο... Αυτό νομίζω...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα της μπαταριας ακουγεται πραγματι, αλλα αν παιζουν σωστα σε αλλη συσκευη τοτε λογικα φταιει κατι αλλο... Θα ελεγα ριξτου ενα φορματ μπας και στρωσει αλλα θα γινω γραφικος :p ( λες και το φορματ ειναι η λυση για ολα... :p:lol:).

 

@Architekt

Υπαρχουν ρε συ και ατομα/καταστηματα (οχι επισημα) που επιδιορθωνουν κινητα ακομα και παλια ;) Αν θυμαμαι καλα καποιο μελος απο εδω ειχε παει το 8210(?) του που ειχε προβλημα σηματος, και του το επισκευασαν και εγινε τζιτζι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ρε συ και ατομα/καταστηματα (οχι επισημα) που επιδιορθωνουν κινητα ακομα και παλια ;) Αν θυμαμαι καλα καποιο μελος απο εδω ειχε παει το 8210(?) του που ειχε προβλημα σηματος, και του το επισκευασαν και εγινε τζιτζι.

 

ατομα ή μαγαζακι ναι! οχι ομως nokia care :p ...λες να χει βαλει κανενα application που να του τρωει πορους? γι αυτο να θελει φορματ? :lol: :p ..φορματ σε τετοιες συσκευες κανεις με *#7370# αν δε κανω λαθος ε?

παντως θα συμφωνησω με τον plankton69! αυτο εννουσα οταν ειπα την φορτιση.. αλλα με 30 ευρω το πηγαινεις για service και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα της μπαταριας ακουγεται πραγματι, αλλα αν παιζουν σωστα σε αλλη συσκευη τοτε λογικα φταιει κατι αλλο... Θα ελεγα ριξτου ενα φορματ μπας και στρωσει αλλα θα γινω γραφικος :p ( λες και το φορματ ειναι η λυση για ολα... :p:lol:).

 

@Architekt

Υπαρχουν ρε συ και ατομα/καταστηματα (οχι επισημα) που επιδιορθωνουν κινητα ακομα και παλια ;) Αν θυμαμαι καλα καποιο μελος απο εδω ειχε παει το 8210(?) του που ειχε προβλημα σηματος, και του το επισκευασαν και εγινε τζιτζι.

 

εχεις να μου προτεινεις καποιον για να μιλησω μαζι του ???αν ειναι στειλε μου pm.....το γουσταρω το κινητακι αυτο και δεν θελω να παει σαν το σκυλι στ'αμπελι....χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

παντως θα συμφωνησω με τον plankton69! αυτο εννουσα οταν ειπα την φορτιση.. αλλα με 30 ευρω το πηγαινεις για service και εισαι κομπλε!

 

Δεν μπόρεσα να βρω την υποδοχή του 7650 όμως, αυτή είναι από 8210. Το είχε το E71 μου αυτό το θέμα, αλλάχτηκε η υποδοχή και έστρωσε... Πόσες φορές δεν φόρτισε και έμεινα χωρίς smartphone να 'ξερες! :lol:

 

(Όχι ότι καιγόμουν ιδιαίτερα, αναλάμβαναν τα συλλεκτικά μου! Ευκαιρίες έψαχνα!:p)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...