Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κριμα που το χασες..

 

εχεις λειτουργησει S60 σε 600αρι? οχι Symbian^3, S60.. καμια σχεση με τα 369Mhz..

 

Βασικά, ποια ήταν έτσι; (S60, 600mHZ) Μόνο τα 5800, E72 και Ν97 μου έρχονται σαν πιθανά...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω:

 

-7710

-8210 (μπορείς να βρεις πανεύκολα πιστεύω)

-8310 (το ίδιο)

-7250(i)

-8910(i)

-7610

 

Και μετά ο,τι κάτσει, όπως το 2110 παράδειγμα...

 

Επιτέλους τέλειωσε το μουλάρι! (my E71). Άλλαξα τα πλήκτρα!

 

http://img31.imageshack.us/img31/6215/26042012244.jpg

http://img839.imageshack.us/img839/6604/26042012246.jpg

 

Kαινουριο εγινε! Γνησια ε?

 

Το 7710 θα ειναι λιγο δυσευρετο φανταζομαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ποια ήταν έτσι; (S60, 600mHZ) Μόνο τα 5800, E72 και Ν97 μου έρχονται σαν πιθανά...

 

οχι.. το 5800 ειναι στα 369 και το Ν97 στα 434.. το Ε52, Ε55 ειναι στα 600.. δεν μου ρχονται αλλα :p

Link to comment
Share on other sites

Kαινουριο εγινε! Γνησια ε?

 

Το 7710 θα ειναι λιγο δυσευρετο φανταζομαι.

 

By Nokia Care @ Ίωνος Δραγούμη! 15 μόνο ευρώ!

 

οχι.. το 5800 ειναι στα 369 και το Ν97 στα 434.. το Ε52, Ε55 ειναι στα 600.. δεν μου ρχονται αλλα :p

 

Το E52 το είχαμε στην οικογένεια... Όπλο κανονικό...

 

Ας ποστάρω και μια εικόνα με όλα τα Nokia που έχω...

 

http://img232.imageshack.us/img232/2490/26042012117.jpg

 

Λείπουν τα 6303 και E71, το ένα δεν θυμάμαι που είναι και το άλλο βγάζει την εικόνα!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

7710? αν βρεις σφηρα μου :p

 

Το 7710 θα ειναι λιγο δυσευρετο φανταζομαι.

 

Είναι πολύ ευκολότερο να βρεθεί από ότι φαντάζεστε. Τους τελευταίους μήνες εγώ έχω πέσει σε 3-4 αγγελίες του ... και εδώ και στο insomnia και στο aggeliopolis αλλά και στο emarket. Ρίξτε μια ματιά ... Το έχουν και το πουλάνε διάφοροι και συνήθως πολύ φθηνά ... Εγώ έχω 2 λειτουργικά και ένα με χαλασμένη οθόνη ... Δεν είναι δυσεύρετο πάντως !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ευκολότερο να βρεθεί από ότι φαντάζεστε. [...] Δεν είναι δυσεύρετο πάντως !

 

Δεν το βιάζομαι... Έχουμε καιρό... Τύχη χρειαζόμαστε μόνο!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις το Ε52 ξερεις τι εστει 600Mhz με S60.. στο Ε55 μονο το auto-rotate εχει θεμα, κατα τα αλλα σφεντονα!

εγω για καποιο λογο, μεσα στην λιστα μου εχω το Ν810..! αλλα και το booklet.. οοοοταν το βρω σε νορμαλ τιμη..

 

πιστευα οτι θα ταν σπανιο σαν το 7700 το 7710... αλλα το 7710 ειχε βγει κανονικα στην παραγωγη.. ακομα θυμαμαι στο λυκειο μια συμμαθητρια μου με 7600... παρομοιας σχεδιασης με τα παραπανω..

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που με «γαργαλούσε» να αλλάξω από την πρώτη στιγμή...

 

http://img338.imageshack.us/img338/4732/27042012120.jpg

 

http://img820.imageshack.us/img820/4653/27042012121.jpg

 

Κόστος: 5 ευρώ. Αλλά με ξενέρωσε το γκρι λιγάκι... Θα ήθελα πάλι θαλασσί...

