Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Θα ηθελα μια βοηθεια για οποιον γνωρίζει.

Εχω νοβα adsl απλο, ιντερνετ και τηλεφωνο χωρις χρονο ομιλιας.

Ειμαι συνδρομιτης για χρονια. Η τελευταια ανανέωση εγινε πέρισυ 05/17 για ενα χρονο , τηλεφωνικά απο την γυναίκα μου (απο την forthnet μας ειχαν καλέσει) ενω το συμβόλαιο ειναι στο ονομα μου.

Πήρα τηλεφωνο σημερα και ζητησα να μου πουν αν θα εχω επιβάρυνση για διαποκη συμβολαίου και μου ειπαν οτι θα ειναι 75 ευρω.

Υπάρχει κάποιος τροπος να γλυτώσω την αποζημίωση. Στην ανανέωση δεν πείρα ρουτερ καινουριο .Μηπως επειδη εγινε τηλεφωνικά απο την γυναίκα μου;

 

Επειδη εγινε τηλεφωνικα απο την γυναικα σου,σε δεσμευσαν για 24 μηνες ακομα.Αρα εχεις γυρω στους 17 μηνες δεσμευση(ενα χρονο και 5 μηνες) ακομα.Ζητα να πας στο προγραμμα με 30€ που εχει και τηλεοραση κλπ.

Εμεις ειμαστε 4ο χρονο και καναμε ανανεωση εναν ακομα χρονο.

Ειχαμε το triple play στα 29,90€ και τωρα πηραμε δωρεαν nova on demand,nova cinema 1 και nova sports 1 μαζι με 12 ωρες προς κινητα και απεριοριστα αστικα/υπεραστικα στο σταθερο με adsl εως 24Mbps.Και τωρα μας εδωσαν ολα τα nova cinema.Με ολους τους νεους φορους ειναι στα 32€.Για μενα προσπαθησε να πας σε triple play εκτος αν θες να φυγεις και να πας αλλου.Στην δικια μου περιπτωση,με την ανανεωση μας διορθωσαν και την γραμμη η οποια πρωτη φορα δινει τοσο καλες ταχυτητες.Μιλαμε απο το 8Mbps σε Cyta/Wind πηγα στα 11 με Forthnet και τωρα ειμαι στα 19Mbps.Επισης ειμαι σε περιοχη με ιδιοκτητο δικτυο και παιρνω κατευθειαν με καλη αποσταση απο το Α/Κ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επειδη εγινε τηλεφωνικα απο την γυναικα σου,σε δεσμευσαν για 24 μηνες ακομα.Αρα εχεις γυρω στους 17 μηνες δεσμευση(ενα χρονο και 5 μηνες) ακομα.Ζητα να πας στο προγραμμα με 30€ που εχει και τηλεοραση κλπ.

Εμεις ειμαστε 4ο χρονο και καναμε ανανεωση εναν ακομα χρονο.

Ειχαμε το triple play στα 29,90€ και τωρα πηραμε δωρεαν nova on demand,nova cinema 1 και nova sports 1 μαζι με 12 ωρες προς κινητα και απεριοριστα αστικα/υπεραστικα στο σταθερο με adsl εως 24Mbps.Και τωρα μας εδωσαν ολα τα nova cinema.Με ολους τους νεους φορους ειναι στα 32€.Για μενα προσπαθησε να πας σε triple play εκτος αν θες να φυγεις και να πας αλλου.Στην δικια μου περιπτωση,με την ανανεωση μας διορθωσαν και την γραμμη η οποια πρωτη φορα δινει τοσο καλες ταχυτητες.Μιλαμε απο το 8Mbps σε Cyta/Wind πηγα στα 11 με Forthnet και τωρα ειμαι στα 19Mbps.Επισης ειμαι σε περιοχη με ιδιοκτητο δικτυο και παιρνω κατευθειαν με καλη αποσταση απο το Α/Κ.

