Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις να μου προτεινεις καποιον για να μιλησω μαζι του ???αν ειναι στειλε μου pm.....το γουσταρω το κινητακι αυτο και δεν θελω να παει σαν το σκυλι στ'αμπελι....χαχαχαχαχα

 

Δυστηχως δεν εχω ιδεα! Ευτυχως ολα μου τα κινητα λειτουργουν, και το βασικο σερβις το κανω μονος μου... Το δικο σου προβλημα μαλλον ειναι πιο βαθυ.... μακαρι να κανω λαθος και να ειναι δηλαδη το βυσμα, αλλα ειπες ακομα και με φορτισμενες μπαταριες δεν κραταει σωστα? Οποτε, μαλλον κατι αλλο...

 

ατομα ή μαγαζακι ναι! οχι ομως nokia care :p ...λες να χει βαλει κανενα application που να του τρωει πορους? γι αυτο να θελει φορματ? :lol: :p ..φορματ σε τετοιες συσκευες κανεις με *#7370# αν δε κανω λαθος ε?

παντως θα συμφωνησω με τον plankton69! αυτο εννουσα οταν ειπα την φορτιση.. αλλα με 30 ευρω το πηγαινεις για service και εισαι κομπλε!

 

Νομιζω ο κωδικος ειναι αυτος ναι.

Το ειπα αυτο με το φορματ, γιατι και το n-gage μου ειχε κατι το οποιο εμοιαζε σαν hardware βλαβη εκ πρωτης οψεως, αλλα με ενα φορματ εστρωσε. Δεν θυμαμαι τι ακριβως ειχε παντως. Οχι οτι πιστευω στο παντοδυναμο φορματ δηλαδη, αλλα νταξ, ποτε δεν ξερεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ατομα ή μαγαζακι ναι! οχι ομως nokia care :p ...λες να χει βαλει κανενα application που να του τρωει πορους? γι αυτο να θελει φορματ? :lol: :p ..φορματ σε τετοιες συσκευες κανεις με *#7370# αν δε κανω λαθος ε?

παντως θα συμφωνησω με τον plankton69! αυτο εννουσα οταν ειπα την φορτιση.. αλλα με 30 ευρω το πηγαινεις για service και εισαι κομπλε!

 

εγω πηρα σε ενα nokia care και μου ειπε για μπαταρια,να το παω απο εκει να του πιξει μια ματια,και να μου πει κοστος αν μπορει να το φτιαξει και να δωσω το οκ........αλλα δεν ξερω αν μπορουν να το φτιασξουν εκει,βλεπεις ειναι παλιο.....και δεν πιστευω οτι εχουν ανταλακτικα για τοσο παλιο κινητο

αν εχει καποιος να μου προτεινει καποιο ατομο η μαγαζακι ας μου στειλει pm να επικοινωνησω μαζι τους....

Link to comment
Share on other sites

BTW, πριν λίγο παρέλαβα το νέο μου απόκτημα!

 

Το (παμπάλαιο) Nokia 2110!

 

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/389283_411127922233088_100000076518732_1605861_32585256_n.jpg

 

Και μαζί με μερικά νεότερα αδερφάκια!

 

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/576510_411127852233095_100000076518732_1605860_103099493_n.jpg

 

Τιμή: 10 μόλις ευρώ από χέρι(ιδιώτη)!

 

Προβλήματα(που βρήκα ως τώρα):

 

-Δεν φορτίζει(Αυτός μου είπε έχει θέμα ο φορτιστής...Θα δείξει...)

-Η κεραία είναι σπασμένη

-Έχει ένα σπάσιμο στο πίσω μέρος, αλλά δεν λείπει κομμάτι ευτυχώς...

 

Edit: Θέλει μόνο αυθεντικό φορτιστή...'Eναν έχω, κι αυτός έχει θέμα...Oι κινέζικοι που έχω έχουν ελάχιστα στενότερη τρύπα στο βυσματάκι...

 

'Eδωσε σημάδι ζωής!

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πω, αυτα ειναι :) Ωραιο κομματι, με γειες! Η τρυπα για τον φορτιστη δεν ειναι η κλασσικη νοκια? (οχι η μικροτερη που ξεκινησε με τα 3rd edition)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πω, αυτα ειναι :) Ωραιο κομματι, με γειες! Η τρυπα για τον φορτιστη δεν ειναι η κλασσικη νοκια? (οχι η μικροτερη που ξεκινησε με τα 3rd edition)

 

Eυχαριστώ! :)

 

Tελευταία στιγμή το βρήκα...'Eλεγα να πάρω ένα 7650 που βρήκα, αλλά αυτό είναι πιο σπάνιο σκέφτηκα...