 

Anyway, πλέον είναι στην bubblewarp θηκούλα του με τα υπόλοιπα... Καταλαβαίνετε οπότε ποιο ξαναμπήκε 2ο!!! :D:D:D

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι ωραιος! Keep it up!

 

Μετα απο χρονια θα τα βγαζεις απο τις φυσαλιδες σαν καινουρια, και τοτε θα ειναι η 'επιβραβευση':cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπεροχο κινητο το 7210.. ειναι αξιος απογονος του 8310.. θα μπορουσε χαλαρα να ανηκε στην 8000 σειρα! (αν δεν ειχε τον πλαστικο κυκλο απο πισω :p)

το γκρι ειναι ποολυ πιο ωραιο!! και αξιζε η κινηση!! και γω θελω μια κοκκινη προσοψη στο 8210...

 

ψησου βρε Χρηστο να κανεις ενα επομενο nostalgia αρθρο με το 7210!! πολλοι θα νοσταλγησουν τα πρωτα εγχρωμα...

Link to comment
Share on other sites

υπεροχο κινητο το 7210.. ειναι αξιος απογονος του 8310.. θα μπορουσε χαλαρα να ανηκε στην 8000 σειρα! (αν δεν ειχε τον πλαστικο κυκλο απο πισω :p)

το γκρι ειναι ποολυ πιο ωραιο!! και αξιζε η κινηση!! και γω θελω μια κοκκινη προσοψη στο 8210...

 

Από την 1η στιγμή με έτρωγε... Το ήθελα κουκλί πάση θυσία... Ok, καλό το γκρι, αλλά σαν το θαλασσί δεν...

 

ψησου βρε Χρηστο να κανεις ενα επομενο nostalgia αρθρο με το 7210!! πολλοι θα νοσταλγησουν τα πρωτα εγχρωμα...

 

Stay tuned! ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

;) ωραιος..

 

μηπως ξερει κανεις ποια η διαφορα του 9210 και του 9210i?? απο τα παρακατω λινκ δεν βρηκα καμια διαφορα περα απο την ημερομηνια κυκλοφοριας..

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=887&view=1&c=nokia_9210i_communicator

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=886&view=1&c=nokia_9210_communicator

εχω βρει ενα 9210 και σκεφτομαι σοβαρα να το παρω..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω την αίσθηση ότι τα i της Nokia ήτανε .... bug fixes κατά κάποιον τρόπο, χωρίς να έχουνε ουσιαστικές διαφορές ...

Τώρα για τα συγκεκριμένα δυο δεν ξέρα, αλλά μια αναζήτηση στο site της nokia ή στο gsmarena πιθανών να μας απαντήσει.

 

Πάντως, αν το βρήκες σε καλή τιμή, χτύπα το. Έχω όλα τα Communicators και πάντα τα γούσταρα πολύ !!! Και τρελαίνομαι να κυκλοφορώ με αυτές τις γκουμούτσες που κάνουν τους περισσότερους να αναρωτιούνται "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ" !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω την αίσθηση ότι τα i της Nokia ήτανε .... bug fixes κατά κάποιον τρόπο, χωρίς να έχουνε ουσιαστικές διαφορές ...

Τώρα για τα συγκεκριμένα δυο δεν ξέρα, αλλά μια αναζήτηση στο site της nokia ή στο gsmarena πιθανών να μας απαντήσει.

 

Πάντως, αν το βρήκες σε καλή τιμή, χτύπα το. Έχω όλα τα Communicators και πάντα τα γούσταρα πολύ !!! Και τρελαίνομαι να κυκλοφορώ με αυτές τις γκουμούτσες που κάνουν τους περισσότερους να αναρωτιούνται "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ" !!!

 

ναι γιατι και γω δεν ειδα καποια διαφορα.. απο τα 3510 και 8910 υπηρξε προσθηκη εγχρωμης οθονης, στο 6610 καμερας και στο 6310 λευκου φωτισμου :p

 

στα 20 ευρω με χαλασμενη μπαταρια.. το κτυπησα ;)

Link to comment
Share on other sites

στα 20 ευρω με χαλασμενη μπαταρια.. το κτυπησα ;)

 

Και το σκεφτόσουν;;; :blink: Θα το είχα ήδη πάρει!