 

θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως πήρες όλα τα κανάλια novacinema. Είμαι και γω στην προσφορά με τα novacinema1 και novasports1 μετά από διαπραγμάτευση και θα ήθελα τα novacinema.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως πήρες όλα τα κανάλια novacinema. Είμαι και γω στην προσφορά με τα novacinema1 και novasports1 μετά από διαπραγμάτευση και θα ήθελα τα novacinema.

 

Ζητα οτι θες ταινιες και δεν θες τα αθλητικα.Αν επιμενεις θα στα δωσουν.Αλλα παιζει ρολο και το ιστορικο που εχεις ως πελατης.Αν πληρωνεις εγκαιρα και στην ωρα του τον λογαριασμο και γενικα εισαι συνεπης,θα τα δωσουν πιο ευκολα ειδικα αν εισαι και χρονια.Εμεις οταν πρωτοπηγαμε στην Forthnet προσθεσαμε με πληρωμη τα novacinema για ενα διαστημα,τα σταματησαμε πιο μετα γιατι δεν τα βλεπαμε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ζητα οτι θες ταινιες και δεν θες τα αθλητικα.Αν επιμενεις θα στα δωσουν.Αλλα παιζει ρολο και το ιστορικο που εχεις ως πελατης.Αν πληρωνεις εγκαιρα και στην ωρα του τον λογαριασμο και γενικα εισαι συνεπης,θα τα δωσουν πιο ευκολα ειδικα αν εισαι και χρονια.Εμεις οταν πρωτοπηγαμε στην Forthnet προσθεσαμε με πληρωμη τα novacinema για ενα διαστημα,τα σταματησαμε πιο μετα γιατι δεν τα βλεπαμε.

 

Δυστυχώς δεν πιάνει πάντα. Είχα για 3 χρόνια το ίδιο πακέτο και αφού έληξε ζήτησα να επικοινωνήσω μαζί τους για κάποια προσφορά για ανανέωση. Δυστυχώς δεν μου έδωσαν καμία προσφορά παρόλο που η εξόφληση γινόταν πάντα με πάγια εντόλη κ εμπρόθεσμα. Τελικά έκοψα εντελώς την τηλεόραση και έμεινα με το 2play.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι εντελώς απαρέδεκτη. Οι υπηρεσίες της είναι τραγικές και δεν ενδιαφέρονται για τον πελάτη. Με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ θα βρειτε καταγγελίες που έχουν γίνει στο συνηγορο του καταναλωτή, ενώ τα προιόντα της είναι τραγικά. Ιντερνετ αργό που δεμπορεί να υποστηρίξει τις υπηρεσίες που προσφέρει nova on demand. Μόλις τελειώσει το συμβόλαιό μου την έχω κάνει από αυτούς, ακόμη και ας μου κάνυον δώρο τα πάντα. Προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο internet βρήκα καταγγελίες για όλες τις εταιρείες.
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι εντελώς απαρέδεκτη. Οι υπηρεσίες της είναι τραγικές και δεν ενδιαφέρονται για τον πελάτη. Με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ θα βρειτε καταγγελίες που έχουν γίνει στο συνηγορο του καταναλωτή, ενώ τα προιόντα της είναι τραγικά. Ιντερνετ αργό που δεμπορεί να υποστηρίξει τις υπηρεσίες που προσφέρει nova on demand. Μόλις τελειώσει το συμβόλαιό μου την έχω κάνει από αυτούς, ακόμη και ας μου κάνυον δώρο τα πάντα. Προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία

έχοντας δει αρκετούς σου λέω δεν είναι η χειρότερη. (πχ interenet είναι καλύτερη από wind στην περιοχή μου ενώ για cyta και hol εννοείται είναι πιο αργές). Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω για όλες υπάρχει γκρίνια. Μπες στα άλλα νήματα στο forum να δεις εκεί τι γράφουν για τις άλλες εταιρίες.