 

Nαι, ο κλασσικός είναι... Πρέπει να έχω στις Σέρρες έναν αυθεντικό... 'Oταν ξανανέβω θα τσεκάρω.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα σε ενα nokia care και μου ειπε για μπαταρια,να το παω απο εκει να του πιξει μια ματια,και να μου πει κοστος αν μπορει να το φτιαξει και να δωσω το οκ........αλλα δεν ξερω αν μπορουν να το φτιασξουν εκει,βλεπεις ειναι παλιο.....και δεν πιστευω οτι εχουν ανταλακτικα για τοσο παλιο κινητο

αν εχει καποιος να μου προτεινει καποιο ατομο η μαγαζακι ας μου στειλει pm να επικοινωνησω μαζι τους....

 

εγω εχω ενα υποψην αλλα ειναι πατρα! ..συνηθως τα μαγαζακια που πουλουν μεταχειρισμενα επισκευαζουν κιολας!

 

με γειες φιλε plankton!!! σε ζηλευω!! αλλα ξερω πως νοιωθεις.. και μενα με ψηνει ενα 7650! αλλα οτι βρηκα ειναι απο 50αρι και πανω.. το 9210 που ελεγα για next target, μαλλον αναβαλλεται γιατι δεν βρησκω κανενα σε νορμαλ τιμη..

 

ασχετο, εδω και ωρα ψαχνω την τεχνολογια των amoled των 1st generation symbian 3 (N8, E7, C7) και δεν την βρησκω! τι ειναι?? RGB ή PenTile?? απο κοντα που βλεπω το Ν8 για RGB μου μοιαζει..!

Link to comment
Share on other sites

με γειες φιλε plankton!!! σε ζηλευω!! αλλα ξερω πως νοιωθεις.. και μενα με ψηνει ενα 7650! αλλα οτι βρηκα ειναι απο 50αρι και πανω.. το 9210 που ελεγα για next target, μαλλον αναβαλλεται γιατι δεν βρησκω κανενα σε νορμαλ τιμη..

 

Δεν με έψηνε, απλά το βρήκα κι αυτό ευκαιρία... 20 ευρώ το δίνει ακόμα, αλλά Θεσσαλονίκη...

 

Προτίμησα αυτό, λόγω σπανιότητας... Και επειδή έχω ''ψιλοκουλά'' γούστα! Aν το βάλω και μπροστά, τούμπες θα κάνω!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με έψηνε, απλά το βρήκα κι αυτό ευκαιρία... 20 ευρώ το δίνει ακόμα, αλλά Θεσσαλονίκη...

 

Προτίμησα αυτό, λόγω σπανιότητας... Και επειδή έχω ''ψιλοκουλά'' γούστα! Aν το βάλω και μπροστά, τούμπες θα κάνω!

 

ψηνομαι να το παρω! το χει σε καμια αγγελια? αποστολη με ΕΛΤΑ κανει?? κατασταση? ..σε ζαλισα :p

 

αφου εδωσε σημεια ζωης θα παρει ;) και ειναι σε καλη κατασταση οπως βλεπω! και το σπασιμο στην κεραια κλαιν..

πω ρε φιλε, ποσο μεγαλο δειχνει διπλα στο ηδη μεγαλο 6210..!

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησα αυτό, λόγω σπανιότητας... Και επειδή έχω ''ψιλοκουλά'' γούστα! Aν το βάλω και μπροστά, τούμπες θα κάνω!

 

Ελπιζω να εχεις και καμια παλια σιμ στην ακρη :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ψηνομαι να το παρω! το χει σε καμια αγγελια? αποστολη με ΕΛΤΑ κανει?? κατασταση? ..σε ζαλισα :p

 

Στο aggeliopolis.gr το βρήκα...Mε λίγο ψάξιμο θα την βρείς!

 

αφου εδωσε σημεια ζωης θα παρει ;) και ειναι σε καλη κατασταση οπως βλεπω! και το σπασιμο στην κεραια κλαιν..

πω ρε φιλε, ποσο μεγαλο δειχνει διπλα στο ηδη μεγαλο 6210..!

 

Θέλει σίγουρα ένα γερό καθάρισμα... Aύριο όμως!

 

Ελπιζω να εχεις και καμια παλια σιμ στην ακρη :p

 

Mπαααα... Aν δουλέψει με 3G Cosmote έχει καλώς... Aν όχι... :(

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Στο aggeliopolis.gr το βρήκα...Mε λίγο ψάξιμο θα την βρείς!

 

Θέλει σίγουρα ένα γερό καθάρισμα... Aύριο όμως!

 

Mπαααα... Aν δουλέψει με 3G Cosmote έχει καλώς... Aν όχι... :(

 

ναι την βρηκα! σ ευχαριστω.. ελπιζω να σας το δειξω και γω αν μου το στειλει :)

 

οδοντοβουρτσα, οδογλυφιδες, οινοπνευμα για απολυμανση και μπολικο χαρτη!