 

Πως θέλω ένα Communicator και εγώ... Αλλά το E90, για 1ο/2ο!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Και το σκεφτόσουν;;; :blink: Θα το είχα ήδη πάρει!

 

Πως θέλω ένα Communicator και εγώ... Αλλά το E90, για 1ο/2ο!

 

δεν το σκεφτομουν.. σε δημοπρασια στο ricardo το πετυχα! ευτυχως το πηρα στα 21 ευρω, και δεν ανεβηκε σε κανενα τρελο ποσο.. πριν κανενα μισαωρο εληξε και βγηκα κερδισμενος :D

λοιπον πεμπτη θα χετε 2 φωτο!! απο 7650 και 9210 :D

 

για δευτερο το Ε90? λιγακι μεγαλο δεν ειναι για να το μεταφερεις συνεχεια? βεβαια απο συναισθηματικης/νοσταλγικης αποψης μετραει! ως το τελευταιο communicator.. ακριβο ειναι ακομα ομως, δεν θα γλιτωσεις το 150αρι..

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

για δευτερο το Ε90? λιγακι μεγαλο δεν ειναι για να το μεταφερεις συνεχεια? βεβαια απο συναισθηματικης/νοσταλγικης αποψης μετραει! ως το τελευταιο communicator.. ακριβο ειναι ακομα ομως, δεν θα γλιτωσεις το 150αρι..

 

Και στα 50 βρίσκεις... Πριν καιρό είχα δει σε αγγελία εδώ ένα με τόσα, αλλά δεν το τσίμπησα...

 

Ας είναι και λίιιιιιιιιιιγο μεγάλο! Δεν πειράζει!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Και στα 50 βρίσκεις... Πριν καιρό είχα δει σε αγγελία εδώ ένα με τόσα, αλλά δεν το τσίμπησα...

 

Ας είναι και λίιιιιιιιιιιγο μεγάλο! Δεν πειράζει!

 

α εγω ως νεος εδω περα δεν εχω ακομα προσβαση στο buy & sell, εχω ακουσει αλλους να το αναφερουν.. ανυπομονω να περασουν οι 100 μερες εγγραφης για να δω τα καλουδια και αυτης της ενοτητας!!

 

50 ε? νομιζω οτι τ αξιζει.. αλλα και παλι για νοσταλγικο/συλλεκτικο κομματι που συνηθως το θαυμαζεις και δεν το χρησιμοποιεις το 50αρι δεν ειναι και λιγα..

καλα, αν το χα πετυχει πριν το 9210 μαλλον θα το κτυπουσα ομως! :p

Link to comment
Share on other sites

50 ε? νομιζω οτι τ αξιζει.. αλλα και παλι για νοσταλγικο/συλλεκτικο κομματι που συνηθως το θαυμαζεις και δεν το χρησιμοποιεις το 50αρι δεν ειναι και λιγα..

καλα, αν το χα πετυχει πριν το 9210 μαλλον θα το κτυπουσα ομως! :p

 

Σαφώς και δεν είναι λίγα... Ως τώρα ακριβότερη αγορά ήταν το 6600 (25 ευρώ), αλλά δεν μετάνιωσα γιατί το έχω άχτι χρόνια...

 

Αλλά για καθημερινό, 50 είναι καλά πιστεύω... Ειδικά γι'αυτό!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι λίγα... Ως τώρα ακριβότερη αγορά ήταν το 6600 (25 ευρώ), αλλά δεν μετάνιωσα γιατί το έχω άχτι χρόνια...

 

Αλλά για καθημερινό, 50 είναι καλά πιστεύω... Ειδικά γι'αυτό!

 

25? μια χαρα ειναι για 6600.. και γω μεχρι 30 θελω να δινω, μετα ξεφευγουμε..

ναι αλλα θα καταφερεις να το χεις για καθημερινο? θα σε βολεψει το μεγεθος? ειναι διλημμα.. βεβαια το να χρησιμοποιεις μια τετοια συσκευη θα τραβηξεις ολα τα βλεμματα οπως ειπε και ο zografos..!!