Δε λέω να μη φύγεις. Άλλωστε η αλλαγή από μόνη της είναι καλή (μια νέα αρχή). Απλά μετά από καιρό και πιο όριμα όταν το δεις θα δεις δεν ήταν όπως τα φανταζόσουν (δλδ οι άλλοι καλοί).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πιάνει πάντα. Είχα για 3 χρόνια το ίδιο πακέτο και αφού έληξε ζήτησα να επικοινωνήσω μαζί τους για κάποια προσφορά για ανανέωση. Δυστυχώς δεν μου έδωσαν καμία προσφορά παρόλο που η εξόφληση γινόταν πάντα με πάγια εντόλη κ εμπρόθεσμα. Τελικά έκοψα εντελώς την τηλεόραση και έμεινα με το 2play.

 

Σε εμας τελικα και που ανοιξαν τα NovaCinema ηταν οι γιορτες των χριστουγεννων και της πρωτοχρονιας και γι αυτο ηταν ξεκλειδωτα.Οσο για την τηλεοραση θα την κοβαμε αλλα εχουμε στο εξοχικο πιατο που πιανει καλυτερα τα καναλια.Γενικα ομως την Nova την βλεπουμε περισσοτερο απο τα ελευθερα και τα κρατικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πιάνει πάντα. Είχα για 3 χρόνια το ίδιο πακέτο και αφού έληξε ζήτησα να επικοινωνήσω μαζί τους για κάποια προσφορά για ανανέωση. Δυστυχώς δεν μου έδωσαν καμία προσφορά παρόλο που η εξόφληση γινόταν πάντα με πάγια εντόλη κ εμπρόθεσμα. Τελικά έκοψα εντελώς την τηλεόραση και έμεινα με το 2play.

 

Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάω σε απλό 2play, τι τιμή σου δώσανε και τι περιλαμβάνει; Έχει και vdsl;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο δυο μηνες κανω αιτηση σε ενα σπιτι που μετακομισα για ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ. Παω στο κατάστημα, μου μιλαει μια κοπελιτσα. μου δινει ενα χαρτι, 23€ λεει +5€ το VDSL παμε στα 28€. Ωραια ? ΩΡΑΙΑ. Κανω την αιτηση υπογραφω συμβολαιο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ( Ξερω για κρεμασμα ειμαι ΤΟ ΞΕΡΩ ) παιρνω το χαρτι με τα 28€ παιρνω και το συμβολαιο και φευγω. Ερχεται ο πρωτος λογαριασμος μαζι με τελη ενεργοποιησης ΟΚ ολα καλα... τον πληρωνω. Ερχεται και ο δευτερος λογαριασμος τωρα στα 31,40€ απο 28€ που μου ειχε πει η αλλη. Παω απο το καταστημα, την εκανα να κλαψει, πως δε τα εσπασα εκει μεσα να με πανε και φυλακη ενας θεος ξερει... Δειχνω το συμβολαιο και ΟΝΤΩΣ ειχαμε υπογραψει 26,15 + 5,25€ το VDSL κατι τετοιο. δε θυμαμαι ακριβως....

 

Και εκει ξεκιναω τα καντηλια. Δε θα τα γραψω εδω γιατι θα πρεπει να κανω αλλο λογαριασμο. Με τα πολλα προσπαθουσα να καταλαβω ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 28€ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

 

Με κοροιδεψες μεσα στα μουτρα μου της λεω ετσι ? 28€ λεει κυριε τελικη τιμη. Δε με ενδιαφερουν τα 3€

 

Θα κερδισουν απο μενα 60€ για 2 χρονια ΚΑΙ ? Πλουτισαν ? η θα με κανουν φτωχο ? Η αδικια με τρωει και τους περιμενω στη γωνία να κανουν αυξηση ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ και απο 31,40€ οποιο μηνα δω ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ ΠΑΝΩ εχω φυγει ακομα και με ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ αρκει να ερχεται ο λογαρισμος ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ.