 

για σιμ δεν κανει η μικροσιμ του iphone? :p κρυαδες.. το 8210 και 8850 του 1999 μια χαρα δουλευουν! γιατι να μην δουλευει το 2110?? ..διαβαζουν την 3G 64k της wind μαλιστα!

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ειναι μια γενια πισω απο αυτα που ανεφερες.

 

Κανω παραθεση απο τον direct X για το 3110 που βγηκε 3 χρονια μετα:!:

 

 

Η συσκευή δουλεύει κανονικά, αρνείται όμως την χρήση οποιασδήποτε μοντέρνας κάρτας SIM με μήνυμα σφάλματος «ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΚΑΡΤΑ SIM» ανεξαρτήτως provider (δοκιμάσθηκαν κάρτες WIND/TELESTET, VODAFONE και COSMOTE).

 

Τελικά η λύση δόθηκε με χρήση της προσωπικής μου κάρτας SIM, η οποία ευτυχώς χρονολογείται από το 1997 (πρώτες κάρτες TELESTET B-FREE) οπότε και αναγνωρίσθηκε από την συσκευή. Αν δεν διέθετα αυτή την παμπάλαια SIM η χρήση της συσκευής (πέραν των κλήσεων έκτακτης ανάγκης) θα ήταν αδύνατη.

 

Το μενού (και ο φορτιστής..) της συσκευής για εμένα είναι πρωτόγνωρο, αφού η ενασχόληση μου με τα NOKIA ξεκίνησε από το 8850 και μετά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και ναι! μολις κανονιστηκε! θα μου στειλει το 7650 :D συντομα θα χετε και φωτο :happy:

 

μολις κοιτουσα ενα βιντεακι για την ιστορια της Νοκια.. το 2110, 6110 και 8110 ηταν τα πρωτα μοντελα GSM.. και το Mobira Cityman το πρωτο της που εβγαλε στο ευρυ κοινο!

ωραιο αυτο το 8110..!! :shifty: μακαρι να το βρησκα και γω στα 10 ευρω σαν τον plankton69, και ας μην ειχα καρτα sim να του βαλω..

Link to comment
Share on other sites

ωραιο αυτο το 8110..!! :shifty: μακαρι να το βρησκα και γω στα 10 ευρω σαν τον plankton69, και ας μην ειχα καρτα sim να του βαλω..

 

Tη ''μπανάνα'' λες... Tζόκερ, πολύ δύσκολα να βρεθεί καλό πιστεύω...

 

Bρήκα ένα φορτιστή για το 2110, του ''έδωσα ζωή'', λειτουργεί κανονικά αλλά για λίγο... H πλάκα είναι πως σταματάει κι αρχίζει την φόρτιση συνεχώς... Θα το κοιτάξω σε λίγο...

 

Sim έβαλα μια Cosmote 3G, αλλά δεν βγάζει δίκτυο... Mπορώ όμως να ''παίξω'' μαζί του!

 

*Xρήστος! (Για να γνωριζόμαστε κιόλας!)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ναιαι.. την μπανανα... και γω το πιστευω πως ειναι δυσκολο! γι αυτο θα αρκεστω στο 7650!

α.. δουλευει δηλαδη! μηπως δεν εχεις βαλει χρηματα για 18 μηνες και εχει απενεργοποιηθει? γι αυτο δεν σου βγαζει δικτυο? εχω και γω 4-5 τετοιες απλα για να λειτουργω τα παλια..

το μενου του 2110 πρεπει να ναι αααλλη εμπειρια οπως βλεπω στα βιντεο.. θρυλικο! μπραβο, καλη επιλογη ;)

Θοδωρης! οπως φαινεται και κατω χαμηλα :)

Link to comment
Share on other sites

ναιαι.. την μπανανα... και γω το πιστευω πως ειναι δυσκολο! γι αυτο θα αρκεστω στο 7650!

α.. δουλευει δηλαδη! μηπως δεν εχεις βαλει χρηματα για 18 μηνες και εχει απενεργοποιηθει? γι αυτο δεν σου βγαζει δικτυο? εχω και γω 4-5 τετοιες απλα για να λειτουργω τα παλια..

το μενου του 2110 πρεπει να ναι αααλλη εμπειρια οπως βλεπω στα βιντεο.. θρυλικο! μπραβο, καλη επιλογη ;)

Θοδωρης! οπως φαινεται και κατω χαμηλα :)

 

Καλό κι αυτό!