 

edit: επρεπε να το χες παρει! κοιταξα στα site και δεν το βρηκα πουθενα με 50.. ηταν ευκαιρια τελικα!

 

ακομα το Ε90 εχει S60.. ψαξε καλυτερα το 9500 που εχει S80! αν ειναι να παρεις communicator, παρε κανενα σωστο ;)

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

;) ωραιος..

 

μηπως ξερει κανεις ποια η διαφορα του 9210 και του 9210i?? απο τα παρακατω λινκ δεν βρηκα καμια διαφορα περα απο την ημερομηνια κυκλοφοριας..

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=887&view=1&c=nokia_9210i_communicator

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=886&view=1&c=nokia_9210_communicator

εχω βρει ενα 9210 και σκεφτομαι σοβαρα να το παρω..

 

Noμιζω το i ειχε λιγο περισσοτερη μνημη, και υποστηριζε flash και video streaming στον browser?

 

Μπορεις να τα ξεχωρισεις απο το χρωμα που εχουν τα πληκτρα στην προσοψη (και το χρωμα της εξωτερικης οθονης)

Μπλε οθονη και ασημι πληκτρα για το i, πρασινη οθονη και μαυρα πληκτρα για το απλο.

http://mobiguru.ru/f/image/4/3/0/4305_nokia_9210i_1.jpg

 

Mε γεια ;):D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αα.. μονο την λευκη οθονη θα θελα να χα.. για το flash στον browser klein, δε νομιζω να μου χρειαστε! ουτε στο iPhone εχω :p

αλλα με 20 ευρω τελειο ειναι κ το 'απλο' 9210.. μπηκε ενα 'τικ' στην λιστα ;)

εχω μαζεψει σχεδον ολα τα Νοκια του 2000-2002 :p :p

Link to comment
Share on other sites

25? μια χαρα ειναι για 6600.. και γω μεχρι 30 θελω να δινω, μετα ξεφευγουμε..

ναι αλλα θα καταφερεις να το χεις για καθημερινο? θα σε βολεψει το μεγεθος? ειναι διλημμα.. βεβαια το να χρησιμοποιεις μια τετοια συσκευη θα τραβηξεις ολα τα βλεμματα οπως ειπε και ο zografos..!!

 

edit: επρεπε να το χες παρει! κοιταξα στα site και δεν το βρηκα πουθενα με 50.. ηταν ευκαιρια τελικα!

 

ακομα το Ε90 εχει S60.. ψαξε καλυτερα το 9500 που εχει S80! αν ειναι να παρεις communicator, παρε κανενα σωστο ;)

 

Σίγουρα θα τραβάει βλέμματα! Βασικά δοκιμάζεις και βλέπεις. Αν δεν, μένει για indoor χρήση/συλλογή, δεν πάει χαμένο

 

Έπρεπε, αλλά τότε αποφάσισα να έχω το E71 μόνο... Πρόσφατα το ξανασκέφτηκα...

 

*Την S60 ξέρω πως να την hackάρω! :D Γιατί να μπλέκω με την S80;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα τραβάει βλέμματα! Βασικά δοκιμάζεις και βλέπεις. Αν δεν, μένει για indoor χρήση/συλλογή, δεν πάει χαμένο

 

Έπρεπε, αλλά τότε αποφάσισα να έχω το E71 μόνο... Πρόσφατα το ξανασκέφτηκα...

 

*Την S60 ξέρω πως να την hackάρω! :D Γιατί να μπλέκω με την S80;

 

γιατι communicator και S80 ειναι ο σωστος συνδυασμος :p

ελα μωρεεε τι να κανεις τα hackαρισματα στο symbian?? δεν ειναι δα και iOS.. (κλειδωμενο εννοω)

ασε που με το S80 θα δεις μια αλλη οψη του symbian.. πιστευω πως το 9500 θα το βρεις σε χαμηλοτερη τιμη απο το Ε90..

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι βρεθεί... Έτσι κι αλλιώς, λίστα-ξελίστα, δεν πάω μ'αυτή κατά γράμμα...

 

Όποιο προλάβει οπότε!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...