Edited by XP130TD
εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

εχω συμβολαιο τηλεφωνιας - ιντερνετ - κινητα (5 ωρες) και πριν 3-4 μηνες ειχα κανει μια κληση σε κινητο αρκετη ωρα δεδομενου οτι ειχα τσεκαρει οτι εχω αρκετο υπολειπομενο χρονο απο το my account.

Ερχεται ο λογαριασμος και μου ερχεται επιπλεον χρεωση 18 ευρω, δηλαδη μου χρεωσαν την κληση του κινητου παρολο που ειχα 70-80 υπολειπόμενο χρονο ομιλιας σε κινητα και μετα το περας της κλησης ειχα ακομα 13 λεπτα.

 

Μετα απο αρκετες συνομιλιες και email καταληξαμε στο εξης ενδιαφερον....

Ο υπολειπομενος χρονος ομιλιας που υπαρχει στο my account δεν ειναι ο πραγματικος αλλα ο χρονος του μετρητη.

Ο χρονος χρεωσης ομως ειναι αλλος.

Δηλαδη, κανεις 5" κληση? χρεωνεσαι λεπτο, αν κανεις ακριβως 1 λεπτο τοτε ο υπολειπομενος χρονος ομιλιας συμβαδιζει με αυτο τις χρεωσεις.

 

Με αυτα και με τα αλλα, εγω εχω δυο επιλογες,

ειτε να σημειωνω σαν μπακαλης τις κλησεις μου και να κανω σουμα τακτικα για να υπολογιζω μονος μου τον υπολειπομενο χρονο ομιλιας ειτε να ζω σε ενα μονιμο αγχος και οταν φτανω κοντα στο 30% να σταματω τις κλησεις για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

Ερωτω λοιπον,

οι παροχοι που εισαστε, πως εμφανιζουν τον υπολειπομενο χρονο που εχετε σε κινητα?

Αλλα εμφανιζουν και αλλα πληρωνεται? γιατι σκεπτομαι να αλλαξω παροχο.

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω Wind - Vodafone - Οte δεν σου δείχνουν τον υπολοιπόμενο χρόνο ομιλίας.....
Link to comment
Share on other sites

forthnet σου δειχνει αλλα ενω σου λεει υπολοιπο 40 λεπτα παιζει να ειναι μηδεν!!!! Edited by visualuser
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα σταθερό Vodafone έληξε το συμβόλαιο και έκανα αίτηση στη nova. Εν τελεί μου έκανε καλύτερη προσφορά η Vodafone & παρέμεινα. Την ίδια ημέρα έστειλα φαξ στη nova για ακύρωση της φορητότητας & μου έστειλαν και sms για το αίτημα ακύρωσης. Παρόλα αυτά μετά από 10 ημέρες κόπηκε τελείως το σταθερό. Το δήλωσα βλάβη στη Vodafone & μου είπαν ότι την γραμμή την τράβηξε η nova. Αφού έγινε μια μεγάλη φασαρία με ενεργοποίησε την γραμμή η nova προχθές & αμέσως έκανα αίτηση στην Vodafone για αίτηση υπαναχώρησης έτσι ώστε να μεταφερθεί η γραμμή και πάλι πίσω σε αυτούς με την ίδια προσφορά που μου είχαν κάνει και χωρίς κόστος ενεργοποίησης γραμμής. Παρόλα αυτά η nova μέσα σε 2 ημέρες έβγαλε λογαριασμό που χρεώνει ένα ολόκληρο μήνα πάγιο και τέλη ενεργοποίησης γραμμής!