 

Κανονικά όπως βλέπω... Μόνο κουφά με τη φόρτιση κάνει... Το νούμερο το άφησα πριν 2-3 μήνες (το παλιό μου), οπότε είναι ok... Άρα, δεν λειτουργεί με τέτοιες κάρτες προφανώς...

 

Μόλις το ανοίξω και «παίξω» λίγο θα έχετε εντυπώσεις!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καλό κι αυτό!

 

Κανονικά όπως βλέπω... Μόνο κουφά με τη φόρτιση κάνει... Το νούμερο το άφησα πριν 2-3 μήνες (το παλιό μου), οπότε είναι ok... Άρα, δεν λειτουργεί με τέτοιες κάρτες προφανώς...

 

Μόλις το ανοίξω και «παίξω» λίγο θα έχετε εντυπώσεις!

 

αφου ανοιγει μια χαρα εισαι! και ας μην δουλευει σε δικτυο.. περιμενουμε εντυπωσεις απο το ετος 1994..!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών απολαύστε αυτό!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jjM6fMD0eFI&hd=1]Create the next version of Nokia Tune[/ame]

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ποο λατρεια ο ηχος! ειδηκα του Ν95..

αλλα πλεον υπαρχει ενας ηχος κινητου περισσοτερο αναγνωρισημος!

 

edit: μολις αρχισα να ξεσκαλιζω το 6230.. εβαλα την σιμ της wind και παρατηρησα οτι δεν συνδεεται στο δικτυο! :S ..η συσκευη ειναι vodafone branded, παιζει να ναι κλειδωμενη ή κεραια παπαλα..??

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Cleaning time για το 2110 σήμερα... Άρα εγχείρηση...Btw, η πιο εύκολη που έκανα σε κινητό ποτέ!

 

Πολύ μάκα στα πλήκτρα, κυριολεκτικά αγανάκτησα να τρίβω... Αν και γενικότερα, δεν ήταν και πολύ καθαρό... Λογικό για αντικείμενο 17 ετών περίπου...

 

http://img403.imageshack.us/img403/4693/24042012114.jpg

 

Made In Finland λέμε!!!

 

http://img98.imageshack.us/img98/3940/24042012115.jpg

 

Εμφανίστηκε και η κεραιούλα! Θέλει καλύτερο κόλλημα βέβαια, όπως και το πίσω καπάκι που είναι σπασμένο... Αλλά δεν έβρισκα την Logo... Next Time! Προς το παρών φορτίζει, σαν να το έστρωσα κάπως με το οινόπνευμα στην υποδοχή...

 

*Βρήκα ένα στο ricardo, στα 90 ευρώ! Ευκαιριάρα τελικά!!! :)

 

http://img690.imageshack.us/img690/6080/24042012116.jpg

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

αρχοντας! αυτος στο ricardo εχει σπασμενη οθονη! τα πληκτρα πανω δεξια και πανω αριστερα απο την απαντηση και απορριψη αντιστοιχα τι κανουν?!?

 

...μηπως ξερει κανενας για το branded 6230? παιζει να ναι κλειδωμενο?

Link to comment
Share on other sites

αρχοντας! αυτος στο ricardo εχει σπασμενη οθονη! τα πληκτρα πανω δεξια και πανω αριστερα απο την απαντηση και απορριψη αντιστοιχα τι κανουν?!?

 

...μηπως ξερει κανενας για το branded 6230? παιζει να ναι κλειδωμενο?

 

Tο ''C'' σβήνει κείμενο, το άλλο δεν ξέρω... Aύριο που θα έχει φορτίσει σίγουρα θα μάθετε λεπτομέρειες!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

10 ευρω και χαλασμενο να ηταν παλι θα αξιζε, εκανες την αγορα της χρονιας νομιζω :cool:

Μενει να παρεις κανενα 8110/8910(i) με καμια 20αρια τωρα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

10 ευρω και χαλασμενο να ηταν παλι θα αξιζε, εκανες την αγορα της χρονιας νομιζω :cool:

Μενει να παρεις κανενα 8110/8910(i) με καμια 20αρια τωρα :p

 

κοιταξα στο aggeliopolis και βρηκα 8110 με 40 ευρω σε πολυ καλη κατασταση!! αλλα μολις εκανα αγορα δεν θελω παλι..

8910 με ~40 ευρω βρησκεις.. καπου τοσο πηρα και γω το δικο μου.. και φυσικα να ξερεις οτι κατα 90% η καλωδιοταινια θα ναι προβληματικη/κομμενη! δεν εχω πετυχει κανενα που να ναι οκ... αρα μικροφωνο γιοκ!

Link to comment
Share on other sites

Παιζει και η κατασταση ρολο.

Σαραβαλιασμενο οσο φτηνο και να ειναι τι να το κανεις...?:worry:

(περα απο το συλλεκτικο της υποθεσης)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...