Το σωστό είναι να τους πληρώσω αναλογικά τις ημέρες που θα μείνω στο δίκτυο τους αλλά όχι και τέλη ενεργοποίησης. Έχει συμβεί παλαιότερα σε κάποιον από εσάς κατι αντίστοιχο;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα σταθερό Vodafone έληξε το συμβόλαιο και έκανα αίτηση στη nova. Εν τελεί μου έκανε καλύτερη προσφορά η Vodafone & παρέμεινα. Την ίδια ημέρα έστειλα φαξ στη nova για ακύρωση της φορητότητας & μου έστειλαν και sms για το αίτημα ακύρωσης. Παρόλα αυτά μετά από 10 ημέρες κόπηκε τελείως το σταθερό. Το δήλωσα βλάβη στη Vodafone & μου είπαν ότι την γραμμή την τράβηξε η nova. Αφού έγινε μια μεγάλη φασαρία με ενεργοποίησε την γραμμή η nova προχθές & αμέσως έκανα αίτηση στην Vodafone για αίτηση υπαναχώρησης έτσι ώστε να μεταφερθεί η γραμμή και πάλι πίσω σε αυτούς με την ίδια προσφορά που μου είχαν κάνει και χωρίς κόστος ενεργοποίησης γραμμής. Παρόλα αυτά η nova μέσα σε 2 ημέρες έβγαλε λογαριασμό που χρεώνει ένα ολόκληρο μήνα πάγιο και τέλη ενεργοποίησης γραμμής!

Το σωστό είναι να τους πληρώσω αναλογικά τις ημέρες που θα μείνω στο δίκτυο τους αλλά όχι και τέλη ενεργοποίησης. Έχει συμβεί παλαιότερα σε κάποιον από εσάς κατι αντίστοιχο;

 

 

 

πωπωπω φιλε στοιχημα,

ου μπλεξεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να μην τους πληρώσεις προς το παρών και να περιμένεις τον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Φυσικά δεν οφείλεις τέλη ενεργοποίησης .

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω αύριο να ενεργοποιήθω και επίσημα πάλι στην Vodafone & θα τους στείλω email να δω τι και αν μου απαντήσουν..
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω πολλές αποσυνδέσεις και ανέβοκατεβαινει η ταχύτητα συνεχώς. Μια 50 μια 30 κλπ... Έχω το ZTE 168N για ρουτερ που δίνουν. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; έχω φίλτρο στη γραμμή εννοείται στη μία συσκευή. Το ρουτερ πάει απευθείας στη πρίζα... Δεν είναι καθόλου σταθερό όμως... Αποσύνδεση συνεχώς και η ταχύτητα ότι να ναι... Καμία ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα κάτι πολύ τρελό... Έχω ένα WiFi extender της Tplink. Αυτό ξαφνικά απόσυνδέθηκε από το ρουτερ και σαν να μπλόκαρε την όλη λειτουργία του. Όταν το βγάζω από την πρίζα λειτουργεί κανονικά το ίντερνετ μου.. Όταν το βάζω ξανά κολλάνε όλα. Αν αλλάξω πρίζα συνδέετε στο ρουτερ και λειτουργούν όλα κανονικά. Στην πρίζα που το είχα όμως ξαφνικά δεν λειτουργεί ενώ λειτουργούσε μήνες... Έχετε καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει προβλήματα κανένας με το ZTE που δίνει η nova;; το έχετε αλλάξει; αν ναι με ποιο;

 

Προσωπικά, έχω 1 χρόνο σύνδεση vdsl από KV και δεν έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

SRA BITSWAP κλπ τα θέλουμε ανοιχτά στις ρυθμίσεις του ρουτερ; είτε ανοιχτά είτε όχι δεν αλλάζει ο συγχρονισμός.
Link to comment
Share on other sites

SRA BITSWAP κλπ τα θέλουμε ανοιχτά στις ρυθμίσεις του ρουτερ; είτε ανοιχτά είτε όχι δεν αλλάζει ο συγχρονισμός.
Προσωπικά τα έχω ανοιχτά πάντα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...